Reorganisatie bij Van der Valk Verzekeraar Levob verhoogt wa-premie voor auto opnieuw In de takels i werft via tv e jongeren Chinezen ontduiken inkomstenbelasting Recordwinst Philips luidt einde Timmer in Nog geen besluit Fokker over sluiting vestigingen TENLAND KORT oeStem ECONOMIE A5 Nieuwe personeels-registratie I Grotere onderdelen concern worden zelfstandig Prijs biggen en slaclitvarkens schiet omhoog KOP MUNT Druppel ECONOMIE KORT 5DAG 21 FEBRUARI 1995 /\4 in juni s zal op 3 en 4 juni België bezoeken i pater Damiaan. Dat hebben de :m bekendgemaakt. Imiaan op 15 mei van het afgel0pen 'is worden zaligverklaard. Dat gine j irt daarvoor een heup brak. Pater j 14 juni (Pinksteren) zalig verklaard istieviering op het voorplein van de 1 [elberg. De geestelijke uit Tremelo Ie, werkte onder de melaatsen on ira overleden. I 'bezeten' Egyptenaar die in augustus '93 een r Düsseldorf te vliegen, blijkt een j Ir de realiteit', zei een deskundige keldorf voor de rechter verscheen. tuiten dat hij ontoerekeningsvatbaar lemer uit een voorstad van Cairo leden dat hij zich door een kwade irechten Iran ernstiger' ■ens een VN-rapport de mensenrech- Tiate. Vooral politiek- en religieus jet moeilijk, maar ook gevangenen en |en vijandige bejegening van christe- an het Bahai-geloof namen verleden lijn volgens de VN overvol en er zijn Irden worden gemarteld. Gevangenen Is toegang tot medische zorg. Van Inputeerd, en onder terechtgestelden laar zijn.De autoriteiten letten steeds sluier, en dwingen de scheiding van len en taxi's af. ïngen in jurn aanse kiesraad heeft gisteren aange- frkiezingen zullen worden gehouden lebesturen. i belangrijke test voor de democratie Isident Jean-Bertrand Aristide op 15 lair bewind. Verwacht wordt dat de uilen worden door aanhangers van tussen Israël en Iran' |en al jarenlang geheime onderhande de Duitse krant Frankfurter Allge- hse ambassadeur in Bonn heeft de fcl wil volgens de krant de vrijlating 1 in 1986 in Zuid-Libanon neerstortte, len van twee organisaties in Libanon In. ibekende dinosaurus bet zuidoosten van Frankrijk, zijn de j tot nu toe onbekende vleesetende ongeveer 100 miljoen jaar geleden port die 40 miljoen jaar eerder zou zijn I irus was ongeveer anderhalve meter |jke omgeving met waar een warm en J DINSDAG 21 FEBRUARI 1995 „ersfoort (anp) - Verzeke- jgsmaatschappij Levob .jjt haar wa-autoverzeke- ;.g opnieuw duurder maken, if premie gaat met 12 pro- flt omhoog. premie voor vol casco gaat *(t 8 procent omhoog. De ver- jging wordt per 1 maart van rfht voor nieuwe polissen en 1 april voor bestaande polis- Levob verhoogde vorig jaar premies al twee keer met respectievelijk 9 en 16 procent. De premieverhogingen van vorig jaar waren echter niet voldoende om de schadedivisie uit de rode cijfers te houden. Tegenvallende resultaten op autoverzekeringen bezorgden die sector een flinke opdoffer. De schadelast steeg door een sterke toename van het aantal letselgevallen. Ook werden er meer auto's gestolen. Steeds meer automobilisten claimen een hoger schadebedrag. Het resultaat vóór belasting in 1994 van de divisie schade was 1,7 miljoen gulden negatief. Het jaar ervoor was schade nog goed voor een winstbijdrage van 6,5 miljoen gulden. Mede door de slechte bijdrage van schade zag Levob haar con cernresultaat voor het eerst sinds drie jaar omlaag gaan. Naast schade stond ook de ziek tekostensector in het rood. De levensverzekeringstak boekte een hogere winst. Het concernre sultaat daalde vrij sterk, met ruim 21 procent van 18,7 miljoen gulden naar 14,6 miljoen gulden. De winst voor belasting ging nog sterker omlaag: ruim dertig pro cent tot 18,3 miljoen gulden. Voor het lopende boekjaar denkt Levob dat de concernomzet zal stijgen. De winstgroei blijft be