Kamer: A73 op oostoever Maas Boete geëist tegen Antwerpse neo-nazi voor beledigen joden Massale stakingen dreigen in de bouw destem Onfortuinlijke wintersporters terug FNV wil een uitkering voor alle nabestaanden Rekenkamer berispt universiteiten deStem Minieme kamermeerderheid draait kabinetsbesluit terug, spanningen in coalitie Wisselgeld en koehandel binnenland KORT BINNENLAND A3 wereld NCIALE STATEN 163 miljoen extra voor nieuwe natuur COMMENTAAR Drugbaron krijgt 14 jaar IJDAG 3 MAART 1995 VRIJDAG 3 MAART 1995 rdt F" en. frg bk- bog ige net aan Jhet Ide- 1 op bmt bij- de tast ir in leen Er heel het lom- fcj na ge- Voor ke- Hij I zelf |rue- bal laien I niet I hel- ge- hem i laat als [lelijk I erf e- fka's, i ver- hig af soort Je ïen in Ie via 1 ziek- It het poeten lirec- Irecht. Zui- stal brdam |en via t het is de livincie fels de kre- meer com- JiLinks et drie edepu- en d. op 8 Ie voor ran vo et goed 3komst eens 3 n beet- ;en ze- en de licht nen de bij de iverkie- hoog tij kan le visie worden betrapt. Want in het CD-programma staat dat het 'noodzakelijk is om voor deze zeer dichtbevolkte provincie te streven naar geleidelijke afne- ming van de bevolking'. Mis schien uit het programma van Noord- of Zuid-Holland ge haald? Behalve de zeven partijen die in de oude Staten zijn vertegen woordigt doen er op 8 maart vijf nieuwe partijen mee. Wei nig kansen lijken weggelegd voor de Natuurwetpartij en de van de CD afgespleten Burger Partij Nederland.- Omdat het Algemeen Ouderen Verbond en de Ouderen Unie* met één lijst uitkomen is de kans groot dat de ouderen straks wel in de nieuwe Staten zullen zijn vertegenwoordigd- Dit is de zevende aflevering va" een serie naar'aanleiding van de verkiezingen voor Provinciale Sta* ten. Deel 1 (Groningen), (Friesland), 3 (Drenthe), 4 (Overijs sel), 5 (Gelderland) en 6 (Utrecht; verschenen in De Stem van 23, 24, 27 en 28 februari en 1 en 2 maart- pen Haag (anp) - Officier van justitie mr. A. Molhoek heeft gisteren voor de recht zatüt 'n Den Haag een boete van 6000 gulden geëist tegen je 53-jarige Siegfried Verbe et Antwerpen. Tevens eiste ze een half jaar joorwaardelijke gevangenis straf. met een proeftijd van twee jaar. De officier acht de man schuldig aan belediging van jo den en aan het aanzetten tot rassenhaat. Verbeke moest voor een reeks feiten verantwoording afleggen, zoals voor het verspreiden van het boek De Rudolf Expertise onder 454 scholen in Nederland, vorig jaar. Onder die scholen waren de scholengemeenschap Newman in Breda, het Riethill College in Raamsdonksveer, het Norbertuscollege in Roosendaal en het Thomas Morecollege in Oudenbosch. In het boek wordt op een ogen schijnlijk wetenschappelijke wijze 'uitgelegd' dat de massale vergassing van joden in de Tweede Wereldoorlog een mythe zou zijn. Ook zou hij medeschul dig zijn aan het verspreiden van antisemitische pamfletten bij particulieren in Nederland. Tot slot dagvaardde mr. Molhoek hem voor het uiten van beledi gende opmerkingen jegens joden en het ontkennen van de holo caust tijdens een zitting bij het gerechtshof in Den Haag, op 10 maart vorig jaar. Daar diende in hoger beroep een kort geding van onder meer het CIDI (Centrum van Informatie en Documentatie Israël) tegen hem. In zijn pleidooi, dat hij zelf hield, ging Verbeke volgens het openbaar ministerie opnieuw zijn boekje te buiten. Om dat laatste nu te voorkomen, beriep Verbeke zich gisteren op zijn zwijgrecht. Zijn advocaat, mr. C. Dekker, voerde het woord voor hem. Die achtte het Open baar Ministerie op vrijwel alle onderdelen niet-ontvankelijk. Hij wierp op dat de bij particu lieren verspreide pamfletten slechts kopieën waren. Ieder wil lekeurig iemand had die kunnen maken. In de zaak van De Ru- dolf Expertise zou het onderzoek niet