België pakt extremistische moslims op Franse politiek staat in de beklaagdenbank Tachtig Duitse politie-agenten vervolgd voor racisme Jeltsin ontslaat politiechef Moskou TNO moei 'Comproi over winl Boutros zinspeelt op vertrek VN-ers Bosnië Senaat VS verwerpt wet voor sluitende begroting Luchtvaartol tussen Bruss DE STEM BUITENLAND A4 Naakte zwarten werden afgetuigd en bespoten met insectenspray of traangas Rijkswacht verhoort tientallen leden van Algerijnse radicale organisatie GIA Urba-Sages-schandaal toont de illegale verrijking van partijkassen BUITENLAND KORT Limburgs chei VRIJDAG 3 MAART 1995 Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De Duitse justitie gaat tach tig Hamburgse politie-agenten ver volgen voor gewelddadig racisme, mishandeling en vrijheidsberoving tegenover (vooral gekleurde) ver dachten en arrestanten. De slachtoffers werden in elkaar gesla gen, geïntimideerd en met insecten spray en traangas bespoten als ze naakt onder handen werden genomen. De agenten voerden ook 'schijnterechtstel- lingen' uit op de arrestanten. Het Hamburgse politie-schandaal dat vorig jaar september voor grote con sternatie in de Bondsrepubliek zorgde, blijkt veel omvangrijker dan werd ver moed. September vorig jaar trad de Hamburg se senator Werner Hackmann (SPD) - de 'minister van Binnenlandse Zaken' van de Hanze-stadstaat - onverwacht af nadat bekend was geworden, dat twee agenten een donkere Senegalees het ziekenhuis in hadden geslagen. De agenten hadden zich geërgerd aan een sticker op de pet van hun slachtof fer. 'Geef nazi's geen kans', stond daar op te lezen. Voor Hackmann was het de spreek woordelijke druppel. Hij zei al jaren het gevoel te hebben gehad geen greep te kunnen krijgen op onderdelen van het politie-apparaat. Hij signaleerde 'ex- treem-rechtse' gevoelens bij leden van de Hamburgse politie. Uit een misplaatste korpsgeest hield iedereen zijn mond over de ontoelaat bare praktijken van een aantal colle ga's. Hachmann zag ook 'extreem rechtse sympathiën' bij leden van de Hamburgse politie, 'en waarom zou het alleen déar voorkomen en niet ook in andere korpsen?,' waarschuwde hij. Bijna dertig agenten werden ogenblik kelijk geschorst. De meesten van hen keerden na enige tijd weer in de actieve dienst terug. Een onderzoekscommissie boog zich over meer dan 130 klachten die de laatste tijd over de Hamburgse politie waren binnengekomen; vooral over het bureau-Kirchenallee, vlakbij het cen traal station van de Noordduitse haven stad. De meeste van die gevallen werden bij gebrek aan bewijs geseponeerd; in en kele gevallen betaalde de stad Hamburg aan slachtoffers een soort smartegeld of schadevergoeding uit. Al na twee maanden legde de senator van Justitie, Klaus Hardraht, een eerste onderzoeksresultaat op tafel. Duidelijk geschokt moest hij melden dat veel slachtoffers en/of getuigen te bang wa ren om aangifte te doen of te getuigen, dat er grof geweld was gebruikt tegen verdachten, dat agenten een mensen- verachtende instelling hadden getoond, dat collega's elkaar de hand boven het hoofd hielden omdat niemand voor ver klikker wilde worden uitgemaakt en dat er zelfs belastend bewijsmateriaal was vernietigd. De senator sprak toen al van 'afschuwe lijk, in-humaan en mensen-verachtend' gedrag van politie-agenten. Sommigen van hen maakten zelfs buiten dienstu ren en zonder opdracht van hogerhand jacht op buitenlanders; bij voorkeur op zwarten. Er kwamen gevallen aan het licht van zwarten die zich in de kelder van het bureau-Kirchenallee moesten uitkleden en vervolgens van top tot teen met insectenspray werden bespoten. Arrestanten van wie vermoed werd dat ze drugkoeriers waren, werden hard handig volgestopt met braakmiddelen, zonder dat er een arts aan te pas kwam. Op die manier wilden de agenten berei ken dat hun verdachten eventueel inge slikte drugs zouden uitkotsen. In een nog onbekend aantal gevallen werden verdachten in de kelder van het politie bureau mishandeld. