'Vervoer op Schelde riskant' Huren met maximaal 6,5 procent omhoog Astronauten krijgen koude vingers in de ruimte HULST Kamer wil werk voor woonwagenbewoners Acties dreigen in de bouw "COMMUNIEKLEDING oewacht in race acties in nen Amsterdam dingsplan voor 'jdend Encebe Het IJsland van Mattie Schilders De kracht van kersepitten Tommei wil geen 6 procent zoals Kamer Risico voor Zeeuwen bij aanvaring van schepen met gevaarlijke stoffen jk betaalt fors ee aan de dijken fevok krijgt n uitstel Cultureel Üeurd in gevaar ter excessen in dan bekend' Stakingen bij Belgisch spoor Nog ruimte voor groei Moerdijk 'Glastuinbouw bij Bath in gevaar' KINDERMODE a Waesberghestraat 23a 11140-16358 DESTE ,„r fabriek «jew - Koewacht is in de ra- de vestiging van een fa il waar olifantsgras, een al- „lieve teelt in de landbouw, louwmateriaal wordt ver- ,|t De fabriek betekent op ivoor de streek 25 nieuwe De fabriek is eigendom de stichting 'Bouwen aan een (flie Toekomst' die nauw be llen is bij de toepassing van dbouwprodukten voor de i». (ZEELAND - C1 De werknemers in haven gaan voeren. Bij enkele jjjven wordt het werk neerge- j tij andere bedrijven wor- Iprikacties gehouden. De Ver- sbwid-FNV vreest dat er tijd een eind is geko- de arbeidsrust in de erdamse haven. (OOK ECONOMIE - A5 - De noodlijdende Ence- krijgt miljoenen guldens uit het dal te komen. Gisteren de Noordbrabantse Chris- i Boerenbond besloten 25 ijoen gulden in de vleesgroep iteken. Het moederbedrijf Ce- stelt ook 25 miljoen gulden Voor 30 miljoen n wordt een beroep gedaan HET WEER VANDAAG IN DEZE KRANT De Rijense kunstenaar Mattie Schilders raakte tijdens een bezoek aan IJsland zo onder de in druk van dat eiland dat het hem blijvend inspira tie opleverde. Volgende week opent de IJslandse consul een expositie van Schilders in Eindhoven. zie grote gids-deel d SURPLUS Kersepitten hebben een bijzondere eigenschap: ze houden lang warmte vast. Rian Bastiaansen uit Prinsenbeek hoorde via via van dit fenomeen en probeerde het uit. Wat begon als een grapje, is nu een serieus produkt: de hittepetit. zie surplus - deel e INHOUD 4 katernen Birinen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Surplus deel E 8"710311"QP0218" I I I I I VRIJDAG 10 FEBRUAR11995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Den Haag - Staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting wil dat de huren per 1 juli van dit jaar met maximaal 6,5 procent omhoog gaan. Hij houdt hieraan vast ook al wil de Tweede Ka mer niet afwijken van de eerder aangekondigde 6 procent. Dit bleek gisteren tijdens het ka merdebat over de huurprijzen voor 1995. De Kamer wil pas een verhoging van 6,5 procent toelaten als de huurder kan meepraten over het huurprijzenbeleid. De huurstijging zal overigens mi nimaal 3,5 procent en gemiddeld 4,5 procent bedragen, zo is bij voorbeeld vorig jaar gebleken. De Kamer neemt het Tommei kwalijk dat de positie van de listig weer tipeiwind en geregelde dringen maken er «daag een mooie rustige iagvan. In de ochtend kan (iaatselijk een mistbank «aan. In het weekeinde pieuw wisselvallig weer Haag - Het Rijk legt ruim miljoen gulden op tafel voor lEwaring van de rivierdij- de aanleg van kades langs s in Limburg. De provin- aioeten ruim 100 miljoen bijdragen. De milieu-or- lies verzetten zich niet te- de noodwet, die het kabinet ag hoopt af te ronden. HUNNENLAND - A3 -TDK/Brevok, de nummer in de eredivisie volleybal, een kort geding tegen de "talbond verloren. Dat be- dat de Bredase club geen hijgt voor de twee com- eduels, waarin het eerste "iet kan beschikken over de Everaert en Mulder. -Bi - Het voortbestaan van ,a' Cultureel Gekleurd in gevaar omdat de ge- ja Breda voor 1995 slechts Sulden subsidie heeft toe- 1 in plaats van 66.000 gul- tee tegenvaller voor de or- nde stichting die dit jaar tïn begin had willen maken Kn festival-nieuwe-stijl, teda als festivalhoofdstad, '«-culturele festival gaat ™r in de andere deelne- f plaatsen Roosendaal, ™ut, Bergen op Zoom en '"-en. 5IDS-D3 I .'""