Eeuwig veilig en onbeperkt energie Komeetinslag Jupiter astronomische gebeurtenis van de eeuw Is de k Monarchie bij naakte molrat is het gevolg van voedselgebrek Eerste ruiters komen uit de Oekraïne DE STEM WETENSCHAP Kernfusie moet zoveel energie geven dat poolkappen kunnen smelten Katholieken ei Door Martijn Hover De naakte molrat ziet eruit als een haarloze, roze worm met stompjes van pootjes en een indrukwekkend knaagdieren gebit. Moeders mooiste is het niet, maar het is wel een van de geheimzin nigste dieren die de wetenschap kent. Dat komt vooral door hun voor zoogdieren unieke neiging tot kolonievorming. Weliswaar leven wel meer zoog dieren in grote groepen, maar de levenswijze van de naakte molrat doet meer denken aan die van so ciale insekten zoals bijen of mie ren. Zo geschiedt de voortplanting in een kolonie van naakte molratten door één enkel wijfje (de 'konin gin'), daarin bijgestaan door een beperkt aantal mannetjes. De rest van de kolonie houdt zich uitsluitend bezig met het zoeken naar voedsel en de zorg voor de jongen. Zulk gedrag is bij zoog dieren uitermate zeldzaam. Het is voor biologen dan ook lange tijd een raadsel geweest hoe het pro ces van natuurlijke selectie voor deze bijzondere evolutionaire aanpassing heeft gezorgd. Onderzoek naar een naaste ver want van de naakte molrat, de molrat van Damaraland, biedt mogelijk een antwoord op deze vraag. De Damaraland-molrat beschikt wel over een vacht, maar zijn le venswijze doet verder sterk den ken aan die van zijn blote soort genoot. Toch zijn er verschillen en het zijn juist die verschillen waaruit zoölogen allerlei interessante conclusies trekken. Zo werd verondersteld dat het 'sociale' gedrag van de leden van een molrattenkolonie wordt inge geven door genetische factoren. In een kolonie van naakte mol ratten is het verschil in erfelijk materiaal tussen afzonderlijke individuen zo gering, dat ze in feite 'klonen' van elkaar zijn, zo iets als eeneiige tweelingen bij mensen. Als de 'koningin' sterft, neemt een van de andere wijfjes zonder problemen haar plaats in. Genetisch gesproken komt zorg voor een dergelijke nauwe bloed verwant in feite neer op zorg voor jezelf. De genetische factor blijkt echter aanzienlijk minder belangrijk dan geleerden dachten, blijkt uit onderzoek naar de harige molrat. Hoewel hun leefwijze overeen komt met die van de van de naak te variant, is de genetische diver siteit in een kolonie Damaraland- molratten veel groter. Dat komt doordat de Damara- land-molratten bij het overlijden van hun koningin de voortplan ting opschorten totdat ze een ko ningin 'van buiten' kunnen vin- den.Ecologische factoren lijken, meer dan genetische, de hoofdrol te spelen in het spel van oorzaak en gevolg dat tot het ontstaan van de sociale molrat heeft geleid. Beide soorten leven in woestijn achtige gebieden met een geringe voedselvoorraad (ondergroj wortelstokken) en onvoorsp»] re regenval. Door samen te werken kunne, dieren beter gebruik maken het schaarse voedsel -het voor een solitaire molrat oi, gonnen werk zijn om genoegt' gen te graven om in zijn eigea vensonderhoud te voorzien. Dat de theorie klopt, lijkt te den bevestigd door de levend ze van molratten die in ujtl barre omstandigheden le, Daarbij treedt geen kolonie ming op. Door Jan Koesen Voor eeuwig energie. Onbeperkt. Goedkoop. Veilig. Zoveel dat we desnoods de poolkappen er mee kunnen smelten. Het antwoord heet kernfusie en het wonder zal zich pas over dertig, veer tig, vijftig jaar voordoen. Maar er