Weekend IHILDERS diirkèyh E Ml 's Zondags mag je op Hoog Catharijne uitslapen I iligingen cemonteur iligingen pESTEM E4 m/v Buenos Aires bruist als in vervlogen tijden. De bewoners van de Argentijnse hoofdstad staan weer in de rij voor een terrastafeltje in de mondaine uitgaansbuurt Recoleta. In de restaurants serveren kelners als vanouds de zeer royaal afgesneden biefstukken en de vitrines in de luxe winkelstraten zijn goedgevuld met een keur aan buitenlandse produkten. Fi I De economie groeit, maar de armoede neemt angstaanjagend toe VACATURES: Lia van Doorn deed onderzoek onder thuis- en daklozen. En stelde vast dat een zwerver over heel wat organisatietalent moet beschikken. In Hoog Catharijne struikel je bijna letterlijk over de zwervers. Geen betere plek dus voor een geprek over dak- en thuislozen dan dit winkel- en kantorencomplex in hartje Utrecht. Vrijwilligster onderzocht motieven en gedragingen van zwervers I ZATERDAG 11 FEBRUARI 1995 jfdzaak onderhouds- fk, die het gehele jaar aan ■lillen blijven. 3 ploegen zeer goede en gemotiveerde I jn bij ons van harte welkom. H me proefperiode zal worden I of onze nieuwe medewerkers B /en meedraaien in ons grote, dat zowel in de zomer als ns doorwerkt. angstelling I n, zodat de sollicitatieprocedure 1 h opgestart. PST SCHILDERWERKEN tONDERHOUD B.V. 39,3707 BL Zeist. 1-25124. lij op korte termijn: visselende en interessante functie |jaar ervaring om servicediensten te draaien Beveiligingen biedt u een prettige i een goed salaris. Heeft u interesse? Ilicitatiebrief met CV naar: beveiligingen t.a.v de heer S. van Irsel, 158, 4817 bl breda, tel.: 076-710087 De twee gezichten van Argentinië De Porteiios - zoals de bewoners van de Ar gentijnse hoofdstad heten - genieten weer met volle teugen van het leven. Weinig her innert nog aan het verval dat het Zuidamerikaanse land tot 1991 in zijn greep hield. Wie Buenos Aires voor die tijd bezocht werd geconfronteerd met een schier uitzichtloze economische chaos. Achter de slecht onderhou den gebouwen en het rammelende wagenpark ging een volledig ge stagneerd land schuil. Daarin is een kentering gekomen. De opleving is te danken aan het Door Frans Lindenkamp bijna vier jaar geleden geïntrodu ceerde stabiliseringsplan. Op aan dringen van minister Cavallo van economische zaken koppelde presi dent Menem de destijds boterzach te Argentijnse peso vast aan de Amerikaanse dollar. Bij wet is het de Centrale Bank verboden om meer lokale valuta in omloop te brengen dan dat er dollars in kas aanwezig zijn. Daardoor is de geld ontwaarding -die in 1989 bij Me- nems aantreden 197 procent per maand bedroeg - praktisch uitge roeid. Vorig jaar stegen de prijzen met slechts 3,6 procent, het laagste percentage in 50 jaar tijd. De peso-dollarkunstgreep maakte onderdeel uit van een omvangrijk pakket saneringsmaatregelen, die onder andere grootschalige privati seringen, fiscale vlijt en bezuini gingen behelzen. Met de intrede van het zogeheten Cavallo Plan werd de Amerikaanse dollar in Ar gentinië een wettig betaalmiddel. Sindsdien is het tangoland aan een imposante herrijzenis begonnen. In vier jaar tijd groeide de economie met 30 procent en ook voor 1995 voorspelt de regering - ondanks de financiële crisis in Mexico - een expansie van bijna 5 procent. De automobielindustrie treedt daarbij op als locomotief. Deze bedrijfstak heeft de produktie ver viervoudigd. De macro-economi sche successen gaan internationaal niet onopgemerkt voorbij. Als blijk van vertrouwen dat het land op de juiste weg zit hebben investeerders en institutionele beleggers door de jaren heen 35 miljard dollar naar Argentinië gesluisd. Een ander in het oog