in een rasje t zo ver. Busreizigers claimen miljoen 'Hormonenmaffia verklaart controleurs de oorlog' |se Zonwering Omkoopschandaal drijft Vlaamse SP verder in het nauw Even terug in de schoolbanken Tatoeage?1 Van AALST Kamer wil donorregister 6 Schengen'' weer vertraagd >rdstraat 55 Axel II. 01155-63565 •:L Lederwaren Axel 01155-64744 Gk)enRij< ^zekerheid over Lor Axel-Zelzate Belgische justitie bekijkt mogelijkheid om onschendbaarheid Navo-topman Claes op te heffen Busmaatschappij ZWN verwacht anderhalve ton aan schadeclaims door staking |AC wil Neumann i nieiiwe trainer lok ambieert peede termijn [loUar herstelt zich, re daalt verder Mast-Nedam leemt IGB over Premiekorting ptle cüënt Huishoudartikelen f°l zware metalen' Omo drukt winst Unilever 'Miljardenstrop pensioenfondsen' Spijt van uw Laser Praktijk Breda Moord op vleeskeurder is wrang bewijs dat Belgische strijd tegen groeihormonen succes heeft 50 - 17911 In kanaal gevonden vrouw blijkt gestikt Werkonderbrekingen in de bouw ESTEM in. Bomen en heesters staan, de winter geen vorstperiode rt die jaarlijkse spectaculaire rust. Bruin en zwart maken aanderen staat compleet op or een gedaanteverwisseling. er precies twintig jaar. In die bedrijfje, gespecialiseerd in im, dat werk biedt aan acht dat u hinder zult hebben van jm. Toch bent u van harte ke attentie! 1j5e JAARGANG geuzen - Als België niet mee- yt, is de kans groot dat er ai nieuw goederenspoor tussen en Zelzate komt. De NS wil let weer in een slepende dis mie belanden zoals met de i. Bovendien heeft de verbin- ,«voor de NS geen hoge priori- (°Het goederenvervoer daar jt nog geen 6 procent uit van Lfotale goederenvervoer. IjE ZEELAND - C1 Van onze redactie buitenland Brussel - Het Agusta-om- koopschandaal brengt de pro minente leden van de Vlaamse Socialistische Partij steeds verder in het nauw. De Belgische justitie onderzoekt hoe zij de diplomatieke on schendbaarheid van secretaris generaal Willy Claes van de Navo kan opheffen, aldus de Vlaamse commerciële televisiezender VTM. Maandagavond deed de po litie huiszoeking bij Europees commissaris voor concurrentie- zaken Karei van Miert. Voorzit ter Jacques Santer van de Euro pese Commissie zou op verzoek van Van Miert zelf diens diplo matieke onschendbaarheid heb ben opgeheven. Santer heeft in een summiere reactie laten weten dat hij zijn commissaris nog steeds ver trouwt. De Italiaanse helikopterbouwer Agusta betaalde in de jaren tach tig 50 miljoen frank (circa 2,75 miljoen gulden) aan steekpennin gen om een order voor 46 heli kopters voor de Belgische land macht binnen te slepen. Agusta kreeg de order. Het smeergeld kwam terecht bij de Vlaamse SP. Claes was in 1988 de SP-minister van Economische Zaken en gaf zijn goedkeuring voor de aan koop van de Agusta-helikopters nadat hij de compensatie-orders had beoordeeld. Agusta zou voor werk zorgen in bepaalde Vlaamse regio's maar daarvan is achteraf gezien niets terecht gekomen. De Navo-topman had gisteren een ontmoeting met de ambassa deurs van de lidstaten van het bondgenootschap. Daarbij zou ook het Agusta-schandaal ter sprake zijn gekomen. Een Navo- woordvoerder wilde alleen be vestigen dat onduidelijkheid be staat over de vraag hoe de on schendbaarheid van Claes even tueel kan worden opgeheven. Claes zei zelf eerder deze week dat hij justitie graag te woord wil staan, ook al weet hij niets van de Agusta-af faire. Karei van Miert was ten tijde van (MIN./MAX. ff jTS^j ■Opklaringen (Vandaag een opleving van list weer. Er zijn van tijd tot ■tijd opklaringen en tot de Lond blijft het overwegend I droog. Vanaf donderdag ■opnieuw buiig. iia - De beoogd opvolger van l« Spelbos heet Herbert Neu- Daarmee lijkt de overeen- ist van NAC-trainer Spelbos t