DE STEM Twee nieuwe tv-zenders in mei 'Ollanders' missen zender Nederland 3 Herhaling dramaserie 'Holocaust' op RTL5 Uitbreiding van het Nederlandse net met Arcade TV en TV 10 Gold deelDI Vier onbekende Van Goghs te zien in St. Petersburg Dionne Farris Jayhawks Wayne Kramer Chris Carla Actie tegen maatregel in Brussel Western-acteitf Doug McClure overleden „Misschien ben ik voor een enkeling een moederfiguur geweest, maar dat was dan niet de bedoeling" Henny de Swaan, feministe Gids peStbm NEDERLAND 1 WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 Nieuwegein (anp) - Het Nederlandse televisiepakket zal op 1 mei worden uitgebreid met twee stations: TV 10 Gold en Arcade TV. Dat is het plan van het in Nieuwegein gevestigde bedrijf Arcade. Eind december liet Arcade al weten te willen starten met een muziekzender. Die gaat zich met populaire muziek richten op jon geren tussen 13 en 25 jaar. TV 10 Gold brengt series die bij een breed publiek aanslaan. Voor de zenders is nog geen licentie aangevraagd bij het mi nisterie van onderwijs, cultuur en wetenschappen. Zes weken geleden liet Herman Heinsbroek, bestuursvoorzitter van Arcade, Lex Harding naar Arcade TV FOTO ANP o Jeroen Soer naar TV 10 Gold FOTO DIJKSTRA Amsterdam (anp) - De Her mitage in St. Petersburg stelt volgende maand 98 kunstwerken ten toon die het Rode Leger na de Twee de Wereldoorlog als oor logsbuit uit Duitsland mee nam. Onder de werken bevinden zich vier schilderijen van Vincent van Gogh. Het Van Goghmuseum in Amster dam heeft de werken nog niet gezien, maar kent ze uit de literatuur. De kunstwerken, waaronder topstukken van Manet, Re noir, Gauguin, Picasso en Matisse, zijn afkomstig uit de collectie van de Duitse industrieel Otto Krebs, wiens landgoed bij Weimar in 1945 in beslag werd ge nomen door het Russische leger. Na het vertrek van de Russen, vier jaar later, was ■Krebs' kunstcollectie ver dwenen. De vier Van Goghs dateren uit 1889-1890. Het gaat om Portret van een vrouw-, Nachtgezicht van Auvers, Landschap bij St. Rémy en Copie naar Millet. De kopie is de eerste van een reeks van vier, getiteld De och tend. Het Van Goghmuseum bezit De avond. De middag en De Vroege avond bevin den zich in Parijs en Japan. De geroofde kunstwerken hebben tot voor kort in een kluis in de Hermitage gele gen. al weten dat de aanvraag in voorbereiding was. „Wij voldoen aan de wettelijke eisen", zegt Heinsbroek. „Dat zou dus niet meer dan een formaliteit zijn. We hebben een aantal positieve gesprekken met het ministerie gevoerd." Kenmerk van beide zenders is een strakke horizon taal geprogrammeerde formule, gericht op specifieke doelgroe pen. Begin Met de komst van de twee nieu we zenders ontbrandt de strijd om de gunst van de kijkers in volle hevigheid. „Dit is nog maar het begin", zegt woordvoerder Hans van der Veen van Veroni ca, dat in september commer cieel op het scherm komt. „De toekomst is aan doelgroepzen ders. Ons is verweten dat wij door een deal met RTL als een kartel de markt afschermen. Het initiatief van Arcade maakt dui delijk dat dat verwijt niet te recht is." Concurrent Naar verwachting komt de over eenkomst tussen Veronica/Ende- mol en RTL/CLT eind deze maand tot stand. „De komst van Arcade TV en TV 10 Gold heeft geen invloed op onze plannen. Wij willen ons momenteel niet laten vastleggen op het aantal tv-zenders dat wij gaan exploi teren. Het maakt niet uit dat zij enige maanden eerder starten." Veronica