scheiden. Het concernresultaat komt 'iets' boven het resultaat van 1994 uit. Goed nieuws was er voor de gedupeerde polishouders van Vie d'Or. Dochter Twenteleven, de voorheen slapende dochter waarin Levob de portefeuille van de failliete levensverzeke raar heeft ondergebracht, leed in het afgelopen boekjaar nog een licht verlies van 0,4 miljoen gul den, maar in 1995 wordt een gering positief resultaat voor zien. De overneming van de Vie d'Or portefeuille bracht voor Levob in 1994 3 miljoen gulden aan operationele kosten met zich mee. „We hadden gedacht dat het slechter zou zijn," zei Levob- bestuurs voorzitter Van Heest gisteren in een toelichting. Van de 13.000 Vie d'Or-polissen nam Levob er 11.000 onder haar hoede. De rest kochten de polis houders af. De Vie d'Or-porte- feuille leverde de verzekeraar bijna 33 miljoen gulden aan extra premie-inkomen op. Levob had een flinke kluif aan de overnemingsoperatie. „Het aantal van 130 produktvarianten van Vie d'Or is versmald tot 17. Er zaten polissen bij gekoppeld aan twee aandelen Nestlé," al dus bestuurslid Lugtigheid. Turkse regering |mocratische ministers in de Turkse hun ontslag ingediend omdat hun pulistische Partij (SHP) in het week- de Republikeinse Volkspartij (CHP), De regeringsleden van de andere an het rechte pad (DYP) van premier post in de regering. Ecuador ondanks bestand ■adoraanse troepen leveren nog gevech- (Ssgebied in de Amazone-jungle ondanks lesakkoord na een 20 dagen durende jchten over slachtoffers bij de nieuwe in Kanaaltunnel i de shuttletreinen in de Kanaaltunnel Ir de 'gedeeltelijke ontsporing' van een Ig van de tunnel. Toen de trein met lage preed, ontspoorde de laatste wagon van rd gewond, en alle reizigers konden de Van onze redactie economie Rijswijk - De prijzen van biggen en varkensvlees zijn de afgelopen acht weken pijlsnel opgelopen in Nederland. Biggen waar medio decem ber nog circa 80 gulden voor werd betaald, doen nu 115 a 125 gulden per stuk. Varkensvlees is in dezelfde periode ruim zestig cent per kilo duurder geworden en kost momenteel circa 3,13 gulden. Varkensmesters krijgen daardoor gemiddeld ongeveer 50 gulden meer perslachtvarken. „Ongetwijfeld een opluch ting voor veel varkenshou ders," constateert woord voerder Dijkstra van het Produktschap voor Vee en Vlees in Rijswijk, „met na me voor de vermeerde raars." De zeugenhouders snakten al sinds de crisis in hun bedrijfstak, eind 1992, naar herstel van de prijzen. De snel gestegen biggenprijs benadert het niveau van medio 1992 toen met 130 4 140 gulden het hoogste ni veau van de afgelopen jaren werd bereikt. Met name de export naar Spanje en Duitsland draagt bij aan het prijsherstel. Door Jan Maarten Frequin Nuland - Het Van der Valk-concern werkt aan een verbete ring van zijn imago. Mede als gevolg van de invallen door de Fiod heeft het motel-concern enkele drastische organisatie veranderingen in gang gezet. De belangrijkste maatregelen om meer duidelijkheid in de organi satiestructuur te krijgen zijn dat alle grotere Van der Valk-onder nemingen van plan zijn zelfstan dig te worden en er wordt een compleet nieuwe personeels-re gistratie ingevoerd. Het motel-concern wordt ver dacht van premie- en belas tingontduiking. Nog steeds is niet bekend wanneer de zaak voor de rechter komt. Voor rechter Volgens de Haagse pers-officier mr. Zandbergen is de zaak ver traagd omdat op verzoek van de verdediging getuigen en deskun digen moeten worden gehoord. Het kan nog wel drie maanden duren voordat het gerechtelijk vooronderzoek is afgerond. Ondertussen is het bedrijf aan een interne reorganisatie begon nen. „Het aanzien van Van der Valk is door de invallen van justitie en Fiod en de daarop volgende publicaties in de media geschonden," aldus Martien Van der Valk, van Motel Nuland. Zowel de hulpkrachten, die af en toe komen werken, als het vaste personeel hebben nu een identi teitskaart bij zich, waarmee zij klokken, zodat exact bekend is hoelang ze gewerkt hebben. 