Va Vrees voor toekomst van Fokker MEDEDELING ABN/Amro: deel Barings kopen Justitie stelt onderzoek in naar awbz-fraude Zeeland vraagt Rijk meer geld voor veilig Zeeuws-Vlaanderen Akzo Nobel ziet winst met 50 procent stijgen ft? mam D3 HART STIKKE LEUK 'olitie: voor ,0 miljoen bouwen llensen geven neer geld uit Twee doden bij motor-ongeval In Woensdrecht 75 banen weg Ex-Sovjetstaten belangrijkste drugleveranciers 'Plan Melkert baalt niets uit' NOC*NSF: miljoen voor sportbonden Veel Belgen eten vandaag geen vlees Dominee Schreuder vertrekt naar Oud-Beijerland Lijm gestolen: restauratie vertraagd In verband met carnaval zijn onze kantoren te Terneuzen en Hulst vandaag vanaf 12.30 uur gesloten. destem ^B1BLI07^> fcUARI 1995 foto wim kooyman foto camile schelstraete. J die „Kleintjes" in De Stem, looidat er zoveel bijzondere en 1 interessante aanbiedingen in S «taan. Elke dag weer 135e JAARGANG jjddelburg - De regiopolitie ieeland wil binnen nu en drie 0 voor bijna zestig miljoen ilden de belangrijkste politie- ureaus in de regio nieuw bou- ,en of grondig verbouwen. De linnen omvatten onder meer de ouw van een nieuw regiobureau Middelburg en van drie totaal jeuwe politiebureaus in ieeuws-Vlaanderen. |ZIE ZEELAND - C1 jen Haag - De Nederlanders ebben vorig jaar meer uitgege- w aan eten en drinken. Dat Ejkt uit cijfers van het Centraal ureau voor de Statistiek. De onsumenten hebben met z''n al en 1,6 procent meer geld uitge- even ten opzichte van 1993. Jaarmee is een einde gekomen ian een periode van drie jaar Ifiaarin de groeicijfers van de Iionsumptie steeds lager werden. ilburg - Bij een aanrijding gis- lermiddag tussen een motor en sn vrachtwagencombinatie op Je A 58 bij Tilburg zijn de be- ituurder van de motor en diens Juo-passagier om het leven geko- nen. De slachtoffers, de 22-jari- bestuurder uit Reusel en de i-jarige passagier uit Kiel, re ien in de richting van Eindhoven de invoegstrook toen de mo torrijder de macht over zijn voer- verloor. De motor kwam slingerend op de hoofdrijbaan te recht en werd gegrepen door een achtwagen met aanhanger af komstig uit Waddinxveen. foto cor viveen foto wim kooyman DE STEM Van onze verslaggever Amsterdam - De vakbonden en de centrale ondernemingsraad vinden de saneringsvoorstellen van Fokker onaanvaardbaar. De bonden zijn bevreesd voor de toekomst van Fokker als 'zelf- scheppende' vliegtuigindustrie, die zelf nieuwe vliegtuigen kan ontwikkelen, bouwen en verkopen. Veel wind In de ochtend valt de laatste regen van deze maand. Daarna wordt het droog. Februari eindigt met veel bewolking. Veel wind en zeer zacht. Wenen - De vroegere Sovjetrepu blieken in Azië en de Kaukasus zijn samen met de landen van de Gouden Driehoek (Afghanistan Pakistan) de voornaamste le veranciers van verdovende mid delen. Dat blijkt uit een onder zoek van de Verenigde Naties. ZIE BUITENLAND - A4 Den Haag - Het plan van minis ter Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) om bedrijven toe te staan, langdurig werklozen tijdelijk voor minder dan het mi nimumloon aan te nemen, werkt niet. Er ontstaan nauwelijks meer banen door. Dat zegt een commissie uit de Sociaal-Econo mische Raad in een ontwerp-ad- vies aan de regering. ZIE BINNENLAND-A3 Papendal - Het NOC*NSF trekt een miljoen gulden uit om tien sportbonden te' ondersteunen. Het geld, dat afkomstig is van de Stichting Nationale Sporttotali- sator, is onder meer bestemd voor versterking van het technisch ka der. ZIE SPORT-B1 Brussel - Veel Belgen eten van daag geen vlees. Deze 'vleessta- king' is bedoeld als eerbetoon aan de vorige week vermoorde veearts-controleur Karei van Hoppen, die vandaag wordt be gaven. Vermoed wordt dat de 'hormonenmaffia' achter deze