Vitesse een verkapte trai- ssruil. Neumann (41) is immers Iman die na het lopend seizoen I Arnhem plaats moet maken lor Spelbos. ■JE SPORT - B2 a Haag - PvdA-premier Kok Jsbieert een tweede ambtster- Ijn als minister-president. „Het «mij dierbaar zijn Nederland l21e eeuw te kunnen binnenlei- p," zei de premier gisteren tij- een ontmoeting met hoofd- fclacteuren in Den Haag. Hij rak geen voorkeur uit voor een filitiepartner. Imsterdam - De koersdaling van li dollar is gisteren tot staan ge pen. De dollar eindigde in de Iiropese valutahandel op een Vs van f 1,6590. De dollar her- fdde zich na het bericht dat er j akkoord is over Amerikaanse |eun aan Mexico. lire daarentegen belandde beren voor de zoveelste keer jaar op een historisch diepte- Bit. De koers daalde van f i per duizend tot een nieuw [iptepunt van f 1,0265. Als reac- de val verhoogde de Itali- nse centrale bank de rente. Ballast-Nedam neemt zo d als zeker het Bredase aan- Jfmersbedrijf IGB over. Beide bijen denken volgende week lJd te komen. PtiE ECONOMIE - A5 ihem - De Velpse verzekeraar «ové geeft klanten die hun ge- fidheid aantoonbaar verbete- 1 een premiekorting tot tien Pcent op hun ziektekosten- of ïfflifondsverzekering. De kor- (g kan oplopen tot f 100 tot f |'J per persoon per jaar. Om de lagere premie in aanmer- PSte komen moet de verzeker- l'twee keer per jaar een fitness- pt afleggen. p Haag - Veel huishoudelijke fwiksvoorwerpen van kunst- F zoals afwasborstels, emmers /■Kleerhangers horen in feite bij I9huishoudelijk chemisch afval, f"blijkt uit een onderzoek van (Consumentenbond naar zware in huishoudelijke ge- tsvoorwerpen. In één op de [Je onderzochte kunststof arti- 1 zitten te veel zware meta- 1 zoals cadmium, kwik, ch- ""l antimoon en/of selenium. Van onze verslaggevers Breda/Zierikzee - Duizenden door de staking gedupeerde busreizigers hebben voor meer dan een miljoen gulden aan claims in gediend bij de busondernemingen. De Zeeuwse busonderneming ZWN in Zierikzee heeft op dit moment voor 100.000 aan claims binnen en verwacht dat het bedrag op zal lopen tot an derhalve ton. Bij de Brabantse busmaatschappij BBA durft men nog geen schatting te maken. Hoe groot de schade voor de elf bij Verenigd Streekvervoer Ne derland aangesloten busonderne mingen uiteindelijk zal worden, is op dit moment nog niet te zeg-- gen. Verzoeken om restituties lo pen nog steeds binnen. De ter mijn voor het indienen van scha declaims sluit op 15 maart. Buschauffeurs die lid zijn van de Vervoersbond FNV hebben bijna vier weken gestaakt omdat zij het niet eens waren met het cao-aan bod van de werkgevers. Volgende -week doet een arbitrage-commis sie een bindende uitspraak in de ze zaak. De gedupeerde busreizigers krij gen alleen over de eerste zes sta kingsdagen hun geld terug. Vol gens een woordvoerder van VSN kunnen voor de andere stakings dagen geen claims worden inge diend omdat de rechter na een week staken bepaalde dat alleen buiten de spitsuren (tussen 10 en 15 uur) het werk neergelegd mocht worden. De reizigers kon den dus tijdens de spitsuren wel vervoerd worden. De restituties moeten door de busbedrijven zelf worden vergoed. Mr. E. Geerdes, directie-secreta ris van de ZWN, zegt dat er tot nu toe ongeveer 4000 claims zijn in gediend bij de Zeeuwse buson derneming. Met drie man sterk worden er daarvan 120 per dag afgewerkt. Gemiddeld geeft de ZWN 25 gulden terug aan de ge dupeerde reizigers. VANDAAG IN DEZE KRANT Unilever presenteerde gisteren zijn jaarcijfers, die in totaal een beschei den winstgroei te zien geven. Het resultaat van de onderneming is in ne gatieve zin beïnvloed door Omo Power, het waspoeder dat wat al te rigoureus zou wassen. 