*Een half-pipe zou te gek zijn' OE TANTE O O 0 O 0 Kakker of alto: het is allemaal uiterlijk 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 (18) A girl like you - Edwyn Collins 0 (36) Flying high - Captain Hol lywood Project (33) Right beside you - So phie B. Hawkins 0 (35) Ayayay cielito - T.N.N. Vakantie- baantje in Amerika? Geen winnaar Kerstcrypto 1) No limit - Irene Moors de Smurfen 2) Wonderfull days - Charlie Mental Theo Lownoise 6) Tears don't lie - Mark 'oh 3) Waarom nou jij - Marco Borsato 9) The la-la song - The Talk of the Town 5) Stay another day - East 17 8) Hyper hyper - Scooter 4) I will survive - Hermes House Band 7) Zombie - The Cranberries (17) Max don't have sex with your ex - E-roctic (10) Love religion - U96 (12) The second walz - Andre Rieu (11) Dromen zijn bedrog - Marco Borsato (16) Let me be your fantasy - Baby D (13) Another night - Mc Sar the Real Mccoy (19) Geen house maar strauss - Andre Rieu (15) Circle of life - Elton John (24) Oh baby i- Eternal (32) She's a river - Simple Minds (23) I alone - Live 0 0 A (25) Geef me hoop jomanda -Gyp 0 (27) Deveny - Mare Daniels (14) Sympathy for the devil - Guns 'n Roses (41) Slavenkoor carnavales- que - Assekruus 0 (30) Kleine vogel - Arie Pas- schier (40) Love me for a reason - Boyzone 0 (21) Always-Bon Jovi (20) A date with you - Rene Froger (38) De glimlach van een kind - Willeke Willy Alberti (37) Candlelight - Vanessa David Mcwilliams -) Somebody real - Bit Ma chine Feat. Daisy Dee (29) Here comes the hot- stepper - Ini Kamoze (-) Mercedes benz - T-spoon -) Them girls - Zig and zag -) Don't tell me - Van Halen (44) Burning heart - Vanden- berg 0 (31Een doodgewone kat - Joel (47) Sweetness - Michelle Gayle -) Can you feel the love to night - Elton John -) Willem tell - C'est tout 0 (22) Short dick man - 20 Fin gers -) Het naaimachine lied - Andre van Duin 0 (28) Love song - Mark 'oh (48) Whatever - Oasis 0 -) Johnny make believe - Golden Earring (46) Stay with me forever - Definition of joy ©Stichting mega-top-50 EindredactiePaul Vertinden Vaste medewerkersMuriel Boll Liesbeth Oeseburg, Marjolein Rotsteeg. Reacties: Vind je jezelf heel interessant, heb je een goed idee of wif je gewoon je gal spuwen? Schrijf of bel naar: Ragazzi, Postbus. 3229. 4800 MB Breda. Micha, Ralf en Daan leven zich uit bij het Stadskantoor. FOTO'S ARYAN JANSSEN Door Mark Flapper Noem ze niet skeelers want dat geldt bijna als een vloek. Skaters hebben in line-skates aan hun voeten en niets minder. Met die in-liners draaien ze soepele bochtjes, springen van trap petjes af en rollen zelfs over de treden, voor- én achteruit, naar beneden. Het verschil is voor de gemiddelde leek moeilijk te zien want het gaat tenslot te om één wieltje. Skeelers hebben er vijf, skates hebben er vier in-line staan. Daardoor ben je met skates een stuk wendbaarder. „Vergelijk het maar met gewoon schaatsen," zegt Micha Prenen (18) uit Breda en sinds kort fanatiek skater. „Skeelers zijn dan noren en in-line-ska- tes ijshockeyschaatsen. Maar met in-li ners kun je veel meer kanten op." En je hoeft dus ook niet te wachten tot er ijs ligt. Micha is regelmatig met zijn vrienden te vinden op één van de weinige plek ken in Breda waar je kunt skaten: het stadskantoor aan de Claudius Prinsen laan. Daar leven ze zich uit in spron gen van trappetjes, afdalingen over de lange trap naar de fietsenkelder en ook in het grinden. Ralf Anema (20) uit Chaam probeert dat laatste op een vrijstaande trapleu ning. Met de hulp van Daan de Bruijn (20) uit Breda gaat hij met zijn skates dwars op de leuning staan en laat zich zo naar beneden glijden. „In de video films over skaten springen ze er rij dend op en glijden dan naar bene den," vertelt hij. „Maar ik heb dat nog nooit gedaan dus ik probeer het eerst maar eens zo." Op de horizontale leu- rtinkjes is duidelijk te zier» dat er flink Bij het oefenen van de trucjes vallen de jongens regelmatig. Pols-, knie- en