Betere relatie Navo met Rusland' Reo Serviërs klaar voor strijd tegen Kroatië Verzek* Telefoonschandaal bedreigt Franse presidents-kandidaat Balladur Honderdduizend orthodoxe joden bij begrafenis Rechter luis in de pels van Spaanse regering Klooster werft via tv Italiaanse jongeren Chinezt inkoms Nog geen lover sluit DE STEM BUITENLAND Clinton wil Rusland betrekken bij veiligheidsbeleid voor Midden- en Oost-Europa Bezoek Van Mierlo aan Suriname leidt tot weinig resultaat Belgische veearts gevonden met kogel in zijn hoofd BUITENLAND kort Paus bezoekt België in juni Kaper KLM-toestel 'bezeten' 'Schending mensenrechten Iran ernstiger' Haïtiaanse verkiezingen in juni 'Geheim gesprek tussen Israël en Iran' Fransen vinden onbekende dinosaurus Ministers verlaten Turkse regering Botsing Peru en Ecuador ondanks bestand Eerste ontsporing in Kanaaltunnel DE STEM Nieuwe p Prijs biggen slachtvarkens schiet omhoG DINSDAG 21 FEBRUARI 1995 Balladur foto ap Door onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - De onkreukbare re putatie van de Franse pre mier en presidents-kandidaat Edouard Balladur dreigt een deuk op te lopen door een nieuwe afluisteraffaire. Balladur gaf in december toe stemming aan minister van Bin nenlandse Zaken Charles Pasqua om de telefoon af te luisteren van een man, die werd verdacht van afpersing. Het aftappen van de telefoon is volgens de Franse wet alleen toegestaan wanneer het gaat om georganiseerde mis daad of terrorisme. Daar was in dit geval geen spra ke van. Als gevolg van de zaak heeft Jacques Franquet, de hoogste baas van de Franse recherche, ontslag genomen. Franquet is een vertrouweling van Pasqua. Om een einde te maken aan alle speculaties heeft Balladur bevo len om tijdelijk te stoppen met het afluisteren van telefoons door middel van de gewraakte spoedprocedure. Het is een reac tie die veel lijkt op paniekvoet bal. „De recherche heeft ons niet op de hoogte gebracht van de echte redenen van het verzoek tot het aftappen van de telefoon," aldus een woordvoerder van Balladur. „De recherche heeft ons voorge spiegeld dat het ging om een afpersingsaffaire, waarbij een georganiseerde bende was be trokken." De plotselinge ommezwaai komt amper 24 uur nadat premier Edouard Balladur op de Franse televisie verklaarde dat het af luisteren van de telefoon geheel volgens de regels was verlopen. Balladur is buiten zijn boekje gegaan, aldus Paul Bouchet, voorzitter van het orgaan dat de stricte naleving van de afluister- wet controleert. De affaire kan Balladur de nodige politieke schade opleveren. Jean-Louis Debré, oud-magis traat en de rechterhand van op ponent Jacques Chirac bespeurt gevaar voor de Franse democra tie. „Het is triest om te zien dat men doorgaat met methoden die tegen de democratie en de wet ingaan." Ook woordvoerder Jean Glavany van de socialistische partij valt Balladur aan. De affaire is voor de politieke oppositie koren op de molen. Balladur verliest hier door nog wat meer van zijn glans. De afgelopen weken daalde zijn populariteit gestaag. Zou hij vol gens de opiniepeilingen bij de eerste ronde van de presidents verkiezingen eerst 30 procent van de stemmen halen, nu ligt dat percentage rond 25 procent. Het afluisterschandaal speelt zich af in de marge van het onderzoek naar de illegale finan ciering van de RPR, de partij van Edouard Balladur en Jacques Chirac. Vooral in de bij Parijs gelegen provincie Hauts-de-Sei- ne zouden bouwondernemingen de partijkas hebben moeten spekken, om publieke werken aan bij voorbeeld woningwetwo ningen te kunnen verrichten. De corruptie wordt onderzocht door de rechter-commissaris Eric Halphen. Nu blijkt dat er niet alleen pro cedurefouten zijn gemaakt, maar dat er ook nog eens tegen de strenge telefoopafluisterwet is gezondigd. Het is overigens niet voor het eerst dat dit in Frank rijk gebeurt. Tussen 1983 en 1986 zou de anti-terrorisme brigade vanuit het Elyséepaleis enkele duizen den telefoons hebben afgetapt, onder meer van politieke vijan den van