tear- 6 Ik protesteer maar ik verkoop toch vlees' Verzeke onderz fraude CONTACT Gelderland, het vleesgeworden harmoniemodel ^:zz:r Paul Blancc -de stem- de stem Groeneveld Opt Calculerende st< DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM ter-» Goddelijke boodschap (2) Goddelijke boodschap (3) Hoe Belgische slagers actie voeren tegen een laffe moord Naam Zilveren Kru WOENSDAG 1 MAART 1995 e k°ten en te I bewerken reTanat^hdatde statiH rnet uw I stan^punt eens is. Sinds de overname door Dasa gaat het steeds slechter met Fokker. Geen wonder! Eerst werden door Dasa gemaakte onderdelen aan Fokker ver kocht voor een prijs die circa 30 procent boven de wereld marktprijs lag (hoe de prijzen nu zijn houdt men angstvallig geheim). Vervolgens gaat het, door de rechtbank onbewezen verklaarde, gerucht dat Dasa smeergeld voor een goedkope en soepele overname zou heb ben betaald. En nu blijkt Dasa nog steeds niet tevreden met de al uitge voerde massa-ontslagen. Weer moeten er tweeduizend man de straat op (wedden dat het er meer worden?). De hele vliegtuigindustrie weet dat Dasa er geen enkel belang bij heeft dat Fokker als fabri kant blijft bestaan. Dasa wil uitsluitend zo goed koop mogelijk de volledige zeggenschap over Fokker ver krijgen. Zij doet er alles aan om de resterende Fokkeraan delen nog (veel) meer in waarde te laten zakken. De hele zaak krijgt Dasa straks dan voor een prik en dit maakt alle door haar geleden verliezen meer dan goed. Is het eenmaal zo ver, dan wordt de produktie ogenblik kelijk overgeheveld naar MBB (Messerschmidt) want het Duitse hemd is nader dan de Nederlandse rok. Fokker houdt op te bestaan. Het wordt tijd dat de Fokker werknemers dit inzien en zich harder gaan opstellen. Fokker naar de donder? Dan Dasa naar de bliksem! Want, Dasa, het moederbe drijf van Fokker, is overdui delijk een 'Mother Fokker'. Hoogerheide, Robbert J. Droop Met deze brief los ik mijn belofte in om uw vragen te zullen overpeinzen. Vooreerst blijft voor mij staan dat de waarheid overal, in spreekka mers en in kranten aanvaard en beleefd dient te worden. Maar ik betreur het dat de Goddelijke boodschap van waarheid bij deze mevrouw, die uw openbaar forum heeft ingeschakeld voor haar leed, ogenschijnlijk meer een kwaad dan een goed heeft voortgebracht, hoewel mijn bedoeling met haar - naar ik hoop dat u van mij wil aan nemen - oprecht goed was. Na gebed en overweging is het mij helder geworden dat dit leed - voor wat betreft mijn aandeel hierin - niet komt door de Goddelijke boodschap van waarheid zelf, maar door mijn eigen tekort schieten in liefde. Met name in die liefde, die zo vinding rijk is om ook zeer gevoelig liggende waakzaamheden of wel op een tedere wijze even tueel stapsgewijs te brengen, dan wel deze waarheid - als ze voorbarig zou komen - te weerhouden. Daarom vraag ik dan ook ieder die ik door mijn tekortschieten belast heb om vergeving. Onze Lieve Heer, Zijn en on ze Moeder in de hemel en alle goede mensen om mij heen vraag ik mij te helpen om zelf te groeien in liefde. Want het is mij door deze woelingen heen duidelijk geworden dat hoe gevoeliger een waarheid ligt, des te groter de liefde, dient te zijn van degene die haar mag brengen. Overigens vind ik wel dat iemand die een waarheid krijgt maar niet over de bij behorende graad aan liefde beschikt, toch beter de waar heid kan omhelzen dan haar te verwerpen of te verkleinen. En indachtig het woord van onze Leermeester: 'Wie zon der fout is, werpe de eerste steen'. Breda, W.A.C. Schijns, zenuwarts Het is