'Te veel gif in Zeeuws water' Directeur rijdt in op Bredase FNY'er Justitie vervolgt directie Vie d'Or 0G^ Dringen voor Lady Di jk Tsjetsjenen overwegen hoofdstad op te geven mwi'i'' Tatoeage? Luisteren naar de stem van de weg Terneuzenaar bij verstek tot 8 jaar cel veroordeeld HUIS- *jmïd >atra deoroller 50 ml van 5,95 voor Lila Pause el of praliné crisp jks van 1,90 voor HLP indacht voor I Reeuwse armoede' fiV: 'Hongersnood dreigt in Bihac' I Sarajevo - In de zwaar bevochten I -slim-enclave Bihac in het Ijdutdwesten van Bosnië dreigt lea hongersnood als er niet meer ■jpkonvooien de stad weten te I bereiken. Personeel Shell dreigt met acties J 'Heer geld hoor dijken' 'Er was geen andere oplossing' Blijlevens klopt Baffi Waterschappen treffen grote hoeveelheden bestrijdingsmiddelen aan Auschwitz-pyjama' t mode-collectie Sponsoring ^programma's Ms toegestaan Opnieuw doden bij sportgeweld Zoekactie lijk zonder resultaat Lubbers krijgt Roosevelt Award Spijt van uw Laser Praktijk Breda GRATIS SENIORENKRANT De SeniorenWinkel0 Inspectie wil einde maken aan permanent wonen op campings I' I'D J 1995 koOP gevraagd of aan to bieden? laten horen via oen „Kleinlje" in De Slem f1®" on bet komt in ordo |nvT)efs tienduizenden Sfem-fe/ors en -een (een op do drie) lo/on uw advorlontie "t speciale belangstelling hebben voor on/o "Kloinijes" rubriek „I tuisdieron" DB STEM 8 "710311 000218" I I I I I WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 U5e JAARGANG gdelburg - De werkgroep Ar- -;Kantvan Zeeland vraagt Pro- ile Staten in een brief op- IMV aandacht voor de nog 5 heersende armoede in de I itovincie. I De provincie besteedt te weinig Indacht aan het probleem, al ias de werkgroep. Bij een onder in 1992 bleek dat ruim tien- Zeeuwen zichzelf arm I If zeer arm vonden. ZIE ZEELAND - C1 Ijeze noodkreet van de moslim- I ajtoriteiten in de stad isinmid- I ids ook door de VN in het gebied I bevestigd. I Volgens de VN heeft vorige jaand slechts 300 ton voedsel de gclave bereikt, terwijl 1900 ton gis. ||ZIE BUITENLAND - A4 liloetdijk - De werknemers van Shell eisen van de directie de toe- >ing dat er in de toekomst i gedwongen ontslagen val- |kAnders komen er acties. Se werknemers reageren hiermee lip plannen van de directie ter I verbreding van de inzetbaarheid lal personeel'. Zowel de Indus- l'abond FNV als de onderne- sraad van Shell heeft de I plannen al van de hand gewezen. - (ZIE ECONOMIE-A6 /MIN/MAX. 0/7 Overgang Vandaag de overgang naar kort winterweer. Eerst nog zacht en wat regen, in de loop van de dag ruimt de wind naar noord en stroomt koude poollucht binnen, mogelijk met natte sneeuw. I f' Opzij opzij opzij' VANDAAG IN DEZE KRANT Wat moet je doen als een zwaar mismaakt ba- by'tje helse pijnen heeft waaraan echt niets is te doen? De gynaecoloog H. Prins koos na rijp be raad voor euthanasie maar moet zich nu voor de rechter verantwoor den wegens babymoord. ZIE PAGINA - A2 SPORT Jeroen Blijlevens heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Mal- lorca gewonnen. De 24- jarige Rijenaar versloeg in de massasprint de ge renommeerde Italiaanse snelheidsduivel Adriano Baffi en de Spanjaard Angel Edo. ZIE SPORT - B1 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland. A3 Buitenland A4 Beurs A5 Economie A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggever Goes - In het Zeeuwse opper vlaktewater komen negen soorten bestrijdingsmiddelen in zulke hoeveelheden voor dat gesproken kan worden van een 'zorgwekkende situa tie'. Dit blijkt uit een rapport van de Zeeuwse waterschappen dat gis teren is verschenen. Elk aange troffen bestrijdingsmiddel heeft een schadelijk effect op minstens 5 procent van de levensvormen in het water. Hoe meer bestrijding smiddelen erin het water zitten, des te groter de schade die wordt aangericht. De waterschappen verrichtten hun metingen in de jaren 1990- 1993. Zij onderzochten hoeveel reststoffen van 21 daarvoor gese lecteerde bestrijdingsmiddelen in het Zeeuwse oppervlaktewater^ voorkomen. De waterschappen willen met de belangrijkste gebruikers van de middelen - boeren en gemeenten - gaan overleggen. Dat