president Mitterrand. Vandaar dat de wet in 1991 werd verscherpt. Van onze redactie buitenland Brussel - De Navo wil de verhoudingen met zowel Rusland als de landen rond de Middellandse Zee verbeteren. De Amerikaanse president Bill Clinton zoekt binnen het bond genootschap steun voor een plan dat de ongerustheid bij Rusland moet wegnemen over de uitbrei ding van de Navo met voormali ge Oostbloklanden. Hij wil zijn Russische ambtge noot Boris Jeltsin een platform aanbieden waarop de Navo en Rusland in voortdurend contact 'staan over alle veiligheidsaspec ten in Midden- en Oost-Europa. Rusland krijgt echter geen in vloed op Navo-besluiten. Bovendien wil Clinton als Polen. Tsjechië, Slowakije en Hongarije tot de Navo toetreden vastleggen dat geen andere Navo-troepen op hun grondgebied worden ge legerd. Paramaribo - Het bezoek van minister Hans van Mierlo van Buitenlandse Zaken aan Su riname heeft tot veel goede voornemens maar weinig tastbaars geleid. Eén van de weinige toezeggingen door Nederland is het financieel steunen van exportgerichte pro jecten van Surinaamse bedrij ven. Ook wil Van Mierlo mee gaan werken aan een Investe ringsfonds voor het bedrijfsle ven. De hoop van Van Mierlo dat Suriname uit eigen beweging de gang naar het IMF zal maken lijkt ongegrond. De Surinaamse regering, gevormd door de NPS van Ronald Venetiaan en de SPA onder aanvoering van Fred Der by, is tegen inmenging van het IMF in de Surinaamse economie. Hoewel Moskou aanvankelijk geen bezwaar leek te hebben tegen uitbreiding van de Navo in oostelijke richting, keerde Boris Jeltsin zich vorig jaar plotseling fel tegen de plannen. Nog vorige week liet hij weten zich blijvend te verzetten tegen Navo-uitbrei- ding. Volgens diplomaten in Brussel zou de kentering in de Ameri kaanse politiek een gevolg zijn van de zorgen over de verslech terende verhouding tussen Mos kou en Washington. Door enkele concessies te doen denkt Clinton niet alleen de Na vo te kunnen uitbreiden maar bovendien de verhoudingen met Moskou te kunnen verbeteren. Fundamentalisme De Egyptische minister van Bui- tenlandse Zaken Amr Moussa toonde zich gisteren weinig en thousiast over het voorstel van de Navo voor samenwerking met landen aan de Middellandse Zee om het islamitische fundamenta lisme te bestrijden. Secretaris-generaal Willy Claes van de Navo begint vrijdag in Brussel een 'dialoog' met gezan ten van Egypte, Marokko, Tune sië, Israël en Mauritanië over de bedreiging van de stabiliteit in het Middellandse Zee-gebied. Hij zet dan de bedoelingen van het bondgenootschap uiteen. Claes kreeg eerder kritiek van zowel Navo- als moslim-landen nadat hij zei dat het moslim fundamentalisme de plaats van het communisme heeft ingeno men als gevaar voor het Westen. Moussa beschouwt het politieke geweld waarmee zijn land te maken heeft als een interne aan gelegenheid en is tegen elke bui tenlandse bemoeienis op dit ter rein. Daarmee bestaat amper twee maanden na het totstandkomen van een wapenstilstand van vier maanden het gevaar dat de oor log zich dit voorjaar zal uitbrei den. Zowel de Bosnische als de Kroa tische Serviërs hebben steun ge kregen van de Servische presi dent Slobodan Milosevic. Beide groepen Serviërs zeggen nog steeds te streven naar aanslui ting bij Servië en hebben keer op keer gezegd dat Milosevic hun te hulp zal komen in geval van gevaar. Er is al een vorm van samenwer king. Kroatische Serviërs doen in het noordwesten van Bosnië met moslim-opstandelingen mee tegen het Bosnische regeringsle ger, de vijand van de Bosnische Serviërs. Het overleg tussen de Serviërs wordt ingegeven door de beslis sing van Kroatië om de 12.000 man sterke VN-macht, die sinds Lille (B) - In Lille, vlakbij Turnhout in de Belgische Kempen, is gisteravond het lijk aangetroffen van een 42-jarige inspec teur van het Belgische ministerie van Volksgezondheid. De man was als veearts betrokken bij het opsporen van illegaal toegediende groeihormonen in rundvlees. De veearts werd gisteravond om half negen gevonden