(D 0 QJ Het echte zijn A uppers UJ I H. 22 AHet gaat bij ons om de gezelligheid' H 0 VI O Geban4icapte }o»S®reI1 aelf^diS Bea in vijfvoud op het prikbord IJS 8 8-J 06. TAKTE- 2£K&£. KÏOSK 0 (12) The second walz - Andre Rieu ARID 1) No limit - Irene Moors de Smurfen Q 2) Wonderfull days - Charlie Mental Theo Lownoise 6) Tears don't lie - Mark 'oh O Waarom nou jij - Marco Borsato 9) The la-la song - The Talk of the Town O 5) Stay another day - East 17 O 8) Hyper hyper - Scooter 4) I will survive - Hermes House Band O 7) Zombie - The Cranberries (17) Max don't have sex with your ex - E-roctic (10) Love religion - U96 (11) Dromen zijn bedrog - Marco Borsato 0 (16) Let me be your fantasy - Baby D (13) Another night - Mc Sar the Real Mccoy (19) Geen house maar strauss - Andre Rieu (15) Circle of life - Elton John (24) Oh baby I- Eternal (32) She's a river - Simple Minds (23) I alone - Live 0 (25) Geef me hoop jomanda -Gyp (27) Deveny - Marc Daniels (18) A girl like you - Edwyn Collins 14) Sympathy for the devil - Guns 'n Roses 0 (41) Slavenkoor carnavales- que - Assekruus (30) Kleine vogel - Arie Pas- schier (36) Flying high - Captain Hol lywood Project (33) Right beside you - So phie B. Hawkins (35) Ayayay cielito - T.N.N. (40) Love me for a reason - Boyzone (21) Always - Bon Jovi 0 (20) A date with you - Rene Froger (38) De glimlach van 'n kind - Willeke Willy Alberti (37) Candlelight - Vanessa David Mcwilliams -) Somebody real - Bit ma chine feat. Daisy Dee (29) Here comes the hotstep- per - Ini Kamoze (-) Mercedes.Benz-T-spoon -) Them girls - Zig and Zag -) Don't tell me - Van Halen (44) Burning heart - Vanden- berg (31Een doodgewone kat - Joel (47) Sweetness - Michelle Gayle -) Can you feel the love to night - Elton John -) Willem tell - C'est Tout (22) Short dick man - 20 Fin- 9ers -) Het naaimachine lied - Andre van Duin (28) Love song - Mark 'oh (48) Whatever - Oasis -) Johnny make believe - Golden Earring (J) (46) Stay with me forever - Definition of joy Eindredactie; Paul Vertinden Vaste medewerkers: Muriel Boll Üesbeth Oaseburg, Marjolein Rotsteeg. Readies Vind je jezelf heel interessant, t) eb je een goed idee of wil je gewoon je gal spuwen? Schrijf of bel naar: Ragozzi, s 3229. 4800 MB Breda "0 Patricia (links) en Wim (tweede van rechts) met hun begeleiders Tessa en Danny. foto aryan jansen Door Muriel Boll 'Vooruit denken en wachten op geluk' is de lijfspreuk van Wim Huigen. En hij had geluk, sinds juli woont hij in een eigen flat. Dat is niet zo vanzelfspre kend, want hij is spastisch. Je merkt het aan zijn manier van lopen en pra ten. Wim is 'gehandicapt', net als Patricia Roelands, die in een rolstoel zit. Met nog zes gehandicapte jongeren wonen ze aan de Heksenakker in Breda. Niet op een rijtje naast elkaar, maar ver spreid tussen 'gewone' mensen, daar door hebben ze meer sociale contac ten. Tessa Surewaard en Danny Cappa wer ken in de gezinszorg en komen regel matig bij Wim en Patricia over de vloer, want een beetje hulp hebben ze wel nodig. Wim (27) heeft hulp nodig bij koken en schoonmaken, Patricia (20) bij schoonmaken en om onder de douche te kunnen. Het lijkt me niet makkelijk om van an deren afhankelijk te zijn, zeker niet als het om intieme zaken gaat als dou chen. „Gêne? Als ik geen hulp wil, heb ik al leen mezelf daarmee", zegt Patricia. „Dan kan ik niet onder de douche. Als je je hele leven om hulp hebt moeten vragen, vind je dat heel gewoon." Op hun beurt vinden Tessa (20) en Danny (21) het de gewoonste zaak om anderen te wassen, helpen is hun be roep. Meestal werken ze bij ouderen; het leuke van werken bij leeftijdgeno ten is dat je heel andere gesprekken hebt. Tessa: „Dankbaar? Zo ligt het niet, het is fijn om werk te hebben dat gewaar deerd wordt. Soms tè. Ook al heb ik heb niet zo goed gekookt, dan zegt