Bank Barings is 'bodemloze put' no KORT 4 Lire-psy chose' leidt tot chaos in Italië 'Modelfabriek Ypenburg sluiten is dom' Fokker kijkt al niet meer verder dan de dag van morgen INFORMATIE Fokker Woensdrecht: 75 banen op de tocht DE STEM ECONOMIE partij vleessalade 3 verkoop genomen kjes daarin. Het is luis nog vleessalade di verzoekt u de noemde code terug an aankoop, waarbij wordt vergoed. emak. Britse regering kondigt onderzoek aan naar controlemethoden bij banken KOP MUNT Condoom ECONOMIE KORT Aardbeien bakje 250 gr. Aanbieding geldt alleen dinsdagen woensdag. EBRUARI 1995 A4 DINSDAG 28 FEBRUARI 1995 A5 vermoord fkomst zijn gistermorgen uveciennes, een stad niet politie vermoedde dat de affia, gaf later op de dag e dat hij zijn vader, stief- chtpaar had neergescho- daad zijn gekomen, „om- r zijn vader. Die was en- zou zijn vader hem zien e separatisten n vijf vermoedelijke aan- 'satie ETA opgepakt. Het en de 35 en 45 jaar. Sinds n totaal 17 ETA-leden en jke vangst geldt Rosario aar geslagen ETA-com- zich ghoudendheid zijn twee et een verklaring in de oor de mensenrechten en in de Volksrepubliek, an, die al vier jaar gevan- volksvertegenwoordiging Wang Dan werd gearres- ntendemonstraties op het inese communistische re- ote om een einde aan de reden tegen corruptie en den werd vrijgelaten na tra-revolutionaire misda- n horen. rtelingen e monnik die zegt dertig gemarteld door de Chine- e bevrijding van Tibet. De et eerst tot de pers in het ese gevangenschap, elingen in Chinese gevan- vangenen. Zo kreeg hij een geperst, werd aan zijn be- gens met een stok met uit- eef de schendingen van de t als onvoorstelbaar, het onafhankelijke Tibet n de Chinese bezetters in kking op en decimeerden e geestelijk leider of Dalai dia ontkomen. opgepakt disehe activist van Neder- tie vermoedt dat de 45-ja- gen op Turkse doelen in est in een gevangenis van 'j een leidinggevende rol "beiderspartij (PKK). De- onafhankelijkheid van de od de organisatie in 1993 en gewelddadige demon- t nutteloos ne van de Amerikaanse re- blijkt nauwelijks resultaat negen jaar 45 miljoen dol- weinig rokers van de siga- rnamelijk televisiespots en 'eld in bedrijven. Niet alle en mee. Onderzoekers van vast dat in gemeentes met sterker daalde dan in ge- lowaakse tv owaakse televisie gaat zijn n gerezen tegen de promi- warte Amerikaanse atleet intro domineert' is in het il Hatapka, parlementslid de Tsjechoslowaakse natio- ren tijdens een zitting van tsjmedia. fout Tsjetsjenië (e uitlating heeft de Russi- veldtocht tegen Tsjetsjenië Moskou bestempeld, tandelingen 'was een grote minister-president gisteren lie. „Wij dachten dat wij de laren. Onze vrome wensen lig aan zware schendingen Dat heeft de mensenrech- gemeld na een tiendaags en burgers aan, plunderen ers en beroven individuele ?f de organisatie dat 'Russi- n op de Russische militaire en en mishandeld.' lag Koerdistan teren om het leven geko- obom in Zakhc, in Iraaks liepen verwondingen op, Dat heeft de Amerikaanse ld. Hij is gestationeerd op de Westerse geallieerde n het noorden van Irak te- 'dad beschermt. riE) yaii onze correspondent Aart Heering Rome - Is er nog hoop voor de lire- Dat vragen steeds meer Italianen zich af na we ken van monetaire chaos, waarin de lire per dag, en soms zelfs per uur, halve en hele procenten verliest aan de Duitse mark. Echt groot is onder Italiaanse spaarders het vertrouwen in hun nationale munt nooit geweest. Tenslotte ligt het begin van de jaren '80, waarin de inflatie tus sen de 16 en 20 procent lag, nog vers in het geheugen. Maar wat er nu gebeurt is voldoende om op de valutamarkten een lire-psy- chose te veroorzaken met duivel