Akkoord voorkomt handelsoorlog Kraj Serviërs beletten bevoorrading Nederlandse blauwhelmen Ajax hoo Team Memisa vertrekt uit Somalië na aanval Onrust over 4derivaten' 'Iedereen toegang tot elektronische snelweg' Vandenbroucke denkt nog niet aan aftreden Hagenaar m DE STEM BUITENLAND Verenigde Staten en China worden het op laatste moment eens BUITENLAND kort Duitsers willen opgefokte Davis-Cupsfeer MAANDAG 27 FEBRUARI 1995 A4 Sarajevo (ap/rtr) - Bosnische Ser viërs verhinderen de bevoorrading van het Nederlandse VN-bataljon in de oostelijke moslim-enclave Srebr enica. Volgens VN-woordvoerder luitenant-kolonel Gary Coward be gint de slinkende voorraad medica menten nijpend te worden. De Serviërs beletten de VN gisteren ook een vermeende wapenbergplaats in Sa rajevo te inspecteren. Maar ook de spanning tussen de Bosnische regering en de VN loopt op, nu Sarajevo de bewegingsvrijheid van de vredestroepen inperkt. Sinds kort worden in heel Bosnië VN-konvooien geïnspecteerd. Bij Visiko worden Canadese VN-troe- pen steeds vaker lastig gevallen en in het noordoosten mogen VN-troepen niet langer bij frontlinies op patrouille gaan. De campagne van de Bosnische autori teiten gaat gepaard met vijandige beje gening in Bosnische media en met op roepen voor meer financiële bijstand van de VN. De situatie aan de diverse fronten in Bosnië is gisteren onverwacht ver scherpt. Behalve de voortdurende strijd in het crisisgebied Bihac in het westen, registreerden de VN vooral in het noor den van Bosnië schotenwisselingen tus sen artillerie van Servische troepen en van het moslim-regeringsleger. In het zuiden van het land laaide de strijd tussen Servische en Kroatische troepen op. „Wij zijn bezorgd over de handha ving van het staakt-het-vuren," ver klaarde een woordvoerder van het VN- hoofdkwartier in Zagreb. De Verenigde Naties zijn ook ongerust over de jongste terreurgolf door Bosni sche Serviërs tegen de achtergebleven moslimbevolking in de noordelijke ste den Banka Luka en Bosanska Gradiska en omgeving. De nieuwe, internationaal veroordeelde 'etnische zuiveringen' zijn volgens de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR met instemming van de Servi sche autoriteiten georganiseerd door gewapende bendes. „De mensen worden systematisch geterroriseerd en uit hun woongebieden verdreven." VN-woord- voerders zeiden dat de zuiveringscam pagne in categorische tegenspraak is met het bestand. Daarbij kwamen de strijdende partijen overeen geen aan vallen op de burgerbevolking meer toe te staan. Vandaag wordt de geloofwaardigheid van de VN in Bosnië opnieuw op de proef gesteld als de Turkse premier Demirel op bezoek komt. De ongerust heid over zijn veiligheid nam toe toen' een vliegtuig dat alvast 30 Turkse func tionarissen en journalisten naar Saraje vo bracht zaterdag door twee kogels werd getroffen. Turkije heeft ongeveer 1.500 vredessoldaten in Bosnië. De Ser viërs beweren dat Turkije de moslim regering van wapens en geld voorziet. Peking (rtr/dpa) - De Verenigde Staten en China zijn het gisteren op het laatste moment eens geworden over maatrege len ter bestrijding van Chinese schendingen van Amerikaanse patent- en auteursrechten. Enkele uren na het verstrijken van een ultimatum van de VS, kwam er een akkoord tot stand dat een handelsoorlog voorkomt. Later zondag vond in Peking de ondertekening plaats door de plaatsvervangend handelsgezant van de VS, Charlene Barshefsky, en de Chinese onderminister van Handel Sun Zhenyu. Volgens Barshefsky gaat China in het hele land speciale teams op pad sturen voor het aanpak ken van piraten en voor de ver nietiging van namaakprodukten. De teams krijgen de bevoegdheid onderzoek te doen