Bolkestein krijgt geen steun orden Omroepen Nederland 3 denken aan fusie Pronk keert na deze periode niet terng I Dokwerker Fokker wil snijden in arbeidsvoorwaarden 49 1» 75 Nadruk op 'nationaal belang' slaat niet aan, botsing met Pronk Demonstratie CP'86 leidt tot 170 arrestaties 'Justitie moet verzekeringsfraude onderzoeken' Borst wil geen eigen bijdrage voor huisarts DE STEM BINNENLAND A3 DE STEM IÏZ13È COMMENTAAR BINNENLAND KORT KOTELETTO'S EBRUARI 1995 A2 MAANDAG 27 FEBRUARI 1995 |ari 1993 de grote binnen- kt werd gecreërd en de ver-: lidene politiekorpsen niet Sr bleken om gezamenlijk ten Sde te trekken tegen de mis- ps het vallen van De Muur ii is er niet alleen een grote Jkt voor de onderwereld bij- omen, maar hebben misdadi- uit landen als Polen Jchië hun kansen geroken Westen. Autodiefstal bij- ^beeld is geheel in hander Poolse bendes, die voora in Nederland opereren, ïwel dagelijks passeert eer pnne gestolen BMW's, Merce- |sen, Audi's en Golf nomenteel populair bij d( Ven - de Duits-Poolse grens |t vervalste papieren. Vanuit en en Tsjechië worden de au- vervolgens weer geëxpor- Ird naar Derde Wereldlanden. Jstolen auto-radio's volgen ir |geladen vrachtwagens dezelf- Iweg. De winsten worden weer pteed aan de inkoop van drugs de witgewassen revenue: arvan worden vervolgens nvesteerd in bouwprojecter Leipzig, Dresden of Berlijn of ;>rden doorgesluisd naar syndi-| [ten in andere landen, ugverkopers en auto(ra- bjdieven behoren tot het echalon van de syndicaten. 6n de top van de piramide |rblijven de mannen die zichj nnengedrongen hebben in de" Iciale laag waar ze op recepties| llitici ontmoeten, ambtenarer 1 grote zakenlieden. onderwereld houdt zich niet |nger op in de hoerenbuurten of woonwagenkampen. Ze loont in kapitale villa's in sjieke jitenwijken en ze houdt kan-I lor in nette panden van waar ze let witgewassen geld zaken) Det in de bovenwereld. Ie gaat er vooral van uit dat iedereen te koop is en het bewijs an hun gelijk stapelt zich Ijks op. ialisten bezetten 17 van de zetels in de Staten. Het CDA :eft 14 zetels en D66 en de D elk 8. GroenLinks bezet 2 tenbankjes, het GPV 1. Ten- itte is de Onafhankelijke Par- Drenthe (OPD) met één sta- ilid vertegenwoordigd, iwel GroenLinks als die ODP ■kken in de campagne fel van ir tegen de grote partijen, die gemaal in het dagelijks be ur van de provincie zijn ver- ;genwoordigd (PvdA en CDA k 2, D66 en WD elk 1 zetel in S). 'Het grijze midden', zoals IroenLinks de kiezer voor- >udt. s de opkomst op 8 maart die n de Europese verkiezingen in vorig jaar benadert ziet het niet goed uit voor de PvdA, ie dan 2 zetels terugmoet, en 66, dat zelfs een verlies van 3 ïtels moet incasseren. Verlies er in dat geval ook voor roenLinks (gehalveerd). Al ien het CDA (plus 1 zetel), de VD (plus 2) en de rechtse com- inatie SGP/RPF/GPV (plus 2), rofiteren van een lage op- omst. xtreem rechts speelt in deze rovincie geen rol, komt ook iet voor op de lijst. „Onze eden in Drenthe durfden de Iruk niet aan," motiveerde CD- roorman Janmaat onlangs de ifwezigheid van zijn partij op le lijst. Dit is het derde deel van een serie naar aanleiding van de komende verkiezingen voor Pro vinciale Staten. Deel 1 (over Gro ningen) en deel 2 (over Friss- land) verschenen in De Stem va" 23 en 24 februari. Hilversum (anp) - Gezamen lijke programmering op de dinsdagavond moet de start vormen van het samengaan van de bespelers van Neder land 3. VARA, VPRO en NPS (Nederlandse .Progamma Stichting) werken volgens een nota van de respectieve lijke directies aan een fusie. pe samensmelting moet binnen vijf jaar zijn verwezenlijkt. Dan loopt de eerste termijn af van de in januari aangevraagde