eer werklozen dan in crisisjaren Verzet piloten tegen pensioen-plannen KLM BTS uit Breda krijgt grote order van NOB anse Front n Afrikaan De Schelde bouwt veerboot voor rederij Griekenland Whirlpool investeert 500 miljoen dollar in Enropa iSTEM ECONOMIE A5 |rbeiders-organisatie ILO waarschuwt voor wereldomvattende werkloosheidscrisis fimmer vertrekt [oorlopig nog niet ECONOMIE KORT U mag f 2.086,- fiscaal aftrekken als beroepskosten. Ook als ik geen bonnetjes heb? Belastingdienst De Belastingdienst geeft 7 dagen in de week en 24 uur per dag informatie. Mag ik jullie dan ook uit bed bellen? Belastingdienst FEBRUARI 1995 DONDERDAG 23 FEBRUARI 1995 vnd KÖRTlpedeiiand had zijn 'Agusta-affaire' ruim twintig jaar geleden al |ctivisten b heeft vijf mensen gearres ld te zijn van de Baskischè ft een woordvoerder van het i waren de vijf lid van een .werkten ze daar mee samen f de vorming van een nieuwe voensdag mee ingestemd de fa López Riano, bijgenaamd fje, waar zij van 23 moorden it het veld Rabbani van Afghanistan brede coalitieregering. Het tdeel uit van een vredesplan wam in 1992 aan de macht Ivas verdreven. In de coalitie ftjdende moslimfacties zitten. s bezien, want voorlopig is er jerking van de Talabin, een ■ie van fanatieke studenten be deelnemen vreest Rabbani |1 op de stad zal ondernemen. zaad -it op zwart zaad. Volgens de Amerikaanse hoofdstad alleen uren niet betaalt. Die hebben oed. Een oplossing is niet ster Marion Barry doet zijn snijden in de uitgaven, wat aan besparingen zou opleve- Jack Kemp suggereerde van fte maken om bedrijven en t voelt de meerderheid van de greep voor de 25.000 ambte- ?t Tsjetsjenen et langer met de Tsjetsjeense [elegatie kreeg gisteren geen oofdstad van het naburige 1 over een nieuw staakt-het- j. dat een keer werd verlengd, ■de gevechten weer in alle 'jgonnen deze week een nieuw de zuidelijke wijken van de ?n oosten van de stad werden segtuigen gebombardeerd.. e Biliac in j de Verenigde Naties heeft |slim-enclave Bihac bereikt, ileider Fikret Abdic en hun L van Kroatië hebben de tien jvee dagen tegengehouden. In leringsleger beheerst, hebben pr gebrek aan voedsel. irse gevangenis ■eren met harde hand een ttgiers neergeslagen. Daarbij >ewakers de dood, zeggen de opstand van radicale moslims In de opstandige gevangenen prs staken noorde Belgische vee-inspec- teren het werk deels neerge- pnden, zullen zij alleen nog i de begrafenis, vermoedelijk ruim drieduizend veeartsen In van de keurders hebben de |m een verbod op het slachten naart. Die periode moet de len om een effectieve strategie pippelen. De hormonenmaffia 1 te hebben. 8® J ff en weer aan de grens tussen Ecuador van grote omvang uitgebreid, eerste groep internationale rriveerd. ig zouden honderden Ecuado- ;n gebied zijn geïnfiltreerd, als een bewijs dat Peru de emers wil dwarsbomen. xtreem-rechtse Front Natio- e in Marseille een 17-jarige ichoten uit een geweer. De 7-jarige voorbijganger Ibrahiffl di, die vlakbij woonde, werd iodelijk in de rug getroffen. Le Pen, die in de peilingen voor le presidentsverkiezingen op H irocent staat, wilde niet ingaan )p het incident en zei dat hij niet voldoende informatie had. Vijfhonderd mensen protesteer- len gisteravond tegen vreemde- ingenhaat op de plaats van de noord. Haag (anp) - Houden [tenlandse vliegtuig- en! fjopterfabrikanten zich hfisd met aanbiedingen a commissie- en smeergel- bij het verwerven van jinsie-orders, zodra het om jeukbare' Nederlandse Jjitici gaat? twintig jaar geleden, in liter 1974, leek het er even op took twee Nederlandse politi- (nverhoeds betrokken raakten Ijen heuse omkoopaffaire. Franse vliegtuigfabrikant sault had het toenmalige Pv- fcmerlid Piet Dankert an