Failliet Washington is onttakeld terrein Ka 'Niet moeilijk doen' was het parool Honderden slachtoffers per week door landmijnen -DE STEM- DE STEM Caranaval in Cumberland FLODDERS f Ö"7H*U 'Trotse' Amerikaanse hoofdstad is een poel van menselijke en financiële nood Zorg dat je hier vanavond iveg bent\ luidt hel lallend advies van de blijmoedige zatlap. „In bet donker is niemand hier s)i leven veilig. Kogelsyou know. Bullets, man! Weet je hoe ze klinken? Kggggg. Piviiijj. Onderzoek naar belevenissen Nederlandse dwangarbeiders in nazi-Berlijn Kok heeft Islamitische vraagt zendtij radio en tele1 DE STEM MAANDAG 20 FEBRUARI 1995 J\7 ffiüJSTiÜM Ontspannen lezend in de door de leeszaal afgeschreven ro man 'The Silver Net' van Mel- vyn Bragg, die zich afspeelt in Noord-Engeland, was ik ge vorderd tot hoofdstuk 39, toen onverhoeds het carnaval los barstte. De eerste zin van dat hoofd stuk luidde: „The Carnaval was on the first Saturday in september." In Angelsaksisch proza verbaas ik mij niet meer over hetgeen de Engelsen en Amerikanen verstaan onder carnaval, dus ook niet dat het dit keer losbarstte op de eerste zaterdag van september. Had het verhaal gespeeld in de VS dan had deze zin niet meer betekend dan dat er die dag een circus zou arriveren of anders dat de kermis zou be ginnen. The Silver Net speelt echter ergens in Cumberland in de dertiger jaren van onze eeuw en ik werd een tikkeltje be nieuwd naar het carnaval dat ze daar zouden gaan vieren, vijf maanden vóór Aswoens dag. Het stadje Thurston in het verhaal was een middelgrote provincieplaats in een agra risch gebied in Noord-Enge- land en ik vroeg me af wat ze er daar van zouden maken, van het feest der zotten. Zouden ze een optocht organi seren Zouden ze zich verkle den, grimeren, al dan niet ge maskerd over straat gaan Kinderen in ieder geval wel, las ik, want vanuit het raam van haar boerderij zag de hel din van het verhaal een groep je kinderen dat zich verkleed had joelend en juichend voor bij hollen. Zij voelde daardoor het verlangen in zich opkomen om met haar man ook naar de stad te gaan om iets van het carnavalsgebeuren mee te be leven. Gearmd stadswaarts kuierend hoorden ze onderweg de hoempa's van de brassbands en even later werden ze inge haald door 'a gang of yong men dressed as cowboys, sin- ging: It's a long way tot Tippe- rary'. Het begon ergens op te lijken. Een troep jongelui, verkleed als bereden koeherders uit Noord-Amerika, luid zingend maar wat ze zongen zat me niet lekker. Een soldatenlied uit de Eerste Wereldoorlog. Ik kon me wel een troep koi- bois voorstellen bij ons in dun noptocht, maar niet zingend van: 'Turf in je ransel, turruf in je ransel', want stro was geen mode meer, als dat so wieso nog bestond in 1934. Was dat hun idee van: 'Edde m'n mokkel nie gezien, 't is kerneval Mijn nieuwsgierig heid nam toe. Wat zou de optocht zelf te zien geven Gespannen las ik door en daar had je waarachtig dun nop- Door John O'Mill tocht al. Het was 'a row of lorries with staged displays'. Wat moest ik me daar bij voorstellen: 'staged displays' Voorstelling gebouwd op plat te wagens Praalwagens, dat kon niet anders. Melvyn Bragg vermeldde niet of de wagens reden of voortge trokken werden en beschreef alleen de laatste wagen in de stoet in detail; op die wagen zongen en dansten The Morris Dancers. O jee Gekostumeerde volks dansers uit de dertiger jaren. Zou dat kunnen in Breda anno 1934? Allemaal driekusman nen op beschilderde klompen. Met enige moeite kon ik me d'n Bart, de Nol en d'n Narry nog wel voorstellen met een pilske in de ene hand en een rommelpot of stok met var kensblaas in de andere, en dan maar zingen: 'Asser gin bier meer is, drinke we pèrde pis'. Maar wie had dat gedacht van die Britten daar boven in Cumberland