DE STEM 6Ik ga liever elke wedstrijd Wereldburger in de Verenigde Staten' Marko Koers heeft de gezonde eigenzinnigheid tijdelijk aan de kant gezet: r^obs Breda Electronics BARCIAYCAW, einekeii auto-alarm, hifi, telefoons tegen de laagste prijzen Aan vooravond van WK in Savalen houdt Tonny de Jong een ongecompliceerde kijk op schaatsen 4» leur/groothandel/dealer van geluid en conrntönicatie systemen Marko Kpers: 'De grote winst van vier jaar in Amerika wonen is dat ik noodgedwongen Sport ZATERDAG 4 MAART 1995 DEEL 6 Tim Overdiek - Met een oorverdovend ka- i ^dert de donkerbruine Buick Le [hre door de straten van Champaigns inois) uitgestrekte universiteitscam- Het bakbeest uit 1973 wordt be- L| door Marko Koers, Nederlands st talentvolle 800 meter-loper, en is [et bepaald het prototype van Olympi- L auto dat talentvolle sporters symbo- -h op weg helpt richting Atlanta'96. rs is geenszins van plan om met de onbe- tuwbare bolide volgend jaar zomer vanuit lis naar het bloedhete Georgia te rijden k er aan de tweede Olympische Spelen in ■n gestaag ontrollende atletiekloopbaan L) te nemen. Het 'boodschappenwagentje' lengt hem slechts op plaatsen in het 35.000 Laten tellend stadje, twee uur rijden ten Len van Chicago, waarheen het net iets te t lopen is. Zoals naar de prachtige sport- |na waar afgelopen weekeinde de Big Ten [oor-kampioenschappen plaatsvonden, e Fighting Illini' eindigden met een achter- Ld van slechts anderhalve punt op het uni- «iteitsteam van Wisconsin als tweede, joers had'met de zege op de 800 meter in Jjl 93, amper 25 minuten nadat hij tweede de mijl was geworden, een belangrijk aan bel in het verloop van de prestigieuze stu- [tencompetitie. Een overwinning had een j banier opgeleverd, en de blauw-gele „hadeen plekje moeten vinden tussen de fdere herinneringen aan succes, die de mu- fc van de 'atletiekhal bedekken. róts let totale complex ademt een sfeer van trots jt. Sport is aan de Amerikaanse universitei ten weggesubsidieerd noodzakelijk i, maar een veel beproefd wapen bij het [uwen aan een degelijke reputatie, jers ondervond dat onlangs aan den lijve, lenhij moest opdraven voor een bijeenkomst in zogeheten alumni, oud-studenten die nog tijd een innige band met hun universiteit jderhouden. De Nederlandse atleet, als se- jor bezig aan zijn voorlaatste studiejaar, (erd vanwege zijn atletiekprestaties in de af topen seizoenen op het podium gehaald, jen toonbeeld van succes, hetgeen de veelal zakenlieden er moest brengen de rtemoTinee te trekken en met een ruimhar- fee donatie hun oude schoolliefde te koeste- n. Het Amerikaanse onderwijs bestaat im- i bij de gratie van particuliere henkingen. i plichtplegingen horen erbij, zijn tik bedoeld om de student, die Koers per slot en rekening toch bovenal is, ervan te dopr- tingen dat het een eer is om aan de Universi- pit van Illinois te mogen vertoeven. ■ie als sporter slaagt, zal later in de maat- >ij weinig obstakels aantreffen, luidt It Amerikaanse adagium. Beter mens pet wordt je voortdurend voorgehouden tij- is de training," verduidelijkt Koers, „Deze uis krijg je maar een keer in je leven. Pro per meer te zijn dan het gemiddelde door in a universiteitsteam te komen. Je wordt er «betermens door, zegt mijn coach altijd." newel de American football-spelers per tra- ltie de gezichtsbepalende figuren zijn op een Torsnee universiteit, direct gevolgd door petbal en daarna honkbal, biedt de atle- Negen jaar geleden be- Igon Tonny de Jong (20) paar carrière met een 26e plaats op het NK. [Het kleine magere meisje pit Heerenveen reed haar pondjes in een rood pakje van stof. Haar blonde paren wapperden in de wind. Een cap behoorde jiog niet tot haar uitrus- jting. Negen jaar later is Ifaelfde De Jong 24 [schaatstere in Nederland [gepasseerd. Ze is nog [steeds klein, maar stevig F rijdt rond in het pro fessionele skinpak mét Pp van de kernploeg. Bij het laatste NK duld- Fze alleen Annamarie Mhomas nog voor zich. Tijdens het EK kwam Far Gunda Niemann Pi- kt het Noorse Sava- I n staat Tonny de Jong 'san de vooravond van «weer haar tweede WK. an het podium denkt ze jtet. Wel aan het weer. Jk hoop dat de omstan- 'gheden voor alle rijd- |ters