terrei] Ivalnnel oneens over Betuwelijn Wiegel verheugt zich op weerzien met 'oude maatjes Massaal afscheid van Ischa Meijer Was Nederland dan wél zo goed? OESTEM Schrijnende gevallen om Onafhankelijk onderzoek naar vijfde baan Schiphol A3 ilamitische Raad raagt zendtijd adio en televisie COMMENTAAR Jac.Hermans CHAUDFONTAINE CNV: overleg met FNV op laag pitje BINNENLAND KORT \NDAG 20 FEBRUARI 1995 - A-^üifcjTJÜM blIMNtlMLAlMU MAANDAG 20 FEBRUARI 1995 êWiegel 1 verzien... foto anp Dordrecht (anp) - Aanko mend WD-senator Wiegel, zegt zich te verheugen op het weerzien met zijn oude poli tieke vrienden. Tijdens een verkiezingsbijeen komst van de VVD in Dordrecht, waarbij de loftuitingen voor het kabinet niet van de lucht waren, zei Wiegel ook zeker niet van plan te zijn zich vanuit de Eerste Kamer als 'rechtsbuiten' van zijn partij op te gaan stellen. „Ik ben altijd een uiterst progressief type geweest," aldus Wiegel. Wiegel zei na zijn aanvankelijke aarzeling inmiddels een grote fan van het paarse kabinet te zijn geworden. „Bij het begin wilde ik geen hoger cijfer geven dan een 6 min, maar dat is nu een dikke 7 geworden." Fractievoorzitter Bolkestein rea geerde ironisch: „Ik ben een be hoedzaam en zuinig mens, dus geef ik niet meer dan een 7 1/2." Bolkestein voegde eraan toe er vrijwel zeker van te zijn, dat het kabinet de rit zal uitzitten. Al was het maar omdat de oppositie van het CDA volgens hem weinig voorstelt. „Misschien kan Wiegel nog eens een keertje langs gaan om hen les in oppositie voeren te geven." Bovendien lieten zowel Bol kestein als de VVD-bewindslie den niet na er op te wijzen, dat de sfeer in het kabinet goed is. Zelfs voor minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking, met wie Bolkestein regelmatig overhoop ligt, had de VVD-lei- der vriendelijke woorden over. „Want ook al verschillen wij nu al 15 jaar grondig van mening, hij is toch nooit te beroerd om met mij in debat te treden." De VVD-bijeenkomst, de start van de campagne voor de staten verkiezingen, was nog meer dan bij de Tweede Kamer-campagne al gebruikelijk was, een school voorbeeld van 'infotainment'. Met als hoogtepunt behalve de toespraak van Bolkestein het op treden van de populaire zanger. Gordon. Ten overstaan van de WD-lijst- trekkers voor de Provinciale Staten, ieder gekleed in het folk loristische tenue dat bij hun pro vincie hoort, herhaalde Bol kestein nog eens zijn waarschu wing, dat vooral het CDA profi teert van een lage opkomst bij de komende verkiezingen. Hij zei er overigens wel van uit te gaan dat zijn partij zoveel wint, dat de senaatsfractie wel moet groeien van 12 naar 15. „We've got the power," zong Gordon daarop. Kamervoorzitter Deetman (CDA) vindt het combineren van verkiezingen voor gemeentera den en Provinciale Staten het overwegen waard. Zo'n combi natie kan voorkomen dat de bur ger verkiezingsmoe raakt en het opkomstpercentage nog verder daalt. De belangstelling voor provin ciale verkiezingen is de afgelo pen jaren behoorlijk tanende. Halverwege de jaren zeventig maakte nog bijna driekwart van het electoraat de gang naar de provinciale stembus. In die pe riode waren de provinciale ver kiezingen zelfs populairder dan die voor gemeenteraden. Bij de laatste statenverkiezingen van 1991 was het opkomstper centage gezakt naar 52,3, tegen over 66,0 bij de raadsverkiezin gen van 1994. Deetman ziet niets in het plei dooi van het kersverse PvdA-ka- merlid Hehwinkel om de op komstplicht weer in te voeren. Zorg dat je bier vanavond weg bent\ luidt liet lallend advies van de blijmoedige zatlap. „In bet donker is niemand bier z)t leven veilig. Kogelsyou know. Bullets, man! Weet je boe ze klinken? Kggggg. Pwiiijj. lok heeft niet meer dan half miljard extra over voor oplossen knelpunten Ijnonze Haagse redactie ta Haag - Het kabinet is het nog lang niet eens over de aag hoeveel geld er op tafel moet komen voor het oplossen a knelpunten bij de aanleg van de Betuwelijn. Premier Kok llit het 'buitengewoon onwaarschijnlijk' dat er méér dan een p miljard gulden beschikbaar komt. licteer- fids be- stad (lijk be- lels ge- |tionale Grote led im- lale ge- lezet en laait nu B goed- lus ook 1/ashing- de sta- van de Iht heb- loch wel pesident, burge- tren van hoofd- nachtige van de brdeh en ische in let insol- Ijaarlijk- I van 650 ander- worden krikaanse Iwelkome [het land zouden lantwoor- afwillen, bretel om lijven bij ^r het ge- voordat |t tot resi- laar Ma ryland zegt: 'dank voor het aan, bod, maar nee dank u'. Een ander wetsontwerp wil hee Washington tot één 'enterprisi zone' maken: een investerings, walhalla waar geen enkel bedrij nog belasting hoeft te betaler Weer een ander idee verlost alli inwoners van Washington van elke federale inkomstenbelasl ting, zodat in plaats daarvan dl lokale belasting flink omhooj kan. En een zoveelste gedachtf is de invoering van een 'pendel- belasting' voor de mensen die if Washington hun geld verdiener en het elders uitgeven. Maar aan al die voorstellen zit ten grote bezwaren, mede omda; eigenlijk alleen 'zwart' Washing ton ellende-gebied is en moeilijï op basis van raciale normen he: belastingstelsel kan worden aan ider adviseerde de commissie vans 1,2 miljard gulden uit trekken voor vijf knelpunten, ueinde de milieu-belasting van Spoorlijn te beperken, in jaar geleden werd de grens ■fit toevoegingen aan het be- likbare budget van 7,4 miljard alden om milieu-voorzieningen 1 treffen, al begrensd tot een lil miljard. ministers Zalm (WD, Finan- pn), Jorritsma (WD, Verkeer Waterstaat) en de Boer ftdA, Milieu) reageren verrast de voorzet van Kok zaterdag :ten in interview. «sterdam (anp) - De Isla- itische Raad Nederland SN) wil zendtijd op radio i televisie. b raad ziet zich als de verte- swoordiger van de overgrote ïerderheid van de moslims in «derland en vindt het daarom «rechtvaardig, dat de Neder- idse Moslim Omroep (NMO) gepast. Niemand weet dan ook Bet zijn 'marginale aanhang' al- wat de echte oplossing moe worden. Voorlopig zal het Congres daar om wel genoodzaakt zijn kolos in het Commissariaat voor de sale bedragen te blijven pompei in de bodemloze poel van pro' blemen die Washington DC heel Problemen met namen als Ana lijks een gewelddadige dood i: Washington. De meesten doo up Stichting (IOS). kogels. 'Bullets, man! KgggggÉ 1993 verloor de IOS haar Pwiiijjjj'. in handen heeft. IRN mocht zijn aanvraag tijdens een hoorzitting toelichten. „Wij zijn «opvol gestemd," zegt IRN-se- ffitaris AbdurRahman. «ig jaar diende de IRN ook al costia, waar nu de gele school ai aanvraag in, maar liet die bus zijn kostelijke vracht aflé ter bestuurlijke strubbelingen vert: hartveroverende zwart slopen, kinderen die door het decor vai t IRN bestaat uit de grootste stedelijke ontbinding hun we| janisaties van Turkse, Marok- naar huis en naar een ongewiss lanse en Surinaamse moslims, toekomst vol levensgevaar zoe ken. Zo'n 450 mensen, van wie vel daarvan, de Unie van Ma- ttaanse Moslimorganisaties de Surinaamse World Islamic tientallen kinderen, vinden jaar ission, waren ook