FoutIk zat er helemaal naast. De Morris Dancers, zei Melvyn, waren 'fifty girls in white dresses, with bells round their ankles, making a lovely sound'. Een lief gedruis van zang en belletjes opstij gend uit een vijftigtal volks danseresjes. Hier liet mijn fantasie me in de steek. Een lief gedruis uit de strot van d'n Bart, de Nol, de Sjef, Gekke Gerrit en Gie- leke d'n Naap, rond 1935 Was dat het hoogtepunt van het carnavalsgebeuren daar bij de muur van Hadrianus op die eerste zaterdag van sep tember? Langs z'n neus weg voegde Melvyn Bragg er nog aan toe dat later op de avond de lol wat grover werd van aard 'there was more coarse merriment of adults'. In de pubs waarschijnlijk en geen Tipperary meer, maar: 'Two German officers crossed the Rhine, Parlez-vouz, to fuck the women en drink the wine, Parlez-vouz!'. „Zonder Carnaval geen zalige Vastenavond," las ik op het buitenblad van Het Katho lieke Nieuwsblad van lI-02-'94. Hoe zou die eerste poging tot carnaval zich ontwikkeld heb ben in het land van de rectors en de vicars na die eerste zaterdag van september 1934 Zouden ze nu wel een zalige vastenavonden beleven Washington (afp/rtr) - Elke week worden over de hele we reld 500 mensen gedood of ver minkt door mijnen.- De meesten van hen zijn burgers. Alleen al in Afrika vallen jaarlijks 12.000 doden als gevolg van mijnen. In dit werelddeel bevinden zich naar schatting 20 miljoen mij nen. Ze werden vaak gebruikt in de onafhankelijkheids en bur geroorlogen die in de jonge sta ten woedden. Deze cijfers staan in een rapport van het Ameri- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per half jaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per half jaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur S 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. I De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur S 08860-82345. kaanse ministerie van Buiten landse Zaken dat onlangs is ge presenteerd. Vorig jaar zijn er 80.000 mijnen opgeruimd en meer dan twee miljoen nieuwe gelegd, waarvan de meeste in Bosnië. Dit zei een lid van de Senaat op basis van cijfers van de Verenigde Naties die vorig jaar zijn gepubliceerd. Volgens het rapport van het Sta te Department liggen er op het moment tussen 80 en 110 mil joen landmijnen in 64 landen. Door onze correspondent Mare de Koninck Washington - Er klopt iets niet in het straatbeeld van Anacostia. Het is de derde wereld. Tot hutten vervallen huizen. Hardboard voor de ramen. Voortuinen als vuil nisbelten. Tralies voor de schaarse winkeltjes die nog in bedrijf zijn. Autowrakken langs de stoeprand. Een dronkaard met z'n fles in een bruine papieren zak. Het is de Derde Wereld, maar de horizon klopt niet. Het verge zicht in het verlengde van de straten is het Capitool. Of het is Washington Monument, de fiere obelisk. Of, als je goed kijkt vanaf een braak stuk land in dit heuvelachtige stadsdeel dat Anacostia heet, het Witte Huis daar in de groene prairie van downtown. 'Zorg dat je hier vanavond weg bent', luidt het lallend advies van de blijmoedige zatlap. „In het donker is niemand hier z'n leven veilig. Kogels, you know. Bullets, man! Weet je hoe ze klinken? Kggggg. Pwiiijjjj." Anacostia is de armste wijk van de hoofdstad van de Westerse wereld. Maar het is er intussen niet veel aftandser of gevaarlij ker dan in tal van andere buur ten van Washington. De stad die de trotse zetel zou moeten zijn van de regering van de Verenig de Staten bevindt zich in de diepste crisis van haar bijna tweehonderdjarig bestaan. O, dit Florence van de nieuwe wereld verheft zich nog altijd in al haar majesteit vanaf The Mali, waar de toeristen dringen tussen de briljante regeringsge bouwen, musea en munumenten. En in het blanke district North west staan aan