moord zit. Diverse bekende Bel- Sen hebben opgeroepen tot de ac he. In het restaurant waar de Parlementariërs plachten te eten daat geen vlees op het menu, en ®at geldt ook voor talloze andere Particuliere restaurants. Dinsdag visdag De rek is eruit bij de 8500 werk nemers, die gisteren de bood schap kregen dat bij de nieuwe sanering 1760 banen worden ge schrapt. Omdat er nog banen uit vorige reorganisaties vervallen, gaat Fokker terug naar 6650 werknemers, 1900 minder dan nu. Het aantal gedwongen ontslagen zal groot zijn, zei de voorzitter van de Raad van Bestuur, B. van Schaik, gisteren, omdat Fokker nog dit jaar van de overtollige werknemers af wil. Bij Fokker Aircraft Services op Woensdrecht zullen de komende twee jaar naar verwachting 50 tot 75 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat gebeurt daar wel via natuur lijk verloop. Bij het bedrijf wer ken 900 mensen. Geen geld De werknemers vrezen dat er nauwelijks geld is voor een so ciaal plan. Vorig jaar leed Fokker een verlies van tenminste 450 miljoen, waardoor de laatste ka pitaalsinjectie van moeder Dasa van 600 miljoen alweer bijna op is. De reorganisatiekosten zullen ruim boven de 220 miljoen lig gen. Vers kapitaal uit Duitsland of Nederland is niet te verwach ten, aldus Van Schaik. De Raad van Bestuur presenteer de gisterochtend in grote lijnen de reorganisatieplannen. De sa nering ,kost netto 1760 banen, waarvan ongeveer de helft ver dwijnt op Schiphol-Oost. Van onze verslaggever Goes - De in Goes door de rusthuizenaffaire ontslagen dominee Schreuder heeft een nieuwe aanstelling als predi kant aanvaard, hij gaat naar Oud-Beijerland. Schreuder is door die gemeente beroepen, zoals dat heet. Schreuder, die als ex-voorzitter van de Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland valsheid in geschrifte heeft gepleegd en subsidies heeft misbruikt, wordt nu geestelijk herder van een kerkgemeenschap van de Gereformeerde Gemeen ten die 273 leden telt en het al 57 jaar zonder predikant moet doen. Dat laatste verklaart ook de eer dere belangstelling van kerkge nootschappen voor de ontslagen Goese predikant. De Gerefor meerde Gemeenten tellen onge veer 150 kerkgemeenschappen, terwijl er slechts 50 predikanten voorhanden zijn. Den Haag - De restauratie van het Panorama Mesdag in Den Haag heeft vertraging opgelopen omdat de speciale lijm is gestolen die bij het werk wordt gebruikt. De mededeling van de poli tie dat het werk een maand wordt opgehouden, is vol gens Panorama Mesdag ech ter sterk overdreven. Een woordvoerder houdt het op een vertraging van een paar dagen. Onbekenden stalen het afge lopen weekeinde uit een op slagloods 44 blikken gevuld met de speciale lijm ter waarde van ongeveer 10.000 gulden. De kleefstof is af komstig uit de Verenigde Staten. De lijm lijkt volgens de politie op verf en is ui terst giftig. Drechtsteden moet 200 banen in leveren. Bij engineering op Schiphol, waar nieuwe toestellen worden ontworpen, valt met het schrap pen van 475 banen een flinke klap. Maar volgens topman B. van Schaik staat de positie van Fokker als zelfscheppende vlieg tuigbouwer 'niet ter discussie, ook bij grootaandeelhouder Dasa niet'. De bonden hebben ernstige twijfels bij de uitwerking van dit onderdeel. Inleveren De vestiging van Ypenburg gaat dicht, maar Fokker probeert de pijn te verzachten door 450 men sen mee te laten verhuizen naar Papendrecht en Hoogeveen. Het hoofdkantoor verhuist van Amsterdam-Zuidoost naar Schiphol. Op het hoofdkantoor (1200 mensen) en de resterende Fokker-vestigingen moeten to taal 500 arbeidsplaatsen verdwij nen. De personeelskosten moeten tien procent omlaag door het inleve ren van atv-dagen, minder af dracht voor de metaal-vut ('sum'), het opnieuw uitstellen van de betaling van de loonsver hoging van de metaal-cao's over de afgelopen drie jaar (3,8 pro cent) en verdergaande flexibilise ring. Goedkoper werken Fokker is ook met de toeleveran ciers opnieuw in onderhandeling over de verlaging van de prijzen van onderdelen. Door het pakket maatregelen moet Fokker twintig procent goedkoper gaan werken. De vliegtuigbouwer wil de kern activiteiten (eindproduktie, ver koop, marketing en ontwikkeling van vliegtuigen) scheiden van de toelevering. Die toeleveringsbedrijven wor den ondergebracht in Fokker Ae- rostructures. Die cluster van on- derdelenleveranciers gaat op af stand van de werkelijke vlieg- tuigproduktie (Fokker Aircraft) opereren. Kritisch De vakbonden en de centrale on dernemingsraad zijn uiterst kri tisch over de voorstellen. Vooral het plan om terug te keren naar een veertig-urige werkweek waardoor 250 mensen extra op straat komen te staan, heeft de COR en bonden ongewoon scherp tegenover het reddingsplan voor de Nederlandse vliegtuigbouwer geplaatst. Namens de vakbonden torpedeert P. van Bers, districts bestuurder van de Industriebond FNV, dat voorstel: „Principieel onbespreekbaar." ZIE OOK ECONOMIE - A5: Fokker kijkt niet meer verder dan de dag van morgen 'Modelfabriek Ypenburg sluiten is dom' Ze kunnen er maar geen genoeg van krijgen, de carnavalsvierders in Zuidwest-Nederland. Ook gis teren waren weer fraaie optochten te zien en werd alom meer en minder uitbundig gefeest. In Bergen op Zoom, dezer dagen beter bekend als Krabbegat, hadden honderden kleine Krabbekes zich op de Markt verzameld. Onder het toeziend oog van de keurig in kiel gehulde Peperbus-toren vierden zij daar hun vastenavend. foto de stem/dick de boer Van onze verslaggever Amsterdam - De ABN/Amro- bank is in principe wel geïnte resseerd om een deel van de Britse handelsbank Barings over te nemen. „Maar," zegt de woordvoerder van ABN/Amro, „we moeten dan wel zeker weten om welke delen van de bank het gaat en hoeveel die nog waard zijn." Afgelopen weekeinde heeft de Barings-bank vergeefs aange klopt bij onder meer de ABN/Amro voor hulp. Deze Ne derlandse bank ziet op dit mo ment voorlopig nog geen rol voor zichzelf weggelegd zolang geen duidelijkheid te krijgen is over de ■omvang van de schade. „Nie mand stapt in zo'n situatie als je niet weet wat de omvang van de strop is." De prestigieuze Britse VANDAAG IN DEZE KRANT Ronald de Boer niet tijdig fit Ajax is gisteren zonder Ronald de Boer naar Split vertrokken, waar de landskampioen morgen aantreedt tegen Hajduk voor de kwartfinales van de Champions League. De international blijkt niet tijdig hersteld van zijn enkelblessure. ZIE SPORT -B1 bank, die onder meer koningin Elizabeth tot haar klantenkring rekent, balanceert op het randje van de afgrond door toedoen van een 28-jarige handelaar in Singa pore, die met speculaties onge veer 1,5 miljard gulden verloor. Volgens de woordvoerder van ABN/Amro is het 'absoluut uit gesloten' dat deze bank iets soortgelijks zou overkomen. „We zijn een voorzichtige bank, zeker wat derivaten (de stukken waar mee de handelaar van Barings speculeerde) betreft. De bank handelt niet in derivaten voor ei gen rekening, alleen om rente of valautarisico's van klanten' in te dekken." Bovendien gelden voor handelaren in dergelijke stukken limieten, merkt de zegsman nog op. Ook de ING Bank heeft haar handelaren in derivaten strak aan de lijn. „Wat bij Barings is gebeurd, kan bij ons niet." Details willen beide woordvoer ders niet geven. De Rabobank hanteert naar eigen zeggen het principe van gespreide verant woordelijkheid. Er zijn daar zul ke goede werkafspraken gemaakt dat een affaire als bij Barings niet kan