vertegen- roordigd in de Islamitisch Om- nadat de omroep door '•erne verdeeldheid onbestuur- iir was geworden. De NMO 'rit de voor moslims bestemde ïdtijd overnemen. JAT EEN GELUK voor de wao'ers dat het nieuwe adviesinstituut F juist nu een kritisch geluid over de toepassing van de "o-regels heeft laten horen. Want er zijn verkiezingen op "Pafstand, en op weg daarheen raken politici doorgaans extra jjogen met het lot van de medeburgers. "»nu. Staatssecretaris Linschoten heeft dit weekeinde gelijk eten dat chronisch zieken met een wisselend ziektebeeld P'er herkeurd moeten kunnen worden. En hij heeft erkend dat Fjjinds een jaar toe te passen nieuwe keuringsregels soms te i,(| uitpakken. Daar zal iets aan gebeuren, belooft de staatsse- "ttaris. seen begin. En het wordt hoog tijd. s de strengere normen voor de wao gelden, is daar veel pek op. Een puur theoretische arbeidsgeschiktheid vormt te re het uitgangspunt. Dat leidt tot absurde en navrante 'wtisten. Zo worden mensen met levensbedreigende ziekten iwaar gehandicapten bij de strenge herkeuring vaak gedeelte- arbeidsgeschikt verklaard. Niet dat er vervolgens in de Alijk werk voor hen is. Dus belanden zij van de regen in de ^van een redelijk goede uitkering in het sociale vangnet van Ceven door de vrees voor onbetaalbaarheid van de wao, is de pek doorgeschoten. De dames en heren hadden even alleen woog voor het dalen van het wao-cijfer en hielden zich blind net daardoor stijgende werklozencijfer en voor de sociale a9e. die de strengere normen onder heel wat herkeurde "ars aanrichtte. Toch wezen vanaf het begin gemeenten - en w in het bijzonder gemeentelijke sociale diensten - daarop. Waren immers de eersten die met de sociale gevolgen werden «ronteerd. 'aogtoe ging de staatssecretaris ervan uit dat niet de nieuwe ™e|s maar de keuringsartsen te streng zijn. De evaluatie van sPeciale commissie zou dat beeld over enkele maanden estigen. Maar het Tica vermoedt in zijn alarmerende brief dat fP|in dieper zit: niet bij de instructie aan de artsen maar in de F zelf. l'l'} snelle eerste reactie zou staatssecretaris Linschoten in j Jr|of aan de Tweede Kamer, die hij voor vandaag aankondig- stn fr0rn met voorstellen moeten komen die verder gaan dan "Plappen van de 'meest schrijnende' gevallen. „Ik vind het wat veel," zegt minister Zalm zuinigjes. „Het moet allemaal betaald worden uit het Fonds Economische Structuurversterking en dat fonds is niet van elastiek. Je kunt de Betuwelijn nog wel mooier en beter willen aanleg gen, maar dat gaat dan ten koste van andere infrastructurele wer ken, die ook uit dat fonds moe ten worden betaald." Minister Jorritsma laat zich niet verleiden tot het noemen van concrete bedragen. „Ik zeg geenszins: met dat half miljard van Kok kan ik het wel doen. Mijn taak is met provincies en gemeenten na te gaan wat de belangrijkste knelpunten zijn en of er alternatieven zijn om die op te lossen. Voor geld moet u bij' minister Zalm zijn." Minister De Boer weigert ook bedragen te noemen. „Wij moe ten ons eerst een beeld vormen van de knelpunten en de moge lijke oplossingen daarvoor. Het noemen van bedragen vind ik voorbarig." Jorritsma laat doorschemeren dat een kabinetsbesluit over de aanleg van de Betuwelijn nog wel eens geruime tijd kan uit blijven. „Het is niet zo eenvou dig als men wel zegt: minister maak een keus. Ik maak die keuzes niet alleen. Om het draagvlak te vergroten wil ik die samen met provincies en ge meenten maken." Minister Van Mierlo (D66, Bui tenlandse Zaken en vice-pre