weerszijde van de lommerrijke lanen de narcis tische villa's zich te spiegelen in eikaars luister. Maar vlakbij, al vanaf de Veer tiende Straat oostwaarts, is Washington een stedelijke oor logszone. North-East en South- East zijn bizarre collages van verlaten terreinen, geïsoleerde plukken gehavende woningen, ontruimde fabrieken, een drank winkel, een McDonalds en een benzine-station als kleine oase's van activiteit. Ineens een verras send mooie straat die verraadt dat ooit ook dit hele deel van Washington allure had. Op de hoeken staan schimmige figuren bijeen. Ze waken over het territorium van hun gang. Er gaan dollarbiljetten en verdo vende middelen in andere han den over. In verdacht luxe auto's daveren de dreunen van rap-mu- sic voorbij. Geen telefoon Ook in de statistieken is de Ame rikaanse hoofdstad een ontta keld landschap. Driekwart van de bewoners is zwart. En van alle zwarte mannen tussen de 18 en 35 jaar zit 42(!) procent óf in de gevangenis, óf is met proef verlof of wacht op z'n rechtzaak. Washington is een leeglopende stad. De gemeente heeft, als hart van een wassende agglomeratie van 3 miljoen, nog maar 550.000 inwoners. In de jaren zestig wa ren dat er nog 750.000. Van de achtergeblevenen leeft een volle 33 procent van de bij stand ('welfare'). Zo'n 75.000 on gehuwde moeders, veelal teena gers, en hun kinderen krijgen voedselbonnen van de overheid om in leven te blijven. In deze epoque van faxen en modems en E-mail stijgt in de hoofdstad van 's werelds rijkste en machtigste natie snel het aan tal huishoudens zonder telefoon aansluiting: 27.000 nu, tegen 14.000 in 1988. Na de exodus in de jaren zeven tig en tachtig van de blanken is nu de uittocht in volle gang van de zwarte middenklasse. Ook zij ontvluchten de armoede en de misdadigheid en vestigen zich over de stadsgrens in de fraaie voorsteden in Maryland en Vir ginia, waar het veiliger is' op straat en waar op de scholen warempel les wordt gegeven in plaats van alleen maar pogingen gedaan de leerlingen iets van beschaving en discipline bij te brengen. Temidden van het verval regeert in zijn stadhuis Washingtons bufgemeester Marion Barry, be lichaming bij uitstek van de pro blemen om hem heen. Barry haalde in 1990 het wereldnieuws toen hij op een hotelkamer door een verleidelijke dame, die van de FBI (recherche) bleek te zijn, werd overgehaald tot het inhale ren van cocaïne. Dit alles onder het oog van een verborgen came ra. „That bitch set me up (Die heks heeft me verlinkt)," riep hij als maar met de armen geboeid op Gemaskerde leden van een jeugdbende in Washington ver schuilen zich voor een actie met traangas van de politie .in de hoofdstad van de Verenigde Staten. foto afp de rug. Er kwam een einde mee aan zijn 12-jarig bewind over de stad. Een bewind waarin deze voormalige voorvechter van zwarte burgerrechten zich meer en meer was gaan gedragen als een verwende keizer, die zijn rijk liet verkommeren en zijn kolos sale hofhouding inzette voor de afwerking van zijn met vrouwen, drank en drugs gevulde persoon lijke agenda. De stad was toen al 'the drugs capital' en 'the murder capital' van Amerika geworden en was door Barry's opvolger, de zaken vrouw Sharon Pratt Kelly, niet meer te verlossen van haar ver nietigende imago. Mens en bedrijf bleven evacue ren, artsen verlieten de zieken huizen, scholen werden gesloten wegens instortings- en brandge vaar, wegdekken als maanland schappen sloegen autobanden aan flarden. Nieuwe politie agenten werden zonder oplei ding aan het werk gezet en al gauw bij tientallen zélf gearres teerd op grond van drugharfdel en corruptie. Onder Barry was het gemeente lijk ambtenarencorps tot 50.000(1) gegroeid, terwijl de be lastinginkomsten van de stad wegsmolten als sneeuw voor Washingtons