Clinton deelt bezorgdheid van Kok „Hoe kom ik makkelijk aan een hoge rente?" m- m Nieuwe gevechten in Midden-Bosnië Zorgen chef VS-leger over Iraanse raketten Ex-politiechef kan regering Spanje doen vallen de stem toe, Rendez-Vous Protestfax van 250 meter BUITENLAND A4 fa bs/06 or de rubriek ibs/06 Massagesalon Jeane 01626-88084 Gratis telefoonsex voor vrouwen 06-4311 of 4611 Gratis Sex Beiden tegen opheffing wapenembargo in Bosnië en vermindering hulp aan YN Zelfmoordaanslag op Russisch consulaat Rabat Hawks geplaatst bij Straat van Hormuz BUITENLAND KORT Een thuisbankier pakt z'n giroboekje en spaart op de Kapitaalrekening. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. POSTBANK WOENSDAG 1 MAART 1995 5T •s j contante betaling aan fen worden opgegeven verplicht). Ixcl. BTW: |4,25 Zaterdag 15,68 Ixcl. BTW: 13,32 Zaterdag 3,65 jBody- en ontsp.mass. Volg. Afspr. 01620-24069 of |06-52978158 (autotel.) Topklasse PETRA dinsd. t/m vrijd. 14 Jt/m 21 uur. Tel. 01650- 151381Fotoboek aanwezig. mannen bellen voor 1,- p/m telefoonsex 06-9596 sex direct 06-9519 top contact 06-9845 hete meiden 06-9785 Hete vrouwen (40+) willen SEXKONTAKT. Direkt kon- takt! 06-9757 (75cpm) VOOR willige mannen! Adressen en nummers van vrouwen. Bel nu 046/75.23.33. Vrouwen van 35+ willen DIREKT-SEX. Bel haar thuis 06-9604 (75cpm) Hete ERVAREN vrouwen v. 40 jr, zoeken sexkontakt. 06-350.290.42 (75cpm). GRATIS naar bed met vrouwen thuis. Sexkontak- ten. 06-9530 (75cpm) STUDENTES geven telnrs en gratis sex bij hen thuis. 06-9706 (75cpm) Satajevo(ap) - Het Bosnische regeringsleger heeft gisteren eei) offensief in Midden-Bos- irië voortgezet en daarmee het toch al wankele bestand een nieuwe slag toegebracht. De jiernieuwde strijd heeft zeker 35 Serviërs het leven gekost. ge bevelhebber van het Bosni sche regeringsleger heeft ver klaard dat zijn troepen 'klaar zijn oifldë oorlog te winnen'. Militaire woordvoerders van de VN zeiden dat de nieuwe berich ten éen bevestiging vormen van eerdere meldingen van een rege ringsoffensief tegen Servische stellingen rond Travnik, onge veer 60 kilometer ten noordwes ten van Sarajevo. Terwijl sporadische gevechten het wankele bestand steeds ver der ondermijnden, zei de bevel- hebber van het Bosnische rege ringsleger gisteren dat zijn troe pen meer dan ooit klaar staan om de bijna drie jaar oude oorlog in hun voordeel te beslechten, „Het leger van Bosnië-Herzegowina is thans beter voorbereid dan twee maanden geleden, toen het op het Bosnische slagveld het initiatief had," aldus generaal Rasim De- lic. Delic zei dat zijn leger onmiddel lijk in actie kan komen als de re gering besluit tot beëindiging van het bestand, dat op 1 januari van kracht werd en voor een periode van vier maanden is aangegaan. De regering in Sarajevo heeft in het licht van voortdurende be standsschendingen, in haar ogen onveranderd gepleegd door de Bosnisch-Servische vijand, meer malen gedreigd met eenzijdige opzegging van het bestand. Tussen de VN-vredesmacht en de Navo is wrijving ontstaan over de onmacht van de Noordatlan- tische organisatie om een nale ving van het vliegverbod boven Bosnië af te dwingen. Troepen van de VN nemen zeer geregeld ongeïdentificeerde helikopters en vliegtuigen waar boven Centraal- Bosnië, dat onder controle staat van de moslims. Zo merkten ze boven Tuzla een transporttoestel op dat 'klonk als een Hercules C- 130'. Volgens het Kroatische tijd schrift Globus gaat het 'meer dan waarschijnlijk' om geheime mili taire steun van de Verenigde Sta ten en Turkije aan de Bosnische moslims. Gisteren werd ook opnieuw mel ding gemaakt van gevechtshan delingen in de Bihac-enclave, in het noordwesten van Bosnië. Bosnische Serviërs vochten in het zuiden van Bosnië hevig met Kroaten in het