mier) laat weten dat er voor het oplossen van de knelpunten langs de Betuwelijn nog geen minimum of maximum is vastge steld. „De ministerraad stelt de prijs vast en die heeft zich daar over nog niet uitgelaten. Ik heb er geen behoefte aan het kabinet onderdruk te zetten," aldus de bewindsman vanuit Paramaribo, waar hij op bezoek is. Zijn partijgenoot Terlouw, de Gelderse Commissaris der Ko ningin, is niet gelukkig met het 'milieu-bod' van Kok voor de Betuwelijn. Zijn televisieprogramma had meestal een te verwaarlozen kijkdichtheid. Tijdens de begrafenis van Ischa Meijer bleek de schare bewonderaars verrassend groot. Lezers, luisteraars en kijkers namen zaterdag in Amsterdam afscheid. Naar schatting 1500 mensen woonden de plechtigheid op de Amsterdamse begraafplaats Zorgvlied bij. Meijer, journalist, tv-interviewer en schrijver, overleed op zijn 52e verjaardag aan een hartaanval. Voor collega's, vrienden en aanhangers was Meijer een kracht bron. Dat zei Arend-Jan Heerma van Voss, die hem nog van school kende. Het gold voor de mensen van Het Parool, de VPRO-radio en tv-producent Joop van den Ende, maar nadruk kelijk ook voor de consumenten van zijn journalistiek werk. „Een gesprek met Ischa was een kleine therapie," zei Van den Ende, een van de sprekers. „Zijn dood laat een enorm gat achter. Onder hem is een grijze vlek. Ischa gaf kleur. Met geen medium voelde Meijer zich zo verbonden als met Het Parool. Volgens Matthijs van Nieuwkerk, chef van de kunstre dactie, zag Meijer de rubriek De Dikke Man als zijn voornaamste werk. Als die dagelijkse column wegens gebrek aan motivatie uitbleef, moest de lezer het doen met de mededeling dat De Dikke Man ziek was. Zijn uitgever Mai Spijkers stuurde hem dan een bloemetje. Om te sarren, iets dat Meijer zelf trouwens uitstekend kon. Waar hij ook was, wilde Meijer het middelpunt zijn. Dat was hij door zijn nieuwsgierigheid, spraakzaamheid en werkkracht. „Hij was goed en hij wilde dat wij dat ook vonden", zei Van Nieuwkerk. Het was toch niet goed genoeg. „Want iedere joodse jongen die geen messias is, is een mislukking," moet hij ooit hebben gezegd. foto anp Door Barenda Grutterink (anp) Haarlem - „Moeten wij, in Nederland, onze arrogantie niet eens laten varen? Is onze houding in de oorlog wel zo geweldig geweest?". Bestuurslid Minco van de Stichting Samenwerkend Ver zet is daar niet ten volle van overtuigd. „Een groot deel van het Nederlandse volk heeft het hoofd afgewend." Minco is komende donderdag in Haarlem één van de deelne mers aan een symposium over Oostenrijks en Nederlands ver zet, een uniek evenement. In Nederland denken we, als het» om de Tweede Wereldoorlog gaat, niet zo best over Oosten rijk. Het Alpenland sloot zich in 1938, middels de 'Anschluss', bij nazi-Duitsland aan. Daar was evenwel niet iedere Oos tenrijker even gelukkig mee. Zo'n 130.000 mensen, voorna melijk joden, namen wijselijk de benen. „In Oostenrijk was ook al van af het begin, bijna zeker al vóór 1938, verzet tegen het na- tionaal-socialisme," aldus Min co. „De geallieerden hebben het niet eens willen geloven," klaagt Oostenrijks ambassa deur in Nederland, dr. O. Maschke. Volgens een Oosten rijkse regeringsuitgave, welis waar niet de ideale bron, zijn er 2700 Oostenrijkers ter dood veroordeeld en geëxecuteerd wegens verzetsdaden. In totaal zouden er 100.000 Oostenrij kers als politieke gevangene zijn geïnterneerd. Het initiatief voor het sympo sium kwam van de Oostenrijk se ambassade zelf. Maschke be treurt het dat de relatie tussen