moet dan leiden tot minder gebruik en zo doende minder bestrijdingsmid delen in het oppervlaktewater. De waterschappen geven hier voor alvast enkele suggesties in het rapport. VERVOLG OP ZEELAND - C1 - De provincies eisen Islime compensatie van het Rijk 1 «orde versnelde uitvoering van I «dijkverzwaring. Et karwei gaat de provincies ten 350 miljoen gulden extra i is om de dijkverzwaring I a2000 af te ronden, 7 jaar eerder ingepland, j 1ZIE BINNENLAND -A3 Jfflijs - Het Parijse modehuis des Gargons haalt zijn ISstreepte herenpyjama's uit de i dat ze le— I-1 op kampkleding in het con- Ijmtratiekamp Auschwitz. IJ dezelfde dag dat de joden de «'tijding van Auschwitz her on -27 januari- presen- ïn bleke, magere modellen I weggeschoren haar gestreep- f Pyjama's en kamerjassen met top geschilderde nummers en ^afdrukken. ij*? Haag - Televisieprogram- j ~s'ati de publieke omroep mo rt? gesponsord worden. Dat «niet voor nieuws- actuali- ®i-, politieke en kinder- en Jstantenprogramma's. Dit ne Tweede Kamer gisteren mag hetzij voor hetzij programma gedurende ®al vijf seconden met een tnd beeld zijn naam, han- beeldmerk of logo la- Van onze correspondenten Parijs/Buenos Aires - Af gelopen weekeinde zijn bij ongeregeldheden tijdens sportwedstrijden opnieuw slachtoffers gevallen. In Parijs overleed gisteren de 22-jarige voetbalsupporter Duoadi Atou, die zondag tij dens de amateurwedstrijd FC Berbère-Jeanne d'Arc met een revolver was neergeschoten. Tijdens het duel ontstond on enigheid tussen de supporters van beide clubs, waarop een aanhanger van Jeanne d'Arc het wapen trok en Atou ern stig verwondde. Hij overleed aan de verwondingen. De po litie van Parijs heeft de dader aangehouden, die inmiddels heeft bekend. In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires overleed giste ren een 72-jarige supporter, die zondag na de basketbal wedstrijd tussen Gymnasia Esgrim en Boca Juniors werd 'gestenigd' en daarbij zwaar gewond raakte. De stenen waren bedoeld voor een van de scheidsrechters van het duel. Ook in de Verenigde Staten moeten supporters tegen woordig voorzichtig zijn met het op luide toon uiten van kritiek op de spelers. Nadat kort geleden in Engeland voetballer Eric Cantona met een karatetrap een tierende fan een toontje lager deed zin gen, gaf gisteren basketbal prof Vernon Maxwell een sar rende toeschouwer lik op stuk. Hij gaf zijn opponent eerst een klap en greep hem daarna bij de strot. Net op tijd greep ploeggenoot Robert Horry in, nadat ook hij eerst een paar klappen had uitgedeeld. Japanse agenten hebben moeite om het publiek in te tomen dat in Tokyo is toege stroomd om een glimp op te vangen van de Britse prin ses Diana. Lady Di is vier dagen op bezoek in Japan, op persoonlijke titel. FOTO EPA Van onze verslaggever Brecht - De kans dat het lijk van de naar eigen zeggen door Wille- brorder René H. vermoorde 'Elco' ooit in het kanaal van Antwerpen naar Turnhout wordt gevonden, is uitermate klein. „Hier ligt geen lichaam," laat Dave Hutcheson van 'International Search and Rescue Services' (ISRS) resoluut weten. Deze stichting heeft de af gelopen weken een groot deel van het kanaal afgezocht. Deson danks blijft de politie in het ver haal van H. geloven. VERVOLG OP ZEELAND - C4 ADVERTENTIES Van onze verslaggever Breda - Een Bredase bestuurder van de Industriebond FNV, F. Szableswski, is gistermorgen licht gewond geraakt nadat de di recteur van een Dordts caravanbedrijf op hem en enkele werk nemers inreed. Een personeelslid is voor behan deling naar een ziekenhuis over gebracht. De directeur is na zijn daad aangehouden. Hij kan reke nen op een proces-verbaal we gens poging tot doodslag. De vakbondsman was bij het be drijf SunSeeker om het personeel uitleg te geven over het misluk ken van de cao-onderhandelin gen in de klein-metaal. Dat ge schiedde op de openbare weg om dat de directeur maandag de bondsvertegenwoordigers had toegeroepen dat ze moesten ver dwijnen uit zijn bedrijf. De bond zette daarom gisteren voor de be- drijfspoort een kraam neer met informatiemateriaal en met kof fie en koëk. De bedoeling was werknemers van SunSeeker