gelijk blijven. Al- Ij dan kan het een 1 autastisch toernooi >orden." __poor Danny van den Broek k. Jeff Sandijs heette L„ e®ste trainer. Een weinig naam voor een fSc°aeh, die ook nog eens EL ."geland kwam. Maar de L'J'f had definitief gekozen schaatsen. Haar pony r„Te ze voorheen fanatiek rhressuurwedstrijden deel- ten. Bij André van Duin daaren tegen vond ik het allemaal een beetje lullig. Daar heb ik bijna niks kunnen zeggen. Stelde hij me een vraag en als ik wilde ant woorden, keek hij al weer naar iemand anders. Dat weet je mis schien vantevoren, maar ik ben toch gegaan. Tenslotte kregen we er geld voor.En dip bijdrage van RTL 4 heeft Tonny de Jong, net als de andere schaatsters uit de kernploeg hard nodig. „We krijgen van de bond een basisbe drag. Niet echt veel. Dat kunnen we aanvullen door tijdens de World Cups, het NK, EK en WK kruisjes te verdienen met hoge klasseringen. Aan de hand van het aantal kruisjes krijg je dan aan het eind van het seizoen een bonus. Daar moet je helecht van hebben. Na het seizoen gaan mijn vriend en ik bijvoorbeeld samenwonen in een flat hier dn Heerenveen. Maar de huur kun nen we van dat basisbedrag niet betalen." Kernploeg Hoewel dus niet dikbetaald voor een topsporter bevalt het leven in de kernploeg haar nog steeds. „De zomer gebruiken we altijd om te wennen. Da's nodig, want van de winter trek je bijna con stant met elkaar op. Natuurlijk is het niet altijd leuk. Soms denk ik wel eens na een trainings kamp: 'poeh jij was deze week ook gezellig', maar over het alge meen heb ik met niemand pro blemen." Het feit dat haar ploeg- genoten tegelijk concurrenten zijn, deert De Jong niet. Terwijl Thomas expres de rug recht als iemand tijdens de training te lang in haar spoor blijft rijden, heeft De Jong voor niemand ge heimen. „Als ik achter iemand ga rijden, doe ik dat alleen voor mezelf. Lekker even die wind niet op je kop. Dat doe ik toch niet om te zien hoe iemand z'n schaatsen neerzet. Dat vind ik echt onzin." coach Wienefte opgedreagen oefeningen. Bo vendien kreeg en krijgt hij regelmatig via de fax schema's en adviezen van trainer Theo Joosten. „Er zijn gelukkig nooit problemen over deze werkwijze geweest." De voorspoe dige ontwikkeling was daar debet aan. „Meer dan de helft van de atleten doet de training zonder verder na te denken wat en waarom ze iets doen. Dat is voor de doorsnee Ameri kaanse sporter ook niet van belang, ook al gaat dat ten koste van de persoonlijke bewe gingsvrijheid. Het betekent wel dat een atleet die geen feedback heeft zichzelf de grond in kan boren." Intuïtie Zijn intuïtie om aan te kunnen voelen wat wel en wat niet goed is voor het lichaam bracht Marko Koers verder dan hij had durven dro men. Hij werd diverse malen studentenkam pioen, scherpte in 1993 zijn persoonlijke re cords op de 800 en de 1500 meter aan tot res pectievelijk 1.44,84 en 3.38,05, reikte tot de halve finales bij het WK in Stuttgart dat jaar en leek voor een verrassing bij het EK in Hel sinki afgelopen seizoen te gaan zorgen. Daar echter kwam de domper. De finale bleef buiten bereik, hetgeen behalve door de veelei sende buitenwacht ook door Koers als een fikse tegenvaller werd beschouwd. „Als het je overkomt, is het vreselijk pijnlijk. Zeker om te moeten constateren dat de basis te smal was, dat ik kennelijk toch te weinig het juiste werk had gedaan. Ik dacht dat ik het zou kupnen redden om op tijd in vorm te geraken, dat gevoel had ik ook, maar ik heb mezelf voor de gek gehouden. Kennelijk ben ik toch niet de perfecte atleet, die elk jaar een ietsje vooruitgaat." Zijn Nederlandse trainer hield hem voor dat het hem eenvoudig voor de wind kan gaan, maar dat bij tegenslag vol harden ook bij topsport hoort. En dat advies indachtig heeft Koers zich dit seizoen meer opengesteld voor de aanpak van zijn Ameri kaanse coach. De gezonde eigenzinnigheid is voor onbepaalde tijd aan de kant gezet. „Het is wel eens goed om zelf niet over trai ningen te hoeven nadenken. In het begin kon ik het gewoon niet accepteren, maar omdat ik weet wat mijn lichaam precies aan kan, gaat me dat aanmerkelijk makkelijker af." Kijk-operatie Daar komt bij dat Koers afgelopen september