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Belgische rijkswacht heeft de afgelopen dagen tientallen aanhangers van een Algerijnse moslim-organisatie opgepakt en ondervraagd. Ook zijn wapens en granaten gevonden. De grootscheepse ac tie viel samen met het bezoek aan België van de Algerijnse minister van Buitenlandse Za ken. De Belgische staatsveiligheids dienst houdt de Algerijnen al een tijd in de gaten. Ze zouden heb ben meegewerkt aan voorberei dingen voor een terroristische actie, elders in Europa. Uit een recent rapport zou blij ken dat in België enkele honder den radicale moslims leven. Zij sympathiseren vooral met de moslimbroeders, een van oor sprong Egyptische koepelorgani satie die onder meer vanuit Aken opereert. De razzia van dinsdag en woens dag was vooral gericht tegen aanhangers van het GIA, de meest radicale van alle organisa ties die van Algerije een islamiti sche staat willen maken. Eind december tekende het GIA voor de kaping van een Frans vlieg tuig. Volgens de Belgische staatsvei ligheidsdienst blijft de aanhang van het FIS en GIA in België beperkt tot honderd; er wonen ongeveer 12.000 Algerijnen in Set land. Vermoedelijk vindt een verschuiving plaats van hun ac tiviteiten vanuit Duitsland en Frankrijk, waar de radicale Al gerijnen hun belangrijkste steunpunten hebben. Vorig jaar nam het aantal asielaanvragen van Algerijnen in België toe met 360. Turkse fundamentalisten verle nen naar verluidt materiële en logistieke steun aan de Algerij nen in Europa, terwijl ook Af ghaanse strijders hun diensten aanbieden. De in België in be-- slag genomen wapens bleken af komstig uit het vroegere Tsje- choslowakije. Geneve (ap) - Als het mandaat voor de VN-troepen in Kroatië niet wordt verlengd door de regering in Zagreb, moeten de VN ook de blauwhelmen uit Bosnië terugtrekken. Dit heeft de secretaris-generaal van de VN, Boutros Boutros-Ghali, giste ren in Genève gezegd. Kroatië heeft reeds aangekon digd het mandaat voor de 12.000 blauwhelmen op zijn grondge bied na 31 maart niet te verlen gen. De VN-militairen in Kroatië zien sinds januari 1992 toe op een bestand en houden het Kroati sche regeringsleger en opstandi ge Serviërs, die ongeveer een derde van Kroatië bezet houden, uit elkaar. „De terugtrekking uit Kroatië zal de aanwezigheid van de vre- deshandhavers van de Verenigde Naties in Bosnië onmogelijk ma ken," meldde Boutros-Ghali. Hij zei dat het zeer moeilijk zal zijn de VN-militairen in Bosnië te bevoorraden en contact met hen te houden als de strijd in Bosnië weer oplaait. Boutros-Ghali verklaarde verder dat onderhandelingen over een mogelijke handhaving van de VN-macht in Kroatië worden voortgezet. Boutros-Ghali noemde terug trekking van de VN-macht uit Kroatië een 'uiterst moeilijke operatie' waarvoor de aanwezig heid van 20.000 tot 30.000 Navo- militairen nodig is. Deze zouden logistieke steun moeten bieden en de aftocht moeten dekken. De VN hebben gisteren besloten het vliegveld van de Bosnische hoofdstad Sarajevo voorlopig te sluiten. Het besluit volgt op een beschieting van een vrachtvlieg tuig dat de luchthaven wilde verlaten. De hulpvluchten op Sarajevo liggen voor onbepaalde tijd stil. In de Kroatische regio Krajina trok het Servische leger de toe stemming in voor de passage van twee hulpkonvooien bestemd voor de inwoners van de moslim enclave Bihac. Het lichaam, van de bekende Russische tv-presentator Vladislav Listsjev. Hij werd doodgeschoten nabij zijn appartement in Moskou. foto anp Van onze redactie buitenland Moskou - Na de moord op een tv-pre sentator heeft de Russische president Jeltsin gisteren