voor de aanvang van hun diensttijd te informeren. Tijdens die uitleg kwam er een auto aan scheuren, die het infor matie- en koffiekraampje omver reed en ook vier of vijf mensen raakte. Van hen raakten er ver schillende licht gewond. Szableswski heeft mogelijk ge scheurde enkelbanden. De bond heeft onmiddellijk aangifte ge daan. De directeur staat ook nog een schadeclaim te wachten. Middelburg - Oud-premier Ruud Lubbers krijgt dit jaar de prestigieuze Four Free doms Award van Franklin D. Roosevelt. Lubbers verdient de onderscheiding voor het versterken van de relatie tus sen West-Europa en de Vere nigde Staten. Lubbers krijgt de onderschei ding op 3 april uitgereikt in Utrecht. Daar is dan een her denkingsbijeenkomst omdat Roosevelt 50 jaar geleden stierf. In de VS is op 12 april vervol gens de reguliere uitreiking. Naast Lubbers krijgt dit jaar onder anderen oud-president Jimmy Carter de onderschei ding. De Awards worden uit gereikt aan mensen die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor bijvoorbeeld de vrijheid van meningsuiting. Verwijdering zonder litteken Bel voor info: 076-207005 Wmsoropbrengsten komen llïM° aan de omroeporgani- Boordevol comfortabel senioren-meubilair, handige huishoudhulpjes en badkamer-accessoires. Bel 010 - 458 21 00 voor GRATIS toezending of srnur I deze coupon in. Vergeet beslist uw naam en adres niet. I XH Vestigingen in Breda en Capelle a/d IJssel. |£r Antwoordnr. 20, 2900 VB Capelle a/d IJssel. Van onze verslaggeefster Oosterhout - Het experiment heet Infralab. Rijkswaterstaat luistert naar de stem van de weggebruiker. De wegwerkzaamheden aan de A27 tussen Oosterhout en Gorinchem staan vandaag centraal. Wegwerkers, auto mobilisten, wegenwachters en politieman nen discussiëren in het AC-wegrestaurant in Oosterhout over hun irritaties. Een voorbeeld. 'Sta even stil bij het werk aan de weg' staat er op het bord. Dat lees je als je al stil staat. Je zit middenin de fuik. Te laat dus, zo'n bord. „Dan voel je je behoorlijk gefopt." De dis cussie in subgroep vier is in volle gang. De tijd vliegt. De 28 deelnemers zijn over vier praatgroepen verdeeld. De ergernissen op de weg gaan erin als koek. De deelnemers lopen leeg. „Ik heb me geen moment verveeld," zegt een Ooster- houtse automobilist na afloop. Er zijn tegenstrijdige belangen: wegwerkers wil len .dat er een langer wegvak wordt afgezet als ze bezig zijn. 'Nee korter,' zeggen automobilisten. Maar over één ding zijn ze het eens: de informatie moet duidelijker zijn. En tijdiger. Laat de auto mobilist de keuze om nog voor een andere route te kiezen. Suggestie van een aannemer: „Bundel de werk zaamheden en stem ze beter op elkaar af." Niet de ene week het wegdek vernieuwen, zoals bij Nieu- wendijk gebeurde, en dan een paar weken later verlichting aanbrengen. Maar zorg in alle gevallen voor begrip bij de auto mobilisten. „Desnoods een bord met 'Dank u' aan het begin van de wegafzetting en een tweede aan het eind: 'Bedankt voor uw geduld'. Dan laat je het wel uit je hoofd om nog rare toeren uit te ha len." Of dat een oplossing is, bepalen de deskun digen die in de tweede ronde aan de beurt komen. Half april verwacht Rijkswaterstaat de eerste re sultaten bekend te kunnen maken. Ook aan de deelnemers. LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Van onze verslaggevers Eindhoven - Drie ex-directeuren en vier tussenpersonen van levensverzekeraar Vie d'Or moeten voor de rechter verschijnen op verdenking van verduistering, valsheid' in geschrifte en be lastingfraude. Vie d'Or ging eind 1993 over de kop. Justitie beschouwt voormalig di recteur en grootaandeelhouder Frans Maes als hoofdverdachte. Uit het onderzoek is niet geble ken dat Maes of andere'directie leden van Vie d'Or zich persoon lijk hebben verrijkt ten koste van de polishouders. De strafbare fei ten hebben - zo is volgens justitie gebleken - ook niet tot direct fi nancieel nadeel voor de polishou ders geleid. Maes wordt onder meer gedag vaard wegens verduistering van 2,6 miljoen. Hij zou geld van Vie d'Or hebben gebruikt om zijn schulden aan Vie d'Or af te los sen. De onderneming Vie