verzengende zo merzon. En vandaag woont liefst 65 procent van de mensen die in Washington een baan hebben (meestal als rijksambtenaar in een van de federale ministeries) in een aangrenzende deelstaat. Dóar dus - en niet in de gemeen te Washington - dragen zij hun lokale inkomstenbelasting af aan de plaatselijke overheid. In november van het vorig jaar heeft zich het politieke mirakel voorgedaan dat Marion Barry, na zijn verblijf in het gevang en na een 'christelijke wederge boorte', werd herkozen als bur gemeester. Juist de miserabelen in de stad zagen immers in hem de belofte van hun eigen weder opstanding... Maar enkele weken geleden kon ook Marion Barry niet meer om de onverbiddelijke werkelijkheid heen. Vanuit de boekhouding van de gemeente kwam het feite lijke failliet plotseling onder de aandacht van het hele land en van het Congres. Van alle reken kundige trucs ontdaan bleek het tekort op de gemeentelijke be groting ineens 800 miljoen dollar te zijn, op het totale budget van 3,4 miljard. De burgemeester kondigde mas sale ontslagen van ambtenaren aan, gedwongen kortere werktij den, navenante loonsverlaging voor het overblijvende personeel en sluiting van hele gemeentelij ke diensten. De grote financie- ringsbedrijven van Wall Street waarschuwden investeerders dat obligaties die de gemeente nog uitgeeft om geld binnen te krij gen, van het meest riskante al looi zijn. Washington DC ('District of Co lumbia') heeft een door de Ame rikaanse geschiedenis gedicteer de status aparte in 's lands be stuurlijke make-up. De stad wordt niet alleen gedeeltelijk be stuurd, maar ook goeddeels ge subsidieerd door de nationale overheid (het Congres). Grote delen van het grondgebied im mers worden door federale ge bouwen en organisaties bezet en de federale overheid betaalt nu eenmaal geen (onroerend goed en andere) belasting, dus ook niet aan de gemeente Washing ton. Het merkwaardigste aan de sta tus aparte is dat burgers van de hoofdstad geen stemrecht heb ben voor het Congres, doch wel voor het kiezen van de president, de gemeenteraad en de burge meester. De vroege vaderen van Amerika vonden dat de hoofd stad toch al een te machtige gemeenschap in het land van de vrijbuiters dreigde té worden en dus werd haar democratische in vloed formeel beknot. Nu Washington compleet insol vabel is geworden en de jaarlijk se gift van het Congres van 650 miljoen dollar tot bijna ander half miljard zou moeten worden verhoogd, is de Amerikaanse hoofdstad het meest onwelkome stuk grondgebied in het land geworden. Tal van Congresleden zouden van hun financiële verantwoor delijkheid voor de stad afwillen. Er ligt een officieel voorstel om Washington DC in te lijven bij de staat Maryland, waar het ge bied ook toe behoorde voordat George Washington het tot resi dentie bestempelde. Maar Ma- ryland zegt: 'dank voor het aa bod, maar nee dank u'. Een ander wetsontwerp wil he Washington tot één 'enterpris zone' maken: een investering walhalla waar geen enkel bedrijj nog belasting hoeft te betalen Weer een ander idee verlost inwoners van Washington va elke federale inkomstenbela ting, zodat in plaats daarvan de lokale belasting flink omhoo kan. En een zoveelste g is de invoering van een 'pendel! belasting' voor de mensen die il Washington hun geld verdiene en het elders uitgeven. Maar aan al die voorstellen zi( ten grote bezwaren, mede orada eigenlijk alleen 'zwart' Washing ton ellende-gebied is en moeilijj op basis van raciale normen he belastingstelsel kan worden aan gepast. Niemand weet dan oc wat de echte oplossing mc worden. Voorlopig zal het Congres om wel genoodzaakt zijn kolo sale bedragen te blijven pomp in de bodemloze poel van pro blemen die Washington DC he Problemen met namen als Anaf costia, waar nu de gele schc bus zijn kostelijke vracht afle vert: hartveroverende zvva kinderen die door het decor vi stedelijke ontbinding hun Wt naar huis en naar een ongewisj toekomst vol levensgevaar zo ken. Zo'n 450 mensen, van wie vel tientallen kinderen, vinden jaa lijks een gewelddadige dood Washington. De meesten kogels. 