griezelig te lezen hoe de unieke 'therapie' van Dr. Schijns aanslaat bij G.M. Kreukniet. Kennelijk heeft deze het stuk in De Stem van 16 februari niet goed kunnen begrijpen. Het gaat hier om meerdere patiënten. Oordelen dat pa tiënten bezeten zijn van de monen en boze geesten, dat ze daardoor doodziek zijn, dit alles overgoten met de nodige medicatie, lijkt mij niet be vorderlijk voor enige gene zing. Om als dr. Schijns op de troon van God te gaan zitten, heeft niets met de nederig heid van het christendom te maken. Ook zonder de visie van dr. Schijns te delen, kan men als christen leven. Hope lijk komt G.M. Kreukniet nog eens met 'beide benen op vas te wal te staan'. Ik wens hem of haar veel sterkte toe. Breda, R. Molenaar Gisteren werd de ver moorde Belgische dieren arts Karei van Noppen begraven. Alle Belgische beenhouwers zouden uit protest tegen de moord vandaag geen vlees ver kopen... Een verslag. Door Céline Rutten De doorgaande weg van het Belgische Lille naar Oostmal- le is ter hoogte van de kerk in Wechelderzande afgezet. Rond twee rouwauto's, een al leen voor bloemen en de ander voor het lichaam van de ver moorde dierenarts Karei van Noppen, staan meer dan duizend mensen die de kerk niet kan bergen. Sommigen praten, sommigen ro ken, maar de meesten luisteren naar treurmuziek van Mozart en de stem van de pastoor. De geluiden komen uit een pri mitieve luidspreker, op het laat ste moment geleend van een po litieke partij of misschien een vakbond. Protesten Rond de begrafenisgangers staat een cordon van politieagenten en daarachter weer moeten zoals aangekondigd de protesten be ginnen. Protesten tegen de laffe moord op deze dierenarts, die zijn hele werkende leven heeft gestreden tegen de hormonen maffia. En daarom was afgesproken dat alle slagers van België vandaag de deur op slot zouden houden. In Welchelderzande kun je in derdaad vandaag geen vlees ko pen en ook het restaurant naast de kerk heeft een bord buiten gezet: 'Beste klanten. Uit solida riteit serveren wij vandaag geen vleesgerechten'. Maar tien kilometer verderop in Gierle is in de supermarkt de vleesafdeling gewoon open. „We doen wel mee aan de pro- testaktie," zegt de slager en hij wijst op lege schaaltjes. „We verkopen vandaag geen rund- of varkensvlees." Hij zal geen omzetverlies lijden, want hij heeft 'formidabele kal koen frikassee' in de aanbieding en voor wie per se rood vlees wil is er paardenziel. Paardenziel blijkt eerste kwaliteit paarde- biefstuk. Aanbiedingen Meer naar het westen brokkelt de solidariteit verder af. Een supermarkt in Westmalle heeft juist vandaag een bord buitenge- zet met een houten slager die het hakmes vrolijk geheven houdt boven aanbiedingen entrecöte, rumsteak en schnitzels. Sommige slagers in België sloten uit protest tegen de moord op dierenarts Van Noppen hun zaak wel. Veel andere bleven optjl zoals hier in Brussel. fotoaiI hem van de kleermaker. Dij pakte daar vroeger de maatcos l tuums in als hij ze bij de client le moest gaan passen." Wallonië Andere slagers vertellen, dat all het vlees uit Vlaanderen prins I in orde is. „Maar het vlees tinI Wallonië... In de provincie LuikI wordt geslacht zonder enige cort-f trole. En: „Als ik hele koeien k weet ik zeker dat het vlees u I orde is. Dat komt van hier uit® I buurt. Maar ja, ik heb ook dik-1 wijls stukken van een beest t dig. Als er veel stoofvlees wordt I gegeten, moet ik gewoon stoof- vlees inkopen. En waar dat van-1 daan komt en wat er in zit..J eet het zelf liever niet." „Ja, ik verkoop het. Ik mtë| wel. Nog verder