gebied rond de plaats Livno, dat de Kroaten vo rig jaar herfst heroverden. De Bosnische vice-president Ejup Ganic hield een toespraak tot het parlement waarin hij de Serviërs ervan beschuldigde het staakt-het-vuren te misbruiken voor hergroepering van hun troe pen rond Bihac. „De vraag is hoe lang wij dit bestand kunnen handhaven terwijl het door de agressor wordt geschonden," al dus Ganic. De Turkse president Suleyman Demirel, die maandag geen be zoek aan Sarajevo kon brengen omdat de Serviërs hem daarvoor geen vrijgeleide wilden geven, vloog naar Zenica in Midden- Bosnie, waar bijna 1.500 Turkse blauwhelmen zijn gelegerd. Demirel bracht daarna een be zoek aan Zagreb voor besprekin gen met de Kroatische president Franjo Tudjman In Duitsland is besloten om de Serviër Dusko Tadic vanaf 28 april terecht te laten staan we gens volkerenmoord in Bosnië. Zijn advocaten houden er reke ning mee dat Tadic nog voor het begin van het proces in München wordt overgedragen aan het In ternationale Tribunaal voor Oor logsmisdaden in voormalig Joe goslavië. Dit tribunaal zetelt in Den Haag. Het stelde Tadic al eerder in staat van beschuldi ging- De 39-jarige Serviër wordt ervan beschuldigd een leidende rol te hebben gespeeld in de Servische politiek van 'etnische zuiverin gen' in Bosnië-Herzegowina. In het concentratiekamp Omars- ka, waar de Serviërs Bosnische moslims bijeendreven, zou Tadic ten minste 32 mensen hebben ge dood en 61 gemarteld. Washington (anp) - Premier Kok heeft gisteren een willig oor gevonden bij de Amerikaanse president Clinton voor de Neder landse zorg over een passievere rol van de Verenigde Staten in de wereldpolitiek. Clinton zei na afloop van een ge- prek met Kok op het Witte Huis dat hij zich tot het uiterste zal blijven inspannen voor een ver antwoorde Amerikaanse betrok kenheid bij VN-vredesoperaties, tegen de Republikeinse druk uit het Congres in. Kok verklaarde na afloop van de relatief lange ontmoeting met Clinton (2,5 uur) verontrust te zijn over tendensen in de Ameri kaanse politiek en samenleving om zich af te keren van conflicten in de wereld, met name de oorlog in het voormalige Joegoslavië. Doodsteek Kok en minister Van Mierlo (Bui tenlandse Zaken) hebben de in druk dat veel nieuwe Amerikaan se Congresleden niet goed op de hoogte zijn van de situatie in dat gebied. De Republikeinen willen de fi nanciële bijdrage van de VS aan de Verenigde Naties drastisch be perken, wat de doodsteek zou zijn voor de vredesoperaties van de volkerenorganisatie. Daarnaast sturen de Republikei nen er nog steeds op aan dat de Amerikaanse regering het wape- Moskou (rtr/afp) - Een man uit Egypte is gisteren zwaar gewond geraakt tijdens een zelfmoordaanslag op het Rus sische consulaat in de Marok kaanse stad Rabat. De man deed zich voor als bezoe ker en bedreigde de consul met een mes. Toen die vervolgens uit ztjn kantoor wist te ontsnappen, liet de dader een bom ontploffen. Aan het gebouw werd schade aangericht, maar er vielen verder geen slachtoffers. Volgens Marokkaanse bronnen was de Egyptische dader 'geeste lijk in de war'. Hij droeg een pa pier met het woord 'Tsjetsjenië' in het Arabisch. nembargo tegen de Bosnische moslims eenzijdig opheft. Kok zei dat Clinton zo'n besluit wil tegenhouden, maar gaf niet aan of de Amerikaanse president daarvoor zijn vetorecht denkt te gebruiken. Volgens de Nederlandse premier zijn samenwerking en leider schap in de wereld op dit moment harder nodig dan ooit. Hij meent dat Europa het zonder transat lantische samenwerking niet redt. „Wij hebben elkaar nodig, we hebben leiderschap nodig." De premier verklaarde tijdens het gesprek met Clinton 'onder de indruk en bemoedigd' te zijn ge raakt door de wijze waarop de president inhoud wil geven aan