deugen. Verbeke was in Bel gië verhoord, maar de verbali sant had hem niet op z'n zwijg recht gewezen. Over de inhoud van de uitlatin gen van Verbeke is nauwelijks gesproken. De officier van justi tie vond die zo min dat ze vol gens haar geen discussie waard waren. Uitspraak 16 maart. Keiko moet dan ook in IJsland] vrij worden gelaten, vlakbij J school van waaruit hij destiji is weggevangen, vindt hij. Maati het is volstrekt niet zeker datl zijn oude familie hem na al die| tijd nog zal accepteren. Orka's! zijn heel sociale dieren en alsl Keiko wordt verstoten krijgt hijl in zijn eentje zwaar te verduren I Daarom zou orka, als het moget lijk is, moeten worden vrijgela-l ten samen met een soortgenoot I uit de zelfde of een nauw ver-J wante familie. En daarom ook moet Keiko a,. geruime tijd vöör zijn werkelij.l ke vrijlating naar IJsland woi-l den overgebracht, vindt Van del Toorn. Daar moet hij op eenl afgelegen plaats, in een afgeslo-l ten fjord bij voorbeeld, lerenl hoe hij vis kan vangen. Allel mensen moeten dan uit zijn om-| geving worden weggehouden. En natuurlijk moet Keiko gt. zond en sterk zijn tegen de tij dl dat hij vrij komt. Als zijn Mexi T caanse virus-infectie dan niej definitief genezen is, bestaa I immers het risico dat hij d.J orka's van zijn familie daarmee! besmet. Het zal de eerste kee| niet zijn dat de mens op wijze ongewild rampen aan-l richt. Vlak voor zijn vrijlating moeten! er kleine reflectoren aan Kei-f ko's lichaam worden bevestigd,] meent Van der Toorn, zodat del Keiko's vorderingen via een sa-I teiliet kunnen worden gevolgd Zo kunnen wetenschappers ook] zijn gezondheid in de gaten] worden gehouden. Als hij on-| voldoende voedsel vangt ei] langzaam de hongerdood sterft,] moet hij opnieuw kunnen wor-J den gevangen. Voordat al die moeite wordtl gedaan, zo waarschuwt de zee-] bioloog, moet eerst zekerheid] worden verkregen over het] standpunt van IJsland. „lede-] reen neemt kennelijk voetstoots] aan dat IJsland zal meewerkeal aan het vrijlaten van een orka] in haar wateren, maar ik ben] daar helemaal niet zeker van." 1 Misschien is dit punt nog weljl het belangrijkste. Zelfs als del tientallen miljoenen kostende] spektakel uiteindelijk zou door- gaan, is het de vraag hoe lang] Keiko van zijn vrijheid zal ge-1 nieten. IJslandse vissers hebben, net als] hun Noorse buren, de pest aan orka's die ze er van verdenken hun haring weg te kapen. Or- ka's zijn inderdaad gek op ha-I ring. Hoewel de jacht op orka's] officieel is verboden, schieten! de vissers er heimelijk net zo-i veel als ze willen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer heeft met een meerder heid van één stem gisteren een streep gezet door het kabinetsvoornemen om de A73 aan te leggen op de westoever van de Maas. De weg moet als autosnelweg op de oostoever komen, vindt een Kamermeerderheid. Dit tot groot ongenoegen van minister De Boer (PvdA, VROM). De minister zei gisteren 'absoluut tegenstan der' van een autosnelweg op de oostoever te zijn omdat dat een 'te brute ingreep op het land schap' is. Het kabinet zal zich vandaag beraden over de motie van WD en CDA waarin de regering wordt opgeroepen tot aanleg van de A73 op de oostoever. Minister Jorritsma (WD, Verkeer en Wa- I liet zich na afloop van Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet stelt tot 1998 163 miljoen gulden extra beschikbaar voor nieuwe natuur. Daardoor kunnen de plannen om nieuw groen te creëren, volgens plan doorgaan. Het natuurbeleid dreigde vorig jaar vast te lopen op te weinig geld om grond aan te kopen. De plannen, vastgelegd in het Structuurschema Groene Ruimte (SGR), moeten in 25 jaar 170.000 hectare nieuwe natuur opleve ren. Dat kost in totaal 6,5 mil jard gulden. Het gaat onder meer om De Peel, het beekdalengebied