vergun ning. In de tussenliggende jarer moet de samenwerking op alle terreinen gestalte krijgen. Vöör 1 september richten de drie A-omroepen en de RVU samen een stichting op. Begin dit jaai sloten de vier zendgemachtigden een raamovereenkomst waarin de intentie tot vergaande samen werking is vastgelegd. De RVU "Verkt binnen de Stichting Edu catieve Omroepcombinatie sa men met NOT en Teleac. De Mediawet dwingt de omroe pen tot samenwerking. Slechts onder die voorwaarde komen de omroepen in aanmerking voor een vergunning voor de publieke netten. Met de komst van nieuwe commerciële zenders in septem ber zal er minder naar de publie ke zenders worden gekeken. Ne derland 3 wil zich volgens het zogeheten netconcept onder scheiden door kwaliteit in infor matie, cultuur en amusement. In het belang van de publieke omroep is voorzitter M. van Dam bereid de VARA op te heffen. De NPS, een afscheiding van de vroegere NOS, heeft evenmin problemen met het plan. De VPRO is niet zonder meer voor stander van opheffing. Overigens hebben de ondernemingsraden van de omroepen het plan nog niet besproken. Op Nederland 1 en 2 gaan de plannen voor samenwerking minder ver. EO en TROS staan verder van elkaar dan de part ners op Nederland 3, maar spre ken toch over de instelling van een netbestuur, gezamenlijke huisvesting en de oprichting van een stichting. De gezamenlijke huisvesting moet leiden tot een grotere efficiency en kostenbe sparing. Op Nederland 1 komt het niet tot een fusie. AVRO, KRO en NCRV tekenden in november 1994 wel een overeenkomst waarin ze besloten intensief met elkaar samen te werken. Het behoud van de juridische status en de identiteit van de ómoepen was een voorwaarde. Van onze Haagse redactie j Amersfoort/Noordwijk - VVD-fractievoorzitter Bol kestein heeft bij andere politieke partijen weinig steun gevonden voor zijn idee om het Nederlandse belang in de buitenlandse politiek meer te benadrukken. De I WD'er had daar zaterdag voor gepleit tijdens een I bijeenkomst van zijn partij in Noordwijk. partners." Over ontwikkelings hulp liet hij weten dat de uitga ven daarvoor 'niet immuun mo gen zijn voor bezuinigingen'. Stemmingmakerij Pronk heeft grote moeite met de opstelling van de WD. „De be wering dat Nederland tien keer zo veel asielzoekers opneemt als andere landen is stemmingmake rij en niet met cijfers te onder bouwen." Over bezuinigingen op ontwikkelingshulp verwees Pronk naar het regeerakkoord, dat voor die sector minimaal 0,7 procent van het Bruto Nationaal Produkt reserveert. Ook het idee om op allerlei gebieden het Ne derlandse belang voorop te stel len, verwierp Pronk. „Een we reld waar politiek en economie steeds meer internationaal be paald zijn, vraagt dat het natio naal belang gezien wordt in de internationale samenhang." Pronk heeft veel minder moeite met een suggestie die minister Voorhoeve (WD, Defensie) dit weekeinde deed. De uitgaven voor Ontwikkelingssamenwer king moeten volgens Voorhoeve niet langer automatisch gelijk opgaan met de economische groei. Het geld dat zo overblijft, wil hij gebruiken voor hulp aan Oosteuropese landen. I Fractievoorzitters van andere I grote partijen reageerden giste- I ren negatief. Minister Pronk 1 (Ontwikkelingssamenwerking) I hield zaterdag tijdens een bij- I eenkomst van zijn partij in I Amersfoort een speciaal voor dit I onderwerp ingelaste speech. I Daarin verwierp hij het idee van I Bolkestein en betichtte hij de WD-fractievoorzitter van stemmingmakerij'. Bolkestein pleitte er zaterdag voor, de Nederlandse financiële bijdrage aan de Europese Unie I te verminderen. „Met in totaal 125 miljard gulden is Nederland relatief de grootste betaler van de