springende verandering is de veelheid aan im portartikelen die overal te koop zijn. Tot 1990 was het pampaland een burcht van protectionisme. De abrupte verlaging van de invoerta rieven heeft een waar consumen tenfestijn ontketend. Prettige bij komstigheid van de ommezwaai zijn de dalende prijzen. De Argen tijnse industrie - die de hete adem van de buitenlandse concurrentie hevig in de nek voelde - is efficiën ter en vooral goedkoper gaan wer ken. Daardoor zijn lokaal vervaar digde produkten gemiddeld 20 pro eent voordeliger dan voor de invoe ring van het Cavallo Plan. „Er worden tegenwoordig meer keukenapparaten dan levensmid delen verkocht," zo weet Roberto Frenkel niet zonder gevoel voor ironie. De vooraanstaande eco noom is een fel criticus van het door Menem en Cavallo bewandel de pad naar het herstel. Zijn groot ste bezwaar is dat vooral de zwak keren het slachtoffer zijn geworden van het in zijn ogen 'doldrieste' moderniseringsbeleid, waarmee president Menem Argentinië een vaste plaats wil bezorgen op het mondiale platform. „De prijs die wij als natie betalen, is te hoog. De werkloosheid heeft ronduit alarme rende cijfers aangenomen. Vijf mil joen van mijn landgenoten leven onder de armoedegrens," stelt hij. Economisch gaat het Argentinië tegenwoordig voor de wind, althans die indruk krijg je als je niet verder kijkt dan mondain Buenos Aires. Op het platteland neemt de armoede echter schrikbarende vormen aan. F0T0 EPA is vooral het bemiddelde deel van de pampa-natie. Twintig procent is tegen, terwijl de overige 40 procent - en daaronder zijn verrassend veel armen - sympathie koestert. De uitleg hiervoor is simpel. Dank zij de stabiele prijzen kan de door snee-Argentijn weer een lijn in zijn leven uitzetten. „Zelfs de minder bevoordeelde klassen kunnen hun misère programmeren. Dat is een ongekende luxe. De generatie die nu 40 jaar is, kan voor het eerst dromen van een eigen huis of een autootje, omdat de banken weer kredieten durven te verstrekken. De mensen tillen blijkbaar niet zo zwaar aan het koopkrachtverlies, wanneer zij herinnerd worden aan de gigantische inflatie van 1989," zo meent de sociologe Paula Maga- rinos, die in opdracht van een groep ondernemers onderzoek deed naar de toekomstverwachtingen van haar landgenoten. In mei gaat Argentinië naar de stembus. De herverkiezing van pre sident Menem is onlosmakelijk ver bonden met het Cavallo Plan. Toch zal het erom hangen of Menem zijn tweede ambtsperiode in de wacht sleept. De grootste uitdaging komt uit de monetaire hoek. De Argen tijnse peso is door de jaren heen zestig procent overgewaardeerd ge raakt. Dit is het residu van de periode waarin de inflatie lang zaam maar zeker wordt terugge drongen. De rigide wisselkoers van één op één heeft geleid tot een sterk verstoorde handelsbalans en zonder de hulp van buitenlandse geldschieters - die het gat van ruim 10 miljard gulden dichten - moet economie-minister Cavallo deva lueren. Een dergelijke beslissing wakkert de inflatie onherroepelijk aan. Mexico is voor Cavallo een afschrikwekkend voorbeeld. renkel wijst op de verdubbe ling van werkloosheid die het Cavallo Plan teweeg heeft gebracht. Dertien pro cent van de beroepsbevolking wacht thuis duimendraaiend op betere tijden of schraapt met de moed der wanhoop een loontje bij elkaar in de informele sector. „Met het geld van de schadeloos stelling die ik uitgekeerd kreeg toen ik mijn baan verloor, heb ik een autootje gekocht," legt Alfredo Lopez uit die zijn brrood nu ver dient als illegaal taxi-chauffeur. Een vetpot is het allerminst. Dui zenden werkloze Porteiios volgden zijn voorbeeld met als gevolg dat er nu in het centrum van de