Provincies: meer geld voor dijken Appie A. zwijgt in alle talen onverstandig Dijkstal wil 10.000 extra agenten Advocaat verdachte in omvangrijke hasjzaak NOTKa Nederlands Opleidingscentrum VÓS Staatssecretaris met hand in het haar BINNENLAND A3 ipeerders' Kortere aow- uitkering bij overlijden Dijkstal heeft tijdens wateroverlast één keer gebruik gemaakt van zijn dwingende bevoegdheid ®STEM COMMENTAAR Ruanda nu BINNENLAND KORT V ïjDAG 8 FEBRUARI 1995 aj oestem WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 Ier alleen mensen in die een social» I of economische binding hebbe met onze gemeenten." Zagers is zelf raadslid in h»1 gemeente Hoeven. Op dit mo I ment worden vakantiebuno»" lows verkocht op Bosbad Hoe" ven. Zagers: „Wij zullen er alert I op zijn dat mensen daar niet permanent in gaan wonen i„ het koopcontract verplicht d l koper zich ook de bungalow voor een x-aantal maanden p»t jaar te verhuren." 1 onlangs liet een recreatie-on II dernemer uit de gemeente Gilzël en Rijen zich al ontvallen dat een op de vijf caravans op zijn terrein permanent bewoond wordt. Volgens de ondernemers is daar een aantal oorzaken voor aan te geven: „De mensen ontvluchten de grote stad. On een recreatieterrein wonen zei goedkoper en veiliger voor hun gevoel. En het is natuurlijk! mooier wonen." Wethouder Beenackers van Gil- ze en Rijen: „Het komt omdat de grote steden de bewoners! niet meer kunnen opvangen en wij te weinig mogen bouwen Op de vraag of de gemeente l plannen heeft om in te grijpen 1 antwoordt Beenackers: „We zouden er tot op zekere hoogte wel iets aan willen doen. Het loopt namelijk de spuigaten uit. •Je hebt mensen die goedkoop op een camping willen wonen. Die j maken misbruik van de situatie. Maar je hebt ook de sociale j gevallen. Voor wie de camping een goedkope, maar tijdelijke] oplossing is om uit de proble men te komen. Ik ben er voor stander van om het wonen op een camping in die gevallen toe te staan." Burgemeester Hellegers van de gemeente Dussen liet onlangs I weten dat de ontwikkelingen in de Kurenpolder, ook bekend! onder de naam recreatieoord De Brabantse Biesbosch, de meente Dussen met Hellegers I voorop, al jarenlang een doorn in het oog zijn. Hellegers zei toen zich met na me te storen aan de ongebrei delde groei van het aantal bui-1 ten-proportionele stacaravans. „De Kurenpolder lijkt langza- merhand meer op een bunga lowpark dan op een camping. Er staan al complete chalets, die zelfs in de verste verte nog I niet op een caravan lijken." In dat gesprek zei Hellegers al j te vermoeden dat een groot deel j van de stacaravans en chalets in strijd met de wet ook perma nent wordt bewoond. „Het is I alleen voor ons zo verrekte las-1 tig om dat te bewijzen." Een woordvoerster van de ge meente Terneuzen zegt dat het recreatiecentrum in haar meente ooit een speciale 'zo-I merwoningenverordening' heeft opgesteld om te voorkomen dat mensen permanent op het re creatieterrein zouden gaan wo nen. „Het recreatieschap wilde daar grip op krijgen," zegt ze. I „En het werkt prima. Al heb je I natuurlijk altijd mensen die proberen tussen de mazen van het net te glippen." |nt- i je I zo of I d'r per- Itoe yes- faar fcren al |sen Ixibili- meer |derne- - ook ften we |en. we in I in een Je ons libilise- hterwe- maken Ide we- Irnemer iloos de jvat bui- lerlaken ernatio- kaar te vraag Ide toe- fet wor- en re- |elijk de de vloer Ikerheid. |niet uit. besluit J als het lenstoets van de vesterla- bnd met de inko- l's zoveel „Ooit is fen geroe plat men- loon mensen principe |eg belast in over- ar dat met het ond rust- inspan- an lang- deeltijd- En daar gevaar is de cao dat alles al en ge- I yan onze Haagse redactie pen Haag - De uitbetaling de aow na