Permanente bewoning campings vaak oogluikend toegestaan Pro Verdachte babymoord: 'Maartje schreeuwde en krijste van de pijn' CNV-voorzitter Westerlaken: Blindelings flexibiliseren onverstandig -DE STEM- Inspecteur Volkshuisvesting wil actie ondernemen tegen 'permanente kampeerders' DE STEM Ruanda ni BINNENLAND BUITENLAND BEL LEZERSCONTACT Dijkstal hee DE STEM WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 /J PESTEM H. Prins: 'Ik heb, denk ik, uiterst zorgvuldig gewerkt', foto vnu Door Madeleen Wesseling (anp) Purmerend - „Wat moet je doen als een zwaar mismaakt baby'tje schreeuwt en krijst van de pijn en er is geen enkele mogelijkheid de helse steken van blootliggende zenuwen weg te nemen? We hadden geen keus: in de armen van haar jonge moeder is 'Maartje', na twee spuitjes met een dodelijk middel, ingeslapen." Iedereen was het ermee eens. Drie dagen hel op aarde waren genoeg voor het meisje. Niet het waterhoofd dat nooit zou kun nen denken; niet de misvormde benen en voeten die nooit zou den kunnen dansen; niet de open rug en dwarslaesie gaven de doorslag tot de beslissing het kind te doden. Maar de vreselij ke, onbehandelbare pijnen die ze leed. H. Prins (49), gynaecoloog in het Waterlandziekenhuis in Purme rend spreekt strak en uiterlijk onbewogen over de 25e maart, bijna twee jaar geleden. Op die dag hielp hij het kind, van wie de naam om privacy-re- denen in Maartje verènderd is, aan een menswaardige dood. Binnenkort zal hij zich hiervoor voor de rechter moeten verant woorden. De beslissing van de jonge ouders, de neuroloog en neuro- chirurg, de pastor, de kinderart sen en de gynaecoloog was na lange, intensieve gesprekken unaniem: de vreselijke pijnen van het zwaar gehandicapte kindje moesten worden gestopt. Met pijnstillers alleen kon dat niet. „Je kunt maar een bepaalde dosis geven. Daarna ontstaan ademhalingsmoeilijkheden en bewustzijnsverlies. Omdat de kinderarts het wel eens was met de beslissing, maar geestelijke problemen had met de uitvoering, gaf gynaecoloog Prins, die na de keizersnede nauw betrokken was bij het ge zin, de dodelijke injectie. Hij meldde de onnatuurlijke dood, de actieve levensbeëindi ging, zelf bij justitie omdat hij 'moreel doordrongen was van het feit dat dit hoorde'. De wet telijke verplichting voor artsen een niet-natuurlijke dood te melden geldt pas vanaf midden vorig jaar. Het antwoord van Justitie was duidelijk. Zelfs minister Sorgdrager be moeide zich ermee: Prins moest terechtstaan voor 'moord met voorbedachten rade'. De wet stelt daarop een maximumstraf van levenslange gevangenis. De gynaecoloog wordt daarmee het eerste proefkonijn die door Jus titie wordt 'gebruikt' om duide lijkheid te krijgen bij het gigan tische vraagstuk over medische criteria bij beslissingen over 'le ven of dood'. Probleem in de zaak-Prins is dat het doden van een baby niet onder de euthanasieregel (met een maximumstraf van 12 jaar) kan vallen, omdat een klein kind zijn wil niet kenbaar kan maken. Daarom legt justitie niet eutha nasie, maar het veel zwaardere delict moord ten laste. „Eigenlijk gebruikt justitie met de tenlastelegging moord een zwaar en oneigenlijk middel. Wat hier juist uitgemaakt moet worden is öf een arts en onder welke voorwaarden, zorgvuldig handelt bij het opheffen van ern stig lijden. Het gaat hier om de grenzen van de geneeskunde en om- de vraag hoe als arts om te gaan met de technologie die je tot je beschikking hebt. Het gaat hier dus niet, zoals