met een kogel in zijn hoofd. Het slachtoffer lag vlakbij zijn auto. Hij zou volgens de rijkswacht op een kruispunt klem zijn gereden, vlak nadat hij vanuit huis vertrokken was. De zijruit van zijn auto was verbrijzeld. In de buurt van de auto werden lege kogelhulzen gevonden. De arts werd ingezet in de strijd tegen de in België zeer actieve 'hormonenmaffia', die veel geld verdient met de handel in verboden groeihormonen en preparaten. De leden spelen vaak onder een hoedje met veehouders en -handelaren. Ruim honderdduizend orthodoxe joden hebben gisteren in Jerusalem de begrafenis bijgewoond van rabbijn Shlomo Zalman Auerbach, een van de grootste Talmoeddeskundigen ter wereld. Hij is afgelopen vrijdag op 85-jarige leeftijd aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Met een verwijzing naar de scheiding tussen religie en staat heeft hij altijd geweigerd zich met de politiek in te toten. F0T0AP Belgrado (ap) - Servische leiders uit Bosnië en Kroatië hebben gisteren gesproken over de bundeling van hun krachten in geval van een aanval door Kroatië op de Kroatische Serviërs. 1991 op de grens tussen de Kroa- ten en de Serviërs binnen Kroa tië is gestationeerd, het land uit te zetten. De eenheid moet 31 maart vertrokken zijn. Servische politici zeggen dat hun troepen voorbereid zijn Krajina te verdedigen wanneer de VN- troepen vertrekken. De VN vre zen dat de oorlog tussen de Kroaten en Serviërs, die aan 10.000 mensen het leven kostte, weer zal oplaaien als de VN-een- heden eenmaal zijn vertrokken. Het gebied van de Kroatische Serviërs en de Serviërs in het buurland Bosnië grenst aan el kaar. VN-woordvoerder Gary Coward meldde gisteren een scherpe toe name van de gevechten in de zogenaamde Posavina-corridor, een nauw stuk land dat de enige verbinding is tussen Servië en de Servische gebieden in het westen van Bosnië en Kroatië. Volgens militaire experts is de corridor de kern voor het hele conflict. Door Tjabel Daling (anp) Madrid - Hij houdt van stierengevech ten en flamenco. Hij danst 'sevillanas'. Hij is ijdel. Samen met Johan Cruyff organiseert hij voetbalwedstrijden te gen de drugverslaving. Spanje's super- rechter Baltasar Garzón is met zijn onderzoek in de GAL-affaire bijna bij premier Gonzalez aangeland. De onderzoeksrechter liet al zes vooraan staande socialisten arresteren in het on derzoek naar de moord op zo'n 25 ETA-le- den door illegale politie-eenheden (GAL). De recente arrestatie van de voormalige staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Rafael Vera, was de spectaculairste. Vera was in meerdere kabinetten-Gonzalez elf jaar lang verantwoordelijk voor het anti-terreurbeleid. Garzón verdenkt hem ervan GAL-activiteiten uit geheime staats fondsen te hebben gefinancierd en op dracht te hebben gegeven tot de moorden. Garzón onderzoekt al sinds 1988 de ban den tussen de rechtse doodseskaders en Madrid. Onophoudelijk eiste hij van de ex-minister van Binnenlandse Zaken José Barrionuevo openheid over het gebruik van geheime fondsen binnen het ministe rie. Die reageerde echter zoals alle socialis tische kopstukken de afgelopen tien jaar deden. Met een absolute meerderheid in het parlement hield de PSOE elk onder zoek naar corruptieaffaires en andere schandalen tegen. Toch had de gedreven rechter al heel wat bereikt. Twee politiechefs uit Bilbao be landden in 1991 achter slot en grendel wegens verscheidene pogingen tot moord op activisten van de Baskische afschei dingsbeweging. Ze weigerden echter hun opdrachtgevers te noemen. Vier jaar later gingen de twee alsnog praten. De regering zit erachter, luidde hun scherpe analyse. Garzón heropende vorig jaar zijn onder zoek naar de GAL-affaire, nadat hij een kort uitstapje had gemaakt naar de - socialistische - politiek. Premier Gonzélez vroeg hem in het voorjaar van 1993, kort voor de parlementsverkiezingen, als onaf hankelijk kandidaat de gelederen van de PSOE te versterken. De premier wilde zijn door schandalen geteisterde partij een nieuw imago geven en