weg, in Antwerp, is er bijna geen slager die zijn deur op slot heeft gedaan. Msr ook hier is de moord niet onop-1 gemerkt gebleven. Veel winkels I hebben aanplakbiljetten optil ruit, die trots vermelden dat er 'gegarandeerd hormoonvrij1 wordt verkocht'. In Welchelderzande is de kerk-1 dienst afgelopen' De vier heren I die het stoffelijk overschot van I de vermoorde diefénarts naar de I rouwauto willen dragen, moeta even wachten. Er komt een gehaast persoon uit I de kerk in een uniform waarvan I de kleur aan de voorkant vanw-1 ge de vele onderscheidingen niet goed is te zien. Hij stapt in e auto die al tien minuten geled is gestart en is meteen verdut-1 nen. Koning Mensen fluisteren. „Dat was de officiële afgezant van de koning." Dan mag Karei van Noppen naar zijn laatste rustplaats dragen. De duizenden mensa volgen. De politie houdt een stoetl vrachtwagens tegen. T«| chauffeurs worden nijdig al schieten zonder fatsoen tussen I de volgauto's. Een is een vraclt-1 wagen vol met hondebrokkensl de ander vervoert brijvoedeis| voor runderen. De weduwe van Karei Van Noppen vooraan in de kerk. De kist met het stoffelijk overschot van haar man wordt binnengedragen. foto epa Hier zegt het personeel opdracht van de baas gekregen te hebben. „Nee, de baas is er niet." En: „Ik verdien graag. Dus ik werk gewoon door. Wat is dat nou ook alles bij elkaar, één dag geen vlees eten. Dat is een spel- deprikje." In Turnhout staat een slager van harte achter de acties. „Wat wilt u, ik ken Karei van Noppe goed. Zó'n man. En zijn vader ook. Die was beenhouwer hier in Turn hout. En z'n broer is violist." „Ja, ik ben toch open." En: „Ja, ik verkoop vandaag ook rundvlees en ook varken. Dat komt omdat ik pas gisteravond heb gehoord dat alle slagers dicht moesten blijven. En gister avond was veel te laat. Dus ben ik open." Zwarte vlag „Maar iedereen krijgt een pro testbrief mee. Zo hebben wij dat in de Provinciale Antwerpse Beenhouwersbond afgesproken. Wij waren tegen sluiting. En als dan de Landelijke Bond van Beenhouwers en Speksnijders gisteravond anders beslist, dan gaat dat zomaar niet." „Maar mevrouw Van Noppen krijgt wel 100.000 Belgische francs als financiële steun van onze bond en we hangen ook een zwarte vlag buiten. Dat was nog moeilijk. Daar heeft mijn schoonmoeder nog net op tijd voor kunnen zorgen. Ze heeft Amsterdam (anp) - „Ik heb het gewoon niet gedaan. Scholte had mij nooit mogen beschuldigen als hij niet tweehonderd procent zeker van zijn zaak was." Dit zegt Paul Blanca (36), beel dend kunstenaar en fotograaf, in reactie op de beschuldigingen van collegakunstenaar Rob Scholte, die in november vorig jaar beide benen verloor bij een aanslag op zijn leven. Die werd gepleegd met een bom in zijn auto. Enkele weken geleden wees Scholte beschuld Z. als Inmiddel die aai schuilga wordt E een volsl naar, di maar wordt gf zelfs ali criminel Gisterer Amsterc schijnen maken het wee Van onze redactie binnenland Den Haag - Zilveren Kruis Verzekerirl tants opdracht gegeven nog deze we< contracten met leveranciers van kq fraudegevoelige passages bevatten. Vrijdag wil de directie van de ^controleurs de onderste steen boven hebben. Een woordvoer der van de verzekeringsmaat schappij heeft dit gisteren mee gedeeld. Aanleiding voor de stap is dat de naam van de zorgverzekeraar circuleert als één van de maat schappijen die zouden deelne men aan deze zogenaamde aw- bz-fraude, samen met onder an dere Geové/Topzorg. Volgens de woordvoerder van Zilveren Kruis is volstrekt onduidelijk wie de namen als eerste