I Teel scholieren in problemen Bedrijfsleven Midden-Zeeland positief over bijdrage WOV Werkstraf voor inbraak Schepen wijken voor auto's Koppeling WOV en Sluiskil is chantagepolitiek' DE STEM Rij-ontzegging en boete voor Zuiddorpenaar Lederwaren Sociaal Medisch Team werkt goed samen met De Rietvliet in Hulst iST 6We moeten samen verder' en proletarisch frietje Staking van streekvervoer in Zeeuws-Vlaanderen lijkt nu definitief voorbij Provincie soepeler met uitbreiden van campings Kerncentrale Borssele anderhalve maand dicht GEMEENTE AXEL [heiden inzameling n-chemisch afval Waterschap De Drie Ambachten BEKENDMAKING j, in hotel „Au Port", Waterpoortstraat 1 te Philip- lopenbare vergadering zal worden gehouden van jne vergadering van het waterschap. pROFIL Z KLAASSEN f van der Spa evacues Executie verkoop Aantal in Terneuzen blijft stabiel patenlid Woudstra bij start verkiezingscampagne Delta Anders: Maandag geen sirene door de watersnood JARI 1995 X 7# 1 en wethouders van Axel maken bekend dat het n afval zal worden opgehaald in de week van 6 ti a.s. De speciale milieu-wagen zamelt het klein- Jal van particuliere huishoudens in volgens de (route, die iedere 2 maanden terugkeert: Maandag 6 februari a.s.: gedeelte binnen de bebouwde kom, gelegen lanjestraat, de Kerkdreef, Stationsstraat, Singel- pel en de Zuidsingel. Dinsdag 7 februari a.s.: gedeelte binnen de bebouwde kom, gelegen ten Stationsstraat, Kerkdreef, Oranjestraat, alsmede |en Drieschouwen. Woensdag 8 februari a.s.: ^e/vanaf de bebouwde kom Hoofdweg Noord tot Kern Koewacht vanaf de Bonte Koe tot aan de fis Heikant (gemeente Hulst), inclusief de be- Donderdag 9 februari a.s.: j en de buurtschappen: gedeelte Axelse Sassing- |k-Schapenbout-gedeelte Spui en Magrette en ge- Steenovens en Kijkuit en de Axelsestraat enz, tele buitengebied voor zover niet genoemd onder pe routes. Vrijdag 10 februari a.s.: de gehele Noordpolder en de Oudeweg, de Vaartstraat en de Noordpolderstraat. In u het klein-chemisch afval persoonlijk af te ge- ervoor bestemde speciale milieubox. ir kunt u deze week tevens op de volgende vaste jen èn tijdstippen aantreffen: dinsdag 7 februari a.s. van 18.00-18.30 uur, vóór het stadhuis; tracht: woensdag 8 februari a.s. van 18.00-18.30 uur, op het Kerkplein; florpe: donderdag 9 februari a.s. van 18.00-18.30 uur, op het Dorpsplein, luari 1995 (Burgemeester en wethouders voornoemd, IW.J. de Graaf, burgemeester 1J.P. van Sabben, secretaris f van het waterschap De Drie Ambachten maakt ht op donderdag 16 februari 1995, aanvang |nda staan onder meer de volgende punten: en medewerking realisering uitbreidingsplan ge- t Terneuzen in de Nieuw Othenepolder; over- t wegen. Ircomplex"; rijksbijdragen beheer en onderhoud Veringen, muskusrattenbestrijding. [ing Heffingsverordening verontreiniging opper- /vateren 1986. j kwijtscheldingsbeleid/aanpassing kwijtschel- l-egeling. itingswijziging no. 2, dienstjaar 1995. la met bijbehorende voorstellen ligt vanaf heden Intooruren voor een ieder ter inzage in het water lis, afdeling algemene zaken, Korte Kerkstraat peuzen. n, 4 februari 1995 De dijkgraaf voornoemd, W.A. Gosselaar. Gebruikte fietsen Gazelle Primeur - dames, trommel, 3-versn. 490.- ,-azelle Primeur - heren, trommel, 3 versn. 450.- rjzelle Superieur - spec., trommel, 5 versn. 550.- pjleigii Society - heren, trommel, 3 versn. 425.- Sparta- dames, 3 versn. 325.