Argen tijnse hoofdstad voor iedere zestig bewoners een taxi beschikbaar is. Dat ligt vijfmaal boven de door de gemeente gehanteerde norm. Zelfs het leger blijft niet buiten schot. Naar schatting driekwart van de officieren met lagere rang schnabbelt buiten werktijd op een of andere manier bij, omdat de regering in haar besparingsdrift weigert het defensiebudget te ver hogen. Het nobele streven om de industrie aan te sporen tot meer efficiëntie en concurrerend vermogen heeft een ware ravage aangericht in het midden- en klein bedrijf. Een re cord aantal ondernemingen in deze geleding van de economie is over de kop gegaan. Grote ondernemin gen -waaronder vele multinatio nals - hebben hun positie daarente gen weten te verstevigen. Twintig jaar lang hielden zij technologische innovatie noodgedwongen buiten de deur vanwege de stringente ar beidswetten. Nu de afschaffing daarvan doorzet ontslaan de kapi taalkrachtige bedrijven massaal hun overbodige personeel. In de afgelopen vier jaar zijn 550.000 arbeidsplaatsen verdwe nen. De overheid nam daarbij het voortouw. De regering privatiseer de het leeuwedeel van de staatsbe drijven. Dit kostte 350.000 Argen tijnen hun baan. De 'Menem-revo- lutie' heeft het profiel van de eco nomie drastisch veranderd. Grote supermarktketens bepalen in toe nemende mate het gezicht van Ar gentinië daar waar de winkel op de hoek een steeds schaarser feno meen wordt. De afvalrace dreigt voor de circa anderhalf miljoen werkloze Argen tijnen een fataal karakter te krij gen. Ruim 60 procent heeft slechts lagere school en met de steeds hogere eisen die werkgevers stellen is er voor hen geen plaats meer in het nieuwe Argentinië. Vooral in de afgelegen arme binnenlanden -waar geen enkele industrie zich wil vestigen - is de situatie ramp zalig. Een groot deel van de 170.000 ongeschoolden die daar door de provinciebesturen voor een appel en een ei aan het werk wor den gehouden als straatveger, tuin man of stempelaar, zullen hun baan verliezen. De federale rege ring in Buenos Aires weigert nog langer met 'subsidies' over de brug te komen. Begrotingsoverschrijdin gen tot aan 40 procent vormen geen uitzondering. en geweldsexplosie ligt op de loer, omdat in diverse provincies de ambtenaren salarissen van december nog niet zijn betaald. Ook de karige overheidspensioenen vormen een permanente bron van onrust. Ruim vier miljoen bejaarden moeten in leven zien te blijven met een maan delijkse uitkering van 275 gulden, terwijl het prijspeil niet onderdoet voor dat in Nederland. Vooral de werkloosheid en de lage inkomens houden de Argentijnen uit hun slaap. De koopkracht van de middenklasse heeft sinds het Cavallo Plan 25 procent ingeboet. Maar ondanks de pijn die met het saneringsbeleid gepaard gaat, steunt de bevolking Menem op diens ingeslagen koers. Veertig procent is enthousiast. Daaronder et de stembusstrijd in aantocht begint ook de oppositie zich steeds meer te roeren. Zij noemt de 'dollarisering' van de economie een kostenverslindende goochel truc en beschuldigt het duo Me- nem-Cavallo van demagogie. President Menem wuift de kritiek weg. De koers die Argentinië op zijn op zijn kompas vaart, is vol gens het staatshoofd op lange ter-, mijn de beste garantie om welvaart en werkgelegenheid te scheppen. Samen met Cavallo laat Menem geen moment onbenut om te ver kondigen dat de bikkelharde peso een eeuwig leven is beschoren. Maar beide weten drommels goed dat het buitenlandse kapitaal niet tot in het einde der dagen bereid is om het Argentijnse sprookje te fi nancieren. CTENGINEERS WTB/ELEC/NAT 1NMECH/OPTIEK/SERVOTECHN.) (MTS/HTS/TU) ÓEEPSWERKTUIGKUNDIGEN (A-B-C) BE (CAD/KONVENTION