DE STEM og steeds armoede in Zeeland >restar mag zuiveringsslib tot 1 augustus opslaan in bassins KUSSEN! 4Je moet mondig zijn, anders red je het niet' (erkgroep Arme Kant trekt weer bij Provinciale Staten aan de bel langere kano-route in leeuws-VIaanderen kan 06-96.88 076-421370 KUSSENFABRIEK TILBURG ifzien van Jiemiselie liddelen' Kinderlokker verdacht van nog zes gevallen Boete Hulstenaar voor verstoren nachtrust Escortservice Privé scort Breda Rosa Service Rechtstreeks van de fabriel voor eiken bankstellen 5 rug- en 5 zitkussens 005 - 5 rug- en 5 zitkussens in leder 995r R- Ex-patiënte Resi de Mul wil angst voor praten over kanker wegnemen Politie in Goes overstelpt met tips FNV-chauffeurs praten vrijdag verder over vervolg acties Registratie vermiste personen Politie houdt tweetal aan voor diefstal broeken GS houden geld veerboot aan in afwachting - WOV-besluit Schuursponsjes 10 stuks 4 7/ h FEBRUARI 1995 Zeeland Cabernet Sauvignon rode droge Argentijnse 1 wjjn, 0.75 to.U Vino Tinto i Spaanse rode droge wijn. (1.71 iir *1 "Pare" Goud i vriesdroogoplosfcofnedOO gr. J Koffiefilterzakjes nr. 4 ongebleekt, 100 Deodorant "Nicole" geparfumeerd, in diverse geurtvpen. 100 ml Norma Color t navukak 2 kg Norma fijn vloeibaar fijnwasmiddel, liter san Gent - Het tarwe- en maïs- jerkend bedrijf Cerestar Bene- 5.V. uit Sas van Gent mag tot 1 jus van dit jaar zuiveringsslib bassins op het vroegere Suiker ij-terrein opslaan. De provincie ,iand heeft daarvoor een zogehe- jedoogvergunning afgegeven. Die vergunning vloeit voort uit het be drijfsmilieuplan dat het bedrijf heeft op gesteld en dat de provincie eind januari goedkeurde. In dat plan' belooft Cerestar onder meer maatregelen te nemen om het zuiveringsslib aan de scherpere mi lieu-eisen te laten voldoen. Volgens de huidige normen mag het slib op dit mo ment niet meer in de landbouw gebruikt worden. In de komende drie jaar zal Cerestar een aantal bassins met zuiveringsslib egali seren en vervolgens beplanten. Zo ontstaat er een groene buffer tussen de industrie en Sasse woonwijken. Daar naast gaat Cerestar onderzoeken hoe de metalen koper en zink uit het slib ge haald kunnen worden. Het slib moet zo schoon worden, dat het in de landbouw weer als mest gebruikt kan worden. Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland menen dat de 'milieuhygiëni sche gevolgen' van het tijdelijk toestaan van de slibberging voor Sas van Gent be perkt zijn. De gemeente krijgt er boven dien een parkje voor terug en Cerestar hoeft in de toekomst niet meer op de re gionale stortplaats De Koegors te stor ten, zo motiveert de provincie haar be sluit. De provincie houdt zelf toezicht op de naleving van de voorschriften uit de gedoogbeschikking. Zodra de regels worden overtreden, wordt de vergun ning ingetrokken. Belanghebbenden kunnen bij de Raad van State bezwaar maken tegen de beschikking. Lze verslaggever ':gt Provinciale Staten in een brief opnieuw en na- Asielzoekers geven geld voor slachtoffers watersnood pAkelijk aandacht voor de nog steeds heersende armoe- [h de provincie. Delige luxe lp jolledig gevoerd illoothandvat, wieltjes, sloten, root binnenvalt, ritssluiting 0x22x48 cm en 75x23x53 cm Heren retroslip/ boxershort ril -100% supergekamde kato |-maten St/m XXL Diverse kleuren endessli, i liet de werkgroep, af- zsstig van het Provinciaal Her- Kerkcentrum, een groot Verzoek houden waaruit bleek I er bij ruim tienduizend toen armoede bestaat. Jjjluit alarmerend', noemde de ipdat aantal destijds. iel rond komen Jj lit onderzoek vonden rond bduizend Zeeuwen zichzelf blot zeer arm. Bovendien ver- e een op de tien Zeeuwen joook niet rond te kunnen ko- bmet zijn inkomen. Dat werd