bij euthana sie, om de wil van de patiënt. Het proces moet duidelijk maken of een arts iemand wel of niet in leven mag houden, terwijl dat leven slechts lijden is," aldus de in gezondheidsrecht gespeciali seerde advocaat mr. E. Sutorius. Hij zal Prins verdedigen op zijn zware weg tot de Hoge Raad aan toe. Volgens Sutorius ontstaat er met de zaak-Prins een nieuwe lijn in de rechtspraak waarbij, net als bij euthanasiezaken, rechters steeds weer moeten beslissen over wat wel en niet mag en zorgvuldig is. Ook de beroepsgroep van kin derartsen vindt het hard nodig dat er uitsluitsel komt over het laten sterven of zelfs doden van baby's die uitzichtloos lijden met onverdraaglijke pijnen. Kinder artsen zijn het er onderling niet over eens of dit zou mogen. Toch gebeurt het een keer of tien per jaar. Waar anderen in de luwte wach ten op een definitief oordeel over de zaak-Prins begint voor Prins zelf binnenkort een 'heksenke tel': met veel publiciteit omge ven zittingen bij de rechtbank, het hof ên de Hoge Raad. „Ik heb, denk ik, uiterst zorgvuldig gewerkt. Er was onaanvaard baar, onbehandelbaar, uitzicht loos lijden. Het kindje zou hoog stens een paar weken geleefd hebben. Maar wat voor leven." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoor: zie colofon 'Stad Streek'. Abonnementsprijzen: maand kwartaal halfjaar jaar via automatische incasso 29.80 86,90 172.80 335,75 via acceptgiro n.v.t. 89.40 ƒ177,80 345,75 Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties zondag van tot 20.30 uur S 076-236242/236911 t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 18.301 pdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor szen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Van onze verslaggeefster Hélène Schenk Oosterhout - De regel dat mensen niet permanent mo gen wonen op campings wordt in Noord-Brabant en Zeeland op grote schaal met voeten getreden. De inspec teur voor de Volkshuisves ting in Noord-Brabant en Zeeland, H. Bekkers, vindt dit niet acceptabel en wil dat gemeenten optreden tegen de permanente huisvesting op campings. „Anders kunnen we de regels net zo goed schrappen. Als ie dereen zomaar op een camping gaat wonen, betekent dat dat je het uitgangspunt van je ruimte lijke ordeningsbeleid onderuit haalt," zegt inspecteur Bekkers. Enkele voorbeelden: Campings in Gilze en Rijen hebben vol gens wethouder C. Beenackers samen enkele honderden per manente bewoners; camping De Nollen in Made dreigde ooit een aparte woonwijk van Drimme- len te worden, voor zover de gemeente weet is het aantal 'il legale bewoners' nu drastisch teruggebracht. Chaam zou in heel het land te boek staan als gemeente waar je op de camping kunt wonen als je moet verbouwen of geen an dere woonruimte hebt. En de burgemeester van Dussen zei onlangs te vermoeden dat 'een groot deel van de stacaravans en chalets op recreatieterrein de Kurenpolder in Hank in strijd met de regels permanent be woond wordt'. Bekkers is pas sinds kort werk zaam als inspecteur foor de volkshuisvesting in Noord-Bra bant en Zeeland. Dus naar aan leiding van de vraag 'weet u dat veel mensen in strijd met de regels permanent op de cam ping wonen', raadpleegde hij zijn ambtenaren. „Natuurlijk gebeurt dat. Dat weten we toch allemaal," was het antwoord. Bekkers wil zich daar niet bij neerleggen. „Ik zal de gemeenten vragen waarom ze niet optreden en zal hen ook zeggen dat ze dat wel moeten doen. Zo niet, dan zal ik de provincie vragen om