EEL) RD-/SOFTWARE ENGINEERS INIX/VAX/DIV. PLC/NETWERKEN) UKTEUR /TEKENAAR BETOhVSTA^L I/TEK./BEREK./STAT./DYNAMISCH.) D/KONVENTIONEEL/IBIS/KRAAN) EN./ONTWERPER/WVB. WjtVy (CAD/KONVENTION EEL) Hoog Catharijne was ook de plek waar Lia van Doorn (32) als inwoonster van Utrecht vaak zwervers zag rondhangen. Ze kwam van dichtbij met hen in aanraking toen ze als vrijwilligster begon in een zoge noemd passantenverblijf voor dak en thuislozen. Door Nanne Dorren Ze was net afgestudeerd als peda goge en ze zocht in eerste instantie werkervaring en een zinvolle tijds besteding. Al gauw werd ze, gegre pen door het werk, nieuwsgierig naar de levens van de mensen zon der dak boven hun hoofd. Steeds dezelfden zag ze in het passanten verblijf, sommigen met de regel maat van de klok, anderen na lange tijden van afwezigheid. Prachtige plannen hadden ze vaak gehad en gezegd dat ze hen bij een volgende ontmoeting niet meer tussen de zwervers zou aantreffen. „Maar ie dere keer weer kwamen ze terug, zonder woonruimte, zonder werk en met steeds minder plannen." Van Doorn ging zich afvragen wat er fout ging, wat het was waardoor het al die mensen, boordevol plan nen, niet lukte om ook maar één plan te realiseren. „Als ze zo graag een vaste stek wilden om te wonen, waarom zoch ten en vonden ze dan geen woon ruimte? En als ze werk wilden of een uitkering, waarom gingen ze daar dan niet achteraan?" Ze schreef een opzet voor een onder zoek naar die vragen en had geluk: de universiteit van Utrecht zag er wel wat in. De meeste dak- en thuislozen zijn op een of andere manier zwaar teleurgesteld en kunnen met die teleurstelling niet omgaan, ontdek te ze tijdens een jaar van inter views en wandelingetjes met 64 van hen. Een echtscheiding, ge volgd door problemen op het werk, ontslag, een verslaving, huurschul den. Vaak zijn het mensen zonder vrienden en kennissen op wie ze in tijden van nood kunnen leunen. Maar er moest meer zijn. Want bijna iedereen heeft van tijd tot tijd een of meer problemen van vergelijkbare aard en niet iedereen wordt of blijft dakloos. Van Doorn: „Als je eenmaal een poosje gezworven hebt en je bent bedreven in het georganiseer van het zwerversbestaan, dan heb je aanzien onder de groep van dak en thuislozen. Dan ben je iemand. Iemand die zijn zaakjes goed voor elkaar heeft. Dan wordt het minder aantrekkelijk om 'terug' te gaan." Bovendien biedt het zwerversbe staan in zeker opzicht meer hou vast, constateerde Van Doorn: „Als zwerver ben je voortdurend bezig met zeer elementaire zaken: hoe kom ik vandaag aan mijn voedsel, een slaapplek en geld? Zwervers leven daardoor volgens een duide lijk stramien, ze weten op de korte termijn precies wat ze moeten doen." Toen Lia van Doorn begon met haar onderzoek, dacht ook zij dat het leven van de mensen op straat vporal werd gekenmerkt door vrijheid. Maar in plaats daarvan vond ze dwingende regels, een vast stramien en uitgekiende overlevingsstrategieën. foto de stem johan van gurp Voor de meesten was dat wel anders in de periode kort voordat ze het 'normale' maarschappelijke leven ver lieten. Meestal werkloos, alleen op een flatje, met een hele lege dag voor zich om te vullen. Vaak zon der duidelijke en hoopgevende vooruitzichten. En met een hoop problemen. En zonder de persoonlijke vaardig heden om op eigen kracht uit zo'n weinig opwekkende situatie te ko men? „Ook dat," beaamt Van Doorn. Want hoewel ze in haar onderzoeksrapport bestrijdt dat zwervers niet in staat zouden zijn tot sociale contacten en aanpas sing, constateert ze ook dat ze niet bij machte waren om op tijd aan de bel te trekken toen er iets in hun leven flink fout dreigde te gaan. Als mensen eenmaal