zijn land en Nederland op S. Minco foto anp praktisch alle fronten goed is, behalve als het om de Tweede Wereldoorlog gaat. „We willen het gevoelige onderwerp nu graag bespreekbaar maken." Voordelig in dit opzicht is dat Oostenrijk inmiddels een presi dent heeft, dr. Th. Klestil, die dat met een gerust hart ook kan vinden. Met Waldheim, die in 1993 ver trok, lag dat allemaal nog wat moeilijker. Hoewel er geen bloed aan zijn handen kleefde, was zijn verleden niet zo zuiver als het bij een president moet zijn. Toch werd hij tot eerste man van het land gekozen. Waldheim is natuurlijk geen sterke troef is het streven van Maschke. De ambassadeur pro beert echter al sinds zijn aan treden in Nederland, nu enkele jaren geleden, op diverse ma nieren het beeld wat bij te stellen. Zo sponsorde de ambassade vorig jaar ook de tentoonstel ling van de Weense zigeuner Karl Stojka, die zijn jeugd in Auschwitz doorbracht en dat in schilderijen tot uitdrukking brengt. Ze waren in Herinner- ginscentrum Westerbork te zien. „Nederland is onze vijfde han delspartner en er gaan jaarlijks heel veel Nederlanders naar Oostenrijk op vakantie. De contacten zijn zó goed. Toch blijven die vooroordelen maar bestaan, ook bij de pers. Het is echter, zeker met extremisme zoals we dat pas ook helaas in Oostenrijk hebben meege maakt, heel belangrijk om aan dacht te besteden aan verzet tegen het slechte. Jonge men sen moeten daar actief over leren nadenken," zegt Masch ke. Minco is het daarmee eens: „We hebben een boodschap over te brengen. Als we dat in Europees verband willen doen, dan moet dat ook in samen werking met Oostenrijk, een vroegere vijand." Het thema van het symposium is 'Andert die Zeit die Bilder?' ofwel 'Wijzigt de tijd de waar neming?' Volgens Minco is de oorlog tot nu toe vooral be schreven door mensen, die deze periode meemaakten en dus emotioneel betrokken zijn. Op het symposium komen daarom wat jongere deskundi gen aan het woord. Minco: „De vraag is: Kunnen we door de tijd wat objectiever zijn?". Het symposium heeft plaats in het stadhuis van Haarlem. Daar is ook nog tot en met 28 februari een tentoonstelling te zien over auteurs die destijds Oostenrijk ontvluchtten. De titel is 'De tijd schept de beelden', ontleend aan één van deze schrijvers, Stefan Zweig. Hij schreef: „De tijd schept de beelden; ik licht die alleen maar met woorden toe. Het zijn dan ook niet zozeer mijn lotgevallen die ik vertel, maar die van een hele generatie: on ze generatie van toen, die als vrijwel geen andere in de ge schiedenis gebukt ging onder lootnottige gebeurtenissen." (ADVERTENTIE) MAANDAG - DINSDAG - WOENSDAG lemon of orange fles 1.5 liter van 10? glgSPAGHETTI OF MACARONI vlugkokend téssès pak 500 gram Nu lllr VANILLEVLA literpak van 180 1.^ PREI kort geneden ]49 Bel voor de dichtstbijzijnde Jac.Hermans 02154-83333 Jat Heimans Aanbiedingen geldig van: ma. 20 t/m woe. 22feb. 1995 c* Utrecht (anp) - De ruzie tussen de vakcentrales FNV en CNV naar aanleiding van de staking in het streekvervoer, is voor het CNV aanleiding de contacten met de FNV op een laag pitje te zetten. De verwijten over intimidatie van eikaars leden en de rol die beide partijen in het conflict speelden, vlogen afgelopen week over en weer. De opmerking van cao-coördinator L. de Waal van de FNV dat de Vervoersbond CNV een oplossing van het con flict heeft geblokkeerd en zo de staking van FNV-chauffeurs heeft verlengd, deed bij de chris telijke vakcentrale de deur dicht. Vier doden bij verkeersongeval Staphorst - Vier inwoners van Staphorst zijn zaterdagmorgen vroeg om het leven gekomen door een verkeersongeval in hun woonplaats. Er viel één gewonde. Ze zaten in een auto, waarvan de 21-jarige bestuurder in een bocht de macht over het stuur verloor. De wagen botste tegen een boom. De bestuurder, twee meisjes - 15 en 16 jaar oud - en een 20-jarige man waren op slag dood. De gewonde, een 18-jarige man, is in het ziekenhuis van Meppel opgenomen. Jongen zwaargewond achtergelaten Utrecht - Een 17-jarige jongen is zaterdagmorgen vroeg van dichtbij in zijn hals geschoten op de Socrateslaan in Utrecht. Hij lag hevig bloedend op straat. Twee onbekende mannen belden aan bij een woning, vertelden daar dat er iemand gewond op straat lag en verdwenen vervolgens. De jongen verkeerde in levensgevaar. Hij is geopereerd in het Academisch Ziekenhuis Utrecht. Politieman betrokken bij incest Rotterdam - Een 25-jarige Rotterdamse politieman is betrokken bij een incestzaak. Een onderzoek van de politie is inmiddels afgerond. De resultaten liggen bij het Openbaar Ministerie. De incest zou zich hebben voorgedaan tussen de politieman, zijn vijf zussen en zijn 53-jarige vader. Het is onduidelijk of de politieman wordt aangemerkt als slachtoffer of als dader. Een woordvoerder van de politie in Rotterdam wil alleen bevestigen dat de collega vorig jaar november is geschorst. Destijds maakte de politie al bekend dat het ging om een zedendelict. De zaak kwam vorig jaar aan het rollen nadat een van de zussen aangifte deed bij de Rotterdamse politie van incest, gepleegd door haar vader. Gaandeweg het onderzoek bleek dat ook de betrokken politieman te maken had met de jarenlange incest. Vader doodt zevenjarig zoontje Oss - Een 37-jarige man uit Oss heeft zaterdag zijn zevenjarig zoontje om het leven gebracht. Op zijn aanwijzingen werd het stoffelijk overschot van het kind door de politie gevonden aan de Waterlaat in Oss. Volgens de politie heeft de man na zijn daad geprobeerd zichzelf van het leven te beroven. Hij is opgenomen in een ziekenhuis. 'Tolken deugen vaak niet' Den Haag - Tijdens asielprocedures doen tolken vaak meer dan simpelweg vertalen wat partijen tegen elkaar zeggen. Ze zijn partijdig, onbetrouwbaar en ondeskundig. Het ministerie van Justitie schiet ernstig tekort bij de selectie, instructie en controle van de tolken die bij procedures van asielzoekers worden ingezet. Dat is de conclusie van de Nationale Ombudsman, mr. M. Oosting, in een rapport over de werkwijze van tolken in de asielzoekerscentra in Rijsbergen en Zevenaar. De Immigratie- en Naturalisatiedienst van Justitie heeft zich volgens Oosting in een aantal zaken onbehoorlijk gedragen. Hij stelt minister Sorgdrager van Justitie daarvoor direct verant woordelijk. Volgens Oosting worden tolken soms gewoon van de straat geplukt, omdat ze de taal spreken die Justitie op dat moment nodig heeft. Deetman overtuigd van rentree Brinkman Den Haag - Kamervoorzitter Deetman (CDA) is ervan overtuigd dat voormalig CD A-leider Brinkman ooit zijn rentree maakt in de politieke arena. Brinkman maakte vorige week bekend dat hij weldra het Binnenhof vaarwel zegt om aan te treden als voorzitter van de werkgeversorganisatie Algemeen Verbond Bouwbedrijf. Deetman: „Ik kan mij niet indenken dat Brinkman definitief het Binnenhof Verlaat. Ik denk dat hij vroeg of laat weer terug komt." De kamervoorzitter zet, met alle respect voor Brinkmans "beslissing om het politieke leven voor gezien te houden, wel de nodige vraagtekens bij het al grote aantal in mei 1994 gekozen kamerleden dat zijn heil elders heeft gezocht. Bij de PvdA verdwenen inmiddels Alders, Rozenblad, Wöltgens, Buurmeijer en Ter Beek. GroenLinks zag daags na de verkiezingen lijsttrek ker Brouwer verdwijnen. Voormalig justistie-minister Hirsch Ballin opteert voor de in mei dit jaar te verkiezen Eerste Kamer, evenals zijn WD-collega Dees. 