Wim toch dat het lekker is." Wim grijnst: „Meestal is het echt lek ker. En over dat afhankelijk zijn, daar heb ik me al vroeg bij neergelegd. Eerst was je het van je ouders, dat vond je heel gewoon, dan accepteer je daarna makkelijker ook hulp van"Snde- ren. Wat moet je anders, janken in een hoekje? De meeste mensen willen graag helpen. Eigenlijk kies ik zelf uit door wie ik me wil laten helpen, maar dat hebben ze niet in de gaten." Het is prettig als je open tegen elkaar bent. dan heb je wat aan elkaar. Als Danny down \s. /.egt hij tegen zichzelf'. kunnen zijn. En Tessa merkt direct in wat voor bui Patricia is. „Soms moet ze echt stoom afblazen." Natuurlijk zijn ze weieens opstandig en vragen ze zich af, waarom ben ik zo, waarom een ander niet? Wim heeft zich erbij neergelegd; het heeft geen nut om je dat af te vragen, je bent nu eenmaal zo, klaar uit. Patricia kan zich vooral boos maken om mensen met een vooroordeel. Ze zit dan wel in een rolstoel, maar met haar hersens is niets aan de hand. Toch maakt ze het mee dat in winkels o; wordt gevra dan zegt 'een del' zie je zi ten." Dergelijke reakties kent Wim ook. Hij is hovenier; als hij in een park staat te werken, stopt er soms een auto omdat iemand de weg vraagt. Als hij het gaat uitleggen, schrikken de mensen wei eens zo van zijn stem, dat ze onmid dellijk het raampje omhoog draaien en er vandoor gaan. Toch kun je Wim uitstekend verstaan als je even de tijd neemt om goed te luisteren. Wim; „Meestal lach ik me ka pot, maar soms niet. Nog iets, af en toe laat ik mijn fiets thuis en ga lopend naar het centrum; dan hoor ik weieens 'die lijkt wel bezopen'. Kom ik niet meer bij!" Patricia ver telt dat ze een nieuwe douchestoel probeert te krijgen. Dat kost geld, en alles wat geld kost, duurt lang. Als ze zo'n stoel heeft, kan ze zichzelf douchen. Vergoedingen zijn laag: aanpassen van balkon, keuken en wc kost zo'n 13.000.-waarvan je 1.100.- vergoed krijgt. De rest moet je maar lenen en dus afbetalen. „Hoe kan dat nou van een uitkering van "O huis of een auto kan iedereen zo een lening krijgen en dat zijn geen eerste levensbehoeften, terwijl Patricia zo'n stoel echt nodig heeft." Er woont nog even een begeleider bij de groep. Binnenkort vertrekt hij, want het project loopt nu goed. Zijn woning komt vrij en je zou denken dat er onmiddellijk een gegadigde op de stoep zou staan, want zoveel zelfstan dige woningen voor gehandicapten zijn er niet. Maar tot nu toe heeft nie- ij3]|ind^ich_aangemeld. Volgens Wim jgngeren liever onen. Sat ze opge- fflf§êin bed op te ma ken, dat doet mammie wel, ze mogen niet fietsen op straat want dat is te ge vaarlijk. Je moet juist flinker worden opgevoed, anders krijg je maar zelfme delijden en dan kom je niet ver." Wim heeft altijd gedacht, als ik de kans krijg om een normaal leven te lei den, dan moet ik een paar jaar van te voren gaan werken. Eerst stond hij aan de lopende band, in de buitenlucht werken leek hem fijner en daarom deed hij een cursus voor hovenier. En toen kwam ook de kans op een zelf standige woning! „Ik heb steeds tegen mezelf gezegd, je moet vooruit den ken en wachten op geluk." Gehandicapte jongeren die zelfstandig wonen, zijn sterk, anders was het hun niet gelukt. Er is een strenge selectie en je moet een aantal gesprekken men een psycholoog doorstaan. Danny: „Het zijn echte 'uppers'. Betut telen krijgt bij hen beslist geen kans." Al ben je dan zo'n upper, het valt niet mee om een vaste vriend of vriendin te vinden. „Als je ouder wordt, stap je daar iets makkelijker overheen, maar vroeger kon ik af en toe wel met mijn kop tegen de muur ram men," zegt Wim. Een paar jaar gele den ging hij elke avond uit om andere mensen te leren kennen. Dat is niet he lemaal gelukt, niet door zijn handicap, maar doordat hij slecht hoort. Discola- waai, daar kan geen gehoorapparaat tegenop. Nu gaat hij naar het fitness centrum. Daar komen dezelfde soort mensen en je kunt ze nog verstaan ook. Patricia: „Natuurlijk ben je kwetsbaar- der met een handicap, maar als je je in kooitje opsluit, mis je veel. Dat Waarom overstroomt Nederland als ik er niet bij ben? Het nieuws bereikte mij twee dagen lager. Ik zat Neighbours te kijken in de tv- kamer en een Amerikaanse jon gen naast me zegt: „Hey Dutch ie, heb je het al gehoord? De dijken in Holland zijn gebroken".