)T (A 0 H 0 (making 'ABN/Amro schrapt 7500 banen' Want energie vreet zo'n feest AUTOBEDRIJF MAZDA DE RIJK Vakbonden: stop met herkeuringen voor wao Bredanaar mishandelt twee zwakbegaafde inwonende mannen Cursus verplicht voor deel immigranten VA 1/ li LH' HÜtL Positie Navo-chef Claes met de dag hachelijker APK 60.- 1 /aterstaat m den bosse autobedrijf oostburg zeeuws-vlaams geluid fn middelburg werkt eraan Executieverkoop Belastingdienst. Voorbereidingen veiliger verkeer Uitvinding goed voor 100 banen Krajicek simpel ronde verder FAS moet kwart [goedkoper werken j Inval in huis [Wiimie Mandela mm Ajax met één been in halve finale Theeceremonie op tuinbeurs Geen voorschot voor consult J specialist Chaos bij aftocht ^A-leger Somalië Duikers in actie tegen stroperij Oosterschelde Bonden vrezen reorganisatie: VOSSENDAAL 41, ETTEN-LEUR TEL. 01659-4650 gedurende genoemde periode de Tlijkheid bestaat, dat het opvoeren :de schutsluis in de Zandkreekdam, fatie tot de getijbeweging op de lerschelde, volledig zal moeten len benut; verband met het vorenstaande, de (gaande scheepvaart in genoemde pde rond het tijdstip van hoogwater (wachttijden tot maximaal 3 uren ning dient te houden. Ilburg, 23 februari 1995 pfdingenieur-directeur, Boon Vaterstaat B-1245 fe-1722 Inland 181245 fies) I huis (n ook op - en •RPERS: 1986 kleur beige 1991 1992 1990 .1991 |n, elektr. .1988 .1989 .1988 piler1989 .1992 .1990-1991 km1990 .1985-1988 1990 1986 1988 1971 Boort 1300, 1400 1 Renault 11 etc. ijeot II70-52996 Telefax 01170-54668 I Op donderdag 2 maart 1995 om 11.00 uur vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van: W.C.C. v.d. Voorde, Noorddijk 3 te Cadzand. Te koop wordt aangeboden: café- en keukeninventaris en wat verder te koop wordt aangeboden. De verkoop vindt plaats te Cadzand, Noorddijk 3. De goederen zijn 1 uur voor de verkoop te bezichtigen. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst Ondernemingen Goes, vestiging Terneuzen. Tel.: 01150-81607. De belasting deurwaarder belast met executie. Bij beschikking d.d, 22 februari 1995 uitgespro ken door de Arrondisse mentsrechtbank Middel burg is Pascal ten Hoopen, wonende Nieuwstraat 232/236 te Vlissingen, onder cura tele gesteld met benoe ming van Muriel ten Hoopen, e.v. Van Dale, wonende Ysselstraat 29 te Oost-Souburg (getn- Vlissingen) tot curatrice en Ulrich Theunis ten Hoopen, wonende Hon- testraat 51 te Oost- Souburg (gem. Vlissin gen) tot toeziend curator. 135e jaargang Ljst - Er zijn voorbereidingen i gang gezet om wegen in i'J. en Midden-Zeeuws-Vlaan- in navolging van West- ifs-Vlaanderen op termijn Iduurzaam veiliger te maken. De ('ouverture' tot duurzaam veilig lverkeer in deze regio, zoals bur- Ljeester Th. Steenkamp van iHontenisse het noemt, is de aan- Lk van de verkeerssituatie in de zogenoemde Ruit van Axel. ZIE ZEELAND - C1 llenieuzen - Het elektronica bedrijf Unitron in Terneuzen heeft een uitvinding gedaan die Jzijn toepassing vindt in de voed- Mverwerkende industrie. De levert honderd arbeids- „.„„.Jn op. Het bedrijf wil ei genlijk naar België verwijzen, -omdat daar de vestigingsvoor waarden gunstiger zijn. Maar nu worden eerst voorstellen van de ■Nederlandse overheid afgewacht. ZIE ZEELAND-C1 (Rotterdam - Richard Krajicek (heeft zich geplaatst voor de twee- de ronde van het tennistoernooi in Rotterdam. Hij had weinig J moeite met de Haïtiaan Ronald lAgenor: 6-16-4. Jan Siemerink is (vandaag in de tweede ronde de (tegenstander van Krajicek. I ZIE SPORT -B1 t Woensdrecht - Fokker Aircraft (Services op Woensdrecht zal de (komende twee jaar 25 procent I goedkoper moeten gaan werken i om de concurrentie op de wereld- markt aan te kunnen. Het is nog (niet duidelijk welke gevolgen dat zal hebben voor het personeels- I bestand bij dit onderhoudsbe- drijf. ZIE ECONOMIE-A5 I Johannesburg - Met de inval gis- I teren door de politie in haar wo- Ining lijkt een einde gekomen te I zijn aan de politieke carrière van (Winnie Mandela. De ex-vrouw (vande Zuidafrikaanse president (wordt verdacht van corruptie en (machtsmisbruik. Het ANC wil (dat zij haar functie als staatsse cretaris opgeeft. ZIE BUITENLAND-A4 HET WEER 3 6 ,cteV SPORT Ajax staat al met één been in de halve finale van de Champions Lea gue. De Amsterdammers lieten de voetballers van