voorkomen, wordt bij de bank gezegd. De Nederlandsche Bank houdt toezicht op de Nederlandse ban ken, maar een waterdichte ga rantie dat er daardoor niets mis kan gaan is er niet, stelt een woordvoerder. „Punt is dat de rapportage bij de DNB achteraf plaatsvindt." Veel belangrijker is hoe de banken zelf het controlesysteem invullen. „De centrale bank kan niet op de stoel van de banken gaan zitten." ZIE OOK ECONOMIE - A5: 'Barings is bodemloze put' INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggever Groningen - Het Openbaar Ministerie stelt een oriënte rend onderzoek in naar de fraude die zorgverzekeraars mogelijk hebben gepleegd. Dat zei minister Sorgdrager van Justitie gisteren tijdens een ver kiezingsbijeenkomst in Gronin gen. D66 had om zo'n onderzoek gevraagd. Vorige week werd bekend dat zorgverzekeraars kortingen op medische hulpmiddelen in eigen zak zouden steken. Het zou gaan om een bedrag van 200 a 300 mil joen per jaar op een totale beste ding van één miljard gulden. De hulpmiddelen zijn bijvoorbeeld injectiespuiten, protheses en in continentie materiaal. Sorgdrager wil nu laten onder zoeken wat er feitelijk is gebeurd en of dat strafbaar is. „Iets wat moreel verwerpelijk is, hoeft im mers niet strafbaar te zijn." De bewindsvrouw wil het justitieel onderzoek parallel laten lopen met het onderzoek dat haar colle ga Borst van Volksgezondheid de Ziekenfondsraad laat uitvoeren. De Ziekenfondsraad is trouwens al eerder gestuit op mogelijke fraude met declaraties voor hulp middelen. Bij één verzekeraar constateerde de Ziekenfondsraad namelijk dat bij de centrale awbz-kas 'onac ceptabel hoge kosten' waren ge declareerd. Aanwijzigingen voor fraude op grote schaal zijn pas aan het licht gekomen toen bekeken werd of de prijzen van kunst- en hulp middelen in Nederland niet veel te hoog zijn. Directeur E. Boer van het zieken fonds OZ (600.000 verzekerden in Zuid-West-Nederland) vreest het onderzoek naar vermeende frau des met declaraties niet. „Bij ons is alles in orde." „Ook wij hebben bij leveranciers kortingen bedongen op medische hulpmiddelen als incontinentie- materiaal en injectiespuiten," al dus Boer. „Maar wij hebben vervolgens de kosten keurig en correct op basis van de werkelijke prijs gedecla reerd." De OZ-directeur meent dat er straks na afronding van het on derzoek sprake zal blijken te zijn van een 'storm in een glas water'. „Ik hoop het en ik denk het eer lijk gezegd ook. Want de berich ten van de laatste dagen werpen natüurlijk wel een smet op onze branche. Ik kan me echter niet voorstellen dat hier sprake is van fraude op zo'n grote schaal dat er zelfs 300 miljoen mee gemoeid zou zijn. Voor zover ik dat uit 8 71031 r'000218" I I I I I DINSDAG 28 FEBRUARI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuws provinciebestuur heeft gisteren minister Jorritsma (Verkeer) meer geld gevraagd voor het verkeersproject Duurzaam Veilig in West-Zeeuws-Vlaan- deren. Ze reageerde daar gisteren in Middelburg, toen ze haar handtekening onder het con tract zette, niet onwillig op. Maar de minister moet nog een definitief besluit nemen. Het project gaat om een groot schalige verbetering van wegen en van het verkeersgedrag van de automobilisten. De totale kosten bedragen 200 miljoen gulden. Meer geld van het Rijk is nodig omdat de andere partijen, drie gemeenten, een waterschap en de provincie niet meer geld op tafel kunnen leggen, legde WD-gedeputeerde Hennekeij gisteren uit. Jorritsma zei vervolgens dat de politie in Zeeuws-Vlaanderen minder naar hondepoep moet kijken en meer aan verkeer stoezicht moet doen. Ze maakte die opmerking met de bedoeling dat het slagen van dit landelijke proefproject me de afhangt van de inzet van