- Ik, geheel vertrouwend op ons waterweersysteem lacht hem uit. Toen een andere Amerikaan zei: „Nee, echt waar," werd ik toch een beetje ongerust. Ik liep naar Alldays, de locale supermarkt, in de eerste plaats om bananen te kopen. Die vergat ik toen ik de kranten zag. Onze Bea sierde alle voorpagina's! Haar handen sa mengevouwen en een verontrust gezicht. Ik heb alle kranten gekocht en Bea hangt nu in vijfvoud op mijn prikvoud. Iedereen vraagt: Wie is die mevrouw?" Toen Nederland in nood was, bereikte mijn vader landsliefde zijn hoogste stand. Ik heb naar huis gebeld en mijn va der deed verslag van het RTL4- nieuws. Gelukkig bleek mijn ver trouwen in onze dijken gegrond. Ik ben te trots om te antwoorden op vragen als: „Moest je niet naar huis om je vinger in de dijk te ste ken?" Ook trots ben ik op dBUS, de Ant werpse band die Europa verovert. Kranten en muziekbladen prijzen de nieuwe single Hotellounge de hemel in. Afgelopen maandag speelde dEUS in Bristol. Ze waren dezelfde morgen nog uit België vertrokken. In augustus had ik ze ook al gezien op Pukkelpop, een groot Belgisch festival, waar een grote tent uitbulkte van de dEUS- fans. Hier stonden ze echter in een pub voor tweehonderd man te spelen. Klein podium, slechte geluidsin stallatie en bloednerveus. Ik kon het niet geloven; de grootste band van België zichtbaar zenuw achtig! Zanger Tom trilde en had een blik in zijn ogen van: 'Ik wil naar huis.' Dit was de première van hun En gelse tour en er was een legertje fotografen en journalisten op de been. De gitarist excuseerde zich: „We zijn nogal moe." Tussen twee nummer door, hoorde ik een an der bandlid tegen Tom zeggen: „Ge moe niet zeggen da ge moe bent. Die mensen betalen geld om naar ons te komen kijken. Dan ga ge toch niet zeggen da ge moe bent?" Ik was de enige in de hele zaal, die het verstond. Verder wordt het campusleven wat saai. Waterpistoolgevechten, zuippar tijen, films, kinderfeestjes bij Mc Donald's en galafeesten, we heb ben het allemaal al gehad, leder een zet zijn zinnen op een nieuwe lente (een nieuw begin). Joan de Ruyter (19) uit Thoien doet voor Ragazzi regelmatig verslag van haar belevenissen in Engeland waar ze studeert aan de Universi teit van Exeter. cu D N C «-*- cd nro o F—- {3- r£2 *2- <"D B ff 3 3 c>NS., CDUtéA'. Pft& SCHOTEN VOX- -HéTfjoofp g)o pe TfÉTtSENeM 2lJN &e- IJsvMep "dit énaaftê ma& vam éewk sffekem bat er~ i zfew V/TAtê QElSHj )6€£aajcr z3n i p De Hermes House Band bestaat ruim tien jaar en heeft het nationaal record bezettingswisselingen in handen, foto hhb Door Marjolein Rotsteeg „Je bewijst met een feestelijk plaatje toch te kunnen scoren tussen alle super- produkties. Het is allemaal low-budget en we doen alles zelf. Dat geeft een kick," vertelt Mark Snijders, ex-lid en te- genwoordiger manager/platenbaas van de Hermes House Band. Wat heet scoren. Van I Will Survive zijn dik 75.000 cd-singles verkocht. De cd's Thuis (live-cd met de hit) en 010-Hallo Rotterdam (nederlandstalig) verkopen_ zo goed dat menii Onlangs spe^ dens een thi^^ De succes-styor^MI B(and) is niet-alledaags." l/C uanu uljiwu» ruim tien jaar en heeft het absolute na tionaal record bezettingswisselingen in handen. Huisregel is datje slechts band lid mag zijn zolang je studeert. Na je af studeren is het onherroepelijk