Europese Unie," aldus Bol kestein. Hij ziet geen reden waarom Nederland zo 'buiten sporig veel' moet bijdragen, ter wijl er in Nederland zelf nog veel bezuinigd moet worden. Ne derland zou zich binnen de Eu ropese Unie harder moeten op stellen, want daar geldt 'wie zwijgt, betaalt en wie dwars ligt, wordt beloond'. Bolkestein deed ook vergaande uitspraken over asielzoekers en ontwikelingssamenwerking. Het Nederlands asielbeleid is 'te ruimhartig'. „Het gevolg is dat I ivij in 1994 relatief drie tot tien keer zoveel asielzoekers hebben I opgenomen als onze Europese Pronk zei dat zaterdag in Amersfoort in de marge van een partijbijeenkomst. Pronk wil wel actief blijven op het gebied van ontwikkelingssamenwerking, maar zegt nog geen functie op het oog te hebben. Hij ontkent dat de aanhoudende kritiek op zijn beleid met zijn besluit te maken heeft. WD-fractievoor zitter Bolkestein stelde zaterdag opnieuw dat Ontwikkelingssa menwerking niet langer buiten schot mag blijven bij bezuinigin gen. Het kabinet en het parlemant Een aanhanger van de extreem-rechtse CP'86 wordt achter het Rotterdamse Centraal Station gearresteerd. Van onze verslaggevers Amersfoort - Jan Pronk komt na deze kabinetsperiode niet I terug als minister van Ontwikkelingssamenwerking. „Ik wil het niet meer. Ik vind dat drie termijnen op Ontwikkelingssa menwerking genoeg is. Daarna word je sleets." bepalen binnenkort hoe het be leid op het terrein van buiten landse zaken, ontwikkelingssa menwerking en defensie er in de toekomst uitziet. Pronk heeft eerder gezegd op te stappen als de uitkomst van deze 'herij kingsdiscussie' hem niet zint. Pronk wilde zaterdag niet zeg gen wat voor hem het minimale resultaat van de herijking moet zijn. „Ik heb er niet veel behoef te aan het hard te spelen, maar ik wil ook niet steeds een stap terugzetten." Rotterdam (anp) - De Rotterdamse poli tie heeft zaterdag bijna 170 mensen, vooral links-autonomen, aangehouden rond een verboden demonstratie van de CP'86. Allen waren aan het eind van de avond weer op vrije voeten. Justitie besluit de komende dagen of zij tegen een aantal van de arrestanten strafver volging instelt. Hoewel ook enkele tientallen rechts-extremisten in de stad actief waren, zagen zij geen kans een betoging te houden. Burgemeester Peper had de CP'86 verboden te demonstreren. Een belangrijke rol daarbij speelde dat hij het tijdstip niet kies vond omdat zaterdag in de Maasstad ook een herdenking plaatshad van de Februarista king. De ongeveer 150 deelnemers daaraan bereikten ongestoord het Zadkine-monu- ment aan het Plein 1940. Loco-burgemeester Simons noemde dat na afloop verheugend. Een groep van 150 linkse tegendemonstran- ten tegen de CP'86 verzamelde zich aan het begin van de middag op station Schiedam. Zij verkeerde in de veronderstelling dat dat ook het verzamelpunt was van de aanhan gers van extreem-rechts. Toen dat niet zo bleek, reisden ze met de trein naar Rotter dam CS. Daar sloeg de politie hen in de boeien en bracht ze in arrestantenbusjes weg naar het politiebureau. Volgens de politie maakten deze demon stranten een 'buitengewoon agressieve in druk'. In de trein troffen agenten naast bivakmutsen en beenbeschermers een com pleet arsenaal aan wapentuig. Intussen doken ongeveer twintig CP'ers op in de buurt van metrostation Capelsebrug. Linkse tegenbetogers verjoegen die groep, waarvan er twee werden gemolesteerd. Even later raakten beide groepen slaags op het Stationsplein. Daarbij vielen rake klappen. Bij deze schermutseling pakte de politie twee CP'ers op. Een paar busjes met agenten hielden vervolgens scherp het oog op onge veer twintig CP-aanhangers onder aanvoe ring van de Arnhemmer