bij bedrijven en om machines onklaar te ma ken. Op 1 maart begint een in tensieve campagne van zes maanden tegen alle verdachte producenten. Bedrijven die toch doorgaan met hun illegale acti viteiten, kunnen rekenen op rechtsvervolging. Tevreden Barshefsky verklaarde erg tevre den te zijn met de overeenkomst. „Het is een sterk akkoord, dat op het punt van intellectueel eigen dom zeer gedetailleerd en volle dig is," aldus de Amerikaanse onderhandelaarster. Ze zei dat de overeenkomst ook voorziet in ruimere toegang voor Ameri kaanse bedrijven tot de Chinese markt. China zal importquota en andere belemmeringen voor de invoer van Amerikaans intellec tueel eigendom opheffen. President Clinton van de VS zei in een verklaring dat het ak koord zowel de Amerikaanse on dernemingen als de Amerikaanse arbeiders helpt. Het Amerikaan se optreden 'maakt deel uit van de bredere strategie van mijn regering om hooggekwalificeer de banen voor Amerikanen te scheppen', aldus de president. De twee partijen hebben maan den met elkaar overhoop gele gen. De laatste ronde van mara thononderhandelingen begon op 14 februari in Peking. Volgens Washington kost het namaken in China van allerlei produkten het Amerikaanse bedrijfsleven jaar lijks een miljard dollar aan in komsten. Straflieffingen De VS hadden gedreigd met straf hef fingen van 100 procent op Chinese importgoederen, met een waarde van 1,08 miljard dol lar per jaar als er op 26 februari nog geen akkoord zou zijn. Pe king had op zijn beurt laten weten in dat geval tegenmaatre gelen te nemen, die vooral vlieg tuigbouwer Boeing en de Ameri kaanse autoconcerns zouden treffen. China erkende steeds dat er in het land schendingen van intel lectueel eigendom plaats hebben, maar huldigde het standpunt dat het daar niet in één klap een eind aan kan maken. Enkele uren voor het verstrijken van het Amerikaanse ultimatum deed het land een concessie die beslis send lijkt te zijn geweest. Twee grote bedrijven in Zuid-China die illegale cd's en video's ma ken, gaan dicht. Onrust in Somalië rond het vertrek van de VN-troepen. De laatste VN-militairen hielden gisteren de toegangspoort tot het haventerrein in Mogadishu hermetisch gesloten. Zij zijn bang dat hun aftocht verstoord wordt en dat Somalische milities (of de bevolking) zich van hun voorraden meester maken. F0T0 EPA VERVOLG VOORPAGINA Tot de banken waarmee de Bank of Engeland gisteren nog in ge sprek was over een oplossing voor Barings Brothers behoorde de Nederlandse ABN-Amro. Een woordvoerder bevestigt dat ABN-Amro is benaderd. Ook de ING Bank werd genoemd, maar een zegsman wilde dat niet offi cieel bevestigen. In het verleden zijn bij plotseling aan het licht komende proble men bij een bank wel 'vangnet ten' gevormd door gereputeerde banken, om zo te voorkomen dat er een golf van wantrouwen over de financiële markten zou gaan. Over de risico's van derivaten bestaat al geruime tijd onrust. In Nederland leden onder meer en kele woningbouwverenigingen een strop door onverantwoorde termij ntransacties De woordvoerder van ABN-Am ro benadrukte gisteren dat Ne derlandse banken daar - ook op aanwijzingen van de toezicht houdende Nederlandsche Bank - voorzichtig mee omspringen. „Wij ontraden onze cliënten de rivaten te gebruiken voor specu laties. Het is ondenkbaar dat wij met die bedoeling zelf posities innemen. Dat is levensgevaar lijk. Opties en dergelijke worden alleen gebruikt om risico's af te deken." Mogadishu (anp/afp) - Een team van de Nederlandse medische hulporganisatie Memisa in Somalië is zaterdagochtend in het westen van dat land aangevallen door een groep gewapende Somalische Daarbij zijn een Nederlandse hulpverlener en een