overlijden ivordt beperkt tot exact twee maanden. tJu kan die uitbetaling aan de partner van de overleden aow'er nog tot drie maanden I na overlijden doorgaan. De verkorting levert het kabinet j tm besparing op van 45 mil- 'Het is een van de maatregelen waarmee het kabinet de bezui- fliging compenseert op de aow- voor aow'ers met een partner. Die besparing niet door en wordt ver vangen door een combinatie van maatregelen. go worden samenwonende bloedverwante ouderen (broers en zussen) vanaf 1996 gekort op hun uitkering. Ze hebben nu nog ieder een alleenstaanden- uitkering (70 procent) en wor den straks net zo behandeld als andere samenwonenden (ieder 50 procent). Voor bestaande gevallen gaat de korting 1 ja nuari 1997 in. De maatregel levert naar schatting 170 miljoen gulden op. Het kabinet boekt verder 115 miljoen gulden opbrengst in van de bestrijding van frau de met aow-uitkeringen. Het kabinetsberaad over de dekking van de in het regeer akkoord ingeboekte aow-be- zuiniging heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Dit vanwege de relatie met de eveneens in het regeerakkoord afgesproken lastenverlichting. Zo is voor verlenging van de tweede schijf in de inkomsten belasting 300 miljoen gulden ingeboekt. Dat wordt nu, zo luidt het compfomis, 225 mil joen. Dat betekent dat de mid deninkomens minder zullen profiteren van belastingverla ging- s Hoe de lastenverlichting er precies komt uit te zien, is nog niet bekend. Vast staat wel dat onder meer de fiscale oude- renaftrek zal worden verhoogd. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) wil dat er deze regeerperiode nog eens 6000 agenten bijkomen. Volgens de minister is de uit breiding met 4000 agenten waartoe het kabinet al heeft be sloten niet voldoende. Dat bleek gisteren tijdens het debat in de Eerste Kamer over de begroting van Binnenlandse Zaken voor dit jaar. Dijkstal verklaarde op dit mo ment 10.000 agenten te weinig te hebben. De WD-minister haal de daarmee de verkiezingsbelof te van zijn partij weer boven tafel om de politiesterkte deze kabinetsperiode met 10.000 man uit te breiden. In het regeerakkoord lukte het de WD niet deze wens gehono reerd te krijgen. Dijkstal wil dat 'in de loop van deze regeerperio de' alsnog voor elkaar krijgen. „Ik- zal het weer aan de orde stellen." De minister kon de fracties in de Eerste Kamer gisteren niet ga randeren dat er vanaf 1996 weer meer politie op het platteland zal komen. Verschillende fracties hadden over het tekort aan poli tie in de landelijke gebieden hun zorgen geuit. Volgens Dijkstal is het echter aan de 25 regionale politiekorp sen om te beslissen of ze meer 'blauw' gaan inzetten op het platteland. Wel werkt het ministerie van Binnenlandse Zaken op dit mo ment aan een nieuw systeem voor de verdeling van het geld over de korpsen. In het huidige systeem krijgen de korpsen die voofal in steden werken meer geld dan de korp sen die hun werkterrein in het landelijk gebied hebben. In het nieuwe systeem, dat in 1996 ingaat, wordt het geld evenrediger verdeeld. ftnonze Haagse redactie Pen Haag - De provincies vrezen dat de versnelde uitvoering i® de plannen voor de dijkverzwaring hen ten minste 350 lüljoen gulden extra gaat kosten. Ze eisen daarvoor een ruimhartige compensatie van het rijk. je provincies zullen hun eis [en op tafel leggen bij het kabinet. Jat praat dan met de provincies, Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Unie voor Wa terschappen over het voornemen de geplande dijkverzwaring liet pas in 2007 maar al in 2000 |af te ronden. Aansluitend heeft een gesprek plaats met de liieu-beweging. tijdens de gesprekken zullen de ie versterken dijkvakken en de wettelijke belemmeringen voor I een versnelde