Ex-Sovjetstaten belangrijkste drugleveranciers Bank V -iLfak V Vredesbeweging Joegoslavië bezwijkt aan oorlogsmoeheid CONSUMENTEN INFORMATIE Fokker W 75 banen de stem Claes en Vandenbroucke gehoord door justitie Turkije is boos over niet doorgaan bezoek Bosnië Mariniers YS even terug in Somalië buitenland kort de stem Glas In vleessalade van Tiirk und Pabst BUITENLAND Conclusie in rapport Verenigde Naties: Kok pleit in VS voor open grenzen Aldi heeft uit voorzorg een partij vleessalade met de code 040395 uit de verkoop genomen na een klacht over glasstukjes daarin. Het is mogelijk dat er zich bij u thuis nog vleessalade met deze code bevindt. Aldi verzoekt u de vleessalade met bovengenoemde code terug te bezorgen in de winkel van aankoop, waarbij het aankoopbedrag direkt wordt vergoed. Met excuses voor het ongemak. Britse regering DINSDAG 28 FEBRUARI 1995 A4 Brussel (anp) - Navo-secreta- ris-generaal Claes en de Bel gische minister van Buiten landse Zaken Vandenbroucke zijn gistermiddag door het Hof van Cassatie gehoord over hun betrokkenheid bij het doorsluizen van Agusta- miljoenen naar de kas van de Socialistische Partij. Beiden hadden zelf gevraagd om gehoord te worden in de affaire die hun functioneren dreigt aan te tasten. Bijzonderheden over de getui genverklaringen zijn niet gege ven. Volgens de voorzitter van de Socialistische Partij, Louis Tob back, ging het daarbij echter niet om sensationele onthullingen. De Belgische liberalen hebben zich gisteren aangesloten bij het koor van oppositiepartijen die zich hebben uitgesproken voor het aftreden van Vandenbroucke en Claes. Volgens de VLD missen de beide hoogwaardigheidsbekleders we gens hun betrokkenheid bij het Agusta-schandaaal, het morele gezag om hun functie nog naar behoren te kunnen uitoefenen. Vandenbroucke maakte zondag voor de Belgische televisie duide lijk niet aan aftreden te denken, zolang hij niet in staat van be schuldiging is gesteld. Claes kreeg gisteren steun van de vice-president van de VS, Al Go re, die geen enkele reden zag om zijn aftreden te vragen. Op een persconferentie onder streepte Tobback, de derde socia listische topman in het beklaag denbankje, dat er in de afgelopen dagen geen enkele leugen over zijn lippen is gekomen. Ook liet hij blijken nog steeds vertrouwen te hebben in pen ningmeester Etienne Mangé. Datzelfde kon hij niet zeggen van oud-adjunct-partijsecrtaris Luc Wallyn en advocaat Puelinckx. Tobback verdenkt deze tussen personen in de 'schenking' van Agusta-miljoenen aan de partij kas van de SP, geld achtergehou den te hebben op hun Zwitserse bankrekening. Hij zei een brief aan de Zwitserse justitie te willen sturen waarin hij opheffing van het bankgeheim vraagt. Imiddels heeft onderzoeksrechter Veronique Ancia haar speurtocht naar verdachte financiële trans acties bij de Vlaamse en Waalse socialisten, uitgebreid tot andere partijen. De justitiële politie in Brussel heeft in het kader van een 'her schikking van de prioriteiten' mensen vrijgemaakt voor dit on derzoek, dat zich uitstrekt over de jaren tachtig. Claes zelf speelt al enkele dagen verstoppertje met de pers. Voor gistermiddag had de Navo een persconferentie aangekondigd van de Amerikaanse vice-presi dent Al Gore in aanwezigheid van Claes. Ruim een half uur na het ge plande tijdstip verscheen alleen Gore om de verzamelde interna tionale pers mee te delen dat de Verenigde Staten het 'volle en volledige vertrouwen' hebben in de secretaris-generaal. „De Vere nigde Staten zijn hem dankbaar voor zijn krachtige en uitsteken de leiding van het bondgenoot schap," zei Gore. Claes zelf was er niet om deze lo vende woorden in ontvangst te nemen. Hij heeft voor een tijdje gebroken met de ijzeren traditie dat de secretaris-generaal zijn hooggeplaatste gasten tot aan de voordeur uitlaat, om vervolgens nog enkele woorden te wisselen met de daar aanwezige