daar toe zicht op te houden." Volgens beleidsmedewerker Peter Rens van de Stichting Recreatie in Den Haag is het permanent wonen op een re creatieterrein 'in principe ver boden'. Iemand woont perma nent op een recreatieterrein 'als -ie er meer dan de helft van het jaar verblijft'. „Een gemeente kan in bepaalde gevallen een ontheffing verle nen," zegt Rens. „Maar gemeen ten profiteren er ook wel van. Ze ontvangen extra onroerende- zaakbelasting en toeristenbelas ting. En dan zijn er gemeenten die ook forensenbelasting vra gen. Voor een huisje van twee ton vangen ze jaarlijks enkele duizenden guldens. En dan is er nog de plaatselijke midden stand, die meeprofiteert. Dus het is voor gemeenten best aan- Stacaravans op camping De Nollen if) Drimmelen. foto de stem/dick de boer trèjckelijk om niet in te grij pen," aldus Rens. Een rondje langs een aantal gemeenten leert dat zij weten dat sommige campingplaatsen permanent bewoond worden. Daar doen ambtenaren en be stuurders ook helemaal niet ge heimzinnig over. Ze zeggen er echter bij dat ze nauwelijks we ten hoe ze daar tegen op moeten treden. Inspecteur Bekkers: „Dat is ook moeilijk, maar het moet wel gebeuren. De bewijslast is moeilijk. Je moet aantonen dat iemand er permanent woont, maar je moet er ook nog eens snel bij zijn. Daar is jurispru dentie over. Je kunt het niet eerst een tijd gedogen en dan ineens optreden. Natuurlijk zijn er methoden om dergelijke mis standen aan te tonen, 't Is mijn vak niet, maar sociaal recher cheurs worden ook met succes op andere zaken gezet. Het ver eist wèl extra aandacht van de gemeenten." De campings in de gemeente Gilze en Rijen hebben gezamen lijk enkele honderden perma nente bewoners. „Het loopt de spuigaten uit," zegt wethouder C. Beenackers. „Maar we heb ben d'r nauwelijks grip op." Een woordvoerder van de ge meente Made en Drimmelen meldt monter dat er inderdaad mensen permanent op camping De Nollen verblijven. Een colle ga van deze ambtenaar zegt niet te weten om hoeveel mensen het gaat. „Een aanjtal jaren geleden dreigde De Nolleneen aparte woonwijk van Drimmelen te worden," zegt woordvoerder twee uit Made. „Het werd ja renlang gedoogd. De caravans kregen zelfs caravan-nummers. En optreden kon op zqker mo ment niet meer, want dan moest je op basis van een rechterlijke uitspraak die er lag vervangen de woonruimte aanbieden." „Toen hebben we maatregelen genomen om er paal en perk aan te stellen," vervolgt de Ma- dese woordvoerder. „Zouden mensen sterven of verhuizen, dan vervielen het huisnummer en de mogelijkheid op die loca tie te kunnen wonen. Ik geloof dat er op De Nollen nu nog een stuk of tien caravans staan die permanent bewoond worden." Maar het kunnen er volgens de woordvoerder ook best meer zijn. Een ambtenaar van de gemeen te Hontenïsse is al even open hartig: ,,'t Is natuurlijk voor de gemeente best prettig als het inwonertal op die manier toe neemt, laten we eerlijk wezen. En vergeet de extra belasting en andere inkomsten voor de gemeente niet." Zijn collega J. Everaert van Maatschappelijke Zaken in Hontenisse vult aan: „Op bungalowpark Reygers- kreek in Hengstdijk staan onge veer vijftig bungalows waarvan er dertig of veertig permanent bewoond worden. Dat staan we oogluikend toe." „Het heeft ook geen zin te ont kennen dat 't zo is, want als je de makelaar belt, zegt-ie je zo dat Reygersdijk nummer zus of zo te koop staat en dat je d'r permanent kunt wonen," ver volgt Everaert. „Tot nu toe heeft