- PASSAGE - AXEL - 01155-61781 Zeeland ZATERDAG 4 FEBRUARI 1995 DEEL 1 jgdelburg - Het bedrijfsleven in jlidden- en Noord-Zeeland staat positief tegenover een bijdrage om je haalbaarheid van de WOV te vergroten. Secretaris R. de Blij van de Kamer van Koophandel in Midden- en Noord- Zee- and noemde de bereidwilligheid giste ren na een bijeenkomst met dertig on- -dernemers goed. Er zijn volgens De Blij door meerdere bedrijven concrete toe zeggingen gedaan. Om welke bedragen het daarbij gaat achtte hij gisteren van ondergeschikt belang. „We kunnen na anderhalve week actie voeren geen stand melden waar Den Haag van achterover slaat. Het gaat er ons om een positief signaal richting Den Haag af te geven. De bijeenkomst geeft ons voldoende hou vast om met de fondswerving door te gaan," zei hij in een reactie. ■De bijeenkomst donderdagavond werd hoofdzakelijk bezocht door bedrijven op Walcheren. De Blij is van plan om dat soort bijeenkomsten ook op Schou- wen-Duiveland en Tholen te houden. „Een goede persoonlijke voorlichting is cruciaal hebben we wel gemerkt." Daarnaast gaat de Kamer van Koop handel contact zoeken met branche- en koepelorganisaties. In totaal zijn aan de andere kant van de Westerschelde honderd bedrijven aan geschreven. In Zeeuws-Vlaanderen zijn zestig bedrijven door de Kamer van Koophandel gepolst. Inzet van de actie is om gedeputeerde J. Hennekeij volgende week bij een afron dend gesprek over de WOV met minis ter Jorritsma een (financieel) steuntje in de rug te geven. Hennekeij gokt op een bijdrage van vijf tot tien miljoen gulden van het bedrijfsleven. ■taart kiest u rovinciale inwoordigers ïkt voor je dige opleiding agd voor de 3r mmy Lambin ('Het vertrouwde beeld van afgemeerde binnenvaartschepen in dit deel van de oostelijke (towalarm in Terneuzen behoort over een paar weken tot het verleden. In opdracht van de pieente start in de week van 20 februari de gedeeltijke demping Van de kanaalarm. De aanleg van («parkeerterrein en de aansluiting van de Mr. Haarmanweg op de Schependijk maken onderdeel |»(M de stadsvernieuwingsactiviteiten die de binnenstad van Terneuzen momenteel op zijn kop ('Steil. Schepen wijken voor auto's. Water maakt plaats voor asfalt. foto's camile schelstraete Op dinsdag, 7 februari 1995, om 10-3° uur, vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komtvoor rekening van: C.H.P J- Claeys, wonende te Ax». I v.d. Moerestraat 18a en A.G.C. Danckaert, wonende te Hulst, Steensedijk 60. Te koop wordt aangeboden: 1 personenauto merk Nissan, Kenteken HX-27-GS, 1 personenauto merK Opel Kadett, kenteken KS-16-TH, 1 rotknM autoambulance, en verder te koop zal worden aangeboden. De plaats van verkoop is te Terneuz Rosegracht 1ingang achterzijde. De goederen zijr halfuur voor de verkoop aldaar te bezichtigen. Alleen contante betaling, geen opge|a' De verkoop vindt plaats in opdracht v de ontvanger van oe belastingdienst ondernemingen Goe vestiging Terneuze Tel.: 01150-81446. De deurwaarder, belast met de executie i Betestinprlifi"*' j terneuzen - Er hebben zich na (Wasdag geen evacués uit de tor overstroming bedreigde ge- isden meer gemeld bij de ge- tante Terneuzen. Het aantal (i)tervluchtelingen' is op vijf- Ijl® blijven steken. I te vijftien mensen (drie gezin- 1 uit de Gelderse Betuwe zijn jWvangen in vakantiehuisjes l-ï het recreatiecentrum De man in Hoek. is G. Christiaanse van de 1 ?