IEUW! Koersval dollar zet door Moslims vieren einde Ramadan 'Hormonenjagers' in Nederland krijgen wel eens een klap JOAN df 1 Steunaankopen banken helpen niet, dollar onder 1,60 DESTEM Jeugdliefde na 54 jaar met huwelijk bezegeld Bernhard mag wellicht deze maand naar huis Drugvangst van de eeuw in Twente: politie vindt 17.000 kilo marihuana Straks studeren? nheidssalon de Meijer dan twintig jaar schoonheid lige handen"! 01150-20472 FRANCIE tïS 7 Ai CjlNCj cosmetics 16, 4535 CJ Terneuzen 01150-96523 oor huidverzorging flage, zonnebank salon ouise NHEIDSINSTITUUT VOOR 40.- Idigt/m 30 april 1995 (jchoonmaak op ajicek en ïaarhuis bij laatste vier een maatregelen egen Ajacieden pom-melding LM-toestel huurverhoging M procent' istitie stelt (ieuw onderzoek in par Berlusconi Het succes van Samson Gert De toekomst van Fokker Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 150 vacatures. Maak er werk van 8 "7ïo3ii"ooo225" Noord-Ierland biedt toeristen terreur-route zëeuws-vlaams r>. X 6)1 UW INSTITUUT VOOR SCHOONHEIDS VERZORGING GELAATSVERZORGING MAKE-UP MANICURE ONTHARING SCHOONHEIDS- PRODUKTEN OP NATUURLIJKE BASIS ZONNEBANK SCHOONHEIDSSALON Willem Teilstraat 13 4515 EH IJzendijke Tel.: 01176-1708 's Maandags gesloten rsstraat 10, Terneuzen 16 Lid A.N.B.O.S. nheidssalon (Jnigue BEL vrijblijvend voor meer informatie gratis huidanalyse Diezestraat 14, Temeuzen instituut voor huidverzorging pecialiste se du Puy al weg 94 'A Sluiskil 1157-1982 n.- Lichaamsverzorging Geiaatsverzorging e Nagelstyliste Visagie Turbo-zonneapparatuur met gezichtsbruiners én de allernieuwste lampen. volgens afspraak Joan Picavet, straat 63, 4561 TA Hulst, tel 01140-13366. Kinderdijk 33 4571 SX Axel Tel.: 01155-62707 er kennismaking een rdbehandeling t.w.v. 50. V? Laat dat dan even weten via een Kleintje m De Stem h| dan een goede kans dat de eerlijke vinder 6én van de vele tienduizenden Stem lezers «s. die regelmatig onze ..Kleintjes ek Gevonden-Verloren naspeurt DE STEM "Jaargang ^er pitje' Selburg - De grote milieu- oonmaak van Zeeland kost veel geld, dat het provinciaal Milieubeleid misschien onder teken moet worden om het mi- -jjewistzijn van de Zeeuw niet |ïeel te schaden en om de aller- odzakelijkste maatregelen te ^en uitvoeren, zegt CDA-ge- -eputeerde Dek. Jilt ZEELAND - C1 otterdam - Richard Krajicek en j Haarhuis drongen gisteren "m tot de halve finales van het iBN-Amro-tennistoernooi in terdam. Krajicek versloeg de jarner Medvedev (7-6 6-4) en arhuis won van de Amerikaan 1 (6-4 6-4). Sjeng Schal- j verloor van de Italiaan Cam- lorese, de volgende tegenstander a Krajicek. Haarhuis komt bij laatste vier uit tegen de Rus iielnikov. |zit SPORT -B2 joist-Het bestuur van de sectie voetbal van de KNVB telt besloten geen tuchtzaak te van de weigering van de pit Ajacieden om uit te komen shetNederlands elftal in het oe- jnduel met Portugal. De KNVB hAjax tekenden gisteren de vre- e. De Ajacieden zijn voor de vol- ;nde interlands weer beschik- lar. |ZIE SPORT- B2 [Opklaringen - r;>,f (Na een koude nacht wisselen de wolkenvelden en opklaringen eta af meteen kleine kans op een bui. De NW-wind is J matig. Morgen neemt de be- [wolking in de loop van de dag r toe gevolgd door buien i meer wind uit het zuiden. I igor - Een Boeing 747 van de M met 403 passagiers aan pord heeft gisterochtend een ®nlanding gemaakt op het (iegveld van de Noordameri- e stad Bangor, nadat bij de [aatschappij een bom-melding jas binnengekomen. Direct na I landing werd het toestel door- pt, maar een bom is niet ge- pnden. Bij dat onderzoek kwam fl een defect aan het elektro- sch waarschuwingssysteem i licht. Dat is inmiddels