aan het zwer ven slaan, is het ook om praktische redenen moeilijk om weer terug te keren naar het 'normale' bestaan. Daklozen die weer een bestaan wil len opbouwen, stuiten op een dikke muur van regels, merkte Van Doorn. Bijvoorbeeld op de voor waarde dat je een postadres moet hebben voor een uitkering. Op de eis van een borgsom voor een nieu we woning. En op zaken die voor anderen doodnormaal zijn, zoals het kunnen laten zien van een officieel document, het hebben van schone kleren en het gebruik van een agenda. Een 43-jarige man, drie maanden dakloos, vertelt in het onderzoeks rapport: „Ik ben aan het sollicite ren en dat valt niet mee. Als ik ergens op gesprek ga, dan moet ik goed geschoren zijn en mijn goeie pak heb ik hier natuurlijk niet. Ik kan geen brief maken, dat heb ik wel geprobeerd op de typemachine in de bibliotheek, maar dat wordt niet mooi. Ik heb ook geen tele- fooon. Als ik solliciteer en ze vra gen waar ze me kunnen bellen, dan moet ik daar om liegen. Ik ga natuurlijk niet vertellen dat ik op straat sta, want dan nemen ze me niet. Ik zeg dan: 'Ik ben net ver huisd, ik heb nog geen telefoon'." Al deze moeilijkheden zijn een staf- in-de-weg voor de vrijheid, die vaak wordt geassocieerd met het zwerversbestaan. Toen Lia van Doorn begon met haar onderzoek, dacht ook zij dat het leven van de mensen op straat vooral werd ge kenmerkt door vrijheid. Maar in plaats daarvan vond ze dwingende regels, een vast stramien en uitge kiende overlevingsstrategieën. „Aif je een uitkering hebt die je moet ophalen, moet je iedere week om zo en zo laat bij de uitkerende instantie zijn, anders loop je je geld voor die week mis. Je-'mag in de meeste passantenverblijven maar vijf dagen per maand zijn, dus heeft iedere thuisloze een soort overnachtingsroute door Neder land: dan zoveel dagen hier, dari zoveel dagen daar en weer op tijd terug voor de uitkering. Een heel georganiseer. En dat zonder agen da en horloge!" e zwakke broeders onder de dak- en thuislozen red den het dan ook vaak niet. Mensen met sterke versla vingen, (ex-)psychiatrische patiën ten of degenen die nog maar net dakloos zijn en nog niet zijn ge hard. Want hard is het zwerversbe staan. Het zijn de zwakken onder de zwervers naar wie Van Doorns zorg vooral uitgaat. „De anderen, de geroutineerden, die redden zich wel." Degenen die het onderspit delven in confrontaties met ande ren, degenen die helemaal vervuild ergens in een parkje slapen en uit de vuilnisbak eten, die kunnen het niet alleen. Maar zij zijn ook dege nen die vaak hulp weigeren. Vol gens Van Doorn ligt dat voor een groot deel aan de manier waarop de hulpverlening werkt. „Hulpverleners gaan uit van zelf redzaamheid en willen vooral iets doen aan de oorzaken van proble men. Maar bij deze mensen werkt dat niet. Eerst moeten hun prakti sche problemen van alledag opge lost worden, anders hebben ze niet eens tijd en energie voor zoiets als een gesprek met alweer een hulp verlener." Na een jaar van geregeld vertoeven ónder de Utrechtse dak- en thuis lozen, heeft Van Doorn een beetje leren kijken als een zwerver. Zo weet ze nu in welke hoeken in, Hoog Catharijne je kunt slapen uit het zicht van de bewakingscame ra's. En in welke hokjes op hel station verwarming is. En dat de zwervers op zondagochtend wat la ter dan normaal van de bewakers te horen krijgen dat ze op moeten staan. Hoog Catharijne is dus niet alleen een winkelcentrum: voor zwervers is het een plek waar je op zondag kunt uitslapen. Het onderzoeksrapport 'Wegwijs' van Lia van Doorn is voor 22,50 gulden verkrijgbaar bij het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) in Utrecht.

de Stem | 1995 | | pagina 37