elleboogbeschermers zijn daarom on misbaar voor de skater die een beetje wil tricken. Zal wel duur zijn? „Ligt er maar net aan watje koopt," vertelt Micha. „Als je een beetje goede skates wilt hebben, kost je dat tussen de 150 en 600 gulden. Beschermers voor je polsen, ellebogen en knieën zijn ongeveer 30 gulden per paar." Voor zo'n 250 gulden kun je dus al aan de gang. Maar bij iedere speelgoed winkel hebben ze toch wel goedkope re in-liners? Die suggestie wordt een beetje wegge lachen. „Daar moetje echt niet dit soort stunts op gaan proberen," raadt Micha af. „Als je dan twee keer een sprong hebt gemaakt, knallen gewoon de schoenen van je skates kapot. Met die dingen moet je alleen maar flat rij den." Rechtdoor dus. Voor echte in-li ners moet je naar een goede sport zaak. Maar ook de betere spullen gaan ka pot, weet Daan uit ervaring. „Ik moet nu uitkijken met springen want anders kost het me mijn tenen," beweert hij. De neus van zijn rechterskate ligt in derdaad helemaal open. „Dat komt door het afremmen als je een sprong maakt." Als Daan vervolgens een sprong van de trap maakt, is duidelijk te zien wat er gebeurt. Om de klap op te vangen veert hij door zijn linkerbeen en schraapt hij met de voorkant van zijn rechterschoen over de grond. Als hij ook nog zijn evenwicht verliest, sprin gen er zelfs vonken van de wieltjes af. Een ware slijtageslag voor zijn in-li ners. De kleren van de jongens vertonen osd-ö <J>Ö preL S 8 s-fa 2.33 g- grote slijtplekken maar dat hoort er bij. „Je moet gewoon een beetje wijde kleren aandoen," legt Micha uit. „Dan kunnen je knie- en elleboogbescher mers eronder. Het is een beetje dezelf de mode als van skate-boarders." Naast een soort eigen 'kledingline' hebben de skaters ook hun specifieke muziekvoorkeur. „Skate-muziek is een soort hardcore of punkrock," probeert Ralf te verduidelijken. „Bands als Off spring, Pennywise en Bad Religion bij voorbeeld." Met de wilde stunts begeleid door hun eigen muziek kunnen de skaters voor sommige mensen een bron van over last zijn. Nooit last met de portier van het stadskantoor? „We zijn wel eens weggestuurd maar we worden meestal met rust gelaten," zegt Daan, terwijl een paar stadswachten rustig langs- wandelen. De jongens kunnen dus rustig hun gang gaan op de bordessen van het administratieve hart van Breda. Ze moeten alleen goed uitkijken dat ze met hun capriolen niet tegen langsko mende fietsers botsen. Meestal geeft dat geen problemen. Om zich echt uit te kunnen leven, gaan ze regelmatig naar andere steden waar ook leuke plekjes zijn. Een beetje noodgedwongen. „Ik wil het liefst dat er hier in Breda een plek is waar ieder een terecht kan," zegt Micha. „Nu hebben we nog niets, maar als we nou in het Valkenberg een plekje konden krijgen met een half-pipe erop, dat zou wel te gek zijn. Het park staat nu toch helemaal op zijn kop." Daar zit wat in. En voor de nietsvermoedende parkbezoeker moet het een leuke ver- O- ET cr F-* JD (D «-«; CO ta p. co 2 LP ffi prg-js S 3. os sT d, (O (U 03 - prTo co S, g 2- EL 2 w 3. 3 2 S"3" n Henry Rollins kan maar beter stoppen, Edward Furlong wordt door zijn vriendin misbruikt en Meryl Streep trainde zich bijna dood voor A river wild. Kommer en kwel in de populaire tijd schriften. Smullen dus. Een achtergebleven punker be schrijft in Webber zijn tien ja ren als fan van Henry Rollins. Voorspelbaar: Toen hij echt be kend werd, was de lol ervan af, volgens de 'kenner'. Rollins is nu schattig, de scherpte is weg, hij heeft een contract bij een groot platenlabel; kortom, hij kan maar beter stoppen. Neem dan de jaren tachtig, toen de hard- rockende spierbundel nog deel uitmaakte van Black Flag. „De zanger schreeuwde zijn longen naar buiten. Een gestoorde gek die zich bij elk concert met glas opensnijdt. Die het publiek be spuugt en trapt. Toen droop de intensiteit eraf." Je raadt het al, toen MTV aandacht ging beste den aan The Rollins Band was het uit met de pret, beweert de schrijver. De