derhalf miljoen gulden geboden, en diens collega van de WD, Wim Keja, laten doorschemeren dat er wel eens 30.000 gulden in de WD-partijkas zou kunnen vloeien via de Nederlandse ver tegenwoordiger van Dassault, ir. J. Botterman. Dankert ventileerde die beschul diging in een gesprek met het Franse dagblad Le Monde. Dat was een zet die hem door de Nederlandse politiek niet in dank is afgenomen. Dankert zou zich veel later, als lid van het Europese Parlement, opnieuw opwerpen als grote bestrijder van fraude met Europese subsi diegelden. Ook dat was geen onverdeeld succes. De boteraffaire - Neder land zou jarenlang tegen de re gels in boter hebben geëxpor teerd met Europse subsidie - werd hem door de zuivelsector en de politiek niet in dank afge nomen. Terug naar de 'vliegtuigorder van de eeuw', zoals de keuze tussen uiteindelijk de Franse Mi- rage en de Amerikaanse F16 toen werd opgevat. Het Openbaar Ministerie rook onmiddellijk lont en zowel Keja als Dankert werden gehoord als 'kroongetuige', evenals de ont kennende vertegenwoordiger Botterman van Dassault, die van de omkooppoging werd beschul digd. De topman van Dassault Pierre Fran?ois ging met Dankert voor de Nederlandse tv in debat. Dankert hield staande dat de omkooppoging werd onderno men op 23 augustus 1974. In de tweede week van februari 1976 liet officier van justitie Von Meyenfeldt in zijn requisitoir voor de Amsterdamse rechtbank geen spaan heel van de opstel ling van zowel Dankert als Keja. Dat zij na dit aanbod bijna twee maanden hadden gewacht om ermee naar buiten te treden, en dan nog wel via de pers, gaf geen pas. De bevoegde autoriteiten hadden de affaire uit de krant moeten vernemen. „Als vertegenwoordiger van de hoge overheid spreek ik mijn afkeuring uit over de handelwij ze van de twee kroongetuigen in dit proces. Zij maken nota bene zelf deel uit van die overheid." „Zij hadden de boot tegenover Botterman al in een vroegtijdig stadium moeten afhouden. Of, toen zij met welk motief dan ook besloten hadden een wat toe geeflijke en soepele sfeer te laten ontstaan, dubbel op hun hoede moeten zijn toen hun een con creet en duidelijk aanbod zou zijn gedaan." Eind febrauri sprak de recht bank Botterman vrij, omdat het bewijs van poging tot omkoping niet was geleverd. Daarmee was de omkoopzaak ook politiek vol tooid verleden tijd. Op 27 mei 1975 maakte toenma lig minister Vredeling van De fensie zijn keuze: het werd de F-16. Dat had met name door de tegenstribbelende PvdA nog heel wat voeten in de aarde. Op 14 juni van dat jaar kwam de partijraad van de PvdA met een motie van treurnis over het be sluit, waarin werd aangedrongen op verlaging van de defensielas- ten. Dat was aanleiding voor de vermaarde uitspraak van Vrede ling: 'Congressen kopen geen vliegtuigen'. Léve (rtr/dpa) - De wereld stevent af op een werkloosheids- liis. Dat zegt de Internationale Arbeidersorganisatie (ILO) Let rapport World Employment 1995 dat gisteren in Genève Iverschenen. (organisatie roept de regerin- j van alle landen op samen te Jsrken om een sociale ramp af penden. i het rapport zaten eind Ijjï ui de gehele wereld 820 Lijoen mensen, dat is 30 pro fit van de beroepsbevolking, Her werk. Dat betekent dat E situatie over de hele wereld pen slechter is dan tijdens de an van de grote depressie be ll jaren dertig. pnder gezamenlijke actie neemt aantal werklozen snel toe, hardoor de sociale onrust over ft hele wereld toeneemt, voor- lit de aan de Verenigde Naties ponden organisatie. IDe politiek en maatregelen van [stellingen op zowel nationaal Is internationaal niveau kunnen 1 moeten verbeterd worden om If, afdrijven naar een wereld- VERVOLG VOORPAGINA idhoven - Het aantal werkne- is steeg in 