'Met die kaart, die ook verplicht is in het kader van de identifica- onniken in de Middenitaliaanse stad aatselijk televisiestation korte recla- jongeren oproepen om zichzelf te Amsterdam (anp) - De Fokker-top heeft nog geen beslissing genomen over het aantal te schrappen banen. Binnen een kleine kring circuleren weliswaar getallen, maar 'dat getal is nog in beweging'. rende ezon- uziek- p dis- •schij- >lotse- eiden, twin- e mu is een volgd diging pucij- ■olgens ,Als je nen of ;n wilt capu- ïo en ireken. ee van die bij ntrum maat- ':e heeft we een en met it in de )or een rbij lo gisch. Je moet nu eenmaal wetei op welke wijze je je target he beste kunt bereiken," aldus de ondernemende geestelijke. Het is nog niet bekend hoevee novicen zijn actie al heeft-opge leverd. Met muziek doordringen tot ne hart van de jeugd is ook de gedachte achter een videocW waarin het 'Salve Regina', eet klassiek oratorium, op rockmu ziek is gezet. De vier minuten durende clip die al te zien is geweest op® Italiaanse televisie, wordt bin nenkort op de markt gebracn door bovengenoemd eentru van San Paolo en is uitgevoer door de rockgroep Tra. De beelden beginnen met een het zwart gehulde Madonna- guur (gespeeld door een f°ton? del uit het voormalige J°eëos vië) die in een trieste en omgeving de drie leden van ontmoet. Een opbouwend filmpje, aai ker, maar het effect ervan m niet overschat worden, oordee kardinaal Ersilio Tonini: kan helpen om jongeren te be ken, maar niet om hen werkeJe. diepgaand bij het geloof te trekken." Hoeveel arbeidsplaatsen er uit- tindelijk verdwijnen, hangt er van af of vestigingen worden Noten. „Daarover is nog geen besluit genomen," aldus een fakbondsvertegenwoordiger. De geruchtenmachine draait vol op. In de pers en onder het personeel van de noodlijdende vliegtuigfabrikant circuleren verschillende getallen. Volgens bet Duitse weekblad Der Spiegel laan er 2000 banen verloren, »aar het personeel rekent op een nin van tussen de 1000 en 2000. Bij de vliegtuigbouwer, dochter van het Duitse Dasa, werken nu M8 8500 mensen. Op 27 februari komen de Fok- •«-commissarissen bijeen om W besluit te nemen. Effl van de opties waarover Fok- w denkt, is de verzelfstandi- 8®g van een vestiging. „De jwkgelegenheid gaat weliswaar ®j Fokker verloren, maar niet voor Nederland," aldus de vak bondsvertegenwoordiger. Het grote voordeel voor Fokker is dat er wel gebruik kan worden gemaakt van de aanwezige ken nis, maar dat er niet, zoals bij een sluiting, honderden miljoe nen guldens moeten worden af geschreven van de toch al zwak ke Fokker-balans. Wel zullen de verzelfstandigde werknemers op het gebied van de arbeidsvoorwaarden flink water in de wijn moeten doen. De bonden hebben al laten we ten niet afkerig te zijn van een versoepeling van de arbeidscon tracten. Het Fokker-personeel valt onder de metaal-cao, maar kent, on danks drie eerdere reorganisa ties, nog steeds allerlei extra's. Wel stellen de bonden een harde voorwaarde bij dit mogelijke wisselgeld: de Fokker-directie moet met een gedegen plan ko men, waaruit blijkt dat de fa briek in de toekomst levensvat baar is. Peking (rtr/dpa) - De Chinese fiscus heeft vorig jaar ruim ',2 miljard yuan (ruim 1,4 miljard gulden) aan inkomsten belasting opgestreken, 55 procent meer dan in 1993. Dat was een record. Het be jaag had echter veel hoger bunnen uitvallen, ware het Met dat de Chinezen massaal de fiscus ontduiken. Per persoon betalen de Chine zen slechts 1,20 gulden inkom stenbelasting, meldt de offi ciële krant