de politiechef en de openbare aanklager van Moskou ont slagen. Jeltsin kondigde ook de vor ming van een speciale onderzoekscom missie aan. De moord op de populaire presentator Vladislav Listjev heeft een schokgolf van verontwaardiging veroorzaakt in Rusland. „Dit is een les voor ons," zei Jeltsin tegenover Listjevs collega's tijdens een bezoek aan de tv-omroep Ostankino. „We zijn bang geweest de strijd tegen de mis daad op te voeren, uit vrees voor beschul digingen dat Rusland daardoor een politie staat zou worden. Ik buig het hoofd omdat ik niet genoeg heb gedaan om banditisme, corruptie, omkoping en misdaad tegen te gaan," zei de zichtbaar aangeslagen presi dent. Het ontslag van de politiechef en de procu reur noemde Jeltsin in dit verband 'slechts een kleine prijs'. Listjev werd woensdaga vond doodgeschoten bij zijn appartement in de hoofdstad. Het onderzoek naar de aanslag is in han den van een speciale groep van de Moskou- se recherche die zich bezighoudt met eer dere moorden op leden van het parlement en bekende bankiers. De minister van Binnenlandse Zaken Vik tor Jerin gaat de onderzoekscommissie leiden. Listjev werd eind jaren '80 beroemd met zijn politieke praatshow Vzgljad (Kijk), die door zijn onthullingen over misstanden van het Sovjetsysteem een symbool van de perestrojka werd. Tientallen fans eerden hem gisteren door bloemen bij zijn flatgebouw neer te leggen. De hele dag toonden de Russische tv-zen- ders een portret van Listjev met de tekst 'Hij is vermoord'. Het motief voor de moord is onbekend, maar aangenomen wordt dat het om een huurmoord door de maffia gaat. Een roof moord lijkt onwaarschijnlijk, want de 1.500 dollar en een miljoen roebel die Listjev bij zich droeg, zijn niet gestolen. Journalisten en functionarissen menen dat de aanslag te maken heeft met de enorme financiële en politieke belangen in de tv- sector. Met 200 miljoen potentiële kijkers biedt Ostankino een enorme markt voor adverteerders en een belangrijk platform voor politici in de parlementsverkiezingen die eind dit jaar moeten plaatsvinden. Jeltsin bepaalde afgelopen november dat de staatsomroep Ostankino per 1 april een publieke omroep wordt, waarvan 49 pro cent van de aandelen in privé-handen zou komen. Listjev zou de directeur van deze omroep, de Publieke Russische Televisie (PRT), worden. De Staatstelevisie is traditiege trouw altijd een verlengstuk en een spreekbuis geweest voor de machthebbers in het Kremlin. Maar Vladislav Listjev stond bekend om zijn onafhankelijke posi tie en zou zich als directeur van de PRT zeker niet voor het karretje van de autori teiten hebben laten spannen. In die ge- dachtengang zou Listjev een groot strui kelblok kunnen vormen voor politieke machthebbers die hun boodschap nadruk kelijk willen overbrengen aan het grote publiek. Begin dit jaar werd Listjev al directeur van een netwerk dat als voorbereiding op de privatisering eigen reclamespotjes ging vervaardigen. Dit bracht een zware slag toe aan reclamebureaus die de commer cials produceerden. Vorige maand besloot de raad van bestuur de uitzending van reclame tijdelijk stop te zetten, daarmee inspelend op klachten van kijkers. De maatregel wekte de woede van reclamebureaus, en ook medewerkers van het televisiestation zelf. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur van Ostankino werden er sinds dien herhaaldelijk telefonische bedreigin gen geuit tegen de zender. