'Kansen haven Walsoorden' PvdA doet reddingspoging voor open houden bad Schoondijke Progressief Hontenisse wil onderzoek naar uitbouw Zeeuws Orkest en koor verzorgt in Zeeland en Gent serie concerten DE STEM Diamanten echtpaar Koewacht DAG klapper POLITIE rapport DE STEM ZEELAND Terneuzen smaakt genoegen van première Grote radactie gft-containers in Oostburg Verkeersveiligheid mag niets kosten Dijkwel vindt verkiezingen niet langer fris meer PROVINCIALE STATEN Abdijroddel van de dag PvdA debatteert in Hulst CD A-avond in Biggekerke EVO is blij met keuze politiek Rijverbod na te veel drank Proces-verbaal voor vernieling Inbraak in woning Kabel weg Vandalisme Lampen stuk geslagen Botsing in Philipinne Alcoholcontrole in Sas van Gent levert niets op Winkeldiefstal Drugspuiters aangehouden Invordering rijbewijs Brandstichting DINSDAG 28 FEBRUARI 1995 C2 Van onze correspondent Oostburg - De PvdA in Oostburg gaat hemel en aarde bewegen om het zwembad in Schoondijke dit jaar toch open te houden. L. Wille (PvdA) gaat de fracties van Dorps belangen en Toerisme (D en T) en D66 polsen of een initiatiefvoorstel van zijn hand een haalbare kaart is. Gaan deze fracties met dit voorstel akkoord dan is een raadsmeerder- heid voor het open houden van het zwembad. B en W maakten een berekening van de financiële gevolgen van het nog een jaar open houden van het bad. Dat zou neerkomen op 67.000 gulden. Dat be drag is te gortig voor het college mede ook omdat investeringen in de baden van Breskens en Schoondijke al meege nomen zijn in de exploitatie van het nieuwe complex in Oostburg. Daar naast is met de raad overeengekomen dat de baden in beide dorpen zouden sluiten in verband met het nieuwe bad in Oostburg. Maar Wille vindt dat de raad met het bedrag van 67.000 gulden een rad voor de ogen is gedraaid. „Eerst werd de exploitatie op negentigduizend gulden geschat en nu lezen we dat het voor 67.000 gulden kan. Ons werd toen een hoge investering voorgeschoteld. Dan moet je zeker aan een ton denken. Wille meent ook dat het aantal bad meesters hetzelfde blijft en dat daar door de exploitatiekosten van vijftig duizend gulden met de helft verminderd kan worden. Dan zou het bad voor veertigduizend gulden opengehouden kunnen worden. „En dan te bedenken dat de gemeente al voor het nieuwe zwembad 6,4 miljoen gulden heeft be taald, terwijl dat pas in maart hoefde te gebeuren. Dat levert nog eens tachtig duizend gulden aan renteverlies op. Wij hebben ook altijd op het standpunt gestaan de buitenbaden, behalve Bres kens, open te houden zolang het nieuwe bad in Oostburg nog niet klaar is. Daarvoor zullen we hemel en aarde bewegen." Wille krijgt bijval van A. Verhage (D66) die vindt dat er in Schoondijke ver wachtingen zijn gewekt bij de bevol king ten aanzien van het open houden in '95. J. Quist (CDA) is een andere mening toegedaan. De raadsbeslissin- gen om de buitenbaden te sluiten voor de exploitatie van het nieuwe bad moe ten vanwege het voeren van een duide lijk beleid niet worden teruggedraaid. Deze opmerking is wethouder A. Rosen- daal uit het hart gegrepen. „De bevol king weet al jaren dat het bad dicht gaat." De wethouder vindt ook dat de raad niet is voorgelogen. „Een jaar geleden was die negentigduizend gul den wel reëel." Rosendaal vindt daar naast de berekening van Wille van veertigduizend gulden nog teveel van het goede. Hij is daarom niet van plan met een nieuwe cijfermatig voorstel te komen. „Voor het college is de zaak duidelijk. Het bad gaat niet meer open." Van onze verslaggever Kloosterzande - Progressief Hontenisse ziet met het vertrek van reparatiewerf Doedee nieuwe kansen voor het oude haventje van Walsoorden. In een brief aan de raad stelt Progressief Hontenisse voor de mogelijkheden van een verdere uitbouw van de jachthavenfaci liteiten in de oude haven te on derzoeken. De haven van Wals oorden kost de gemeente Honte nisse jaarlijks handenvol geld. De renovatie van de haven is begroot op 2,5 miljoen gulden maar geld om dat uit te kunnen voeren is er niet. Le Roy ziet in de haven meer dan een bodemloze put. „Ik meen dat de haven van Walsoor den potenties heeft om uit te