d'Or zelf wordt niet vervolgd. Justitie zegt daarvan af te zien omdat een eventuele boete in dat geval in het nadeel van de polishouders zou zijn. In Den Haag werd giste ren bekend gemaakt dat de kans groot is dat er een parlementair onderzoek komt naar het toezicht van de Verzekeringskamer bij Vie d'Or. Een uit de Tweede Ka mer gevormde werkgroep heeft daarover advies uitgebracht aan de kamercommissies voor Finan ciën en de Rijksuitgaven. Als dat onderzoek afgerond is, zal óf de Algemene Rekenkamer óf een parlementaire enquête commissie zich buigt over de ma nier waarop de Verzekeringska mer de Eindhovense verzekeraar in de gaten heeft gehouden. De Tweede Kamer wil al sinds het afgelopen voorjaar de Alge mene Rekenkamer belasten met een onderzoek naar het toezicht, maar juridische touwtrekkerij over de geheimhoudingsplicht van de Verzekeringskamer staat dat vooralsnog in de weg. Van onze verslaggeefster Hélène Schenk Oosterhout - De gemeenten moeten optreden tegen de perma nente bewoning van campings. Dat vindt H. Bekkers, inspecteur voor de Volkshuisvesting in Noord- Brabant en Zeeland. Permanente bewoning van vakantiehuisjes of caravans op campings is in Nederland verboden. Maar die regel wordt in Noord-Brabant en Zeeland met voeten getreden. „Het loopt de spuigaten uit," erkent bijvoorbeeld wethouder C. Been- ackers van Gilze en Rijen. De campings in zijn gemeente hebben sa men enkele honderden permanente bewoners. „Maar," zegt hij erbij, „we hebben er nauwelijks grip op." En dezelfde geluiden zijn uit di verse andere gemeenten te horen. De Haagse Stichting Recreatie wijst er op dat de permanente bewo ning van campings de gemeenten nog wat extra geld in het laatje brengt, door de onroerende-zaakbelasting, de toeristenbelasting. „En wat te denken van de inkomsten voor de middenstand?" ZIE PAGINA A2: Permanente bewoning campings oogluikend toegestaan Grozny (rtr/dpa/afp) - Tsjetsjeense militaire bevelhebbers overwegen hun troepen terug te trekken uit Grozny. Zij zien meer heil in een guerrillaoorlog in andere delen van hun land. Gisteren veroverden Russische troepen opnieuw terrein in de vrijwel verwoeste Tsjetsjeense hoofdstad. Het Russische leger treft volgens het ministerie van Defensie in Moskou voorbereidingen de meeste troepen terug te trekken. Troepen van het ministerie van Binnenlandse Zaken en politie- eenheden zullen de taken overne men. Tsjetsjeense militaire comman danten hebben gisteren erkend dat hun troepen het niet eeuwig tegen de Russen kunnen volhou den. Bij de oorlog zijn 907 Russische soldaten en para's omgekomen, aldus Moskou. Ruim 3400 solda ten liepen verwondingen op. Joe- li Rybakov, een lid van de com missie voor de mensenrechten van het Russische parlement, verklaarde een lijst te hebben met 25.000 burgers die in Grozny bij de strijd zijn gedood. Dit meldde het persbureau Interfax. Brugge - De correctionele rechtbank in het Belgische Brugge heeft Terneuzenaar J. F. wegens hasjsmokkel veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf en een geldboete van rond de 120.000 gulden. Een soortgelijke straf was er voor de Volendamse broers C. S. en L. S.. Hilversummer D. G. kreeg 7 jaar gevangenisstraf. De rechter gelastte de onmiddellijke aanhouding van de veroordeelden. Zij waren niet bij het proces aanwezig. Volgens de rechtbank smokkelden zij hasj vanuit Marokko. Een aan tal Belgische garnalenvissers was als 'koerier' ingehuurd. Justitie schat dat zij zo'n 37 ton hasj via de Belgische kust Europa binnen heb ben gebracht VI D'OR Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant voi. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. fz Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per. 0 kwartaal acceptgiro89.40 a kwartaal autom. incasso 86.90 maand autom. incasso 29.80 bank/glronr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: 1 Postcode:Plaats:_ '1 j In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) IDe pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar j Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 1 DE STEM. EEK KRANT DIE JE WAT ZECT

de Stem | 1995 | | pagina 1