1994 met 8.600 tot Tegenover een inkrim- ig met 3.000 werknemers in liiropa stond een uitbreiding :t 8.300 mensen in de groei- •kten in Azië en Latijns- aerika. Opvallend is de stij- van het aantal tijdelijke achten van 5.900 tot 11.600. Hips verwacht dat het perso- risbestand met name in Azië lijft groeien. Timmer drukte jsteren geruchten over een dig afscheid de kop in. „Ik geen plannen om op korte smijn te vertrekken. Ik ben ook iet van plan om langer te blij- ffl dan noodzakelijk is, want ik ook nog andere dingen te ten." immer, die maandag 62 jaar is (worden, mag aanblijven tot in ■et jaar waarin hij 66 wordt. De tans daarop schatte de Philips- •pman echter 'op minder dan fcprocent'. lat betekent dat hij voorlopig ading blijft geven aan de nieu- ffi fase waarin de sanerings- fperatie Centurion is gekomen. de belangrijke herstructure ren achter de rug zijn komt Kt accent te liggen op 'winstge- «de groei'. De plannen voor jie groei krijgen in de loop van jaar gestalte in de top van ït concern. Ondanks de verzekering van immer dat 'we zullen laten zien lat we nog beter kunnen' en de terhoging van het dividend van '0 cent tot 1,25 gulden, reageer de de beleggers gereserveerd op te Philips-cijfers. De koers van aandeel Philips eindige gis ten op 55,60 gulden: 70 cent «ferdan dinsdag. omvattende werkgelegenheids- crisis af te wenden," aldus ILO- directeur Michelle Hansenne in het voorwoord van het 200 pagi na's tellende rapport. „De huidige werkgelegenheidssi tuatie is zowel moreel onaan vaardbaar als economisch iratio- neel," aldus Hansenne. „Het is een enorme verspilling van hulp bronnen en verergert het mense lijk lijden." In de belangrijkste Westerse in dustrielanden zijn 35 miljoen werklozen. In Oost-Europa en Rusland neemt de werkloosheid snel toe, waardoor de steun voor economische en sociale hervor mingen afneemt. In Rusland leven 100 miljoen mensen onder de armoedegrens, in Polen de helft van de bevol king en in Bulgarije zelfs 73 procent. Het rapport pleit ervoor de aanpassingen aan de markt economie in Oosteuropese lan den te vertragen, omdat 'een verdere toename van de werk loosheid tot een sociale catastro fe leidt'. In Afrika is zelfs 60 procent van de beroepsbevolking werkloos of probeert in het informele circuit iets te verdienen. In Latijns- Amerika is de situatie evenmin rooskleurig. De ILO constateert dat hier veel mensen in toenemende mate slecht betaalde parttime-banen hebben en sociale bescherming ontberen. Volgens het rapport is het ontbreken van sociale be scherming hier nog een groter probleem dan de werkloosheid zelf. Over het algemeen geldt dat vooral onder etnische minderhe den de werkloosheid is gestegen. Alleen in Oost- en Zuidoost-Azië en enkele Europese landen is de situatie rooskleuriger, voorna melijk omdat de regeringen zich daar concentreren op de groei van op export gerichte industrie- en. Om de werkloosheid te doen da len, beveelt het rapport aan de ■handel te liberaliseren en over de hele wereld samen te werken om de financiële markten te sta biliseren. Verder pleit de ILO voor het aanmoedigen van op export ge richte industrieën en verbetering van de arbeidsmarkt door de niet-loonkosten van salarissen (sociale lasten) te verlagen. Hierdoor moet het voor onderne mers aantrekkelijker worden werknemers in dienst te nemen. Ondernemers en kleine boeren in Derde-Wereldlanden zouden gunstige kredietvoorwaarden moeten krijgen, aldus het ILO- rapport dat is opgesteld met het oog op de Sociale VN-Topconfe- rentie die volgende maand in Kopenhagen wordt gehouden. Herwaardering van de pensioenpremies levert de KLM volgens VNV-voorzitter Baksteen vijftig tot honderd miljoen op. foto anp Van onze