rsteld. fcn Haag - De Nationale Woon- pd, koepel van woningcorpora- p. verwacht dat de huren per 1 lb 1995 gemiddeld met 4,5 pro pt stijgen. De huurverhoging in f grote steden ligt waarschijn- Jk een fractie boven het lande- |k gemiddelde. De NWR baseert Tth op een onderzoek onder wo- pgcorporaties. Het kabinet pft gisteren besloten dat het fttelijk maximum van de huur- poging verlaagd wordt van 6,5 jar 6 procent. Ne - Tegen de voormalige Ita- pRse premier Berlusconi is een pRw justitieel onderzoek ge lt a ^ze 'ceer we8ens geknoei F oe btw-wetgeving. Berlusco- Izou in 1990, toen hij nog geen T'ek ambt bekleedde, als on- emer druk op de regering- eotti hebben uitgeoefend e a'schaffing van het hoge -tarief op bepaalde luxe im- goederen te bewerkstelligen. t"J zou ook sprake zijn ge it y3!1 corruPtie. Berlusconi ent elke betrokkenheid. VANDAAG IN DEZE KRANT Bij onze zuiderburen is het kinderprogramma Samson Gert een enorm succes. De kleintjes daar krijgen maar niet genoeg van de hond Samson en dus wordt er zo'n 50 mil joen gulden omgezet aan Samson Gert-spulletjes. ZIE GIDS -DEEL D WEEKEND De situatie bij vliegtuigbouwer Fokker is momenteel aller minst rooskleurig. Bij het bedrijf heeft men zijn hoop geves tigd op een snel herstel van de vliegtuigmarkt. Insiders twij felen echter aan herstel op korte termijn. ZIE WEEKEND-DEEL E INHOUD 6 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A7 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2/D3 Ragazzi D4 Weekendbijlage deel E Kleintjeskrant Van onze verslaggevers New York - De koersval van de dollar is gisteren op de Amerikaanse valuta markten onverminderd doorgegaan. Ondanks steunaankopen van di verse internationale centrale banken, waaronder De Neder- landsche Bank, zakte de Ameri kaanse munteenheid door de grens van 1,60, om precies te zijn tot 1,5955. Ook in Europa kelderde de koers: op de Amsterdamse beurs eindig de de dollar gisteren op 1,6130, drie cent minder dan donderdag. De achteruitgang van de dollar is diezelfde donderdag al in gang gezet, nadat bekend werd dat Ja panse investeerders geld uit Ca nada en de Verenigde Staten te rughalen vóór het aflopen van hun boekjaar. De daling werd vervolgens ver sterkt door beleggers, die de dol lar gingen verkopen nadat de koers zakte. De dollarcrisis heeft haar sporen alvast nagelaten op de Europese beurzen, die gisteren beduidend lager sloten. De Japanse premier Murayana heeft zijn kabinet inmiddels in spoedzitting bijeengeroepen. Hij is uiterst bezorgd over de gevol gen van de zwakte van de dollar voor de economie van zijn land. Japanse bedrijven zien hun ex port daardoor steeds duurder worden. Dat geldt trouwens ook voor de internationaal opererende be drijven in Europa. Een grotere winst in dollars van Ahold bij voorbeeld kan in de Nederlandse boekhouding tot een tegenvallen de winst leiden. De Amerikanen zelf hebben wei nig last van de koersdaling van hun eigen munt, die het afgelo pen jaar 16 procent minder waard werd ten opzichte van de gulden en negen procent ten op zichte van de Japanse munteen heid yen. De concurrentiepositie van het Amerikaanse bedrijfsleven wordt er alleen maar beter door en de beurs in Wall Street raakt er evenmin overstuur door. Het is daarom de vraag in hoe verre de VS zelf echt ernst willen maken met het steunen van de dollar. De Amerikaanse onder minister Van Financiën Summers liet weten dat er middelen voor eventuele steunaankopen be schikbaar zijn. De inzinking van de dollar heeft volgens financiële deskundigen te maken met de tekorten van de VS op de begroting en de han delsbalans, waardoor steeds meer dollars op de markt komen. Ook de