k." DE STEM raag om gezinszorg neemt af Grote boeven hebben vaak een klein hartje' [ederland en België gaan praten over gezamenlijke problemen [anaalarm in Terneuzen is klaar voor demping Hulst heeft primeur voor glasinzameling Actiegroep waarschuwt provincie voor risico's financiering WOV feeuws-Vlamingen denken ten onrechte dat gezinshulp onbetaalbaar is Omvangrijke controle op landbouwgif GroenLinks is tegen komst omstreden infocentrum Saeftinghe bij Emmahaven rARAVANS cKs 995 in onze showroom! NG OLMENVELD 3 x plaatsen 2 x betalen uisarts M. Maenhout stopt na negen jaar met werk voor politie in Terneuzen S chennispleger laat vrouw schrikken x 56 !6 PS /let de module Buitenland |>m een koppeling naar uw ag meer informatie over de oulant. Rsboèank cht en prijs ng en moderne kleuren 'ering: op tijd besteld, op tijd in voor geheel Zeeland: 5 - Serooskerke - Tel. 01189-2040 285 (gem. Veere). Fax 3234 te adres voor uw occasioncaravan UITSLUITEND VOOR PARTICULIEREN Voor zakelijk Rubrieksadvertenties bel 076-236882 Fax 076-236405 t.a.v. afd. Rubrieksadvertenties Als u uw tekst 3 x binnen 7 dagen ongewijzigd laat plaatsen hoeft u slechts 2 advertenties te betalen. Als er in deze serie een zaterdag voorkomt, wordt die in ieder geval berekend. I Prijs incl. BTW voor plaatsing op zaterdag Tariefgroep 1 Tariefgroep 2 Tariefgroep 3 9.62 12.87 14.77 12.83 16.73 19.69 16.04 21.44 ƒ24.62 19.25 25.73 29.54 22.45 30.02 f 34.46 25.66 34.31 f 39.39 28.87 38.60 ƒ44.31 32.08 42.89 f49.23 Brieven onder nummer 14.70 .Tel.nr af te schrijven. Zeeland Lonze verslaggever Ijst - Burgemeesters en vertegen- •oordigers van politie en justitie uit l Oost-Zeeuws-Vlaamse grens- Lek komen voortaan twee keer per f. bij elkaar om te praten over Lsoverschrijdende aanpak van Iblemen. Het initiatief is, genomen door burge meester A. Kessen van Hulst en deze week was de eerste oriënterende bijeen komst. Aan het overleg doen mee de burgemees ters van Hulst, Axel, Hontenisse, Stek- ene, St. Gillis-Waas, Beveren en Sint- Niklaas, de politie Zeeland, de gemeen telijke politie in het Waasland, de Rijks wacht, de Belgische gerechtelijke politie, de officier van jusititie uit Middelburg en de procureur des konings uit Dender- monde. Het illustere gezelschap, zo'n man of twintig, kwam tot de slotsom dat het in derdaad zinvol is om een paar keer per jaar op wat informele wijze van gedach ten te wisselen over verschillende onder- werpen.Het heetste hangijzer van dit moment is de grensoverschrijdende drugproblematiek dat is meteen ook het eerst onderwerp dat aan de orde komt. Die kwestie wordt besproken op een twee bijeenkomst in juni, waarbij het dan vooral zal gaan over de mogelijkhe den van een gezamenlijke aanpak van het drugbeleid. Andere onderwerpen die later aan de or de zullen komen betreffen het verkeer en het milieu. „Een goede zaak dat wê dit van de grond kunnen krijgen," zegt burgemeester Kessen. „Tot nu toe was het zo dat je el kaar af en toe eens toevallig tegen het lijf liep. Nu komt er dus echt een gestructu reerd overleg." listeren is schoon schip gemaakt in een deel van de oostelijke kanaalarm aan de Axelsedam in Terneuzen. Het gebied tegenover het Schuttershofgebouw lag er na het trek van de altijd zo vertrouwd aanwezige binnenvaartschepen leeg en verlaten bij. Het waren de voorbereidingen voor de demping van dit gedeelte van de kanaalarm ie aansluiting van de Axelsedam op de Haarmanweg mogelijk te maken. Vandaag vindt de officiële start van het werk plaats. foto camile schelstraete - I» onze verslaggever Md de Puysseleijr [neuzen - „De grootste boe- i hebben zó'n klein hartje tie cel. Landelijk bekende ninelen die in Terneuzen 1 hebben gezeten op het Iïtiebureau gedroegen zich 'kleine kinderen." _t de Terneuzense huisarts rfenhout, die na bijna negen t met zijn werk als poli- hits in de gemeente Terneu- pisch hulpje van de politie', Ut Maenhout het zelf. Want ie-arts vindt hij een te bela- j1 woord. „Het is voor mij geen hak en er zijn nog meer hulp- Pffiers die bij het werk betrok- zoals collega-huisart- 1 het Riagg en het ZCAD." 