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - In Saint-Brieuc is gisteren het proces begonnen tegen onder anderen Henri Emmanuelli, de leider van de Franse socialistische partij. Emmanuelli staat terecht in verband met de illegale fi nanciering van de socialis tische partij, het zogenaamde Urba-Sages-schandaal. Drie weken lang buigt de recht bank in Saint-Brieuc zich over de affaire, die een stortvloed aan financiële schandalen in de Franse politiek inleidde. Uit het onderzoek naar het Urba-schan- daal is namelijk gebleken dat de Franse politieke partijen veel vuldig gebruik maakten van ille gale middelen om de kas te spek ken. De affaire-Urba begon in 1990. De toen nog onbekende rechter commissaris Thierry Jean-Pierre deed onderzoek naar een be drijfsongeval op een bouwplaats in Le Mans. Hij hoorde dat het bouwbedrijf de veiligheidsvoor schriften niet naleefde. Het zo uitgespaarde geld werd via het onderzoeksbureau Urba naar de socialistische partij gesluisd. Zo kwam Frankrijk aan de weet dat alle partijen dergelijke 'geld- pompen' hadden en de bouwwe reld een soort 'politieke belas ting' moest afdragen, om in de toekomst nog orders te krijgen. Een tot vijf procent van de totale bouwkosten werden zo afgedra gen aan de politieke partijen. Thierry Jean-Pierre ging met zijn onderzoek zo ver mogelijk, ondanks verzoeken van zijn su perieuren om het politiek gevoe lige onderwerp te laten rusten. Uiteindelijk werd hij betrapt op een procedurefout en kon het parket - dat afhankelijk is van de minister van Justitie - hem de zaak afnemen. De Franse politiek haalde op dat moment opgelucht adem. De so cialisten zagen dat het ergste gevaar even was geweken; de conservatieven grepen de in breuk in de onafhankelijkheid van de justitie aan om stemming te maken, maar waren eigenlijk net zo tevreden. Want - zo zou later blijken - ook in die kringen werd naar hartelust via geld- pompen het partijbudget opge krikt. De opvolger van Jean-Pierre - die nu in het Europees parle ment zit - heette Renaud van De leider van de Franse Socialistische Partij, Henri Emma nuelli, arriveert bij de rechtbank in Saint-Brieuc. Gisteren begon het proces waarin hij terechtstaat in verband met illegale financiering van zijn partij. foto anp Ruymbeke en bleek zo mogelijk nog doortastender. De rechter commissaris deed zelfs een inval in het partijbureau van de socia listische partij, op zoek naar be wijsmateriaal. In totaal staan nu zeventien per sonen terecht. Oud-partijleider Lionel Jospin - nu presidents kandidaat - zal door de recht bank worden gehoord als getui ge. Voor Jospin komt dat op een uitermate slecht moment. Zijn presidentscampagne loopt tot nu toe op rolletjes. Maar de vuile was van de partij die hij ooit voorzat en die hem nu probeert op te stuwen naar het hoogste ambt in Frankrijk, dreigt een deel van zijn populariteit teniet te doen. In de rechtbank van Lyon heeft Michel Noir, de burgemeester van die stad, achttien maanden tegen zich horen eisen in ver band met een ander politiek schandaal. Het gaat om het zo geheten 'Proces-Botton'. Oud- minister- Noir, in 1989 gekozen tot burgemeester van Lyon heeft ongeveer 300.000 gulden ontvan gen van de bedrijven van zaken man Pierre Botton. Van dat be drag maakte Noir onder meer diverse reizen en kocht hij dure maatkostuums. Botton, tevens schoonzoon van Noir, hoopte via de politiek een beroemdheid te worden. Hij fê teerde diverse journalisten - hij betaalde reisjes voor een bedrag van omstreeks 2 miljoen gulden, in de hoop zo bij de belangrijk ste journaals te worden uitgeno digd - en fungeerde ook als geldschieter van Michel Mouil- lot, de burgemeester van Cannes. Tegen de laatste werd achttien maanden geëist, evenals tegen de nieuwslezer-vedette Patrick Poivre d'Arvor. De zaak kwam aan het rollen toen bleek dat Botton een van zijn filialen failliet had laten gaan door zijn schenkingen. De rechtzaak, die nu al drie weken duurt, heeft geleid tot een waar familiedrama. Noir citeer de onder meer uit het intieme dagboek van zijn dochter en ver klaarde dat Botton, direct na de gemeenteraadsverkiezingen van hem had geëist dat hij 2 procent