®eente Terneuzen zijn de eva- ®a mensen met familiebanden Zeeuws-Vlaanderen en men- a die de streek nog kenden van Heger. Inkop particuliere adressen zijn %ns hem voor de (dreigende) ■'"stroming gevluchte mensen ""leaden of familie - opgevan- Omdat die mensen niet bij r! gemeente Terneuzen geregis- |®era zijn, heeft Christiaanse ffli beeld om welke aantallen legaat. Provinciaal coördinatieeen- voor de opvang van eva 's 8 inmiddels weer opgehe- Van onze verslaggeefster Oostburg - Als alle belang hebbenden er eenmaal van doordrongen zijn dat 'het sa men moet', kan de uitstroom vanuit Zeeuws-Vlaamse zie kenhuizen naar België best gestopt worden. De ondernemingsraad van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch- Vlaanderen heeft in ieder geval de indruk dat directie, bestuur, medisch specialisten en de me dewerkers van de ziekenhuizen er steeds meer van overtuigd geraken dat concentratie van de ziekenhuiszorg in Terneuzen een slechte zaak is. Ondernemingsraad van ziekenhuizen: Nu de bevolking nog. Want juist omdat een deel van de Zeeuws- Vlamingen regelmatig over de grens aanklopt voor medische behandelingen, gaat het niet zo als het zou moeten met de zie kenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaan- deren. Die groep bestaat uit zie kenhuis De Honte in Terneuzen, het Antoniusziekenhuis in Oost burg en de polikliniek in Hulst. Het onlangs gepresenteerde Haalbaarheidsonderzoek Sa- menwerkingsnetwerk ziekenhui zen in de Euregio Scheldemond wijst het schrappen van de 24-uurs zorg in Oostburg reso luut van de hand. De geografi sche ligging van Zeeuws-Vlaan- deren en de spreiding van de bevolking nopen tot meer loca ties, luidt de eindconclusie. En met die conclusie is de onderne mingsraad heel erg blij. „Op twee locaties werken is voor specialisten lastig," zegt or- voorzitter W. Engels. „Maar noodzakelijk wil je de concur rentie tussen de maatschappen niet aanwakkeren. Wij zijn blij met de uitslag van het rapport dat het concentreren van de zorg op één locatie, in Terneuzen dus, funest zou zijn voor de zieken huiszorg in Zeeuws-Vlaanderen. Iets wat wij als or al eerder hebben vastgesteld." Het meer-locatie-beleid vraagt extra geld en daar wordt door de directie hard aan gewerkt, zo meent de or. Naast een grote zak met geld voor het openhouden van het Antonius is er op dit moment vooral ook een cul tuuromslag nodig. Vooral de so lidariteit tussen de ziekenhuizen moet toenemen, aldus de or. De directie van de ziekenhuis- groep was gisteren niet voor een reactie bereikbaar. Van onze verslaggever Terneuzen - Van een hoop met oude fietsen, mis je een, twee wielen niet. Al' of niet met de pruimeboom-variant in gedachten, maar wel met een hoop drank in zijn lijf, gooide A. O. in sep tember van vorig jaar in Zuiddorpe een oude fiets in zijn koffer en reed weg. De rit was van korte duur. De politie vatte hem in de kraag en daar bleek een stuk van 2,26 milligram in te zitten, ruim vier keer zoveel als is toegestaan. Nauwelijks begon nen, kwam aan het 'Feest van de Schutters' yoor de Zuiddorpenaar abrupt een einde. En hij had spijt, ook gisteren nog, toen hij voor de politierechter in Terneuzen stond. „Pak voor mijn part voor tien jaar mijn rijbewijs in het weekend af, als ik mijn werk maar kan blijven houden," deed hij een emotio neel beroep op officier en rechter. Zij geweeklaag had niet meteen het gewens te effect. „Meneer komt hier maar met één boodschap: 'laat me mijn rijbewijs houden'. Maar