geblesseerd raakte aan zijn rechterknie. Begin november onderging hij een kijk-ope ratie, waarbij de verdikking in het knieweef sel werd weggepoetst. Het non-actief van drie maanden bleef in Nederland onopgemerkt. „Een frustrerende periode, iedere dag revali deren, watertraining, innerlijke irritatie, om dat je zo graag wilt lopen, maar het niet kunt. Zeker nadat ik er een schepje bovenop had willen doen om het vorige seizoen goed te ma ken." Hij wordt volgende week 23 jaar. Zijn beste atletiekjaren moeten nog komen. „Als ik in Nederland was gebleven, had ik dit niveau vermoedelijk ook gehaald. Je beschikt toch over eén zeker talent, en dat was er heus wel uitgekomen. Maar de grote winst van vier jaar in Amèrika wonen is dat ik noodgedwon gen een grote weerstand heb moeten opbou wen. Dat heeft me ook een wereldburger ge maakt. Ik voel me hier en in Nederland thuis. De grenzen vervagen, het heeft geen zin meer om etiketten op typisch Amerikaanse of ty pisch Nederlandse dingen of zaken te plak ken. Het is gewoon een kwestie van jezelf voor alles en iedereen openstellen." 14 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 nam was verkocht. De manege had ze verruild voor het Thialf- stadion dat net overdekt was. „Maar als je mij in het begin over het ijs zag gaan, leek het meer op draven. Mijn techniek was rond uit waardeloos. Eigenlijk is dat pas veranderd bij Sijtje (Van de Lende, de trainster van gewest Friesland, red.). Onder haar heb ik mijn techniek sterk verbe terd", looft De Jong de oud-Ne derlands kampioene die dit sei zoen onder Ab Krook stage loopt bij de Nederlandse kernploeg. Voor De Jong is de aanwezigheid van haar gewestelijke trainster een prettige bijkomstigheid. Van de Lende bleek in de kern ploeg als een enige een brug te kunnen slaan tussen Krook en haar vroegere pupil. „Ik kwam natuurlijk net kijken. Ik was de debutant in de kernploeg. En dan heb je Ab Krook. Toch een gearriveerde coach. Iemand die alles al heeft meegemaakt. Voor al in het begin zei hij zoveel din gen. En ik wilde alles in één keer goed doen. Dat ging helemaal verkeerd. Heeft hij het een poos je aan Sijtje overgelaten. Die kende mij. Wist Koe me te bena deren. En daar heeft Ab weer van geleerd. Zoiets bepaalt ook de klasse van een coach. Bepaal de zaken aan anderen durven overlaten. Dat zou onder Henk Gemser (de voorganger van Krook, red) nooit gebeurd zijn." Voluit Tien maanden werkt ze inmid dels met Krook samen. En af en toe is ze het hardgrondig oneens met de man uit Loosdrecht. Zo als tijdens het laatste NK, toen ze de opdracht kreeg om de af- Tonnie de Jong: 'Ik reken nergens op, genoeg slechte ervaringen met een buitenbaan...'. sluitende vijf kilometer ingehou den te rijden en prompt verloor van Thomas. „Ik ben dat gewoon niet gewend. Zoiets doe ik nooit weer, heb ik na afloop tegen Ab gezegd. Ik ga liever elke wed strijd voluit." Zoals tijdens het EK in Heerenveen, toen die on gecompliceerde instelling haar prompt de bronzen medaille op leverde. Af en toe gaat de video band weer de recorder in. Zit ze met de neus aan de beeldbuis. „Maar dan let ik vooral op m'n techniek. Kijk ik nog eens hoe ik m'n schaatsen neerzet, hoe de bochten gaan. Dat werk." Niemann Ook Gunda Niemann ziet ze dan herhaaldelijk voorbij komen. „Maar die techniek, hè. Daar kan ik bijna niet naar kijken. Ze zet heel goed af. Maar dan die benen. Die staan zo raar." Haar respect voor de Duitse, die in dit weekeinde in Savalen opnieuw iedereen ver achter zich zal la ten, is er overigens niet minder om. „Ze is ook ontzettend aar dig. Echt, die kan geen vlieg kwaad doen." Tijdens het vorige EK in Hamar waar De Jong haar internationale debuut maakte, schonk Niemann haar bloemen aan de Friezin. „Het lint dat er omheen zat, heb ik nog steeds. Dat bewaar ik." Door de derde plek tijdens het afgelopen EK zijn de verwachtingen voor het WK hooggespannen. Tenminste bij de buitenwacht. „Ik reken FOTO BERT WIERINGA nergens op", tempert Öe Jong het enthousiasme. „Tenslotte is het een buitenbaan. En daarmee heb ik genoeg slechte ervarin gen. Zoals bij het WK junioren in Baselga. Stonden Barbara de Loor en ik aan de start toen het