wie kon dat beter doen dan de kreuk vrije en populaire rechter? De man was inmiddels een held geworden. Hij werd vergeleken met zijn Italiaanse evenknie Antionio di Pietro, de anti-maf- fiarechter. Garzón's conduitestaat mocht er dan ook zijn. Hij leidde in 1990 de operatie Nécora, de grootste actie ooit tegen de drugmaffia in Spanje gehouden. Aan de Galicische kust gaf Garzón vanuit een helikopter leiding aan zo'n 350 man speciale politietroepen die jacht maakten op drughandelaars. Hij sleepte ETA-leden voor de rechter,' vervolgde de Syrische playboy en wapen handelaar Monzer Al Kassar en leverde felle kritiek op minister Corcuera van Binnenlandse Zaken die de politie buiten sporige bevoegdheden wilde geven bij het verrichten van huiszoekingen. Na de verkiezingen kreeg Garzón een staatssecretariaat. Hij werd de belangrijk ste drugbestrijder van het land, maar de ministerspost van Binnenlandse Zaken ging aan zijn neus voorbij. Veel socialisten menen daarom dat Garzón nu met een wraakactie richting Gonzalez bezig is. De rechter had zelf minister willen worden, zeggen zij. Garzón zelf hield het erop dat de premier te passief was in de strijd tegen de corrup tie. „Gonzalez heeft mij als een marionet gebruikt," zei hij. Kort voor zijn aftreden dreigden Garzón en zijn vriend Ventura Pérez Marino de fractiediscipline te doorbreken als de so cialisten zouden blijven weigeren het zoge heten steekpenningenschandaal Filesa te onderzoeken. Rechter Pérez, eveneens een onafhankelij ke en woordvoerder van de partij in justi tiezaken, diende twee weken geleden zijn ontslag in. Gonzalez moet aftreden, vindt hij. Garzón zint op wraak, zeggen zijn tegen standers. „Je bent vóór of tegen hem," schrijven de Spaanse media. „Hij houdt van spektakel, maar treedt niet efficiënt op," menen sommige collega's. Vijanden genoeg. Het gehele socialistische kamp kan zijn bloed wel drinken. De GAL-affaire lijkt behalve een politieke tijdbom voor premier Gonzalez ook een prestigekwestie te zijn geworden, waarbij zelfs de onafhankelijkheid van de rechter lijke macht gevaar dreigt te lopen. Ex-minister Barrionuevo verklaarde dat Garzón de GAL-kwestie niet mocht onder zoeken, omdat hij partijdig is en de ex-mi- nister als een persoonlijke vijand be schouwt. Vera probeerde Garzón 'onbevoegd' te ver klaren. De eveneens gearresteerde Julian San- cristóbal, ex-directeur-generaal staatsvei ligheid, zegt dat Garzón een complot be raamt en Gonzalez wil afzetten. Woorden van dergelijke strekking zou de rechter vorig jaar in kleine kring inder daad gebezigd hebben, maar zou hij ook niet op zoek kunnen zijn naar de volledige waarheid in het GAL-schandaal? Bijna alle leden van de PSOE betuigden vorige week steun aan Vera; het oordeel van de rechter niet afwachtend. Gonzalez prees Vera als een 'groot dienaar van de staat en een geweldig staatssecretaris'. Behalve een steunbetuiging aan zijn ex- medewerker, waren de woorden van de premier ook een stoot onder de gordel van de onderzoeksrechter. De premier steunde al eerder publiekelijk een partijgenoot die wegens betrokkenheid bij een schandaal terecht moest staan. En Gonzalez volgde een rechter hinderlijk toen die de illegale financiering van de PSOE wilde onderzoeken. Hij houdt van stierenvechten en flamenco. Twee jaar geleden begroette Felipe Gonzalez de Spaanse 'superrechter' Garzon nog hartelijk. Inmiddels is hij uitge groeid tot de luis in de pels van de regering. foto anp Rome - Paus Johannes Paulus zal op 3 en 4 juni België bezoeken voor de zaligverklaring van pater Damiaan. Dat hebben de Belgische bisschoppen gisterem bekendgemaakt. Oorspronkelijk zou pater Damiaan op 15 mei van het .j.. "J-gci jaar in het bijzijn van de paus worden zaligverklaard. Dat ging niet door omdat de paus kort daarvoor een heup brak. Pater Damiaan wordt nu op zondag 4 juni (Pinksteren) zalig verklaard tijdens een plechtige eucharistieviering op het voorplein van de nationale basiliek van Koekelberg. De geestelijke uit Tremelo die van 1840 