wordt nu al aan gewerkt. Kernfusie mag niet verwisseld worden met kernsplitsing. Bij fu sie worden lichte atoomkernen op elkaar gedreven. Bij kernsplit sing worden zware atoomkernen uit elkaar geschoten. In beide ge vallen komt ontzaglijk veel ener gie vrij waarmee water wordt verstoomd en waarmee dan tur bines worden aangedreven met als resultaat elektriciteit. Maar de prijs van splitsing is te hoog: radioactiviteit en afvalstof fen die bijna de eeuwigheid door verwoestende straling uitzenden. Tsjernobyl, kanker, mutaties van levensvormen, een kettingreactie die niet meer te stoppen is (het China Syndroom,)... de waslijst is bekend. Fusie heeft die nadelen niet of nauwelijks. De zon is een immense kernfusie reactor. Elke seconde vinden daar explosies plaats, waarbij die van Hirosjima en Nagasaki ze venklappers zijn. Bij een hitte van 10 tot 15 miljoen graden Cel sius en een onvoorstelbare zwaartekracht smelten twee zware zusjes van waterstof sa men: deuterium en tritium. Hier bij komen energie vrij, neutronen en een vorm van het neutrale en dus ongevaarlijke gas helium. Op aarde kan dit proces worden nagebootst. Maar omdat we hier niet die zwaartekracht van de zon hebben, moet een en ander omzeild worden. Welnu: het pro ces komt ook op gang bij een tem peratuur waarbij zelfs de duivels uit de hel het warm krijgen: 100 tot 200 miljoen graden Celsius. En het proces vindt plaats in een torus: een gesloten ring. De voor fusie nodige ingrediën ten deuterium en tritium zijn vol op aanwezig en veilig en goed koop te verkrijgen. Deuterium zit in zeewater en er is nog voldoende voor miljoenen ja ren. Uit 500 liter water kan 10 gram deuterium gehaald worden. Tritium komt niet voor in de na tuur en zal in de reactor worden gemaakt uit lithium waarvan de aardkorst ook voldoende in voor raad heeft. Ook is een heliumva- riant bruikbaar, helium 3 en dat is weer op de maan te halen. Als alle elektriciteit ter wereld via kernfusie wordt geprodu ceerd, volstaan de bekende reser ves voor minstens duizend jaar. Dat is precies andersom bij kern splitsing. De zware metalen hier bij nodig zijn uitermate schaars en de bewerking is zoals bekend vol risico. Over twintig, jaar jaar is die voorraad op. Fusie heeft de toekomst, splitsing is een dood geboren kind. Een stof kan vast zijn, vloeibaar of een gas. (Denk maar aan ijs, water en waterdamp). Maar er is nog een vierde fase: plasma waarin heel merkwaardige din gen gebeuren. In dit geval hebben de elektronen zich los gemaakt van de atoomkernen. Hun hechte koppeling is verbroken en nu zwerft het zaakje chaotisch door elkaar. Die atoomkernen worden dan ionen genoemd. De ionen zijn positief geladen, de elektronen negatief, waardoor plasma ge voelig is voor magneetvelden. Het is natuurlijk ondoenlijk om iets dat 200 miljoen graden heet is, vast te houden in een container van welke stof dan ook. Welnu, de fysici maken listig gebruik van de eigenschappen van plasma en houden de opgehitste elektrisch geladen deeltjes in hun eindeloze baan door de torus in het gareel middels krachtige magneten. Deuterium en tritium worden in een soort van autoband geplaatst: de torus. De meest gebruikte tor ussoort is de tokamak en de aller grootste tokamak heet JET (Joint European Torus) en hij staat in Engeland. Het mengsel wordt verhit tot de genoemde ultrahoge temperaturen. Dan kan door een stroom van maximaal 1,7 miljoen ampère door de brandstofmeng sel te jagen. Hiermee halen we de 50 miljoen graden, nog veel te koud voor een