Waterschappen overwegen fusie Pompen, spuien en pompen Be i Nieuwe stadswijk Terneuzen geen beletsel voor veiligheid dijk Esmoreit viert jubileum met blijspel PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT Automobilist krijgt vrijspraak na botsing Boer met V Knelpuntenanalyse moet Zeeuws-Vlaamse besturen juiste weg wijzen B en willen bij de DE STEM ZEELAND OESTEM Winterconcert Veronica in Zuidzande Molens Grienden Drie Ambachten Verhuurt Reünie school De Hille 'Kinderachtige jager krijgt geen geldboete SGP ho in kerk Krabben Werkbez aan Rei WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 Q Van onze verslaggever Terneuzen - De nieuwe stadswijk Othene in de ge meente Terneuzen vormt geen beletsel voor toekomsti ge herverhoging van de zee dijk van de Nieuw-Othene- polder. Dat is geregeld door het stellen van voorschriften in de onthef fing van de Verordening Water kering en Waterbeheersing Zee land die de gemeente van het waterschap heeft gekregen. „De belangen van het water schap zijn door de voorschriften veilig gesteld," meldt het dage lijks bestuur (db) van water schap De Drie Ambachten aan de algemene vergadering.' Grondaankopen of verwijdering van woningen die in de nieuwe stadswijk worden gebouwd zijn niet nodig, aldus het db. Verder liggen de huizen op voldoende afstand van de binnendijk langs de Oostelijke Rijkswaterleiding. Zodoende is gewaarborgd dat het waterschap in de toekomst zonder problemen onder houdswerkzaamheden kan uit voeren aan de leiding van de zuiveringsinstallatie die daar ligt. In verband met de bouw van de nieuwe stadswijk heeft het wa terschap verder enkele wegen overgedaan aan de gemeente. Het gaat om de weg en de dijk van de Margarethadijk, de Sluis- weg onderlangs de zeedijk van de Nieuw-Othenepolder, een klein stukje van de Reuzenhoek- sedijk en een gedeelte van de sloot langs de zuidzijde van die dijk. Een voor de hand liggende eigendomsoverdracht, meent het db van de Drie Ambachten, aan gezien met de uitvoering van het uitbreidingsplan de betrokken waterstaatswerken binnen de bebouwde kom van de gemeente komen te liggen. De medewerking aan de bouw van de nieuwe stadswijk komt donderdag 16 februari aan de orde in de algemene vergadering van De Drie Ambachten. Die is om 14.00 uur in Au Port te Philippine. Van onze verslaggever Terneuzen - Een knelpun tenanalyse moet aangeven wat de aangewezen weg is voor de toekomstige orga nisatiestructuur van de Zeeuws-Vlaamse water schappen. Drie varianten zijn daarbij mo gelijk: zelfstandig blijven, ver dergaande samenwerking of fu sie. Dat zijn de eerste vruchten van het werk van de commissie Wa terschapsstructuur Zeeuws- Vlaanderen, die begin vorige week voor het eerst bijeen kwam. Om een goede discussie over de gewenste structuur tussen de drie waterschappen in Zeeuws- Vlaanderen mogelijk te maken, is het noodzakelijk dat die drie mogelijkheden duidelijk in beeld zijn. Daarom is door de commissie Waterschapsbestuur besloten dat het onderzoek zich eerst moet richten op de vraag of de bestaande structuur knelpunten oplevert bij de taakuitoefening, efficiency en effectiviteit. Ontwikkelingen De knelpuntenanalyse moet ook rekening houden met autonome ontwikkelingen waarmee de wa terschappen in de nabije toe komst te maken krijgen, zoals kostenstructuur, personeelsont wikkeling, huisvesting en slib verwerking. Maar ook de ver schillen in serviceverlening en voorzieningenniveau moeten er in aan bod komen. Het onderzoek naar - in het uiterste geval - fusie tussen de Zeeuws-Vlaamse waterschappen is ingegeven door uitspraken van gedeputeerde Dek over de wate- schapsstructuur in de regio en een brief van Gedeputeerde Sta ten die daarop volgde. De algemene vergadering van waterschap De Drie Ambachten besloot drie maanden geleden het initiatief voor de besprekin gen met Hulster Ambacht en Het Vrije van Sluis te nemen. Een eerste verkennende