Kusters, die zich in een cafetaria achter het CS hadden ver schanst. Vier leden werden aangehouden. Behalve Kusters, die tal van veroordelingen wegens geweldplegingen en wapenbezit op zijn naam heeft, waren CP-kopstukken als Mordaunt (gemeenteraadslid Den Haag) en Pellikaan (raadslid Hilversum) actief in de Maasstad. Ook voorman Homan van het Actiefront Nationaal Socialisten (ANS) was van de partij. Het Rotterdamse raadslid Freling, de organisator van de betoging, liet zich niet op straat zien. Wel hield hij open huis voor zijn gasten, waaronder enkele bestuursleden van de Vrije Duitse Arbei derspartij (FAP). Deze radicale neo-nazi- groepering was een dag eerder door de regering in Bonn verboden. DE MENS is niet als held geboren en daarom worden elk jaar de paar, in hoofdzaak communistische, uitzonderingen die in fe bruari 1941 bereid waren het werk neer te leggen als protest legen wat de joden aangedaan werd, herdacht. Zij waren helden, omdat ze neen zeiden zonder er zelf enig belang bij te hebben. Maar dat is niet de belangrijkste reden om de Februaristaking te berdenken. Opdat het nooit meer gebeure, was jarenlang de waarschuwing. Die heeft niet gewerkt. Er zijn weer racisten en "eo-nazi's, tot in de raden, staten en parlementen. Een volgende oproep is daarom op zijn plaats: dat ze nooit meer be macht kunnen krijgen. Maar voordat deze hoop werkelijkheid wordt, moet er veel gebeuren. We moeten de racist en de collaborateur in ons zelf herkennen en bestrijden, leder van ons draagt een spoor van vreemdelingenhaat in zich. Het is gewoon, want het vreemde en het onbekende zijn bedreigend. Het wordt pas ernstig, als men zich daar niet van bewust is. Als het vooroordeel voor een gefundeerde mening wordt aangezien en als men dus niet bereid is zich te weer te stellen tegen de eigen ongegronde vrees. Et dat zijn velen niet. Zoals in '40-'45 het merendeel der Nederlanders zijn mond hield, de andere kant uitkeek en zich voornamelijk bezig hield met overleven, zo zwijgen grote groe- Pen nu als vooroordelen tegen buitenlanders, minderheden en asielzoekers over tafel gaan. Om de lieve vrede te bewaren zwijgt Je meerderheid aan borreltafels, op verjaarspartijtjes en voor de «assa's als er racistische kretologie geslaakt wordt. Wie neemt de witkwast en kalkt de hakenkruizen en leuzen tegen buitenlanders °P viaducten, abri's en transformatorhuisjes weg? ""ie zwijgt, stemt toe, zegt het spreekwoord. En het is juist. Door "'ets te doen, versterkt men de duistere krachten, werkt men [acisme in de hand en is zodoende in wezen een collaborateur. De dokwerker staat symbool voor belangeloos verzet, maar de Dokwerker roept nog meer op tot bezinning. Wie de held in Wizelf ontdekt, dient hem de vrijheid te geven. Van onze redactie binnenland Hilversum - D66-kamerlid Bakker vindt dat er een justi tieel onderzoek moet komen naar de oneigenlijke declara ties van zorgverzekeraars. Hij zei dat zaterdagavond in het televisieporgramma Nova. Bakker reageerde op een vrijdag bekend gemaakt rapport, waar uit blijkt dat zorgverzekeraars geld onttrekken aan de AWBZ- kas. De fondsen declareren het volledige bedrag van hulpmidde len, terwijl ze van de leveran ciers korting hebben gekregen. Het verschil steken ze in eigen zak. Minister Borst van Volksgezond heid stelde vrijdag de Tweede Kamer op de hoogte van de praktijken. De Ziekenfondsraad kreeg van de minister de op dracht binnen een maand inzicht te verschaffen in de mate van oneigenlijk declareren. Bakker, financieel specialist van D66, vraagt zich af of dat onder zoek voldoende is. Volgens hem is ook een justitieel onderzoek op z'n plaats, als blijkt dat meer verzekeraars zich