van Beerze en Reusel en de Slie- drechtse Biesbosch. De natuur- en milieu-organisa ties zijn minister Van Aartsen (Natuurbeheer) erkentelijk dat hij 163 miljoen heeft kunnen toevoegen aan het budget voor nieuwe natuur. Van Aartsen rep te vorig jaar in de Tweede Ka mer van 'grote gaten' in de fi nanciering en beloofde zich in te zetten voor meer geld. De natuurorganisaties zijn ook tevreden over het kabinetsbe sluit om het realiseren van een aaneengesloten gebied van nieuw groen als 'criterium' op te nemen in het Fonds Economi sche Structuurversterkingen (Aardgasbatenfonds). Wel wordt de financiering beperkt tot groen dat 'een functionele relatie heeft' met nieuwe wegen en andere verbindingen die uit hetzelfde fonds worden betaald. Het gaat om compensatie van natuur die bijvoorbeeld door de aanleg van de Betuwelijn en HSL-Zuid ver loren gaat. TUSSEN OOST en west ligt de tegenstelling tussen links en [ft/n s' Paars ''jkt zich erin te verslikken. VVD en CDA willen een snelweg ten oosten van de Maas in Limburg, PvdA en D66 aan de westkant. Milieu, gewekte verwachtingen en economie speelden alle een rol in de discus sie. Tot in het kabinet. Wie de nadruk legde op natuurbehoud kwam uit op west, maar moest accepteren dat er voor een goede verbinding met het achterland ook nogal wat milieuschade in het oosten aangericht zou worden. Wie de economische belangen liet prevaleren, kwam als vanzelf uit op het oostelijke tracé, maar voerde als extra argument aan oat er op de westoever ook nogal wat waardevolle natuur lag die nu ontzien kon worden. Het debat werd daardoor onhelder. Zeker toen er de vorige week nog ineens een suggestie van een tussenoplossing opdook. net kabinet bleef verdeeld, de coalitiepartijen ook. De enige die steeds een duidelijk en consistent standpunt bleef verdedigen, haSJ5 direct t3etljol<'<en provincie Limburg. Dus lag het voor de nand dat de regering, het eigen idee van beslissen op het niveau waar de deskundigheid zit indachtig, de mening van Limburg zou volgen. Niets daarvan. Het kabinet kwam, tegen de zin van de namer, met de westelijke variant. net meningsverschil tussen de coalitiepartners en de tegenstel- hn tUjSen. Kamer en regering zijn politiek interessant. Maar ooeiender is nog de vraag waarom het zo verdeelde kabinet nirL 5-e Tenin9 van de provincie inging. Hebben kwade tongen «/i ll k e P®weren deit Kok en de zijnen op dit punt lippendienst uae bewijzen aan de milieugevoeligen in D66 en PvdA, omdat een nederlaag te slikken krijgen bij de plannen voor de Betuwelijn en Schiphol? ^tL.Z0^ppositieleider Heerma vroeg, de A73 het politieke b'nnen de coa'itie? In de Kamer is op deze vraag geen Do cm 6 ^fWvoord gekomen. Toch lijkt opheldering geboden. moaS f een ?amenhangend vervoersbeleid niet veel s dan koehandel, is te gevaarlijk om te laten voortbestaan. het Kamerdebat niet uit of het kabinet de motie zal uitvoeren. De uitspraak van de Kamer komt Jorritsma goed van pas. Zij heeft er nooit een geheim van gemaakt een autosnelweg op de oostoever te willen, maar moest het uiteindelijk afleggen in het kabinet. De Tweede Kamer koos met 71 tegen 70 stemmen voor de oost variant. De uitslag van de stem ming is een harde klap voor regeringspartijen PvdA en D66, die tijdens het Kamerdebat op nieuw uitvoerig hun tevreden heid uitten over het kabinetsbe sluit voor de westoever. „Dit is een pijnlijke nederlaag voor de natuur in Limburg," aldus Pv- dA-fractievoorzitter Wallage. Tot op het laatste moment was het gisteren onduidelijk of de motie van CDA en WD op een Kamermeerderheid kon rekenen. CDA en WD uitten tijdens het debat felle kritiek op de keuze van het kabinet voor de westva riant. De partijen voorspelden dat er uiteindelijk twee wegen bij zouden komen omdat de be drijvigheid