'Het is hier veel gevaarlijker dan in Limburg' Ramp mag milieu niet in verdomhoekje plaatsen fcfeSfeïr"1'8! 'De dijken worden permanent in de gaten gehouden Rust -DE STEM- DE STEM Rouwverwerking BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT 06-0226116 BINNENLAND BUITENLAND pESTEM Dijkgraaf Snoek van Hoogheemraadschap Alm en Biesbosch heeft spannende week achter de rug Leprastichtinj Alle kosten vai evacuatie vee worden vergoc Nederland tv toeer steun van Europa lMionaris.h°ge Neder1^ Tot in de Tweede We reldoorlog was het niet ongebruikelijk dat een bejaarde vader of moeder in het gezin van een van de getrouwde kinderen werd opgenomen, daar de laatste levensjaren doorbracht en omringd door kinderen en kleinkinderen overleed. Er was nog geen professione le stervensbegeleiding en het rouwproces bestond gewoon lijk uit het dragen van zwarte kleren en het bezoeken van het graf van de overledene met Allerzielen. Euthanasie en zelfdoding waren nog geen politieke of sociale discussie stukken zoals nu, waarbij tot op de beeldbuis met een vaak verbluffend gemak over dood en leven wordt beslist. We hebben de dood van zijn ver schrikkingen ontdaan en tot een klinisch verschijnsel her leid. Het oude missaal dat ik van mijn grootouders heb geërfd en dat zoals vele duizenden kerkboeken uit die tijd bij Brepols in Turnhout werd ge drukt, draagt 'De vier Uyter- sten van den Mensch' als titel. Het is een angstaanjagend boek waarin met een niet af latende nadruk het hele men selijke leven herleid wordt tot een barre tocht naar het graf en naar de dreigende hel die daar achter ligt: een diepe kuil, een poel van sulfer en vuur, een plaats van tormen ten, die tientallen bladzijden lang met een welhaast sadisti sche uitvoerigheid worden be schilderd. Het is niet verwon derlijk dat aan het einde van de middeleeuwen de dichteres Anna Bijns verklaart dat haar alleen al bij de gedachte aan de dood het koude angst zweet uitbreekt. Gelukkig bestond er naast die door de kerkelijke bedienaren verbreide doodsopvatting een duurzaam gevoel van verbon denheid met de dode, waarbij de gestorvene in lijkklachten en grafdichtjes werd herdacht. De gestorvene wordt daarin niet doodverklaard maar te ruggeroepen naar de dagelijk se werkelijkheid waarin hij de nabestaanden heeft achterge laten. Zo herinnert een trou badour zich het gezelschap van zijn gestorven vriend Egi- dius, herdenkt Joost van den Vondel het spel van zijn ge storven dochtertje Saartje, die de vreugde was van de hele buurt en bedankt hij zijn overleden vrouw Maria ont roerd voor haar dagelijkse 'gedienstigheden'. De lijkzangen en grafdichten uit de vorige eeuwen zijn niet te tellen; die dragen dan ove rigens weer meer en meer de zwarte rouwrand van het on troostbaar verdriet en heet onherroepelijk afscheid, zoals dat op de bidprentjes uit die jaren gewoonlijk het geval is. Nog in het kerkboek voor 'De katholieke moeder' uit 1939 vind ik een 'Gebed voor een overleden man' waarin de we duwe 'haar hefstigste smart kon uitschreien' en wurgend leed, onstelpbare droefenis en eindeloze vereenzaming de boventoon voeren. De toegenomen levensduur en de daarmee gepaard gaan de vergrijzing van onze bevol king, alsmede de hogere eisen die we stellen aan wooncom- fort en verzorging, hebben er toe geleid dat onze ouders hun laatste levensjaren slijten in aanleunwoningen, verzor gingsflats en bejaardenhuizen, buiten het vertrouwde huise lijke patroon. In de overlij densadvertenties in de krant melden wij hun dood niet meer met psalmcitaat, maar met een paar obligate en daardoor onpersoonlijk ge worden versregels van Nel Benschop of Toon Hermans. Uitvaarten worden verzorgd overeenkomstig de polisvoor waarden. Zou dat alles er niet de oor zaak van zijn dat in onze re cente literatuur auteurs in de geschriften waarin ze hun overleden vader en moeder herdenken, meer en meer het spoor terug volgen en op zoek gaan naar al die alledaagse voorwerpen die er in het ouderlijk huis, nu 'Gesloten huis' zijn achtergebleven; dat een zoon zoekt naar een pas sende 'Asbestemming' in de urn van zijn voortdurend be dronken vader; dat een ande re zoon zich afvraagt wie zijn moeder was vóór haar huwe lijk, toen ze nog 'Roosje' heette; dat -bijna als vrouwe lijke uitzondering- een doch ter in de herinneringsflarderi van een 'Moedernacht' haar jeugd terugroept en nagaat wat haar en haar overleden moeder verbond en scheidde.