se effecten. Het wantrouwen in de eigen munt zet steeds meer grote en kleine investeerders ertoe om uit de lire te vluchten en daardoor hun eigen sombere verwachtin gen te realiseren. En dat geeft weer aanleiding voor een doemscenario van verdere geld ontwaarding, inflatie, kapitaal- vlucht en uiteindelijk het staats bankroet. De koersmeldingen van lire tegen mark zijn langza merhand het oorlogsbulletin ge worden van een dramatisch ver lopende strijd om de Italiaanse munt, waarbij in de afgelopen dagen alle verdedigingslinies on der de voet zijn gelopen. Tot 1992 maakte de lire nog deel uit van het Europese munstelsel en werd de koers min of meer kunstmatig op maximaal 765 li re tegen een mark gehouden. Maar in september besloot de regering-Amato om de verdedi ging van de lire, die de valutare serves van de centrale bank toen al had uitgeput, te staken en de lire terug te trekken uit het stel sel. Daarmee zette een gestage neergang in, die de mark/lire- koers in mei vorig jaar, bij het aantreden van de regering-Ber- lusconi, op circa 950 bracht. Daarna zorgden de voortduren de politieke onzekerheid en de zorg over het begrotingstekort voor een stroomversnelling. Kort voor de jaarwisseling, na de val van het kabinet-Berlusconi, werd voor een mark al 1050 lire betaald. Vrijdag bij het sluiten van de Europese geldmarkten deed de mark al 1115 lire. Giste ren stortte de lire in rap tempo nog verder in naar 1160. Ingrij pen van de centrale bank zorgde voor een tijdelijke daling, maar bij het sluiten van de handel werd al weer 1150 gemeten. Voor een deel is dat te wijten aan twee factoren die ook op andere valuta drukken: de rela tieve sterkte van de mark en de krach van de Britse Baring Bank. Maar dat de hoofdoorzaak in Italië zelf ligt, blijkt wel uit het feit dat de lire niet alleen ten opzichte van de mark is ver zwakt, maar gisteren ook op de andere Europese munten en de dollar vier tot vijf procent ver loor. Naast de politieke situatie en de onzekere toekomst van de om buigingsmaatregelen van de re- gering-Dini heeft zich nu ook een derde oorzaak aangediend voor de neergang van de lire: een paniekreactie van het beursvolk. „De stijging van de mark heeft een kettingreactie in werking ge zet waarbij ook de kleine beleg gers betrokken zijn. Iedereen wil lires omwisselen in marken," al dus voorzitter Paolucci van de valutahandelaren. Volgens Paolucci kan de mark verder stijgen tot 1200 lire en hoger, met rampzalige gevolgen voor de Italiaanse economie. Tot vorig jaar had de lage lire nog vooral een zegenrijke invloed op de export, maar omgekeerd wordt de import juist steeds duurder, zodat ook de inflatie begint toe te nemen. Londen (rtr/krf) - Het verlies voor de Britse bank Barings, ontstaan door verkeerd uitgepakte transacties door een 28-jarige medewerker van de bank in Singapore, zal zeker groter uitvallen dan de 500 miljoen pond 1,3 miljard) die gistermorgem nog werd genoemd. Dit hebben de bewindvoerders m de bank, het internationale accountantskantoor Ernst and Young, gistermiddag laten we ten. De accountants zijn aangesteld om de scherven bij elkaar te rapen. Dat gebeurde, nadat zon dag tijdens spoedoverleg was ge bleken dat geen van de grote internationale banken bereid was de deftige bank Barings, die koningin Elizabeth tot haar cliè- ntele mag rekenen, over te ne men. De banken stelden zich terughoudend op, omdat de juis te omvang van het verlies nog lang niet vast te stellen is. Onderzoek De Britse minister van Financiën Clarke verklaarde gisteren dat het verlies inmiddels is opgelo pen tot 600 miljoen pond 1,56 miljard). In het Britse parlement zei Clarke dat de ontstane