2IE ECONOMIE - AS Kroonprins Willem-Alexander was gistermiddag even terug in de schoolbanken. Hij woonde een scheikundeles bij op het Johan de Wit College in de Haagse Schildersbuurt. De prins liet zich la ter op de burgelijke stand van de gemeente inschrijven als inwoner van Den Haag. Over twee weken betrekt hij zijn nieuwe woning naast het werkpaleis van zijn moeder aan het Noordeinde. FOTO ANP INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Den Haag - De Nederlandse pensioenfondsen lopen over vijf jaar op tegen een strop van tien miljard gulden. Dit komt omdat 65-plussers hun der partner staat de keuze bij recht op een' nabestaandenpen sioen kunnen laten vervallen in ruil voor een verhoogd aanvul lend ouderdomspensioen. Dat berekenen de actuarissen C. Oor (Brans Co) en A. de Becker (directeur van het pensioenfonds van de Nederlandse Omroep) in het blad De Werkgever van het NCW. Deze tegenvaller ontstaat in hun visie doordat op initiatief van D66-kamerlid L. Groenman in de nieuwe pensioen- spaar fondsenwet de keuze tussen na bestaanden- en aanvullend ouderdomspensioen is opgeno men. Dat leek een vestzak-broek zakoperatie. Maar voor circa 10 procent van de verzekerde werknemers zon- voorbaat vast. Zij kiezen voor een verhoogd ouderdomspensioen, terwijl voor hen nooit pensioen geld voor een nabestaandenpen sioen is gereserveerd. Dit had de Tweede Kamer destijds nie. voorzien. (ADVERTENTIE) Verwijdering zonder litteken Bel voor info: 076-207005 Stroppenkaart \7 Van onze correspondent Bert Schampers Turnhout - De verslagenheid in We- chelderzande, een gehucht van de Antwerpse gemeente Lille, is groot. Buurtbewoners van de vermoorde vee arts Karei van Noppen aan de Hove- niersweg kunnen het nog niet geloven. Toch weten ze allemaal te vertellen dat de 42-jarige inspecteur van het Belgische ministerie van Volksgezond heid al enkele malen bedreigd was door de zogenoemde hormonenmaffia. In een greppel op de hoek van de Hove- niersweg en het Zand vond de rijkswacht maandagavond het lijk van Karei van Noppen. Hij was één van de 25 Belgische vleeskeurders die speciaal belast zijn met het opsporen van verboden groeihormonen en andere vetmesters in rundvlees. Van Noppen werd vlakbij zijn woning koelbloedig vermoord, nadat hij eerst was klem gereden door zijn moordenaars. Zij vuurden van dichtbij drie kogels af. Eén daarvan doorboorde de schedel. Een twee de kogel raakte de veearts in de buik, een derde in de rug. Buurman August Leys hoorde de schoten. „Ik zei nog tegen mijn vrouw: dat is een ei genaardig geluid. Ik ben buiten gaan kij ken en zag een auto vertrekken. Midden op de weg stond de Mercedes van Van Nop pen met draaiende motor, het portier open en de lichten aan. Ik vond het al zo vreemd dat die andere auto gewoon doorreed. Als er iemand gewond is, dan telt toch elke mi nuut." De buren gingen kijken, maar zagen geen chauffeur. De rijkswacht dacht bij aan komst dan ook dat de veearts was ont voerd. Pas enige tijd later werd het slacht offer in de greppel gevonden. Van Noppen stond bekend als een onver stoorbare hormonenjager. „Hij was al vaak bedreigd, evenals zijn twee kinde ren," vertelt buurtbewoner Paul Van Ho ve. „Zijn dochter is al eens van de weg ge reden." Mieke Hendrickx, de echtgenote van de vermoorde veearts, heeft dit beves tigd. „Als ze me nu niet om het leven breh- gen, zal het nooit meer gebeuren," zou Ka- rel Van Noppen haar hebben gezegd, Jus titie in Turnhout ontkent echter van die bedreigingen op de hoogte te zijn geweest. Op de plek van de aanslag zijn recher cheurs op dinsdagmorgen onder het oog van televisiecamera's bezig sporen te on derzoeken. Maar de Turnhoutse justitie blijft de hele dag uiterst terughoudend met het geven van informatie. De hormonen maffia is slechts een van de sporen