'laag (dinsdag) biedt de re- JPolitie Zeeuws-Vlaanderen Ifflhout een afscheidsbijeen- p aan op het bureau in het p'ershofgebouw. Wijking hielen die in de cel belan- t proberen volgens Maenhout via de politie-arts meer eden te krijgen. Zo krijgen «ns plotseling allerlei licha- fp klachten. „Als je een af- "roghebt, kun je daar gebruik 'Proberen te maken. Stel, ie- 14 is hartpatiënt en wordt op- Je moet dan als politie- rjen oordeel vellen of het ge- Pjvaardigd is hem vast te hou- l'ihout maakte dat in de prak- lLTleens mee. „Een grootheid "'criminele circuit was hart- ■iïn' on dacht daar handig van Ptoen profiteren. Je probeert T?" 'e zoeken wat er precies i hem aan de hand is. Je moet f "achterhoofd houden dat ze 'Medisch hulpje van de politie' noemt huisarts M. Maenhout zijn werk. foto camile schelstraete je uit proberen te spelen tegen de politie. Na overleg met de huis arts van die verdachte heb ik be sloten dat hij rustig kon blijven zitten. Hij kreeg niets voor elkaar en dat viel 'm vies tegen." Stampei Waakzaamheid is steeds gebo den, aldus Maenhout, omdat de politiecel anders dreigt té ver worden tot een hotel. Toch is de afweging een verdachte al of niet zijn zin te geven niet altijd even eenvoudig. Als heroïneverslaaf- den achter de tralies terecht ko men bijvoorbeeld. „Het is regelmatig voorgekomen. Je sluit een verslaafde op, geeft hem niets, en het gevolg is dat hij een hele nacht stampei maakt. Eigenlijk ben ik iemand van de harde lijn. Laat die jongens maar een keer zweten. Daar heb ik geen problemen mee. Maar wat doe je als het bureau onderbezet is en de paar agenten die er zijn steeds naar die cel toe moeten om hem rustig te krijgen? Dan ben je sneller geneigd om methadon te geven. Althans, zo redeneer ik. Het werk van politie-arts vormt een zware emotionele belasting. „Je moet objectief blijven. Goed om weten te gaan met je eigen ge voelens. Je moet netjes blijven. Steeds in het oog houden dat ver dachten ook mensen zijn. Je steeds proberen te verplaatsen in de omstandigheden waaronder iemand ergens toe komt. Dat is niet altijd even eenvoudig." Maenhout kwam als politie-arts in aanraking met vele schaduw zijden van het leven. Moord, zelf moord, incest, verkrachting en andere geweldsdelicten. Soms liet het hem koud, soms maakte een zaak diepe indruk. Zoals eni ge jaren geleden bij het familie drama in Hoek waarbij twee jon ge kinderen door geweld om het leven kwamen. De beelden staan jaren na dato nog in Maenhout's herinnering gegrifd. „Ik zie dat nog heel goed voor me. Op dat moment moet je even op je tanden bijten. Het grijpt je emo tioneel aan. Ook de agenten die erbij waren, zaten in zak en as. Logisch, want iedereen heeft kin deren. Je moet dat soort ervarin gen van je af kunnen praten. Sommige mensen denken dat een arts geen emoties kent. Dat is na tuurlijk onzin. Ook een arts moet kunnen ventileren. Gelukkig kan ik dat thuis. En ik vergeet snel." Maenhout volgde geen cursus voor het werk als politie-arts, hoewel die er wel is. Hij be kwaamde zich met vallen en op staan in de praktijk. „Door veel te luisteren en goed te kijken kun je ook veel leren. Het was in het begin best moeilijk. Ik weet nog