Corruptie en witwassen als onzichtbaar systeem Drenthe wil niet dé vuilstortplaats van Nederland worden Pronk kee periode ni Mens oorzaak uitsterven honderden vogelsoorten -DE STEM- Nadruk op DB STEM Dokwerker DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Carnaval- hoezo? DE STEM Italiaanse toestanden in Europa? Ja! PRuVlNCIALE STATEN Kinderen willen nog wel eens iets zijn met carnaval: leeuw, spook of elfje, Batman, muis. Eentje zei: „Ik ga als heks." Met zo'n lange neus en bochel, bezemsteel en een zwarte kat, vroeg ik. Zo com pleet hoefde niet. „Ik doe een puntmuts op, dat had mama vorig jaar ook en toen was ze' meteen heks." En verder ge wone kleren erbij? Nee, na tuurlijk niet, maar of ze mooi of vies of raar zou gaan, wist ze nog niet, was niet zo be langrijk. Want ze zou zich door haar moeder een kei-ge meen heksegezicht laten schminken, dat vooral, „dan is 't altijd goed, weet je." Ach, wat weet ik van carna- valsgevoel bij kinderen. Er lo pen er rond in berepakken, als kip of als hond met flapo ren, die zich helemaal écht voelen. Dat zijn pure genie ters, die stralen dat uit. Zoals zij van 'ik wor' heks'. Schmink zo'n kind tot vlinder en zelfs in spijkerboek, T-shirt en met stevige laarsjes oogt het fladderig vanuit een over tuigd vlindergevoel. Zo eentje is elk jaar vier-vijf dagen lang op school en thuis, op straat, in buurthuis of feestzaal helemaal carnaval, van top tot teen, met hart en ziel. Heeft moeite om daarna zichzelf terug te vinden. Be nijdenswaardig. Want er zijn ook kleintjes (en groten die duidelijk een ongelukkig lijfje hebben in hun 'feest'-vermomming. Als de dag van gisteren zie ik me samen met andere moe ders krampachtig rondhossen op de speelplaats van school. Carnavalsmiddag voor de al lerkleinsten - een draaiorgel georganiseerd - kinderen op getut en versierd - kom op dan lieverdjes, dit is 1 e u k En ach, het was toch zo'n zielig sliertje, een paar en thousiastelingen sprongen als gekken, de rest werd met moeite meegetrokken. Erger nog, ze moesten steeds uit de zandbak gesleurd worden en van het klimrek, hun dagelijk se speelplekken waar ze naar toevluchtten, weg van dat gekke gedoe met malle grote mensen, die zich zo aanstel den. Carnaval vieren moet je leren, dacht ik toen nog. Ik trok mijn mondhoeken omhoog en animeerde ook mijn kind vro lijk te kijken en ritmisch mee te bewegen. Maar ik begreep de afkeer zo goed. Al haal ik de honderd dan nog zal ik de wanhoop voelen van mezelf als achtjari ge crocus. Voorjaarsfeestje van school in het buurtpark met alle kinderen omgetoverd tot kleurige bloemen, die moesten dansen op het groe ne speelveld, omzoomd door uitgenodigde familieleden en nieuwsgierige wandelaars. Ik was een braaf kind toen, dus ik kroop niet terug in de grond, maar vreselijk was het. Tot opeens die bui kwam, dikke druppels en al gauw pijpestelen, paniek, moeders en oma's plukten driftig hun eigen verlepte bloem van het gras, allemaal de school in waar het vlekkerige crêpepa pier werd afgepeld. Tot troost film en limonade in de gym zaal: toen was het feest. „Blijf even aan de telefoon, ik zet het raam open dan kun je carnaval horen." Dat was ja- .ren terug mijn eerste kennis making. En wat ving ik op daar aan de andere kant van de lijn in het hoge, kille,-on- bourgondische, toen nog car navals-heidense Noord-Ne derland? Getoeter, gejoel, ge- hoempa, gepraot, gelach, ge blèr, geluid - ondefinieerbaar. Anders dan drukke Kalver- straat of Coolsingel, maar