dat hij met zijn dronken kop een kind had kunnen scheppen, is hij allang vergeten. Ik vind zijn zelfbeklag op de grens van misplaatst," aldus officier van justitie Huij- gen. Desondanks had hij toch een weeken dontzegging van negen maanden voor de man in petto, naast een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken, deelname aan de Alcohol Verkeerscurus en als klap op de vuurpijl een geldboete van vijfentwintig honderd gulden. Als het aan politierechter Verhoeven had gelegen, was O. er daarmee niet vanaf geko men. Hij vonniste conform de eis. ten 0nze verslaggever Itaj De koppeling r d?toltunnelWOV aan de Sluiskil is chanta- lïï is een P°ëinë "het college van gedepu- oe staten om te verbloe- J dat er pooit hard is ge- öien gan de sluiskil zo de bevolking gewenste j! bjststrekker Woudstra |Hj® 'ijdens de start van de ezmgscampagne van Delta Anders in Middelburg. Zoals ge meld is uit het bevolkingsonder zoek van De Stem gebleken dat een meerderheid van de Zeeuws- Vlamingen voor de komst van de tunnel bij Sluiskil is. Het heeft die liever dan de toltunnel WOV, waarvan de steun onder de be volking snel afkalft. De WOV- gedeputeerde Hennekeij en Commissaris van de Koningin Van Gelder zeiden gisteren in deze krant dat de tunnel bij Sluiskil er alleen komt als de WOV doorgaat. Woudstra gisteren: „In juni 1991 hebben wij, en ook andere frac ties, het college aangespoord om in Den Haag en ook in België aan te dringen op steun voor die tunnel, die zo belangrijk is voor de regio. Daar hebben we nooit meer iets op gehoord. Tot nu toe zeggen ze: er komt alleen een tunnel als de WOV doorgaat. Dat is chantagepolitiek omdat die koppeling nooit heeft be staan." Delta Anders gaat ook met an dere punten de verkiezingen in. Het motto is 'Zeeuwse kwaliteit, niet meer, maar beter'. Meer provinciale steun voor de land bouw, belooft de kleine partij de kiezers, een Zeeuws keurmerk voor kwaliteitsprodukten moet er nu eindelijk komen. En vijf gedeputeerden, in plaats van zes, omdat dit gezien de portefeuilles makkelijk kan. „Hoe meer gedeputeerden, hoe duurder," zei Woudstra gisteren. Naast een samenvoeging van en kele statencommissies is de par tij ook voor politieke debatten buiten de agenda's van de sta- tenzittingen om. „Om de provin ciale politiek wat minder opper vlakkig en wat diepgravender te maken," aldus Woudstra. Meer natuurgerichte educatie, maar minder 'prikkeTdraadnatuur' is een ander streven van Delta An ders. Bedoeld wordt dat natuur gebieden meer toegankelijker moeten worden gemaaakt voor het publiek. Gisteren werd ook de nieuwko mer gepresenteerd. Martin Wier- sma neemt de beurt over van het staten- en oud-Eerste Kamerlid Van Waterschoot, die besloten heeft niet terug te keren na de verkiezingen. Delta Anders, dat nu twee zetels in de staten heeft, gokt op drie zetels, zo meldde lijsttrekker Woudstra gisteren redelijk optimistisch. Van onze verslaggever Terneuzen - 'Twee frites speciaal, twee stoverij, vier frikadellen, twee broodjes hamburger speciaal, twee si- tosticks en twee blikjes cola. Je krijgt het je strot haast niet uit', somde officier van justitie Huijgen gisteren met weerzin de bestelling van J. G. uit Zierikzee op. Hij verwonderde zich over de Nadat hij ook zijn licht had Van onze verslaggever Hulst - Veel leerlingen van het voorgezet onderwijs kampen met persoonlijke problemen. Seksueel mis bruik, verslaving, ruzie tussen ouders