afgelo pen. De HHB speelde al jaren studentenfees ten plat en maakte elk jaar een cd. In Rotterdam verkochten die cd's aardig, maar de band wilde meer. „De cd's wer den vanaf de studentenkamer gedistri bueerd en bleven doorlopen. Het werd voor de band een grote belasting om die platen te blijven verspreiden. En we wilden het geheel beter structureren, zodat die platen altijd verkrijgbaar zou den blijven." Dat structureren verliep mede via De Deurzakkers. Willem van Schijndel (oud directeur van een platenmaatschappij, nu promotor) en Clemens van Bracht raakten aan de praat over de HHB. Van Bracht kreeg in zijn Tilburgse platenwin kel namelijk spontaan vraag naar de li ve-cd Thuis. „Dat vond hij gek en hij is het gaan onderzoeken: Al gauw werden we heel vaak gebeld door Willem van Schijndei. Omdat we zelf ook met het idee speelden er meer mee te doen, hebben we de koppen bij elkaar gesto ken en een platenlabeltje, XPLO, opge richt. Het is een label kan de manier van werken van de HHB goed kan begrijpen, omdat het gerund wordt door twee ex- bandleden." Een van de directe resultaten was dat Will Survive in '79 en '88 een hit voor Gloria Gaynor, op single uitkwam. Het nummer stond ai zeven jaar op het re pertoire, inclusief het bekende 'lalala'- meezinglijntje. Dat is ooit uit nood ge boren tijdens een stroomstoring. Alleen de drummer en de blazers konden door spelen. Op het moment van verschijnen stond Marco Borsato al op nummer 1 in de hit lijsten met Dromen zijn bedrog. Dertien weken later slaagde de HHB erin om .verdringen •r !>it WSnd het «HHMOUUl I ITJ W1 13 Cl weer vanaf gooide dan wanneer het een ander geweest was," zegt zangeres Wendy Hofman, studente medicijnen. Is er veel veranderd sinds de hit? „Nee, eigenlijk niet zoveel," aldus Wen dy. „Alles gaat zo snel datje helemaal niet door hebt wat er gebeurt. Gaaf dat we op 1 stonden, maar geen idee wat voor consequenties dat heeft. Zo nu en dan besef ik het, als ik bijvoorbeeld in het ziekenhuis iemand 'lalala' hoor flui ten. Dan denk ik: lekker, van ons! Ik krijg ook veel reacties van oude beken den, vrienden en familie, omdat ze me op tv hebben gezien. Dan realiseer ik me dat het toch heel bijzonder is. Aan mijn leven verandert, behalve de inter views, weinig. We proberen het zoveel mogelijk te houden zoals het was. Het is natuurlijk wel een waanzinnige herinne ring om mee te nemen." Naast een herinnering is het voor Mark een mogelijkheid zijn afgeronde studie bedrijfskunde in praktijk te brengen. Dat lukt vooralsnog aardig. „Het blijft toch een gelukstreffer," relativeert hij. „Maar de organisatie, juridische en fi nanciële aspecten moeten wel goed ge regeld zijn." Het geld dat binnenkomt gaat overigens grotendeels in het potje 'nieuwe projec ten'. Welke dat worden, is nog niet dui delijk. Een nieuwe single staat voorlopig niet gepland. „We proberen iets te be denken, maar in elk geval zal er niet binnen een maand een nieuwe single verschijnen om het succes te continue ren. Wat dat betreft is de band zeer ei genwijs. En als er iets komt, wordt het iets geheel nieuws." Eigenwijs is de HHB in de zin dat de stu die bij de bandleden met stip op 1 staat. Een consequentie daarvan is dat voor dit interview alleen zangeres Wendy be schikbaar was. „In Rotterdam is nu een grote examen- en tentamenperiode," legt Mark uit. „En Wendy is de enige die nu geen tentamens heeft. De anderen zitten volledig geïsoleerd van kranten en radio in bibliotheken te studeren. Daarom zijn we ook half december al met de optredens gestopt. Nu zijn er dus even geen activiteiten waar de hele band bij betrokken is. Dat is ook een beetje de verantwoordelijkheid van de platenmaatschappij. We willen namelijk wel graag dat ze afstuderen. We weten tot hoever we kunnen gaan, al proberen we natuurlijk het