China Daily. China kent pas sinds 1980 in komstenbelasting. Dat jaar bleef de opbrengst beperkt tot 162.000 yuan (32.000 gulden 'egen de huidige koers), begin 1994 werd dan ook een Wetswijziging van kracht waardoor Chinezen met een Maandinkomen boven 800 SMan (160 gulden) belasting Moeten betalen. Het toptarief Voor maandinkomens van 100.000 yuan (20.000 gulden) JMmeer ligt op 45 procent. Met ruim een miljoen Chine zen die een jaarinkomen van 100.000 yuan hebben, en 4,4 miljoen mensen die ruim 30.000 yuan verdienen, zou de belastingopbrengst volgens experts zeker tien miljard yuan (2 miljard gulden) moe ten bedragen. De fiscus kampt echter met massale belas tingontduiking. Zo innen veel werkeenheden geen inkomstenbelasting, hoe wel zij dat bij wet wel ver plicht zijn. De inkomstenbe lasting wordt grotendeels op gebracht door particuliere za kenlieden, eigenaars van pri- vé-bedrijven en topfunctiona rissen van buitenlandse be drijven die in China actief zijn. tiewet, worden alle gegevens met betrekking tot de gewerkte uren in het computersysteem opgesla gen. Zwart geld „Vroeger kregen die niet-op- naam-loners, die alleen als het druk was kwamen werken, het geld contant in de hand en werd er thuis ten onrechte bij verteld dat het zwart geld was. Dat bezorgde ons een slechte naam. Met deze pasjes ontwikkel je een duidelijke en goede administra tie van je personeel." In het motel te Nuland zijn de persoonlijke pasjes als eerste in gevoerd. De rest van de Toekan motels zullen mogelijk snel vol gen. Alle Van der Valk-bedrijven worden zelfstandig. Hoe de ver houding ten aanzien van de moedermaatschappij wordt is nog niet duidelijk. Die zelfstandigheid wordt ener zijds doorgevoerd om af te reke nen met de verwijten vanuit de buitenwacht dat er binnen het concern 'maar wat aan gerom meld zou worden met de admini stratie', maar tevens omdat de automatisering nu geheel is af gerond. Vroeger ging de administratie van de circa zestig bedrijven naar één centraal punt in Voor schoten. Als gevolg van de de centralisatie zijn alle bedrijfslei ders zelf verantwoordelijk voor hun eigen zaak, hun boekhou ding en hun personeelsregistra tie. „Vooruitlopend op de afhande ling van de Fiod-zaak krijgen zaken die we overigens al enige tijd in werking hadden gezet nu wat sneller hun beslag. Van der Valk wil de zaken zo goed moge lijk voor elkaar hebben. Dat heeft ook zijn tijd nodig." „Of er meer nieuwe ontwikkelin gen binnen het bedrijf doorge voerd zullen gaan worden zal afhangen van de uitspraak straks van de rechter." „De nieuwe lijn betekent overi gens wel meer personeel, extra kosten, maar vooralsnog probe ren we de prijs van de biefstuk niet te verhogen," aldus Martien van der Valk. Langs het Winschoter-Diep werken veel scheepsbouwers samen aan de bouw van kleine tot middelgrote zeeschepen. Op de foto hangt de boeg van een multi-purposeschip, de Flinterdam, in de takels bij werf Ferus Smit in Westbroek. De onderdelen van het schip worden daar samengevoegd tot één geheel. foto anf» Door Chris Paulussen Eindhoven - Philips is uit de gevarenzone. Dat zullen de recordresultaten, die het con cern morgen presenteert, on omstotelijk aantonen. Voor Jan Timmer lijkt het een uitgelezen moment om zijn af treden als president aan te kon digen. Aan kandidaten voor zijn opvolging is er geen gebrek. Op een nieuwjaarsbijeenkomst voor het management maakte Timmer al bekend dat de omzet vorig jaar is gestegen van 58,8 miljard gulden tot een record van ongeveer 61 miljard gulden. Naar de nettowinst is het nog even gissen. Over de eerste drie kwartalen van 1994 boekte Phi lips een nettoresultaat van bijna 1,2 miljard gulden. Het omzetcijfer duidt op een 'sterk vierde kwartaal. Dat zal de nettowinst over het