fusie. Dus worden er andere technieken gebruikt om tot de gewenste temperatuur te komen. Fusie, samensmelting, waar alles om te doen is, vindt uiteindelijk plaats. Er ontstaan hierbij een derde element, helium 4 plus neutronen plus verschrik kelijk veel energie. Er komt veel meer energie vrij dan erin is ge stopt. Maar ook nu is er een kardinaal verschil met kernsplitsing waar op de huidige kernreactoren zo als in Dodewaard en Borssele draaien. Want bij splitsing ont staat een kettingreactie, en bij fusie stopt het proces gewoon als de brandstof op is, en dat is heel snel, na tientallen seconden. Een ouderwetse splitsingsreactor kan nog de eeuwigheid doorgaan of zo heet worden (meltdown) dat er niets meer te houden valt. Fu sie is gewoon af te zetten, het proces is beheersbaar. Bij splij ting wordt de directe omgeving zwaar radioactief en daarom moet afval voor tienduizenden jaren worden opgesloten in roest vrijstalen containers in de zee, in zoutmijnen enz. en daar is nie mand echt gelukkig mee. Radio actief afval is een pest, een eeu wigdurend gevaar. Bij fusie wordt ook radioactief afval gevormd, maar dit spul heeft een halfwaardetijd van slechts ruim 12 jaar. Je kunt dus na een jaartje of veertig, vijftig, dat materiaal opnieuw gebrui ken, je zadelt er je nageslacht niet mee op.Al jaren worden er fusie installaties gebouwd: de toka- maks. Euratom. Amerika, Japan en de Russische Federatoe zijn de grote deelnemers aan een ge meenschappelijk project, omdat de kosten hemelhoog zijn en het onzin is om overlappende re search te verrichten. JET, gebo ren in 1978, is zoals gezegd totnu- toe het grootste project, maar de opvolger heet Next Step (Next European Torus) en uiteindelijk moet hieruit ITER (Internationa le Thermonucleaire Experimen tele Reactor) voortkomen. Maar waar en of deze wondermachine komt, staat nog niet vast. Elk van de partners heeft hem natuurlijk graag op eigen bodem en de poli tiek is er nog niet uit. Het kan best zijn dat het hele zaakje niet doorgaat omdat de beslissers niet tot een akkoord kunnen komen. Fusie-techniek wordt al veertig jaar bestudeerd, maar de huidige generaties zullen daar niet de vruchten van plukken. Die zijn voorbehouden aan onze kinderen en kleinkinderen. Fusie is, zo zeggen de voorstan ders, gewoon nodig om te voorko men dat het straks een troep wordt. In het midden van de 21e eeuw zal de wereldbevolking uit 10 miljard mensen bestaan, alle maal mensen die energie nodig hebben. Tegen die tijd zal er twee- tot driemaal zovel energie nodig zijn als nu en liefst veel meer. De gebruikelijke energie bronnen laten het afweten dan als we niet ingrijpen. Dat zijn fossiele brandstoffen (olie, gas, kolen), kernenergie (splijting en fusie) en duurzame energiebron nen als waterkracht, zonne-, wind-, getijden-, geothermische- en biomassa-energie. Hoe je daar ook mee omspringt, ze zijn of binnenkort op of ze leveren te weinig rendement. Er moet een nieuwe energie-optie komen, liefst milieuvriendelijk, veilig en betaalbaar. Fusie meldt zich aan als de meest geschikte kandidaat. Fusie is de energiebron van de zon en andere sterren. Een poos geleden werd een spectaculair nieuwtje de me dia ingejaagd: koude fusie. Dit gold elektrolyse van zwaar water met palladiumelektrodes waarin zich bij zeer grote dichtheid he- liumkernen zouden vormen, maar de vele experimenten naar koude fusie wezen uit dat het geen haalbaar alternatief was. Wel toekomst hebben twee ande re fusietechnieken: magnetische opsluiting en fusie door