* Misschien verlaten we gaan deweg toch weer de wat af standelijke vormelijkheden en de geprogrammeerde muziek van het crematorium en staan we straks weer in regen en wind aan de groeve van hen die ons dierbaar waren. Het is in de ontbijtruimte van het Oostenrijkse hotelletje nét iets te druk voor het éne personeelslid dat voor de koffie en de thee, de kaas en het sinaasappelsap moej zorgen. Zij is geen Oostenrijkse, maar een jonge vrouw uit ex-Joegoslavië. Sinds acht maanden hier. Haar Duitse woordenschat nog weinig ruimer dan strikt noodzake lijk voor haar werk. Als de drukte wat is geluwd, zegt een van de gasten: „Jetzt wird es wieder etwas rtthiger,bij wijze van bemoediging. Maar zij kijkt hem niet-begrijpend aan. „Ruhiger? Nicht verstehen. In die acht maanden heeft ze nog geen tijd gehad om te leren wat rust betekent. (HCj Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoor: zie colofon 'Stad Streek'. via automatische incasso 29.80 86,90 ƒ172.80 335,75 (via acceptgiro) (n.v.t.j 89.40) 177,80) 345,75) Abonnementsprijzen: maand kwartaal halfjaar jaar Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alie advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Van onze verslaggever jreda - Diverse Westbraban bedrijven kampen moment jjet een tekort aan grondst fen door het vaarverbod da ingesteld vanwege de wat overlast. Met name de beton dustrie ziet de zand- en gril voorraden snel slinken. Bij Struijk Beton in Oosterhoi je produktie voor een ged; stilgelegd door een gebrek grondstoffen. „We draaien Aan de voet van de Gevangenpoort in Woudrichem proberen mannen kwelwater met zeilen en zandzakken in bedwang te houden. Dijkgraaf Snoek kan nog laarzen rondgaan. foto de stem/johan vang: „Ik vertelde dat het hele land van Altena binnen twee dagen vier meter onder water komt te staan, als de dijken het niet houden. Wel tien keer heb ik in het crisisberaad moeten zeggen dat ik geen garantie geef voor een goede afloop. Toen brak er paniek uit." Dijkgraaf Snoek van het Hoogheemraadschap Alm en Biesbosch heeft een spannende week achter de rug. Iedereen wilde van hem weten: Houden de dijken het? Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels „De dijkgraaf van het Oudland van Altena, meester doctor A. den Dekker, zei in 1952: 'Onze dijken zijn prima, ons kan niks gebeuren'. Dat hoor je mij niet zeggen, ik geef nooit garanties, zelfs niet in het midden van de zomer. De natuur is grillig." Dijkgraaf Amarinus Bastiaan Snoek (54) van Hoogheemraadschap Alm en Biesbosch, geboren en getogen Hanke- naar, staat op een van de kwetsbare dijkvakken aan de Merwede. Het is het stuk van Woudrichem tot aan de Rijs- wijkse Wiel. De veiligheidsfrequentie van deze dijk is een op honderd, dat betekent dat het achterliggende land een keer in de honderd jaar kan over stromen. Volgens de huidige normen zou de veiligheidsfrequentie een op tweeduizend moeten zijn. Het uitzicht vanuit Woudrichem op de enorme plas water is indrukwekkend, de ochtendzon geeft de rivier een spran kelend, zilverkleurig licht. Met hoge snelheid stroomt de watermassa zee waarts, opgejaagd door de wind. Snoek: „De wind staat gunstig, godzijdank. Als er nu een noordwestenwind zou komen, spoelen de dijken weg. Die houden dat echt niet. Dan loopt het hele land van Altena onder." Een eindje verderop inspecteren twee dijkbewakers het talud. De dijk wordt de afgelopen week permanent bewaakt, dag en nacht. Met grote laarzen stappen ze rond in het natte gras, nauwkeurig lettend op kwelwater, het water dat de onder de dijk doorstroonjt en op dunne plekken in de uiterwaarden naar-beven