leuk? Ik haalde me televisie beelden van een deinende Duitse bierhal voor de geest en van een spetterende op tocht in Rio maar de geluids golven bleven signalen van een andere planeet. Zodra ik zelf in het zuiden belandde, begreep ik waarom. Wat je hoort en wat je ziet, dat is allemaal uiterlijke schijn, grap, leut, misleiding, buitenkant. Zelfs de overwel digende tophit van deze tijd, de wals van Sjostakowitsj door een carnavals-Strauss- band, moet je tot en met vas tenavond niet serieus beoor delen. Het échte carnaval is een niet te omschrijven tinteling van binnen, dat gevoel zit fn je - zeggen ze. Benijdenswaardig ja. Washington - Vele honderden vogelsoorten zijn uitgestorven als gevolg van het feit dat zich duizenden jaren geleden voor het eerst mensen vestigden op de eilanden in de Stille Oceaan. Tot die conclusie komt onder zoeker David Steadman. Uit on derzoek van 4.000 jaar oude fos sielen blijkt dat mogelijk zo'n 1.600 soorten vogels uitstierven binnen enkele eeuwen na de komst van mensen in Polynesië, Micronesië en andere eilanden groepen in de Stille Oceaan. De pioniers, van wie sommigen duizenden kilometers in kano's hadden afgelegd, brachten var kens, ratten en honden met zich mee, die bijdroegen aan het uit sterven van vogelsoorten. Zo'n 1.500 tot 2.000 jaar geleden kwamen er mensen aan op de Hawaii-eilanden. Uit onderzoek van fossielen blijkt dat daarna Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per halfjaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per half jaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. I Door Aad longbloed Soms is criminaliteit zichtbaar. Knokpartijen, roof, inbraak, de kleine drugdeal, auto(radio)-diefstal, een bomexplosie zoals vorige week in Rotterdam. Veel vaker is criminaliteit onzichtbaar. Smeergelden, corruptie, chantage, witwassen van zwart geld, milieufraude, moord als afrekening zonder spoor van een dader. zeker 60 vogelsoorten verdwe nen. Na de komst van de Euro peanen, vele eeuwen later, gin gen nog eens 20 tot 25 soorten verloren. Het Paaseiland, een af gelegen deel van Oost-Polynesië, had het meest te lijden van de komst van de eerste mensen, ongeveer 1.500 jaar geleden. Het eiland was voordien dichtbebost. De bossen waren binnen duizend jaar verdwenen, net als de 30 vogelsoorten op het eiland, op een na. Het dramatische effect van de aanwezigheid van mensen was ook te zien op de Galapagos-ei- landen, die nog niet waren be woond toen ze in 1535 door Europeanen werden ontdekt. De eilanden voor de kust van Ecua dor bleken bij de ontdekking een rijke prehistorische fauna te hebben. In de maatschappij heeft zich een politieke en economische macht genesteld die zich aan elke controle onttrekt. Er wordt - in Nederland - inge broken in gerechtsgebouwen, er wordt bewijsmateriaal ont vreemd en officieren van justitie worden bedreigd. Er vallen poli tieke beslissingen, die niet te rijmen zijn met democratische ontwikkelingen. Er worden overheidsaankopen gedaan die de geur van smeer geld verspreiden. En als dat overal in Europa en zelfs in het geordende Duitsland zo is, waar om zou dat dan niet plaatsvin den in Nederland en op veel grotere schaal nog dan de cor ruptie waaraan twee Eindhoven- se (oud -)ambtenaren zich schul dig gemaakt zouden hebben? Udo Müller, voorzitter van de Rekenkamer in de Duitse deel staat Hessen, zei dat corruptie bij de overheid niet meer moet worden gezien als een verzame ling geïsoleerde gevallen, maar