journalis ten. Zelfs de vice- president van de belangrijkste bondgenoot Ameri ka kon hem zijn vrees voor zoe mende camera's en 'bevooroor deelde' pers blijkbaar niet doen vergeten. Al bij aankomst van Gore werd duidelijk dat de geplaagde Vlaamse socialist er op uit is ie der contact met de pers te mijden. Af en toe om een hoekje kijkend wachtte hij op veilige afstand van de hoofdingang op de stoet van de vice-president. Toen deze arriveerde schoot Cla es naar buiten om samen met Go re weer even snel naar binnen te verdwijnen. Wenen (afp/dpa) - De vroege re Sovjetrepublieken in Azië en de Kaukasus zijn samen met de landen van de Gouden Driehoek (Afghanistan en Pa kistan) de voornaamste leve ranciers van verdovende mid delen. De voormalige Sovjetunie is goed voor toevoer van drievierde van de voor Europa bestemde drugs en een vierde van de verdovende middelen voor de VS. Het groot ste deel van de handel die in Eu ropa in beslag is genomen, stamt uit dit nieuwe gebied. Dat is de belangrijkste conclusie uit een rapport over 1994 van de VN-organisatie voor de controle en bestrijding van verdovende middelen dat gisteren in Wenen is gepresenteerd. Het controlebureau noemt de 'buitengewoon grote sociaal-eco nomische problemen' als oorza ken voor de opkomst van de drughandel in de voormalige Sovjetrepublieken. „Voortdurende begrotingstekor ten, schommelende inflatie, de ineenstorting van de industriële activiteiten, de alsmaar stijgende werkloosheid, etnische conflicten en burgeroorlogen (Tadzjikistan) veroorzaken een drastische stij ging van de criminaliteit die met de drughandel gepaard gaat," al dus de VN. De versoepelde grenscontroles werken drugsmokkel in de hand. Bovendien ontbreekt het in alle vijf Centraalaziatische GOS-sta- ten aan een effectieve controle op drughandel. De VN beveelt de in ternationale gemeenschap aan deze regio een betere economi sche ondersteuning te geven. Ook in het Europese deel van de voormalige Sovjetunie escaleren volgens het rapport de problemen die met het gebruik van verdo vende middelen gepaard gaan. „Drugbendes en criminele orga nisaties infiltreren in toenemen de mate in de wetenschap en de samenleving." Russische drug bendes verspreiden hun activitei ten westwaarts over de Balkan en Oost-Europa. Alarmerend nieuw fenomeen noemt het rapport het voor het eerst opduiken van cocaïne uit Zuid-Amerika in Wit-Rusland, Rusland en Oekraïne. Witwassen Nagenoeg overal maken regerin gen het internationale drugben den makkelijk om druggelden wit te wassen. Alleen Europa krijgt geen oproep tot snelle maatregen. Het rapport stelt de regeringen van Luxemburg en Spanje als voorbeeld. Het gebruik en de handel in ver dovende middelen neemt wereld wijd nog steeds toe, ondanks de handtekening van 149 landen on der internationale verdragen. Ook grote vangsten door justitie konden deze ontwikkeling geen Ankara (afp/dpa) - Turkije heeft de Verenigde Naties er gisteren van beschuldigd geen vliegtuig te hebben gereserveerd voor een bezoek van president Suleyman Demirel aan de Bosnische hoofdstad Saraje vo. De president wilde spreken met zijn Bosnische ambtgenoot Izetbe- govic, maar hij kon geen piloot vinden die hem wilde brengen. De VN hebber om veiligheidsredenen geweigerd de president een vliegtuig ter beschikking te stellen, hoewel hij volgens Turkije 'geen garanties had gevraagd voor de risico's' van de vlucht naar de Bosni sche hoofdstad. Luitenant-generaal Gary Coward van de VN zei dat het bezoek is ge annuleerd, omdat de Bosnische Serviërs hebben geweigerd de veilig heid van de Turkse delegatie te waarborgen. De Turkse president moest in juni 1994 ook op het laatste moment van een bezoek aan Sarajevo afzien. Hij bezocht gisteren wel het Turkse VN-bataljon in Zenica in Centraal-Bosnië en vloog vervolgens naar de Kroatische hoofdstad Zagreb. halt toeroepen. Het VN-bureau noemt