verslaggever Amstelveen - De Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers verzet zich tegen de manier, waarop de KLM een blijvend voordeel van vijftig tot honderd miljoen gulden op de pensioenpremies wil bewërkstelligen. De VNV is daarom niet tot een cao-akkoord kunnen komen met de KLM. Voorzitter Baksteen van de VNV zegt dat de vliegers 'hun buik vol hebben' van het KLM-beleid. Acties verwacht hij echter voor lopig niet. „In principe blijft de huidige cao voor ons nog een jaar geldig, alleen missen we de loonsverhoging." De KLM (24.000 werknemers) bereikte in de nacht van dinsdag op woensdag met zes van de zeven bonden een cao-akkoord. Dat behelst materieel een sala risverhoging in twee stappen van 2,25 procent en een extra adv- dag. Werkgroepen gaan een resul- taatsafhankelijke beloning gaan bestuderen. „Deze cao biedt mo gelijkheden later structruele af spraken te maken over een pak ket arbeidsvoorwaarden, waar mee de KLM flexibel kan reage ren op veranderingen in de be drijfstak en het kostenniveau kan meten aan dat van de con currenten," stelt KLM. Ook de vliegersvakbond VNV heeft geen problemen met dit deel van het akkoord. Maar de KLM stelde verder voor om de pensioengerechtigde leeftijd voor vliegers te verhogen van 56 naar 60 jaar. „De huidige regeling is te duur," stelt een woordvoerster van de KLM. De pensioenpremie zou daardoor eenderde lager kunnen uitvallen. Verder wil het bedrijf de pen sioenpremie alvast halveren, hangende een onderzoek naar een nieuw pensioensysteem. Dat levert de KLM volgens VNV- voorzitter Baksteen vijftig tot honderd miljoen gulden op. Baksteen keert zich tegen beide punten. „Zulke vergaande maat regelen passen niet binnen een eenvoudig cao-overleg. We heb ben de afgelopen periode met het afzien van de pensioenpre mies al zevenhonderd miljoen gulden aan overschotten uit de pensioenfondsen overgeheveld naar de KLM. Die had het geld toen hard nodig. Nu moeten we eerst praten over wat er gebeurt als er tekorten zijn." De verhoging van de leeftijd vindt hij niet aanvaardbaar. „Als je ouder wordt, neemt de fysieke en psychische belasting steeds meer toe. Nu is het moge lijk om op vrijwillige basis tot 58 jaar door te gaan en zestig is op diezelfde basis ook bespreek baar. Maar niet verplicht," zegt Baksteen. De KLM verwijst naar regelin gen bij de internationale concur rentie 'en die staan naast ons op Schiphol'. Maar dan hangt het af hoe er wordt vergeleken: bij Bri tish Airways gaan piloten door tot hun 55e, bij Lufthansa tot hun zestigste. De verhouding tussen de VNV en de directie is al enige tijd ge spannen. De verkeersvliegers verdienen riante salarissen, waar KLM graag wat op Wil bezuini gen. Volgens Baksteen gaat de KLM-directie met haar laatste voorstellen oud misnoegen uit vechten. Het zou volgens hem beter zijn dat de luchtvaartmaatschappij zich concentreert op een goede strategie voor de toekomst nu het financieel weer veel beter gaat. De KLM-directie hoopt dat er nog een reactie van de VNV komt voor hervatting van het overleg. De VNV heeft het over leg immers niet formeel afgebro ken, aldus de woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij. Van onze verslaggever Breda - Philips-dochter BTS in Breda heeft een belangrijke order binnenge sleept van het Nederlandse Omroeppro- duktiebedrijf (NOB). BTS levert totaal 52 nieuwe studio- en portable camera's met een gezamelijke waarde van ruim tien miljoen gulden. Met de order, die dertig manjaren werk oplevert, pakt het in professionele broadcas- tapparatuur gespecialiseerde bedrijf de lijn naar boven weer op. BTS heeft enkele moei lijke jaren achter de rug, onder meer door prijsdumping van Japanse concurrenten. Het