als systeem. De onderwereld staat op het punt Europa in te nemen. Alles is langzamerhand voor de juiste prijs te koop, van bouwvergun ningen tot kentekenbewijzen. In alle landen van de Europese Unie heeft de georganiseerde misdaad alle belangrijke en po tentieel winstgevende sleutelsec toren van de criminaliteit in handen: de handel in verdovende middelen, de prostitutie, het ille gale kansspel en het vals spelen, de afpersing van protectiegeld, het binnensmokkelen van asiel zoekers, de illegale arbeidsbe middeling (koppelbazen), de be- leggings- en subsidiefraude en de vervalsing van creditcards en geld. Het is moeilijk de georgani seerde misdaad in kaart te bren gen. In sommige Europese lan den (Frankrijk) lijkt het politiek aantrekkelijk dat niet te doen. In Nederland onderneemt men' soms pogingen. Zoals in 1988, toen de Centrale Recherche In formatiedienst de eerste lande lijke analyse deed verschijnen. Daaruit bleek dat 189 groeperin gen zich schuldig maakten aan een vorm van georganiseerde misdaad, hoewel niet alle beant woordden aan de criteria zoals hiërarchische opbouw, intern systeem van gewelddadige sanc ties, diversiteit aan criminele ac tiviteiten, geweld, intimidatie en corruptie en investering in legale bedrijven. In 1991 volgde een tweede ana lyse waaruit bleek dat inmiddels 599 groeperingen zich actief met criminele acties bezighielden met weer meer organisaties die beantwoordden aan alle criteria. In 1993 bleek dat er 321 crimi nele organisaties in Nederland actief waren, waarvan 153 laag georganiseeerd, 70 middelhoog georganiseerd en op 98 bendes was de kwalificatie 'hoog geor ganiseerd' van toepassing. Er was in 1993 weinig verschil met de samenstellingen van de (599) organisaties van twee jaar eer der: iets meer dan de helft van de onderzochte organisaties bleek geheel in handen van Ne derlanders, een kwart had een gemengde samenstelling (Neder landers-buitenlanders) en de rest bestond uit volledige Turkse, Surinaamse, Antilliaanse, Ma rokkaanse, Italiaanse en Aziati sche organisaties. De activiteiten behelsden handel in verdovende middelen, grootschalige olie - en milieufraude, handel in vrou wen, exploitatie van illegale naaiateliers, handel in vuurwa pens en illegaal gokken. Illustratief voor hoe criminelen zich de - Europese - maatschap pij invreten is volgens de Duitse officier van Justitie Schaupen- steiner Frankfurt. Daar werden op zeker moment bijna 1000 overheidsdienaren wegens cor ruptie of onrechtmatige bevoor deling aangeklaagd. Een dienst als die van Openbare Werken zat tijdenlang zonder leiding omdat de directie en afdelingshoofden en bloc in voorlopige hechtenis waren genomen. De onderwe reld, bulkend van het geld uit handel in verdovende middelen en prostitutie, vrat zich een weg in de bouwwereld, die zich op maakte om een complete nieuwe wijk, het Westend, te laten ver rijzen op de plek waar vooral de sociaal zwakken woonden, kin derrijke gezinnen, studenten, be jaarden en buitenlanders. Er werd dus omgekocht, huizen werden verwoest door knokploe gen, er werd brand gesticht in huizen waarvan de bewoners niet wilden vertrekken. Iedereen, crimineel, ambtenaar, politicus, speculant, was tenslotte op de ander aangewezen, waardoor niet alleen een net ontstond van corruptie, maar waarbij de on derwereld het hele stadsbeeld kon bepalen. De bouwverordening van de stad schreef nauwkeurig voor hoeveel Aanhouding van een verdachte. verdiepingen een flatgebouw mocht hebben. Maar