'Sport bedrijven is een vorm van kunst' 'In appel snijden en kijken waar het klokhuis zit' DE STEM Frans Derks: Bedrijf runnen anders dan voetbalclub leiden jbe portofoons en mobilofoons tegen de laagste prijzen Door Theo Vaessen Breda - Voorafgaande aan het in terview verkennen we het terrein achter zijn kapitale huis aan de" rand van Breda. Aan de idylli sche tuin met zwembad en ten nisbaan grenzen twee weilanden, begraasd door twee ezels, twee schapen, een bokje, een geitje en Rosa, een-koe. Twee ganzen, twee hangbuikzwijnen, tien kippen en een haan completeren de veesta pel. Dieren zijn z'n hele leven al een passie. Twee boxers behoren zelfs tot de inboedel. Frans Derks' tred is nog kwiek. Zijn leef tijd, 64 jaar, is niet van zijn gezicht af te lezen. Hij voelt zich goed en heeft een hoop geld, maar geeft veel weg aan goe de doelen. Hij rijdt in snelle sportauto's als hij daar zin in heeft en hij ruilt bin nenkort zijn Lexus in voor het aller nieuwste model. „Ik blijf, tot het einde der dagen, de flie refluiter van vroeger. De dag dat ik ga hemelen of in de hel kom, wie zal het zeggen, zal in het nieuws worden ver meld dat de kortgebroekte en langge- haarde arbiter is overleden. Van dat imago kom ik toch nooit meer af. Daar ben ik zelf schuld aan, want ik heb me daar altijd op laten voorstaan." Zijn haren zijn nu iets korter, maar de spijkerbroek zit nog als gegoten om zijn gelaarsde benen. Ook zijn gezicht heeft nog steeds dé bruine teint van de zonne bank. Hij heeft hij nog lang niet het ge voel dat zijn tijd voorbij is. Klokken Derks heeft zich in de voorbije jaren om ringd met fantastisch mooie spullen. Hij kan er goed mee omgaan en heeft er veel plezier in als je hem het allemaal gunt. Zichtbaar trots is hij ook op zijn verza meling klokken in zijn woonkamer. Als die om 12 uur tegelijk aflopen, kun je je eigen stem niet meer horen. Vooral een carillonklok weet niet van ophouden. Een zwarte vleugel en een grote open haard geven de ruimte iets aristocra tisch. Her en der staan schaakborden met apart gevormde stukken. Onder de piano ligt een zeventig jaar oude sousa foon te blinken. Van de rijkelijk gevulde boekenkasten - met kunst- en geschiede nisboeken op een aparte plank - gaat een overweldigde suggestie van belezenheid uit. En overal staan bloemen. Ondanks die stapels boeken zegt Derks meer geleerd te hebben van de ervarin gen van het leven zelf. Zijn doldrieste benadering van problemen en mensen lijkt hij echter te hebben ingeruild voor een diepgaande zoektocht naar de ware zin van het leven. Op spanning Zodra hij ontwaakt uit een acht uur du rende slaap - 'zoveel heb ik nodig' - en weer op spanning is, begint hij aan zijn dagelijkse programma. Dat vangt aan met een training van anderhalf uur in een fitnessruimte in zijn huis. Hij is niet van plan de aandacht voor zijn lichaam, nog altijd zijn trots, te laten versloffen. „Het broekje moet blijven passen," zegt hij. „Een stukje ijdelheid." Tegen de middag gaat hij aan de slag als zakenman. Vaak tot vroeg in de morgen van de volgende dag. Bovendien vindt hij het gezellig met makkers te praten en te discussiëren bij een goed glas wijn. „Ik heb zeker twintig echte vrienden," be weert hij. „En een speciaal lijntje met Peter Post, de godfather van de Neder landse wielersport. Ooit heeft iemand eens tegen mij gezegd: het is moeilijk met jou vriend te zijn. Dat is waar. Ik eis al les, maar geef ook alles. Behalve als je op mijn ziel trapt, dan ben ik