-Nederlandse militai ren in Nederlands-Indië ®er oorlogsmisdaden ge- .uan tot nu toe bekend Jaj°® moet er een nieuw tnomen naar de exces- h 7etl zijn gepleegd. Dat Muurslij} kolonei b d j 'j®n van het Veteranen jl„. gisteravond gezegd in 'sieprogramma Nova. Festival Cultureel gebeurd Van onze verslaggever Den Haag - Aanvaringen met schepen die over de Wester- schelde gevaarlijke stoffen vervoeren, leveren direct ge vaar op voor de bevolking op bepaalde plaatsen langs deze zee-arm. Het gaat hierbij om een gebied ten westen van Breskens, delen van Vlissingen, Hansweert, veer haven Kruiningen en de Bocht van Bath. Dit is de voornaamste bevinding van een ambtelijke werkgroep die de risico's van het vervoer van gevaarlijke stoffen in kaart heeft gebracht. Het rapport van de werkgroep is gisteren door mi nister Jorritsma (Verkeer en Wa terstaat), mede namens haar col lega's Dijkstal (Binnenlandse Za ken) en De Boer (Vrom), naar de Tweede Kamer gestuurd. Vastgesteld is dat op de Wester- schelde, een drukke vaarroute, regelmatig aanvaringen plaats vinden. De onderzoekers vinden de huidige ankerplaatsen in de rivier gevaarlijk omdat zij vóór de havens in de buurt van de vaargeulen liggen. Bovendien zijn de omstandigheden op de Westerschelde soms moeilijk we gens wind, golfslag, getijde-stro ming en mist. Erkend wordt dat Rijkswater staat voortdurend actief is om de risico's binnen aanvaardbare nonnen te houden. Inmiddels is de walradarketen in gebruik en is een loodspiicht voor schepen met gevaarlijke lading ingesteld. Toch doet de werkgroep nog wat aanbevelingen zoals het verbete ren van de - ligging van anker plaatsen en het beter scheiden van het scheepvaartverkeer. Niettemin blijven er dan nog plaatsen op de oever waar de risi conorm - gerelateerd aan die van industriële vestigingen - wordt overschreden. „Als dit is vastgesteld dan moet gesproken worden over eventuele maatregelen," aldus P. Müskens, plaatsvervangend inspecteur Mi lieuhygiëne Zeeland. „Het wordt een onderzoek naar bron-maat regelen, dat wil zeggen: gericht op de scheepvaart." En dat bete kent dan ook dat België daar zijn zegje over moet doen, het betreft bijna voornamelijk scheepvaart op Antwerpen of Gent. De totstandkoming van het rap port dreigde indertijd roet in het eten te gooien bij de buitendijkse nieuwbouw in Breskens, Port Scaldis. Tot aan de Raad van State toe bevocht de milieu-in spectie de afgegeven vergunning. Het beroep werd pas ingetrokken toen uit een tussenbalans bleek dat de risico's voor het betrokken gebied beduidend minder waren dan aanvankelijk gedacht. De astronauten die gisteren vanuit het ruimteveer Discovery een ruimtewandeling maakten, zijn voortijdig weer naar binnen ge gaan vanwege de enorme kou in de ruimte. De twee ruimtewande laars kregen vooral last van koude vingers. Doel van de wandeling was een ruimtepak te testen dat de astronauten juist goed op tem peratuur moet houden. Voor beide astronauten, de Amerikaan Bernard Harris en Michael Foale, die van Britse afkomst is, was het de eerste keer dat ze een ruimtewandeling maakten. Harris (38) is de eerste zwarte astro naut die een ruimtewandeling maakte. De twee astronauten werden nadat ze de Discovery hadden verla ten met een kraanarm naar de schaduwzijde van het ruimteveer getild. Daar heerste een temperatuur van tussen de 32 en 52 gra den Celsius onder nul. Elkaar vasthoudend en zwevend op 384 kilometer boven de aarde deden de twee eerst niets, ze wachtten slechts af wat de kou met hen zou doen. „Schitterend, gewoonweg