de leidende Amerikaanse rol in de wereld. Dapper Clinton benadrukte dat zijn rege ring zich tot het uiterste zal in spannen om financieel en in ac tieve zin een belangrijke rol te blijven spelen in vredesoperaties. „Wij kunnen ons niet permitteren weg te lopen voor uitdagingen en verplichtingen in de internatio nale samenwerking. Zolang ik president ben, zullen we een ac tieve strategie volgen om vrede en democratie te bevorderen." De Amerikaanse leider gaf aan dat zijn land niet de eerst geroe pene is om op eigen houtje een nieuwe Bosnië-politiek te ont wikkelen. Volgens hem is Washington zich zeer goed bewust van de risico's en problemen waarvoor regerin gen zich gesteld zien die VN- troepen hebben in Bosnië. De president herhaalde dat de Amerikanen hun bondgenoten te hulp zullen schieten als de blauwhelmen in Kroatië of Bos nië geëvacueerd moeten worden. Clinton prees herhaaldelijk de Nederlandse inspanningen op het gebied van vredesoperaties. „Nederlandse militairen in Bos nië behoren tot de beste en heb ben dapper hun nek uitgestoken. Nederland draagt ook bij aan de succesvolle pogingen om de de mocratie op Haïti te herstellen." De Nederlandse premier Wim Kok (l.) spreekt in het Witte Huis met de Amerikaanse president Bill Clinton. foto anp Athene (ap) - Activisten van de milieu-organisatie Greenpeace hebben de Griekse minister van openbare werken Kostas Laliotis een protestfax van 250 meter lengte gestuurd. Greenpeacewoordvoerder Ste- lios Psomas zei dat de fax, die 12.000 handtekeningen telde, was verstuurd uit protest tegen de aanleg van een negen kilo meter lange metrolijn in de noordelijke stad Thessaloniki. Om er zeker van te zijn dat de fax zou aankomen, werd de boodschap naar vier verschil lende modems geseind. „Ze probeerden ons uit te schake len, maar konden niet alle vier machines uitzetten," aldus Psomas. Het bureau van Lalio tis bevestigde de ontvangst van de fax. „Hij was zeer lang, zeer, zeer lang," aldus een se cretaresse van de minister. De milieu-organisatie zegt dat de metrolijn te kostbaar is en dat het project de verkeers chaos in het stadscentrum eer der zal vergroten dan doen af nemen. Zij heeft een tramlijn voorgesteld die een kwart van de prijs van het metroproject zou kosten. De aanleg had al in 1994 zullen beginnen, maar de regering moet nog een aannemer con tracteren. Washington (rtr) - De stafchef van het Amerikaanse leger, John Shalikashvili, maakt zich zorgen over de militaire versterkin gen die Iran heeft aangebracht bij de ingang van de Perzische golf. In het bijzonder de plaatsing van luchtafweerraketten op Iraanse eilandjes in de Straat van Hormuz zit de Amerikaanse legerleider niet lekker. Volgens President Clinton is er echter 'nog geen reden voor overbodige zorg'. Door Tjabel Daling (anp) Den Haag - Volksvijand num mer één. De meeste gezochte man van Spanje. De vroegere chef van de Guardia Civil, Luis Roldan, is terecht. De man die premier Felipe Gon zalez ooit tot minister van Bin- nenlardse Zaken wilde benoe men, ,s maandagavond door de Spaanse politie gearresteerd in Laos. Daarmee komt een voorlo pig einde aan een politieke 'soap opera' die Spanje tien maanden lang in de ban hield. „Goed nieuws voor iedereen," reageerde regeringswoordvoer der Miguel Gil op de aanhouding van Ibldan. Of de arrestatie van de vcormalige hoogste politie ambtenaar ook een opstekertje is voor de socialistische minder heidsregering van Gonzélez, moet nog blijken. Ener:ijds hebben politie en rege ring met de opsporing van Rol dan zich enigszins gerevan- cheeid, maar anderzijds kan diens arrestatie ook het begin zijn van nog meer politieke on rust, rog meer onthullingen en nog mter fraudezaken. Roldér. kan de regering, die al door tal van schandalen wordt