onderste uit de kan te halen." De nummer 1 positie van de studie wordt op enige afstand gevolgd door plezier hebben in de band. „Wij willen niet het artiestenleven waarbij je van hot naar her reist en elke avond moet optreden," vertelt Wendy. „Het gaat bij ons echt om de gezelligheid. Als wij op treden, gaan we 's middags op vier uur weg en komen we 's morgens om zes uur terug. Doe dat maar eens een week, dan kunnen ze je opvegen. Je kunt er mooi geld mee verdienen, maar voor ons moet het leuk blijven." Mark vult haar aan. „De HHB speelde al tijd veel op een bepaald soort studen tenfeesten. Dat is precies wat het ook voor de band leuk maakt. Wij gaan dus niet opeens enorme bedragen voor de optredens vragen, want dat kunnen stu dentenverenigingen niet betalen. De band is ooit opgericht vanuit de ideële opvatting dat het iets heel moois is als je in de studententijd in een band kunt spelen, omdat je hartstikke leuke dingen meemaakt. Als het dan nu naar de hoogste regionen gaat, wordt het heel belastend voor degenen die na ons ko men. En dat willen we niet. Het moet gezellig blijven." S^uiz 5ï JE ff Graag of niet, de komende week is roze. En natuurlijk staat de Yes vooraan om Valentijnsdag te ge denken: Valentijn-cadeaus, een Va- lentijn-gedichtenbunde), Valentijn- kleding, Valentijn-foto-standaard, Valentijn-taart èn, Valentijn-Take That. De populaire jongens vertel len over hun vrienden (Robbie: „Take That zijn mijn beste vrien den"), over vriendinnetjes (Gary: „Ik hoop dat een vriendinnetje mij stabiliteit geeft") en over..,Valen- tijnsdag (Robbie: „Ik heb vorig jaar twaalfduizend kaarten gekre gen"). Ook in Yes: een 'zomerva- kantiegids' met handige informa tie over Ibiza, Tunesië en Frankrijk. De "3 pakt minder uit met de aanstaande 'liefdesdag'. Een bescheiden special over beroemde stelletjes, maar daarmee houdt het op. Het blad Heeft Michiel de Rui ter geïnterviewd. De freestyleskiêr (één woord) legde zich na de Olympische Spelen in Lillehammer toe op zijn werk als skiënde came raman. Daarnaast geeft hij continu demonstraties op de kunstbanert in den lande. Volgens hem is dat veel gevaarlijker dan springen in echte sneeuw: „Bij een luchtkussen- sprong mag je geen fouten maken. Als je tijd tekort komt, maai je met je ski's dwars door matras. Het is mij nog nooit gebeurd, maar ik er genoeg zien afvoeren." De Ruiter begeleidt ook beginnende freesty- lers. Voor wie geïnteresseerd is: Je leert eerst fraaie salto's te maken vanaf een duikplank in het zwem bad. Goed kunnen skiën is een ver eiste, maar ook een juiste 'airsense' helpt je bij het heelhuids neerko men. „Als een kat van het batkon valt, komt hij altijd op zijn pootjes terecht. Een mens kan dat ook le ren." „Waar is je mama?" Het overkomt de 27-jarige Bart de Graaff regel matig in een winkel. Hij is ktein, door een ziekte groeit hij niet meer. De Graaf zit er niet echt mee. In deNieuwe Revu ver telt hij erover, „inderdaad, ik kan niet rennen, ik kan niet zwemmen. Maar dat is niet het belangrijkste. Ik kan wel werken." En juist op dat gebied ondervindt Bart veel voor deten: „Ik heb hetzelfde als wat die man bij de EO met die pop had. Politici denken dat ze toch maar tegen een pop praten, dus vertellen ze hem alles." Het gaat niet goed met Feyenoord. Nieuwe Revu wijdt er een reportage aan en wat het probleem het meest il lustreert is een opmerking van Re- gi Blinker. Hij zegt dat ze toch nog de beste supporters van Nederland hebben. Een dooddoener natuur lijk, op een moment dat het voet ballend tegen zit. Henk Eraser over trainer Willem van Hanegem: Toen we kampioen werden, zei hij steeds dat het de titel van de spe lers was. Dan moeten we nu ook niet zeuren, wat toen geldde, geldt nu nog." Michiel van den Broek AfOTOM RVMEKJ AiA&a van 3eo£kh oven

de Stem | 1995 | | pagina 32