hele jaar, die morgen bekend wordt gemaakt, dicht in de buurt brengen van de 2 miljard gulden. Of de winst van 1993 (netto bijna 2 miljard gulden) daad werkelijk wordt overtroffen moet worden afgewacht. Maar ook al is dat niet het geval, dan nog is er sprake van een kwalita tief beter resultaat, want de winst van 1993 was voor ruim de helft te danken aan de incidente le opbrengst van het belang in het Japanse MEC. Muziek-dochter PolyGram zal Philips waarschijnlijk al een aardig eindje op weg helpen door voor het tiende achtereen volgende jaar een recordwinst te presenteren. In 1993 verdiende Jan Timmer FOTO VN u de 75 procent-dochter netto 614 miljoen gulden. Op grond van de omzetgroei mag worden verwacht dat de sectoren consumenten-elektronica en componenten en halfgeleiders de goede lijn van de eerste drie kwartalen hebben doorgetrok ken en dat verlichting en huis houdelijke apparaten hun hoge winstniveau op zijn minst heb ben weten vast te houden. De pijn zit nog steeds bij de professionele produkten en sys temen, waar de winst van medi sche systemen en industriële elektronica ruimschoots teniet wordt gedaan door de aanhou dende verliezen van communica tie-systemen in Duitsland. De Duitse tv-producent Grundig, waar Philips de scepter zwaait, lijkt daarentegen op de goede weg. Het klinkende resultaat over 1994 toont het succes van de Centurion-operatie aan. De winstverbetering is vooral te danken aan de saneringen, die hebben geleid tot een forse ver laging van de kosten. Philips verwacht de inkoopkos- ten nog wat te kunnen verlagen, maar voor het overige is de rek er aan de kostenkant grotendeels uit. Timmer heeft Philips in een goe de uitgangspositie gebracht voor omzetgroei. Niet alleen door te snoeien in de kosten, maar ook door de bureaucratie aan te pak ken, ondernemerschap te bevor deren en een winnaarsmentali teit in de onderneming te bren gen. Dat heeft het imago van Philips veel goed gedaan. Op grond van zijn leeftijd - hij is net 62 jaar geworden - mag Timmer nog maximaal vier jaar aanblijven. Toch wordt steeds nadrukkelijker gespeculeerd over zijn opvolging. Niet alleen omdat de (tropen)jaren beginnen te tellen - iets wat Timmer zelf ontkent - maar ook omdat Phi lips een nieuwe fase in gaat waarin het een ander type leider nodig zou hebben. Timmer heeft zijn kwaliteiten als saneerder bewezen, luidt de redenering, maar nu Philips een strateeg nodig heeft is hij niet langer de juiste man op de juiste plaats. Bovendien heeft hij zelf onge wild de speculaties gevoed door zich te omringen met sterke be stuurders, onder wie diverse kandidaten voor zijn opvolging. Aanvankelijk gooide ir. Henk Bodt - na een uitstapje als top man van Océ-van der Grinten teruggekeerd bij Philips - hoge ogen. Bodt beheert al jaren een zware portefeuille in de raad van bestuur, maar betwijfeld wordt of hij voldoende charisma heeft om president te worden. Boven dien heeft hij zware concurrentie in de raad van bestuur van de tot Amerikaan genaturaliseerde Belg Pierre Everaert en Cor Boonstra. Van Everaert is echter niet veel meer vernomen sinds hij in 1993 van Ahold overstapte naar het elektronica-concern. Boonstra - ex-topman van Sara Lee/DE en nu baas van de licht-divisie - daarentegen steeg met stip toen hij in januari tijdens Customer Day heel nadrukkelijk in beeld kwam. De Amerikaan Frank Carubba (technologiebeleid) en de Brit Dudley Eustace (financiën) zijn minder voor de hand liggende kandidaten voor het president schap, maar ook zij worden niet bij voorbaat kansloos geacht. Maar wie zegt dat Timmer ver trekt? De publicaties daarover zijn gebaseerd op veronderstel lingen, horen-zeggen en geruch ten. Waarom zou Timmer niet nog een paar jaar aanblijven? Als strateeg en om erop toe