ts verklaard door de helft van liensen die op de sociale uit- kgen waren aangewezen. De Wiale politiek besteedt tot lloete weinig aandacht aan het plleern, zo vindt de werkgroep, «olijk vindt de werkgroep rbezingstijd een goede periode em nog eens extra on- fede aandacht te brengen. Onder het motto 'de terugkeer van de armoede in Zeeland' splitst de groep de cijfers in de brief aan de Staten nog eens ver der uit. Stille armen Van die tienduizend arme Zeeuwen vallen er 4500 onder een bijstandsuitkering, daar naast zijn er 5800 zogeheten stil le armen. 7300 Zeeuwen leven van een bijstandsuitkering, 2800 kunnen hiervan rondkomen. Vooral vrouwen met kinderen zijn binnen de laagste inkomens categorie sterk vertegenwoor digd. Verder heeft veertien procent van de laagstbetaalden geen telefoon, voedsel en kleding zijn belangrij ke sluitposten op de huishoudbe- groting en voor ontspanning en* recreatie is nauwelijks geld. Want 64 procent kan een vakan tie niet betalen. Stevige huishoud- emmer Inhoud 10 liter tomze verslaggever üelburg - De al bestaande kano-route door westelijk pws-Vlaanderen mag een stukje worden verlengd, van Cad- ilnaar Hedenesse. ■885 lland doorschakellijn 124 u/p.d. 100 c.p.m. 076-226258 meisjes aanw. vanaf 19 Escort Brabant I voor al Uw wensen. 06-52786875. Advertenties voor l de rubriek Escortservice kunnen uitsluitend tei contante betaling aan balie van onze kantort worden opgegeven. (les matie verplicht). Regel» exol. BTW: Ma. t/m Vflj 14,25 Zat. 15,6a MM.-tarief excl. BTW I t/m Vrij. 3,32 Zat. 3,q Escort bem. 24-uur servjj opnieuw gestoffeerd in stof vanaf vanaf ook kuipbankstellen Na telefonische aanvraag komen wij vrijblijvend bij u langs met stalen in stof en leder Kantoor Spoorlaan 185 BEL GRATIS 06-0227300 Tijdens kantooruren van 9.00-17.00 uur -deputeerde Staten voelen er (ittr niets voor kano's en meer fflatietoe te laten in de kwets- i kreken of in andere water de regio, zoals was aange- l door de Kanoclub Zee- den een particulier, fjis gisteren besloten in de we- fee zitting van GS. Er loopt pen zogeheten effectenonder- t (kijken hoeveel schade de i oploopt) dat 35 mille gaat maar GS gaan hierover iog twee statencommissies «gen en de vraag voorleg- Mhet onderzoek moet wor- ïvoortgezet zoals was afge- WV0LG VOORPAGINA wirdt voorgesteld om af te gebruik van chemische 'idingsmiddelen. Andere "ellen zijn: gerichtere toe- ®lf. pas spuiten op het mo- dat economische schade 'assen is te verwachten en van middelen met een la- sering. Ook is het moge- p uitstoot naar het opper- iwater te verminderen door de technieken te gebrui- en emissie-beperkende gelen in te voeren. "kader van het Meerjaren- '■Gewasbescherming wordt *acht aan het gebruik van 'Wngsmiddelen besteed. Jw is onder meer de Mi- 'ontwikkeld, een werkboek Wede individuele boer zijn ■JiKelijke toepassing van be- 1 '"gsmiddelen kan vergelij- milieuvriendelijker mid- waterschappen willen landbouwers, die zich 1 ee bezighouden, zeker bij 'erleg betrekken. erfei schadelijke stoffen ^identificeerd wil men ko- Kh 'aren bet meten daarop L1™. waarbij het belangrijk is i _ei> waar die schadelijke "ngebruik zijn. eSW aangetroffen 'pro festz'in: "nclaan' me_ sproken. De bestaande route, van Cadzand Bad over het Uitwateringskanaal naar de Bakkersdam, is lang geen ideale kano-route omdat zij niet eindigt bij het vertrekpunt. Kanovaarders moeten dus extra vervoer regelen voor transport van de boten. Het stuk dat erbij mag komen van GS voegt niet veel toe en ver helpt dat transportprobleem ze ker niet. Het is een stuk van on geveer vijf kilometer dat voor het grootste deel over het Afwate ringskanaal richting Cadzand- Bad voert. De asielzoekers