pro blemen 'uniek' zijn en alleen gelden voor Barings. Hij kondig de een diepgaand onderzoek aan naar de controlemethoden die de banken hanteren. De Britse cen trale bank zal middelen ter be schikking stellen om ervoor te zorgen dat Barings 'normaal' kan funtioneren. De tegoeden blijven voorlopig wel bevroren, aldus Clarke. De president van de Britse cen trale bank, George, sprak van een bodemloze put. Hij liet we ten dat de jeugdige handelaar van Barings ongeoorloofde transacties heeft gepleegd van maar liefst 27 miljard dollar, waarvan een groot deel dus wel goed is uitgepakt. De pogingen in het weekeinde om de bank te redden waren bijna gelukt, aldus George. Door de schok die het debacle in de financiële wereld veroorzaak te, daalden overal ter wereld de aandelenkoersen, met als gevolg dat daardoor het verlies voor de bank, die in 1762 werd opge richt, alleen maar groter wordt. Bovendien staan vele posities die de handelaar aanging, nog open en kan pas op termijn worden bepaald hoe groot het verlies werkelijk is. Dat het groter is dan de bezittingen van de bank, staat nu al vast. De bewuste handelaar, de 28-jarige Nick Leeson, is sinds enkele dagen spoorloos; hij zou naar Maleisië zijn gevlucht. Leeson was goed voor een jaar salaris van 650.000. Volgens Ernst and Young kon hij zijn' gang gaan door gebrek aan toe zicht van de bank. Dalingen De verliezen deden zich voor in de derivatenhandel, een ondoor zichtige handel in veranderingen in wisselkoersen, rentestanden, grondstoffenprij zen en aande lenkoersen. Er kunnen enorme winsten mee worden gemaakt, maar ook enorme verliezen door worden geleden. De financiële markten waren gisteren danig onder de indruk van de gang van zaken rond de eerbiedwaardige bank. In het Verre Oosten deden zich forse dalingen van de aandelenkoer sen voor. Later op de dag in Europa was dat aanvankelijk ook het geval, maar gaande de handel ebde de gevolgen van de schok weg. In Londen had het pond sterling het echt zwaar te verduren. Een vakbondsman sprak gistermorgen het personeel van Fokker-Ypenburg moed in, nadat topman Van Schaik had meegedeeld dat de fabriek moet sluiten. foto anp Van onze verslaggever Woensdrecht - Bij Fokker Aircraft Services op Woensd recht zullen de komende twee jaar naar verwachting 50 tot 75 arbeidsplaatsen via na tuurlijk verloop verdwijnen. Dat zegt J. van Loon, voorzitter van de ondernemingsraad van FAS, dat onderhoud aan vlieg tuigen pleegt. Bij het bedrijf werken negenhonderd mensen. FAS valt onder de groep service/ marketing/sales, waar totaal 275 arbeidsplaatsen worden ge schrapt. Maar de pijn is nog niet verdeeld over de afzonderlijke activiteiten. Twee leden van de Raad van Bestuur, Dijkhuyzen en Kroon, lichten woensdag het personeel in op Woensdrecht, waar Fokker met FAS en Elmo totaal 1300 werknemers in dienst heeft. De bedrijven zijn in verband met carnaval vrijwel gesloten. De werknemers zullen in elk geval de consequenties van de (voorge stelde) verslechtering van de ar beidsvoorwaarden moeten dra gen. OR-voorzitter R. Smakman van Fokker-dochter Elmo, dat kabel bomen voor vliegtuigen produ ceert, verwacht dat de gifbeker van de nieuwe reorganisatieron de aan zijn bedrijf voorbij zal gaan. Elmo mag binnenkort gaan werken voor een 'midlife- update' van de F-16 straaljagers van Defensie. Deze modernise ring betekent een flinke op dracht voor het bedrijf, waar momenteel 400 mensen werken. Volgens Smakman zijn de per spectieven voor Elmo zelfs heel behoorlijk. Bij de vorige reorga nisatie van Fokker kreeg Elmo e® grote mate van zelstandig- heid. Dat betekent met name dat bet bedrijf meer mogelijkheden om werk