Somalische bewaker gewond geraakt, zo verklaarde Memisa-coördinator B. Nor man gisteren. Na het incident zijn zowel de Memisa-medewerkers als andere buiten landse hulpverleners uit het gebied geëvacu eerd. Zeven mannen, twee van hen gewapend met pistolen en de anderen gewapend met stok ken, drongen zaterdagochtend door tot het erf van het Memisa-huis in Garbe Harre. Ze dreigden projectleider Kees Wijnnobel te gijzelen. Dat mislukte toen een aantal Soma lische bezoekers zich tussen de aanvallers wierp en er een vechtpartij ontstond. Daar bij werden schoten gelost. Volgens Norman werd Wijnnobel in een schouder geraakt. Over de verwondingen van de bewaker is niets bekend. De aanvallers gingen op de vlucht. De So malische politie heeft later twee van hen opgepakt. De andere vijf zijn nog voort vluchtig. Memisa denkt dat de aanval te maken heeft met een concurrentiestrijd tus sen lokale aannemers, die zich hadden inge schreven voor reparatiewerkzaamheden aan een opslagloods van het ziekenhuis. „Eén van de aannemers was het er kennelijk niet mee eens dat hij de opdracht niet kreeg en heeft een paar mensen op onze mensen afgestuurd." Het vier leden tellende team van Memisa in West-Somalië is naar de Keniaanse hoofd stad Nairobi gereisd. De gewonde hulpverle ner ligt daar in het ziekenhuis en keert over enkele dagen terug naar Nederland. Memisa weet nog niet of zij teruggaat naar Garbe Harre, waar zij al sinds 1992 werkzaam is. Gisteren zijn rivaliserende Somalische mili ties met elkaar in hevige gevechten gewik keld geraakt bij de weg naar het vliegveld van Mogadishu. De milities bestookten el kaar met hun 'technicals', kleine vrachtwa gentjes waarop zware mitrailleurs of lucht afweergeschut is gemonteerd. Tenminste twee mensen werden gedood en vijf raakten gewond. Het gevecht om het bezit van de weg speelde zich af tegen de achtergrond van de nade rende terugtrekking van de VN-vredestroe- pen van UNOSOM. Verkenners bereiden de operatie 'Verenigd Schild' voor, waarbij Amerikaanse en Italiaanse troepen aan land komen om de aftocht van de vredesmacht af te schermen. Op de luchthaven wachten Pakistani en Bangladeshi troepen op hun evacuatie. Een verdwaalde mortiergranaat kwam terecht op de landingsbaan van het vliegveld, maar de VN-troepen raakten niet in de gevechten betrokken. Brussel (anp) - De G7, de conferentie van de zeven rijkste landen ter wereld, heeft gisteren in Brussel be sloten tot elf voorbeeld-pro jecten die ook andere landen de weg moeten wijzen naar de informatiemaatschappij. Ministers uit de zeven landen, bijeen op uitnodiging van de Europese Commissie, zetten daar de lijnen uit om de 'elek tronische snelweg' in goede ba nen te leiden: het aanmoedigen van investeringen door het par ticuliere bedrijfsleven, het ga randeren van eerlijke concur rentie en het veilig stellen van een open toegang tot de net werken voor telecommunicatie. Daarbij dienen waarborgen te worden geschapen. Iedere bur ger moet toegang kunnen krij gen tot elementaire elektroni sche diensten op het terrein van bijvoorbeeld onderwijs en ge zondheidszorg. Een duidelijke afbakening van de diensten die voor iedereen toegankelijk, gratis of betaalbaar, moeten zijn is overigens niet gegeven. „Strategieën om marginalisatie en isolatie van personen te voorkomen zullen worden ont wikkeld," aldus het slotdocu ment van de conferentie. De conclusies van de G7 hou den in dat Europese landen de monopolies van hun PTT's moeten opheffen. Daarop had zaterdag al een Ronde Tafel Conferentie van toonaangeven de industriëlen uit de wereld van computers, telecommuni catie en consumenten-elektro- nica aangedrongen. De Ameri kaanse vice-president Al Gore kondigde