komt. Bruin kwelwater is een slecht teken: het betekent d'at zand en slib wordt meegevoerd en de dijk van bin nen wordt uitgespoeld. „Het is hier veel gevaarlijker dan in Limburg. Daar krijgen ze alleen natte voeten. Het water van de Maas zie je aankomen. Als er iets met de Merwede gebeurt, is het schrikbarend. Het hoog teverschil tussen de rivier en het land is hier vijf meter, daardoor krijg je het badkuip-effect. De kracht van het wa ter is enorm. Huizen zouden worden weggevaagd. De diepste gatemin het land zouden zich bij een aijktreuk binnen vier tot zes uur vullen, het hele gebied binnen twee dagen. En dat moet niet gebeuren." Het is donderdagochtend 2 februari. De dijkgraaf, met pet en lange jas, beent met grote passen over de smalle, kwets bare dijk. Het waterpeil stond hier vannacht op zijn hoogst, vier meter vijfentachtig boven NAP. Dertig centi meter hoger dan vorig jaar. Het was een spannende nacht. De druk van het wa ter op het dijklichaam was maximaal. Maar de oude, smalle kleidijk hield stand tegen de klotsende watermassa. Vandaag is het water langzaam, centi- mer voor centimer, aan het 'vallen'. Maar nog is het gevaar niet geweken, benadrukt de dijkgraaf. „Mensen den ken als het water zakt, dat het voorbij is. Dat is nogal simpel gedacht. Het gevaar van een dijkdoorbraak is er nog steeds. Het water blijft lange tijd tegen de dijk aan staan, de dijken zuigen zich vol met water en kunnen daardoor verweken. Ik ben een beetje optimisti scher dan gisteren, op basis van de gegevens van de deskundigen consta teer ik dat we de zaak droog houden, maar volgende week kan ik pas echt opgelucht ademhalen." De afgelopen dagen waren lang en hectisch voor de baas van het water schap. Sinds 1977 is hij dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Alm en Bies bosch, zipi dienst gaét over een gebied van 25.000 hectare, met tachtig kilome ter waterkering en 50.000 inwoners. Maar het is voor het eerst sinds zijn benoeming dat hij een dergelijke kritie ke situatie meemaakt. Hij lacht: „Het is een ervaring, maar ik had toch liever dat de dijken hoger waren." Vorige week zaterdag, na de angstige berichten uit de aangrenzende polder gebieden, sloeg de paniek plotseling toe. Het crisisteam, officieel het Regionaal Coördinatieteam met daarin de dijk graaf, politie, brandweer, GGD, Rijks waterstaat en de vier gemeenten Wer kendam, Woudrichem, Aalburg en Dus- sen, werd met spoed bij elkaar getrom meld. „Ze wilden weten hoe ik de situatie inschatte. Ik zei toen: ik ver wacht zeker hoog water. Als de dijken breken, loopt het hele gebied hier vol. Daar schrokken ze toch wel van. Vooral toen bleek dat er geen rampenplan was. Geef je een seintje als het zover is, vroegen ze. Nee, zei ik toen, zo werkt het niet. Ik heb wel tien keer moeten uitleggen dat ik een dergelijke beslis sing niet neem. Ik ga over de dijken, ik meld als er scheuren zijn of als de dijken afbrokkelen, maar de burge meesters dragen de verantwoordelijk heid voor de burgers. Zij moeten uitein delijk het besluit nemen om te evacue ren. Toen is iedereen snel aan het werk gegaan om een draaiboek te maken. Dat ligt nu keurig netjes in de kast. Het crisisberaad komt iedere dag bijeen. We zijn waakzaam, de dijken worden per manent in de gaten gehouden." De telefoon van het Hoogheemraad schap heeft de afgelopen week rood gloeiend gestaan. Vijf lijnen, dag en nacht. Duizenden telefoontjes. Er was echt angst "onder de ReVolking^zegt'" Snoek. Na iedere televisie-uitzending steeg het agntal telefoontjes fors. „Vooral toen de commissaris, Houben, dinsdag hier met een helikopter landde, schrokken de mensen zich een hoedje. 