heeft genoemd en op basis waarvan, maar de maatschappij wil zich zo snel mogelijk op basis van feiten van beschuldigingen kun nen distantiëren. Ook andere zorgverzekeraars zijn zich een hoedje geschrokken van de aantijgingen, nadat mi nister Borst van Volksgezond heid bekendmaakte dat ze de zorgverzekeraars verdenkt van oneigenlijke declaraties van kunst- en hulpmiddelen. Ze laat de Ziekenfondsraad als toezicht houdend orgaan een onderzoek instellen. Dat onderzoek moet eind maart klaar zijn. Minister Sorgdrager van Justitie heeft een paf derzoe- Aanleil van fa opdracf het zocht de zoi beheea beperlj zorgve! zeer cl gendef gebrul reren j terwijl verar gen. kerd regel Om onduil is op ke d( het r| van i guide] dat zondd zuinil ve va~ Daarl inkoj] is, w| decla (ADVERTENTE Een halfjaar zachte standaa inkl. vloeistoffen per Pe zaak vod BREDA, LANGE BRUGSTRAAT 41. GOES, LANGE VORSTSTR/j OOSTBURG. BURCHTSTRAAT 13. OOSTERHOUT, ARENDSHl BIGGELAAR. TERNEUZEN (Meinhardt Groeneveld), NOORDSTj Vliegtuigbouwer Fokker maakte maandag bekend dat er 1760 banen moeten verdwijnen. foto anp Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per half jaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per half jaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Van onze verslaggevers Arnhem - Of het nu om de omstreden Betuwe-spoorlijn gaat of over de dijkverzwaring in het rivierengebied, in Gelder land trekken de grote partijen daar geen messen over. In grote eensgezindheid wordt de landelijke overheid regelma tig bestookt met plannen en verzoeken om meer geld. Het dagelijks bestuur van de provincie - het CDA met 3 ge deputeerden, de PvdA met 2 en WD en D66 met elk één - heeft vier jaar lang geen barsten ver toont en is onder leiding van oud-minister Jan Terlouw (D66) de vleesgeworden harmonie. Valt er straks dus weinig te kiezen in Gelderland? Lood om oud ijzer? Nou nee. Er doen maar liefst zes nieuwe partijen aan de statenverkiezingen mee. En dat zegt mogelijk toch iets over de ontevredenheid over de 'machthebbers'. Niet dat die nieuwe partijen meteen een flinke bres zullen slaan in het CDA-PvdA-D66- WD-bastion. De CentrumDe- mocraten en de Natuurwetpar tij zullen het wel niet halen, maar de ouderenpartijen en de bundeling van lokale partijen marcheren waarschijnlijk wel de Gelderse statenzaal binnen. Het nieuwe college van Gede puteerde Staten krijgt direct na het aantreden twee grote, natio nale problemen voor de kiezen: de dijkverzwaring en de afwik keling van de watersnood, en de aanleg van de Betuwelijn. Beide onderwerpen speelden ook gedurende de hele zittings periode van het huidige college al een hoofdrol. Voor de dijkverzwaring ligt sinds december 1994 het Gel ders Rivierdijkenplan (GRIP) klaar. Dit plan van de provincie is gemaakt door alle betrokke nen, inclusief natuurbescher mers en waterschappen, op ba sis van de aanbevelingen van de commissie-Boertien. Maar geen geld. Er moest een dreigende waters nood aan te pas komen om de rijksoverheid over te streep te trekken. En zoals het in dat geval vaker gaat: de overheid schoot, naar de mening van het Gelderse provinciebestuur, wel erg ver door. Niks milieu-bezwaren. Veilig heid voor alles. En dus is er nu wél geld beschikbaar en worden procedures met on-Haagse snel heid genomen. Met de Betuwelijn gaat het heel wat minder vlot. Besloot het vorige kabinet een jaar geleden Dat nooit meer, zeggen de inwoners van het Gelderse rivierengebied en dus komt het kabinet met geld en een noodwetje over de brug. foto cor viveen deze