voor derden te gaan verrichten. „We hebben nu een eigen marketingmanager aange trokken, die heel actief de markt afstruint," zegt Smakman. Zijn collega Van Loon verwacht bij FAS geen gedwongen ontsla gen. „Met een natuurlijk verloop van twee jaar en een eventueel extra gebruik van de 55-plus-re- geling kunnen er zonder ontslag vijftig tot vijfenzeventig banen verdwijnen." Door Rinze Brandsma Rijswijk - „Fokker Ypenburg geldt als modelfabriek, met de modernste compo siet-technologie in Europa. Moet je die maar gewoon dichtgooien? Dat zou dom zijn, kortzichtig. Het leidt tot een domi no-effect. Over een paar jaar gaan dan meer Fokker-vestigingen dicht. Papend- recht? Woensdrecht daarna? Wat blijft over van Fokker?" R. Odding en H. Kloosterman, voorzitter en vice-voorzitter van de ondernemingsraad van Fokker Ypenburg, omschrijven de stem ming onder de werknemers van de met sluiting bedreigde Fokker-vestiging als een mengeling van onbegrip en een onverwoest baar geloof in nieuwe kansen. Geen berus ting. „De motivatie van de mensen was tot afgelopen zaterdag nog gigantisch: er werd probleemloos overgewerkt als dat moest." De spandoeken 'Ypenburg mag niet weg' en 'Behoud 650 werknemers' fladderen ver waaid in een sloot, luttele uren nadat B. van Schaik, voorzitter van de raad van bestuur van Fokker, zelf op Ypenburg de sluiting op termijn aankondigde. Binnen de kortste ke ren was het personeel de fabriekspoort weer uit, om thuis het slechte nieuws te vertellen. Ook vandaag zullen de meesten niet op het werk verschijnen. Op advies van de onderne mingsraad (OR) wordt twee dagen genomen voor rust en overleg. Morgenochtend zal de OR de medewerkers informeren over plannen tot voortbestaan: „We willen duidelijk maken dat overbrengen van het werk naar andere vestigingsplaatsen geen oplossing voor Fokker op de langere termijn is." Integendeel: volgens Odding en Kloosterman zal door sluiting van Ypenburg, beoogd voor medio 1996, de hoogwaardige technologie van metaallijmen en composietbouw binnen een aantal jaren helemaal uit Nederland doen verdwijnen. „Nu nog heeft de overheid wat over Fokker te zeggen, na investeringen van honderden miljoenen. Over twee jaar vervalt haar vetorecht. Onze grote angst is dat dan de Fokker-produktie overgeheveld wordt naar lage-lonenlanden als India en China. De technologie zal dan uit Nederland verdwijnen. En daarmee het zelfscheppend karakter van Fokker. Zul je Den Haag horen; heel Nederland valt dan over Fokker heen." Odding en Kloosterman blijven onvermoei baar wijzen op de sterke punten van 'Ypen burg'. De sluiting is, zeggen zij, een paniek reactie van de Fokker-directie onder druk van het Duitse DASA. „Wij geloven Van Schaik niet als die zegt dat het geen offer aan DASA is." De Fokker-mensen van Ypenburg geloven in een florerende produktie, als zij de kans krijgen tot diversificatie: naast het fabrice ren van stukken vliegtuigromp en vliegtui- ginterieurs ook andere markten aanboren. „Wij maken al hoogwaardige zeiljachten, we onderzoeken de produktie van onderstellen voor treinen en bussen. Er is veel meer uit te halen als we de boer op kunnen." Door onze redacteur Willem Reijn Amsterdam - Fokker staat voor het jaar van de waar heid. Nog een verlies van 450 miljoen gulden en de trotse Nederlandse vlieg tuigbouwer, die vorig jaar nog zijn 75-jarig bestaan vierde, is failliet. Een fors verlies staat voor dit jaar wel vast, maar volgend jaar moet het bedrijf zwarte cij fers schrijven. Sanering van de kosten is dus onvermijde lijk, zegt Fokker-topman Ben van Schaik. Het plan dat hij daarvoor giste ren presenteerde, blinkt niet uit in helderheid als het gaat