aanpak ge'inventa- rd worden. Het kabinet it dan vrijdag een besluit I over de noodwet, die volgens Blister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) uiteindelijk toch |iMdzakelijkzal zijn. lorritsma schaarde zich gisteren achter de opvatting van haar ga De Boer (VROM) om pro- iraeies te laten opdraaien voor ie voorfinanciering van de dijk verzwaring. De provincies willen tó alleen maar doen, als er een financiële compensatie te- dereguleerd moet plaatsvinde bestaat het risico van egotripf rij in arbeidsverhoudingen, sterke sectoren prima regeling gen, in zwakke sectoren strijdregelingen en waar cao is geldt dan: ieder voor ziel en god voor ons allen." J „Met zoiets als werkgelegenheid kan dan in het cao-beleid ampel rekening meer worden gehou den. De loonkosten zullen stij gen, er zullen mensen uitgae die in de sociale zekerheid landen. Dan moeten premies en belastingen worden verhoogd ol voorzieningen worden aangetast Dan zit je in de duale samenle ving, waarin de sterken dingen voor zichzelf of in bedrijfs-cao regelen." Dat proces is in Nederland werking gezet en het zal door" gaan zolang er geen °ver®e°" stemming is over een doelstelling voor de lange termijn, Westerlaken. „Neem de volKS verzekeringen. Als je die nie stand houdt, maar komt m inkomenstoetsen zoals ui aow, tast je het karakter van1 volksverzekering aan. Maar heeft ingrijpende gevolgen- I je de aow inkomensafhankel J maakt, trek je de hele v onder de bedrijfspensioentow sen uit. Dan moet je m cao-overleg van de grond a j nieuw pensioensysteem op Natuurlijk," zegt Westerlakei „kun je stellen dat dit gewj kansen biedt voor vakbonden o verzekeraars. Het gaat koste van de huidige arbel ns houdingen. De vraa| is w het meeste waard is. ha. Om dit soort moeilijk beheers re ontwikkelingen in de g v krijgen wil Westerlaken een inhoudelijke dis<?u®s d n en over wat we wezenlijk vind dat de samenleving vaststelt' het doel van flexibiliseren isj hoe ver je ermee kunt t „Niet de oude dichtspijker j voorkomen dat we m^ van de dag gaan leven. I Ze ramen de kosten van de voor- I fuianciering van het 2 miljard ';n kostende dijkverzwa- I lesprogramma op 350 miljoen Sinister Jorritsma steunt het pjkïerzwaringsplan zoals dat Weren door de provincie Gel- ieriand is ontvouwd. „De plan hebben mijn volledige in- I stemming, vooral omdat ze over- pitaien met de aanbevelingen commissie Boertien." De- «commissie stelde in 1983 'uit- dijkontwerpen' voor, 'aarbij oog voor de natuur be- itat. Icrritsma is bovendien bereid te komen aan de wens Limburg voor extra steun in de Maaskades aan te leggen, faritsma zegde daartoe vorige wel Cite P terec'11: Stomen zijn. Wde Waal er in slaagt de schuldigen maand al 68 miljoen gulden toe, om het project voor te financie ren. Limburg denkt echter 100 miljoen gulden nodig te hebben. De minister: „Maar zowel wij als het provinciebestuur van Lim burg weten niet hoeveel geld er uiteindelijk echt mee gemoeid zal zijn. We zullen dat gewoon in overleg moeten bekijken. Als de rekening wat hoger wordt, wil ik best wat extra's doen." Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) stuurde gisteren een brief naar de Kamer waaruit blijkt dat het kabinet niet wil betalen voor zomerhuisjes of ho tels waarin evacués onderdak zochten. „De overheid heeft kosteloze voorzieningen ter beschikking van evacués gesteld door middel van opvangcentra. Het gebruik maken van hotels en dergelijk was niet verplicht," aldus de minister. Het kabinet is wel bereid ramp bestrijders - vrijwilligers en niet-vrijwilligers- financieel te gemoet te komen. Zij hebben recht op een beloning van 30 gulden per uur. Dijkstal zei gisteren in de Eerste Kamer dat er een evaluatie komt van zijn