die ge volgd wordt, klinkt het voorzichtig. In politiek-Brussel gaat men er wel dege lijk van uit dat de moord het werk is van handelaren in vee en vetmesters. Minister Vande Lanotte van Binnenlandse Zaken leidde gistermiddag een crisisvergadering. Hij kondigde na afloop nieuwe maatrege- 710311 00218 II I I I WOENSDAG 22 FEBRUARI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 de helikopterorder voorzitter van de SP in Vlaanderen. Ook hij zegt niets met de smeergeldaffaire te maken te hebben. De politie heeft vorige week vier mensen aangehouden in verband met het omkoopschandaal. Een van hen, SP-penningmeester Etienne Mangé, heeft bekend dat hij 50 miljoen frank aan Agusta- smeergeld heeft ontvangen. Zijn advocaten zeiden gisteren dat hun cliënt 'naar eer en geweten heeft gehandeld'. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Van onze Haagse redactie Den Haag - Een kamermeerderheid van PvdA, CDA en D66 wil dat er in Nederland een registratiesysteem komt voor orgaandonatie. Handhaving van het bestaande vrijblijven de codicilsysteem zal volgens de Kamer niet leiden tot een toename van donororganen. Hoe orgaandonatie in de toe komst precies moet worden ge regeld, is nog niet duidelijk. Wel staat vast dat er onvol doende steun is voor het kabi netsplan om het bestaande co dicilsysteem tot wet te verhef fen. Dat betekent dat alleen van mensen die een donorcodi cil hebben, na hun dood orga nen kunnen worden gebruikt voor transplantatie. Nadat eerder de fracties van D66 en de PvdA zich al voor stander hadden getoond van een ander systeem voor or gaandonatie, kwam CDA-ka- merlid Lansink gisteravond opeens met wijzigingsvoorstel len. Waar het CDA tot voor kort in stemde met het codicilsysteem, pleitte Lansink nu voor het zo geheten bezwaarsysteem: meerderjarige Nederlanders moeten ih geval van overlijden automatisch donor worden van organen, tenzij ze daartegen te voren bezwaar hebben ge maakt. Na kritiek van onder meer WD-kameriid Kamp op de 'omslag' van het CDA, zei Lansink dat zijn partij zich de wijd verbreide kritiek op het wetsvoorstel heeft aangetrok ken. Lansink wees op de vele 'ingezonden stukken' hierover in de kranten. Een systeem van registratie gaat de WD te ver. Zo moet bij een bezwaarsysteem actie wor den ondernomen indien men geen donor wil zijn. Dat legt volgens kamerlid Kamp beper kingen op aan de onaantast baarheid van het lichaam. Zij ziet meer in het voorstel van de D66-bewindslieden Borst (Volksgezondheid) en Sorgdra- ger (Justitie) om via voorlich ting aan het publiek en regels voor artsen het tekort aan do nororganen te bestrijden. De ministers zullen vanavond rëa- geren op de inbreng van de Ka- Brussel (anp) - De grenscontroles tussen zeven Europese Schengenlanden, waaronder Nederland, zullen op 26 maart niet zonder slag of stoot verdwijnen. België, dat sinds 1 januari het voorzitterschap van Schengen bekleedt, heeft gisteren een over gangsperiode van drie maanden aangekondigd. In die tijd kunnen betrokken staten 'langzaam gas bijgeven om op kruissnelheid te komen' voor de volledige open stelling van hun binnengrenzen, zei minister Urbain van Europese Zaken voor het Europees Parle ment. Vanaf 26 maart moeten de Bene- lux-landen, Frankrijk, Duits land, Spanje en Portugal him on derlinge grensposten ontmante len. Tegelijkertijd dienen ze hun buitengrenzen te versterken en vliegvelden, havens en treinsta tions in te richten voor geschei den controles. Daar vervallen de paspoortcontroles voor reizen tussen de Schengenlanden. Voor visumplichtigen is één sticker voldoende om door het hele be trokken gebied te reizen. Bij de praktische uitvoering zijn echter heel wat hobbels te nemen, bleek bij de presentatie van het Belgisch