'Onroerend goed verplicht registreren' Amsterdam - De Amsterdamse politie wil dat economisch eigendom van onroerend goed in de toekomst verplicht wordt geregistreerd. Daarmee wordt het volgens het hoofdstedelijk korps gemakkelijker om criminele geldstromen bloot te leggen. De wens tot registratieplicht komt volgens woordvoerder K. Wilting voort uit een onderzoek, dat sinds november vorig jaar wordt gedaan door de dienst Centrale Executieve Recherche van het korps. De politie werd in omvangrijke zaken steeds vaker geconfronteerd met het feit, dat criminelen miljoenen in onroe rend goed investeren om het misdaadkapitaal zo terug te sluizen in de legale wereld. Daarop heeft de recherche besloten tot een oriënterend onder zoek, om de door criminelen bewandelde wegen in kaart te brengen en er zo mogelijk oplossingen voor aan te dragen. De registratieplicht is zo'n oplossing, aldus de woordvoerder. Uit het onderzoek bleek dat er een scala aan mogelijkheden is om door te dringen tot de onroerend-goedmarkt, waarbij de herkomst van het geïnvesteerde kapitaal onzichtbaar wordt. Niet zelden roepen criminelen daarbij de hulp in van adviseurs, in de gedaanten van advocaten, fiscalisten, notarissen en makelaars. 'Groene Hart Holland is niet heilig' Den Haag (anp) - Milieu-minister De Boer (PvdA) kan prima leven met het voornemen van de Tweede-Kamerfracties van PvdA en D66 om een onafhankelijk bureau het kabinetsbe sluit over Schiphol nader te laten toetsen. Het kabinet besloot afgelopen vrijdag tot de aanleg van de vijfde baan, parallel aan de hui dige Zwanenburgbaan op Schip hol, de zogenaamde 5P-variant. Tevens bepaalde de ministerraad dat er grenzen zijn aan de groei van de grootste luchthaven van het land. Zo mogen er jaarlijks niet meer dan 40 miljoen passa giers van Schiphol gebruik ma ken en het aantal ernstig door geluid geplaagde woningen mag de 10.000 niet overschrijden. Komt Schiphol aan die grens, dan is een 'zware' besluitvor mingsprocedure nodig om de luchthaven eventueel nog meer ruimte te geven. De PvdA liet al weten akkoord te kunnen gaan met de uitbrei dingsplannen. De fractie maakt nog wel een voorbehoud over de precieze plaats van de vijfde baan. Mede daarom wil PvdA een na der onderzoek om te kunnen beoordelen, of de keuze van het kabinet voor 5P wel de beste is voor zowel de economische groei als de terugdringing van de mi lieu-belasting. D66 sloot zich aan bij deze gedachte. De fracties van CDA en WD voelen niks voor een nader on derzoek. Volgens hen liggen er intussen genoeg gegevens op ta fel. CDA-woordvoerster Van Rooij meent dat het woord nu aan de politiek is en niet meer aan nieuwe deskundigen. Minister De Boer vindt de huidi ge grenzen van het Groene Hart van Holland niet meer heilig. „We moeten de afbakening van bouw- en natuurlokaties die nu geldt zo goed mogelijk in stand houden. Maar een paar groene randen van het hart mogen en moeten er wel af." Omdat de behoefte aan wonin gen in Midden-Holland blijft stijgen, is nieuwbouw volgens De Boer onontkoombaar. Haar voorkeur gaat er naar uit om dit compact en hoog aan de randen van de steden te doen.

de Stem | 1995 | | pagina 3