de record- hoeveelheid heroïne (meer dan acht ton) en de coaïne (18 ton) die in Europa wordt geconsumeerd afschrikwekkend. De heroïne is voornamelijk afkomstig uit de Gouden Driehoek, het grootste deel van de cocaïne arriveert via Spanje en Portugal. Nederlandse havens De havens van België en Neder land duiken steeds vaker op als belangrijk aanvoerpunt. Dat geldt ook voor de Poolse Oostzee havens en de luchthaven van Praag. De VN beschrijven de opkomst en fabricage van amfetaminen als een steeds groter probleem. Marokko blijft een belangrijke leverancier van drugs voor het Europese vasteland. In 1993 kwam 63 procent van de in Euro pa verhandelde cannabis uit Noord-Afrika. In Colombia heeft de verzwak king van het Medellin-kartel nauwelijks effect gehad op de vermindering van de drughandel. Het bood de voornaamste tegen stander, het kartel van Cali, de gelegenheid zijn posities te ver sterken. Dit leidde tot een duide lijke toename van het geweld in Colombia. 'Onrustbarend' De snelle opkomst in Azië van de fabricage, de handel en het ge bruik van amfetaminen is vol gens de VN onrustbarend. De produktie van opium en heroïne gaat in dit werelddeel onvermin derd door. Vietnam wordt meer en meer een doorvoerland voor aanvoer uit de Gouden Driehoek. De Chinezen grijpen meer en meer naar verdovende middelen. In 1993 namen de autoriteiten er 4,5 ton heroïne in beslag. Het Weense bureau betreurt dat met name veertien landen in Afrika de internationale verdra gen voor de controle op drugs niet ondertekenden. Het gaat on der meer om Angola, Zaïre, Mo zambique en Namibië. In bepaalde Afrikaanse landen waar armoe en burgeroorlog heerst, verhindert corruptie een efficiënte bestrijding van het drugprobleem. Een honderdtal Amerikaanse en Italiaanse mariniers is gisteren aan land gegaan in de Somali sche hoofdstad Mogadishu. De troepen moeten bescherming bieden tijdens de inscheping van 2500 Bengalese en Pakistaanse VN-blauwhelmen. Dit zijn de laatste VN-troepen die nog in So malië verblijven. Zij zijn gelegerd bij de haven en luchthaven van de hoofdstad. De terugtrekking van de VN-troepen moet uiterlijk 6 maart voltooid zijn. Amerikaanse en Itali aanse militairen waren al eerder uit veiligheidsoverwegingen uit Somalië teruggetrokken. Alleen niet-Westerse troepen bleven er om de VN-taken uit te voeren. Maar de VN zagen zich genood zaakt geheel van de Somalische missie af te zien door aanhoudende interne strijd in het Oostafri- kaanse land. foto epa Washington - Tijdens zijn be zoek aan de Verenigde Staten heeft premier Kok gepleit voor open grenzen tussen Eu ropa en de VS. Kok ging gisteravond uitvoerig in op de handels- en financiële belangen die de VS en de Europe se Unie over en weer op eikaars continent hebben. De omvang daarvan is groter dan de econo mische relatie die beide hebben met Japan. De premier zei dat Nederland en de Europese Unie bezorgd zijn over de stroming binnen het Amerikaanse Congres die aan dringt op strengere voorwaarden voor buitenlandse investeringen in de VS. Volgens Kok is het be langrijker dat Amerika en Euro pa Japan ervan overtuigen dat het zijn economie toegankelijker maakt. De gezamenlijke belan gen van de VS en Europa strek ken zich volgens de premier uit over tal van terreinen. Hij noem- 4. - - <m- rn. j ;g|itV x o c r 0 Premier Kok en minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo leggen op de Arlington-begraafplaats in Washington een krans bij de tombe van de onbekende soldaat. foto epa de onder meer de strijd tegen de drughandel, het voorkomen van de verspreiding van nucleair ma teriaal, het beteugelen van inter nationaal terrorisme en het aan pakken van de internationale misdaad. De Verenigde Staten en Europa moeten volgens Kok de komende jaren een brede politie ke relatie ontwikkelen. De be trekkingen tussen beide conti nenten moeten niet alleen zijn geënt