zou krijgen van ieder door de gemeente Lyon afgesloten con tract. De procureur meende in zijn pleidooi dat er sprake was van het proces tegen het 'gemakke lijke geld', een proces tegen de verspilling van de jaren '80. Hij meende verder dat Noir, Mouil- lot en Poivre 'als extra straf' voor vijf jaar hun actief en pas sief stemrecht moeten verliezen en eiste tegen Botton vier jaar gevangenisstraf. Het geloof van de Fransen in de politiek is door de affaires van de laatste jaren sterk afgeno men. Uit een onlangs gehouden opinie-onderzoek blijkt dat maar liefst 66 procent van de Fransen geen vertrouwen meer heeft in politici. Het wantrou wen tegen de politiek blijkt ook uit het feit dat ongeveer de helft van de Fransen nog niet weet op wie te stemmen bij de komende presidentsverkiezingen. 'Palestijnen besturen Westoever eind '95' Jeruzalem - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Shimon Peres heeft gisteren voorspeld dat het Palestijnse zelfbestuur eind dit jaar zal zijn uitgebreid tot de gehele Westoever. De Palestijnen zijn weinig ingenomen met hef tijdschema van Peres. „Als de regering van plan i§ de uitbrei ding van de Palestijnse autonomie tot het eind van het jaar uit te stellen, dan vrees ik dat het Gaza-Jericho akkoord niet overeind blijft," luidde het commentaar van Saeb Erakat, lid van Yasser Arafats autonomie-raad. Peres' ministerie liet in een verklaring weten dat het bereid is te praten over de eis van de PLO dat vluchtelingen moeten kunnen terugkeren. Het overleg zou dan moeten gaan over de criteria waaraan gevluchte Palestijnen moeten voldoen om Voor terug, keer in aanmerking te komen. Dit overleg zou onderdeel uit moeten maken van de besprekingen die Peres volgende week in Amman heeft met Palestijnse, Jordaanse en Egyptische verte genwoordigers. Uitlevering Roldan mogelijk onrechtmatig Madrid - De documenten waarin Laos de voorwaarden heeft vastgelegd waaronder de Spaanse ex-politiechef Luis Roldan deze week aan zijn vaderland is uitgeleverd, zijn volgens een woordvoerder van het Laotiaanse ministerie Van Justitie vals. Spanje houdt vol dat de papieren wel rechtmatig zijn. Als het vervalsingen zijn, dan moet Madrid het voormalle ■hoofd van de Guardia Civil waarschijnlijk vrijlaten. Roldhn wordt onder meer verdacht van corruptie, machtsmisbruik, verduistering en belastingontduiking. De ex-patóieman was in Laos aangehouden en zit sinds dinsdag in een Spaanse gevange- nis. Duitsland verbiedt organisaties Koerden Bonn - De Duitse autoriteiten hebben gisteren het Koerdische Inlichtingen Bureau (KIB) in Keulen gesloten en vijf Koerdische organisaties in Beieren verboden. Volgens Bonn zijn zij nauw verwant aan de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) die sinds in november 1993 in Duitsland is verboden. De maatregel vo daags na een reeks aanslagen op Turkse reisbureaus die aan PKK worden toegeschreven. In andere steden heeft de politie huiszoekingen gedaan en zijn vermogens en propagandamateriaal in beslag genomëh. Aan hangers van de PKK worden verdacht van aanslagen mei molotov-cocktails op Turkse reisbureaus in Hamburg, München, Frankfurt, Hannover en Stuttgart in de nacht van dinsdag dp woensdag. Santer verdedigt uitbreiding EU Brussel - Uitbreiding van de Europese Unie met Oost- en Middeneuropese landen tot 25 a 30 leden hoeft niet te leiden tot een minder integratie van de lidstaten. Dat heeft de voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Santer, gisteren betoogd. Santer onderstreepte dat het gaat om 'een investering die voor ons net zo rendabel is als voor de kandidaatlanden'. Zijn rede was vooral een antwoord aan critici die menen dat de EU niet nog meer lidstaten kan opnemen. Op vragen over de termijn waarop nieuwe lidstaten kunnen toetreden, gaf Santer