mening van een 'kenner', dus ach... Op de ach terpagina een onmisbare Web- ber-opmerking: Hoeveel airmi- les is dammen met Cindy? Edward Furlong (16 jaar, Termi nator 2) heeft een relatie met Jacqueline Domac (30 jaar, zijn privé-ierares). Okay, dat moet die jongen zelf weten. Toch bleef het lang rondcirkelen, na het lezen van een interview in de Hitkrant Furlong's tante, bij wie hij lange tijd woonde, over die lerares: „Ze is een para siet die op geld uit is. Ze maakt misbruik van een puber." Even later vermeldt het artikel dat Edward dezelfde tante uit huis heeft gezet, nadat ze zijn vrien din had bekritiseerd. Dat ver klaart het 'vuilspuien' enigszins. Het interview met de jonge ac teur loopt verder over van zijn ambitieuze levensinstelling, om het niet direct arrogantie te noemen. Edward denkt een gro tere ster te worden dan Schwar zenegger; de filmacademie is niks voor hem („daar moet je bijvoorbeeld een rotte tomaat nadoen, dan leer ik het liever in de praktijk"). 'Is er een nieuwe Meryl Streep opgestaan', vraagt het blad Viva zich af in een interview met de actrice. In de film A river wild manouvreert ze met een rubberen boot door een onstui mige rivier. Streep heeft hard moeten trainen om al die actie aan te kunnen: „Ik roeide net zo lang totdat ik het water in- donderde." Heel wat anders dan de huilerige films waar ze bekend mee is geworden, stelt Viva. In het gesprek verder veel aandacht voor Streep als moe der. Michiel van den Broek Door Muriel Boll Kakkers, housers, alto's of hard-roc- kers... Ook al wil je zelf misschien helemaal niet bij een bepaald kliek je horen, toch krijg je vaak een eti ket opgeplakt. In je eentje kun je je op het schoolplein on wijs 'Remi' voelen, zoals iemand het uitdrukte. Dan zoek je toch maar een groepje op omdat dat veiligheid geeft. Ben je dan gelijk een meelo per? Het Ragazzi-panel be sprak het fenomeen 'kliek jes'. Isabella Roos vindt zichzelf absoluut geen kakker, maar ze is wel eens zo genoemd. Omdat ze geen sport schoenen draagt en geen per manentje heeft, denkt ze. „Ik wil geen meeloper zijn, niet bij één groep horen, ik wil normaal met iedereen bij ons op school omgaan," zegt ze. „Echte kakkers heb ben schijt aan iedereen, vinden het belangrijk wat je vader doet en vin den zichzelf geweldig." Martijn de Roo vertelt, een beetje verontwaardigd, dat hij een keer 'Johnny' is genoemd. Toen had hij een winterjas met motieven aan, terwijl hij op een Gile- ra-brommer rondreed. Eén keer die combinatie en je hangt. „Het is allemaal geba seerd op het uiterlijk", zegt Lotte van Kempen. Zelf draagt ze kistjes en heeft ze rood geverfd haar, dus wordt zij 'alto' °el,ia Roos O genoemd. Ze geeft toe dat ze ook wel overeenkomsten met die Maakt het ook niets uit waar ze uit gaan? Martijn was een paar weken geleden in de Belgische discotheek High Street. „Daar zag je alles door elkaar en ik had de avond van mijn leven. Het maakt me niets uit waar ik gezien wordt." Dat geldt ook voor Lotte, maar er zijn tenten, meestal kaktenten, waar ze 'geen reet' aan vindt. Er zijn ook kroe gen waar niet iedereen binnen komt, types met - trimschoenen en gouden 'a Malm 0 kettingen bijvoorbeeld, „van die Johnny's, en die gaan meestal met Anita's". In de brugklas spelen kliekjes nau welijks een rol, ook niet in de hoog ste klassen. Kliekjes ontstaan vooral in de klassen daar tussen, maar het is niet overal hetzelfde. Isabel la: „Ik kwam als een blije brugpieper van een kleine basisschool in Rijen waar niemand bui tengesloten werd, en dan ontdek je ineens dat ze op '477 Backus^ andere basisscholen al lang aan groepjes gewend waren." Laatst zag Steffen een groep 'echte kakkers' een joint roken in een kof fieshop. Steffen: „In koffie shops komt iedereen, daar zijn geen groepjes." Lot te denkt dat dat komt omdat muziek daar ook niet zo'n belangrijke rol speelt. Buitenlandse jongeren worden bijna nooit in een kliekje ingedeeld, valt de panelleden op. Ze worden