op een gezamenlijke defen sie, maar ook op gemeenschappe lijke politieke en economische belangen. Vandaag worden pre mier Kok en minister van Mierlo van Buitenlandse Zaken op het Witte Huis door president Clin ton ontvangen. Door onze verslaggever Paul de Schipper Breda - De burgeroorlog in Joegoslavië dreigt een nieuw slachtoffer te eisen: de huma nitaire actie in Nederland. Geen dodelijk slachtoffer, maar daarom niet minder triest lijkt het naderende ein de van de Westbrabantse stichting 'Stop de waanzin in voormalig Joegoslavië'. Tot nu toe was het een van de meest actieve ex-Joegoslavië- hulpcomités van Nederland. „De vrijwilligers laten ons in de steek en het geld is op," zegt voorzitter John Buising. „Wat nu?". En hij geeft zelf het antwoord: „Stop pen! De beslissing is eigenlijk al gevallen." Hij zucht de stilte vol, schuift wat met knipsels: „Tja, wat moet ik eraan toevoegen... niks..." De Bredase groep is slechts één van de Joegoslavië-organisaties in den lande die in de problemen is geraakt. Ook het in Amsterdam gevestigde Informatiecentrum 'Mayday Voormalig Joegoslavië' geeft het per 1 maart op. Mayday coördineerde anderhalf jaar lang alle activiteiten van de Nederlandse Joegoslavië-co- mités. „Noodgedwongen," aldus woordvoerder Smits, „er is te weinig respons en te weinig moti vatie." Oorlogsmoeheid en moedeloos heid zijn de trefwoorden bij hen die het al opgegeven hebben. Bui sing: „Lokaal is het doodgebloed en landelijk is het eigenlijk nooit van de grond gekomen." „De mensen zijn moe van dat Joegoslavië-gedoe. We hebben vrijwilligers te kort en met het geld dat binnenkomt is het ook niet geweldig," aldus een woord voerder van het comité Bosnië- Herzegowina in Rotterdam. „Mensen kunnen we nog krijgen, geld niet," zegt voorzitter Dosen van de stichting Nederland- Kroatië in Zevenbergen, die er onmiddellijk aan toevoegt dat hij zijn 'humane enthousiasme' niet verliest. Met anderen deed Buising zijn best om in Nederland een brede anti-oorlogsbeweging van de grond te krijgen. Een poging om het IKV mee te krijgen mislukte. Betrokkenen bij die poging her inneren zich hoe IKV-voorzitter Faber het vooral druk had met heen en weer vliegen naar de Bal kan en met het Helsinki-comité. „Het IKV wilde hoog grijpen," aldus Buising, „een menselijke ring leggen om Joegoslavië, ter wijl een mars op Brussel vanuit de Europese landen wij al heel Uitgehongerde Bosniërs in een Servisch concentratiekamp. foto epa mooi vonden. Geen van beide ge beurde dus." Ook smoorden initiatieven in te genstellingen. Wilde het ene co mité de strijdende partijen uit el kaar schieten, andere groepen weigerden zich uit te spreken voor een gewapend ingrijpen. De oorlog in voormalig Joegosla vië duurt nu bijna vijf jaar. En el ke keer als er in de Balkan een nieuwe brandhaard ontvlamde, ontstonden er nieuwe comités: voor Slovenië, voor Kroatië, voor Bosnië of voor de vrede in het al gemeen. Afzonderlijk of in sa menwerking gingen er hulptrans porten naar het voormalige va kantie-land. Het comité 'Stop de waanzin in voormalig Joegoslavië' ontstond eind 1991 toen de eerste granaten op de Bosnische hoofdstad Sara jevo vielen. Op 31 januari 1992 volgde een eerste grote manifes tatie in Breda. „De nood was hoog in Bosnië. We vonden dat de gemeenschap faal de, zegt John Buising, „we wil den het publiek mobiliseren en ook daadwerkelijke hulp bie den." Het eerste humanitaire transport vanuit Breda liep stuk op een blokkade bij Mostar. Een jaar stonden de hulpgoederen in een Rotterdamse havenloods. Met hulp van de joodse organisatie La Benevolencija Sarajevo werd tenslotte een sluiproute gevonden om de Bosnische hoofdstad te be reiken. Op kerstavond 1993 hield de stichting een wake op de Grote Markt in Breda als onderdeel van een landelijke manifestatie. Er kwamen 1500 mensen. Nergens anders in het land was er zoveel