om de exacte uitwerking. De grote lij nen van de reorganisatie gaan echter verder dan het schrap pen van 1760 arbeidsplaatsen en het wegstrepen van tien pro cent van de kosten van de ar beidsvoorwaarden. Van Schaik komt met een nieuwe structuur, die het bedrijf minder kwets baar moet maken voor verande rende marktomstandigheden. De twee hoofdlijnen: 1. Fokker wordt een compactere organi satie en gaat terug in aantal vestigingen; 2. er komt een scheiding tussen het ontwikke len, bouwen en verkopen van vliegtuigen enerzijds en de toe levering anderzijds. Het eerste bedrijf herbergt de kernactivi- teit in Fokker Aircraft, de tweede krijgt de naam Fokker Aerostructures. De compactere organisatie be tekent dat de vestiging Ypen burg en het reeds gehalveerde hoofdkantoor in Amsterdam dicht gaan. Dat kost veel geld, alleen al voor Ypenburg moet totaal 170 miljoen worden uit getrokken. De doelmatigheid zal echter zijn gediend met mindere spreiding van de acti viteiten. De scheiding van de twee hoofdactiviteiten is wezenlijk. Fokker produceert zelf onder delen voor zijn toestellen tegen prijzen die internationaal vaak niet concurrerend zijn. Die ac tiviteiten komen nu onder Fok ker Aerostructures, dat een ei gen winstverantwoordelijkheid krijgt. De scheiding betekent voor de toeleveranciers uit eigen huis, dat zij kunnen worden gepas seerd als ze niet optimaal pres teren. Maar ook dat zij hun schaal kunnen vergroten door hun produkten elders op de markt aan te bieden. En schaal vergroting kan kostenverlagin gen opleveren, wat Fokker ten goede komt. De eerste ervaring deed Fokker op bij dochter Elmo in Woensd recht. En, zo zegt Van Schaik, die ervaring is bemoedigend. De operatie is echter niet zon- der gevaar. Fokker kan bedrij ven uit de Aerostructures-clus- ter makkelijker afstoten en zou werk uitbesteden naar bedrij ven in lagelonenlanden. De structuur van de Fokker-orga nisatie zal echter wel effectie ver worden. De strijd wordt echter gestre den op de andere voorstellen van de Fokker-top. Het aantal van 1760 te schrappen arbeids plaatsen is vooral financieel- boekhoudkundig bepaald. De onderbouwing kan de werkne mersvertegenwoordigers niet overtuigen. Bovendien vinden zij dat Fok ker-topman Ben van Schaik ook wat positiefs te melden moet hebben. Bijvoorbeeld dat de bestaande toeleveranciers daadwerkelijk hun prijzen wil len verlagen. „Als een werkne mer nu geld inlevert en de toe leveranciers doen dat niet, dan krijgt ie over een jaar alleen maar minder geld als ie de ww in kan," zegt Ger van den Heu vel van de Industriebond CNV. Het voorstel om terug te gaan naar de veertigurige werkweek stuit op fel verzet. „Principieel, want wij hebben als beleid om het werk te verdelen onder meer in plaats van minder men sen," zegt FNV'er Peter van Bers. De centrale ondernemingsraad heeft uitgerekend dat het plan aan 250 mensen hun baan kost. „Je hebt vijf procent ingeleverd voor atv. Die uren moet je weer gaan werken zonder vergoeding met als beloning dat je collega eruit wordt geschopt," zegt COR-voorzitter George Mel- chers. „Voor dat plan geef ik geen dubbeltje." Wat de vakbonden ook missen in het verhaal van Van Schaik is een visie op langere termijn: met welk perspectief gaat Fok ker deze nieuwe zware sanering in? Mario Lander van de Unie BHLP: „Vorig jaar is die lange termijnstrategie aangekondigd. We hebben ook nu weer niets daarover gehoord. Of Fokker een toekomst heeft als zelfstandige vliegtuigbou wer, is het centrale thema waaraan de cor en de bonden de plannen van Van Schaik wil len toetsen. Dat van de 1200 banen in de ontwikkelingsafde ling (engineering) er 475 ver dwijnen is niet