aan dat de Verenigde Staten nog dit jaar hun wetge ving zodanig zullen aanpassen dat buitenlandse bedrijven toe gang tot de Amerikaanse markt krijgen. Dat gebeurt op basis van we derkerigheid. De VS houden zich het recht voor daarbij de zelfde beperkingen op te leggen (bijvoorbeeld in de zeggen schap over de onderneming) als andere landen stellen aan de toegang voor Amerikaanse on dernemingen. Amerikaanse te lecommunicatiebedrijven kla gen over de toegankelijkheid van de Europese markt. De Duitse minister Rexroth en de Franse minister Rossi zeiden de opstelling van Gore toe te jui chen. Vooral bij bedrijven die nu nog een monopoliepositie hebben zullen banen sneuvelen, aldus de Europese commissaris voor Industrie Bangemann. De erva ringen in de Verenigde Staten wijzen uit dat de informatie maatschappij binnen enkele ja ren goed is voor nieuwe banen. Bovendien, aldus Bangemann, hebben de landen geen keus. Pogingen de ontwikkelingen te gen te houden zijn gedoemd te mislukken. Landen die dat pro beren zullen economisch ach terop raken. Het verlies aan banen zal dan enorm zijn. Gezien de technische voor sprong van de VS vreest vooral Frankrijk voor een veramerika nisering van de cultuur. De Fransen, Canadezen en Italia nen maakten de vier overige G7-landen duidelijk dat zij niet zullen toestaan dat Amerikaan se televisiestations, computers en telefoonbedrijven hun cul tuur in de volgende eeuw over heersen. Tijdens de conferentie is onder kend dat de ontwikkelingslan den niet over de middelen be schikken de grote investeringen te doen die noodzakelijk zijn om op de geavanceerde inter nationale communicatienet werken aan te sluiten. Dat pro bleem krijgt extra aandacht op de conferentie van de G7 deze zomer in het Canadese Halifax. Intussen zal Zuid-Afrika een conferentie voor ontwikke lingslanden organiseren, zo is besloten in overleg met de Zuidafrikaanse vice-president Mbeki, die te gast was bij de G7. De 'elektronische snelweg' vergt internationale afspraken over bescherming van copy right, privacy en standaardisa tie, of althans de mogelijkheid netwerken internationaal te koppelen. De G7 ziet standaar disatie als een flexibel proces, waarbij de ontwikkelingen in de vrije markt worden gevolgd. De G7-landen (VS, Verenigd Koninkrijk, Japan, Italië, Duitsland, Frankrijk en Cana da) hebben ook afgesproken- zich in allerlei organisaties be ijveren voor een internationale orde voor de informatiemaat schappij. Het gaat daarbij om WTO (vrijhandel), ITU (telefo nie), Wipo (bescherming au teursrechten), ISO (standaardi satie) en OESO (westerse in dustrielanden, waaronder Ne derland en Japan). (ADVERTENTIE) X Pensioenreparatie voor vrouwen vraag na informatie aan! In september 1994 oordeelde het Europese Hof van Justitie dat vrouwen vanaf 8 april 1976 alsnog recht hebben op deelname aan pensioenregelingen indien de pensioenregeling (gehuwde) vrouwen of deeltijders uitsloot. Om er achter te komen of dit ook voor u geldt, moet u zich de volgende vragen stellen: Heeft u gewerkt of werkt u nog, in deeltijd of full time? Heeft u in het verleden geen pensioenrechten opgebouwd? Hebben uw mannelijke en/of full time collega's wel pensioenrechten opgebouwd? Ja?... Dan komt a misschien in aanmerking voor pensioenreparatie! Het is belangrijk om zo snel mogelijk uw (voormalige) werkgever en/of de pensioenuitvoerder aan te spreken. Hoe u dat moet doen en wie u daarbij kunnen helpen staat in het uitgebreide informatiepakket dat het Meldpunt reparatie vrouwenpensioen van het Instituut Vrouw Arbeid voor u heeft klaarliggen. U kunt dit pakket schriftelijk aanvragen bij onderstaand adres. INSTITUUT VROUW ARBEID Meldpunt reparatie