geen nood, de speculanten wisten met cri mineel verkregen geld van amb tenaren ontheffingen te kopen. Dat de overheid voor de door haar aangekochte gebouwen naar schatting 100 miljoen mark teveel betaalde, mag niet meer verbazen. Maar voor panden die zij moest huren, betaalt zij soms 100.000 mark per maand. De consequenties zijn dat Frankfurt geen geld meer heeft voor de sociale bouw, geen geld voor bijstand aan de armen, geen geld voor voorzieningen voor drug verslaafden. Hetzelfde doet zich inmiddels voor in de steden van de voor malige DDR, Leipzig en Dres den, waar de beste stukken grond, al dan niet bebouwd, worden opgekocht met crimineel geld. Mensen met een laag inko men worden uit hun huurhuizen verdreven, kleine bedrijven en de middenstand hebben geen kans te concurreren met degenen die geld in overvloed hebben, zoals de misdadigerssyndicaten. De vraag is inmiddels wie daar de macht uitoefent, de democra tische rechtsstaat of de crimina liteit. En, waarschuwen Duitse onderzoekers, wat in Frankfurt, Dresden en Leipzig gebeurt, ge beurt overal. Geen stad of dorp in Europa of er verrijzen gebou wen of er worden wegen ge bouwd of er wordt met afval geknoeid doordat politici en ambtenaren worden omgekocht. In de Nederlandse hasjzaak te gen Charles Z. hoopt men in het kader van het 'kaalplukken' vijf tig miljoen gulden te confisce- ren. Van een hoofdverdachte in de zogenaamde Coral Sea-zaak, een multinationale hasj-onder neming, denkt men zelfs 500 miljoen gulden te kunnen 'pluk ken'. Volgens de CRI verdienen mis daadorganisaties jaarlijks enkele honderden miljoenen met alleen Duitse misdaadbestrijders sloegen onlangs tijdens een congres alarm. Corruptie, zeiden ze, heeft epidemische proporties aangenomen. Po litiemannen en ambtenaren worden omgekocht. Alleen al de bouwsector stopt elk jaar ongeveer een miljard mark in zakken van corrup te ambtenaren. In België zouden miljoenen guldens doorgesluisd zijn naar de Vlaamse socialisten bij de aankoop van Agusta- helikopters. Niet de minste politici behoren daar tot de verdachten. In Nederland worden drug syndicaten steeds machti ger. Gemeentelijke politici nemen een loopje met de wet. Italiaanse toestanden in heel Europa? Gevreesd moet worden dat het antwoord volmondig 'ja' de groothandel in cannabispro- dukten. De investering daarvan vindt bijna volledig in Neder land plaats. Zo worden legale firma's als transport - en horeca bedrijven, restaurants en win kels aangekocht. Met hulp van beleggingsadviseurs en legale administratiekantoren worden de miljoenenwinsten witgewas sen en vervolgens geïnvesteerd in bouwprojecten. Als we de waarschuwing van de Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt mogen geloven dan zijn ook het traject van de Hoge Snelheidstrein, de Betuwelijn en een nieuwe Amsterdams metro lijn doelwit van criminele orga nisaties. Het is niet voor niets dat voor zitter B. van Groeningen van de Nederlandse Vereniging van Ma kelaars ervoor pleitte dat make laars zich bij justitie moeten melden wanneer zij betrokken raken bij handel in onroerend goed die - mogelijk - een crimi neel karakter heeft. Voor de banken in Nederland geldt sinds vorig jaar de wet melding ongebruikelijke trans acties. Een bank moet justitie inschakelen wanneer een klant probeert meer dan 25.000 gulden in baar geld te wisselen of te storten. Hierdoor kan justitie een groot deel van de criminele geldstromen traceren. Denkt ze. De criminele witwassers hebben