te zien dat de lessen die hij Philips geleerd heeft beklijven. Dan neemt de kans toe dat zijn op volger gezocht moet worden on der de jongere leden van de groepsraad, zoals de Fransman Levy (PolyGram), de Brit Dunn (halfgeleiders) en de Zweed Ny- berg (druk met de sanering van de communicatie-divisie). Wellicht komt morgen bij de, presentatie van de jaarcijfers of anders in de komende maanden - voorafgaande aan de algemene aandeelhoudersvergadering op 2 mei - wat licht in de duisternis. Omdat alles tegen woordig bespreek baar is, wordt alles besproken. Of we dat nou leuk vinden of niet. Laatst schakelde ik de televisie in en keek recht in een volledig opengelegde endeldarm. Neen, niet bij Katrien Keil, maar bij een medisch- infor matief program. Pijn is fijn en bloed moet, want kwalen schijnen waanzinnig te verko pen. Maandverband en tampons staan niettemin hoog op de irritatielijst van de Nederland se consument. Die wordt be dolven onder de produkten, die de vrouw de indruk moe ten geven dat het leven niet drie maar vier weken per cy clus één groot feest is. Nu kennen we al heel wat filmpjes sinds een juffie op een spiegel uittekende hoe een beetje tampon moet zijn vormgegeven om een veilig gevoel te genereren. Eigenlijk is het sindsdien nooit meer goedgekomen. Gisteren viel mijn oog op een nieuw hoogtepunt. We zien een groep vrouwen rondlopen over een soort plein. De stem zegt ons: er zijn vrouwen die hun inlegkruisje voelen - er zijn vrouwen die zich schoon voelen. Brrrr! Als taal beeldend kan zijn, laat u zich dan eens de portee van deze mededeling tot u doordringen. Er zijn vrouwen die zich vies voelen. En waar om? Nou, fantaseert u er maar op los, dan maakt de televisie het wel weer be spreekbaar! De vrouwen die zich schoon voelen, hebben dat dit keer niet te danken aan een heer lijk absorberend pasvorm ge goten ultrawive laagje. Neen, ze danken hun emotionele welzijn aan Alldays Light. Zo'n naam smeekt om ver keerde opmerkingen over sterk afgevallen vampiers en zo. Tegen het einde lopen al die vrouwen opeens in hun ondergoed rond. Welke infor matie ons dat biedt, mag me een raadsel zijn. Door Willem Reijn Want het kan ook anders. Nog erger. Met Tena name lijk. Dan mag u als consumen- te een actieve publieke rol spelen. In damesbladen voeg de Tena een antwoordkaart bij, waarmee je een gratis proefpakket Tena Lady Mini kon krijgen. Nou is dat Tena niet zo maar een produkt. Tena Lady Mini is even klein als maandver band maar bij urineverlies veel veiliger, claimt de fabri kant. Om dat prachtige proefpak ket opgestuurd te krijgen, hoeft op de kaart slechts een paar vraagjes te beantwoor den. Uw naam, adres, postco de, plaats, man of vrouw en geboortedatum. Dan nog een paar intieme vraagjes voor de consumente: '1. ik verlies druppeltjes/ scheutjes, 2. ik verlies meer, stuur mij een ander proefpak ket'. En: 'Ik gebruik nu 1. maandverband, 2. incontinen- tie-verband'. De kaart kan de consumente vervolgens opsturen en daar na ontvangt zij/hij het in een neutrale verpakking. Dan, achteloos bijna, vermeldt de fabrikant dat de kaart ('als u wilt in een envelop') mag worden verstuurd. Letterlijk tussen haakjes die medede ling, want alles is toch be spreekbaar? Dus stuurt u die kaart gewoon even op, een postzegel is niet nodig en iedereen leest lekker met u mee over uw druppies of scheutjes. Weet iedereen dat u zich nou niet zo schoon voelt. Shell wil belang in project Azerbeidzjan Rotterdam - Shell probeert alsnog een belang te krijgen in het omvangrijke olieproject in de Kaspische Zee van Azerbeidzjan waarmee een bedrag van 8 miljard dollar aan investeringen is gemoeid. Vorig jaar september, toen tien deelnemers de overeen komst in Bakoe ondertekenden, ontbrak het