aantal personeelsleden ging terug van 330 naar een dieptepunt van 240. De omzet viel in 1993 tien miljoen gulden terug tot dik vijftig miljoen. Vorig jaar noteerde BTS dankzij een nieuwe camera-lijn een omzetstijging van acht pro cent. Inmiddels is het aantal vaste mensen weer opgelopen tot 270, terwijl al weer Daarbij is dc order van NOB voor BTS van groot belang, omdat NOB tot de grootste facilitaire bedrijven voor de omroep in Euro pa behoort. Een onlangs verworven order voor de Duitse ZDF verstevigt de positie in het Duitstalige gebied. BTS rekent op nieu we orders uit Zwitserland. President-directeur Porsius van de NOB be krachtigde zijn order gisteren tijdens een bezoek aan het Bredase bedrijf. uFbl-lur1-'1 «-tl vviji OA YVCC1 wv.wi.il aan riet UiCUdac UCU1IJ1. dertig inleenkrachten op tijdelijke basisFeitelijk ging het daarbij nog om 42 eame- rondlopen. Als de orderstroom aanhoudt, ra's voor een vervolgorder. Vorig jaar mocht kan ook de vaste werkgelegenheid verder BTS al de eerste tien camera's van het worden uitgebreid. nieuwe type leveren. Nederlander regelt financiële zaken zelf Utrecht - Het merendeel van de Nederlandse consumenten (85 procent) zegt zijn geldzaken grotendeels zelf te regelen. Steeds meer mensen zullen in de komende jaren echter gebruik maken van persoonlijk financieel advies. Ze zijn ook bereid daarvoor te betalen. Dit zijn conclusies uit een recent onderzoek van het Centrum voor Marketing Analyses onder 1200 welstandige Nederlandse consumenten. Het onderzoek is gisteren ter gelegenheid van Geldzaken '95, een beurs die vandaag tot en met zaterdag wordt gehouden in de Jaarbeurs in Utrecht. Schadevergoeding sigarettenfabrikanten Tallahassee - De Amerikaanse staat Florida heeft een proces aangespannen tegen 21 sigarettenfabrikanten en eist 1,4 miljard dollar als schadevergoeding voor de medische kosten die zijn uitgegeven aan onder meer patiënten met longkanker. Volgens de wet in Florida is het mogelijk de schadeclaim te verdrievou digen, zodat het totaal geëiste bedrag kan oplopen tot 4,5 miljard als het proces wordt gewonnen. De overheid van Florida wil een schadevergoeding van 1,4 miljard, omdat dit bedrag volgens de staat de afgelopen vier jaar is uitgegeven aan kosten voor medische zorg aan mensen die nadelige gevolgen'hebben ondervonden van roken. TVM verhoogt wa-premie 7 a 12 procent Hoogeveen - Ook TVM (Transport Verzekerings Maatschappij), sponsor van de wielerploeg van Cees Priem, verhoogt de wa-premie voor bestel- en vrachtwagenverzekeringen per 1 maart 1995. De premies voor op het buitenland rijdende wagens gaan met 7 procent omhoog, die voor binnen Nederland rijdende wagens stijgen met 12 procent. De premies voor casco laat TVM ongemoeid. Meerderheid voor staking Duitse metaal München - Van de metaalarbeiders in Beieren heeft volgens de Duitse bond IG Metall 88,3 procent 'ja' gezegd tegen staken. Daarmee is de vereiste meerderheid van 75 procent ruim overtroffen. Volgens de Beierse vakbondsleider Neugebauer zal hij voorstellen de staking morgenochtend te laten beginnen. IG Metall eist 6 procent meer loon voor zijn 3,6 miljoen leden in het westen van het land. De werkgevers hebben tot nu toe geen enkel concreet voorstel op tafel gelegd. Zij zeggen dat een loonsverhoging tot de mogelijkheden behoort, maar hameren er steeds op dat er kostenbesparingen tegenover moeten staan. Eerste acties in bouwsector Oss - In de bouw zijn gisteren de eerste korte acties gehouden. In Amsterdam onderbraken 250 bouwvakkers hun werk aan een parkeergarage samen te komen. In Oss legden 130 bouwvakkers, betrokken bij de bouw van een nieuwe Akzo-vestiging, hun werk voor enige tijd neer. Verder melden de