goederenspoorlijn dwars door het rivierengebied aan te leggen, de paarse opvolger moest onder druk van D66 die beslissing ongedaan maken. Een nieuw onderzoek naar de gevol gen van deze lijn voor het mi lieu zou na een half jaar moeten resulteren in een nieuw besluit. Een simpele rekensom leert dat het definitieve besluit dus vóór de statenverkiezingen valt, maar dat durft 'paars' blijkbaar niet aan. De commissie-Her mans, die in opdracht van het kabinet alles nog eens op een rijtje heeft gezet, kwam tot de slotsom dat de spoorlijn er moet komen, maar dat het kabinet dieper in de buidel moet tasten om aantasting van het milieu tot een minimum te beperken. Inmiddels heeft premier Kok laten vallen dat hij hooguit een half miljard extra voor de Betu welijn wil uittrekken, wat weer tegen het zere been van D66 én het Gelderse provinciebestuur is. Want de vier partijen daarin trekken één lijn: geen spoorlijn, mits.. Duwt 'Den Haag' Gelderland toch een milieu-onvriendelijke spoorlijn door de strot dan kan het rekenen op forse tegen stand. Gedeputeerde Staten hebben al aangekondigd dat zij behoorlijk dwars kunnen gaan liggen als het om procedures gaat. Een ander belangrijk punt voor het nieuwe college is de ontwik keling van het Knooppunt Arn- hem-Nijmegen (KAN). Hier concentreren zich de Gelderse bedrijvigheid en woningbouw de komende vijftien jaar. In de over-Betuwe komen 65.000 woningen om de Nij meegse woningnood op te van gen. Het college onderschrijft dat het KAN het vijfde grote stedelijke gebied van Nederland moet worden, maar wil Gelder land vooral ook groen houden. Het CDA is met 28 zetels de grootste partij in de 75 'zetels tellende Staten. De PvdA bezet 15 zetels en VVD en D66 elk 11. GroenLinks, SGP en RPF/GPV hebben elk 3 zetels en de AOV ééntje (een afvallige CDA'er). Bij de voorspelde lage opkomst zullen vooral het CDA en D66 het gelag betalen: beide partijen moeten elk 3 zetels terug. Onze ker is in hoeverre de kiezers het door vriend en vijand geprézen optreden van commissaris Jan Terlouw tijdens de dreigende watersnood zullen belonen. Winst kan er dan zijn voor de PvdA - die heeft de grote klap vier jaar geleden al gekregen - en de kleine rechtse partijen. VOLKEREN MOETEN als mensen zij aanvoerder Frits Bolkestein te wille Nederland moet aan zichzelf denken, behartigen van het nationale belang i Bolkestein heeft voor een deel natu; waarin ieder voor zichzelf opkom: economisch opzicht goeddeels van aij Nederland, zijn stem wel laten horen in de kakafonie van Frans-Duits stand Maar er is meer. Zoals Den Haag tere| slechts op eigenbelang en voordeel i zo dient er ook gewaarschuwd tel nationaal gewin gerichte calculerenc tigheid zijn geen automatische gev< deze zaken gaat het net zo goed, zo n Burgers worden geacht over een g ethische normen die hun handelen I te uitwassen van ongebreideld egoï: en volkeren mag hetzelfde verwacht Staten zijn immers net mensen. In et zichzelf. De noodlottige consequent» tweede plaats. Vandaar dat er ee gehandhaafd wordt, dat buitenland zaken die niet als vanzelf op de agen verdeling, armoedebestrijding en het[ Altruïsme wordt in laatste instantie eigen belang. Wie niet op tijd rekeni^ kans dat die ander zodra hij zich maar uit reactie, ook niet geneigd zwakken. In buitenlands beleid is hetj Niet dat Nederland zich de rol van i meten, het land dat steeds de ander geweten van de internationale geme beperkt eigenbelang moet er ruimtef naie solidariteit. Daar dient het eigenbelang weet zich zonder dat v, horen.

de Stem | 1995 | | pagina 2