vrouwenpensioen Postbus 11 590, 2502 AN Den Haag Deze advertentie is mede mogelijk gemaakt dankzij subsidie van de Directie Coördinatie Emancipatiebeleid van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Sinn Fein eist vrijlating gevangenen Dublin - Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse Republj. keinse Leger (IRA), heeft gisteren tijdens zijn jaarlijkse congres de vrijlating van alle Noordierse 'politieke gevangenen', inclu sief veroordeelde moordenaars, geëist. Sinn-Feinleiders spraken in Dublin vol vertrouwen en optimisme over het vredesproces in Noord-Ierland. Zij staken een verzoenende hand uit naar de Noordierse Unionisten, die niets moeten hebben van een rege ling waarin de Ierse Republiek een belangrijke rol speelt. De 500 afgevaardigden bogen zich over het kaderdocument voor een politieke regeling van het conflict in Noord-Ierland, dat Groot- Brittannië en Ierland woensdag presenteerden. Maar Sinn Fein kwam nog niet met een officiële reactie op de voorstellen. Nederlanders krijgen 3 jaar in Roemenië Den Haag - Twee Nederlanders zijn deze week in Roemenië tot drie jaar cel veroordeeld. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken Haag bevestigd. De Neder landers zitten vast omdat zij op de vlucht sloegen toen zij een rekening bij een benzinestation niet konden voldoen. Het ministerie biedt via de ambassade in Boekarest de gebruikelijke consulaire bijstand en controleert of de mannen een eerlijk proces krijgen. Zij kunnen hun straf niet in Nederland uitzitten omdat Nederland en Roemenië geen overeenkomst over de tenuitvoerlegging van straffen getekend hebben. Gevechten Tsjetsjenië verplaatsen zich Moskou - Het zwaartepunt in de gevechten in Tsjetsjenië is in het weekeinde naar het zuiden en oosten van de Zuidrussische republiek verschoven. Russische troepen namen zaterdag zuide lijke buitenwijken van Grozny onder schot in hun streven die onder controle te brengen. In het oosten van de Tsjetsjeense hoofdstad kwam het gisteren tot heftige botsingen. De Russische artillerie zou de plaatsen Gaiti, Argoen, Komsomolskoje en Aslan-Joert hebben beschoten. Daar zouden zich grote groepen Tsjetsjeense strijders hebben verschanst. Ondanks de aanhoudende gevechten en de onzekere militaire toestand bereidt de Russische regering zich voor op het herstel van de Tsjetsjeense economie. Vice-premier Oleg Soskovets reist begin deze week naar Grozny om te overleggen over de eerste maatregelen voor de wederopbouw van Tsjetsjenië. Arrestaties na slachtpartij Karachi Karachi - De Pakistaanse politie heeft gisteren in de havenstad Karachi 36 islamitische activisten aangehouden in verband met de moord zaterdag op twintig shi'itische moskeegangers. Dezen werden gedood bij aanvallen door gemaskerde mannen op twee moskeeën. Volgens een politiewoordvoerder behoorden 30 arres tanten tot sunnitische groepen en waren de overige zes leden van shi'itische groeperingen. De moordpartij luidde een dieptepunt in in de tot voor kort goede betrekkingen tussen de sunnitische meerderheid (80 procent) en de shi'itische minderheid (ongeveer 20 procent) in Pakistan. De spanning in Karachi was dit weekeinde om te snijden. De politie versterkte haar patrouilles en stuurde bewakingseenheden naar de moskeeën. Veel winkeliers sloten uit protest tegen de gebeurtenissen hun winkels en de stad van twaalf miljoen inwoners maakte een uitgestorven indruk. Adjani krijgt César voor beste actrice Parijs - Isabelle Adjani heeft zaterdag de César voor de beste actrice gekregen voor haar rol in La Reine Margot van Patrice Chéreau. De César '95 voor de beste regisseur ging naar André Téchiné voor zijn film Les roseaux sauvages. De César