niet op de west-, maar op de oostoever zit. WD-fractieleider Bolkestein be tichtte het eigen kabinet van 'randstandelijke arrogantie' om dat het tegen de wens van het provinciebestuur en de onderne mers in Limburg toch had geko zen voor de westoever. Die uit spraak van haar partijgenoot schoot WD-minister Jorritsma in het verkeerde keelgat. „Ik accepteer niet dat er gesproken wordt van randstedelijke arro gantie." Breukrisico De drie regeringsfracties D66, PvdA en WD verwachten nu dat het kabinet de motie zal uitvoeren. Maar als het kabinet toch vasthoudt aan de westva riant, zal WD-leider Bolkestein zich daarbij neerleggen. „Ik ga hier toch echt geen kabinet voor naar huis sturen." PvdA-leider Wallage stak echter niet onder stoelen, of banken dat het optreden van coalitiepartner WD tijdens het debat hem be hoorlijk had gestoord. Volgens Wallage draagt het optreden van de WD-fractie een 'stevig breukrisico' in zich. „Ik houd niet van de manier waarop de WD tegen haar minister en haar eigen kabinet inging. Ik denk niet dat dit bevorderlijk is voor de coalitie." Met van pijn vertrokken gezichten kwamen gisteren 20 onfortuinlijke wintersporters op Schiphol uit het vliegtuig. Het was de eerste 'gipsvlucht' van SOS International van dit seizoen. Ook deze hele kleine skieër kwam, het gebroken beentje goed ingepakt, veilig op de grond aan, al kwam daar heel wat sjouwwerk aan te pas. foto anp Van onze verslaggeefster Den Haag - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de drugbaron I.S. veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van veertien jaar. De politie pakte de man vorig jaar november op in een loods aan de Ramshoorn in Breda op het moment dat hij een partij van vijfhonderd kilo cocaïne kwam inspecteren. De hoofdverdachte kreeg tevens een boete opgelegd van 10.000 of honderd dagen vervangende hechtenis. De Engelse douane trof de cocaïne vorig jaar aan in een scheepsla ding in Engeland, die afkomstig was van de Nederlandse Antillen. In overleg besloten justitie in Nederland en Engeland om de partij verder te volgen naar Nederland. De vondst is gedaan door het zogenaamde Copa-team van de politie Haaglanden. De broer van de drugbaron, M.S., kreeg tien maanden voorwaarde lijk, en een derde medeplichtige 24 maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. Van onze Haagse redactie Den Haag - Als er op 13 maart geen cao voor de bouwnijver heid (200.000 werknemers) en voor de stukadoors (12.000 werknemers) is, gaan op 14 maart massale en langdurige stakingen in de bouw van start. Amsterdam (anp) - Alle we duwen en weduwnaars moe ten het recht krijgen op een uitkering van 70 procent van het minimumloon als door overlijden inkomen is wegge vallen. Dat is de kern van een voorstel van de vakcentrale FNV voor een 'rechtvaardige nabestaan denwet'. Daarbij wenst de cen trale geen onderscheid te maken tussen gehuwd en ongehuwd sa menwonenden. Doel van het gis teren gepresenteerde plan is 'de bescherming van de maatschap pelijk kwetsbare groep weduwen overeind te houden'. De noodzaak tot herziening van de aww heeft te maken met het grote aantal weduwnaars dat er nu een beroep op doet. Ook al had hun overleden partner geen inkomen. Het vorige kabinet kwam daarom met een Nabe staandenwet, maar die werd weer ingetrokken vanwege de nadelige invloed voor weduwen. Binnenkort komt het kabinet met een nieuw voorstel. De FNV verwacht dat daarin weduwen opnieuw het slachtoffer worden. Uit het regeerakkoord valt vol gens de vakcentrale af te leiden, dat slechts 15 procent van het minimumloon en een kwart van het inkomen daarboven wordt vrijgelaten. Ook zouden wedu wen en weduwnaars die na 1945 zijn geboren en die geen kinde ren hebben onder de 18 jaar geen aanspraak meer kunnen maken op een