bemoedigend. Maar de bonden weten dat hun achterbannen met argusogen naar de witte dure boorden van deze afdeling kijken, die voor heen steeds buiten schot is ge houden door topman en techno craat Van Duinen. Fokker heeft de eerste strepen op papier gezet voor het nieuwe toestel, dat onder de .codenaam FA-X wordt ontwikkeld om be gin 21e eeuw op de markt te komen. Of Fokker van Dasa de ruimte krijgt om verder te gaan met dit project, zal pas duide lijk worden als Fokker over een jaar nog daadwerkelijk bestaat. Beroepsmatig moet topman Van Schaik daar optimistisch over zijn. „Het langverwachte her stel van de vliegtuigmarkt is nabij. De economie groeit, de passagiersaantallen groeien, de luchtvaartmaatschappijen zien hun winsten herstellen en het einde aan het overschot van onverkochte vliegtuigen is in zicht," zegt hij. „De vervanging van oude vliegtuigen kan niet veel langer worden uitgesteld. Fokker gaat met een marktaan deel van vijftig procent profite ren van het herstel." Maar voordat het zover is, moet Van Schaik zijn werknemers overtuigen van de harde ingre pen. Want de tot nog toe zeer flexibele vakbonden zien niet hoe het moet. Van Bers: „Wij zijn niet in staat dit verhaal door de achterbannen te lood sen." Een verrassende wen ding. Het persbe richt komt uit Leer dam. En de kop is veelbelo vend: Pil uit ziekenfonds draagt bij aan veilig vrijen. Ja, roept u maar! Nou is de kop een persiflage op wat wij van de krant wel eens nood gedwongen moeten doen: de strekking van een complex verhaal in de kop comprime ren tot een stuk of vijfentwin tig letters en leestekens. Maar het principe is fijn verwerkt: uitnodigen tot lezen. Dat deed ik dus. 'De pil uit het ziekenfonds zal wellicht een grote bijdrage kunnen leveren aan de bevor dering van het veilig vrijge drag in Nederland,' iuidt de eerste welklinkende zin. De cursivering is van mijn hand: ik tel al drie relativeringen die tot de kop niet zijn doorge drongen. Nou, daar kunnen zelfs wij nog van leren. Ik behandel deze post terecht op de economische pagina. Want onze medicijnman Jan Paalman zou zijn tenen en alle andere relevante delen krommen als ie dit persbe richt las. De brief komt namelijk van LRC Nederland NV, wat staat voor London Rubber Corporation, de fabrikant van Durex. De een zijn geboorte is de ander zijn brood, of zoiets. De pil uit het zieken fonds is een nationaal rampje voor Akzo, dat met de regis tratie van gecontroleerd on rendabele eisprongen de win sten jarenlang op peil heeft weten te houden. Nu was LRC al heel gelukkig met de verspreiding van Aids, want de pil helpt tegen veel, maar niet tegen rondsluipen de kruisziektes. In het kader van produktdifferentiatie en niche-marketing kwam de condoomhoek van de drogis terij vol te staan met vrolijk gekleurde rubbers, naar wens leverbaar in aardbeien- of va- nillesmaak. En natuurlijk beginnend met de King Size-maat om het ego van de consument te ontzien. Want het ego is vaak groter dan het rubber. De Britten wijzen het Europese stan daard-condoom af. omdat die slechts geschikt is voor een lengte van zeventien centime ter. Te klein, oordelen de Britten. Terug naar LRC. Het veilige vrijgedrag kan alleen worden bewerkstelligd als condooms in het lage BTW-tarief ko men, stelt het bedrijf. Omdat condooms net als brood en bananen horen bij de eerste Door Willem Reijn levensbehoefte. 'Doordat de pil straks zelf betaald moet worden, zullen mensen en met name jonge ren eerder een bewustere keuze gaan maken tussen pil en condoom. Men zal zich echter realiseren dat het con doom niet alleen een goed koop en betrouwbaar alterna tief is voor zwangerschapspre ventie maar in tegenstelling tot de pil ook bescherming niedt tegen sexueel over draagbare aandoeningen en het HIV-virus dat aids kan veroorzaken.' Dat is raar: als het al goed koop is, waarom dan die lage re btw? Eigenlijk alleen om dat de pil ook in die tarief groep zit. 