lo kale, provinciale overheden en de politie. „Het is een goede keuze van u geweest om juist West-Zeeuws-Vlaanderen uit te kiezen." Zoals bekend vallen er in de streek jaarlijks ongeveer 22 verkeersdoden op 25.000 inwo ners. „Dit schreeuwt om actie," zei Hennekeij gisteren weer; eerder noemde hij het de meest onveilige streek van Europa. Het verkeersproject beoogt het aantal verkeersslachtoffers te rug te brengen met minimaal 60 procent. Voor de verdeling van de kosten is de volgende opzet gemaakt: de gemeenten betalen 28 miljoen, het water schap 22 miljoen, de provincie 54 miljoen en het Rijk 96 mil joen gulden. Van onze redactie economie Arnhem - Akzo Nobel is 'voorzichtig optimistisch' over omzet en winst in 1995, na een stijging van de nettowinst over vorig jaar met bijna vijftig procent tot 1178 miljoen. De winsttoename van Azko No bel is zichtbaar in alle groepen van'het concern en heeft zich in het hele jaar voorgedaan. Daarin onderscheidt de Onderne ming zich van enkele andere,- meende bestuursvoorzitter mr. C. van Lede, die vooral van een sterk vierde kwartaal profiteer den. De prestaties van Akzo Nobel zijn deels het gevolg van een op levende wereldeconomie, die een omzetstijging toeliet met zes pro cent tot 22,2 miljard. Tegelijk sneed het concern in de (personeels-)kosten. Met het ver dwijnen van drieduizend mensen van de loonlijst - die eind 1994 nog 70.400 namen telde - daalde de post lonen en salarissen met 200 miljoen. Dat proces gaat door, verheelde Van Lede niet. Ook de samenvoeging van activi teiten van Akzo en Nobel levert inmiddels voordelen op. Aan de produktie van chemische vezels, een activiteit die al lange re tijd marginaal ofmet verlies draait, verdiende Akzo Nobel vo rig jaar 80 miljoen (bedrijfsre sultaat) op een omzet van 3,6 miljard. In 1993 was er een ver lies van 21 miljoen. Op een vrijwel gelijke omzet 3,7 miljard) hield de pharma groep (onder meer Organon) een bedrijfsresultaat over van 655 miljoen. De omzet in coatings (in Neder land met merken als Sikkens en Flexa) steeg met zes procent tot 6,9 miljard, het bedrijfsresultaat in deze sector ging van 398 naar 521 miljoen. De qua omzet grootste divisie chemie haalde een opbrengst uit de verkopen van bijna acht mil jard gulden. Vooral papierchemicaliën von den goede aftrek en de slechte Amerikaanse winter deed de zoutomzet goed. Het bedrijfsresultaat sprong on der dit gunstige gesternte met bijna vijftig procent naar 712 miljoen. De effectenbeurs reageerde lauw op de winstcijfers, omdat die al in de koers waren verrekend. Akzo Nobel keert bijna een half miljard gulden dividend uit, 7 per aandeel ofwel vijftig cent meer dan over 1993. (ADVERTENTIE) contacten met collega's weet, de clareert het gros van de fondsen en de verzekeraars de correpte bedragen." Het fenomeen kan pas zijn ont staan na 1989. Toen is de awbz - die tot dan alleen zware onverze kerbare risico's dekte - uitge breid met onder meer medicijnen en de kunst- en hulpmiddelen. Daarvoor werden die vergoed via de ziekenfonds- of particuliere verzekering en was fraude nage noeg onmogelijk. De wijziging van financiering was onderdeel van de introductie van meer concurrentie in de ge zondheidszorg. De rapportage over de kunst- en hulpmiddelen bewijst echter dat van concurrentie op deze markt geen sprake is. Zo blijken nieuwe aanbieders van hulpmiddelen geen poot aan de grond te krij gen. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: kwartaal acceptgiro.89,40 kwartaal autom. incasso 86,90 maand autom. incasso29,80 bank/gironr. De parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: - In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE IE WAT ZEGT V*

de Stem | 1995 | | pagina 1