groeien tot iets meer dan een geldverslindend object. Juist omdat er verschillende bedrijven om de haven gegroepeerd liggen en juist omdat het nog de enige resterende polderhaven in Oost- Zeeuws-Vlaanderen is," aldus het raadslid M. le Roy. Omdat dit deel van de haven in trek is bij watersportliefhebbers, jdenkt zij dat het een goed idee is 'om te zorgen voor meer en bete re ligplaatsen voor jachten en' vissersbootjes. Zij schat in dat Rijkswaterstaat hier wel aan wil meewerken. „Wel terughoudend maar dit hoeft niet te betekenen dat de rijksdienst een 'upgra ding' van de haven afwijst." Progressief Hontenisse ziet tege lijkertijd ook mogelijkheden voor de nieuwe haven. Le Roy stelt voor om in samenspraak met de bedrijven die van de haven gebruik maken een inven tarisatie te maken van 'de noden en de wensen' om zo tot een plan van aanpak te komen. Zij wil dat zo'n plan er snel komt, opdat Gedeputeerde Sta ten de mogelijkheden van subsi die kunnen bekijken. Van onze correspondente Middelburg - Het Zeeuws Orkest verzorgt tussen 7 en 25 maart zes concerten in Zeeland en Gent. Terneuzen smaakt het genoegen van de première. Bijzonder aan dit concert is de medewerking van violist Peter Brunt en het optreden van het in 1994 opgerichte Zeeuws Philharmonisch Koor. Vorig jaar werkte het koor mee aan de uitvoering van het Luctor et Emergo van Bram Beekman. Dit keer pakken de vocalisten uit met Psyché van C. Franck. Het is een symfonisch gedicht, gebaseerd op het klassieke Griekse verhaal. Franck voorzag het van een zinderende, sensuele partituur. Het werk wordt na de pauze vertolkt. Het orkest wordt gedirigeerd door de bekende mu sicus en (film-)componist Dirk Brosse. Fauré Het concert begint met de suite voor orkest 'Pelléas et Mélisan- de' van Fauré. Daama vertolkt violist en docent aan het Swee- linck conservatorium: Peter Brunt het vioolconcerto van Ludwig van Beethoven. Het is een van Van Beethovens meest poëtische inspiraties, waaraan de vioolklank een zalige schoon heid verleent. Opmerkelijk is in het eerste deel het motief van de EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Rein van der Helm, Florence Imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puysseleijr. Goes: Klokstraat 1tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muurmans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings tijden van overige afdelingen op Pagina A2. vier paukenslagen en de vrolijk heid van het Rondo. In Terneuzen verzorgt Filip Pie- ters om 19.45 uur een inleiding op dit concert in de foyer van het verzorgingscentrum de Blide vlakbij de Triniteitskerk. ■Dinsdag 7 maart in de Triniteits kerk in Terneuzen om 20.30 uur. ■Verdere uitvoeringen: donderdag 9 maart in de Sint Jacobskerk in Vlissingen, vrijdag 10 maart in de Grote Kerk in Goes en zaterdag 11 maart in de Concertzaal in Middel burg. Aanvanq telkens 20.00 uur. Zondag 12 maart in de Concertzaal in Middelburg om 14.30 uur en 25 maart om 20.00 uur in de Bijloke Festivalhal in Gent. Van onze verslaggever Waterlandkerkje - Veel in woners van Oostburg hebben zich te elfder ure bij de ge meente gemeld om hun kleine gft-container om te ruilen voor een grotere. Aanvanke lijk had iedereen tot 18 ja nuari uiterlijk de tijd aan te geven welke container werd verlangd. De aanvraag voor grotere con tainers is zodanig, dat momen-, teel niet hierin voorzien kan worden, zo zegt woordvoerder F. Bron van het gelijknamig trans portbedrijf in Waterlandkerkje. Dat bedrijf staat in voor de vuilophaaldienst. „De gemeente is dan wel zo coulant aan de wensen gevolg te geven, maar het kan niet op stel en sprong," aldus Bron. Hij schat dat er tot nu toe al zo'n 2000 wijzigingen zijn doorgege ven. „Een heel gepuzzel. Want niet alleen willen veel mensen nu een grotere container, er zijn ook gebruikers van een grote contai ner die nu een kleinere willen hebben. Omruilen dus. Een hele uitzoekerij." (ADVERTENTIE) Ma.-vr. 07.00-21.00 Za. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DEBLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4, 4561 HP HULST telefoon 01140-12056, telefax 01140-10666 Koewacht - Burgemeester W. de Graaf van Axel was giste ren niet weg te slaan bij het echtpaar Regenmortel - On- gena. Hoewel hij slechts kwam om het stel te felicite ren met het zestigjarig huwe lijk, duurde het anderhalf uur voordat hij de deur uit ging- „We hebben zo veel lol gehad," blikte mevrouw Ongena (83) na afloop terug. „We hebben de hele tijd verhalen verteld. Ja, over vroeger. Jammer dat hij nu weg is, het feest is afgelopen." Voorlopig dan, want vandaag zal het jubilerende echtpaar het heuglijke feit pas echt vieren. Dat zal gebeuren in verzorgings huis De Lange Akkeres. Daarbij zullen de vier kinderen, zes kleinkinderen en twee achter kleinkinderen van het tweetal aanwezig zijn. Mevrouw Ongena moet telkens weer giechelen als de eerste ont moeting met haar latere man ter sprake komt. „Wil je dat echt weten Vroeger mochten wij als meisje nooit in het donker naar buiten. Maar op een keer kwa men de paters 's avonds langs en toen moesten we gaan luisteren. Die dag heb ik hem leren ken nen. Nou, ik kende hem eigenlijk al langer, maar die avond gaven we elkaar de eerste zoen." Een tussentijd van een half jaar daargelaten, ze hebben even in Zuiddorpe gewoond, hebben de twee Koewacht nooit verlaten. Na hun huwelijk bewoonden ze jarenlang een boerderij in de Karnemelkpolder, waar manlief als zelfstandig landbouwer aan de slag was. Mevrouw Ongena noemt haar fysieke gesteldheid 'op het ogen- Het echtpaar Regenmortel - Ongena. blik heel goed', maar de laatste drie jaar heeft ze veel geman keerd. „Aan mijn hart en mijn longen. En een paar weken terug heb ik er een nieuwe knie in laten zetten. Ik loop nu als een kreupele kievit en met krukken, maar toch. En de dokter vertelde me pas dat ik een binnenkant heb van iemand van 25, dus dat is ook weer goed." Met haar man (85) gaat het iets minder, hoewel ook zijn toestand wat beter is dat een tijdje terug. De PvdA, het CDA en D66 hebben als politieke partijen wel de mond vol over een bete re verkeersveiligheid in Zee land, maar als het er op aan komt mag dat geen cent kosten. Die kritiek uitte het Statenlid Van Ginkel (GPV/RPF) tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Terneuzen. Van Ginkel had het over de provinciale Verkeersveilig- heidsnota die door alle fracties in de Zeeuwse Staten is onder schreven en waarin geld wordt gevraagd voor veiliger wegen. Van Ginkel: „Alle fracties wa ren het er mee eens tot de begrotingsvergadering, toen waren PvdA, CDA en D66 niet thuis. In het recente verleden is het wegenbudget uitgedund met 2,5 miljoen gulden per jaar door kwijtschelding van de tol op de Zeelandbrug, juist een middel bij uitstek om afschrij ving en onderhoud te betalen." Lijsttrekker Alex Dijkwel van D66 vindt de Statenverkeizin- gen niet langer fris meer. Hij zei dat in een verkiezingspra- tje in Vlissingen. Vanwaar de gramschap van de gedeputeer de? Hij bleek niet uitgenodigd te zijn bij een debat over oude renzorg, nota bene zijn porte feuille. Terwijl de deelnemers, Gert de Kok (PvdA), Siem Buijs (de nieuwe nummer 10 van het CDA) en Jaap Huisman van de Gedeputeerde G. de Kok. '...politiek onder de gordel...' FOTO JAAP WOLTERBEEK WD het waagden kritiek te hebben op het provinciaal ouderenbeleid, op het beleid van Dijkwel dus. Die kon zich niet ter plekke verdedigen en noemde dat 'bepaald niet de mocratisch'. Dijkwel verweet gedeputeerde De Kok goede sier te maken met geld van de belastingbeta ler omdat De Kok wist dat alternatieven voor het sluiten van een bepaald tehuis een mil joen gulden duurder zou uitval len. 'Politiek onder de gordel', noemde Dijkwel dit PvdA- CDA-WD-onderonsje. En ook uit andere toespraken van lijst trekkers is het duidelijk: de verkiezingsstrijd verhardt zich. Dijkwel uitte verder kritiek op Huisman, die hij gebrek aan kennis verweet. En over de re cente andere aanvallen op D66, wilde de Middelburger dit wel kwijt: „Het zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wes pen knagen, en volgens mij is iedereen nu bezig aan D66 te knagen terwijl men elkaar voor de rest redelijk met rust laat. Kennelijk zijn wij bedreigend. Het zij zo." Statenlid Ruud Nakman van D66, die onlangs met alle stem men voor