aww-uitkering. Vele vrouwen dreigen er daar door honderden guldens per maand op achteruit te gaan. De FNV vindt dat de wettelijke nabestaandenvoorziening zowel voor gehuwde als voor onge huwd samenlevende partners moet gelden. Als een nabestaan de later gaat samenwonen of huwen verandert het recht op de uitkering. Tenminste als de nieu we partner eigen inkomen heeft. Met het inkomen van de nieuwe partner moet op dezelfde wijze rekening worden gehouden als met het eigen inkomen van de nabestaande. De drie vakbonden in de bouw hebben gisteren hun ultimatums verstuurd aan de werkgevers. Acht overlegrondes hebben niet geleid tot een nieuwe cao voor de bouw. Op 9 februari stelden de Bouw- en Houtbond FNV, de Hout- en Bouwbond CNV en het Zwarte Corps vast dat verder praten zinloos zou zijn. Vooral de financiering van de vut bleek een moeilijk punt in de onder handelingen. De bonden waren bereid het budget voor de vut te veriagen van 600 procent naar 375 pro cent (waardoor er voor een werknemer die met vut gaat tot de pensioenleeftijd een bedrag beschikbaar is dat gelijk is aan 3,75 jaarsalarissen). De werkge vers vinden een dergelijke vut, die acht procent van het loon kost, te duur. In hun ultimatum eisen de bonden van de werkge vers dat ze wel instemmen met 375 procent, dat de vut-leeftijd 57 blijft en dat werkgever en werknemer ieder de helft van de premie betalen. „Het ultimatum aan de werkge vers maakt duidelijk waar we minimaal voor gaan," zei voor zitter Roel de Vries van de Bouw- en Houtbond FNV. „Wij hebben het conflict niet gezocht, maar gaan het ook niet uit de weg." Volgende week donderdag houden de bonden zeven regio nale bijeenkomsten, waar acties worden voorbereid. De laatste stakingsacties in de bouw hebben plaatsgevonden in het voorjaar van 1990. Die heb ben toen enkele weken geduurd. De werkgevers, verenigd in het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, beraden zich op het ultimatum van de bonden. Den Haag (anp) - De univer siteiten hebben veel te weinig zicht op het onderwijs en het onderzoek dat zij voor over heidsinstellingen en bedrijfs leven verrichten. Het finan cieel beheer van die activitei ten schiet bij een meerder heid van de dertien universi teiten tekort. Dat staat in een rapport van de Algemene Rekenkamer. De uni versiteiten moeten snel aan een beter beheer werken, meent de Rekenkamer. Al in 1988 waar schuwde zij voor achterstanden in het beheer, maar nadien is er geen wezenlijke verbetering op getreden. En dat terwijl de in komsten door werk voor anderen steeds belangrijker worden voor universiteiten. De inkomsten uit die zogenoemde derde geld stroom zijn gestegen van 525 miljoen gulden in 1989 tot 958 miljoen in 1992. Dat is 17 pro cent van de totale inkomsten van de universiteiten. Uit het onderzoek door de Re kenkamer blijkt dat geen enkele universiteit precies weet wat contractonderzoek en -onderwijs precies kost aan mensen en mid delen. Wel is duidelijk dat uni versiteiten de drie belangrijkste opdrachtgevers (ministeries, de Europese Unie en de zogenoem de collectebusfondsen als de Hartstichting) te weinig in reke ning brengen. De Rekenkamer constateert ver der dat twaalf van de dertien instellingen nauwelijks regels kennen voor de verhouding tus sen de universiteit en de aan de universiteit verbonden stichtin gen die zich bezighouden met het contractonderwijs en -onder zoek. Zeven universiteiten hebben geen registers van de projecten die zij voor anderen uitvoerden. De colleges van bestuur hebben vaak te weinig grip op de stich tingen die zich met het onder zoek en onderwijs bezighouden. Het rapport noemt de universi teiten die tekort schieten niet met name. De Rekenkamer meent dat de ministers van Onderwijs en Landbouw (voor de Landbouwu niversiteit