belangstelling. Er gingen brieven naar Pax Chri- sti en het IKV om samen iets te ondernemen. Buising: „Geen reactie, niets, zo viel de zaak langzaam uit elkaar." Het Bredase comité adopteerde het industrie- en mijnbouwstadje Kakanj in Bosnië. Er gingen bij elkaar vijftig hulptransporten naar de benarde moslim-natie. De laatste vrachtwagen vertrok afgelopen zaterdag, geladen met 12 ton goederen: kleding en voed sel. Buising: „Die levensmiddelen heb ik bij elkaar moeten bedelen. Nu is het op, we zijn nog met vier man over. Er is geen geld meer en geen motivatie. Je kunt niet aan de gang blijven." Hoe het komt? „Het duurt te lang en de mensen zeggen: we kunnen er toch niks aan doen," zegt Mayday-woord- voerder Smits. „Jammer, want er is nog ontzettend veel te doen. Bovendien is er een aantal co mités dat kleinschalig, hele mooie acties gaande houdt." Buising: „In de jaren '70 had je de Vietnam-beweging. Toen was de geest anders. De jonge mensen waren sterk gemotiveerd om een betere wereld te krijgen. De om slag kwam in de jaren '80, het ik- denken, de welvaart voor jezelf. En dan komt er zo'n conflict in Zuid-Europa. In de eerste fase van de oorlog sprak het de men sen nog aan. Men vond dat het niet kon, die gruwelen. Nu zijn we er moe van. Er is geen oplos sing en het is een onontwarbare kluwen geworden. De mensen die gemotiveerd waren om er iets aan te doen, denken nu: die lui blijven vechten, hulp helpt daar niets aan. Ik kan dat begrijpen. Het be roerde is alleen dat de vechters bazen en de slachtoffers door ons op één hoop worden gegooid." Drie echtparen door tiener vermoord Parijs - Drie echtparen van Russische afkomst zijn gistermorgen vermoord aangetroffen in een huis in Louveciennes, een stad niet ver van Parijs. Nadat aanvankelijk de politie vermoedde dat de moord het werk was van de Russische maffia, gaf later op de dag de 17-jarige zoon des huizes Alexei P. toe dat hij zijn vader, stief moeder, grootouders en een bevriend echtpaar had neergescho ten. Zijn 3-jarige halfzusje spaarde hij. Volgens de politie zou de puber tot zijn daad zijn gekomen, „om dat hij zich slecht behandeld voelde door zijn vader. Die was en kele jaren geleden hertrouwd. Sindsdien zou zijn vader hem zien als de mislukkeling van de familie." Spanje arresteert Baskische separatisten Bilbao - De Spaanse politie heeft gisteren vijf vermoedelijke aan hangers van de Baskische terreurorganisatie ETA opgepakt. Het gaat om vier mannen en een vrouw tussen de 35 en 45 jaar. Sinds vorige weëk donderdag heeft de politie in totaal 17 ETA-leden en -aanhangers gearresteerd. Als belangrijke vangst geldt Rosario Ezquerra Perez, die het vorig jaar uit elkaar geslagen ETA-com- mando in Barcelona weer wilde opzetten. Chinese dissidenten roeren zich Peking - Na een lange periode van terughoudendheid zijn twee bekende Chinese dissidenten gisteren met een verklaring in de publiciteit getreden. Ze eisen respect voor de mensenrechten en de ontmanteling van de één-partij-staat in de Volksrepubliek. De voormalige studentenleider Wang Dan, die al vier jaar gevan gen zit, eiste per brief aan de Chinese volksvertegenwoordiging het respecteren van de mensenrechten. Wang Dan werd gearres teerd na de bloedig neergeslagen studentendemonstraties op het Tiananmenplein in 1989. Een andere bekende criticus van het Chinese communistische re gime, Xu Wenli, vroeg via zijn echtgenote om een einde aan de één-partij-staat plus een effectief optreden tegen corruptie en misdaad. Xu Wenli, die een jaar geleden werd vrijgelaten na twaalf jaar gevangenschap wegens contra-revolutionaire misda den, had tot dusverre niets van zich laten horen. Tibetaan verhaalt over martelingen Londen - Een Tibetaanse boeddhistische monnik die zegt dertig jaar lang gevangen te zijn gehouden en gemarteld door de Chine zen, heeft in Londen opgeroepen tot de bevrijding van Tibet. De 