traag heidsopsluiting, maar dit is nog experimenteel. Al in het einde van de jaren '20 stelden de natuurkundigen At kinson en Houtermans dat de zon brandde als gevolg van thermo nucleaire reacties. In de jaren '30 slaagden enkele bescheiden ex perimenten, maar tijdens en na de tweede wereldoorlog kwam de techniek pas goed op gang, met name in de VS en de Sovjetunie omdat de militairen er fanatiek achter stonden. De Sovjetfysici Sacharow en Tamm ontwierpen in 1952 een apparaat dat later de tokamak genoemd zou worden. Belangrijke doorbraken werden in de komende jaren gemeld. De Amerikaanse president Reagan was helemaal bezeten van Star- Wars, ultrakrachtige laserkanon nen die vanuit de ruimte elk vij and konden verbranden. Star- Wars bleek een illusie, maar bij modern fusieonderzoek worden de superlasers wel degelijk ge- bruikt.Nu is kernfusie in een sta dium gekomen waarbij de expe rimenten overgaan in praktische toepassingen. Straks zullen er gi- gawatts stromen uit fusie-reacto ren. De energie die uiteindelijk vrijkomt, zo belooft de Fusion Expo in Delft, is in de praktijk oneindig. En zonder fusie, waar schuwt de expositie, valt de nacht. De kraters van de inslagen zijn duidelijk te zien. foto e? Door Martijn Hover Voor astronomen zal 1994 de geschiedenis ingaan als het jaar van SL-9. 'SL-9' is de afkorting van Shoe- maker/Levi-9, de naam die werd gegeven aan een in 1993 ontdekte komeet. Het in stukken en brokken uiteengereten hemellichaam stortte vorig jaar juli met groot geweld op Jupiter. De reu zeplaneet is de gevolgen van de inslagen nog altijd niet te boven. Honderden sterrenkundigen uit de hele wereld zijn onlangs bijeenhekomen om de meetgegevens van de 'ge beurtenis van de eeuw' met elkaar te vergelijken. „Het was een zeer bewolkte dag op Jupiter." De Ameri kaanse astronome Heidi Hammei moet zelf lachen om het understatement waarmee ze de botsing van komeet Shoe- maker/Levi-9 met de reuzenplaneet Jupiter beschrijft. Hammei heeft met behulp van de Hubble-ruimtetelescoop de inslagen van de komeetfragmenten bestudeerd. „Het weer op Jupiter is als gevolg van de kosmische ramp nog altijd van slag," zei ze. Of SL-9 inderdaad een komeet was, staat trouwens nog altijd niet vast, aldus Hammels Duitse collega R.M. West. West werkt voor ESO, het samenwerkingsverband van de Europese astronomen en de organisator van de bijeen komst in Garching. „Zeker is wel dat SL-9 tamelijk gam mel van samenstelling is geweest," meent hij. „Toen we hem voor het eerst waarnamen was hij bij een eerdere passage van Jupiter al door de zwaartekracht van de pla neet uiteengerukt in tientallen fragmenten die zich als de parels aan een snoer door de ruimte begaven. Oorspron kelijk mat het object vermoedelijk tussen vier en tien ki lometer in doorsnee." Volgens West was de omschrijving 'gebeurtenis van de eeuw' zeker op haar plaats. „De inslagen waren zo specta culair dat het zo goed als zeker is dat iets dergelijks de af gelopen vierhonderd jaar niet heeft plaatsgevonden. De lichtflitsen waarmee de inslagen gepaard gingen, waren zo fel dat iemand ze gezien had moeten hebben, zelfs met de primitieve instrumenten van toen." Primitief waren de instrumenten zeker niet waarmee West en zijn collega's hun waarnemingen hebben gedaan. Hoewel de voorbereidingstijd kort was (minder dan een jaar) slaagden astronomen over de hele wereld erin hun werkzaamheden min of meer op elkaar af te stemmen. Sommigen hielden zich bezig met het analyseren van de beelden van de Hubble