boos. Vrien den noem ik de mensen die meteen in het vliegtuig stappen, als ik in Perth in Au stralië in de goot lig, hen opbel en zeg: ik heb je nodig." Sinds zijn afscheid als directeur van een schoonmaakbedrijf en driebv's is Derks nu eigen baas. Adviseert banken en be drijven of saneert ze. „Saneren gaat al tijd gepaard met pijn. En dan komt mijn kleine hart om de hoek kijken en probeer ik een zo sociaal mogelijke oplossing te vinden." Een aantal jaren geleden redde hij NAC, waar hij bestuurslid was, van een faillis sement. „Ik heb toen mijn nek uitgesto ken om het stadion intact te houden." Rusteloos Derks is meer dan alleen een gezicht. Hij bezit een bepaalde rusteloze intelligen tie, maar hij is in geen enkel opzicht een intellectueel, al kaart hij tijdens een ge sprek graag de meest diverse onderwer pen aan. Van politiek tot sport, van Fos ter Parents tot Amnesty International, van muziek tot boeken. Hij is evenmin een diplomaat, „Ik con formeer me nooit aan het gezag. Ik roep vaak conflicten op. Ik kan niet tegen een gemeenschap waarin wordt gemanipu leerd." Hij beweert nog nooit in materieel op zicht anderen te hebben geprovoceerd, al kan hij zich goed voorstellen dat een aantal mensen een hekel aan hem heeft. „Ik gedraag me redelijk onafhankelijk, ben geen allemans vriend en geef de in druk dat het me allemaal makkelijk af gaat. Dat wekt jaloezie op. Maar ik ben een troubleshooter," geeft hij een schot voor de boeg. „Dat word je niet door stu die, al moet je wel een hoop parate ken nis hebben. Troubleshooters zijn meestal ook troublemakers." Problemen pakt hij meteen bij de kern aan. „Je kunt ze niet oplossen als je er wakker van ligt. Mijn grootste probleem is dat ik geen probleem heb." Hij is een tegenstrijdige persoonlijkheid, omdat hij vaak onverwachte dingen doet. Zo kan hij midden in de nacht, er gens op een autoweg, op de remmen van zijn auto gaan staan, uitstappen en, met de sport is weggeweest. „Brevok slokt veel tijd op, ik fluit nog ongeveer 65 wedstrijden per jaar, geef lezingen, kort om mijn affectie met de sport is nog steeds groot." Derks leeft intensief. „Ik ben in één et maal 48 uur in de weer." Hij gaat zelden 'op vakantie. „Mijn hele leven is vakan tie," zegt hij. „Als ik wakker word, ga ik niet achter de beeldbuis zitten." Hij handelt veel zaken telefonisch af. „Ik kan van thuis uit goed delegeren. Van daar dat ik mijn hele leven nooit hard heb gewerkt, maar wel veel gedaan. Bo- de speakers helemaal open, een dansje maken op het macadam. „Dat doe ik al leen als ik heel erg blij ben en ik de juis te muziek hoor." Geliefd Het is alweer zeventien jaar geleden dat hij afscheid nam als toparbiter en FIFA- scheidsrechter. Vijftien jaar was hij een outsider in het arbiterskorps en joeg de arbiterscommissie tegen zich in het har nas. Geliefd was hij wel bij de meeste spelers, aangezien hij de kaarten meestal op zak hield en in de geest van de wed strijd floot. In die tijd kende hij een korte nevencar rière als columnist, quizleider bij de KRO-tv en schrijver van twee boekjes. Een met de titel 'Frans Derks weet het beter' en een over spelregels. Ooit verge leken met ex-toparbiter Leo Horn, zei hij: 'Ik ben geen tweede Horn, ik ben de eerste Derks'. En dat is hij in alle voorbije jaren geble ven. Nooit te beroerd om mensen te shockeren, maar daarnaast altijd bereid mensen met hun problemen te helpen. „Ik zeg altijd: Heb tijd voor elkaar. Zit niet de hele dag in je agenda te klooien." Hij benadrukt