64-jarige Palden Gyatso sprak voor het eerst tot de pers in het Westen, kort na zijn vrijlating uit Chinese gevangenschap. Gyatso gaf details van gruwelijke martelingen in Chinese gevan genschap en over executies van medegevangenen. Zo kreeg hij een onder stroom staande stok in zijn keel geperst, werd aan zijn be nen boven een vuur gehangen en vervolgens met een stok met uit staande spijkers gelagen. Gyatso beschreef de schendingen van de mensenrechten door de Chinzen in Tibet als onvoorstelbaar. De Volksrepubliek China viel in 1950 het onafhankelijke Tibet binnen. Na een algemene opstand tegen de Chinese bezetters in 1959 voerden de Chinezen hun onderdrukking op en decimeerden de Tibetaanse bevolking. De Tibetaanse geestelijk leider of Dalai Lama kon toen ternauwernood naar India ontkomen. Nederlander in Duitslands opgepakt Bonn - De Duitse politie heeft een Koerdische activist van Neder landse nationaliteit gearresteerd. Justitie vermoedt dat de 45-ja- rige leider betrokken was bij aanslagen op Turkse doelen in Duitsland. De man zit sinds vorige week in voorarrest in een gevangenis van de Zuidduitse stad Stuttgart, omdat hij een leidinggevende rol zou hebben binnen de Koerdistaanse Arbeiderspartij (PKK). De ze beweging strijdt in Turkije voor de onafhankelijkheid van de Koerdische bevolking. Duitsland verbood de organisatie in 1993 na een aantal terroristische aanslagen en gewelddadige demon straties. Anti-rookprograinma blijkt nutteloos New York - Een grootscheepse campagne van de Amerikaanse re gering om het roken terug te dringen, blijkt nauwelijks resultaat op te leveren. De actiè, die de afgelopen negen jaar 45 miljoen dol lar overheidsgeld kostte, bracht maar weinig rokers van de siga ret af. Het anti-rookprogramma omvatte voornamelijk televisiespots en voorlichtingsbijeenkomsten, bij voorbeeld in bedrijven. Niet alle gemeentes in de Verenigde Staten deden mee. Onderzoekers van het Nationale Kankerinstituut stelden vast dat in gemeentes met een campagne het aantal rokers niet sterker daalde dan in ge meentes zonder voorlichting. Carl Lewis te zwart voor Slowaakse tv Praag - Het sportprogramma van de Slowaakse televisie gaat zijn intro wijzigen omdat er bezwaren zijn gerezen tegen de promi nente aanwezigheid daarin van de zwarte Amerikaanse atleet Carl Lewis. Het feit dat 'een neger de intro domineert' is in het verkeerde keelgat geschoten van Kamil Hatapka, parlementslid voor de Slowaakse Nationale Partij. Hatapka is de voormalige trainer van de Tsjechoslowaakse natio nale wielerploeg. Hij uitte zijn bezwaren tijdens een zitting van de parlementscommissie voor de (staats)media. Russische premier erkent fout Tsjetsjenië Moskou - In een ongekend openhartige uitlating heeft de Russi sche premier Viktor Tsjernomyrdin de veldtocht tegen Tsjetsjenië als een fout van de politieke leiding in Moskou bestempeld. De ingreep tegen de Tsjetsjeense opstandelingen 'was een grote misrekening van ons', verklaarde de minister-president gisteren bij een bezoek aan de Russische televisie. „Wij dachten dat wij de klus zonder bloedvergieten konden klaren. Onze vrome wensen hebben zich in het tegendeel gekeerd." Russische troepen maken zich schuldig aan zware schendingen van de mensenrechten in Tsjetsjenië. Dat heeft de mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch gemeld na een tiendaags veldonderzoek in het gebied. „Losbandige Russische soldaten vallen burgers aan, plunderen systematisch eigendom van de bewoners en beroven individuele burgers," aldus het rapport. Ook scheef de organisatie dat 'Russi sche binnenlandse troepen gevangenen op de Russische militaire basis in Mozdok wreed hebben geslagen en mishandeld.' Tientallen doden bij aanslag Koerdistan Nicosia - Minstens 54 mensen zijn gisteren om het leven geko men door een ontploffing van een autobom in Zakho, in Iraaks Koerdistan. Ongeveer