kondigde vorig jaar aan met twee zenders, waaron der een muziekzender, te komen. Daarnaast zouden RTL4 en RTL5 blijven bestaan. Heinsbroek verwacht dat de nieuwe zenders een geduchte concurrent worden van RTL en Veronica. Hij acht een voor sprong van vier maanden be langrijk. Via stunttarieven trachten de tv-zenders zich een positie op de advertentiemarkt te veroveren tussen de STER en IP. De STER werft voor de pu blieke omroep, IP voor RTL. De werving van de Arcade TV en TV 10 Gold is in handen van de Radio 10 Sales Group. Arcade TV bestaat voor 90 pro cent uit videoclips. Het station wil 24 uur per dag, zeven dagen per week uitzenden. Het pro gramma, gepresenteerd door Ne derlandse disc- en 'videojoc keys', is afgestemd op de Neder landse hit- en tipparades. TV 10 Gold is van plan elke dag twaalf uur uit te zenden. Het pakket omvat onder meer series als The Onedin Line, Colditz, Bonanza, Lou Grant, Hill Street Blues. Onder de titel 'Het beste uit veertig jaar tv-geschiedenis', brengt TV 10 Gold die series opnieuw op het scherm. Arbeidsplaatsen De stations maken deel uit van de Arcade Media Groep, waarin ook de commerciële radiozen ders Radio 10 Gold, Love Radio en Concert Radio zijn onderge bracht. De groep is gevestigd in Amsterdam. Naar verwachting van Heinsbroek zal door het pro ject het aantal van zestig ar beidsplaatsen van de media groep verdubbelen. De Arcade Media Groep maakt op zijn beurt deel uit van Arcade Entertainment Holdings, net als Arcade Muziek Groep en Arcade Retail Groep. De muziekgroep ontwikkelt verkoopt en distribu eert hoofdzakelijke cd's en mu- ziekcassettes; de retailgroep ex ploiteert de winkelketen The Music Store. Arcade Entertain ment is een Nederlands bedrijf, zonder buitenlandse inbreng. De nieuwe tv-stations zullen in ei gen beheer worden gefinancierd en geëxploiteerd. Leiding Voor Arcade TV heeft Heins broek Lex Harding als directeur op het oog. Harding, momenteel directeur van Radio 538, was voorheen werkzaam bij Veroni ca. Heinsbroek: „We zijn in een vergevorderd stadium van on derhandeling en hopen de eind deze week tot een beslissing te kunnen komen." TV 10 Gold komt onder leiding van Jeroen Soer te staan. Matt Johnson van The The: subjectieve kijk op Hank Williams. BIJ DE hiphop-formatie Arres ted Development speelde zan geres Dionne Farris in het re cente verleden een bescheiden rol. Een tè bescheiden rol, blijkt bij het beluisteren van haar prachtige solo-cd Wild Seed-Wild Flower. Farris is een uitstekende zange res, maar van haar kaliber zijn er wel meer. De meesten wor den echter opgezadeld met ge likte soul- of swingbeat-com- posities. Zo niet Dionne Farris. Op de eerst plaats heeft zij zelf in belangrijk aandeel in de pro- duktie. Daarnaast was zij co- schrijver van de meeste num mers. En ze wordt omringd door uitstekend muzikanten en songschrijvers. Het resultaat is een zeer geva rieerde cd, vol funk, soul, go spel maar ook rock en blues. Opvallend is dat hiphop - toch een belangrijke achtergrond van Farris - slechts een margi nale rol speelt in de meeste nummers. Een van de invloeden van Dionne Farris is overduidelijk Lenny Kravitz, die ook de mu ziek voor het nummer Stop to think, schreef. Hierin duiken, net zoals in andere tracks, ste vige gitaren op. Dat is even wennen in de vrolijke wereld van funk en soul, maar het pakt in dit geval goed uit, zeker in het gedreven I Know, ope ningsnummer en (hit)single. Maar lang niet alle