bemoeienis met de wa tersnood. Hij zei dat hem na tuurlijk ook de kritische noot van de lokale bestuurders op zijn optreden was opgevallen. „Dat is prima, we leven tenslotte in een democratie," aldus de minister. Als coördinerend bewindsper soon heeft hij één keer gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid om dwingende opdrachten te ge ven. „Dat was in de situatie bij Gorinchem-Oost. Daar waren te genstrijdige standpunten tussen de Commissaris der Koningin en de burgemeester," aldus de mi nister, die over de problemen met de direct betrokken burge meesters en commissarissen zal gaan praten. Het lijkt wel of staatssecretaris Schmitz van Justitie het tijdens het kamerdebat over asielzoekers niet meer weet. Ze overlegt met een ambtenaar over de antwoorden, die zij de kamerleden nog verschuldigd is. Tijdens het debat bleek dat de Kamer akkoord gaat met de lijst van veilige landen, die voortaan in de opvangcentra in Rijsber- gen en Zevenaar en op Schiphol worden gehanteerd. Komen asielzoekers uit die landen dan kunnen ze hier geen asiel vragen en moeten ze direct weer vertrekken. Op de lijst staan: Bulgarije, Ghana, Hongarije, Polen, Roemenië, Senegal, de Republiek Slowakije en de Tsjechische republiek. foto anp TOESTAND in Ruanda is even treurig als uitzichtloos, «sale slachtpartijen zoals ten tijde van de burgeroorlog tussen en Tutsi's komen niet meer voor, maar voor het overige is "een en al kommer en kwel in het Centraalafrikaanse land. «nieuwe regering in Kigali, die voornamelijk bestaat uit Tutsi's het Ruandese Patriottisch Front (RPF), kampt aan alle kanten '"problemen. Na hun zege op de Hutu-machthebbers troffen 'een geruïneerd land met een gedecimeerde bevolking aan. '"aantal slachtoffers is niet exact te bepalen, maar dat het «u-regime verantwoordelijk kan worden gesteld voor de "oze moord op bijna een miljoen Tutsi's, staat vast. ■'Ide Tutsi's die terugkeren naar hun vaderland, overheersen "'«gevoelens. Hoewel zich met regelmaat excessen voordoen, ''"Ktigen VN-waarnemers dat de regering in Kigali zoveel gelijk tracht die revanche-gevoelens niet te laten ontaarden in ïe»en zinloze wraakacties. Problemen liggen niet alleen in eigen land op de loer. De ."telingenkampen aan de grenzen van het leeggeroofde «da, worden voornamelijk bevolkt door Hutu's. Velen zijn "'toffer en net zo ontheemd als de Tutsi's die indertijd vanuit «tda verdreven werden. ru.kampen zit echter ook een andere categorie vluchtelingen, ""inde militairen van het voormalige Hutu-regime, waarvan groot aantal volop heeft meegedaan aan de slachting onder J landgenoten. Om geen andere reden dan dat ze van een frestam zijn. '"'.militairen hebben hun vak nog niet verleerd. Zij hebben de janisatie van het kampleven in handen genomen. Zij bepalen i' "e noodhulp ontvangt die uit de hele wereld naar de j.wende vluchtelingen is gestuurd. Hulpverleners weten dat. i a zictl machteloos of legitimeren hun verblijf ter plekke 'btien Slmpe'e mecledeling dat ook militaren hulp nodig ?ls'tuatie is fnuikend. Voor het rechtsgevoel van de Tutsi's, die dat de moordenaars niet alleen ongestraft blijven, maar Vanu't de kampen een militaire terugkeer aan het ütis .en z'in- '-)e buitenwacht ziet de ontwikkelingen even- L Verbijsterd aan en moet constateren dat veel giften niet op Amsterdam (anp) - Het open baar ministerie werkt aan de vervolging van een advocaat uit Zoetermeer die zou zijn opgetreden als adviseur van een criminele organisatie. Deze bende smokkelde per schip grote hoeveelheden hasj van Pa kistan naar Canada. Dat advocaat H. van A. tot de groep verdachten behoort, bleek gisteren tijdens de behandeling van de strafzaak tegen een van de vermeende leiders van de bende, de 