goed dat ik de eerste keer een gesprek aan moest gaan met een betrokkene bij een ver krachtingszaak. Een enorm emo tioneel gebeuren voor de vrouw." Incest Ook bij incestzaken moest Maen hout hulp verlenen. „Dat komt vaker voor dan je denkt. De ge vallen van incest en verkrach ting, waar ik bij geroepen ben, zijn niet op de vingers van twee handen te tellen. Het is moeilijk te begrijpen. Vaak zie je dat er al cohol in het spel is." Maenhout houdt op met het werk van politie-arts omdat de Ge meenschappelijke Gezondheids Dienst (GGD) die taak overneemt in Zeeuws-Vlaanderen. „Maar ik heb aangeboden dat ik nog wel een keer bij wil springen als ze in personele problemen zit ten." dinsdag 21 februari 1995 deelC Van onze verslaggever Terneuzen - De vraag om gezinszorg bij de stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren is de laatste tijd flink afgenomen. Veel Zeeuws- Vlamingen denken name lijk ten onrechte dat de ge zinshulp niet meer te beta len is. De aanleiding is de publiciteit rondom het onderzoek naar de gevolgen van het juli vorig jaar ingevoerde systeem van eigen bijdragen voor hulp van de ge zinszorg. Uit dat onderzoek door het NI- VEL, het Nederlands instituut voor onderzoek in de gezond heidszorg, kwam onder meer naar voren dat met name de men sen in lagere inkomensgroepen met kinderen te maken hadden met een stijging van de eigen bij drage. Dat beeld heeft veel Zeeuws-Vlamingen afgeschrikt. Ze vragen bij voorbaat geen ge zinshulp meer aan bij de stich ting Thuiszorg omdat ze denken dat die toch niet meer te betalen is. De stichting Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen wil dat graag recht zetten. Ze adviseert mensen daarom met klem om altijd een aanvraag in te dienen. Thuiszorg wijst in dat verband op de bij stelling van de eigen bijdragere geling per 1 januari dit jaar. Die komt er kort gezegd op neer dat meer mensen - die voorheen een hogere eigen.bijdrage betaal den - in aanmerking komen voor het minimum weektarief. Bovendien is een aanvraag om gezinshulp achteraf altijd koste loos ongedaan te maken als blijkt dat die toch te hoog uitvalt. Ver volgens kan Thuiszorg ook nog adviseren bij het vinden van een passende andere oplossing. Bij komend voordeel is dat recente lijk de wachtlijsten voor hulp van de gezinszorg in de regio voor een belangrijk deel tot het verleden behoren. Den Haag (anp) - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het mi nisterie van Landbouw en de po litie starten woensdag gezamen lijk een omvangrijke controle-ac tie op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. De controle is vooral gericht op de opslag en het gebruik van be strijdingsmiddelen op meer dan honderd agrarische bedrijven. Volgens een woordvoerder van de AID neemt het onderzoek zeker enkele weken in beslag. De betrokken ondernemingen kregen eerder een brief waarin ze werden opgeroepen alle verbo den pesticiden vóór woensdag in te leveren op twee plaatsen in Zeeland. Volgens de AID is nog niet duide lijk hoeveel boeren al van deze mogelijkheid gebruik maakten. Het openbaar ministerie heeft aangekondigd mee te werken aan snelle behandeling van geconsta teerde overtredingen. Vorig jaar werd een gelijksoorti ge controle al in Zeeuws-Vlaan deren en op Walcheren gehou den. In alle kernen van Hulst, dus ook in Sint-Jansteen, zijn gis teren nieuwe glasbakken neergezet zodat het glas op kleur kan worden gescheiden. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst heeft de Zeeuws-Vlaamse pri meur als het gaat om gescheiden inzameling van glas op kleur. Gisteren heeft het bedrijf Maltha in alle kernen van de gemeente nieuwe glasbakken neergezet. In totaal zo'n vijftien stuks Het is de bedoeling dat in de nieuwe containers het glas op kleur gesorteerd wordt. De bakken hebben drie gaten, voor wit, groen en bruin afval- glas. „Door het glas op kleur in te zamelen wordt het, milieu nog beter gediend," zegt wet houder G. van de Voorde. „Je kunt dan een betere kwaliteit glas recyclen". In Hulst verliep de glasinzame ling via aparte containers al goed, maar in Hulst denkt men dat het nieuwe systeem nog een extra stimulans zal betekenen. „Op deze manier willen we de glasinzameling een nieuwe im puls geven." Het is de bedoeling dat alle ge meenten in Zeeuws-Vlaande ren het glas aan de bron te gaan scheiden op kleur. Hulst is de eerste gemeente waar dat nu gebeurt. Bij de overige ge meenten zit de glasinzameling nog maar in het stadium van de besluitvorming. Van onze verslaggever Emmahaven - GroenLinks vindt dat het omstreden infocen trum Saeftinghe bij Emmahaven er niet moet komeh. Beter is het bezoekerscentrum in Hulst te bouwen en vandaar uit een pendeldienst per bus of fiets naar het natuurgebied Het Ver dronken Land van Saeftinghe op te zetten. De overlast voor de plaatselijke bevolking, de weg naar het toekomstige centrum loopt volgens de huidige plannen dwars door het dorp, wordt op die manier tot een minimum be perkt. GroenLinks nam dat standpunt gisteren in bij een be zoek van een landelijke delegatie van de partij aan de provincie. GroenLinks vindt tevens dat er per jaar niet meer dan 15.000 be zoekers op het natuurgebied.mo- gen worden 'losgelaten'. Kandidaat statenlid Ronald Meijer uit Terneuzen (derde op de verkiezingslijst voor Groen Links en Eerste Kamerlid Tom Pitstra brachten die boodschap gistermiddag in Emmahaven over aan R. Warmenhoven, woordvoerster van het plaatse lijk actiecomité. „Waar een poli tieke wil is komt geen weg," zei Pitstra. Hulst is volgens Meijer een uitge lezen locatie omdat Hulst toch al een toeristische trekpleister is. Een bijkomend argument om het infocentrum niet bij het natuur gebied neer te zetten is dat niet alle bezoekers van zo'n centrum ook het schorrengebied ingaan. GroenLinks vindt het bezoekers centrum, vanwege het educatieve karakter, overigens wel een goed idee. Van onze verslaggever Sas van Gent - Een 36-jarige vrouw uit Sas van Gent heeft bij de politie aangifte gedaan van schennis van de openbare eerbaarheid. Ze liep gisteren over de Kloqs- terlaan in de richting van de Westdam. Uit tegenoverge stelde richting naderde een auto met Belgisch kenteken. De bestuurder reed recht op de vrouw af en stopte vlak voor haar. Toen de vrouw langs liep zag ze dat de bestuurder met ontbloot onderlijf in zijn wagen zat. Ze noteerde het kentekennummer van de au to en meldde het voorval bij de politie. Van onze verslaggeefster Middelburg - De Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland wil van de provincie Zeeland weten hoe het zit met de financiële risico's van de aanleg van een tunnel onder de Wester- schelde. In een open brief aan de leden van de Provinciale Staten noemt de actiegroep het financieringsvoor- stel voor de Westerschelde Oeververbinding (WOV) 'volstrekt onduidelijk'. „Wie er welke risico's draagt blijft in nevelen gehuld. Nog belangrijker is de vraag of degene die het risico gaat dragen dat ook kan. Ook grote bouwconcerns kunnen failliet gaan," waarschuwt de stichting de provincie. Als het aan Gedeputeerde Staten ligt start de bouw van een toltunnel in januari 1997. De bouw duurt vijf jaar en kost 1,17 miljard gulden. De financie ring gebeurt door de aannemer met andere bedrij ven en banken.

de Stem | 1995 | | pagina 11