nummers op de cd zijn met stevige rock gelardeerd, zo is Food for thought een sfeervolle ballad, bevat 11th hour lichtvoetige swingbeat en is Water een vette soulsong. Dan zijn er ook nog Human, een a cappella-num- mer waarin Farris haar vocale kunsten laat horen, en de prac- tige Beatles-cover Blackbird. Farris bewijst met deze cd meer te zijn dan alleen de zangeres van Arrested Development. Sterker nog, het wordt voor die band nog een hele klus om haar op een volgende plaat te evena ren. (Columbia) PAUL VERLINDEN hall, gaven The Jayhawks blijk van hun voorliefde voor coun- tryrock a la Poco en Flying Burrito Brothers. Die klanken zijn nog steeds aanwezig, maar ze worden gecombineerd met Beatleske pop, nummers die aan een uiterst vrolijke REM doen denken en stukken die aan The Band in zijn beste tijd herinneren. Tomorrow the green grass laat een gerijpte groep horen die er bij voortduring in slaagt muzi kale bevlogenheid op de luiste raar over te brengen. De num mers klinken opgewekt, maar hebben nergens last van tekstuele of instrumentale op pervlakkigheid. Integendeel, zowel de teksten als de melo dieën zijn zo prachtig dat je steeds verrukt zit te luisteren. Sterkste troef van de groep is de kristalheldere samenzang die zowel in het langzame werk als in de meer rockende stuk ken voor veel meeslependheid zorgt. Het nieuwe groepslid Karen Grotberg voegt met pia no en Wurlitzer nog wat extra verfijning aan het Jayhawks- geluid toe, waardoor je van welhaast onontkoombare mu ziek kunt spreken. Tomorrow the green grass is een magnifieke plaat met 12 prachtige eigen composities en werkelijk schitterende cover van Bad time van Grand Funk Railroad. The Jayhawks zullen met deze cd doorschieten naar de supersterren-status. Er zijn mindere goden die die twijfel achtige eer al ten deel gevallen is. (American Recordings, BMG) WIM VAN LEEST THE JAYHAWKS bestaan 10 jaar en ze vieren dat feit met een nieuwe cd. Tomorrow the The The green grass heet die plaat en het is inderdaad min of meer een feest om naar die cd te luisteren. Op de twee vorige langspelers, Blue earth en Hollywood town HANKY PANKY is the first in an occasional series of albums celebrating the great singer/songwriters, staat er in het boekje van de cd Hanky panky van The The. Dat zal slikken worden voor de puris ten, want Matt Johnson, het brein achter The The, houdt ervan om nummers op zijn ei gen manier te interpreteren. Er zullen vast wel fans van wijlen Hank Williams zijn die in het cd-doosje van Hanky Panky liever een tegoedbon voor een Hank Williams-verza- melaar zouden aantreffen dan de schijf die er nu in zit, maar dan doen ze toch Matt Johnson enigszins te kort. Want Johnson en zijn begelei ders weten wel degelijk de kern van Williams oeuvre te raken: de eenzaamheid, het verlangen naar liefde, de pijn om die liefde en de bitterheid van het bestaan spelen in Hanks tek sten een belangrijke rol. In een subjectieve keuze zet The The die tamelijk zwarte kant van Hank Williams fors aan met arrangementen die in een aantal gevallen niets meer met het origineel van doen heb ben. Op die momenten wordt Hank Williams teruggebracht tot een doemdenker-avant-la- lettre. Het sarcasme dat bij voorbeeld in het origineel van Your cheatin' heart zat wordt op Hanky panky onderge sneeuwd door al te veel effect bejag. En natuurlijk kan Hanky pan ky niet in de schaduw staan van het oorspronkelijke werk, maar als eerbetoon is het een aardige