38-jarige S.T. De Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (Fiod) arresteerde Van A. in juli 1994. De raads man heeft geruime tijd vastgeze ten. Justitie houdt T. verantwoorde lijk voor het organiseren van minstens één hasjtransport, waarbij 17.000 kilo met het schip Alexandra van Pakistan naar Canada is gebracht. De Canadese autoriteiten onder schepten de partij. Tegen T. eiste officier van justi tie vier jaar gevangenisstraf. De rol van advocaat Van A. kwam tijdens de behandeling van de zaak slechts zijdelings ter sprake. T. leerde de raadsman kennen via een nog voortvluchti ge medeverdachte, die volgens justitie eveneens hoog in de or ganisatie zit en vermoedelijk nog actief is. T. bracht jarenlang geldbedragen naar Luxemburg, in opdracht van Van A. Aan de hand van een elektroni sche zakagenda die bij de moe der van T. thuis is aangetroffen, blijkt volgens justitie dat de ver dachte de touwtjes van de orga nisatie voor een aanzienlijk deel in handen heeft gehad. Het apparaat bevatte tal van telefoon- en semafoonnumers, een naam van een schip dat vorig jaar in Canada is onder schept (met aan boord 25.000 kilo hasj), namen van medever dachten, coördinaten op zee en aanwijzingen voor de verpak king van de hasj. Werkelijk overstroomd ben ik met verzoeken om nog meer van die leuke water-limericks. Liever kom ik daar niet aan tegemoet, maar omdat ik het zo heb kunnen regelen dat de copyright-opbrengsten naar het Rampenfonds gaan, vandaag de allerlaatste: Er was eens een dappere burgemeester in Ochten, die wrong zich op een gammele dijk in allerlei bochten. Toen hij op dezelfde lekke dijk krap een jaar later, opnieuw geconfronteerd werd met dreigend water, verzuchtte hij: heb ik daar nou zo hard voor gevoch ten? De overstromingen en het gedoe rond de dijken moeten prachtig materiaal op kunnen leveren voor een oerhollandse soap met een beetje Dorp aan de rivier-trekjes. Misschien is het wel een leuk idee voor Arcade dat wel twee tv-zenders, maar nog nauwelijks inhoud heeft. Zou het te ver gezocht zijn als je de hoofdrolspelers in zo'n televisiereeks laat luisteren naar namen als IJssels, Maas, Zomerdijk, Onderwater, Dijkstal of Dijkhuizen? Voor de titelmuziek kan de huidige minister van Binnenlandse Zaken gevraagd worden die beelden van woest kolkend water ongetwijfeld zal kunnen voorzien van klaaglijke saxofoonklanken. Wie zou er over een jaar of vijf benoemd worden tot voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie dijk verzwaring? Of denkt u soms dat er echt werk gemaakt wordt van de dijken? MERIJN Onderen grootgebruikers medicijnen Den Haag - Van elke gulden die in Nederland aan geneesmidde len wordt uitgegeven, gaat 40 cent naar medicijnen voor ouderen. Ruim tweederde van alle mensen boven de 65 jaar gebruikt een of meer medicijnen. In totaal consumeren ouderen jaarlijks voor ruim 2 miljard gulden aan geneesmiddelen. De komende jaren gaat dat bedrag nog fors omhoog, zegt prof. dr. D. Knook, directeur van het TNO Centrum voor Veroude- ringsonderzoek. Hij is vandaag één van de sprekers op een symposium over consequenties van de vergrijzing in Nederland. Verzekeraars teleurgesteld over wao-plan Den Haag - De verzekeraars zijn teleurgesteld over de plannen van staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken om meer concurrentie toe te staan bij de verzekering van het arbeidson geschiktheidsrisico. Bedrijven die het risico zelf willen dragen of willen onderbrengen bij een particuliere verzekeraar zijn zo duur uit, dat deze mogelijkheid 'in de praktijk niet van de grond zal komen'. Volgens het Verbond van Verzekeraars (VvV) geeft het kabinet de markt geen eerlijke kans in de concurrentie met de publieke bedrijfsverenigingen. Dat'komt doordat het kabinet de verzeke raars met onnodig hoge risico's opzadelt, namelijk alle kosten van arbeidsongeschiktheid tot het 65-ste levensjaar. Nieuw paspoort niet 100 procent veilig Den Haag - Het nieuwe paspoort is niet voor de volle honderd procent tegen vervalsing bestand. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft niet alle adviezen tegen namaak van het gezaghebbende Duitse Bundes Kriminalamt in Wiesbaden over genomen, bevestigt het departement. Het stelt dat het reisdocu ment, dat sinds vorige maand verkrijgbaar is, wel optimaal fraudebestendig is. De Duitse politie-instantie heeft het ontwerp voor de nieuwe pas op Nederlands verzoek doorgelicht op mogelijkheden om het te vervalsen. Zij stuurde daarop een waslijst van technische adviezen naar Den Haag, die voor een groot deel zijn opgevolgd. Een aantal aanbevelingen is niet overgenomen. De zakagenda bevatte ook een detail die de officier herinnerde aan een andere grote hasjzaak. Het betreft hier de opdracht een half biljet van tien gulden aan de bemanning te geven bij de over dracht van de hasj in de Canade se wateren. Indien het halve bil jet past op de helft die in het bezit is van de ontvangers, weten de betrokkenen dat zij hun han del aan de juiste personen over dragen. Deze truc dook op in het dossier van de Coral Sea II, een schip dat eveneens grote partijen hasj van Pakistan naar Canada voer. Daarmee zou de bende van T. tot het zogeheten Octopussyndicaat behoren. KOM NAAR DE OPEN DAG zaterdag 11 februari NOT Ka Breda Boschstraat 32-34, telefoon 076-148300 Van 10-1 3 uur, met elk half uur een presentatie. Korte praktijkgerichte dagopleiding op hoog niveau (duur 2 jaar) (geen loting) Studiefinanciering van toeoassina (WSFJ8+) Zo'n 80% van de geslaagden vindt snel een baan -s» Amersfoort-Breda-Zürich voor Toeristisch Kader Erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de erkende onderwijsinstellingen, voor zover het onderwijs binnen de reikwijdte van de Wet valt. jj. -jTationaal Tribunaal voor Ruanda is nu begonnen met j,| "derzoek naar de massamoorden in Ruanda. Wanneer het """I er in slaagt de schuldigen aan te wijzen, zal de [|°nale gemeenschap zich moeten beijveren om deze Sjestraft te krijgen. Volkerenmoord kan niet met een i%e- p®rdon worden afgedaan. Zelfs niet in naam van de eeenheid die straks in Ruanda zal moeten ontstaan. Van onze rechtbankverslaggever Arnhem - Bussummer Appie A. (28), hoofdverdachte in de Oosterbeekse Albert Heijn- zaak, zweeg gisteren voor de Arnhemse rechtbank in alle talen. Dit ondanks zijn belof te bij de politie dat hij voor zijn rechters het ware verhaal zou vertellen. Slechts eenmaal bracht hij er een hele zin uit. Dat was toen rechtbankpresident mr. N. Huy- gen aankondigde dat hij de brief, die Appie A. aan de nabestaan den van de slachtoffers heeft geschreven, zou voorlezen. „Moet dat? Kan dat niet achter gesloten deuren uit respect voor de nabestaanden?" sprak de Bussumse kickbokser, die vol gens Justitie bij een overval op 14 mei 1990 twee Albert Heijn- medewerkers heeft doodgescho ten en een derde zwaar heeft verwond. De vanuit het huis van bewaring geschreven en onderschepte brief werd toch door de presi dent voorgelezen. Het bleek een soort bekentenis te zijn. Appie A. schrijft daarin dat hij een 'grote vracht verantwoorde lijkheid' op zijn schouders heeft geladen en dat hij 'redeloos en wetteloos heeft gehandeld'. Hij vraagt zich af of hij iets kan doen om het leed te verzachten en wijt de gebeurtenis in Ooster beek aan 'de waanzinnige leef wijze, die ik had'. In de brief staat ook een passa ge, die is bestemd voor het gru welijk gewonde slachtoffer, dat de overval Heeft overleefd. „Jij, Johan, ondanks