en één blanco, tot nieuwe Deltan-commissaris werd gekozen heeft dit teken van populariteit in de Zeeuwse Staten zo goed verstaan dat hij gisteren gedeputeerde Dek aan klampte met een prangende vraag. Dek, ook president-com missaris van Deltan, werd naar verluidt gevraagd wat iemand er voor moest doen om tot pre sident van dat edelachtbare college te worden benoemd. Ruud wil kennelijk verder. On ze zegsman hoorde het ant woord van de gedeputeerde niet, maar zag hem smakelijk lachen. De afdelingen van de PvdA in Oost Zeeuws-Vlaanderen hou den donderdag 2 maart een politieke debat-avond in het Hof van Vlaanderen in Hulst. Vanaf 20.00 uur wordt het spreekgestoelte beklommen door gedputeerde Gert de Kok (over monumentenzorg en cul tuurbehoud), kandidaat staten lid Maria le Roy (óver Zeeuws- Vlaanderen de 'achtertuin' van Nederland) en kandidaat sta tenlid Frans de Vries (over ver keersveiligheid in de regio Zeeuws-Vlaanderen). Na de drie sprekers is er een vrage nuurtje. De leiding van de bij eenkomst is in handen van Paul Weemaes, PvdA-wethouder van Hulst. Tijdens deze avond wordt ook een inzameling ge houden voor de restauratie van de Hulster basiliek. Vanaf 19.30 uur houdt het CDA-Zeeland een verkiezings avond in het Dorpscentrum van Biggekerke. Spreker daar is on der andere de nummer twee van de kandidatenlijst, Lous Coppoolse. De EVO, de ondernemersorga nisatie voor logistiek en trans port, constateert verheugd dat de politieke partijen in Zeeland hoge voorrang geven aan ver betering van de wegen en ande re verbindingen. De EVO heeft de verkiezingsprogramma's ge analyseerd en vindt dat het wel goed komt met de tunnel bijk Sluiskil en de economische ont wikkelingen langs de Zoomse as. Als de polititici straks doen wat ze in de programma's belo ven tenminste. THEATER SINT NIKLAAS Poppentheater - door poppenthea ter de Spiegel - Klein Duimpje en Sneeuwwitje - Museumtheater - 15.00 en 20.00 uur POP EN JAZZ MIDDELBURG The Blues Brothers (razende rock en stomende soul) - Stadsschouw burg Molenwater 99 - 20.00 uur (ƒ60) DIVERSEN CLINGE Limonadebal - Café De Landbouw - 14.00 uur Carnaval voor ouderen - KBO - Malpertuus-13.30 uur Kaarting - café De Gouden Kroon - 14.00 uur HULST Jokeren - De Lieve -13.30 uur Dansen - De Lieve - 20.00 uur HEIKANT Prijskaarting, bingo en spellen - 'tHeike-KBO-13.30 uur SAS VAN GENT Koersbal - St.-Albert -14.00 uur WESTDORPE Koersbal - Concordia -14.00 uur TERNEUZEN Dansen cd - De Veste -19.00 uur KOEWACHT Schieting voor bejaarden - 't Hoekske-13.30 uur ST.-JANSTEEN Bingo - KBO - De Warande - 13.30 uur Vleeskaarting - Café Zondags Ver maak- 14.00 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Disclosure HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Disclosure 20.00 uur The River wild 20.00 uur Nell 20.00 uur Dumb Dumber OOSTBURG Ledeltheater 20.00 uur De Leeuwekoning VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00 en 20.00 uur Dumb Dumber 14.00 uur The mask 14.00 uur De Leeuwekoning 14.00 uur The Lion King 20.00 uur Terminal Velocity 20.00 uur The River Wild 20.00 uur Nell GENT Decascoop 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Nell 20 en 22.30 uur Quiz show 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Junior 14.30 en 17.00 uur Pagemaster 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur' Highlander3 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Stargate 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Farinelli 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The river wild 20.00 en 22.30 uur The road to Wellville 14.30, 17.00, 20.00 uur Terminal Ve locity 20.00 en 22.30 uur Frankenstein 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Disclosure 14.30,17.00,20.00 uur The mask 14.30,17.00 uur De Leeuwekoning 14.30,17.00 uur The Lion King 22.30 uur Pulp Fiction 22.30 uur Forrest Gump KNOKKE Beverly Sereens 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Junior 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Nell 17.30,20.00 en 22.30 uur Farinelli 22.30 uur Terminal Velocity 15.00,17.30 en 20.00 uur Stargate 15.00 uur De Leeuwekoning FOTO WIM KOOIJMAN „Hij