van opvangcentrum De Lindenhofin Zuiddorpe hebben gisteren een spontane actie gehouden voor de slachtoffers van de watersnoodramp. Bij de overhandiging van het zakgeld - de bewoners krijgen elke week' dertig gulden - droeg het meren deel vijf gulden af. De actie is op touw gezet door de Ethiopische vluchteling Robbel. In een brief aan deze krant schrijft hij: „Dit is Bad voert. vluchteling Robbel. m een brief aan deze krant schrijft hiy. „Uit is to'ki'hion, parathion-ethyl, mecoprop, atrazin, isop- t"' «en diuron. De vier 'aan zijn: dimethoaat, simazin en chlorida- Van onze verslaggeefster Terneuzen - „Een heleboel mensen willen er niet over praten als ze kanker hebben. Alsof het een soort tekortko ming is, een straf voor het een of ander. Dat vind ik heel jam mer." Theresia (Resi) de Mul-Rennefeld uit Terneuzen, zelf ex-kankerpa tiënt, wil haar verhaal wel doen. Om anderen te helpen. Om ze over de streep te trekken en zich aan te melden bij de gespreks groep die het Maatschappelijk Werk en de Stichting, Thuiszorg in maart weer starten. Angst „Je kunt alleen maar goed praten met iemand die ook kanker heeft of heeft gehad. Die weet precies wat je voelt. De vermoeidheid na de bestraling, de pijn die je over al in de lijf voelt. En de angst. De voortdurende angst dat het weer ergens anders de kop op steekt." Resi de Mul (68) hoeft niet naar woorden te zoeken. Ze praat ogenschijnlijk gemakkelijk over haar ziekte. „Vooral als je alleen bent, zoals ik, val je nadat je geo pereerd bent in een heel groot gat. Een arts heb ik bij mij thuis nooit gezien." Klachten Daar komen we meteen op een punt waar Resi, en kennelijk ve len met haar, zich flink aan er gert: de begeleiding, of liever het gebrek daaraan, door huisartsen Theresia (Resi) de Mul-Rennefeld uit Terneuzen, zelf ex-kankerpatiënt, doet haar verhaal in het bijzijn van maatschappelijk werker Hans Bent. FOTO CAMILE SCHEL5TRAETE en specialisten. „Je moet het alle maal zelf uitzoeken. Als je niet mondig bent, red je het niet. Je moet vechten, doorgaan, jezelf nergens bij neerleggen. Vele vor men van kanker zijn niet dodelijk meer. Toen Resi de Mul twee jaar gele den naar de huisarts ging met klachten over pijn in de borsten ('alsof ze er met breinaalden vlees uithaalden') wimpelde die haar af met de woorden 'u bent ge zond, wat u voelt zijn opgezette klieren'. Ze kreeg geen verwijs- kaart voor de specialist. Ze ver trouwde de zaak niet en ging op eigen initiatief naar Gent. Daar werd borstkanker geconstateerd. 'Waarom heeft u zo lang gewacht om te komen', kreeg ze daar te horen. Ze moest acuut geope reerd worden. Dat gebeurde uiteindelijk in Ter neuzen, maar om dat mevrouw De Mul ook hartpa tiënte is, traden complicaties op die volgens haar voorkomen had den kunnen wor den. Ook van de verzorging in het ziekenhuis heeft mevrouw De Mul geen hoge pet op. „Ze hebben te weinig tijd voor je. Ze vertellen je niks. Je moet over al zelf achteraan. Dat er een ge spreksgroep was, moest ik bijvoor beeld in de krant lezen." Artsen verwijzen patiënten nauwe lijks door naar de kankerpraat groep, bevestigt maatschappelijk werker Hans Bent. Hij leidt de ge spreksgroepen sa men met Adrie Goetheer. „We horen heel vaak klachten over de slechte verhou ding tussen arts en patiënt. Daar zitten toch een heleboel mensen mee. Medisch-technisch zal het allemaal wel kloppen, maar het omgaan met mensen wordt wei eens verwaarloosd. En juist kan kerpatiënten vragen meer aan dacht dan anderen.",Resi werd er behoorlijk kwaad om dat ze die aandacht naar haar eigen gevoel 250.