'Oei, er zal wel wat aan de hand zijn', zeiden ze. De volgende dag kwamen hier hele colonnes evacués met aan hangwagens vol huisraad voorbij. Ie dereen had toen dezelfde paniekerige vraag: houden de dijken het?" De autochtonen belden echter niet. De dijkgraaf: „Die raken niet zo snel in paniek, die kennen het water." Een felle discussie in het crisisberaad leverde de vraag op in welke mate de bevolking geïnformeerd moest worden. Moesten de mensen wel of niet worden voorbereid op een evacuatie? De ene burgemeester wilde niets zeggen, de andere juist alles. „Ik ben van mening dat je geen onnodi ge paniek moet zaaien. Je moet pas over evacuatie praten ais het echt nodig is. En verder moet je zorgen dat je je zaakjes goed geregeld hebt." De waterschapsbestuurder geeft toe on zekere momenten te hebben gehad. „De eerste dagen dacht ik zelf: kalm aan, het water is er nog niet. Ik heb wel vaker het water tegen de dijk zien klotsen. Maar ja, toen de Tielerwaard en de Bommelerwaard geëvacueerd werden kreeg ik het toch even 1» nauwd. Dan denk je, doe ik het w goed? Het is toch een grote verantwoo delijkheid. Maar de dijkwachters den: 'Je hoeft je geen zorgen te make de dijk dondert er echt niet uit'." De vrees voor het water begrijpt Snol heel goed. Zelf heeft hij angstige heti neringen overgehouden aan de watei noodramp van 1953. Het water kwa met grote golven aanzetten toen zi vader besloot het huis te verlaten, stonden tot borsthoogte in het watf We moesten worstelen om aan de di in Dussen te komen. Niemand zei ie maar we dachten allemaal hetzelfde: redden we niet. Mijn 85-jarïge moed belt nu iedere avond om elf uur. Di zegt ze: blijf maar weg van de di; jongen." De dijkgraaf uit Hank vertelt al jat 'geweldig achter dijkverzwaring i sjouwen'. Maar de vele plannen lopi vast in inspraakprocedures en politiel onwil. Net als vele andere waterscha; pen loopt Alm en Biesbosch de a pen jaren tegen een muur, wanneeree plan voor dijkverzwaring werd ing diend. Steeds wordt de zaak stilgelegd Met een vinger op de kaart vei Snoek bij iedere paar centimeters di van particuliere belangen, bezwaarpw cedures en milieu-effectenrapportages Maar toch komt het goed, gelooft h Als het aan hem ligt, zijn de dijken 2004, kosten 120 miljoen, fors op( hoogd en versterkt. Minder vertrouwen heeft hij in de plo selinge daadkracht van de politiek Den Haag. „De politici roepen nu: A we dit geweten hadden...! Dan denk i mens, mens, je bent bestookt met info matie. We hebben hier vele kamerledf Ontvangen en in bussen rondgerede: Een dergelijke reactie vind ik daan» oneerlijk." Zoals het er nu naar uitziet, is Nederland ontsnapt aan een nog grotere ramp. De verweekte dijken hebben het gehouden. Langzaam zal in de riviergebie- den het normale leven zich her stellen. De angst die zovelen in de afgelopen tijd in zijn ban had, zal wegebben. Ze zal ech ter latent aanwezig blijven zo lang niet de menselijke zeker heid bestaat dat kaden en dij ken bestand zijn tegen nieuwe aanvallen van het water. Te hopen is daarom dat de dijk- verbetering niet opnieuw zal stranden in langdurige discus sies. Daarvoor is al meer dan voldoende tijd genomen. 'De plannen zijn klaar, het geld is er en als dat te weinig blijkt dan moet er meer komen', zong mi nister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) in het dezer dagen steeds groter wordende koor van krachtdadige bestuurders. Het wassende water heeft de politiek de ogen geopend. Pre cies zoals na de stormvloed in 1953. Het schaamrood stond de politici op de kaken. In nogal wat verwijten over en weer ont brak de nuance. Men kon mak kelijk de indruk krijgen dat er in tientallen jaren helemaal niet is omgekeken naar de rivierdij ken, dat de politiek zich verloor in oeverloze discussies en zich in de luren heeft laten leggen door de milieubeweging. De werkelijkheid is genuanceerder. Het feit ligt er dat de beveili ging van het land tegen de zee ten koste is gegaan van het onderhoud en de versterking van de rivierdijken. Dat is een door alle politieke partijen on dersteunde keuze geweest. Een keuze die vrijwel direct na de stormvloed van 1953 werd ge maakt en die tot in de jaren negentig het beleid heeft be paald. Nog in februari 1989 ver dedigde de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, Neelie Kroes, het onttrekken van aan kwart miljard gulden aan het budget voor het verbe