voor de beste acteur ging naar Gérard Lanvin (Le fils préféré van Nicole Garcia). De César is de belangrijkste Franse filmonderscheiding. De film Les roseaux suavages kreeg de César voor de beste film. Regisseur Steven Spielberg, actrice Jeanne Moreau en acteur Gregory Peck ontvingen ere-Césars. „Four Weddings and a Funeral van de Britse regisseur Mike Newell kreeg de César voor de beste buitenlandse film. Bomaanslag in India eist 27 levens Guwahati - Een aanslag op een trein in de Indiase deelstaat Assam heeft dit weekeinde 27 militairen het leven gekost. Tweeëntwintig van hen kwamen zaterdag ter plekke om toen twee krachtige bommen hun compartiment aan stukken reten. Vijf anderen overleden later in het ziekenhuis. Gevreesd wordt dat nog meer van de in totaal 30 gewonden aan hun verwondin gen zullen bezwijken. De militairen zaten in een trein die onderweg was van Diphu naar Lumding, op ongeveer 150 kilometer van de hoofdstad van Assam, Guwahati. Functionarissen in Assam zeiden dat de verboden Nationalistische Socialistische Raad, die streeft naar onafhankelijkheid van de deelstaat, vermoedelijk verantwoorde lijk is. ANC onderzoekt beschuldigingen Kaapstad - De Zuidafrikaanse regeringspartij ANC heeft giste ren de vorming van een tuchtcommissie aangekondigd die zich zal buigen over beschuldigingen van machtsmisbruik aan het adres van onder anderen Winnie Mandela. Na een tweedaagse bijeenkomst in Kaapstad zei het dagelijks bestuur in een verklaring dat de commissie onderzoek zal doen naar activitei ten of gedrag van leden, dat in tegenspraak is met het ANC-handvest en gedragscodes. Winnie Mandela is onderminister van kunst. Haar naam wordt genoemd in verscheidene afzonderlijke kwesties. Elf vooraan staande leden van de Vrouwenliga van het ANC stapten vorige week op uit protest tegen Winnie Mandela's leiding en de wijze waarop zij financiën beheert. Brussel (anp) - De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Frank Vandenbroucke stapt pas op als justitie hem in staat van beschuldiging stelt in het Agus- ta-helikopterschandaal. Volgens de socialistische bewindsman heeft hij de steun van premier Dehaene en van zijn eigen partij. Vandenbroucke kon gisteren op de Vlaamse televisie uitgebreid uitleggen waarom hij voorlopig niet aan aftreden denkt. Hij zei te hopen dat hij snel door het gerecht in Luik wordt gehoord. Naar zijn mening moeten er we gen te vinden zijn om de langdu rige procedure over de opheffing van zijn onschendbaarheid te omzeilen. De minister zei dat hij niets te verbergen heeft. Als voormalig partijvoorzitter had hij juist al les geprobeerd om het oude on doorzichtige systeem van partij financiering te doorbreken. Van denbroucke zegt hierover nog het een en ander te willen vertel len aan zijn ondervragers. Waar het precies om gaat, wil hij ech ter nog niet kwijt. „Dat zou op dit moment niet in ons voordeel zijn." Navo-secretaris-generaal Willy Claes houdt zich, in tegenstelling tot Vandenbroucke die zegt ziet op elk gewenst moment voor d' camera te willen verantwoorde», sinds woensdag incommunicad» voor de media. Op die dag moest hij onder druk van de socialis tische partijtop bekennen tort geweten te hebben van een fi nancieel aanbod van Agusta aan de partijkas. Als minister van Economische Zaken tekende fii| eind 1988, samen met de begin vorig jaar afgetreden minister van Defensie Guy Coeme, fit; contract voor de aankoop van Agusta-helikopters. Van de drie in opspraak geraakte leden va» de Socialistische Partij, staat Claes nu het zwakst. Zijn bock'» met de waarheid is hem sterk opgebroken in binnen- en bui tenland en bij de Navo. Tot nu toe heeft echter nog enkele Navo-lidstaat