plaat en als The The- fans er door op het spoor van Hank Williams gezet worden dan is dat helemaal mooi mee genomen. (Epic) WVL WAYNE KRAMER is terug van weggeweest. Met zijn eerste so loproject The hard Stuff pro beert hij aan zijn dagelijkse broodwinning te komen. Kramer was als zanger/gitarist' een van de drijvende krachten achter MC5, een legendarische en spraakmakende cultband uit eind jaren zestig en begin jaren zeventig in de States. Het han delsmerk van de groep was rauwe rock 'n' roll doorweekt met a-sociale politieke teksten. Dat viel in die tijd niet bij iedereen even lekker. Het ge zelschap werd zelfs op het mat je van een senaatscommissie geroepen. Niet minder dan de toenmalige vice-president van president Nixon, de weledele Spiro Agnew, beschuldigde de MC5-leden als aanhangers van FOTO ROY TEE het bloedrode Chinese commu nisme. Ze hadden met hun mu ziek alleen de bedoeling om de jeugd van Amerika te corrum peren en de staat omver te werpen. Het deerde Kramer niet. Hij ging gewoon door met het doorgeven van zijn rauwe deuntjes aan de Amerikaanse jeugd. Punkbandjes in de jaren tachtig, zoals The Clash en Black Flag, wezen MC5 en Kra mer aan als grondlegger van de punk en de heavy metal. En in de jaren negentig adoreerde een nieuwe lichting harde jongens (Soundgarden, Bad Religion) het enfant terrible op leeftijd. Kramer was lange tijd uit beeld vanwege het uitzitten van een gevangenissstraf. Maar nu hij weet dat misdaad niet loont, probeert hij het met zijn eerste solo-cd The hard Stuff. The grandfather of punkrock heeft zich omgeven met puik perso neel, zoals Sweet Pea Atkinson van Was Not Was en Brett Gurewitz (Bad Religion). En dankzij deze degelijke en vak kundige ondersteuning is The hard Stuff zeker te pruimen. Echt vernieuwend is Kramer met zijn rauwe punkrock al lang niet meer, maar goed is het wel. (Epitaph) PETER VIERENHALM EEN AANGENAAM rustpuntje in het hedendaagse aanbod is Life full of Holes, het eerste album van de Walkabout-leden Chris Eckman en Carla Torger- son. Dit vreemde en melancho lieke album is opgenomen in Groot-Brittanië, de VS en Ma rokko en laat songs horen die in het verlengde liggen van het bekende (folk)rockgeluid van The Walkabouts. Het merendeel van het materi aal gaat over eenzame, kansar me sloebers die er allemaal van dromen om ooit iemand te wor den. Chris en Carla verstaan de kunst om klassieke korte ver haaltjes te vertellen die regel matig ontroeren en een hoge mate van originaliteit kennen. Op Life full of Holes wordt dit eigenzinnige duo bijgestaan door leden van The Tinder- sticks en de overige Walka bouts. Drie van de songs wer den samen geschreven met Peter Buck van REM. Chris Carla hebben met Life full of Holes een van de, en dat staat voor mij nu al vast, hoog tepunten van 1995 afgeleverd. (Rough Trade/Sub Pop) KAREL VAN DER POL Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Het gebeurt maar sporadisch dat de Nederlan- der in den vreemde naar het actiemiddel grijpt om zijn verontwaardiging te uiten. Maar dit keer is het er dan toch van gekomen. Nederland 3 is in vijf gemeenten in de Brusselse agglomeratie van de kabel gegooid en zie, duizenden landgenoten zijn in rep en roer. Toevallig ookgemeenten waar veel Eurocraten, Europarlemen tariërs en journalisten wonen. Het weekblad Humo riep al op tot een mars op Brussel. Niet zozeer ter ondersteuning van de 'Ollanders', maar van de Vlamingen in de Belgische hoofdstad