de bedragen eenvoudig opge deeld in kleinere bedragen (het zogenaamde smurfing), die op afzonderlijke rekeningen werden overgemaakt of gestort of op verschillende werkdagen op de zelfde rekening. Europarlementariër Claudia Roth hierover: „Niemand kent de omvang van de witgewassen bedragen, niemand weet welke banken er bij het witwassen van geld betrokken zijn en er be staan geen schattingen over het aantal camouflagebedrijven dat in Europa het witwassen van geld voor de drughandel afwik kelt." De internationale Abrechnungs- bank in Basel berekende onlangs dat wereldwijd sprake is van tussen de 600 en 800 miljard aan criminele inkomsten. Het Duitse ministerie van Financiën schat dat er jaarlijks 90 miljard mark crimineel geld door Duitse in stellingen wordt gesluisd. In Ne derland, niet de minste onder de drugslanden, mag de schatting van crimineel geld ook miljarden guldens omvatten. De criminele organisaties spelen een spel zonder grenzen dat niet voorzien is, toen bij de opbouw van de Europese Unie per 1 januari 1993 de grote binnen markt werd gecreërd en de ver scheidene politiekorpsen niet klaar bleken om gezamenlijk ten strijde te trekken tegen de mis daad. Sinds het vallen van De Muur in 1989 is er niet alleen een g markt voor de onderwereld gekomen, maar hebben misdadi gers uit landen als Polen Tsjechië hun kansen geroken in het Westen. Autodiefstal bij voorbeeld is geheel in handen van Poolse bendes, die voora graag in Nederland opereren Vrijwel dagelijks passeert een kolonne gestolen BMW's, Merce dessen, Audi's en Gol - momenteel populair bij de dieven - de Duits-Poolse met vervalste papieren. Vantii Polen en Tsjechië worden de au to's vervolgens weer geëxpor teerd naar Derde Wereldlanden Gestolen auto-radio's volgen u volgeladen vrachtwagens dezelf de weg. De winsten worden weel besteed aan de inkoop van drug en de witgewassen revenuen daarvan worden vervolgen geïnvesteerd in bouwprojectei in Leipzig, Dresden of Berlijn worden doorgesluisd naar syndi caten in andere landen. Drugverkopers en autofra- dio)dieven behoren tot het ste echalon van de syndicaten Aan de top van de piramide verblijven de mannen die z binnengedrongen hebben in sociale laag waar ze op receptie: politici ontmoeten, ambtenaren en grote zakenlieden. De onderwereld houdt zich langer op in de hoerenbuurtenol de woonwagenkampen, woont in kapitale villa's in sji buitenwijken en ze houdt kan toor in nette panden van waar a met witgewassen geld ze' doet in de bovenwereld. Ze gaat er vooral van uit iedereen te koop is en het bewij: van hun gelijk stapelt zich lijks op. Van onze verslaggevers Assen - Hunebedden, schapen, huifkarren en veenkoloniën zijn zomaar wat zaken waarmee de provincie Drenthe gemakkelijk wordt geassocieerd. Maar het nieuwe bestuur van deze noordelijke provincie dat op 8 maart door de ongeveer een half miljoen inwoners wordt gekozen, heeft meer aan het hoofd. Zaken als de ondergrondse op slag van aardgas, de uitbreiding van de vuilverwerking van de VAM en het opheffen van alle kleine gemeenten bepalen de verkiezingscampagne. Eerste die gemeenten. Evenzeer als in deze contreien het geval is (geweest) is de gemeentelijke herindeling een heikel punt. De zittende Provinciale Staten willen het huidige aantal van 34 gemeenten terugbrengen naar 11. Maar daar is niet iedereen even gelukkig mee. Vooral het zuidoosten ziet de plannen van de provincie niet zitten. Daar speelt vooral de tegenstelling tussen platteland