Wageningen) meer de vinger aan de pols moeten hou den, zeker omdat de universitei ten steeds zelfstandiger worden. Om inzicht te hebben in de doel matigheid van de rijksbijdrage aan de universiteiten is ook in zicht nodig in de kosten en op brengsten van de werkzaamhe den voor anderen. De Vereniging van Samenwer kende Nederlandse Universitei ten (VSNU) meent dat het rap port een nuttige handreiking is, maar plaatst enkele kantteke ningen. Zo wijst de VSNU erop dat de projecten voor derden vaak passen in het onder zoeksprogramma van vakgroe pen, waardoor het gerechtvaar digd is dat niet de volledige kosten in rekening worden ge bracht. Ook merken de universi teiten op dat de verschillende bronnen van inkomsten centraal worden beheerd, waardoor het moeilijk is een strikte scheiding in de geldstromen te brengen. De ministers Ritzen (Onderwijs) en Van Aartsen (Landbouw) zeg- gen in een reactie toe dat ze aandacht zullen schenken aan verbeteringen. Zij hebben een protocol opgesteld waarin puntsgewijs staat opgesomd hoe universiteiten meer aandacht kunnen schenken aan het beheer van de geldstroom. Zo is het wel genoeg. Wat? Nou die controles op de NS-stations. Het is inmiddels bijna vaste prik dat er bij de ingang op het station van die NS'ers met zo'n we-gaan-ervoorblik in hun ogen om je kaartje vragen. Dom volk vind ik het. Niet vanwege hun uiterlijk, want daar kunnen zij niets aan doen. Nee, vanwege de schaapachtigheid waarmee ze hun plicht vervullen. Die lui hadden allang bij de NS-directie met de vuist op tafel moeten slaan. De meeste treinreizigers hebben niets tegen de con troles en het feit dat ze gehouden worden, heeft de verkoop van van kaartjes enorm doen toenemen. Als personeel dat steeds met inkrimpen wordt bedreigd, moet je van zo'n meevaller werk maken. Je moet die nagenoeg permanente controles omzetten in vaste banen, inclusief hokjes en andere voorzieningen die voor een efficiënte afhandeling zorgen. Richting reizigers is dat ook vriendelijker, want die kunnen er dan tenminste constant rekening mee houden. Uitgesmeerd over alle stations in Nederland moet dat zeker enige honderden banen op kunnen leveren. Maar het is wel een initiatief dat van het NS-personeel zelf moet komen. Het wordt tijd dat de hokjesgeest zich van hen meester maakt. We gaan erin, zo zou de actiekreet moeten luiden. MERIJN 'Universiteit moet een OR krijgen' Den Haag - De universiteit moet een ondernemingsraad krijgen en de universiteitsraad afschaffen. De huidige universitaire bestuursstructuur is overleefd en achterhaald. Ze gaat mank aan iedere vorm van dynamiek, tempo en verantwoordelijkheid. Dat stelt prof.mr. P. van der Heijden, rechtsgeleerde en medezeggen- schapsspecialist bij de Universiteit van Amsterdam, in het Nederlands Juristenblad. Vrijspraak voor coke-smokkel Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft de 32-jarige G. van E. uit Rotterdam vrijgesproken van betrokkenheid bij de smokkel van 16 kilo cocaïne vorig jaar vanuit Suriname. Volgens de rechtbank is onvoldoende overtuigend bewijs tegen de man geleverd. De officier van justitie had zes jaar gevange nisstraf geëist. De cocaïne, straatwaarde ruim een miljoen gulden, zat verborgen in een partij diepgevroren vis die maart vorig jaar vanuit Suriname aan boord van een vrachtschip Vlissingen binnenkwam. Drie andere Rotterdammers zijn eerder wel veroordeeld, tot vier en anderhalf jaar. Van E. was aanvankelijk naar Frankrijk gevlucht. De verklaringen van de drie eerder veroordeelden over het aandeel van Van E. waren tegenstrijdig, waardoor het bewijs niet rondkwam. Delen van antiek station gestolen Den Haag - In Den Haag zijn delen van het antieke station Hollands Spoor gestolen. In de nacht van woensdag op donder dag werd een aantal