Hajduk er gisteravond in Split uitzien als Kroati sche klungelaars: 0-0. ZIE SPORT-B1 DE STEM UITGIDS Op de Bossche tuinbeurs Tuinldee '95 zullen op gezette tijden demon straties worden gegeven van de Japanse theecere monie. De beurs duurt vier dagen en biedt de bezoeker alles wat met tuinen en tuinieren te maken heeft. ZIE UITGIDS- DEEL D INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Uitgids deel D RTV-programma's D5 Van onze Haagse redactie Amsterdam - De vier vakcentrales willen dat een einde wordt gemaakt aan de herkeuringen voor de wao. Maartss buien De zachte lucht heeft weer plaats gemaakt voor koudere. Vooral in de ochtend kunnen er nog ge makkelijk maartse buien vallen. In de middag mogelijk enkele opklaringen. De wind is matig tot vrij krachtig. I Rijswijk - Patiënten hoeven de 1 ™ening van hun specialist voor- j iopig toch niet zelf voor te schie- len- Voorwaarde is wel dat de I specialisten alles op alles zetten I °M op lokaal en regionaal over- eenkomsten over budgetafspra- 1 en je sluiten met verzekeraars I en ziekenhuizen, heeft minister I Borst gisteravond met de specia- I lsten°rganisaties afgesproken. - -ishu - Honderden Somali- sche plunderaars hebben gister- I rg* ^et vliegveld van de I noofdstad Mogadishu bestormd, I Wv'aatste troepen van de I 1^aar Hadden terugge- I aftc VN-troepen die de I kocht van hun vertrekkende I eSa s moesten afschermen, I §rfpen niet in. ■dE BUITENLAND - A4 Terug naar de spaarpot Die herkeuringen leiden ertoe dat wao'ers hun uitkering verlie zen, terwijl de kans op een baan voor deze mensen nagenoeg ge heel ontbreekt. De vakcentrales FNV, CNV, MHP en AVC willen bovendien dat de Tweede Kamer instemt met veel minder strakke beoor delingscriteria dan de huidige wet voorschrijft, zodat artsen hu maner kunnen keuren. Verder pleiten de vakcentrales voor versterking van het beleid in de bedrijven om arbeidsonge schiktheid te voorkomen en om mensen met een ziekte of gebrek aan het werk te houden. Voorzitter Stekelenburg van de FNV kenschetste' het wao-beleid van het kabinet Lubbers-Kok als 'politieke krachtpatserij die heeft geleid tot wrakkige wetgeving.' Volgens Stekelenburg zijn de uit komsten van de herkeuringsope ratie onbedoeld, onredelijk en onrechtvaardig. Onbedoeld, om dat bestaande gevallen in de wao zouden worden ontzien. Onrede lijk omdat arbeidsongeschikten achteraf te maken krijgen met andere polisvoorwaarden en on rechtvaardig omdat herkeurde wao'ers geen enkele kans op een baan hebben. Tot nu toe zijn ongeveer hon derdduizend mensen herkeurd. Veertig procent heeft door de keuring zijn uitkering verloren. De komende jaren, tot 1997, zul len er nog ruim tweehonderddui zend mensen opnieuw worden gekeurd. Omdat het bij deze groep om oudere arbeidsongeschikten gaat, vrezen de bonden nog gru- .welijkere gevolgen van de her keuring. Stekelenburg hekelde ook de op stelling van de werkgevers. „De burgerlijke ongehoorzaamheid van de werkgevers bij de malus is stuitend, gezien in het ticht van hun geringe bereidheid mee te werken aan het voorkomen van arbeidsongeschiktheid en aan reïntegratie van arbeidsonge schikten." Vice-voorzitter Blankert van VNO-NCW daagde gistermiddag in reactie daarop Stekelenburg uit 'ons te betrappen op enigerlei uitspraak die wijst op burgerlijke ongehoorzaamheid.' Van onze verslaggever Tholen - De Thoolse duik school Orka komt in actie te gen de stroperij in de Zeeuw se wateren. De school heeft duizend sti ckers laten maken met het opschrift: 'sportduiker, stro pen dat kun je niet maken'. Die stickers worden vandaag in Middelburg aangeboden door R. van den Meerendonk van Orka aan gedeputeerde G. de Kok en T. van der Lin de van de politie te water. De duikschool heeft de stickers laten maken, omdat de afge lopen maanden nogal wat gestroopt is door duikers, met name in de Oosterschel de. Zo is er bijvoorbeeld heel wat kreeft op illegale wijze boven water gehaald. Om die reden is de politie strenger gaan optreden en heeft de provincie het vergunningen beleid aangescherpt. Van onze verslaggever Breda - De Bredase politie heeft gisteren de 54-jarige Bre danaar J.L. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht gedu rende langere tijd twee zwakbegaafde bij zijn gezin inwo nende broers te hebben mishandeld en verwaarloosd. De twee mannen, 59 en 60 jaar oud, woonden al vele jaren in bij het gezin L. Ze zijn echter geen familie van verdachte. Hulpverleningsinstanties heb ben zich inmiddels over het tweetal slachtoffers ontfermd en voor een ander onderkomen gezorgd. De politie was geschokt, toen ze gisteren bij een onderzoek in de woning van verdachte de twee broers slecht gekleed en verzorgd aantrof. Dat onder zoek was het resultaat van sig nalen die de politie al enkele weken geleden kreeg. Volgens getuigen zouden de twee broers regelmatig door L. worden geslagen en werd hen zo nu en dan ook voedsel ont houden. Als ze niet deden wat hij wilde, werden ze regelmatig opgeslo ten in de schuur achter de wo ning. De maandelijkse uitke ringen van in totaal ƒ2800 werden door de slachtoffers af gestaan aan verdachte. Tegen verdachte is proces ver baal opgemaakt voor zware mishandelirtg of pogingen daartoe. Omdat hij er in zijn tuin een kleine sloperij op na hield, kreeg hij bovendien een proces verbaal voor overtre ding van de milieuwetgeving aan zijn broek. ADVERTENTIE Bel voor het dichtstbijzijnde filiaal gratis 06-0125. Vraag naar de voorwaarden in de winkel. Peatle is kijkplezier Van onze Haagse redactie Den Haag - Slechts een deel van de immigranten die naar Nederland komen, kan ver plicht worden deel te nemen aan -cursussen die de integra tie in Nederland bevorderen. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om cursussen Nederlandse taal, cur sussen maatschappelijke oriënta tie of beroepsoriëntatie. Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) stuurde gisteren een nota met zijn plannen voor inburge- rings-contracten naar de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). De bewindsman wil dat in de toe komst iedere vreemdeling die naar Nederland komt, verplicht Nederlands leert en andere cur sussen volgt die hem meehelpen snel te laten integreren in de Ne derlandse samenleving. Elke im migrant zou zich. via een contract moeten verplichten om die cur sussen te volgen. De gemeenten spelen bij dat plan Dijkstal foto oe stem/johan van gurp een heel belangrijke rol. De VNG wilde gisteren nog niet reageren op de plannen van Dijkstal. Aan het einde van de maand praat de VNG met Dijkstal over deze in- burgerings-contracten. Voor de gemeenten is vooral belangrijk hoeveel geld ze krijgen om de plannen uit te voeren. 8 "710311 000218' I I I I DONDERDAG 2 MAART 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Amsterdam - De reorganisatie van de ABN/Amro kost de ko mende jaren zeker 7500 banen, vrezen de vakbonden. En dat zijn 2500 arbeidsplaatsen meer dan de bonden eerder voorza gen. De cijfers worden onderschreven door de Ondernemings raad Nederland van de bank. Bij die schatting wordt geen re kening gehouden met een nieuwe studie, project Irene geheten, over een andere opzet van het kantoren-net en die in de visie van de bonden nóg meer banen zou kunnen kosten. Bij ABN/Amro wordt momenteel gewerkt aan een reorganisatie, onder meer ingegeven door de verdergaande automatisering. In juni vorig jaar is in verband daarmee met de bonden een so ciaal plan afgesproken. De bank garandeert daarin dat niemand tot 1 januari 1998 gedwongen ontslag krijgt aangezegd. Vol gens cijfers van de bankinstelling zouden er binnen vier jaar 2800 banen via natuurlijk verloop ver dwijnen. In november vorig jaar kwamen de vakbonden en de onderne mingsraad Nederland onafhan kelijk van elkaar tot de conclusie dat dat wel erg optimistische cij fers waren. Zij voorzagen toen dat 5000 arbeidsplaatsen van de in totaal 27.000 banen verloren zouden gaan. Deze schatting is nu dus naar boven bijgesteld, en wellicht nog te voorzichtig, vol gens de bonden. De woordvoerder van ABN/Am ro blijft er echter bij dat 'slechts' 2800 banen verdwijnen. „Ze spelen geen open kaart. Dat maakt ons kwaad, nog kwader dan we al zijn om de aantallen banen die verloren dreigen te gaan," zegt CNV-bestuurder De Leepw den Bouter. De woordvoerder van ABN/Am ro bevestigt wel dat de bank stu deert op het plan Irene: De bank gaat de dienstverlening aan de kleine particulier verder automa tiseren. In die opzet speelt zelfbe diening, ondersteund door telefo nische service, een grote rol. De bonden vrezen trouwens dat dat,, ten koste zal gaan van de