opei# vraagtekens gezet bij het func tioneren van Claes. Dat deed weekeinde wel WD-leider Bol- kestein. Claes moet terugtred® zolang hij onder verdenM staat, zei hij. Zijn oproep word' niet gesteund door de ander' grote partijen. Hou i y» pe- so:' en Vl-ac h'v.aqe n, y PM Van onze verslaggevers Amsterdam/Rotterdam - Van ochtend zal bij Ajax moeten blijken of Jari Litmanen ten minste een deel van de wed- strijd/degen Hajduk Split in zetbaar is. Het is de bedoeling dat Litmanen vandaag vóór het vertrek naar Split nog een keer met de selectie mee- traint. Litmanen kampt feitelijk nog steeds met de enkelblessure, die Stuttgart (anp) - Na zestien teruggekeerd in de top-tien zes plaatsen door de bizail Stich, zondag in de finale va| De 23-jarige Hagenaar versloeg de Duitser in vijf sets en drie uur en twee minuten: 7-6 6-3 6-7 1-6 6-3. In de tiebreak van de derde set verspeelde hij op 6-3 drie wedstrijdpunten. „Ik stond al on der de douche," keek hij terug. „Ik had beter moeten weten. Mijn partijen tegen Stich hebben al tijd vreemde climaxen. Ik heb iets met hem. Geen relatie of ver houding, maar we hebben iets met elkaar." Krajicek liet de vierde set lopen. Ging na verlies van zijn opslag in de eerste game in therapie op de baseline. „In de vierde set spook ten alle mogelijke negatieve ge dachten door mijn hoofd. Ik ver zette me er niet tegen. Wilde schoon aan die vijfde set begin nen." Voor twijfel was in de vijf de set geen plaats. „Dat was een nieuwe wedstrijd over één set." Consistent Krajicek won die verdiend. Zoals hij eigenlijk verdiend had te win nen in drie sets. „Ja, natuurlijk. Normaal win ik in drie sets. ik stond heel relaxed en overtui gend te spelen. Misschien niet vlekkeloos, maar wel geconcen treerd en consistent. Die omme keer op 6-3 in de tiebreak had ik absoluut niet verwacht. Hij sloeg een paar fantastische ballen en ik kon opnieuw beginnen." Krajicek speelde zondag tegen twee man: Stich en zichzelf. Hij won beide partijen. „Het was misschien geen perfecte week in Stuttgart," blikte hij terug. „Maar wel een heel belangrijke. Ik heb op karakter van Larsson en Stich gewonnen. Partijen die ik nog niet zo lang geleden verlo ren zou hebben. Wedstrijdpunten verspelen en terugvechten. Mijn instelling, mijn houding op de baan is duidelijk verbeterd. Dat is de winst van Stuttgart." Financieel werd hij er ook aardig wijzer van. Hij ontving een che que ter waarde van 395.000 dol lar, 670.000 gulden, de grootste uit zijn loopbaan. Het was zijn achtste toernooizege in vijf jaar als prof. De belangrijkste ook, met zeven spelers uit de top-tien en vijftien uit de top-twintig. Op de wereldranglijst steeg hij van zestien naar tien. „Het leuke is dat ik tijdens de Davis-Cupwed- strijd in Genève voorspeld heb dat er een doorbraak aankwam." In Genève verloor hij in vier sets. van Hlasek. „En toch," wistj Krajicek zondag in Stuttgart, „en| Stuttgart (anp) - Gek werd Ri chard Krajicek in Stuttgart van vragen over het aanstaande Da- vis-Cupduel in Utrecht tussen Nederland en Duitsland. „Die Duitsers proberen een geweldig opgefokte sfeer te kweken," zei hij na een week vol aanvaringen met de Duitse pers. „Elke verslaggever wilde weten hoe ik over dat spuugincident| van Rijkaard dacht tegen Voller. Wat ik vond van Koeman, die zijn kont afveegde aan een Duits shirt. Wat ik ook zei, dat het ai] jaren geleden was, dat al dit' spanning tussen beide landen a' lang verdwenen was, het hielp niets. Zij willen die voetbalsfeer dat gevoel van haat en nijd tus sen beide landen in Utrecht." De overwinning op Stich be schouwde de Duitse pers onmid dellijk als een waarschuwinj richting bondscoach Pilic.

de Stem | 1995 | | pagina 4