Brits/Nederlandse concern nog. Shell aast nu op het aandeel van de Azerbeidzjaanse oliemaat schappij Socar, die een belang van 20 procent heeft. Socar wil zijn belang verminderen, omdat het niet genoeg geld voor de benodigde investeringen zou hebben. EU verdeeld over diertransporten Brussel - Onder de ministers van Landbouw van de Europese Unie is gisteren verdeeldheid ontstaan over de tijd die veetrans porten in de toekomst maximaal mogen duren.. Nederland, Duitsland, België, Denemarken en Zweden steunden een voor stel van Groot-Brittannië om de reistijd tot acht uur te beperken. Een compromisvoorstel van vijftien uur waartoe de Britten bereid waren werd echter ook door de zuidelijke lidstaten verworpen. De Britse regering staat onder grote druk van dierenbescher mers die protesteren tegen transporten van met name kalveren naar het vasteland. Onder andere in Nederland brengen deze beesten de laatste maanden van hun leven in nauwe kisten door. Crédit Lyonnais op streng overheidsdieet Parijs - Crédit Lyonnais, de Franse staatsbank die al enige tijd in ernstige financiële problemen verkeert, moet danig afslanken. De bank zal vooral industriële belangen moeten afstoten, die dan worden ondergebracht in een afzonderlijke onderneming. Alleen dan kan de regering nogmaals diep in de buidel tasten om de bank te steunen. Het gaat bij de afslanking om aanzienlijke bedragen. Welke belangen de bank allemaal moet wegdoen is nog niet duidelijk, alleen is al wel bekend dat het belang van 53,9 procent in de Braziliaanse Banco Frances e Brasileiro wordt verkocht. FNV bereidt acties tegen Nedlloyd voor Amsterdam - Kaderleden van de Vervoersbond FNV in de havens van Rotterdam en Amsterdam zijn bezig om uitgebreide acties voor te bereiden tegen het Nedlloyd-concern. Deze acties zullen van start gaan als Nedlloyd, meerderheidsaandeelhouder van het noodlijdende Amsterdamse overslagbedrijf CTA, niet bereid is stevig in de beurs te tasten voor het sociaal plan dat nodig is voor de afslanking van CTA. Volgens bestuurder Heilig van de Vervoersbond FNV is het de bedoeling van de acties om alle activiteiten van Nedlloyd volledig te blokkeren. Dat zou betekenen dat schepen, contai ners en vrachtwagens van het transportconcern in de havens geboycot worden. 'Uitzendkrachten ook in bouwsector' Den Haag - De vakbonden in de bouw hebben hun verzet tegen de inzet van uitzendkrachten in de bouwnijverheid gestaakt. De bouwbonden van FNV en CNV zijn onder strikte voorwaarden bereid mee te werken aan een experiment dat kan leiden tot de opheffing van het uitzendverbod in de bedrijfstak. In de bouwnijverheid is uitzendarbeid al vele jaren taboe. Met name de vakbonden hebben daarop aangedrongen om een dam op te werpen tegen de activiteiten van koppelbazen. Nu minister Melkert van Sociale Zaken en werkgelegenheid van plan is een einde te maken aan het vergunningenstelsel in het uitzendwezen, staat volgens de werkgeversorganisatie AVBB ook het uitzendverbod in de bouw op losse schroeven. In een brief aan de minister vragen de werkgevers om een overgangs periode van anderhalf jaar. Zalm: EU moet uitgaven beheersen Brussel - Minister Zalm van Financiën heeft gisteren de Europese Unie opgeroepen tot beheersing van de uitgaven. Financiële meevallers in de gemeenschap moeten in principe terugvloeien naar de lidstaten, zei de bewindsman in Brussel. Hij besprak daar met zijn Europese collega's onder andere het werkprogramma van de Europese Commissie en de bestrijding van fraude in de unie. Zalm verwacht dit jaar al een 'eenmalige' reductie op de Nederlandse bijdrage aan Brussel dankzij een overschot bij de Europese landbouwfondsen van ongeveer een miljard ecu (ruim twee miljard gulden) over 1994.

de Stem | 1995 | | pagina 5