bespre king tussen de dagelijkse bestu ren van deze waterschappen vond medio januari plaats. Daar is afgesproken snel met de voor bereiding van het onderzoek te beginnen en die binnen twee maanden af te ronden. Gedepu teerde Staten willen voor 1 juli de resultaten zien. De secretarissen van de drie wa terschappen stellen op korte ter mijn een notitie samen over in houd en uitvoering van het on derzoek. In de commissie Water schapsstructuur is overwogen voor het financiële gedeelte van de studie een externe deskundige in te schakelen. Het onderzoek moet binnen twee maanden daadwerkelijk van start gaan. Van onze verslaggever Zuidzande - De Koninklijke mu ziekvereniging Veronica geeft zaterdag 18 februari onder lei ding van dirigent Rony D'Herck het traditionele winterconcert in de gymzaal aan de Zegveldstraat in Zuidzande. De drumband Harmonie uit Oostburg onder leiding van Wim Lasoen verleent haar medewer king. Het muziekprogramma is geva rieerd met de uitvoering van een gezamenlijke mars IMMS Hol land, The Phantom of the Opera, Mancini Magie en andere beken de werken. Als solisten treden op Isolde La soen van drumband Harmonie, Rinus de Meijer en Arnoud Boe- ve van Veronica in een duo voor euphoniums en Wim le Grand in Music for Drums. Een jeugdtrio met Sigrid Ver- donck, Elke Verplanke en Corrie de Jonge geven onder leiding van dirigent Rony D'Herck hun eerste optreden. De muziekvereniging presenteert bovendien de nieuwe concertu niformen. Het concert begint om 19.30 uur. Vanwege haar veertigjarig jubileum voert toneelvereniging Esmoreit uit Philippine op vrijdag 17 en zaterdag 18 februari het blijspel 'Aan het eind van de regenboog' uit. Het is een blijspel in drie bedrijven dat zich afspeelt in een vakantiehuis. De plaats van handeling is gemeenschapshuis 'De Kaaie' in Philippine. Op beide avonden begint de voorstelling om 20.00 uur. De toegang is gratis. foto camile schelstraete DE MENSEN die een aantal eeuwen na het begin van onze jaartelling Zeeuws-Vlaanderen binnentrokken, al heette dat toen nog lang niet zo,„vestigden zich op de van nature aanwezi ge hoge plekken. Van tijd tot tijd hebben ze ongetwijfeld toch te maken gehad met wa teroverlast. Dat water kon van de zeekant komen bij spring- of stormvloe den. Daartegen leerden ze zich te wapenen: ze wierpen dijkjes op. Veel zal dat niet geweest zijn, meer een kade eigenlijk. De hoogste plekken nog wat ophogen en het ergste leed is geleden. Bovendien is daarmee de eerste polder ontstaan. Tegelijk is er echter een nieuw probleem geschapen: het bin nenwater kan niet meer weg. Het oppervlaktewater dus: re genwater en smeltwater van sneeuw en zo. Ligt zo'n polder- tje omringd door water, waar van het niveau weinig veran dert, dan zal het probleem echt groot zijn en de ingezetene zal iets moeten verzinnen om ht water toch kwijt te raken, wil hij droog blijven wonen. Voor de hand ligt, dat het water de dijk over scheppen de enige oplossing is. Door de uitvinding van door de wind aangedreven molens kwam dat handwerk te verval len. In Zeeuws-Vlaanderen is deze methode slechts op heel geringe schaal toegepast. Hoog uit voor plaatselijke onderbe maling met een kleine molen. Het grote werk werd in Hol land gedaan. Nog altijd staan er reeksen windmolens waar mee polders bemalen worden, ook al is de toeristische attrac tie vaak groter dan het prak tisch nut en wordt er meestal een krachtig elektro- of diesel gemaal 'staandebij' gehouden. In gebieden met eb en vloed was het gemakkelijker. Er werd een buis door de dijk gestoken en bij laag water liep het bin nenwater vanzelf weg. Uiter aard liep dan naderhand het vloedwater naar binnen en dat kon niet de bedoeling zijn. De buis moest dus afsluitbaar zijn. Een oude boerenmethode, die ook echt gebruik schijnt te zijn om het water te beheersen, hoorden we eens vkn landbou wer-natuurbeschermer Jan de Zwart uit Osotburg: een