slepende financiële crisis in Mexico heeft de dollar geen goed gedaan. Verder ziet het ernaar uit dat de Amerikaanse rente niet verder omhoog gaat, in tegenstelling tot die in Europa. Dat maakt de dol lar een stuk minder aantrekkelijk voor beleggers, die gezien de zwakte van andere valuta als lire en pond hun heil zoeken in de weinige sterke muntheden als gulden en mark. ZIE OOK BEURSPAG1NA - A6 ADVERTENTIES Door Hans van Alebeek Drunen - Hun verkering eindigde ab rupt in de Tweede Wereldoorlog. Alle- twee gingen ze hun eigen weg, trouw den, kregen kinderen en werden opa en oma. Maar hun jeugdliefde vergaten ze niet. Vo rig jaar zagen ze elkaar voor het eerst na 54 jaar terug en meteen,sloeg de vonk weer over. Met als gevolg dat de 78-jarige Frans Wittens en zijn 75-jarige bruid Paula Hale wijn maandag alsnog met elkaar in het hu welijksbootje stappen. „Het was op een koninginnedag. Wij liepen met een stel meiden achter de muziek aan. Achter ons liep een groepje jongens en een tje daarvan schoot me in de arm en bracht me naar huis. Dat was Frans. Zo begon onze verkering," vertelt Paula Halewijn met pretoogjes. „Waarom Paula? Omdat ze de mooiste was. Kijk maar eens naar die jeugdfoto van haar. Dan weet je genoeg," vult Frans Wittens aan. Samen hadden Paula en Frans 414 jaar dikke verkering. Paula zette er een streep onder, omdat haar vader deze vrijer niet zo'n goede partij vond. „En in die tijd deed je nog wat je ouders zeiden." Binnen het jaar waren ze allebei met een an der getrouwd. Paula trok met haar nieuwe liefde naar Drunen en kreeg acht kinderen. Frans bleef met zijn bruid in Den Bosch, kreeg zes kinderen en zette een glazenwas- sersbedrijf op dat uitgroeide tot schoon maakbedrijf De Toekomst. Paula was 47 jaar gelukkig getrouwd toen haar man aan longkanker stierf. Frans werd na een goed huwelijk van 45 jaar weduw naar. Op een kilometer of twintig van elkaar leef den zij allebei hun lieve leventje. Tot tweede paasdag vorig jaar. Paula: „Omdat ik nogal eens een keer over Frans en vroeger zat te vertellen, zei mijn oudste dochter: dan bel je die man toch op. Dat heb ik meteen gedaan. Ik dacht nog: als er een vrouw opneemt, gooi ik meteen de hoorn er weer op. Maar hij was al weduw naar." Frans: „We hebben een uur met el kaar aan de telefoon gehangen. Daarna ben ik meteen in de auto gestapt en naar haar toe gereden. Daar zijn we elkaar om de hals gevallen. Het klikte meteen en nog steeds zijn we hartstikke verliefd." Omdat ze niks van een 'LOT-of hoe heet dat nou-relatie' moeten hebben, ging Frans of ficieel op de knieën en vroeg hij zijn jeugd liefde ten huwelijk. Frans: „Zodat zij mijn naam ook draagt." Hun beider kinderen hebben volgens het bruidspaar geen enkele moeite met het hu welijk: „Nee, die vinden het prachtig. We Willen nog wel een broertje of „een zusje, grappen ze regelmatig. Paula sturen we wel naar die dokter in Italië, wordt er al ge zegd." „Soms kan ik het zelf nog steeds niet gelo ven", verzucht Frans. „Ik wel", zegt Paula. „Ik heb het voorspeld toen we verkering hadden. Als wij oud zijn, trouwen wij met elkaar. En nu komt het uit." Oude liefde roest niet Van onze verslaggever Breda - Opsporingsdiensten die in Nederland jacht maken op illegale groeibevorderaars voor vee zién in ons land niet gebeuren wat in België inmid dels al een dag of tien het ge sprek van de dag is: de koel bloedige moord op 'hormo- nenjager' Karei van Noppen. In Nederland maken twee dien sten van het ministerie van Landbouw jacht op illegale groeimiddelen: de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW) en de Algemene Inspectie Dienst (AID). AID-woordvoerder