teren van de rivierdijken met een beroep op de economische betekenis van west-Nederland. „Eerst moeten de economisch belangrijke delen van. Neder land verbeterd worden. De vei ligheid van de ver onder de zeespiegel gelegen Randstad heeft een hogere prioriteit dan de bescherming tegen hoog op pervlaktewater van de grote ri vieren." De Kamer sprak haar niet tegen. Diezelfde keuze lag in de re geerakkoorden van de eerste twee kabinetten-Lubbers (van CDA en WD). De waterwerken in het westen moesten in 1990 voltooid zijn, de rivierdijken zouden in 1998 op de gewenste sterkte zijn gebracht. Dat laat ste eindjaar is keer op keer, als gevolg van de bezuinigingsdrift, verschoven. Al in haar eerste begroting - voor het jaar 1990 - moest minister Maij- Weggen meedelen geen moge lijkheid te zien om extra geld vrij te maken om de versterking 'voor de eeuwwisseling af te ronden'. Dat zou nu 'omstreeks 2004' worden. Een motie van SGP, PvdA en CDA, om toch vast te houden aan deze eeuw werd door de minister ernstig ontraden. De Kamer nam de motie niettemin aan, maar legde zich een half jaar later toch bij het nieuwe tijdschema neer. Twee jaar later werd het einddoel verschoven naar 2008. Bovenstaand uitstapje in de re cente geschiedenis leert dat de Kamer zich uiteindelijk altijd heeft neergelegd bij bezuinigin gen op - en ten gevolge daar van uitstel van - het program ma-voor dijkversterking. Geen enkele fractie kan zich op dat punt beter voor doen dan de andere. Er is door de jaren heen vrijwel altijd kamerbrede steun geweest voor het beleid van achtereenvolgende kabinetten. Dus als er al sprake is van schuld van de politiek dan van collectieve schuld. Gaat het dan ook niet aan om de milieupartijen D66 en GroenLinks als de grote vertra- gers van een efficiënte aanpak van de dijkversterking aan te wijzen? Samen met de milieube weging leken zij deze week de verantwoordelijkheid voor de overstromingsramp op zich ge laden te krijgen. Het WD-ka- merlid Van Rey eiste voor zich de rol van openbare aanklager op. Door het voormalige kamer lid Ria Beckers af te schilderen als de baarlijke milieuduivel in persoon, ging hij over de schreef, zoals hij inmiddels zelf erkend heeft. Blijft over zijn verwijt dat de milieubeweging en in haar kielzog GroenLinks en D66 een doeltreffende aan pak van de dijkverbetering heb ben weten te voorkomen. Een korte historische schets. Al in 1977 doet de commissie- Becht aanbevelingen voor ver sterking van de rivierdijken met zo goed mogelijk ontzien van het landschap en de cultuurhis torische waarden van het rivie rengebied. Die aanbevelingen worden door overheid, politiek en milieubeweging gedeeld. Maar in de praktijk worden ze niet opgevolgd. Integendeel, Rijkswaterstaat gaat nogal niets ontziend te werk bij dijkverbe- teringen. Dan komt de milieubeweging in het geweer. Terecht, want de overheid houdt zich niet aan haar woord. In 1993, als de commissie-Boertien weer eens heeft aangegeven hoe dijkver betering tot stand kan worden gebracht in een evenwicht tus sen veiligheidseisen en milieu belangen, doet de Kamer in een motie die mede is ondertekend door de WD, unaniem een uit spraak die aangeeft wat er is mis gegaan. Over de aanbeve lingen van de commissie-Becht zegt de kameruitspraak: '...dat het beter volgen van deze aan bevelingen naar de letter en vooral naar de geest een beter resultaat en een breder draag vlak zou hebben opgeleverd.' Daarmee wordt het gelijk van de milieubeweging erkend. Nimmer in de discussie tussen 1977 en nu hebben de Kamer als geheel of de WD of Van Rey zich gekeerd tegen de inzet van de milieubeweging om dijkver sterking met behoud van de veiligheidseisen zo milieuvrien delijk mogelijk uit te voeren. Dat neemt niet weg dat mi lieuactivisten in het rivierenge bied elke kans hebben aange grepen om zich te verzetten, bijvoorbeeld door de door de wet gegeven mogelijkheid tot verweer tegen onteigening tot in den treure uit te buiten. Dat neemt evenmin weg dat D66 en GroenLinks zich in de Kamer bij