buis en een zak met kaf. Wilde je het water op- of tegenhouden dan werd de zak met kaf in de buis gestoken; wilde je het weg laten lopen, dan trok je hem eruit. Hij stelde dit eens voor als oplossing voor een beheerspro bleem bij het Zeeuwse Land schap. Ze vonden het te simpel en waarschijnlijk ook te goed koop. Bij opgravingen zijn er holle boomstammen gevonden die dienst gedaan hebben als dui ker of sluisje bij de afwatering. De zak met kaf zal de tijd niet overleefd hebben waarschijn lijk. De omkade grienden in de Biesbosch werden ook op een simpele, maar wel automati sche manier ontwaterd. En misschien nog wel; het is lang geleden dat we daar geweest zijn. Bij vloed liepen de grien den vaak vol water. Op een paar plekken zaten ijzeren bui zen gestoken met aan de rivier zijde een zware klep. Drukte het water niet of van twee kanten dan bleef de klep dicht. Daalde bij eb het niveau aan de rivierkant dan drukte het bin nenwater de klep open en stroomde weg. Het is een variant op een veel ouder, maar ook automatisch werkend principe. Andries Vierlingh, rentmeester van Steenberghen, geboren rond 1507, heeft een handschrift na gelaten. In 1920 is dat in druk uitgegeven onder de titel 'Trac- taet van Dykagie'. Vierlingh geeft een tekening van een sluis zoals die nu nog in gebruik is. De sluiskoker liet hij uiteraard van hout maken, tegenwoordig is dat beton. In de koker staan twee klapdeuren onder een stompe hoek op elkaar en met de aldus onstane punt naar buiten. Allerlei remwerk zorgt ervoor dat ze nooit zover open gaan dat ze plat tegen de mu ren komen te staan. Dan heeft het water er geen vat meer op. Wat gebeurt er nu allemaal? Het buitenwater zakt tengevol ge van de eb en het binnenwa ter drukt de deuren open en vloeit weg. De opkomende vloed drukt de deuren weer dicht en verspert voor zichzelf de weg. Het werkt perfect en het water levert de energie voor de beweging van de deuren. De kosten zijn dus gering. Alleen: er kan maar een bepaalde tijd per etmaal gespuid worden en bij hoge vloed al helemaal niet. Waterschap De Drie Ambachten laat duidelijk zien hoe de afwatering werkt. foto camile schelstraete Die kan soms dagen aanhouden en daarom zijn veel van derge lijke verlaten of sluizen vervan gen door gemalen. Waterschap De Drie Ambach ten heeft lange tijd een groot gebied op de 'oude' manier ont waterd en trouwens nog voor een deel. Hoe het precies werkt is niet te zien, maar waar het staat is gemakkelijk te vinden: bij Othene aan de zeedijk, wes telijk van Terneuzen. Met grote letters staat het erop: Uitwate ring Othene. En lager, links: Waterschap De Drie Ambach ten, met het wapen van het schap. Rechts is aangegeven wat op de foto staat: - Uitge breid met twee schuiven, elk met twee pompen, November 1990. Flygtpompen/Grontmij/ Gebr. Simons. - Daarnaast een schetsje met als bijschrijft: pompen - spuien - pompen. Vindt u dat ook zo aardig als je aan dergelijke bouwwerken kunt aflezen wat het zijn, wie erop past en hoe ze in elkaar zitten? Wij wel. Waar schijnlijk is dat een vorm van nieuwsgierigheid, maar dat hebben vast meer mensen. Hier wordt die ten volle bevredigd. Dat zou eigenlijk meer mogen gebeuren. Terneuzen THEEDANSANT - In het Zuidlandtheater wordt zondag 12 februari weer een thee dansant gehouden, aanvang 14.00 uur. De entree,kost vijf gulden, personen beneden de achttien jaar betalen een rijksdaalder. Sluiskil KINDERVOORSTELLING - In het Meulengat geeft Pjel Brakman woensdag 8 februa ri, vandaag, zijn nieuwe km' dervoorstelling. Deze begim om 14.00 uur en duurt to 16.15 uur. De voorstelling Zlt vol met verrassingen en nieu- we liedjes. Er is een pauze van twintig minuten om iets te drinken of te snoepen. Kaar ten voor deze voorstelling kos! ten vijf gulden en zijn een uur van te voren te koop aan de zaal. Vanonze verslaggei Oostburg - Het Beach Deputy Zwartepolderweg mag voorlopig bli Weerde