de inspectie Volkshuisves ting ons met rust gelaten. Maar het is ook niet te controleren natuurlijk. Je kunt moeilijk al die dagen bij al die adressen voor de deur gaan liggen." J. Zagers van woningstichting St. Bernardus in Oudenbosch (werkzaam voor de gemeenten Hoeven, Oudenbosch, Oud Gas tel en Standdaarbuiten), zegt dat zich met enige regelmaat mensen tot de stichting wenden die vertellen dat ze in afwach ting van woonruimte op een camping verblijven. In de mees te gevallen gaat het volgens Za gers om camping De Haspel in Hoeven. „Die mensen krijgen niet eens een inschrijfformulier van ons mee, want wij schrijven alleen mensen in die een s of economische binding hebbel met onze gemeenten." Zagers is zelf raadslid in d gemeente Hoeven. Op dit J| ment worden vakantiehui, I lows verkocht op Bosbad Hot I ven. Zagers: „Wij zullen eralertl op zijn dat mensen daar nj.J permanent in gaan wonen ij het koopcontract verplicht koper zich ook de bungalo voor een x-aantal maanden pe,| jaar te verhuren." Onlangs liet een recreatie-on I dernemer uit de gemeente GW en Rijen zich al ontvallen da een op de vijf caravans op zijj terrein permanent bewoondl wordt. Volgens de ondernenJ is daar een aantal oorzakéjl voor aan te geven: „De mensen ontvluchten de grote stad. Osl een recreatieterrein wonen goedkoper en veiliger voor i gevoel. En het is natuurlïl mooier wonen." Wethouder Beenackers van Gil ze en Rijen: „Het komt omdat de grote steden de bewoners niet meer kunnen opvangen J wij te weinig mogen bouwen-' Op de vraag of de gemeente plannen heeft om in te grijpen antwoordt Beenackers: „We zouden er tot op zekere hoogte wel iets aan willen doen. Het loopt namelijk de spuigaten uit. Je hebt mensen die goedkoop op een camping willen wonen. Die| maken misbruik van de situatie. Maar je hebt ook de sociale gevallen. Voor wie de camping een goedkope, maar tijdelijke oplossing is om uit de proble men te komen. Ik ben er voor stander van om het wonen i een camping in die gevallen t te staan." Burgemeester Hellegers van gemeente Dussen liet onlan weten dat de ontwikkelingen de Kurenpolder, ook bekend onder de naam recreatieoord De Brabantse Biesbosch, de meente Dussen met Hellegers voorop, al jarenlang een doom in het oog zijn. Hellegers zei toen zich met na me te storen aan de ongebrei delde groei van het aantal bui ten-proportionele stacaravans „De Kurenpolder lijkt merhand meer op een lowpark dan op een camping Er staan al complete chalets die zelfs in de verste verte n niet op een caravan lijken." In dat gesprek zei Hellegers te vermoeden dat een groot di van de stacaravans en chaletsin strijd met de wet ook perma nent wordt bewoond. „Het is alleen voor ons zo verrekte 1 tig om dat te bewijzen." Een woordvoerster van de meente Terneuzen zegt dat 1 recreatiecentrum in haar meente ooit een speciale merwoningenverordening' heeft opgesteld om te voorkomen dat mensen permanent op het re creatieterrein zouden gaan wo nen. „Het recreatieschap wilde daar grip op krijgen," zegt „En het werkt prima. Al heb je natuurlijk altijd mensen die proberen tussen de mazen van het net te glippen." Door Harry Coerver en Pieter Willemsen Den Haag - De cao die zijn Vervoersbond CNV met de werkgevers in het streekver voer heeft afgesloten is ver antwoord, vindt Anton Wes terlaken. Hij heeft er dan ook weinig begrip voor dat de collega's van de FNV het aan hebben laten komen op een langdurige staking van bus chauffeurs. Het verschil van mening