die hun tweewekelijkse portie Van Kooten en De Bie moeten missen. Eerst werden technische redenen genoemd als oorzaak, nu blijkt het schrappen van Nederland 3 te maken te hebben met het feit dat de NOS geen auteursrechten betaalt aan de Belgische auteursrechten-organisatie Sabam voor de programma's, die via de kabel in de huiskamers komen, De auteursrechten worden derhalve door de kabelmaatschap pijen doorberekend aan de abonnees. Maar in Brussel weigeren enkele maatschappijen dat nog langer te doen. Directeur Pierre de Wergifosse van Brutélé zegt dat hij evengoed Nederland 1 ol 2 van de kabel had kunnen gooien, maar hij koos voor de minst bekeken Nederlandse zender in de Brusselse agglomeratie. Essentieel Wibo Raven, correspondent voor de Wereldomroep in Brussel en mede-ondertekenaar van een brief aan de minister-president van de Brusselse regering Charles Picque, vindt Nederland 3 e essentiële bron van informatie voor de landgenoten in Brussel, die beroepshalve het Nederlandse nieuws en de achtergrond daarbij moeien volgen. De Vlaamse cultuurminister Hugo Weckx heeft al geprotei maar of de kabelmaatschappijen daarvan zullen schrikken? Vorig jaar nog liet Weckx immers in enkele Vlaamse gemeenten rond Brussel een Franstalige Brusselse televisiezender van kabel halen. Jeugdjournaal Het personeel van de Europese school is inmiddels ook een actie begonnen. De Nederlandse leerlingen missen het dagelijkse Jeugdjournaal, noodzakelijk voor allerlei schoolprojecten. En ook de Nederlandse ambassade protesteert. Dagelijks wordt de receptionist bestookt met telefoontjes van verontwaardigde landgenoten. Alle hoop is nu gevestigd op de Nederlandse Vereniging van Journalisten, die sinds kort in Brussel een steunpunt heeft voor buitenlandse correspondenten. De NVJ start een brievencam- pagne en voert de druk op. Tekst tv llc Mik Loreland (tot 09. iMJ„ Koekeloere fi.45 Tekst tv ;i37 Nieuws voor doven dedithorenden studio op stelten, kinc e met Paulus de boskab L gebeurt er later, dierenver Jediscb Centrum Muis; Roobaf Ratjetoe - Jj37 Robbedoes, animatieseri IS04 Boggle, spelletje ,833 (ZW) Mr. Ed, comedy ,g01 Tussen eten en Dubbeljong, gesprekken ouders en jongeren )932 (TT) Ik heb al een literair magazine 1553 pp: Uitzending SP Z000 (TT) Journaal 20 24 (TT) Weeroverzicht 233, Door het oog van de n. 2,26 Televizier, actualiteitenrl 2200 Between the Lines, p< (ie .J 22.50 Bag Lady, portret 42 Maggie Donelly, die al meer d jaar op straat leeft 2;39 Journaal 2344 Nieuws voor dove slechthorenden "NEDERLAND 2 ,00 Journaal ,106 Lingo 07.29 Ontbijt tv met Journaals 08.33 Boggle Journaal PP: Uitzending PvdA Kook TV 09.29 Via Ria, discussie 10,19 Van gewest tot gewes| 10.44 Master Photographer: Ansel Adams (1902-1984) I,15 Wie van de drie II.40 Taxi 12.32 Dat zeg ik niet, spelletjj 13.00 Journaal 13.0? Lopende zaken 13.32 The Wonder Years, ser| 13.57 Villa Achterwerk 16.00 (TT) Journaal 16.09 The Yearling, tekenfiln 16.30 De troon van koning gebit 16.58 Deepwater Haven, jeu, 17.26 (TT) Reizen door df natuur, documentaire-serie 17.51 Gospelclip 17.58 (TT) 2 Vandaag, actu| met om 18.00 Journaal; 18.3 tjournaal; 18.47 Hoofdpunten! nieuws gevolgd door het weer f 18.56 Jan en alleman, serie] ten 19.25 (TT) Onderweg naar i soap 19.55 Ik weet het beter, spel Van onze rtv-redactie De woensdagavonden van RTL5 staan twee maanden in 1 teken van oorlog en bevrijding. Volgende week beginnen i reeksen Holocaust en