-BELONING! voor de tip die leidt tot het terugvinden van de gestolen SAAB 900 TURBO kent. JT-DR-53. Kleur wit. Dit onheil vond plaats op het parkeerterrein Nieuwe Prinsenkade 0 te Breda, za. 4 febr. tussen 20.45-01.30 uur Tel.nr. 01620-38562 WOENSDAG 8 FEBRUARI 1995 DEEL 1 Van onze verslaggever Goes - De man, die verdacht wordt van ernstig seksueel misbruik van een aantal zeer jonge meisjes in Zeeland en West-Brabant, heeft vermoedelijk nog zes van dergelijke, ernstige feiten op zijn kerfstok. Volgens woordvoerder J. van Mourick van de Regiopolitie Zeeland gebeurde dit 'eldeis in het land, waaronder de Rand stad'. Dit kwam naar voren uit de ve ie telefoontjes die de Regiopo litie in Goes kreeg na de tv-uit- zendingen van Opsporing Ver zocht. Daarin werden een blauwe Volkswagen Golf en een montage-foto van de ver moedelijke dader getoond. Maandagavond kwamen er 92 tips binnen. Dinsdag na de herhaling van de uitzending nog eens 21. Woordvoerder J. van Mourick noemde het aan tal en de kwaliteit van de tips 'fantastisch'. „Wij zijn er erg blij mee." Het rechercheteam van zeven mensen, dat zich met deze ern stige zaak bezighoudt, heeft komende dagen de handen vol om de binnengestroomde tips na te trekken. Aanvankelijk zou het team komend weekein de zijn ontbonden. De grote aantallen tips leidden ertoe het team in stand te houden en het onderzoek met volle kracht voort te zetten. Bij een eerste selectie van de binnengekomen tips werden gisteren 48 telefoontjes als zeer bruikbaar aangemerkt, 53 kre gen een tweede prioriteit en slechts twaalf werden naar de derde rang verwezen. Gistermiddag heeft ook een technisch sporenonderzoek plaatsgevonden van het kind erfietsje dat dankzij aanwij zingen vanuit het publiek in Woensdreeht is teruggevon den. De fiets was van een zesjarig slachtoffertje uit Rilland. De dader had het fietsje in de kbf- ferbak van zijn auto meegeno men. Van onze verslaggever Terneuzen - De bewoners van de Trumanlaan in Hulst konden in de zwoele zomernacht van 27 juli 1994 de slaap maar niet vatten. Dat lag niet aan de temperatuur. G. van P. hield hen schreeuwend, vloekend en scheldend wakker. het land dat ons leven gered heeft. Dit is het volk dat zorg draagt voor ons. Wij waarderen dit zeer. Daarom willen wij iets terug doen door vandaag een bijdrage te leveren van f5,- per persoon van ons zakgeld om de mensen van de watersnood te helpen.In totaal haalde Robbel 287,60 op. Het geld is inmiddels gestort. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE te weinig kreeg. „In zekere zin sterkte me dat. Ik was boos, op standig, ging vechten. Zelf op zoek naar informatie, ik kijk veel naar tv, lees er veel over. En die ervaringen, die kennis doorgeven aan anderen, daar help je ande ren mee." Vereniging De relatie patiënt-dokter is wel iswaar een belangrijk onderwerp waarover de groep praat, maar er komen veel meer items aan de or de. Hans: „De invloed op je gezin en je huwelijk, op je persoon. Wat doet de ziekte met mij Maar ook euthanasie, wat is voor jou de grens? Wat vind je nog mens waardig en wat niet? En zaken als alternatieve geneeswijzen, be graven of cremeren." Resi vindt het jammer dat er maar zes of ze ven bijeenkomsten zijn. Ze heeft behoefte aan meer en is daarom bezig met het oprichten van een patiëntenvereniging. „Maar ja, zo'n vereniging groeit bijna niet. Er gaan er te veel dood." Min maart start een gespreks groep voor mensen met kanker en hun familie. Aanmelden kan bij Zorgcentrum De Tijman, 01150- 74500. ADVERTENTIE „Ja, klopt. Ambras gemaakt,", gaf hij gisteren op de zitting van de kantonrechter in Terneuzen toe. Zijn relatie met een in de bewus te straat wonende vrouw liep ten einde en beiden gaven om kwart voor twee 's nachts luidruchtig uiting aan hun opgekropte ge voelens. Bij Van P. werden die