schitterend, ik kan het niet vaak genoeg zeggen,was de reactie van Harris op zijn zwe vende ervaring. foto afp Den Haag - De Tweede Ka mer wil dat de overheid woonwagenbewoners aan het werk helpt. Negen op de tien woonwagenbewoners zijn werkloos. Ook hebben zij een grote achter stand op het gebied van onder wijs, aldus een vorig jaar ver schenen nota van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Sport. Ruim 90 procent van de op 8000 standplaatsen in het land bivak kerende groep heeft een bijstand suitkering. Het WD-kamerlid Kamp vindt dat bij de woonwagenbewoners 'de zekerheid van een uitkering als basisinkomen moet worden weggenomen'. Hij zei dit gisteren tijdens het overleg tussen volksvertegen woordigers en kabinetsleden over het woonwagenbeleid. De WD'er wil een nader onder zoek naar de belastingmoraal en de criminaliteit onder de groep. Minister Dijkstal van Binnen- Minister Dijkstal foto de stem/johan van gurp landse Zaken kan zich volledig vinden in de wens van de Kamer om woonwagenbewoners aan de slag te helpen. Hij benadrukte echter dat 'veel woonwagenbe woners niet in loondienst willen werken'. Volgens de PvdA discrimineren sommige werkgevers jongeren uit woonwagenkampen. Daardoor zouden zij niet aan een baan kun nen komen. Een groot deel van de bevolkingsgroep werkt zelfstan dig als autosloper. Onderzoek heeft uitgewezen dat een belangrijk deel van de woon wagenbevolking geen noodzaak ziet om met regulier werk in het levensonderhoud te voorzien. Staatssecretaris Tommei maakte bekend dat gemeenten niet lan ger verplicht zijn om woonwa genbewoners te verspreiden over kleine kampen. Alleen als de verkleining van de centra ook echt specifieke pro blemen oplost, moet een gemeen te hiertoe overgaan. In wezen formaliseert hij het beleid in ge meenten die zich al enige tijd bij het bestaan van grotere kampen hadden neergelegd. In de metaalnijverheid zijn de werkgevers de bonden zo ver te gemoet gekomen dat een akoord over de nieuwe cao onder hand bereik is. De werkgevers komen vrijwel volledig tegemoet aan de laatste looneis van de bonden. Enkele verslechteringen in de cao die de ondernemers hadden voor- Brussel (anp) - Uit protest tegen dreigende bezuinigin gen staakt het Belgische spoorwegpersoneel drie ach tereenvolgende vrijdagen. Het treinverkeer zal waar schijnlijk op 24 februari en op 3 en 10 maart stil komen te liggen. Hiermee reageren de vak bonden op plannen van de leiding van de Belgische spoorwegen om personeel en dienstverlening radicaal in te krimpen. Duizenden werknemers zouden moeten afvloeien en onrendabele spoorlijnen moeten worden opgeheven. De besparingen dienen om het bedrijf finan cieel gezonder maken en om geld op te leveren voor onder andere de aanleg van de ho- ge-snelheidslijn (HSL) tus sen Brussel en Amsterdam. huurder ten opzichte van de ver huurder nog steeds niet bij wet is geregeld. Volgens de staatssecre taris is het evenwel onmogelijk vóór 1 januari 1996 de huurprij- zenwet daartoe bij te stellen. De Tweede Kamer wil beide onder werpen binnenkort aan de orde stellen. D66-woordvoerster Versnel sprak tijdens het overleg over het 'ontbreken van een beschermen de mantel voor de huurders'. Sinds enige tijd hebben zowel particuliere als de sociale ver huurders een deel van de verant woordelijkheid van het Rijk overgenomen. Duivesteijn (PvdA) wil de positie van huurders verbeteren door huurdersraden in te stellen. Zij overleggen minimaal vier maal per jaar met de verhuurders over onder meer toewijzings- en ver- huurbeleid, het huurprijzenbe leid, huurcontracten en huurreg- lement. De PvdA'er heeft een initiatief-wetsontwerp opgesteld dat deze zaken moet regelen. De Nederlandse Woonbond rea geerde gisteren verheugd op het feit dat ook de Kamer zich