Stater sloten gisteren het gemeente Oostbur 0 Oostburgse gi Vrouwentennis Hulst Hulst - In poule B van de vrouwentenniscompetitie in Den Dullaert te Hulst boekte Eikenhof een ruime 7-1-over- winning op Axel 1. Voor Ei kenhof was zowel Annemarie Begijn als Lisette Deruyck twee keer succesvol. Samen met Wil de Baar versloeg Be gijn met 10-2 Corrie Riekwel/ Carla Saman, terwijl Deruyck met Marleen van Mossevelde aan haar zijde met 7-4 won van Kitty Oppeneer/Reina Sanderse. Samen waren Anne marie Begijn en Lisette Der uyck met 12-4 te sterk voor Reina Sanderse/Corrie Riekwel. Alleen de partij tus sen Marleen van Mossevelde/ Wil de Baar en Carla Saman/ Kitty Oppeneer eindigde in een puntendeling: 6-6. UITSLAGEN Poule A: Dream-Dropshots 7-1, Tef rent-Vogel vlucht 1 8-0. Poule B: Eikenhof-Axel 1 7-1, De Pooter-Vogelvlucht 2 4-4. Poule C: Graauwse Meppers-Spa gaat 2-6, Perdaen-Doetemiettoe Finale rollenvierdaagse Biervliet - In het Biervlietse café 't Harinkje wordt vrijdag 10 februari de vierde en laat ste avond afgewerkt van de Biervlietse rollenvierdaagse. Op het programma staan de 500 meter sprint, 1000 meter afvalling en de 1500 meter koppelkoers. Het koppel Johan de Reu/Ro nald Lippens begint met zeven punten voorsprong op Martin Groosman/Jurgen Hoornweg, he aan deze finale. John® Doens/Jan Haak moet negen punten op de klassementsaan voerder goedmaken, wil het duo nog op de hoogste trede van het ereschavot plaatsne men. Het startschot van deze slotavond wordt om acht uur gegeven. Bedrijfscompetitie squash Terneuzen - In sportcentrum Foaks te Terneuzen toonden alle teams zich van hun beste zijde In de eerste klasse van de bedrijfscompetitie squash. Veel inzet en bij velen ook technisch aanvaardbaar spel. Bij Flying Dutchman, waar Paul de Wever zijn beide par tijen overtuigend won, is men nog steeds op zoek naar een goede balans in het team. De klassering is, gezien de indivi duele kwaliteit van de spelers, onder het niveau. Vrijdag spe len de teams in de tweede klasse hun vierde wed strijdronde. UITSLAGEN Eerste klasse: Avis-FoakS 2 3-1, Avis-Flying Dutchman 2-2, Avis- Foaks 1 4-0, Foaks 1-Wout Jeans 3-1, Petrus Paulus-Pannen- schuur 0-4, ING-Foaks 2 3-1, Pe- trus Paulus-Wout Jeans 3-1, ING-Pannenschuur 0-4, Flying Dutchman-Foaks 2 2-2. STAND Pannenschuur 6-22, Foaks 16-1 Petrus Paulus 6-12, Avis 6-10, ING 6-10, Flying Dutchman 6-9, Wout Jeans 6-7, Foaks 2 6-7. Cadzand-Bad - J toor aan Boulevai naar de rechter Eijkelenburg erto voor door hem g buurt. pe projectontwi bouwer van apparte plex Cadzand-Ba aan de boulevard. Volgens Riemens h werkzaamheden schade veroorzaak die in de buurt staan. Riemens sc cember een brief a ontwikkelaar waa andere vraagt om ding voor de ontsta Van Eijkelenburg taxateur in om de nemen maar Rie gisteren vervolgen van de projecton hebben vernomen. „De heiwerkzaa middels gestopt niets meer van de keiaar gehoord. Z opgemaakte rappi taxateur niet ge; concludeer ik dat reidwilligheid is m woord om honderdvijfentwinti te rijden, tussen twee auto's Daar kun je als automobilii geen rekening mee houden, vond hij. Dat P. geen voorran had verleend, was dan wel was maar hij vond het in dit niet strafbaar en sprak de ma vrij. Van onze verslaggever Terneuzen - Vijfenvijftig jaar schadevrij achter het stut nooit bekeurd voor een overtreding en ineens lag er een moti onder O.P. zijn auto. De motorrijder, die onder de auto m doorgeschoven, kwam aan de andere kant met schaafwonda kneuzingen en een gebroken rib weer tevoorschijn Het gebeurde op de weg van P.'s woonplaats Oostburg naar Cad- zand. P. had er op de bewuste zevende juli van vorig jaar te vroeg een afslag naar links geno men. Daarom reed hij achteruit de weg weer over, om vanaf de aan de andere kant gelegen ventweg weer verder te rijden. Geen probleem, want de twee auto's die vanuit Oostburg na derden, waren nog ver genoeg van hem vandaan. En toen