R. Scholten: „Er wordt wel eens gescholden naar onze controleurs en ze krij gen een enkele keer ook nog wel eens een klap. Dat zijn in feite in cidenten waarmee elke opspo ringsambtenaar wel eens te ma ken krijgt." „Bent u niet pissig als u een be keuring krijgt omdat u te hard gereden hebt? Dat schelden en slaan is bepaald af te keuren. Maar het is altijd nog heel wat anders dan schieten of dreigen met ernstig geweld." Volgens Nederlandse betrokke nen bij de groeihormonenmaterie moet de moord op Van Noppen ook beschouwd worden als de apotheose van ernstige inciden ten waarvan Belgische hormo nenjagers al enkele jaren het slachtoffer zijn. Zij en hun gezinnen worden ge confronteerd met ernstige be dreigingen. Er wordt geschoten op hun huizen en hun auto's wor den van de weg gedrukt. AID'er Scholten: „Gelukkig ken nen wij dergelijke praktijken hier in Nederland niet." Hij zegt ook geen aanwijzingen te hebben dat 'de tegenpartij' in Nederland dergelijke praktijken overweegt. „Wij hebben de hor monenhandel tamelijk goed in beeld en we hebben vele bronnen. Uit die informatie halen wij geen aanwijzingen dat de Nederlandse hormonenhandel zich bewapent of anderszins wil gaan bedienen van Belgische praktijken. U be grijpt dat wij daar uiterst scherp op zijn. "Oppervlakkig gezien vloeien Nederland en België lo gisch in elkaar over als het gaat om de handel in en de toepassing van illegale groeibevorderende middelen bij vee. Toch schetsen ingewijden ook aanmerkelijke verschillen. De vleesproduktie in België con centreert zich in een heel klein gebied. De handel is in handen ■i I I I II JERDAG 4 MAART 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Utrecht - Prins Bernhard mag misschien deze maand naar huis. De 83-jarige prins werd eind november vorig jaar opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in. Utrecht en verblijft daar nu nog steeds. Zijn herstel verloopt echter zeer voorspoedig. De prins werd opgenomen voor een operatie aan een darmtumor. Het gezwel werd met succes ver- wijderd, maar kort na de operatie kreeg de prins longontsteking en vervolgens een zogenoemde shocklong. De prins, die toch al geen sterke longen had, kreeg hierdoor een enorme klap. Koningin Beatrix ging in december na haar staats bezoek aan Jordanië rechtstreeks van het vliegveld door naar het ziekenhuis. Daaruit bleek dat de toestand van de prins alarmerend was. Officieel was de situatie van de prins lange tijd 'zorgelijk en stabiel'. Nog voor de jaarwisseling zette echter voorzichtig een verbete ring in. Hij werd toen wel her haaldelijk beademd. In februari verliet de prins de in tensive care. Een paar dagen daarna schreef hij een open brief om te bedanken voor alle belang stelling. „Ik werk nu vol overtui ging aan mijn herstel," aldus de prins op 8 februari. En 'vol over tuiging' werkte hij onder- meer aan zijn fysiotherapie-program- ma. Dat het goed gaat met de prins blijkt ook uit het feit dat prinses Juliana deze week op winter sportvakantie is gegaan. Enschede - Bij een Duits-Nederlandse actie heeft de Neder landse politie in het Twentse Geesteren ruim 17.000 kilomari- huana aangetroffen. De drugs hebben een straatwaarde van on geveer zeventig miljoen gulden. Met een gebedsdienst in de Haagse Mecid-i-Aksa moskee heb ben de moslims in Nederland gisteren het einde van de vasten maand Ramadan gevierd. Ongeveer 2500 gelovigen waren voor de gelegenheid naar de moskee gekomen. De gebedsruimte is echter niet op zo'n grote toeloop berekend, zodat sommige moslims de dienst op straat moesten volgen, of zoals op deze foto te zien is, op de deurmat. Het einde van de vastenmaand - de moslims eten of