tussen FNV en CNV zit hem in hun afwijkend oordeel over flexibili sering van arbeidstijden. De werkgevers in het streekver voer willen ruimere mogelijkhe den om hun personeel in te zet ten op de tijdstippen met de grootste behoefte aan busver voer. De FNV heeft daar grote moeite mee, omdat daarmee een stukje wordt afgeknabbeld van de rust tijdenregeling die de cao nu nog kent. Verslechtering van de ar beidsvoorwaarden, oordeelt de FNV. Een redelijke vorm van flexibiliteit, meent het CNV. „Wij hebben er geen probleem mee dat van tijd tot tijd kritisch wordt gekeken naar allerlei cao bepalingen," zegt Westerlaken. „In het streekvervoer is afge sproken dat de ondernemings raad nu de zaken verder invult; maatwerk levert. En ik heb alle vertrouwen in onze mensen in de OR. Die zorgen er wel voor dat werknemers ermee uit de voeten kunnen." Hij vindt het niet nodig dat onder alle omstandigheden wordt vastgehouden aan elk recht dat in het verleden ooit is verworven. Omstandigheden veranderen. Aanpassing aan die nieuwe omstandigheden is lo gisch, stelt de voorzitter van het CNV. „Steeds meer files in de Randstad kunnen daar in het openbaar vervoer tot andere maatregelen nopen dan in de rest van het land." De vraag die onvermijdelijk op doemt is: waar ligt de grens? Hoe ver kan flexibilisering van de arbeid worden doorgevoerd? De werkgevers bij de banken willen de vrijheid krijgen voor een groot aantal personeelsleden de werktijd drastisch terug te drin gen. Ook de bonden zijn daar wel voor te porren, omdat die verkorting van de wekelijkse ar beidsduur de massale ontslagen kan voorkomen 'die anders on vermijdelijk zijn. Maar de bonden zijn voorlopig niet van zins werkgevers een vrijbrief te geven voor wat ze noemen 'deeltijdontslag'. Een al te ongebreidelde verkorting van de arbeidsduur betekent ook een forse inkomensdaling. En daar mee doemt het schrikbeeld op van een beloning die onder het minimum duikt. En dat van de trieste gang naar de bijstand om het loon aan te laten vullen tot het sociaal minimum. Dat vooruitzicht zint Anton Westerlaken ook niet. „Die flexi bilisering mag er niet toe leiden dat je teruggaat naar oude machtsverhoudingen, waarbij een werkgever kan zeggen: jij gaat korter werken en jij niet. Het kader voor flexibilisering moet in de cao worden vastge legd. Vervolgens kan de werkge ver in overleg met de onderne mingsraad die flexibilisering in vullen." Westerlaken ergert zich aan de opstelling van veel werkgevers. „Alles wat flexibel is, is goed, roept iedereen nu. Maar als je alle arbeid alleen maar flexibel wilt inzetten, leidt dat ertoe dat werknemers zich niet langer ver bonden voelen met hun bedrijf." De werkgevers beroepen zich op de trend tot individualisering; mensen willen hun eigen ar beidspatronen zoveel mogelijk op de eigen wensen afstemmen. Het CNV onderkent deze ont wikkeling en is ook om die reden voor maatwerk en diffenrentia- tie. Tegelijkertijd schetst Wes terlaken een trend binnen de Westerlaken: 'We moeten wel voorkomen dat we in de waan van de dag gaan leven.' foto bedrijven: naar buiten wordt ge roepen 'ieder voor zich, alles ter discussie.' Binnen wordt saam horigheid gepredikt en beoefend. Westerlaken zou graag zien dat er een discussie op gang komt over de voor- en nadelen van de flexibiliteit en nog belangrijker: de doelstelling van flexibiliteit. Hij gelooft niet in flexibiliteit als doel op zich. Wat hem betreft is het de hoogste tijd om vast te stellen hoe