telescoop, anderen bekeken de in slagen in het infrarode deel van het spectrum, weer ande ren bestudeerden de radiogolven die Jupiter uitzendt en zelfs was er een groepje astronomen dat op de manen van Jupiter zocht naar reflecties van het licht van de inslagen. De sterrenkundigen hebben zich intussen met een hoop werk opgezadeld, vertelde de Australische astronome Vic ky Meadows. Zij heeft met behulp van een 3.9-meterlele- scoop onder meer infrarood-opnamen gemaakt van de in slagen. „We hebben zoveel gegevens verzameld dat we ze ker tot ver in de volgende eeuw bezig zullen zijn met het verwerken ervan. Bovendien zijn weliswaar veel vragen door onze waarnemingen beantwoord, maar daar staat te genover dat we ook zaken hebben waargenomen die we nog niet kunnen verklaren. Je zou kunnen zeggen dat de botsing van SL-9 met Jupiter meer nieuwe vragen dan antwoorden heeft opgeleverd." Volgens Hammei hebben de wetenschappers vooral veel geleerd over de natuurkundige aspecten van catastrofale ruimte-botsingen. „De fragmenten van SL-9 varieerden nogal van omvang en samenstelling," aldus de Australi sche. „Sommige waren groot en relatief massief, andere stelden niet veel voor. Maar we zijn er inmiddels wel ach ter gekomen dat al die inslagen met één fysisch model te beschrijven zijn." Dat kan volgens haar van belang zijn bij het inschatten van de gevolgen van een dergelijke ge beurtenis op aarde. Denkbeeldig is dat niet; veel geleer den veronderstellen dat het uitsterven van hele groepen levende wezens op aarde in het verleden mogelijk door in slagen van kometen of asteroïden is veroorzaakt. Dat dinosauriërs als gevolg van een kosmische catastrofe» hun einde kwamen, lijkt zelfs zo goed als zeker. „Fysica is fysica," aldus Hammei. „De gebeurtenissen1 Jupiter laten zich daarom gemakkelijk 'vertalen' naari aardse omstandigheden." Het is te hopén dat onze plans zulke botsingen voorlopig bespaard blijven. De ge zouden namelijk rampzalig zijn. Bij de inslagen van de grootste fragmenten op Jupiter lie de temperatuur op de plaats van de inslag op tot 10.0® De energie die vrijkwam bij de inslag van 'fragment (het grootste brokstuk) kwam overeen met die van al atoombommen op aarde als die op één en hetzelfde» ment tot ontploffing zouden worden gebracht. Als 'je reinste heksenketel' omschrijft ook West beurtenissen op Jupiter. „Het stof van de komeet te zich vermengd met de Jupiter-atmosfeer en is daarmeei lerlei chemische reacties aangegaan. Daarbij zijn wc" van organische stoffen gevormd die voor Jupiter in 'vreemde' materie zijn. Hoe dat precies in zijn werkisf gaan, is echter nog zeer raadselachtig." Een van de opvallendste kenmerken van Jupiter is des genaamde 'rode vlek', een reusachtige wervelstorm die eeuwenlang woedt. Of de gewelddadige ontmoeting® SL-9 een nieuwe 'rode vlek' heeft opgeleverd, is nog« duidelijk. „De gevolgen van de inslagen zijn nog stee waarneembaar," aldus Hammei. „In hoeverre ze per» nent zijn, moeten we echter afwachten. Jupiter stond' afgelopen maanden relatief dicht bij de zon. Omdat we erg zuinig zijn op de Hubble-telescoop hebt* we in die tijd geen waarnemingen gedaan. Volge® maand kijken we weer met de Hubble naar Jupiter end' weten we meer." 