van de praktij ken bedienen. Minister Borst heeft naar zijn zeggen wel met haar collega Sorgdrager van jus titie overlegd, maar vooralsnog hebben zij niet besloten het Openbaar Ministerie in te scha kelen. Zorgverzekeraars Nederland, koepelorganisatie van zieken fondsen en particuliere verzeke raars, zegt dat zij niet bekend is met de handelwijze van haar leden. De CZ-groep in Tilburg laat weten dat noch zijn zieken- fonds'poot', noch de particuliere ziektekostenverzekering betrok ken is bij fraudelueuze handelin gen. Alle bedongen inkoopvoor delen komen volgens CZ recht streeks ten goede aan de AWBZ. De CZ-groep vindt wei dat de onderhandelingen met leveran ciers van hulp- en verzorgings middelen moeizaam verlopen vanwege de relatieve monopolie positie van een aantal van die bedrijven. Drs. H. Wilsens van het concern merkt verder op dat de onderhandelingen vanaf 1994 extra bemoeilijkt zijn door de introductie van eigen bijdragen voor hulp- en verzorgingsmidde len en de verplichting voor leve ranciers deze eigen bijdragen bij de verzekerden te innen. „We zien het onderzoek van de Ziekenfondsraad met het volste vertrouwen tegemoet. Ze mogen bij ons beginnen," aldus de CZ- groep. Hilversum (anp) - Minister Borst van Volksgezondheid wil niet dat de verplichte ei gen bijdrage aan ziektekosten begint bij het bezoek aan de huisarts. De bewindsvrouw zei gisteren dat mensen die overwegen de huisarts om advies te vragen niet geremd moeten worden door een eigen bijdrage. „Als arts heb ik daar grote moeite mee," aldus Borst. Twee weken geleden liet PvdA- kamerlid Oudkerk doorscheme ren dat een dergelijk voorstel zou zijn opgenomen in een reeks van mogelijkheden om de volu megroei in de gezondheidszorg te beperken en de kosten te beheersen. Het rapport met mo gelijkheden is inmiddels in be handeling bij de ministerraad. Naar verwachting komt het ka binet binnen een paar weken met besluiten. Minister Borst liet kort na de uitlatingen van Oudkerk al we ten dat het genoemde tientje zeker niet haar plan was. Giste ren ging ze nog een stap verder. „Ik vind het een akelig idee ais een moeder met een kind dat mogelijk nekkramp heeft, aar zelt met een bezoek aan de dok ter, omdat daar kosten aan ver bonden zijn. Remgeld is goed, maar moet plaatsvinden in het traject na het raadplegen van de huisarts." Borst liet ook weten dat er geen inkomensafhankelijke premie komt voor particulier verzeker den. In het regeerakkoord is af gesproken dat de ziekenfondsen en particuliere verzekeringen naar elkaar toe moeten groeien. De eigen bijdrage van 200 gul den aan de voet is daar een onderdeel van. Daarnaast is ook het naar elkaar toegroeien van de premies een belangrijk punt voor Borst. Zie kenfondsverzekerden betalen een vast bedrag en een inko mensafhankelijk deel. Particu lier verzekerden betalen alleen een vaste premie. Verzekerings maatschappijen hebben geen in zicht in de inkomens van cliën ten en kunnen dus geen inko mensafhankelijke premie vast stellen. Minister Borst zei dat probleem in te zien en opperde een andere methode, waarbij een aantal on derdelen van de zorg (bij voor beeld ziekenvervoer) wordt over gebracht naar de rijksbegroting. Dat wordt via de belastingen verrekend en op die manier be taalt iedereen toch naar draag kracht. Minister Borst wil dat verzeke raars en ziekenfondsen eerst op vrijwillige basis afspraken ma ken. Eind maart wil ze van voor zitter Wiegel van de koepelorga nisatie Zorgverzekeraars Neder land, horen welke mogelijkheden daarvoor zijn. Pas als de vrijwil lige basis te smal is, wil Borst komen met een wettelijke rege ling. Minister Borst wil verder dat ziekenhuizen in de toekomst al leen nog