ver je kunt gaan met de marktwerking en wat de rol van de overheid moet zijn. Westerlaken is beducht voor flexibiliteit die te ver doorschiet. Hij waarschuwt dat te ver door gevoerde flexibiliteit juist leidt tot verstarring. In Amerika komt dat al voor: het basispakket ar beidsvoorwaarden dat werkge ver en werknemer overeengeko men zijn, biedt onvoldoende ze kerheid. Daarom moet de werk nemer aanvullende voorzienin gen treffen voor ziektekosten, pensioen en dergelijke. Maar als iemand ouder wordt neemt de kans toe dat hij niet meer opge nomen wordt in een andere ziek tekostenverzekering of in een ander pensioenfonds. Daardoor kan hij niet meer van baan ver anderen. Wat met flexibilisering is begonnen, eindigt in verstar ring. De voorzitter van het CNV wil graag in gesprek komen met de werkgevers en met politici over de doelstellingen van flexibili teit. „Als het gaat om meer werk, meer dynamiek, onderne merszin in de samenleving - ook bij werknemers - dan moeten we daar met elkaar over praten." Rest de vraag in hoeverre we in een verenigd Europa en in een globaliserende economie ons kunnen veroorloven flexibilise ring van de economie achterwe ge te laten. „Je moet je niet gek laat maken door de grootste gek in de we reld. Je moet je als ondernemer of als overheid niet normloos de maat laten nemen door wat bui ten je gebeurt." Westerlaken vindt dat het zaak is internatio naal de koppen bij elkaar te steken. Daarbij moet de vraag centraal staan wat in de toe komst de verhouding moet wor den tussen marktwerking en re gulering. Daarbij komt onvermijdelijk de vraag aan de orde wat de vloer moet zijn in de sociale zekerheid. Het kabinet is daar nog niet uit. Als politiek Den Haag besluit maatregelen te treffen als het invoeren van een inkomenstoets in de aow, verlaging van de kinderbijslag, stappen Westerla- kens leden naar hun bond met het dringend verzoek de inko mensgevolgen via de cao's zoveel mogelijk teniet te doen. „Ooit is kinderbijslag in het leven geroe pen om te voorkomen dat men sen met kinderen meer loon moesten krijgen dan mensen zonder kinderen. Dat principe wordt nu aangetast." Dus wordt het cao-overleg belast met het corrigeren van over heidsmaatregelen. „Maar dat overleg was al belast met het leveren van maatwerk rond rust tijden, het leveren van inspan ningen op het gebied van lang durige werkloosheid, deeltijd werk, kinderopvang. En daar komt dit dan bij. Het gevaar is groot dat je daarmee de cao agenda overbelast." „Als de overheid vindt dat alles zo hoog nodig decentraal en ge- yan onze Haagse redactie pen Haag - De uitbe van de aow na over wordt beperkt tot twee maanden. Nu kan die uitbetaling partner van de ove aow'er nog tot drie m; na overlijden doorgaa verkorting levert het k een besparing op van joen gulden. Het is een van de maati waarmee het kabinet de niging compenseert op d toeslag voor aow'ers ra jongere partner. Die bes gaat niet door en wor< vangen door een com van maatregelen. Zo worden samenw bloedverwante ouderen dereguleerd moet plaatsvindt bestaat het risico van egotripp rij in arbeidsverhoudingen 1 sterke sectoren prima rege gen, in zwakke sectoren strijdregelingen en waar g cao is geldt dan: ieder voor zit en god voor ons allen. „Met zoiets als werkgelegenhe: kan dan in het cao-beleid ampü rekening meer worden ge1""' den. De loonkosten zullen gen, er zullen mensen uitt die in de sociale zekerheid landen. Dan moeten premies' belastingen worden verhoogd