bovendien versterkt door overmatig gebruik van alcohol. Dat was niet voor het eerst, want in vier jaar tijd had de politie al negentien keer moeten opdraven om tussen het stel te bemiddelen. Iedere keer was er drank in het spel. Inmiddels verhuisd en onder be handeling bij het Consultatiebu reau Alcohol en Drugs, had Van P. het schikkingsvoorstel van honderdvijftig gulden niet ont vangen. „Het gebeurt gelukkig niet vaak, Van onze verslaggever Axel. - De FNV-chauffeurs in het streekvervoer in Zeeuws- Vlaanderen praten bij het uit blijven van een cao-akkoord vrijdag in Terneuzen opnieuw over vervolg acties. Het gesprek stond aanvankelijk donderdag op de rol maar die dag vergadert de1 landelijke sector raad van de Vervoersbond FNV. De uitkomst daarvan is inzet van het gesprek vrijdag in Terneuzen. Afgelopen maandag hervatte driekwart van het aantal chauf feurs de stakingsacties die eind vorige week waren stopgezet om dat er nog steeds geen uitzicht was op een akkoord. In Zeeuws-Vlaanderen besloten de chauffeurs gisteren de acties te verscherpen en moesten reizi gers er in de ochtenduren reke ning mee te houden dat ze niet op de plaats van bestemming wer den afgezet. Volgens stakingscoördinator J. d'Hooghe verliep die verrassings actie gisteren zonder problemen. Middelburg - In de berichtgeving over'de Zwinmoord in onze editie van gisteren hebben wij vermeld dat de regiopolitie Zeeland slor dig omspringt met de registratie van gegevens van vermiste perso nen. Dat is niet correct. De uitspraak van de heer Duine heeft betrek king op de lijst van vermiste per sonen die het Zeeuwse onder zoeksteam van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) had ontvangen. verstoring van de nachtrust door burengerucht. Ik denk dat ze in de Trumanlaan blij zijn dat deze relatie beëindigd is," zei officier van justitie Van Nooijen. Zij stel de voor dat Van P. alsnog het be drag van de schikking mocht be talen. Kantonrechter Melens was het daar mee eens. Van onze verslaggever Terneuzen - De politie heeft gisternacht twee mannen aangehouden op verdenking van diefstal van dertig tot veertig spijkerbroeken uit een winkel in de Terneuzense Noordstraat. Het gaat om een 27-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats en een 48-jarige man uit Den Haag. De politie kreeg om 03.30 uur een melding binnen dat er in de kle dingzaak werd ingebroken. Ze was snel ter plaatse, maar toch te laat om de inbrekers te kunnen betrappen. Een zoektocht in de omgeving, samen met de Mare chaussee, leverde niets op. Enige tijd later hield de voetsur veillance in een café twee ver dachte mannen aan. Ze bleken een aantal broeken bij zich te hebben die eerder die nacht ge stolen waren. Bij een nader on derzoek vond de politie in een rolcontainer nog 33 andere spij kerbroeken die waren ont vreemd. Tegen de mannen wordt proces-verbaal opgemaakt. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gisteren in hun wekelijkse zit ting een besluit om 3,5 ton uit te trekken als eerste kosten voor de bouw van een nieuwe veerboot, aangehouden. Het stond op de agenda, maar GS wilden wachten tot vandaag, de dag dat het definitieve besluit over de toltunnel WOV wordt verwacht. Of minister Jorritsma (Water staat) die knoop ook echt door hakt is nog niet zeker, maar de Zeeuwse delegatie gaat daar wel van uit. Om 10.30 uur worden de gedeputeerden Hennekeij (VVD) en Bruinooge (PvdA) en Commis saris van de Koningin Van Gelder (CDA) in het kantoor van Jorrits ma verwacht. Hoe de beslissing ook uitvalt, om 20.30 uur dezelfde dag is in Mid delburg een speciale GS-verga- dering gepland. Daarna zal een persconferentie worden gegeven.

de Stem | 1995 | | pagina 13