maar voor grote reno vaties en nieuwbouw toestem ming hoeven te vragen aan het ministerie van Volksgezondheid. Voor kleine verbouwingen en veranderingen krijgen de instel lingen een verruiming van hun budget en blijft het departemen tale fiat voortaan achterwege. De overheid bemoeit zich vol gens de bewindsvrouw veel te veel met de bouwkundige zaken van ziekenhuizen. Alle detail- aanvragen kunnen wat haar be treft straks achterwege blijven. Ziekenhuizen krijgen er een budgetverruiming voor en kun nen met dat geld doen wat ze willen. Gasexplosie verwoest appartementen Amersfoort - Door brand en een daarop volgende gasontploffing zaterdagavond in Amersfoort is een aantal appartementen volledig verwoest. Op het moment van de ontploffing was slechts één bewoner thuis. Deze kon het pand ongedeerd verlaten. In het pand aan de Soesterweg is naast zes woningen een informatie- en advieskantoor van de FNV gevestigd. Giste reren bleek de politie dat de brand is aangestoken. Er was sprake van meer dan één brandhaard. Vóór de brand is er ingebroken in het appartement van de kantoorhouder van de FNV. Het is onduidelijk of de brandstichting bedoeld was als camouflage voor de inbraak of dat deze was gericht tegen de FNV. Proefproces om 'televerhoren' Rotterdam - Een verdachte van een woninginbraak die na een 'teieverhoor' in de cel was gezet, is op last van de rechter-com- missaris vrijgelaten. Volgens de rechter-commissaris was de inverzekeringstelling vanwege de verhoormethode onrechtma tig. De officier van justitie gaat dit oordeel aanvechten. De verdachte, die in het politiebureau van Spijkenisse zat, werd vis tv-schermen 'op afstand' verhoord door een officier van justitie in het bureau in Hellevoetsluis. De politie wil een proefproces uitlokken om de toelaatbaarheid van het 'televerho ren' te toetsen. Door telehoren toe te passen, willen justitie en politie de afhandeling van winkeldieven, autokrakers en inbre kers versnellen. Audax neemt Vlaamse tijdschriften over Brussel - Uitgever Audax uit Gilze heeft overeenstemming bereikt met de Vlaamse Uitgeversmaatschappij (VUM) over de overname van drie tijdschriften. Het gaat om het Zondagsblad, EOS en TV Gids. Audax is uitgever van de weekbladen Aktueel en Weekend en het maandblad Esquire. Daarnaast is het bedrijf actief in de distributiesector. Audax-bestuursvoorzitter De Leeuw zou een aparte Vlaamse uitgeverij wil oprichten, Casca de, waarin de drie bladen plus de Vlaamse editie van Weekend worden ondergebracht. De drie tijdschriften behoorden tot de boedel van Het Volk dat, na in grote financiële problemen te zijn geraakt, door de VUM werd overgenomen. Behalve Audax was eerder ook de VNU geïnteresseerd in de bladen. Jongen schiet met pistool in eigen kruis Winterswijk - Een 16-jarige jongen uit Winterswijk heeft zich zaterdagavond tijdens het spelen met een pistool door zijn geslachtsdeel en zijn lies geschoten. Het pistool had hij gevon den in de ouderlijke woning. Hij nam het mee om het aan vriendjes te tonen. Bij een van hen thuis volgde een 'demonstra tie'. De jongen had zich erven vergewist dat het magazijn leeg was, maar niet gemerkt dat één patroon inmiddels automatisch naar de houder was getransporteerd. De jongeman is zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd.Niet bekend is of hij zijn geslachtsdeel moet missen. Tapijt van bloemen bij Dokwerker Amsterdam - De stenen cirkel rond de Dokwerker in Amster dam veranderde zaterdagmiddag binnen een half uur in een veelkleurig tapijt van bloemen en kransen. Tussen de 2000 en 3000 mensen trokken aan het standbeeld voorbij, om in het vijftigste bevrijdingsjaar de Februaristaking van 1941 te her