dat hij eigenlijk nooit uit vendien heb ik het geluk gehad dat ik in mijn werk een grote individuele vrijheid kreeg. Mijn eigengereidheid werd boven dien getolereerd." Hij refereert dan aan zijn jaarlijkse kor te vakantie in het Zuidfranse St. Paul. „Daar had ik ooit het genoegen op een terrasje te kunnen praten met de schrij ver en Nobelprijswinnaar James Bald win over rassendiscriminatie en met de acteur Yves-Montand jeu de boules te spelen." Vanuit zijn perspectief louter hoogtepunten, die de inhoud van zijn le ven nog meer kleurden. Ook zijn belangstelling voor hetgeen in de wereld gebeurt, is groot. „Zo ben ik erg teleurgesteld in de leiders van de derde-wereldlanden. Zij verrijken zich en wij maar geld geven. En in Nederland word je puur op je tolerantie beoor deeld." Rebel Waren zijn jaren als arbiter een open boek, over zijn kinderjaren in Vaals, waar hij werd geboren, praat hij zelden. Hij was de nummer twee in een gezin van vijf kinderep, allen jongens. Studeerde af aan het gymnasium en vervolgens in Zwitserland als ingenieur machinebouw. Daarna werd hij een vrije jongen. Een rebel die zich afzette tegen de gevestigde orde. Om die reden was hij vaak het doelwit van ongebreidelde achterklap. Kreeg hij etiketten opgeplakt, die op al lerlei manieren zijn mogelijkheden ver stoorden om overtuigend over te komen. „Ik ben een menselijk wezen met dezelf de problemen en slechte kanten als ie dereen." In wezen is hij verlegener dan veel mensen denken. En hij kan char mant overkomen, maar moet niets heb ben van mensen die zijn charmes bela chelijk maken. Niettemin stelt hij zich vaak kwetsbaar op. Dat vindt hij erg aantrekkelijk. Hij neigt tot het naïeve, het geïmproviseer de, het spontaan hartelijke. Hij karakte riseert de roddels ten aanzien van zijn persoon als haat, jaloezie en afgunst. „De mensen mogen van me denken wat ze willen. De massa valt namelijk om als een dubbeltje. De ene keer is het kop, de andere keer munt. Intermenselijk heb ik meer zaken gedaan dan puur de markt te volgen. Zaken doen is tachtig procent gunnen en belangstelling hebben." Tegen zijn vrouw Leentje zei hij vaak dat hij er een hekel aan had een bekende Ne derlander te zijn. Hij liet echter niets na om dat beeld vorm te geven. Hij ontkent echter voorzitter van Dor drecht '90 te worden om aandacht te trekken.- „Ik heb al genoeg aandacht. Zij die me goed kennen, weten dat ik het liefst in een slobbertrui piano speel, in een hoekje naar muziek luister of met een paar vrienden een goed glas drink. Dan ben ik op z'n sterkst. En daarom doe ik dat ook heel vaak." Hij noemt zijn besluit voorzitter van een betaald-voetbalorganisatie te worden niet verstandelijk. „Als je verstandelijk redeneert, houd je je centjes bij elkaar en kijk je de kat uit de boom. Maar dan is wel de spontaniteit weg en het avontuur, de chaos en de turbulentie. Ik ben geen rustig type. Ik gedij het beste 'in een chaotische sfeer. Had ik me altijd ver standig gedragen, dan had ik wellicht carrière gemaakt in de voetbalwereld. Maar ik ben geen man van compromis sen." Carrière Hij was nooit een carrièrejager, hechtte nooit aan status. „Ik ken mensen die zich hun hele leven hebben uitgesloofd om de top te bereiken. Zijn ze daar aangeland, dan houdt de dynamiek op, gaan ze con solideren eri zitten hun job uit. Die men sen zijn gevaarlijk, omdat ze hun stoel verdedigen en niet luisteren naar goede adviezen. Ze houden wel naar boven toe hun toko in orde. Op een dag trekken ze ineens hun driedelig kostuum uit, laten hun baard staan en. gaan met moeders boodschappen doen in de supermarkt, met in iedere hand een plastic tasje. Daar begrijp ik niets van. Dat zal mij niet gebeuren." En dan terugblikkend: „Ik had heus car rière kunnen maken. Zelfs in de politiek. Piet Steenkamp, de oprichter van het CDA, heeft me'ooit benaderd voor een plaats in de Tweede Kamer. Hij zei: 'U spreekt de jongeren aan. Zou u er voor voelen om...' Ik hield hem voor dat ik geen politicus ben. 