spanten ontvreemd, onderdelen die het dak hadden gedragen. De spanten, twee hele en vijf halve bogen, waren pas verwijderd en zouden naar het scheepvaartmuseum De Oude Haven in Rotterdam worden getransporteerd. Volgens de Haagse politie kunnen de historisch waardevolle objecten onmogelijk zonder vrachtwagen zijn afgevoerd. Den Haag lijkt op het ogenblik patent te hebben op merkwaardige diefstallen. Eerder deze week werd de lijm gestolen waarmee het Panorama Mesdag werd gerestaureerd. De kleefstof is inmiddels terugge vonden. Voorman OSL voor de rechter Den Haag - Voorzitter P. Ego van het Oud-Strijders Legioen (OSL) moet op 16 maart voor de politierechter in Den Haag verschijnen op beschuldiging van discriminatie van allochtonen. Volgens het Meldpunt Discriminatiebestrijding stond er in 1992 in een aflevering van het OSL-blad Sta-Vast verachtelijke taal. Het Meldpunt stapte naar justitie. De zitting is twee dagen voor de landelijke bijeenkomst van het OSL in het Congresgebouw in Den Haag. Sprekers daar zijn onder anderen prof. P. Fortuyn (over Verweesde Samenleving) en prof. B. Smalhout (over Normen en waarden in de zorgzame samenleving). Heerma: dualisme 'paars' slaat door Helmond - Het dualisme dat het 'paars kabinet' zo hoog in het vaandel draagt, slaat volgens CDA-fractievoorzitter Heerma door. „De regeringssfracties onderling zijn het nooit eens." 'Paars' is volgens hem 'kakelbont' geworden. Heerma betrok deze stelling naar aanleiding van de besluitvorming over de A73. De voorzitter van de grootste oppositie-fractie hekelde ook de meningsverschillen binnen het kabinet over het softdrugbeleid. Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken liet eerder deze week weten de koffieshops harder aan te willen pakken. Minister Sorgdrager, die het softdrugbeleid juist wil verruimen, heeft zijn opvattingen inmiddels 'oncollegiaal' en 'kortzichtig' genoemd. Bedrijfsvereniging buiten spel gezet Den Haag - Staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken heeft de bedrijfsvereniging voor de haven (Habivi) ontheven van haar bevoegdheid de ww voor oudere werknemers uit te voeren. De bedrijfsvereniging heeft volgens Linschoten onrechtmatig ge handeld en waarschuwingen van de Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringsraad in de wind geslagen. Linschoten zegt zich bewust te zijn van het 'vergaande karakter' van zijn maatregel, maar hij vindt dat de handelwijze van Habivi niet door de beugel kan. De bedrijfsvereniging besloot eind 1993 oudere werknemers die gebruik maken van de afvloeiingsrege ling voor de Amsterdamse en Rotterdamse havens als niet verwijtbaar werkloos te bestempelen. Zij werden zodoende niet gecontroleerd op sollicitatieplicht en inschrijfplicht bij het arbeidsbureau. Kok sust commotie over meevallers Den Haag - Premier Kok heeft gisteren in een spoeddebat in de Tweede Kamer de commotie die de afgelopen dagen is ontstaan over de besteding van belastingmeevallers gesust. Het besluit om meevallers mede in te zetten voor de reparatie van de koopkracht van uitkeringsgerechtigden, wordt doorgeschoven naar dit voorjaar. Dan begint het kabinet met de voorbereiding van de begroting van volgend jaar. Dat zei Kok in antwoord op vragen van het kamerlid Rosenmöl- ler (GroenLinks). Deze wilde weten welke 'concrete maatrege len' de minister-president wil nemen om een verdere scheefgroei in de inkomensverhoudingen te voorkomen. Kok vindt het te vroeg om daar nu al concreet over te praten. Maar hij wil wel de discussie openen over het besteden van structurele belasting meevallers voor betere inkomensverhoudingen. Daarbij geldt de voorwaarde dat de belastingmeevallers van 1994 zich voortzet ten en dat de afgesproken bezuinigingen worden gehaald.

de Stem | 1995 | | pagina 3