voorzieningen worden aangetas Dan zit je in de duale samen# ving, waarin de sterken dingt voor zichzelf of in bedrijfs-cao regelen." Dat proces is in Nederland werking gezet en het zal dooi gaan zolang er geen overeet stemming is over een doelstel» voor de lange termijn, vree Westerlaken. „Neem de vol» verzekeringen. Als je die me stand houdt, maar komt inkomenstoetsen zoals m aow, tast je het karakter van volksverzekering aan. Maar heeft ingrijpende gevolgen. je de aow inkomensafhanK maakt, trek je de hele v onder de bedrijfspensioem sen uit. Dan moet je m cao-overleg van de grond ai nieuw pensioensysteem op „Natuurlijk," zegt Wester'S „kun je stellen dat dit gewfl kansen biedt voor vakbond® verzekeraars. Het gaat koste van de huidige arbeidsw houdingen. De vraag is w het meeste waard is." Om dit soort moeilijk beheer re ontwikkelingen in de g V krijgen wil Westerlaken een inhoudelijke disc"5® over wat we wezenlijk vind dat de samenleving vasts® het doel van flexibiliseren hoe ver je ermee kunt g „Niet de oude dichtspijker J, voorkomen dat we in^ van de dag gaan leven. Van onze Haagse redactie Den Haag - De provincj van de plannen voor dj miljoen gulden extra i ruimhartige compensate De provincies zullen hu morgen op tafel leggen kabinet. Dat praat dan met de prov de Vereniging van Nederl Gemeenten en de Unie votj terschappen over het voor: om de geplande dijkverzil niet pas in 2007 maar al ij af te ronden. Aansluitenq nog een gesprek plaats milieu-beweging. Tijdens de gesprekken zu te versterken dijkvakken I wettelijke belemmeringen een versnelde aanpak gein riseerd worden. Het neemt dan vrijdag een over de noodwet, die minister Jorritsma (Verkl Waterstaat) uiteindelijk noodzakelijk zal zijn. Jorritsma schaarde zich g| achter de opvatting van collega De Boer (VROM) oj vincies te laten opdraaie] de voorfinanciering van i" verzwaring. De provinciesl dat alleen maar doen, alsI forse financiële compens^ genover staat. Ze ramen de kosten van d| financiering van het 2 gulden kostende dijkv| ringsprogramma op 350 gulden. Minister Jorritsma steu dijkverzwaringsplan zoa gisteren door de provincl derland is ontvouwd. „dJ nen hebben mijn volledj stemming, vooral omdat eenkomen met de aanbevj van de commissie Boertiei ze commissie stelde in 191 gekiende dijkontwerpenj waarbij oog voor de natij staat. Jorritsma is bovendien tegemoet te komen aan van Limburg voor extrd om de Maaskades aan te I Jorritsma zegde daartoe I DE TOESTAND in Rl Massale slachtpartijen z Hutu's en Tutsi's komer het een en al kommer e Ue nieuwe regering in I van het Ruandese Patrii met problemen. Na hu je een geruïneerd lanc bet aantal slachtoffers; hetu-regime verantwq zinloze moord op bijna 'J de Tutsi's die teruc Waakgevoelens. Hoewi bevestigen VN-waarne "Jogelijk tracht die revq even zinloze wraakacl J Pr°blemen liggen uchtelingenkampen Uanda, worden voorrij slachtoffer en net zo or uanda verdreven were, de kampen zit echtej 812i|n de militairen v n groot aantal volop landgenoten. Om m ere stam zijn. ex-militairen hebbei Tganjsatie van het karf k,« noodhulp ont Perende vluchteling J °a'en zich machtef hebben. Simp9'e m9C Spatte is fnuikend dat bat be moorde Vonrh6 vanuit de kal een bere.'ben zijn. De eon„ Cluen Z|ln- ue S .verbijsterd aan e Het i te plek terecht c Het Internationaal Tri Trih,? rz°ek naar de interrl13.?1 er in slaag. "eden 9emee1 aPn!" 9estraft te krii nieuw,1a' Pardon wore We eenheid die stril

de Stem | 1995 | | pagina 2