plotseling enorm begon te sneeu wen. Of zoals bij, de laatste World Cup vorige week in Inzeil. Hadden ze net gedweild, begon het te regenen. Die druppels be vroren onmiddellijk. Allemaal van de bobbels op de baan. En ik moest nog rijden." „Zoiets kan natuurlijk ook gemakkelijk in Savalen gebeuren. Daarom kan ik alleen maar hopen op gelijke weersomstandigheden voor ie dereen. Treffen we dat, dan kan het een fantastisch toernooi wor den. Maar het kan dus net zo goed helemaal verkeerd gaan. Daarom ben ik ook voorstander om de belangrijke kampioen schappen gewoon in de hal te houden." Kamp Na het WK in Savalen rest De Jong nog de finale van de World Cup in Hamar en het ijsgala in Heerenveen. „En dan heb ik het ook wel weer even gehad", geeft ze aan dat het een lang seizoen geweest is. Tenslotte begon de voorbereiding al in mei. „Met om de drie weken een kamp van een week. En dagelijks schema's van Ab als je thuis bent. Van uitgaan zomers komt dan niet veel. Maar ik mis zoiets niet. Tenslotte weet ik hoe leuk 'het 's winters kan zijn." Ook het feit dat ze met Kerst altijd in het buitenland op trainingskamp is, deert De Jong niet. „Met oud en nieuw zijn we wel thuis. Dan staat die boom er ook nog. Ja, dat heb ik wel ge vierd. Eerst geslapen van tien tot twaaK en daarna tot twee uur opgebleven. Was heel gezellig." Begin dit jaar veroorloofde ze zich een grotere uitspatting met tv-optredens bij André van Duin en Ivo Niehe. In beide program ma's verscheen ze samen met de andere Nederlandse deelnemers aan het EK voor de camera's. „Bij Ivo Niehe was wel leuk. Die had het goed uitgediept. Hij bleef ook rustig. Liet je uitpra- niet eens hoe je Illinois spelde, kende Chicago alleen van de televisie." Omgevlogen Nu Koers terugkijkt op de vier jaar 'die zijn omgevlogen' is hij verbaasd over zijn toenma lige 'gedurfde' keuze om als achttienjarige huis en haard te verlaten. „Maar in Neder land een studie werktuigbouwkundige com bineren met trainen, gaf me een beklemmend gevoel. Alsof ik me al definitief vestigde. Naar de Verenigde Staten gaan, was e.en groot avontuur, alsof het allemaal nog niet per se hoefde. En juist doordat die druk om als stu dent Technical Engineering te moeten preste- tiek goede mogelijkheden om op topniveau te trainen en aan wedstrijden deel te nemen. Ie der jaar wagen enkele Nederlandse talenten de sprong naar de andere kant van de Atlan tische Oceaan. Ria Stalman legde er de basis voor haar Olympische titel discuswerpen, verspringer Frans Maas werkte zich er naar topniveau, steeple chase-loper Hans Koele- man raakte verslingerd aan de Amerikaanse mentaliteit. Maar niet iedereen gedijt in de prestatie-voor-alles-instelling, die toch ook wordt verlangd. Zo keerde Petra Huijbregts vorig jaar hevig teleurgesteld uit Florida te rug, toen blessures in combinatie met heim wee voor een stagnatie in haar sprintcarriere zorgden. „liet hangt echt van de omstandig heden af of je het zult redden," zegt Marko Koers. „Op voorhand valt de precieze situatie niet altijd in te schatten, en staan de verlok kelijke aanbiedingen van een universiteit - gratis studeren, mooi weer, veel reizen - soms in schril contrast met de werkelijkheid." „Ik wist niets van Amerika," herinnert Koers zich van het moment dat hij door polsstok hoogspringer Chris Leeuwenbergh werd be naderd om naar Champaign te komen. Hij kon kiezen uit vijf universiteiten, maar zwichtte voor zijn sterk aandringende land genoot, Nederlands recordhouder en stude rend atletiektrainer in Mid-West. „Ik wist ren ontbrak, is het me juist heel makkelijk af gegaan." 'Je moet open staan voor verande ringen', is de les, die Koers leerde. Ook op de atletiekbaan, waar zijn eigenzin nigheid geaccepteerd ,werd, omdat hij de een na de andere wedstrijd op zijn naam schreef en zowaar in 1992 tijdens de Olympische Zo merspelen van Barcelona tot de halve finales reikte. „Daardoor kun je je wat permitteren." Het werd hem al snel duidelijk dat het ontzag voor de trainer binnen het team soms voor Nederlandse begrippen lachwekkende vor men aannam. Koers toonde vanzelfsprekend respect, maar legde zich niet klakkeloos neer bij de door

de Stem | 1995 | | pagina 11