als één groep beschouwd, de buitenlanders. Ook al ziet iemand groep vertoont en dat het logisch is dat ze daarop wordt aangesproken. „Maar ik kleed me zo, omdat ik me er lekker in voel. En een shirt van The Doors draag ik omdat ik dat lekkere muziek vind." Het heeft alles te ma ken met vooroordelen, vindt Steffen Backus. „Op house-parties wordt veel xtc geslikt; .y dus hou je van house, dan 61 van «empe^ ben je een slikker." Dus wie alleen op het uiterlijk af gaat, krijgt vaak een heel verkeerde indruk. Zo wordt Steffen bij hard-roc- kers ingedeeld; iedereen weet ook dat hij van die muziek houdt, „maar sommige hard-rockers op school vind ik echt niet leuk". Bij hem op school zit een meisje dat er de ene dag vrij 'Anita' uitziet, dan weer vrij kak, en soms lijkt ze een 'massakonijn'. Ze heeft zo'n uiterlijk dat ze alles kan zijn. Ilona Malm: „Maar het blijft hetzelfde meisje. Je moet er doorheen kij ken". Het maakt geen van de panelleden iets uit hoe iemand eruit ziet. 'Jn de Roo er nog zo alternatief uit. „Bij ons op school zit een donker meisje dat er vrij alto uitziet, maar in de pauzes gaat ze altijd bij an dere buitenlandse jonge ren staan," zegt Lotte. Kun je eigenlijk altijd al to zijn, of pas je je soms toch aan? „Er zijn zoveel alto's dat het niet meer alternatief is," zegt Stef fen tussen neus en lip pen door. De panelleden zijn het erover eens dat je je bij sollicitaties beter wat kunt aanpassen, ook al wil dat helemaal niets over je kwalititeiten zeggen. Met een neusbel maak je minder kans en lange haren kunnen ook niet overal. „Ik heb een keer bij McDonald's ge- I solliciteerd, en daar zei- r den ze dat ik mijn staart er af moest knippen, als ik er wilde werken," zegt Steffen. Het heeft natuurlijk iets vreemds, want met een scheur in je broek ben je niet meteen tuig, en een pak maakt je niet meteen keurig. Ilona: „Ik zie er altijd ge woon uit, dus ik hoef me niet aan te passen". „Massakonijn", roept ie mand plagend. Ben je minimaal 18 jaar en wil je komende zomer enkele maan den werken in de Verenigde Staten? Dan kun je woensdag 8 februari naar de Camp Directors Fair in Amsterdam. Op deze beurs zijn zo'n vijftig Ameri kaanse zomerkamp-directeuren aanwezig om meer dan drie honderd mensen aan te nemen voor een vakantiebaan in de VS. De fair is georganiseerd door Camp America en Travel Active Programmes. Via Camp America hebben de afgelopen jaren ruim 80.000 jongeren uit de hele we reld in een Amerikaans 'sum- mercamp' gewerkt. Camp America zoekt jongeren die ervaring hebben in het wer ken met kinderen, begeleiders van sporten of mensen met creatieve vaardigheden. Ook verpleegkundigen, koks en scouts zijn welkom. Jongeren die mee willen doen, betalen zelf 585 gulden. Daar voor krijgen ze een retour vlucht, verzekering, visum, kost en inwoning en zakgeld. De beurs wordt gehouden in het Euretco, Delftlandlaan 4, Amsterdam. Om 12.00 uur gaan de deuren open. Telefonische info is te krijgen bij Travel Acti ve Programmes: 04780-88074. De crypto in de jongerenbijlage Jon gelui, heeft voor veel hoofdbrekens gezorgd, maar uiteindelijk geen 100 procent goede oplossingen opgele verd. Veel inzenders wisten geen raad met vraag 3: Meditatie voor Japanse stu denten (zes letters). Het antwoord daarop luidde: Rit-zen. Zen is immers een Japanse meditatievorm. Ook vraag 9 stelde merkwaardig ge noeg veel inzenders voor problemen. Die vraag luidde: Actueel Italiaans (7 letters). Daar was het juiste antwoord de titel van deze pagina: Ragazzi. Omdat er geen goede oplossingen waren, reiken we geen eerste prijs uit, wel een tweede en drie derde prijzen. De tweede prijs (groot 100 gulden aan cadeaubonnen) gaat naar J. Hoogste de in Bavel. De drie derde prijzen (elk 50 gulden groot) gaan naar Monique van den Oever uit Breda, Reinier Loois uit Oudenbosch en Daniël Beerens uit Et- ten-Leur. De winnaars krijgen hun prijs zo spoedig mogelijk thuis gestuurd. 3 3* S g

de Stem | 1995 | | pagina 28