zorgen maakt over de huurverhoging en de slechte onderhandelingsposi tie van huurders. De bond, die opkomt voor de belangen van huurders, wees Tommei al her haaldelijk op de negatieve gevol gen van het huidige huurbeleid, maar zonder echt resultaat. Van onze verslaggevers Breda - De provincie Noord- Brabant heeft op ambtelijk niveau een belangrijke stap gezet voor de uitbreiding van industrieterrein Moerdijk. Ambtenaren hebben langs de rijkswegen Al 6 (Breda-Rotter- dam) en A58 (Breda-Bergen op Zoom) ruimte gevonden voor to taal 1.700 hectare grootschalig industrieterrein. Het planteam van de provincie heeft vooral nabij Moerdijk en kele grote locaties op het oog. Als die plannen doorgaan, verande ren de akkers rond Zevenberg- schen Hoek geheel in industrie gebied. Het Nijmeegse onderzoeksbu reau Buck Consultants Interna tional heeft aangetoond dat in West-Brabant tot 2010 maximaal 1.000 hectare extra grond nodig is voor de vestiging van 'zware' bedrijven. Metaalnijverheid dicht bij cao-akkoord Van onze Haagse redactie Rijswijk/Woerden - De vakbonden in de bouw bereiden acties voor nu gisteren het cao-overleg is vastgelopen. Werkgevers en bonden kunnen het niet eens worden over de financiering van de vut. gesteld zijn inmiddels van tafel. Het tegenovergestelde geldt in de bouw. De werkgevers, verenigd in het AVBB, willen stevig het mes zetten in de huidige vut-re- geling. Ze vinden dat de vut on betaalbaar aan het worden is. De werkgevers willen dit jaar een aanzienlijk minder royale vut in voeren. Tot nu toe kunnen werk nemers in de bouw met veertig dienstjaren op 59-jarige leeftijd al uittreden. Voor anderen geldt 60 als vut-leeftijd. De uitkering bedraagt 75 procent. De werkge vers willen de vut versoberen door het uitkeringspercentage te verlagen en de uittredingsleeftijd te verhogen. De Bouw- en Houtbond FNV vindt dat het zo geen zin heeft om verder te onderhandelen. In de metaal was al eerder over eenstemming bereikt over vut. Het uitkeringspercentage blijft 87,5 procent. De uittredingsleef tijd gaat in twee fasen omhoog van 59 naar 59 jaar en drie maan den op 1 januari 1996. Gisteren zijn de werkgevers ak koord gegaan met loonsverhogin- gen van 1,75 procent op 1 juli dit jaar en van 2,25 procent op 1 juli volgend jaar. Ook is overeengekomen dat werknemers op vrijwillige basis op zaterdag zes uur mogen wer ken. Dat kan maximaal twee keer per maand. Daarvoor worden ze ge compenseerd met acht uur vrije tijd. Van onze verslaggever Bath - Verzekeringsmaatschappij Amev wil dat de provincie Zeeland haar aanvraag voor een kassencomplex in de Bathpol- der behandelt via een snelle zogenaamde artikel-19 procedure. Als het plan een meer tijd kostende procedure moet ondergaan zoeken tuinders in de tussentijd hun heil bij kassencomplexen elders in het land, vreest Amev. Deze boodschap gaven gisteren rentmeester B. Wolters (Amev) en burgemeester A. Verbree (Reimerswaal) aan de Zeeuwse gedeputeerde D. Bruinooge die een werkbezoek aan Bath bracht. Gedeputeerde Staten van Zeeland overwegen de aanvraag te behandelen volgens de langere procedure. Dan zou Amev enkele jaren moeten wachten op een eventuele goedkeuring. Amev wil in de Bath- polder ten westen van het Schelde-Rijnkanaal een kassencomplex van honderd hectare opzetten. De verzekeraar denkt dat er direct werk is voor zo'n honderd mensen, indirect levert het complex nog meer ba nen op bij bijvoorbeeld toeleveringsbedrijven. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. fZ Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per. kwartaal acceptgiro89.40 o kwartaal autom. Incasso J 86.90 o maand autom. incasso 29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een oj»n envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1995 | | pagina 1