geteisterd, theoretisch de gena deklap geven. Als hij tenministe woord houdt. Kort na zijn ver dwijning, 29 april vorig jaar, zei hij in een interview met de libe rale Madrileense krant El Mun- do: „éls ik voor de rechter kom, heb ife twee mogelijkheden. Of ik schiet mezelf een kogel door het hoofd of ik sleep tal van politici in mijn val mee en vertel de hele waameid. De ïnkse oppositieleider Julio Anqiita, die Gonzdlez al ziet val len, reageerde gisteren verheugd: „We hebben een sleutelfiguur te pakken die veel mysteries kan onthullen." Roldén zal zich voor veel zaken moeten verantwoor den. Justitie beschuldigt hem er van enorme hoeveelheden smeer geld te hebben opgestreken van bedrijven in ruil voor het verle nen van bouwopdrachten voor politiekazernes die door ETA- aanslagen wa ren vernield. Hij zal moeten uitleggen hoe hij in korte tijd een enorm ver mogen aan on roerend goed kon opbouwen. Zijn naam valt ook in verband met illegale wapenhandel. Daarnaast zou hij op grote schaal de belas tingen hebben getild en zich geld hebben toegeëigend uit het potje van geheime rege ringsfondsen. Uit datzelfde potje zijn vermoedelijk ook de moorden op zo'n 25 ETA-leden gefinancierd. Deze moorden wer den gepleegd door illegale poli- tie-eenheden (GAL), mogelijk zelfs in opdracht van of met me deweten van de Spaanse rege ring. Onderzoeksrechter Baltasar Garzón stelt momenteel een on derzoek in naar deze kwestie. Het lijkt onwaarschijnlijk dat Rolddn niets opmerkelijks over de GAL- affaire kan zeggen. Onder zijn Luis Roldan, de opgepakte ex-chef van de Guardia Civil. foto epa bewind zijn veel vooraanstaande ETA-leden opgepakt; zelf ont snapte hij diverse keren aan moordaanslagen. Roldan kan ook vice-premier Narcis Serra in een lastig parket brengen, als ten minste de verhalen van El Mundo enige grond van waarheid bevat ten. De krant meldde vorig jaar dat Roldén in opdracht van Serra in het diepste geheim een on derzoek had ingesteld naar de zakelijke belangen van Mario Conde. Conde, voor malig directeur van de bank Banesto, moet terechtstaan op verdenking van grootscha lige fraude. Hij was eind 1993 de grote 'poli tieke hoop'van de Spaanse centrum rechtse Partido Popular, de grootste oppo sitiepartij. Ser ra zou buiten medeweten van zijn collega's om het spiona gewerk uit het geheime regering spotje hebben betaald. De krant suggereerde ook dat de regering al langer op de hoogte was van de frauduleuze praktijken van Con de, maar om politieke redenen haar mond hield. Zij had op die manier Conde, die publiekelijk zijn ambities voor het premier schap al eens had laten blijken, kunnen dwingen zijn politieke aspiraties te laten vallen.Een aardige vraag is ook hoe het komt dat Roldan zo gemakkelijk kon vluchten en zich zo lang voor po litie en justitie verborgen kon houden. Wie hielp hem bij zijn vlucht? Had hij beschermelingen binnen de regering, binnen het politie-apparaat? Had hij zwijg geld gekregen? De vlucht van Roldan elf maan den geleden leidde tot het aftre den van minister van Binnen landse Zaken Antonio Asuncion. De ex-politiechef zette het gehele politie-apparaat voor schut door het land uit vluchten. Journalis ten van El Mundo wisten hem echter binnen enkele dagen op te sporen. Maandenlang was Roldan de meest besproken man van Span je. Hij zou zelfmoord hebben ge pleegd. Hij zou bezig zijn met zijn memoires. Hij zou in Syrië zitten, in Venezuela, Argentinië, Chili, Zuid-Afrika, in Angola. De speculaties waren niet van de lucht. Hij was het onderwerp van verscheidene boeken, van detec tives tot satirische verhalen. Een wijnhandelaar met dezelfde naam zag van de ene op de ande re dag zijn bloeiende zaak in el kaar storten. Zijn belangrijkste klant, de Guardia Civil, wilde geen