en 'de grote stad', waarbij de eigen identiteit heilig lijkt. Als het nieuwe college van Gedepu teerde Staten die bezwaren ho noreert, ontstaan er 13 of 14 gemeenten. Een andere bestuurlijke kwestie die op het Assense provincie huis onderwerp van beraad is, vormt de samenwerking tussen Drenthe en noorderburen Gro ningen en Friesland. Een fusie in de toekomst is niet uitgesloten; aangetekend moet worden dat vooral Groningen wat dat betreft gretig is. De Drenten verzetten zich tegen een fusie maar dat neemt niet weg dat steeds meer - zij het moeizaam - wordt samenge werkt. Een aardige kluif voor de nieu we Commissaris der Koningin Relus ter Beek. Provinciale Sta ten zagen hem niet graag ko men, maar dat lag meer aan de gang van zaken rondom zijn benoeming dan aan de persoon Ter Beek, die wat de Staten betreft de ruimte krijgt om zich te bewijzen. Dat kan hij onder meer doen in de andere discussie in Drenthe, die over de ondergrondse gasopslag. De Nederlandse Aardolie Maatschappij en de Gasunie willen die realiseren in een natuurgebied bij Langelo. Die opslag is volgens de NAM en de Gasunie nodig om de voorraad aardgas op peil te houden. Maar in het milieu-minnende Drenthe voelden ze aanvanke lijk niets voor zo'n ondergrond se opslag. Veel druk uit Den De restauratie van een hunebed bij Havelte. Haag - onder meer van milieu minister De Boer, de vorige Commissaris der Koningin in Drenthe - heeft er toe geleid dat de provincie nu wel meewerkt aan de aanwijzingsprocedure. Wordt in de nieuwe zittingspe riode van Provinciale Staten ongetwijfeld vervolgd. Dat Drenthe zuinig is op zijn natuurgebieden ligt voor de hand. Immers, het landelijke karakter en de opmerkelijke historische overblijfselen als de hunebedden maken deze pro vincie een populair vakantie oord. De provincie voelt er daarom niet veel voor om de vuilnisbelt van Nederland te worden. Plan nen van het afvalverwerkings- bedrijf VAM om een nieuwe FOTO ANP vuilverbrandingsoven te bou wen, ontmoeten veel verzet. Om de verstedelijking van het platteland tegen te gaan heeft de PvdA een plan gelanceerd om alle Drentse stadsuitbrei ding te concentreren op één punt: de nieuwe stad Hunzo in het kale veenkoloniaal gebied. Van oudsher heeft de PvdA de grootste aanhang in Drenthe, de socialisten bezetten 17 van de 51 zetels in de Staten. Het CDA heeft 14 zetels en D66 en de WD elk 8. GroenLinks bezet 1 statenbankjes, het GPV 1. Ten slotte is de Onafhankelijke Par tij Drenthe (OPD) met één sta tenlid vertegenwoordigd. Zowel GroenLinks als die ODP trekken in de campagne fel van leer tegen de grote partijen, die allemaal in het dagelijks be stuur van de provincie zijn ver tegenwoordigd (PvdA en CDA elk 2, D66 en WD elk 1 zetel in GS). 'Het grijze midden', zoals 'GroenLinks de kiezer voor houdt. Als de opkomst op 8 maart die van de Europese verkiezingen van vorig jaar benadert ziet hel er niet goed uit voor de PvdA, die dan 2 zetels terugmoet, e D66, dat zelfs een verlies van zetels moet incasseren. Verlies is er in dat geval ook voor GroenLinks (gehalveerd). Al leen het CDA (plus 1 zetel), WD (plus 2) en de rechtse com binatie SGP/RPF/GPV (plus "l profiteren van een lage c komst. Extreem rechts speelt in de provincie geen rol, komt o niet voor op de lijst. „Onz« leden in Drenthe durfden druk niet aan," motiveerde CD- voorman Janmaat onlangs dt afwezigheid van zijn partij de lijst. Dit is het derde deel van eeo serie naar aanleiding van komende verkiezingen voor Pro