'Bullets, man! Kgg Pwiiijjjj'. 1 Wiegel weerzien... Door onze correspondent Frans Wijnands Berlijn - 'Nederlandse dwangarbeiders in Berlijn'. In nazi-Berlijn. Vijftig jaar na de oorlog houdt een werk groepje Nederlanders en Duitsers in Berlijn zich met dit thema bezig. Ongewild symbolisch, maar vooral rea listisch. „Nü kunnen we die geschiedenis nog vastleggen." „In de oorlogsjaren is zeker een half miljoen Nederlanders in na- zi-Duitsland te werk gesteld ge weest. Gedwongen, opgepakt bij razzia's, half en half vrijwillig, 'n enkeling naïef-gehoorzaam. Zeker 30.000 van hen hebben in of rond Berlijn gezeten. Bij par ticulieren, maar ook in de con centratiekampen Sachsenhausen en Potsdam-Rehbrücke," zegt drs. Dierericke Oudesluijs in Berlijn, die zich bezig houdt met een systematisch en wetenschap pelijk verslag van de belevenis sen van Nederlandse dwangar beiders in de voormalige hoofd stad van het Derde Rijk. „De meesten van hen hebben bij terugkeer in Nederland hun ver haal niet of nauwelijks kwijt gekund. Wie had er interesse voor?; behalve misschien de al lernaaste familie." „Het was in Nederland, en zeker in de hongerwinter, erg genoeg geweest. Niemand die eigenlijk wist of wilde weten, waar die dwangarbeiders het over had den. 'Doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg'. Begrip, laat staan medelijden was er niet, en dus deden veel teruggekeerde dwangarbeiders er verder maar het zwijgen toe onder het motto 'Vooral niet moeilijk doen'." Oudesluijs kent Berlijn op haar duimpje. Al sinds 1973. Toen kapte ze met haar studie ge schiedenis in Utrecht. Mede van wege de geruchtmakende dui zend gulden collegegeld, waar ze met haar vader een stevige dis cussie over kreeg. „Toen heb ik er mijn studie aan gegeven. Wil de lekker onafhankelijk zijn. Met een rugzakkie om naar Ko penhagen." Daar ontmoette ze een jonge Duitser met wie ze kort daarop naar Berlijn ging. En er bleef hangen. Al heeft ze vanaf dat moment een soort dubbelleven geleid: ze deed vrijwilligerswerk in Berlijn, onder meer in het Joodse Ziekenhuis, en wisselde dat af met langere periodes van werken en studeren (Duits) in Nederland. Eind zeventiger jaren gaf ze en kele jaren geschiedenis aan de Nazareth-mavo in Helmond en richtte in Veldhoven de 'Vrou- wenschool' op. „Een instelling tussen moeder-mavo en huishou den in. Nederlandse les en veel geschiedenis. Maar ambitieuze moeders die daarna wat meer wilden in het beroepsleven, wer den weggehoond als ze zich bij het Arbeidsbureau meldden. Schandelijk, zoals vrouwen vooral in Zuid-Nederland wer den gediscrimineerd," herinnert ze zich. Berlijn werd haar tweede tehuis. En is dat tot nu toe gebleven. Hoewel ze gelooft dat het er in de toekomst voor buitenlanders niet gemakkelijker op zal wor den: „Er heerst toch echt wel zo'n sfeertje van 'Duitsers eerst'." Ze doet in de Duitse hoofdstad vertaal- en wetenschappelijk ad ministratief werk, maar moest 'onlangs een verleidelijke baan op de Maastrichtse Tolkenschool afslaan, omdat haar Iraanse vriend tot haar boosheid en ver bazing in Nederland geen ver blijfsvergunning kreeg. Oudesluijs leerde jaren geleden de Nederlandse kerkgemeente in Berlijn kennen. Een sterk oecu menisch gerichte gemeenschap, sinds 1949 onder de bezielende leiding van de uit Hoenderlo afkomstige predikante Bé Ruijs. Aanvankelijk bedoeld als tref punt voor Nederlandse dwang arbeiders die in en rond Berlijn waren gebleven, heeft de ge meente zich ontwikkeld tot