druppel rode wijn meer ko pen van Rolddn. Sensatiebladen beleefden gouden dagen en maakten van Roldan's moeder een media-ster. Een weekblad publiceerde een smeuïg verhaal over vermeende orgieën van de politiechef met naakte vrouwen. Luis' moeder had kort tevoren haar dierbare zoon nog de hemel ingeprezen. „Hij rookt niet, hij drinkt niet en hij heeft ook geen andere on deugden." Shalikashvili zei gisteren in Was hington te vrezen dat Iran een bedreiging vormt voor de oliet ankers die door de nauwe Straat van Hormuz varen. Als toegangs poort van de Golf is de straat de belangrijkste aanvoerroute voor olie vanuit het Midden-Oosten naar het Westen. Volgens de generaal heeft Iran recentelijk afweerraketten van het type Hawk langs de straat ge stationeerd. Amerika heeft de Hawk-raket in het verleden zelf aan Iran geleverd. Het projectiel is inmiddels sterk verouderd, maar nog steeds in staat laagvlie- gende gevechtsvliegtuigen neer te halen. De plaatsing volgt op eerdere Iraanse militaire versterkingen langs de Golf. Onlangs kocht het land Russische onderzeeboten, die ook ergens in het gebied lig gen. „Ze hebben ook hun artille rie vooruitgeschoven. Dat alles kan tot een heleboel conclusies leiden. Een daarvan is dat ze erop uit zijn het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz stil te leg gen," verklaarde Shalikashvili. President Bill Clinton ziet in de manoeuvres van Iran geen on middellijke reden voor paniek. „We houden hen in de gaten, we proberen alles te weten te komen, maar er is geen aanleiding voor overbodige zorg. Tunnel tussen Gazastrook en Israël Gaza - Het Israëlische leger heeft een geheime tunnel ontdekt die de autonome Gazastrook met Israël verbindt. De ingang van de tunnel met een lengte van twintig meter en een doorsnede van 2,5 meter lag bij Kerem Shalom, in het zuiden van de Gazastrook. De geheime route bood Palestijnen de mogelijkheid Israël in te komen, ondanks een afsluiting van de Gazastrook en de Westelij ke Jordaanoever. Babyhandel ontdekt in Oekraïne Lvov - In de Westoekraïense stad Lvov is een bende ontmaskerd die handelde in baby's. De bendeleden verkochten de baby's onmiddellijk na hun geboor te aan buitenlanders op zoek naar adoptiekinderen. Artsen in kraamklinieken en ziekenhuizen maakten de moeders van de pasgeborenen wijs dat hun baby was overleden. Op deze wijze zijn 114 'dode' zuigelingen uit de Oekraïne gesmokkeld en voor tienduizenden dollars per kind verkocht. Jeltsin houdt ontslag minister tegen Moskou - De Russische president Jeltsin heeft premier Tsjer- nomyrdin gisteren gevraagd de ontslagprocedure tegen minister van Informatie Gryzoenov stop te zetten. Jeltsin had eerder twee open brieven ontvangen die ondertekend waren door een groot aantal hoofdredacteuren, televisiedirecteu ren en persoonlijkheden uit de wereld van kunst en literatuur. Daarin waarschuwen zij dat het ontslag van Gryzoenov voor Jelt sin zou kunnen betekenen dat hij 'de steun van de pers' verliest. Volgens waarnemers hangt het ontslag samen met de kritiek van de minister op het Russische optreden in Tsjetsjenië. Politie Parijs ontdekt wapenopslagplaats Parijs - De Franse politie heeft gisteren in een voorstad van Pa rijs een opslagplaats van wapens ontdekt die waarschijnlijk is aangelegd door radicale Algerijnse moslims. In een garage in Choisy-le-Roi vond de politie drie geweren met korte loop, een raketwerper, talrijke pistolen, vier machinegewe ren, 10.000 kogels en materiaal om bommen te bouwen. Daar naast zijn vijfhonderd vervalste blanco identiteitskaarten in be slag genomen. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Turkse militairen doden 16 leden PKK Diyarbakir - Turkse troepen hebben in de zuidoostelijke provin cies Bitlis, Bingol en Tunceli zestien rebellen van de separatis tische Koerdische Arbeiderspartij (PKK) gedood. Aan de zijde van het regeringsleger sneuvelden twee militairen. 