Oorlogswonderen. Vanavond bren RTL5 Proloog op de Holocaust op de buis. Ook staan er t» speelfilms op het programma: Sophie's Choice en Playing ji Time. SUSKE EN WISKE: s iel nor 1 Hel lijkt I itn horstel loten i noor b hl) in De achtdelige Amerikaanse dra maserie Holocaust verbeeldt de fictieve lotgevallen van de jood se familie Weiss in Berlijn, te beginnen in 1935 als Josef Weiss trouwt met een katholiek meisje Inga Helms. De reeks, die de vervolging van en moord op mil joenen joden een gezicht gaf, zorgde destijds voor veel op schudding. Een commissie kwam eraan te pas om te bepalen of de reeks wel of niet op de buis mocht in Nederland. De discus sie spitste zich toe op de vraag of het allemaal wel historisch ver antwoord was. De stemmen staakten en de Tros mocht gaan uitzenden. Dat geschiedde in 1979. Kijkrecords Holocaust brak allerlei kijkre cords. In de VS keken er twintig miljoen mensen naar. De lande lijke Duitse zenders waagden zich niet aan de uitzending. Ze lieten dat over aan de regionale tv-stations. De Duitse jongeren raakten onder de indruk van de schokkende beelden. Om de commotie in goede banen te lei den werden discussiebijeenkom sten en opvang op poten gezet. In 1979 liep het storm bij de Stichting Korrelatie, die de tele fonische nazorg regelt. „Het aantal gesprekken neemt af. Mensen zijn overleden of belan den in de reguliere hulpverle ning", stelt D. Huijbregts. Ook ditmaal is Korrelatie paraat. „Ik verwacht een ander reactiepa troon. Het is ook een andere, jongere groep kijkers. Die zullen het bij wijze van spreken meer zien als een spannende serie." De serie werd genomineerd voor zestien Emmy Awards en won er acht; onder anderen Meryl Streep voor haar glansrol van Inga Helms, Michael Moriarty (als Erik Dorf) en Blanche Baker (Anna Weiss), en regisseur Mar vin J. Chomsky. Holocaust werd uitgeroepen tot de beste drama serie van het seizoen 1977/1978 in de VS. Reclamespots „Nu er stemmen opgaan om de nationale bevrijdingsdag af te schaffen of minder te vieren, het van groot belang dat jeugd van nu zo'n serie te zif krijgt", verklaart RTL5-pi grammadirecteur Fons van We terloo. „Het is mooi gemaal een toegankelijk produkt dat er diepe indruk op de kijkers k maken." nna niets hoor r Jr heb 1 jtnnJm mijn uij RTL5 heeft realistischer Duitse nasynchr nisatie van de Amerikaan reeks. Dit omdat Meryl Strei anders vreemd zou klinken. 0» de bij RTL gebruikelijke reek me-onderbrekingen overlegt HAMBONE Westerlo nog met IP, het red mebedrijf van RTL. Als het ai hem ligt, wordt Holocaust g spaard. IP overweegt paste' reclamespots. RTL5, 22.20 uur Los Angeles (ap) - Do kaanse acteur Doug McClure in de nacht van zor™e maandag op 59-jarige aan longkanker overleden,1 Clure kreeg bekendheid zijn rollen in western-sen® j de televisie als 'The Virgin:"" 'The Men From Shiloh' Afgelopen december was de ej stig zieke McClure er g" van dat een ster met zijn op de beroemde Holly* Walk of Fame in Los Ang werd aangebracht. Na enkele kleinere rollen de carriere van McClure in pas goed met zijn rol ai zorgeloze cowboy Trampas serie 'The Virginian', na succesvolle seizoenen stop serie, om opgevolgd te wj door 'The Men From Shilon serie die het maar een se volhield op de televisie. McClure keerde hierna naar het theater en de film. nam in 1975 de televisie^ weer op in de western- 'Barbary Coast*. Ook spe J een gastrol in de kia 'Roots'. boes vN i naa i bega i

de Stem | 1995 | | pagina 18