vinciale Staten. Deel 1 (over Gro ningen) en deel 2 (over Frier land) verschenen in De Stem vao 23 en 24 februari. Hilversum (anp) - Gezamen lijke programmering op de dinsdagavond moet de start vormen van het samengaan van de bespelers van Neder land 3. VARA, VPRO en NPS (Nederlandse Progamma Stichting) werken volgens een nota van de respectieve lijke directies aan een fusie. pe samensmelting moet binnen vijf jaar zijn verwezenlijkt. Dan loopt de eerste termijn af van de Bolk Van onze Haagse redactie Amersfoort/Noordwijk - kestein heeft bij andere po] gevonden voor zijn idee oir de buitenlandse politiek VVD'er had daar zaterdaj bijeenkomst van zijn partij i Fractievoorzitters van andere grote partijen reageerden giste ren negatief. Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) hield zaterdag tijdens een bij eenkomst van zijn partij in Amersfoort een speciaal voor dit onderwerp ingelaste speech. Daarin verwierp hij het idee van Bolkestein en betichtte hij de WD-fractievoorzitter van 'stemmingmakerij'. Bolkestein pleitte er zaterdag voor, de Nederlandse financiële bijdrage aan de Europese Unie te verminderen. „Met in totaal 25 miljard gulden is Nederland relatief de grootste betaler van de Europese Unie," aldus Bol kestein. Hij ziet geen reden waarom Nederland zo 'buiten sporig veel' moet bijdragen, ter wijl er in Nederland zelf nog veel bezuinigd moet worden. Ne derland zou zich binnen de Eu ropese Unie harder moeten op stellen, want daar geldt 'wie zwijgt, betaalt en wie dwars ligt, wordt beloond'. Bolkestein deed ook vergaande uitspraken over asielzoekers en ontwikelingssamenwerking. Het Nederlands asielbeleid is 'te ruimhartig'. „Het gevolg is dat wij in 1994 relatief drie tot tien keer zoveel asielzoekers hebben opgenomen als onze Europese Van onze verslaggevers Amersfoort - Jan Pronk kom terug als minister van Ontwi het niet meer. Ik vind dat drie menwerking genoeg is. Daarna Pronk zei dat zaterdag in Amersfoort in de marge van een partijbijeenkomst. Pronk wil wel actief blijven op het gebied van ontwikkelingssamenwerking, maar zegt nog geen functie op het oog te hebben. Hij ontkent dat de aanhoudende kritiek op zijn beleid met zijn besluit te maken heeft. WD-fractievoor zitter Bolkestein stelde zaterdag opnieuw dat Ontwikkelingssa menwerking niet langer buiten schot mag blijven bij bezuinigin gen. Het kabinet en het parlemant DE MENS is niet als held gebor Paar, in hoofdzaak communist bruari 1941 bereid waren het tegen wat de joden aangedaan omdat ze neen zeiden zonder er Maar dat is niet de belangrijkst! herdenken. Opdat het nooit r waarschuwing. Die heeft niet neo-nazi's, tot in de raden, state" Een volgende oproep is daarorr de macht kunnen krijgen. Maar Wordt, moet er veel gebeurer collaborateur in ons zelf herkenr teder van ons draagt een spoo: bet is gewoon, want het vr bedreigend. Het wordt pas ern bewust is. Als het vooroordee wordt aangezien en als men d stellen tegen de eigen ongegror En dat zijn velen niet. Zoals Nederlanders zijn mond hield, voornamelijk bezig hield met o Pen nu als vooroordelen teger asielzoekers over tafel gaan. On oe meerderheid aan borreltafel: Kassa's als er racistische kretolo witkwast en kalkt de hakenkruiz op viaducten, abri's en transforr Wie zwijgt, stemt toe, zegt het e n|ets te doen, versterkt men c [acisme in de hand en is zodoer be dokwerker staat symbool v dokwerker roept nog meer Of hchzelf ontdekt, dient hem de v

de Stem | 1995 | | pagina 2