'Maak me maar mi nister van Economische Zaken,' zei ik met een grap. En dat zou ik nog durven ook met een goed ambtenarenapparaat achter me. Ik ben geen econoom, maar ik weet wel hoe je moet rekenen. Of je nu de KLM leidt, een schoonmaakbedrijf of een win keltje, zijn de uitgaven groter zijn dan de inkomsten, dan ga je altijd kapot. Winst maken vind ik geen kunst, het haalbare verwezenlijken wél." Geen wonderen Derks weet niet wat hem bij FC Dor drecht te wachten staan. De club wordt met degradatie bedreigd. „Als je alles vantevoren zou kunnen in vullen, zou het leven saai zijn. Kom ik in een wespennest terecht, dan wil ik best geprikt worden. Ik zal me overal laten zien. Van de bussinessruimte tot de B-si- de op de tribune. Sfeer proeven en repre sentatief bezig zijn. Ik wil voorlopig voor een jaar in de appel snijden en kijken waar het klokhuis zit. De buitenkant ken ik wel." Het viel hem bij zijn eerste bestuursver gadering van Dordrecht '90 op dat alles en iedereen is gefixeerd op het eerste team. „Aan de onderbouw, jeugd en scouting is geen enkele aandacht besteed. Onont beerlijk voor een betaald- voetbalorga nisatie. Den Braven - een aimabel mens, die in zijn eigen bedrijf op handen wordt gedragen - dacht dat je een voetbalclub net zo kunt leiden als een bedrijf. Dat is niet zo. In een bedrijf liggen de hiërar chische verhoudingen anders en kun je de fouten veel gemakkelijker lokalise ren. Voetbal is creatiever, sport bedrij ven is een vorm van kunst." Derks hoopt bij de Dordtse club een zo danige structuur neer te zetten, dat hij op een eenvoudige manier aan de touw tjes kan trekken. „Dan ben ik een uurtje of zes per week kwijt aan de club," Hij ontkent niet dat elke voorzitter van een voetbalclub een hobbyist is. „De voorzitter wil het succes van het eerste team ook op zichzelf afgestraald zien. Terecht, hij is immers de exponent van het beleid. Maar hij die de emoties van het voetbal niet kent, valt uiteindelijk door de mand." Spor ZATERDAG 4 FEBRUARI 1995 DEEL B H■HHHB Frans Derks, over het na kende voorzitterschapbij Dordrecht '90: „Kom ik in een wespennest terecht, dan wil ik best geprikt worden. FOTO DE STEWJOHAN VAN GURE ,osstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 PsPiSPlPISililijtPKMli jij leeft al pakweg djftig jaar volgens zijn eigen spelregels. En jat wil hij de rest van jjn leven blijven doen. jij is die hij is. jeventien jaar geleden janiMj afscheid als lederlandse toparbi ter. Daarna was hij ac tief bij de Bredase vol- leybalclub Brevok, laarvan hij voorzitter j.eri nog lang wil blij- t®, als voorzitter van je Vereniging Topvol- jeybal en als bestuurs lid technische zaken lij NAC in een hecti sche periode. flans Derks, inmiddels iljaar, keert met in- yang van 1 juli terug in je voetbalwereld, als voorzitter van de ere divisieclub Dordrecht 1. Een blik in de ziel van ©man die bekent veel vijanden te heb- ta, maar zegt strikt eerlijk te zijn. W:''- P - -

de Stem | 1995 | | pagina 9