heeft de ziekte van Parkin son. Hij kan wel praten, maar niet lopen. Maar we zijn tevre den hoor. Op deze manier willen, we best nog 25 jaar doorgaan." Op naar een 85-jarige bruiloft dus. Hengtsdijk - De politie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft gistermorgen een 25-jarige automobilist uit die plaats betrapt bij het rijden onder invloed. Een ademana lysetest gaf als uitslag 750 microgram alcohol per uige- ademde liter lucht, maximaal 220 is toegestaan. Naast een proces verbaal kreeg de man ook een tijdelijk rijverbod op gelegd. Hulst - De politie te Hulst heeft zondagnacht een 18-jarige man uit Koewacht geverbaliseerd voor het plegen van een vernieling. De man liep over de Houtmarkt te Hulst en trapte op een gegeven moment een winkelruit aan diggelen. Hij deed dit in een plotselinge woede-uitbartsing omdat hij die avond daarvoor wat problemen had gekend, aldus de politie. Hulst - De bewoonster van een pand aan het Bellinghof te Hulst deed gisteren bij de po litie aangifte van een inbraak in haar woning. Daaruit werd een geldbedrag ontvreemd. Men was binnengekomen door het forceren van een raam aan de achterzijde van het pand en had dit geheel doorzocht. Hulst - De eigenaar van een horecabedrijf te Hulst deed zondag bij de politie in zijn woonplaats aangifte van dief stal van een 70 meter lange zwarte elektriciteitskabel. De ze verdween van een voor het café geparkeerd staande kar. Hulst Een bewoner van een pand aan de Bagijnesteeg te Hulst deed gisteren bij de po litie in Hulst aangifte van vandalisme. Onbekenden had den op de witte gevel van zijn woning met zwarte verf en ongeveer twintig centimeter grote letters enkele leuzen aangebracht. Hulst - Namens het bestuur van de tennisvereniging Hul ster Ambacht werd gisteren bij de politie in Hulst aangifte gedaan van een vernieling. Op het terrein van de vereniging aan de Tabakstraat te Hulst waren vier lampen kapot ge maakt. Een schadepost van vierhonderd gulden. Philippine - Bij het uitrijden van de inrit van een woning aan de Meijland te Philippine verleende gistermorgen een 26-jarige automobilist uit Phi lippine geen voorrang aan over de Meijland naderend verkeer. Het gevolg hiervan was dat hij in aanrijding kwam met een personenauto bestuurd door een 27-jarige plaatsgenoot. Het bleef bij schade aan beide voertuigen. Sas van Gent - De politie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen hield in de vroege uurtjes van gisteren in de omgeving van Sas van Gent een alcoholcon trole. Een controle gehouden in verband met het carnaval, zo stelde de politievoorlichter. Geen der gecontroleerde be stuurders bleek onder invloed te zijn. Autobezitters die wel hadden gedronken lieten zich rijden. Sluis - Een 69-jarige vrouw uit Sluis werd gistermorgen in een supermarkt aan de Sint Annastraat in Sluis betrapt bij een winkeldiefstal. De vrouw wilde de zaak verlaten zonder betaling van goederen. Terneuzen - Zondagmiddag trof de politie in een aan de Schependijk te Terneuzen ge parkeerde personenauto twee mensen aan. Door gebruik te maken van een injectiespuit waren ze bezig met het zich zelf toedienen van verdovende middelen. Ook in de auto werd nog een hoeveelheid drugs ge vonden, die in beslag werd genomen. Beiden, een 25-jari- ge man en een even oude vrouw, met de Franse nationa liteit, zijn aangehouden en er is proces verbaal opgemaakt. Terneuzen - De politie van Terneuzen heeft zondagmid dag op de Axelsestraat een 71-jarige man uit die plaats aangehouden verdacht van het rijden onder invloed. De ade manalyse gaf als uitslag 785 microgram alcohol aan per uitgeademde liter lucht. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en de man kreeg tevens een dag vaarding uitgereikt om voor de rechter te verschijnen. Terneuzen - Een bewoner van een pand aan de Leliestraat te Terneuzen deed gisteren bij de politie in zijn woonplaats aan gifte van brandstichting. Aan de achterzijde van zijn woning had men een nog in de woning te plaatsen aanrechtblok dat onder een zeildoek stond ge tracht in brand te steken. Daar het vuur zichzelf had gedoofd bleef de schade be perkt.

de Stem | 1995 | | pagina 13