tachtig mensen liepen verwondingen op, van wie er vijftien slecht aan toe zijn. Dat heeft de Amerikaanse luitenant Christopher Leist meegedeeld. Hij is gestationeerd op de luchtmachtbasis Incirlik, vanwaar de Westerse geallieerde strijdmacht opereert die de Koerden in het noorden van Irak te gen een aanval van het bewind in Bagdad beschermt. (ADVERTENTIE) yan onze correspondent Aart Heering Rome - Is er nog hoop vo< de lire? Dat vragen steec meer Italianen zich af na w ken van monetaire chao waarin de lire per dag, f soms zelfs per uur, halve hele procenten verliest aan i Duitse mark. Echt groot is onder Italiaan spaarders het vertrouwen in hi nationale munt nooit gewee: Tenslotte ligt het begin van t jaren '80, waarin de inflatie tu sen de 16 en 20 procent lag, ni vers in het geheugen. Maar w er nu gebeurt is voldoende om de valutamarkten een lire-ps Londen (rtr/krf) - Het verl ontstaan door verkeerd u 28-jarige medewerker van groter uitvallen dan de 500 gistermorgem nog werd geno Dit hebben de bewindvoerder van de bank, het international accountantskantoor Ernst an Young, gistermiddag laten we ten. De accountants zijn aangestel om de scherven bij elkaar rapen. Dat gebeurde, nadat zor dag tijdens spoedoverleg was ge bleken dat geen van de grot internationale banken berei was de deftige bank Barings, di koningin Elizabeth tot haar cliè ntele mag rekenen, over te nt men. De banken stelden zie terughoudend op, omdat de jui; te omvang van het verlies no lang niet vast te stellen is. Onderzoek De Britse minister van Financië Clarke verklaarde gisteren d£ het verlies inmiddels is opgelo pen tot 600 miljoen pond 1,5 miljard). In het Britse parlemer zei Clarke dat de ontstane pre blemen 'uniek' zijn en allee gelden voor Barings. Hij kondig de een diepgaand onderzoek aa naar de controlemethoden die banken hanteren. De Britse een trale bank zal middelen ter be schikking stellen om ervoor zorgen dat Barings 'normaa kan funtioneren. De tegoede blijven voorlopig wel bevrorei aldus Clarke. De president van de Britse een trale bank, George, sprak va een bodemloze put. Hij liet w< ten dat de jeugdige handelaa van Barings ongeoorlooft transacties heeft gepleegd vai maar liefst 27 miljard dollar waarvan een groot deel dus we goed is uitgepakt. De pogingei in het weekeinde om de bank t redden waren bijna gelukt, aldu Van onze verslaggever Woensdrecht - Bij Fokki Aircraft Services op Woenst recht zullen de komende tw( jaar naar verwachting 50 t< 75 arbeidsplaatsen via n< tuurlijk verloop verdwijnen. Dat zegt J. van Loon, voorzitt van de ondernemingsraad v; FAS, dat onderhoud aan vlie tuigen pleegt. Bij het bedn werken negenhonderd mense FAS valt onder de groep servic marketing/sales, waar totaal 2' arbeidsplaatsen worden g schrapt. Maar de pijn is nog ni verdeeld over de afzonderlij activiteiten. Twee leden van de Raad v Bestuur, Dijkhuyzen en Krot lichten woensdag het persont in op Woensdrecht, waar Fokk met FAS en Elmo totaal 13 werknemers in dienst heeft. I bedrijven zijn in verband rr carnaval vrijwel gesloten, werknemers zullen in elk ge\ de consequenties van de (voorj stelde) verslechtering van de i beidsvoorwaarden moeten dr gen. OR-voorzitter R. Smakman v; Fokker-dochter Elmo, dat kab bomen voor vliegtuigen prod «eert, verwacht dat de gifbek van de nieuwe reorganisatiero de aan zijn bedrijf voorbij 2 gaan. Elmo mag binnenkc gaan werken voor een 'midli update' van de F-16 straaljagt van Defensie. Deze modernis ring betekent een flinke 0 dracht voor het bedrijf, w; momenteel 400 mensen werker Volgens Smakman zijn de pe spectieven voor Elmo zelfs ht behoorlijk. Bij de vorige reorg nisatie van Fokker kreeg Elr een grote mate van zelstandi beid. Dat betekent met name d het bedrijf meer mogelijkhed om werk voor derden te ga verrichten. „We hebben nu e eigen marketingmanager aanf v

de Stem | 1995 | | pagina 4