tot 1889 leefde, werkte onder de melaatsen op Hawaii. Hij is zelf ook aan lepra overleden. Düsseldorf - De 42-jarige Egyptenaar die in augustus '93 een KLM-vliegtuig dwong naar Düsseldorf te vliegen, blijkt een 'zwaar gestoord gevoel voor de realiteit', zei een deskundige gisteren toen de man in Düsseldorf voor de rechter verscheen. Het is daardoor niet uit te sluiten dat hij ontoerekeningsvatbaar verklaard wordt. De aannemer uit een voorstad van Cairo verklaarde twee weken geleden dat hij zich door een kwade geest bezeten voelde. Genève - Iran schendt volgens een VN-rapport de mensenrech ten in steeds ernstiger mate. Vooral politiek- en religieus andersdenkenden hebben het moeilijk, maar ook gevangenen en vrouwen. De discriminatie en vijandige bejegening van christe nen, joden en aanhangers van het Bahai-geloof namen verleden jaar toe. De Iraanse gevangenissen zijn volgens de VN overvol en er zijn aanwijzingen dat gedetineerden worden gemarteld. Gevangenen in Iran hebben nauwelijks toegang tot medische zorg. Van dieven worden vingers geamputeerd, en onder terechtgestelden zouden jongeren onder 18 jaar zijn.De autoriteiten letten steeds meer op het dragen van de sluier, en dwingen de scheiding van vrouwen en mannen in bussen en taxi's af. Port-au-Prince - De Haïtiaanse kiesraad heeft gisteren aange kondigd dat op 4 juni verkiezingen zullen worden gehouden voor parlement en gemeentebesturen. De verkiezingen worden een belangrijke test voor de democratie sinds de terugkeer van president Jean-Bertrand Aristide op 15 oktober na drie jaar militair bewind. Verwacht wordt dat de verkiezingen gewonnen zullen worden door aanhangers van Aristide. Bonn - Israël en Iran voeren al jarenlang geheime onderhande lingen in Bonn. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allge- meine Zeitung. De Iraanse ambassadeur in Bonn heeft de gesprekken ontkend. Israël wil volgens de krant de vrijlating bereiken van een piloot die in 1986 in Zuid-Libanon neerstortte. Hij is momenteel in handen van twee organisaties in Libanon die banden met Iran hebben. Parijs - Bij Sisteron, in het zuidoosten van Frankrijk, zijn de resten gevonden van een tot nu toe onbekende vleesetende dinosaurus. Het dier zou ongeveer 100 miljoen jaar geleden hebben geleefd. Het dier behoort tot een soort die 40 miljoen jaar eerder zou zijn uitgestorven. De dinosaurus was ongeveer anderhalve meter groot, leefde in een bosrijke omgeving met waar een warm en vochtig klimaat heerste. Ankara - De sociaal-democratische ministers in de Turkse regering hebben gisteren hun ontslag ingediend omdat hun Sociaaldemocratische Populistische Partij (SHP) in het week einde was gefuseerd met de Republikeinse Volkspartij (CHP), die in de oppositie zit. De regeringsleden van de andere coalitiepartij, de Partij van het rechte pad (DYP) van premier Tansu filler, behouden hun post in de regering. Lima - Peruaanse en Ecuadoraanse troepen leveren nog ten in het omstreden grensgebied in de Amazone-jungle ondanks een bestand en een vredesakkoord na een 20 dagen durende strijd. Er zijn geen berichten over slachtoffers bij de nieuwe gevechten. Londen - Het verkeer van de shuttletreinen in de Kanaaltunnel is gisteren vertraagd door de 'gedeeltelijke ontsporing' van een wagon bij de Britse ingang van de tunnel. Toen de trein met lage snelheid de tunnel binnenreed, ontspoorde de laatste wagon van de Shuttle. Niemand werd gewond, en alle reizigers konden de wagon verlaten. Door onze correspondent Rome - De capucijner monniken in de Middenitaliaanse stad Fermo zenden via een plaatselijk televisiestation korte recla mespots uit waarin ze jongeren oproepen om zichzelf tt zoeken in het klooster, gisch. Je moet nu eenmaal wetó op welke wijze je je target* beste kunt bereiken," aldus ondernemende geestelijke. Het is nog niet bekend hoevee novicen zijn actie al heeft opge leverd. Met muziek doordringen tot hart van de jeugd is ook jf gedachte achter een videocii waarin het 'Salve Regina. e® klassiek oratorium, op