denken. De dokwerker is het symbool van het verzet van de Amsterdam se bevolking tegen het steeds bruter optreden van de nazi's tegen de joodse burgers. Burgemeester S. Patijn en wethouder J. van der Aa van Amsterdam legden tijdens de sobere plechtig heid de eerste krans. Ze werden gevolgd door onder anderen de oud-burgemeesters Van Thijn, Polak en Samkalden, het Ausch- witz-comité en de Vrouwen van Ravensbrück. Melkert wil proef met dienstencheque Hilversum - Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgele genheid wil experimenteren met zogeheten dienstencheques om langdurig werklozen aan de slag te helpen, zei hij gisteren voor de tv. Het systeem houdt in dat particulieren voor een laag bedrag dienstencheques kunnen kopen, waarmee ze personeel kunnen inhuren voor het verrichten van klussen die nu vaak zwart gebeuren, bijvoorbeeld huishoudelijk werk. Werklozen moeten dat werk opknappen. Een bedrijf neemt hen daarvoor in dienst. Het wordt betaald met de dienstencheque en ontvangt bovendien een bijdrage van de overheid. Die bijdrage wordt gefinancierd met het geld dat de overheid bespaart op uitkerin gen. VERVOLG VOORPAGINA Fokker zal verder voorstellen om de arbeidsvoorwaarden flink naar beneden te schroeven. Het is echter de vraag of het perso neel dat zal accepteren. De werknemers hebben al drie jaar een absolute nul-lijn opgelegd gekregen. De maatregelen moeten een eind maken aan de verliezen, die mo menteel twee miljoen gulden per dag belopen. In 1993 en 1994 komt het verlies op jaarbasis op 460 miljoen gulden uit, ondanks de techno-lease-constructie waarmee de overheid Fokker af gelopen jaar met 400 miljoen gulden ondersteunde. Eerder was sprake van een to taal van duizend tot tweedui zend banen, die zouden moeten vervallen. Het waarschijnlijke aantal van 1900 te schrappen arbeidsplaatsen ligt aan de bo venkant van de ramingen. „Het valt hartstikke tegen. Er komen zeer betreurenswaardige mededelingen," heet het in Fok ker-kringen. Met de toeleveranciers, die twee derde van de kosten van een Fokker-toestel bepalen, wordt opnieuw onderhandeld over la gere prijzen van onderdelen. De overheid zal worden gevraagd om meer export-faciliteiten te verlenen en om verdere onder steuning op het gebied van tech nologie om een nieuwe generatie vliegtuigen te kunnen ontwikke len. Moeder Daimler Benz zou zich garant stellen om toch via doch ter Debis de langverwachte lea se-maatschappij op te richten, zodat een miljard gulden aan verhuurde vliegtuigen van de balans kan. Onduidelijk is hoe het boekverlies op deze toestel len, die door de marktontwikke ling naar schatting vijftien pro cent minder waard zijn gewor den, zal worden opgevangen. De plannen die nu op tafel lig gen, moeten de produktiekosten drastisch verlagen. De Neder landse vliegtuigbouwer moet op boksen tegen ingestorte prijzen op de vliegtuigmarkt en een zwakke dollar. Fokker heeft de dollar tegen een koers van 1,85 afgedekt, terwijl de huidige koers rond de 1,64 ligt. Alleen daardoor al is Fokker tien procent te duur. „Dit is een ander plan dan bij vorige ronden," zegt de voorzit ter van de Centrale Onderne mingsraad G. Melchers. „Toen moesten we terug van honderd naar vijftig toestellen. Dat is nu niet het geval: we gaan er zelfs dit jaar weer wat meer bouwen. (ADVERTENTIE) MAANDAG - DINSDAG - WOENSDAG 8 stuks van TOETJE MET ROOM aardbei, vanille, chocolade beker 200 gram van M9 GOUDA'S GLORIE MAYONAISE pot 650 mi. van 285 AFWAS CITROEN flacon 500 ml. geconcentreerd van 1W Bel voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans 02154-83333 JicHcimam, Aanbiedingen geldig van: ma 27 Vm woe. 1 maait 1995 os

de Stem | 1995 | | pagina 3