voorzitterschap. Schip hol zal pas aan het einde van dit jaar klaar zijn om passagiers uit de Schengenstaten naar behoren te ontvangen. Ook het vliegveld van Marseille is eind maart nog niet gereed en valt voorlopig bui ten de zone voor het vrije perso nenverkeer. Ook de kwestie van politie samenwerking, drugbestrijding en het gemeenschappelijk asiel beleid kan nog voor problemen zorgen, gaf de Belgische minister Vande Lanotte van Binnenlandse Zaken gisteren toe. Schengen mag inzake criminaliteit en im migratie geen zeef zijn, vinden de lidstaten. Vande Lanotte wees op de moeilijkheden van België met Duitsland en Nederland rond de uitzetting van afgewezen asiel zoekers. Het vertrouwen in eikaars con troles aan de buitengrenzen is niet optimaal. Verscheidene keren heeft de Franse minister van Justitie Fas- qua zich uiterst kritisch uitgela ten over het onorthodoxe drugbe leid van Nederland, dat de inter nationale criminaliteit zou be vorderen. Hij eiste herhaaldelijk dat Nederland zijn politiek wij zigt voordat Frankrijk zijn con troles zou opheffen. De opheffing van de grenscontro les had eigenlijk al een feit moe ten zijn maar is door onderling geruzie tussen de lidstaten tel kens uitgesteld. Van onze correspondent Rilland - De vrouw, van wie het stoffelijk overschot gisteren door een voorbijganger in het Spuika- naal naast het Schelde- Rijnka naal bij Rilland-Bath is gevon den, blijkt de 62-jarige mevrouw Roegiers uit Middelburg te zijn. Sectie heeft uitgewezen dat zij door verstikking om het leven is gebracht. De politie tast nog in het duister over de plaats waar de vrouw is omgebracht en hoe zij in het Spuikanaal is terecht gekomen. Bergen op Zoom - De Hout- en Bouwbonden van FNV en CNV en de bond HZC houden deze dagen korte werkonderbrekingen bij aanne mersbedrijven om het personeel in te lichten over het vastlopen van de cao-onderhandelingen. Volgens actiecoördinator H. Lenting van de FVN zijn de acties 'slechts van korte duur'. „Het werk zal eerder een kwartier dan een half uur worden neergelegd. "Het ligt voorlopig nog niet in de bedoeling over te gaan tot staken. Met de werkonderbrekin gen hopen-de bonden voldoende druk uit te oefenen op de werkgevers om de onderhandelingen te heropenen. „Als het aan ons ligt, wordt er niet gestaakt," liet Lenting gisteren weten. len aan om inspecteurs beter te bescher men, maar wilde niet zeggen welke. Van Noppen en zijn gezin werden al in het oog gehouden door de rijkswacht, net zo als andere inspecteurs. Maar blijkbaar was die bescherming niet voldoende. „De enige manier om ze te beschermen is de maffia eindelijk uit te roeien," zei Van de Lanotte. Hoe wrang ook, maar volgens de minister bewijst de aanslag van maan dagavond toch ook dat de strijd van de overheid tegen de illegale handel in groei hormonen vruchten afwerpt. De hormo nenmaffia staat volgens Vande Lanotte met de rug tegen de muur. „De aanslag was een oorlogsverklaring." Premier Dehaene zei het onaanvaardbaar te vinden dat het leven van mensen, die in staan voor de volksgezondheid, wordt be dreigd. De Belgische landbouwminister Bourgeois riep alle overheidsdiensten op de krachten te bundelen. VERVOLG OP BINNEN-/BUITENLAND - A2 DONATIE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. 1 Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.l.v. 1 januari 1995 per: kwartaal acceptgiro 89.40 kwartaal autom. incasso 86.90 maand autom. incasso 29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:I Postcode:. Plaats:, I In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- a gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar I Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 2 lg DE STEM. EEN KRANT DIE IE WAT ZEGT r

de Stem | 1995 | | pagina 1