rock# ziek is gezet. De vier minuten durende t» die al te zien is geweest op Italiaanse televisie, wordt M nenkort op de markt geb# door bovengenoemd centr® van San Paolo en is uitgevoe door de rockgroep Tra. De beelden beginnen met een het zwart gehulde Madonna- guur (gespeeld door een foto® del uit het voormalige Joegos vië) die in een trieste en ver» omgeving de drie leden van ontmoet. Een opbouwend filmpje, dat ker, maar het effect ervan11 niet overschat worden, oor®1 kardinaal Ersilio Tonini' kan helpen om jongeren te W ken, maar niet om hen werk J diepgaand bij het geloof te trekken." De twintig seconden durende spot wordt dagelijks uitgezon den tijdens een populair muziek programma. Temidden van dis coritmes en go-go-girls verschij nen op het beeldscherm plotse ling bossen en groene weiden, met op de achtergrond de twin- kelerende vogelen des velds. Een zachte stem zegt: „Deze mu- 'ziek kost niets, want het is een geschenk van God," gevolgd door de vriendelijke uitnodiging om het nummer van het capucij- nerklooster te bellen. Wie dat doet, hoort vervolgens de volgende uitnodiging: „Als je Jezus beter wilt leren kennen of als je een raad voor je leven wilt horen, kom dan naar het capu- cijnerklooster van Fermo en vraag een frater te spreken. Ciao!" De wervingsspot is een idee van pater Serafino Rafaiani, die bij het kerkelijke studiecentrum San Paolo een cursus maat schappelijke communicatie heeft gevolgd. „Dankzij de tv kunnen we een contact tot stand brengen met jongeren, die normaal niet in de kerk komen. De keuze voor een muziekprogramma is daarbij lo- Vei! ^ersfoort (anp) jjDgsmaatschappij „aat haar wa-autoverj jljug opnieuw duurder pe premie gaat met cent omhoog. premie voor vol casc< -et 8 procent omhoog. D hoging wordt per 1 maa: tracht voor nieuwe polis: ner 1 aprïl voor bestaande sen. Levob verhoogde vori je premies al twee keel de gulden nu 1 Van onze redactie econc Rijswijk - De prijzen biggen en varkenst zijn de afgelopen weken pijlsnel opgelc in Nederland. Biggen waar medio ber nog circa 80 guld werd betaald, doen i_ 125 gulden per stuk. Varkensvlees is in dez periode ruim zestig een kilo duurder gewordei kost momenteel circa gulden. Varkensme krijgen daardoor gemic ongeveer 50 gulden per slachtvarken. „Ongetwijfeld een opl ting voor veel varkens ders," constateert voerder Dijkstra van Produktschap voor Ve Vlees in Rijswijk, „mei me voor de vermei raars." De zeugenhouders sn£ al sinds de crisis in bedrijfstak, eind 1992, herstel van de prijzen. De snel gestegen biggen benadert het niveau medio 1992 toen met 140 gulden het hoogst veau van de afgelopen werd bereikt. Met nan export naar Spanje Duitsland draagt bij aa prijsherstel. Amsterdam (anp) - De genomen over het aai kleine kring circuleren nog in beweging'. Hoeveel arbeidsplaatsen eindelijk verdwijnen, ha van af of vestigingen gesloten. „Daarover is n besluit genomen," aid vakbondsvertegenwoordi De geruchtenmachine dn op. In de pers en on< personeel van de nood] vliegtuigfabrikant cü verschillende getallen, het Duitse weekblad Der gaan er 2000 banen v maar het personeel reken min van tussen de 1000 Dij de vliegtuigbouwer, van het Duitse Dasa, we nog 8500 mensen. Op 27 februari komen ker-commissarissen bijt een besluit te nemen. Een van de opties waarot ker denkt, is de verzei ging van een vestigin werkgelegenheid gaat wt bij Fokker verloren, m: voor Nederland," aldus bondsvertegenwoordiger. Peking (rtr/dpa) - E f,2 miljard yuan (ru belasting opgestrekt Dat was een record, drag had echter vet kunnen uitvallen, w niet dat de Chinezen de fiscus ontduiken. Per persoon betalen d zen slechts 1,20 guldei stenbelasting, meldt ciële krant China Dail China kent pas sinds komstenbelasting. D bleef de opbrengst be 162.000 yuan (32.00C legen de huidige koers begin 1994 werd dan wetswijziging van waardoor Chinezen maandinkomen bov yuan (160 gulden) 1 moeten betalen. Het voor maandinkome 100.000 yuan (20.000 en meer ligt op 45 pro

de Stem | 1995 | | pagina 4