en pesterijen vergallen voor een flink aantal het leven. Dat blijkt nu in de provincie enige ervaring is opgedaan met zogenaamde Sociaal Medi sche Teams (SMT). „Dat de problematiek zo om vangrijk blijkt, heeft nogal wat mensen verrast," zegt directeur M. Moonen van het Algemeen Maatschappelijk Werk in Zeeuws-Vlaanderen. „Maar wij kijken er niet van op. Eigenlijk wisten we dat wel. Alleen, we hadden er nooit de bewijzen van." Het Maatschappelijk Werk be gon vorig jaar samen met de Hulster scholengemeenschap De Rietvliet het eerste SMT in Zeeuws-Vlaanderen. „Ais je als maatschappelijk werk eenmaal zo'n school binnen bent en men weet wat we kunnen betekenen, dan komen de problemen van zelf boven tafel," weet Moonen. Traumatisch Dat is dan ook het belangrijkste doel van de SMT's, problemen waarmee jeugdigen worstelen in een zo vroeg mogelijk stadium boven water te krijgen. „Probe ren er sneller bij te zijn. Want hoe later ze boven komen, hoe traumatischer die problemen zijn voor de betrokkenen." Door er vroeg op in te spelen kan wellicht worden voorkomen dat de jeugdigen van nu, later als ze volwassen zijn, eindeloos allerlei instanties moeten aflopen. De problemen waarmee de SMT's worden geconfronteerd zijn van velerlei aard. Vaak lig gen ze in de relatiesfeer. Ouders versus kinderen, seksueel mis bruik, pesten door medeleerlin gen, relatieproblemen tussen ouders en verslavingsproblemen. Hoeveel van de ongeveer 430 Rietvlietleerlingen er met sociale problemen kampen kon Moonen niet zeggen. „Daar krijgen we pas zicht op als we het project na een jaar gaan evalueren." Provinciaal project De Sociaal Medische Teams zijn een provinciaal project. De Riet vliet in Hulst is op dit moment de enige in Zeeuws-Vlaanderen die eraan mee doet. Moonen ver wacht echter dat in de loop van dit jaar alle overige scholen voor voortgezet onderwijs in de regio zullen volgen. „Ze zijn allemaal geïnteresseerd, maar zijn op dit moment ook bijna allemaal druk bezig met scholenfusies. Van daar dat ze nog even hebben gewacht." De SMT's kwamen deze week aan de orde in de Hulster Wel- zijnscommissie. B en W stelden zich op het standpunt dat de uren die het maatschappelijk werk daar in stopt maar betaald moeten worden uit het reguliere budget. De Welzijnscommissie adviseerde echter wel een ge meentelijke subsidie te geven. Bijvoorbeeld door het project een of twee jaar te financieren uit de pot sociale vernieuwing. Dat gaan B en W nu bekijken. Van onze verslaggever Middelburg Op maandag 6 februari zullen de Zeeuw se sirenes niet zoals gebrui kelijk de nieuwe maand aankondigen. Dit in verband met de wa tersnood in het rivierenge bied. Op verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken wordt het 'sirenege- huil' een maand overgesla gen. uitgebreide maaltijd die de voormalige Schoondijkenaar deelde met zijn maat, D. M. uit Breskens, in mei van vorig jaar tijdens de kermis in Sluiskil. De fritesverkoper zal er ook nog wel eens aan terug denken. Niet door de hoeveel heid, maar omdat G. er dood leuk mee wegliep, zonder te betalen. „Ik had geen uitkering en ik had honger," was zijn simpele verweer. Weinig steekhou dend, vonden zowel de officier als de politierechter op de zit ting in Terneuzen, want G. en M. waren wel met de auto en die kost immers ook geld. „Ik besef wel dat ze niet geboren zijn in een gouden wieg," zei Huijgen, „Maar dat er gesto len moet worden om aan eten te