geen concreet antwoord. De Oost- en Middeneuropese landen die op termijn voor een lidmaatschap in aanmerking komen ajn Polen, Hongarije, Tsjechië, Slowakije, Bulgarije, Roemenië, Slovenië en de drie Baltische landen. Hersenbloeding drummer R.E.M. Frankfurt - De drummer van rockgroep R.E.M., Bill Berry, is gisteren getroffen door een hersenbloeding. Het optreden van de band op 10 maart in de Jaarbeurs in Utrecht is voorlopig opgeschort. Berry wordt vandaag geopereerd door specialisten in Lausanne, Zwitserland. Pas daarna kan een definitiebesluit worden geno men over het vervolg van de Europese toernee. Amerikanen schieten op Somaliërs Mogadishu - In de Somalische hoofdstad Mogadishu hebbes milities gisterochtend diverse malen geschoten op Amerikaanse mariniers die de aftocht van de laatste VN-troepen begeleiden. In het havengebeid schoten de Amerikanen gericht terug met machingeweervuur, waarbij tenminste twee Somaliërs werden gedood. De 1.500 Amerikaanse en 329 Italiaanse mariniers zouden volgens plan afgelopen nacht per schip het land verlaten. Protest tegen wreed vervoer paarden Rome - De Nederlandse Dierenbescherming heeft in Roröe een rapport gepresenteerd over ernstige misstanden in het vervoer van slachtpaarden van Oost-Europa naar Italië. Jaarlijks wor den circa 140.000 voor de slacht bestemde paarden in net land ingevoerd. De dieren worden vaak langer dan de maximaal toegestande termijn van 24 uur achtereen vervoerd en veterinai re controles ontbreken, aldus de Dierenbescherming. Inspecteurs van de Dierenbescherming toonden videobeelden van manke, gewonde, uitgedroogde, broodmagere en stervende paarden die bij aankomst in Noord-Italië in vrachtwagens werden overgeladen voor een nieuwe verre reis naar het zuiden van het land. In een reactie op het bewijsmateriaal heeft de Europese landbouwcommissaris Franz Fisehler van Italië maat regelen geëist tegen deze 'barbaarse' manier van diertfansport. 'Andreotti handlanger van maffia' Rome - De zevenvoudige Italiaanse oud-premier Guilio Andreotti moet vanaf 26 september in de Siciliaanse hoofdstad Palermo terecht staan als handlanger van de maffia. Dit heeft de rechtbank in Palermo gisteren besloten. Zijn advocaten hebben steeds geprobeerd het proces uit te stellen. Hun laatste behelsde het niet bevoegdheid zijn van de rechtbank in Palermo. Andreotti zou volgens zijn raadslieden moeten voorkomen bij de Rechtbank der Ministers. Dit is een rechtscollege dat moet oordelen of bewindslieden al dan niet berecht rsogen worden voor misdrijven begaan tijdens hun ambtsperiode. Het was eigenlijk een poging het proces te verplaatsen naar Rome waar Andreotti een vriendelijker milieu dacht te vinden. pëSTEM Van oWe redactie economie Haag - TNO moet helpen voc fnmen dat Nederland technologis k Fet slop raakt. Dat is, kort s mengevat, het adviea dat de co 1-Blankert gisteren aan min vvijers van Economische Zak heeft gepresenteerd. m Nederland voldoende ke nwpzig om de internationale conc rtie het hoofd te bieden, aldus "anDort'Kennis van Zaken'. Waar fan ontbreekt, is de samenwerking nodig is om het bedrijfsleren op DSM Van onze redactie economie Heerlen - DSM zal dit jaal boeken dan afgelopen jaar, t miljoen verdiende. Dat heeft van DSM gisteren gezegd tijc jaarverslag van het Limburgsf Het is voor het eerst in zeven jaar dat DSM zo vroeg in het aar een uitspraak doet over de winstontwikkeling. Dat onder streept volgens financieel be stuurslid Timmermans het ver trouwen van DSM in de nabije toekomst. Zo verwacht DSM al leen al in het eerste kwartaal van 1995 ruim ÏOO miljoen gul den te verdienen, tegenover 254 miljoen in het laatste kwartaal van 1994. Ook de vooruitzichten voor net tweede kwartaal zijn volgens Timmermans zonder meer goed te noemen, zodat de winst in de I