was er ineens die motor. „Ik vermoed dat hij met een bloedgang van achter die auto's is gekomen. Anders kan ik het niet verklaren," legde P. gisteren uit aan kantonrechter Melens in Terneuzen. „En die motor moet mijn auto gewoon hebben opge tild, want anders kun je niet onder een luxe auto doorschui ven." De twee achteropkomende auto- moblisten verklaarden dat de motor hen inderdaad was voor bijgestoken, met een snelheid van naar schatting honderden tien kilometer. Dertig kilometer te hard. Niet te bewijzen, ware het niet dat de motorrijder zelf had toegegeven dat hij zelfs hon derdvijfentwintig had gereden. Een overschrijding waar je nor maal gesproken je rijbewijs voor kwijt kunt raken. Kennelijk was dat officier van justitie Van Nooijen ontgaan, want zij stelde dat het 'niet zo veel te hard was'. P. was volgens haar door zijn manoeuvre ver antwoordelijk voor het ongeval. Zij eiste daarom een boete van vijfhonderd gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Gelukkig voor P. legde Melens de vinger trefzeker op de gevoe lige plek. „Ik zit geweldig aan te kijken tegen die hoge snelheid van de motorrijder. Onverant- Van onze verslaggever Terneuzen - De christelijke bas- sisschool De Hille uit Terneuzen viert het twintigjarig jubileum met onder meer een reünie voor oud-leerlingen. Die is 18 maart. Het aantal aanmeldingen over treft volgens de jubileumcom missie de verwachtingen. Het grootste en vooralsnog ge heime evenement vindt echter plaats in juni. Van onze verslaggever Terneuzen - „Aha, de fameffl jaehtzaak!" Kantonrechter Ml lens keek N. de L. een ogenbl' grimmig aan en vroeg: „Wilt weten wat ik erbij heb geschi ven, toen ik het las? 'Kinderach tige ruzie tussen jagers over eei stukje jachtveld.' Dat wilde ik" niet onthouden." De Gentenaar was gedagvaar omdat hij in oktober 1994 ha gejaagd in de Vergaertpolder b Philippine, terwijl het jachtw niet volcleed aan de wettelijk afmetingen. Dat was een lega' opgevallen en die had politie gebeld. Met een landkai in de hand, liet L. gisteren op zitting zien in welke polders ni en in welke zijn collega jachtrecht had. Hij deed dat, ot aan te tonen dat zijn collega oo wel eens jaagde op stukjes onder De L.'s jachtrecht viel®' „Om hoeveel hectare gaat eigenlijk?" wilde Melens v eens weten. Bij De L. bleek» jachtrecht zo'n 400, bij de and 170 hectare te beslaan. „En «4 gaat het over zo'n klein stuK] Kunt u nu begrijpen dat ik' opmerking erbij heb gezet, we er niet teveel tijd aan beste We hebben wel wat anders doen," reageerde de kantonre Aan de hand van de 'BescJj[ king Afmeting Jachtveld® kwam officier van iustlt'e h, Nooijen tot de conclusie da bedoelde veld niet helemaal M de criteria voldeed. Zij wl echter laten bij een symbol|r. boete van vijftig gulden, zelfs dat was het Melens waard. Hij verklaarde ue schuldig, zonder toepassin%c{i straf. „Plezierige iacht„e" t plezier met uw collega, hij de jager nog toe, toen d zaal verliet. Sluis-Aardenbur Aardenburg heb dent Kok met he kan zijn tijdens de grensoverschr Op 13 maart is he jaar geleden dat een ballingschap van bijna vijf jaa voet op vaderlan te. Deze gebeurt dag door middel v tiviteiten herdach Eerdere pogingen ge om een lid van kuis te vragen o aanwezig te zijn 1' op niets uit. „Er z tal van herdenki koningin selectief gaan. Dit moete" ten," zei burge~ Liere gisteravond gadering van de financiën en Alg Op de agenda sto te het verzoek va voor een s herdenking. De et geen enkele bedrag van 4.25 debatten h ■node in de ca* statenverkiezin Kenden we al Goes kan februari warm Sfote landbom Je boerenor wordt gehoude noerenvoorma beeft maar lie 'eerden weten avond. Het £VdA), Neder Kok (PvdA) en gullen in disc Van der Maas, «ris Oggel va 'an Gorsel en DE twee po ?an de SGP, en Goud ken 15 februa J.e kerk in Krabbedijke. tumdiscussie kandidaten 'vond begint Pp Zeeuwse hebbi en nog n

de Stem | 1995 | | pagina 16