een levendig activiteiten-centrum, onder coördinatie van de zake lijk leidster, de uit Tilburg af komstige Anita Simons. Bé Ruijs heeft in al die jaren een omvangrijke hoeveelheid materi aal verzameld, ook over dwang arbeiders. Samen met een aantal vaste bezoekers van de kerkge meente, onder wie theologisch medewerker Jan Willem Menk- veld, is Oudesluijs bezig met een systematische ordening van dat archief. Gedeeltelijk om het ma teriaal wetenschappelijk te rangschikken en een verant woorde documentatie over de Nederlandse dwangarbeiders sa men te stellen. „Die publikatie kan tegelijk zo iets als een reünisten-boek zijn. Hoe completer hoe beter natuur lijk. Daarom vragen we Neder landers, die in de oorlog als dwangarbeider in en rond Ber lijn hebben gewerkt, ons te hel pen. Met hun ervaringen, foto's, dagboeken en tips. Ook bijvoor beeld over de samenwerking van Nederlanders en Duitsers in hun verzet tegen het Derde Rijk". Een eerste publicatie verschijnt in mei van dit jaar; wie wil helpen moet dus enige haast ma ken. Een aantal voormalige dwangar beiders is sindsdien wel eens teruggekeerd naar hun vroegere gedwongen werkplek. Door gaans emotionele bezoeken. Meestal in gezelschap van fami lie of vrienden die als praatpaal en steun konden dienen. „Het is voor de meesten een moeilijke stap om nog eens terug te keren. Wij willen als kerkge meente daar graag bij helpen. Niet alleen om die plaatsen van vroeger terug te vinden, maar ook met morele en andere steun. Mensen die willen komen, of die ons met hun materiaal willen helpen, kunnen mij schrijven of bellen." Drs. Diedericke Oudesluijs en Jan Willem Menkveld voor de Rijksdag in Berlijn. Van onze Haagse redac Den Haag - Het kal I vraag hoeveel geld el van knelpunten bij dl I acht het 'buitengewo§ half miljard gulden 1 ierier adviseerde de c<J Hermans 1,2 miljard I te trekken voor vijf krl I teneinde de milieu-bela de spoorlijn te beperkeij I Een jaar geleden werd I voor toevoegingen aari I schikbare budget van 7| gulden om milieu-voorT te treffen, al begrensq half miljard. I De ministers Zalm I eiën), Jorritsma (VVD| Waterstaat) en (PvdA, Milieu) reager^ 1 de voorzet van Kok I ineenininterview. Amsterdam (anp) mitische Raad Nl (IRN) wil zendtijd en televisie. De raad ziet zich als genwoordiger van de meerderheid van de Nederland en vindt hd onrechtvaardig, dat landse Moslim Omroe [met zijn 'marginale aail le zendtijd in handen h^ De IRN mocht zijn onlangs tijdens een hl |van het Commissariaai Media toelichten. hoopvol gestemd," zeg cretaris AbdurRahmanj Vorig jaar diende de een aanvraag in, maal door bestuurlijke struj 'verlopen. De IRN bestaat uit dd organisaties van Turksl [kaanse en Surinaamse Twee daarvan, de Unie rokkaanse Moslimora en de Surinaamse Wor| Mission, waren ook woordigd in de Islamitj Joep Stichting (IOS). In 1993 verloor de [zendtijd, nadat de on interne verdeeldheid 0! war was geworden, .mocht de voor moslims! zendtijd overnemen. - foto jan de wit ;Jlca juist nu een xru wao-regels heeft late loopafstand, en op we Imogen met het lot v pk nu. Staatssecretz oesoten dat chronisc sneller herkeurd moet oe sinds een jaar toe ooid uitpakken. Daar 'Oretaris. 'Hot is een begin. En ht E1 de sfengere n Cv!? °P' ^en Puur 1 IJJee het uitgangsp otkomsten. Zo worde LZWaar gehandicapte P arbeidsgeschikt J oktijk werk voor hei UP: van een redelijk fle ww. Eeyen door de vrei tiek doorgeschotei 'Vn;ar °°9 voor het dai f °r 11 et daardoor stij La?e. die de strem' roers aanrichtte. To v.Br in het bijzonder FJ waren immers de e Fonfronteerd. 'eaei°c9toe 9in9 de sta POels maar de keurir LJpeciale commis ■zestigen. Maar het tófdi9per zit: nie Pin hi9 ,sne"e eerste L aan de Twee> liet ;a?r°m met voors: °Piappen van de 'ij

de Stem | 1995 | | pagina 2