bonden acties in Zoetermeer en Leiden. Volgens een woordvoerder van de Bouw- en Houtbond FNV is de actiebereidheid onder de bouwvakkers groot. Ook de komen de dagen gaan de bonden door met het informeren van de werknemers op de bouwplaats. Onrust werknemers Fokker neemt toe Den Haag - De onrust bij de Fokker-vestigingen wordt met de dag groter. Enkele tientallen medewerkers van de met sluiting bedreigde vestiging Ypenburg hebben voor korte tijd het werk neergelegd. De werknemers willen daarmee protesteren tegen de volgens hun al bestaande sluitingsplannen, heeft een or-lid gisteren bevestigd. OfficieeT zal Fokker komende maandag een besluit nemen over de reorganisatie van het concern, maar de Ypenburgers vermoe den dat het besluit allang is genomen. Op Ypenburg werken ruim 600 mensen. Herman Hulshof manager van het jaar Noordwijk - Herman Hulshof, directeur van Koninklijke Huls- hof's Verenigde Fabrieken uit Lichtenvoorde, is gisteravond gekozen tot 'Manager van het jaar'. De prijs werd uitgereik door minister Wijers van Rconomische Zaken. Er waren zes finalis ten, onder wie directeur C. Mol van Molca Design in Etten-Leur. Vlissingen (anp) - De scheepswerf De Schelde gaat een catamaran veerboot ter waarde van 60 miljoen gulden bouwen voor een Griekse rederij. De veerboot wordt in maart vol gend jaar afgeleverd, waarna het schip vanaf april gaat varen tus sen Italië en Griekenland. De Grieken hebben belangstel ling getoond voor nog meer schepen van dit nieuwe ontwerp. De Schelde venvacht dat in mei duidelijk zal worden of deze ver- volgorders doorgaan. De Vlissingse werf ziet de nieuwste order als een belangrij ke doorbraak voor het bedrijf. De Schelde heeft zich in het verleden vooral met de bouw van marineschepen bezig gehou den. Als gevolg van de teruggang in deze markt heeft De Schelde een paar jaar geleden besloten op nieuw de civiele markt op te gaan. Volgens verkoopdirecteur Van der Knaap blinkt de catamaran veerboot uit door stabiliteit, ver geleken bij conventionele veer boten. Daardoor is het comfort van de passagiers een stuk gro ter. De catamaran heeft een maxi mum snelheid van 65 kilometer per uur. Op het schip dat De Schelde gaat bouwen is ruimte voor 620 passagiers en 152 per sonenauto's. (ADVERTENTIE) Als een aangiftebiljet ontvangt, kunt u altijd onder "beroepskosten" een bedrag invullen zonder dat u daar voor bonnetjes hoeft te bewaren. Als uw inkomsten hoger z'jn dan 26.063,- is het standaard aftrekbare bedrag dat u In kunt vullen 2.086,-. "Wat moet ik doen als ik meer dan het standaardbe- dra9 kan aftrekken?" A's u een hoger bedrag denkt te kunnen aftrek- *en> is het noodzakelijk dat u dit kunt aantonen aan de hand van rekeningen, kwitanties en giro- bankafschriften. Meer hierover leest u in de toelichting die u bij het aangiftebiljet ontvangt «ninde gratis brochure "Beroepskosten". "Wat valt eigenlijk allemaal onder Onder beroepskosten vallen alle kosten die te toaken hebben met uw werk. Dat kunnen bij- v°orbeeld de kosten zijn die u maakt voor solli- citaties en zakelijke telefoontjes. Ook hierover vindt u gedetailleerde informatie in de brochure "Beroepskosten". "Mag ik ook mijn studiekosten aftrekken?" Alle kosten die u maakt om bij te blijven op uw vakgebied, zijn beroepskosten. Voor kosten van cursussen en een stu deerkamer geldt een maximum aftrekbaar bedrag. "Hoe kan ik aan meer informatie komen?" Het kan zijn dat u bij het invullen van uw aan gifte op specifieke vragen stuit. In dat geval kunt u de brochure "Beroepskosten" raadplegen. Deze is bijvoorbeeld verkrijgbaar bij postkan toren en bibliotheken. Vanaf nu introduceren we bovendien nieuwe manieren waarop u, 24 uur per dag, aan informatie kunt komen. Bijvoorbeeld per TV plus telefoon (TV-video- tex) of via een PC met modem. Ook hierover vindt u meer informatie in de toelichting bij het aangiftebiljet. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Amerikaans bedrijf schrapt wel 2000 banen Van onze redactie economie Keulen - De Amerikaanse witgoedgigant Whirlpool breidt, na vorig jaar een forse winststijging geboekt te hebben, de investeringen in Europa uit tot 500 miljoen dollar eind 1996. Dit geld gaat vooral naar de jaar bleek dat in Oosterhout vijf- (ADVERTENTIE) produktiecentra in Duitsland en Italië. Whirlpool heeft ook een filiaal in Oosterhout. Dit kondigde Fettig, president van Whirlpool Europe, gisteren aan op de Domotechnica in Keu len, 's werelds grootste beurs voor huishoudelijke apparaten. In september 1994 wees het be drijf al 205 miljoen dollar toe aan drie fabrieken in Duitsland. Daar komt nu een extra 300 miljoen dollar voor produktie en produktontwikkeling bij. Tegelijkertijd is Whirlpool bezig met een grote reorganisatie in Europa, die tot eind 1996 2000 banen zal kosten. In Nederland betreft de inkrim ping de vestigingen in Eindho ven en Oosterhout. Eind vorig tig a zestig banen verdwijnen. Sinds Whirlpool in 1991 de wit goed-activiteiten van Philips overnam, heeft het bedrijf al 2000 banen geschrapt. Whirlpool ziet de winst voor het vijfde achtereenvolgende jaar stijgen. De nettowinst steeg met 17 procent naar 332 miljoen dol lar, tegen 285 miljoen in 1993. De jaaromzet groeide met 8 pro cent, van 7,53 miljard naar 8,1 miljard dollar. Wereldwijd verkocht het con cern in 1994 voor het eerst meer dan acht miljoen apparaten, een volumegroei van 8 procent ver geleken met 1993. Het bedrijf, marktleider in de Verenigde Sta ten, is in Europa nu de op twee na grootste producent van huis houdelijke apparaten. De meeste mensen vullen hun aangiftebiljet in tijdens de avonduren of in het weekend. Als u op dat moment aan vullende informatie zoekt die u niet in de toelichting kunt vinden, is het handig als u direct hulp kunt krijgen. Daarom heeft de Belastingdienst tot 1 april van dit jaar extra informatieservice voor u beschikbaar. Zo kunt u direct antwoord krijgen op uw vragen. Deze informatieser vice is 7 dagen in de week en 24 uur per dag bereikbaar. "Informatie via de televisie met TV-videotex." Als u een televisietoestel heeft met teletextvoorziening, is het mogelijk extra informatie te verkrijgen met TV-video tex. Deze informatie vindt u op pagina 808 van RTL5-text. Hiervoor heeft u dan wel een telefoontoestel met druktoet- sen nodig. De kosten hiervan zijn 45 cent per minuut. "Informatie via Teletekst" Op NOS-teletekst pagina 510 kunt u dagelijks het ant woord op één van de meest gestelde vragen van de dag aan de BelastingTelefoon terugvinden. Tevens licht NOS-tele tekst iedere week een ander specifiek belastingonderwerp toe op pagina 509. "Informatie via uvt PC." Indien u beschikt over een modem met Videotex-software, kunt u terecht op nummer 06 - 74 00 onder dienstnaam "Belastingdienst". Meer over deze service leest u in de toe lichting bij uw aangiftebiljet. Voor gebruikers van een modem met andere software is er het extra nummer 06 - 71 11. De aanbevolen modeminstel ling hiervoor is 7,E,1. Wacht na "connect" 25 seconden of toets "A" in. Zodra er om een dienstnaam wordt gevraagd, tikt u "Belastingdienst" in. Ook kunt u via de "Digitale stad" in Amsterdam antwoor den op uw vragen vinden. Dat kan via telefoonnummer 020 - 622 52 22 bij "Overheids-informatie". Ten slotte is ook toegang mogelijk via Internet http://www.dds.nl, of anders via telnet dds.nl. Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker.

de Stem | 1995 | | pagina 5