drinken dan een maand lang niets tussen zonsopgang en zonsondergang - was feitelijk donderdag. De 'verbreking van de vasten' wordt gevierd met het zogenoem de suikerfeest. Officieel duurt het drie dagen, maar in Neder land wordt het soms beperkt tot een dag. Behalve lekker eten en drinken besteden de moslims extra veel aandacht aan familie- en ziekenbezoek. FOTO ANP Volgens de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) is het de grootste vangst van marihuana die ooit in Nederland is gedaan. De Twentse politie heeft in ver band met de zaak 22 mensen aan-" gehouden. De Duitse politie ar resteerde zes mensen. Het onderzoek naar de bende was al een jaar aan de gang. Donder dagavond sloegen politie, mare chaussee en Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst toe. Op 22 plaatsen in Twente en op één adres in Amsterdam zijn huiszoe kingen gedaan en werden de ar restaties verricht. Aan de actie deden ruim 200 man mee. De drugs werden aangetroffen in een vrachtwagencombinatie die in Geesteren voor het pand stond geparkeerd waar de politie een inval deed. De verdovende middelen waren afgedekt met een laag dozen, waarin schoenen zaten. De mari huana had Duitsland als bestem ming. De politie nam ook vijf auto's, de vrachtwagen met oplegger en geld in beslag. De verdachten handelden niet al leen in verdovende middelen, maar worden ook verdacht vart mensensmokkel. Volgens de poli- AD VERTENTJES Ja, maar waar... Zie elders in dit blad Hogeschool Rotterdam &c Omstreken tie hebben ze Pakistani en In diërs tegén betaling via Neder land naar Groot-Brittannië ge transporteerd, waar ze onderdo ken. De Duitse politie vermoedt dat de marihuana afkomstig is uit Colombia. In Duitsland is op het bestemmingsadres in Emme rich huiszoeking gedaan. De politie meent dat bende tot nu toe ruim 30 ton marihuana ver handeld heeft. De eerste aanwij zing voor de Duitse route was vo rig jaar afkomstig van een ver bindingsman van het Bundeskri- minalamt in Colombia. Belfast (upi) - Na een kwart eeuw van terreuraanslagen hoopt Noord-Ierland ko mende Zomer veel toeristen te trekken. De afzwering van geweld door pro-Ierse en pro-Britse extremisten, vorig najaar, maakt toerisme naar de pro vincie mogelijk. De periode van het geweld kan z'n geld zelfs opbrengen, menen de gemeenteraad van Belfast en het Noordierse Bureau voor Toerisme. Vandaar dat deze zomer rondritten worden ge organiseerd in de beruchtste wijken van de stad, waar de katholieken en protestanten elkaar zo lange tijd op leven en dood bevochten. De wij ken zijn gebarricadeerde getto's. Er zijn inmiddels al vele dui zenden boekingen gemaakt. Noord-Ierland ziet uit naar een welvarende zomer. 8 maart CJ B IJ H In middelburg U oe werkt eraan van een beperkt aantal mensen. De illegale praktijken spelen zich daar sterk af in een gesloten net werk waarin zich ook mensen hebben begeven van buiten de vleesbranche. In Nederland daarentegen is veel meer sprake van een reeks op zichzelf staande overtredingen, zonder dat er sprake is van een gecriminali seerd netwerk. Het is hier ook niet zo dat bran che-vreemde figuren zich bege ven in de lucratieve wereld van het groeihormoon. VERVOLG OP REGIO DEEL C: 'Rechtsstaat maakt korte metten met dreigementen' Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar Keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuws abonnee: Naam: Adres: Postcode: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: Q kwartaal acceptgiro 89.40 kwartaal autom. incasso 86.90 maand autom. incasso29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. ,1 S,E«. EE, ME .E WEI EE ET -

de Stem | 1995 | | pagina 1