'Alhoewel Durex het condoom nog liever hele maal vrijgesteld ziet van btw. Volgens Durex gaat het niet aan dat de overheid con dooms extra belast met hoge btw en tegelijkertijd zegt het gebruik te willen bevorderen.' Durex heeft nu een open brief aan alle leden van de Tweede Kamer gestuurd om hen te overtuigen van de onredelijk heid. Want de pil uit het zie kenfonds draagt niet alleen bij aan veilig vrijen, maar ook aan de omzet van LRC Nè- derland. Er ligt nog een groot stuk van de markt braak. Met een gemiddeld condoom gebruik per Nederlander van 1,7 per jaar, loopt Nederland ver achter Spanje (3,8), Enge land (2,7), Italië (2,5) en Duitsland (2,0) aan. De eco nomische vraag: hoe groot is de prijselasticiteit van de vraag naar condooms? Doet de Fransman het zeven keer meer dan de Nederlander om dat die al voor drie dubbeltjes een zwaar gesubsidieerd Eu ro-standaardcondoom ont vangt, waar de Nederland per beurt twee gulden betaalt? Of zou de pil uit het zieken fonds slechts de omgekeerde prijselasticiteit van de vraag naar armlastige kinderen be wijzen? Deze marktbewer king van het rubberbedrijf lijkt me in eik geval weinig vruchtbaar. KLM gaat vertragingen te lijf Amstelveen - De KLM gaat proberen nog voor het drukke zomerseizoen te bereiken dat het aantal vluchten dat precies op tijd vliegt met 15 procent is verhoogd. De actie zal zich concentreren op de grondafhandeling, de technische dienst en de catering. KLM scoort wat betreft de punctualiteit van de vluchten een stuk slechter dan andere luchtvaartmaatschappij en. Volgens KLM zijn de vertragingen vorig jaar vooral veroor zaakt door de toename van het aantal vluchten en het aantal passagiers en door technische problemen met de Fokker 100-toestellen. Voor het terugdringen van de vertragingen is een lijst met 70 projecten opgesteld. '34 uur werken bij arbeidsvoorziening' Den Haag - De AbvaKabo eist van het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening invoering van een vierdaagse werkweek van 34 uur. In ruil daarvoor wil de bond drie jaar lang afzien van loonsverhogingen. Alleen zo kan worden voorkomen dat grote aantallen werknemers van de arbeidsbureaus en de centra voor vakopleiding hun baan kwijtraken, aldus de FNV-bond voor de collectieve sector. Nu geldt een vijfdaagse werkweek van 38 uur. Door overheidsbezuinigingen dreigen bij de arbeidsbureaus veel banen te verdwijnen. Om de arbeidstijdverkorting te financie ren, is de bond bereid drie jaar lang af te zien van loonsverho gingen als de loonruimte de 3,5 procent niet overstijgt. Lagere omzet consumentenelektronica Eindhoven - De omzet in de consumentenelektronica is het vorig jaar in Nederland met twee procent teruggelopen tot 5,4 miljard. In 1993 namen de verkopen ook al met twee procent af. Voor dit jaar verwacht het onderzoeksbureau GFK dat de markt weer zal aantrekken. Het WK-voetbal had wel een positieve invloed op de verkoop van televisietoestellen en videorecorders, samen dertig procent van de markt, maar dat kon de teruggang niet voorkomen. Er werden 4 procent meer televisies verkocht, maar door prijsdalingen bleef daar slechts 2 procent omzetstij ging van over. De verkoopstijging van videorecorders met 5 procent werd door prijserosie zelfs geheel teniet gedaan. (ADVERTENTIE) De 3 principes van Edah: Prettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen.

de Stem | 1995 | | pagina 5