dienst verlening aan diezelfde kleine particulier. Met het binnenshuis geformu leerde strategische plan wil ABN Amro de scherpe concurrentie in het binnenland het hoofd bieden. Brussel - De positie van Navo-topman Willy Claes wordt met de dag kritieker. Terwijl in België steeds luider wordt geroepen om zijn aftreden, vertrok Claes gisteren voor een officieel be zoek aan Canada en de Verenigde Staten. JVa de grote schoonmaak van gisteren zijn de meeste sporen van carnaval '95 alweer uitgewist. Maar hier en daar kan nog een glimpje van de leut worden opgevangen. Zoals hier in de polder ten noorden van Made, waar de batterijen lijken te worden opgeladen voor volgend jaar. Want energie vreet 't, zo'n feest. foto willem blauw Vooral sinds de aanhouding, be gin deze week, van Claes' voor malige rechterhand Johan De langhe - die wordt beschuldigd van actieve corruptie - ziet het er voor de secretaris-generaal van de Navo slecht uit. 'Het zou eervol zijn voor henzelf en de partij als de politici die zo faalden in het nemen van hun verantwoordelijkheid, zich spon taan terugtrokken uit alle gezag hebbende posities,' schreef giste* ren de kantholieke krant De Standaard. Claes, verwacht de krant, zal wellicht tot aftreden'worden ge dwongen. 'Als blijkt dat zijn voormalige kabinetschef iets mispeuterde, moet Claes zeker gaan; een minister is politiek ver antwoordelijk voor wat zijn ka binetschef doet', aldus het com- ADVERTENTIE mentaar in De Standaard. Johan Delanghe was een vertrouweling van Claes. Hij was eind jaren '80 kabinetschef toen Claes minister van Economische Zaken was. Delanghe leidde de groep ambte naren die moest adviseren, over de compensatiesorders van Agus- ta in België. Die investeringen waren doorslaggevend voor de ondertekening van het helikop ter-contract De partijgenoot van Claes, die in 1991 voor zijn goede diensten werd beloond met een hoge post in de Vlaamse administratie, zou al voordat het Agusta-contract in december 1988 werd getekend, op de hoogte zijn geweest van het smeergeld-aanbod uit Milaan. Delanghe ontkent de beschuldi gingen. Justitie baseert zich ech ter op verklaringen van twee par tijgenoten van Delanghe, die eveneens in de Luikse Lantin-ge- vangenis opgesloten zitten. Een van hen, de voormalige penning meester van de Socialistische Partij Mangé is met de dood be dreigd. Hij wordt nu volstrekt geïsoleerd. De nieuwe arrestaties en onthul lingen in de Agusta-affaire, leidt tot steeds grotere media-belang stelling in het buitenland. De Spaanse krant El Pais bijvoor beeld ruimde gisteren een hele pagina in voor het Belgische schandaal. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Het is voorlopig niet mogelijk om immigranten te verplichten in- burgeringscursussen te volgen. Daarvoor is een nieuwe wet no dig. Alleen de nieuwkomers die afhankelijk zijn van een bij standsuitkering zouden nu al ge dwongen kunnen worden cursus sen te volgen. Anderen, bijvoor beeld een buitenlandse vrouw die trouwt met iemand die reeds in Nederland woont en werkt, kun nen niet gedwongen worden. Minister Dijkstal suggereert de gemeenten om, zolang er geen nieuwe wet is, naar andere ma nieren te zoeken om immigranten te stimuleren aan die cursussen deel te nemen. Zo zou de arbeids voorziening mensen met voltooi de inburgeringscurssussen meer moeten helpen om werk te vin den. Immigranten die niet mee willen doen, zouden onderaan wachtlijsten voor woningen kun nen worden gezet. Of de gemeen ten ingaan op dat soort sugges ties zal pas over een paar weken blijken. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen vpotu, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonneèHpgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres:I Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: d kwartaal acceptgiro 89.40 kwartaal autom. incasso 86.90 maand autom. incasso 29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: I Naam: Adres: Postcode:Plaats:^ l In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) j De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 3 I j gen hebben. Stuur deze bon In een open envelop zonder postzegel naar i Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. S I L 0E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT iJ

de Stem | 1995 | | pagina 1