voorkomende gele genheden minder duidelijk heb ben uitgesproken voor dijkver sterking dan andere fracties. In hun stemgedrag door de jaren heen ontbreekt de consistentie. Zo stemden zij in april 1991 voor een motie waarin vanwege de veiligheid hoge prioriteit werd gegeven aan de dijkver sterking. Maar twee jaar later, april 1993, stemmen ze tegen een soortgelijke motie, waarin de aanbevelingen van de com missie-Boertien, politiek wer den vertaald. Een motie die bo vendien uitdrukking was va het feit, dat de kloof tussen dijkenbouwers en milieubewe ging over een uitgekiende ve - sterking van de dijken voor e belangrijk deel was gedicht. Tussen ecologie en econoffl tussen milieu en grote inu structurele werken zal alt] een spanning bestaan. spanning die heel makkelijs schijntegenstellingen kan w den verwoord, zoals in de atg lopqn dagen ook weer een gebleken. De net-niet-dijkd braken brengen het gevaar zich dat het milieu voorlangei tijd in het verdomhoekje ïstr plaatst. Dat zou zeer te betreu, ren zijn. Want een leefbaar is méér dan veilig m le achter de dijk te kunnen wonew Hoewel dat nu natuurlij allereerste is dat de slacih JJ van de ramp van harte g g moet worden. VERVOLG VAN VOORPAGINA De actie uitstellen lag voor tand, erkent Olsthoorn. „C een week met de actie begin) zou ideaal zijn. Dan is de d weg, letterlijk en figuurlijk, waren echter al volop bezig adverteren in kranten en het zenden van reclamespotjes op levisie en radio." Een vergelijking met de Stich Foster Parents Plan die de ac week wèl naar een latere da verschoof, gaat volgens C hoorn mank. „Wij hebben van die showachtige televisie- tredens. Foster Parents werkt ders. Die stichting heeft bijvc beeld een compleet telefoontjl dat nu trouwens ingeschal werd voor de uitzending om in te zamelen." Om toch nog het een en andi is de stichting druk di de om de wervende spotjes een schappelijk prijsje wat la: over het televisiescherm te li dansen. „We schrijven een a; contacten aan en hopen maai de reacties positief zijn. Niet ons, maar voor die leprapatië die onze hulp heel hard n hebben." Den Haag (anp) - Veehoui die hun stallen hebben moe ontruimen, krijgen de ko; van de evacuatie van vee va dig vergoed tot een nog nade bepalen maximum. Dat g ook voor tuinders die hun sen hebben moeten ontruimt De vergoeding van de evacua kosten voor veehouders en tij ders staat verder los vanj schaderegeling die geldt ter van waterschade, geen sprake van een e, risico of van een drempel. Dat heeft het ministerie Landbouw gisteren bekent Haakt. De agrarische bedri kunnen dus rekenen op een ka tegemoetkoming, want overige bedrijven krijgen evacuatiekosten niet vergoei Voor agrariërs met watersc geldt wel dezelfde regelin voor overige bedrijven: drempel van 2.000 gulden ei vergoedingspercentage vai Procent. Boeren en tuinder; voor de tweede keer in kortt «n vergoeding moeten aar| geldt eveneens een dren van 2.000 gulden, maar zij 1 gen een vergoedingspercen van 90 procent. De vergoeding geldt voor sc.. aan gebouwen, apparatuur en gewassen. Ook schade "et teeltplan, de aanleg nooddijken, alsmede de oj ®ngskosten vallen onder d gehng. nf onze correspondent I - r! Anderhalf miljoen, I beeftm8dn^ mili°en gul| besi-i if EuroPese Comml sSl i gesteld voord 'joffers van dewatersnl ti, *?'g naar de zin vanl dat bij de commissi g^gen op meer hulp. üeu c°mmissaris voor «.(ie Deense RittBjerreg; miliiÜ en dat de ande j. en ecu noodhulp moet -ri a's een symbol °rt6r JacTues Santer ,11_®-Jhssie had zich laten vallij 'e had zich laten <10171- v'er relatief rijke vede ls proffen en dat de. dkvanV361?1, niets geven een Daa5u Vler getroffen la aldus "onderd duizend se Ar£g wordt in het Zuid ter Dp r,0^ mitiatief van r hfJi Boer van VROM t: infi Vel k -> KÜM pesemii- beraad van de i 'eroveri leaministers over d ?ePraat Samel ander» ?ePraat. Same: hi Rjjn vier landen aan ie'ander'lDe Boer bekii' Vin11 unnen komen t denj. Hp mim+nii-ï litta yan de ruimtelijk n de stroomgebiede

de Stem | 1995 | | pagina 2