alle moeilijkhe den kun je je verheugen in een betere toekomst," schrijft A. „Ik wens dat jullie de ware vrede zult vinden, moge de ware God jullie daarbij helpen," aldus de Bussumse Jehova-getuige, die de brief besluit met de zinsnede: 'Met diep respect'. Eerder tijdens de zitting had mr. Huygen al getracht A. op het gemoed te werken door over de slachtoffers te praten. Maar ook voor deze teksten bleef de Bus summer doof. De president: „Hoe zou het zijn met mijnheer S. (het overlevende slachtoffer), weet u dat, mijn heer A.? Weet u het, mijnheer de officier? Zit hij in een rolstoel?" Officier van justitie mr. J. Rij kers: „Hij loopt, maar moei zaam. De president: „En hoe zou het zijn met de nabestaanden van slachtoffer Rob H.? Die zitten ook te wachten op uw verkla ring, mijnheer A." Maar de Bussumse kickbokser bleef zwijgen en verwees voor commentaar naar zijn advocaat mr. Ch. Starmans. Die liet zich gisteren niet onbe tuigd. Aan het begin van de zitting kwam hij terug op zijn eerder gedaan verzoek om een serie getuigen te horen, die kun nen verklaren over de rechtma tigheid van A.'s uitlevering door Chili. Hij meende dat de rechtbank hem mogelijk verkeerd begrepen had, maar de rechters zagen geen aanleiding om op het eer der ingenomen afwijzende standpunt terug te komen. De advocaat krijgt wel inzage in de processen-verbaal, die een undercover-agent van gesprek ken met Appie A. heeft gemaakt. Deze rechercheur (bij de politie bekend onder codenaam A-807) infiltreerde in de Jehova-ge meenschap in Bussum. Van deze Jehova-beweging was A. enkele maanden na de bloedige overval lid geworden. De rechercheur maakte geluids- Appie A. (midden) tijdens het proces tekening anp en videobanden van de gesprek ken. Advocaat Starmans wilde die banden - negentien in totaal - zien. Omdat de rechercheur anoniem moet blijven, krijgt de advocaat niet de banden, maar wel de processen-verbaal van de gesprekken. De door de officier van justitie als irrelevant bestempelde ban den zullen niet aan het toch al dikke dossier worden toege voegd. De banden zijn indertijd terzijde gelaten omdat er al vol doende 'dragend bewijs' tegen A. was en de nadelen van open baarmaking niet opwogen tegen de voordelen. Overigens gaf ook mr. Huygen blijk van zijn verbazing over deze onorthodoxe opsporingsme thode van de politie. Op vragen van de raadsman meldde de officier, dat er nog twee opsporingsmethodieken buiten het dossier waren gehou den. De in Oosterbeek gevonden hulzen kwamen kennelijk van een fabriek in Denemarken. Daar was navraag gedaan. En een eenheid van de genie had een deel van het Amsterdam- Rijnkanaal afgezocht op zoek haar belastend materiaal. „Wel licht wil Starmans de genie ho ren over hun ervaringen onder water?" sneerde de geïrriteerde officier. De rechtbank nam gisteren de feiten van de Oosterbeek-over val door, maar besprak ook de vijf andere overvallen waar A. van wordt verdacht. Bij al die overvallen werden dezelfde me thodes gebruikt. In totaal werd 460 mille buit gemaakt. De Bussummer, die een rww-uit- kering genoot, zat dan ook dik in de slappe was. Hij had volgens een toenmalige vriendin een por temonnee, die niet dubbel ge vouwen kon worden vanwege de vele duizend guldenbiljetten. Door het zwijgen van A. kon de behandeling van de feiten giste ren in snel tempo worden afge rond. De twee geplande zittingen van deze maand konden daar door vervallen. Op 4 april - als het psychiatrisch rapport over A. klaar is - wordt de zaak vervolgd. Rechtbankpresident Huygen te gen A.: „U zit het allemaal maar een beetje lachend aan te horen. Maakt u zich vrolijk over deze zaak? Vindt u het grappig?" Ook op die vragen kwam geen antwoord. v

de Stem | 1995 | | pagina 3