'Een serie foto's die op maandag 18 juli 1994 vanM ter gemaakt zijn. Aan de onderzijde van de planeet de inslagen van de komeetfragmenten te zien. fotoi jj£i po0r onze correspondent Ste Akkerman Praag - Dë Sint-Vitus ka: draal, het gotische monun dat het hoogtepunt vormt de Praagse Burcht, is om werp geworden van een j disch conflict tussen katholieke kerk en de 1 chische staat. Er is een c pagne gaande om de ka draal uit de handen var kerk te houden. Presii Vaclav Havel heeft be: aangetekend tegen de be sing van de rechter om dt Vitus terug te laten kere de katholieke moederschc De St. Vitus is het belangri nationale en religieuze m ment van Praag en als zoc een bron van onvermijdelijk genstellingen. Want wat is nu, een nationaal of een relij monument? De Tsjechische ningen liggen er begraven, Atlanta - Zesduizend jaar geleden kwam een moedige bewoner van het huidige Oekraïne op het idee een stuk bot in de bek van een paard te steken. Hij bevestigde er een leidsel aan, ging schrijlings op het beest zitten en vond het paardrijden uit. Tot deze bevinding is de Amerikaanse an tropoloog David Anthony gekomen bij zijn zoektocht naar de oorsprong van het paard rijden. Hij bestudeerde daarbij gebitten van paarden in musea over de hele wereld. Het temmen van wilde paarden en het paardrijden betekenden een grote omslag in de menselijke beschaving. Mensen werden erdoor in staat gesteld grote afstanden af te leggen en er andere levenswijzen op na te houden. Volgens de antropoloog leefden de eerste mensen die paard reden in de rivierdalen in Oekraïne, waar ze aanvankelijk geïsoleerd waren, omdat het terrein buiten de dalen te voet nauwelijks begaanbaar was. De kuddes paarden werden in eerste instantie be schouwd als voedsel. „Paarden waren voor hen wat buffels voor Amerikaanse indianen waren," aldus Anthony. Toen de bewoners van de rivierdalen een maal het paard als vervoermiddel hadden ontdekt, maakten zij steeds grotere om zwervingen, tot in de Karpaten en Mongolië. Anthony begon zijn onderzoek met het be studeren van gebitten van wilde en tamme hedendaagse paarden. Hij ontdekte met een elektronenmicroscoop dat het gebruik van een bit zijn sporen nalaat op het gebit. Wetenschappers van Hartwick College in Oneonta, in de Amerikaanse staat New York, begonnen daarop gebitten van paar den uit de oudheid te bestuderen die her en der over de wereld in het musea aanwezig zijn. In een Russische verzameling werden de oudste sporen van het gebruik van een bit ontdekt. Met een koolstofdatering werd de leeftijd van de gebitten op 6.000 jaar ge steld. De Sint-Vitus kathedn Door Julia Rubin (ap) Sjarjontsjak - Ortikal tanov, leraar en boer, trots op wat er zoal wi een islamitische oplev zijn dorpje in het lanc hart van het Centraa van de voormalige unie. Sinds Oezbekistan drie j leden onafhankelijk we: Moskou is er in het dc nieuwe moskee gekomen, scholen Arabische les en in alle kranten de loft gestoken over het goudei den van de regio, voor Russen het gebied verover Toch gaan er maar weini sen naar de moskee in Sj; jak. Oetanov zelf gaat oo zelden. Veel scholieren le ver Engels dan Arabist deel van de dorpelingen yan de media-aandacht v islamitische verleden en de pogingen het verlede hemelen inmiddels met e skepsis als vroeger de propaganda. „Het is aardig dat wij o kelijk zijn en kunnen lei onze cultuur," zegt Oetar tend op vloerkussens in nren huis. „Maar wij w; tijd al moslims." Burgeroorlog He nieuwe landen van C Azië ontdekken de islam tallen jaren Sovjet-overl Maar ze zijn voorzichtig, een bakermat van tradit: de Fergana-vallei, waar woont tussen de besr toppen niet ver ten wes t-hma, wordt het geloof harte omarmd. Russische en Westerse mers vrezen dat moslii misten in deze instabit van Oezbekistan, de vol

de Stem | 1995 | | pagina 20