eerste zes maanden van 1995 die van geheel 1994 mogelijk reeds Izal overtreffen. Zet deze lijn zich in de tweede helft van dit jaar door, dan komt voor het concern dit jaar een winst binnen hand bereik van minstens een miljard gulden. Het geheim van het succes bij DSM schuilt vooral in de sttfk gestegen afzet als gevolg van het onverwacht flinke economisch herstel, zowel in Europa, als in de VS en Azië. DSM heeft beslo ten over afgelopen jaar een divi- dend uit de keren van 6 per aandeel, tegenover 1,50 In 1993. Die winstuitkering over 1994 vergt een bedrag Van 217 miljoen gulden. De rest van de winst wordt toegevoegd aan de reserves. Topman De Bree noerttde de re sultaatverbetering formidabel' en omschreef 1994 'als een jaar Washington (afp/rtr) - De Amerikaanse Senaat heeft gisteren het voorstel verworpen waarin de regering Verplicht zou worden een sluitende begroting in te dienen. De daarvoor benodigde wijziging van de grondwet haalde met 65 stemmen voor niet de noodzakelijke tweederde meerderheid. Het Huis van Afgevaardigden had het amendement eerder goedgekeurd. De Republikeinse meerderheid in het congres had de wijziging voorgesteld om het grote overheidstekort vanaf het jaar 2002 tot nul terug te bren gen. De Republikeinen lijden hiermee hun eerste nederlaag sinds ze de tussentijdse verkie zingen vorig jaar november won nen. Omdat hij de nederlaag al zag aankomen, besloot zelfs hun voorman Robert Dole tegen te stemmen. Hoewel een duidelijk voorstander van de wet achtte hij het - gezien de onvermijdelij ke nederlaag - om politiek-tacti- sche redenen beter om nee te zeggen. Daarmee kwam W voorstel twee stemmen tekort. Dole wil zich kandiaat steil® voor het presidentschap en de eis voor een sluitende begro ting nu zeker tijdens de campag ne in 1996 opvoeren. De grondwettelijke verplichte om een sluitende begroting in K dienen is een hoeksteen van nel 'Contract met Amerika', waar mee de Republikeinen vorig Jaar de meerderheid in het congr? wisten te bethalen. Behalve W stemde één Republikeinse sena tor tegen. Veertien DemocrgW stemden voor. De senatoren hebben een rfiaaM gedebateerd over het wetsvoor stel, dat niet de steuS van pru dent Clinton heêft Brussel (rtr/afp/ap) - Tussen^ een luchtvaartoorlog. Europees transportcommissaris Neil Kinnock oefent grote druk uit op de lidstaten van de Euro pese Unie, die tegen 2ijn zin eigen luchtvaartakkoorden met de Verenigde Staten willen slui ten. De betrokken landen moe ten voor 10 maart laten weten dat zij daarvan afzien. De VS evenwel gaan onverdroten voorl met pogingen de verdragen wèl af te sluiten. Kinnock heeft België, Oosten rijk, Luxemburg, DenemarkenJ Finland, Zweden gewaarsehuwi dat hij die landen zo nodig voos het Europese Hof van Justitie zal slepen. De Britse comrrüs»ari| beroept zich daarbij op het Ve drag van Maastricht. Volgens Kinnock is het kaanse bod 'onevenwichtig! Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen zouden onbeperkt, toegang krijgen tot Europese be stemmingen, maar de garanti ontbreekt dat dat andersom oo Amsterdam (anp) - De pa Raad (SER), de centrale wei "ës en de onafhankelijke II compromis over de winkeltij aldus FNV-voorzitter Stekel; Minister Wijers van Econou sche Zaken wil de winkels Mogelijkheid bieden om hu deuren tussen zes uur 's ocl tends en tien of twaalf uur avond open te houden. Op zoa dag en in de nachtelijke urf- zouden de winkels in princil dicht moeten zijn, tenzij de meente toestemming geeft toch open te blijven. De •rindsman heeft over zijn vo "en onder meer advies yaagd aan de SER. Aanvankelijk lagen de stafl Punten in de raad ver uiteen. erkgevers, behalve die in i midden- en kleinbedrijf, wild de openingstijden zo ruim moj f ,hebben. De vakcentra ronden dat er in «le huk

de Stem | 1995 | | pagina 4