'Stop verzet tegen verdrag met Turkije' Brussel - Griekenland moet vandaag zijn veto tegen een douane unie met Turkije opheffen. Als het land dat blijft weigeren gaat een ministeriële bijeenkomst tussen de Europese Unie en Turkije, begin volgende week, niet door. Dat heeft de Franse EU-voorzitter Jacques Santer de Griekse de legatie voorgehouden tijdens ambtelijk overleg in Brussel. Athene houdt al ruim een jaar als enige lidstaat een nauwere band tussen de Unie en Turkije tegen. Russische fascisten-leider gearresteerd Moskou - De Russische inlichtingendienst heeft Aleksej Veden- kin, ondervoorzitter van de neo-fascistische Russische Nationale Eenheidspartij, aangehouden op verdenking van het aanzetten tot etnische haat, bedreiging met moord, stelen van documenten en onthullen van staatsgeheimen. De extreem-nationalist had vorige week voor de televisie gezegd 150 progressieve landgenoten te willen doodschieten als zijn or ganisatie aan de macht komt. Hij noemde met name de Russische mensenrechtenactivist Sergej Kovaljov en Sergej Joesjenkov, voorzitter van de defensiecommissie van het parlement. Amnesty wil speciale rapporteur Colombia Geneve - Amnesty International en de Internationale Commissie van Juristen pleiten voor een speciale rapporteur voor de men senrechten in Colombia. Volgens beide organisaties is het aantal moorden in dat land relatief het hoogste van alle landen. Sinds 1988 zijn in Colombia elke dag zeker tien personen om het leven gekomen ais gevolg van schendingen van de mensenrechten of door politiek geweld. Laatste VN-troepen weg uit Somalië Mogadisdhu - Onder leiding van de Verenigde Staten is de VN- vredesmacht in Somalië gisteren begonnen aan haar aftocht. Tij dens de Operatie Verenigd Schild verlaten de laatste overgeble ven blauwhelmen, 2500 man uit Pakistan en Bangladesh, het land. De evacuatie moet binnen een week zijn afgerond, maar is moge lijk morgen al afgelopen. Gisteren waren in de verwoeste stad op diverse plekken schoten te horen. De buitenlandse troepen werden echter niet geraakt. Visserij-akkoord EU met Noorwegen Brussel - De Europese Unie en Noorwegen hebben een akkoord bereikt over de wederzijdse visvangst in eikaars wateren, Het gaat in de overeenkomst over een vangsthoeveelheid van in totaal 1,5 miljoen ton aan verschillende vissoorten. In het akkoord, dat nog moet worden goedgekeurd door de Euro pese raad van ministers, is de regeling voor de vangst van tong door Noorwegen verscherpt. De Noorse vissers mogen in tegenstelling tot Nederlandse vissers niet rechtstreeks op tong vissen in de EU-wateren. Vorig jaar rezen verdenkingen dat Noorwegen daar de hand mee lichtte. Daarom is in de principe-overeenkomst nog eens uitdrukkelijk vastgelegd dat de Noren tong alleen als bijvangst naar boven mo gen halen. ADVERTENTIE tevoren reserveert. Voor bedragen van f10.000,- of meer is er de Leeuwrekening Een thuisbankier die snel een hoge rente wil, opent gewoon via z'n giro boekje een spaarrekening bij de Postbank. Deze is immers meteen geopend met de eerste overboeking. Op de Kapitaalrekening met een minimuminieg van f25.000,- ontvangt u momenteel 5,25%", terwijl u tegelijkertijd alle opnamevrijheid heeft. U kunt elk bedrag zonder kosten opnemen. Zelfs een bedrag boven de het nummer is f25.000-, als u dit een maand van (020) 591 82 20. 'Rentevergoeding per 23 september 1994. met een rente van 4,75%*. Hierbij geldt hetzelfde principe van opnamevrijheid. U kunt vandaag nog gaan sparen bij de Postbank. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu Klantenservice Sparen:

de Stem | 1995 | | pagina 5