komen, gaat er bij mij niet in. Zelfs niet in Patagonië, laat staan in Nederland." laten schijnen over een in braak, gevolgd door diefstal van cola en sleutels in Hulst, die het duo enkele dagen voor het proletarisch frietje hadden gepleegd, kwam hij tot de slotsom dat voor "beiden een gevangenisstraf van twee we ken op zijn plaats was. Daar kwam voor G. nog drie maanden bij, omdat hij binnen de proeftijd van een in 1993 opgelegde voorwaardelijke straf, in de fout was gegaan. B. kreeg er om dezelfde reden acht weken bij. Politierechter Verhoeven was het daar op zich mee eens, maar in tegenstelling tot de officier vond hij dat de straf fen ook vervangen mochten worden door dienstverlening. G. kreeg daarom een werk- straf van 180 uur, B. kreeg 120 uur opgelegd. Van onze verslaggever Axel - De staking van het streekvervoer in Zeeuws-Vlaande ren lijkt definitief voorbij. In de rest van Zeeland wordt nog volop gestaakt. Vandaag komt de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de Ver- voersbond FNV in restaurant De Kreek in Terneuzen bijeen om nog een keer de stakingsbereid heid onder de 85 leden te polsen. Stakingscoördinator J. d'Hooghe acht de kans dat maandag op nieuw de bussen aan de kant worden gezet nihil. Iedereen heeft zijn buik vol van de acties. De chauffeurs in Zeeuws-Vlaan deren besloten gisteren al, een dag eerder dan voorzien, het werk te hervatten. Aanleiding was de mislukte poging van rei zigersvereniging Rover om alle betrokken partijen om de tafel te krijgen. Het CNV en de werkge versorganisatie VSN wezen die bemiddelingspoging af. „Dat was voor ons het signaal om een punt achter de staking te zet ten," aldus J. d'Hooghe. „We hadden enige hoop geput uit het initiatief van Rover maar toen die bijeenkomst werd afge last zagen de meesten van ons het niet meer zitten." De chauffeurs komen vandaag echter nog een keer bijeen omdat ze de uitkomst van de zoge naamde sectorraad van de Ver- voersbond FNV gisteravond, een landelijke bijeenkomst met ka derleden van de bond, willen bespreken. D'Hooghe ervaart het nu bereik te resultaat niet als een verlies. De werkgevers zijn volgens d'Hooghe op een groot aantal punten tegemoet gekomen aan de wensen van de Vervoersbond FNV. „Het is echt niet zo dat we met lege handen staan." Zo is de looneis, prijscompensa tie van 2,25 procent, ingewilligd. De werkgevers hebben ook posi tief gereageerd op de wensen die de bond had ten aanzien van de vutregeling en kinderopvang. Op het punt van de door de FNV zo verfoeide verdere flexibilisering van de arbeidstijden is de strijd verloren. Van onze verslaggever Middelburg - Het provinciebestuur treedt soepeler op tegen bestaande campings en andere recreatiebedrijven langs de Zeeuwse Noordzeekust die uit willen breiden. Was het beleid tot voor kort dat nagenoeg geen uitbreiding was toegestaan, Middelburg laat het nu aan de betreffende gemeen ten over om zelf 'creatieve oplos singen' te vinden voor de onder nemers. Dat staat in een gisteren ver spreide notitie die bij het provi- nicaal beleidsplan recreatie en toerisme hoort. Al in 1992 werd een streng beleid aangekondigd: in het Noordzeekustgebied mo gen geen nieuwe verblijfscom- plexen worden gebouwd, capaci teitsvergroting bij bestaande verblijven zou zoveel mogelijk worden tegengegaan en vernieu wing zou in principe binnen de bestaande ruimte van de bedrij ven moeten gebeuren. Is een uitbreiding echt noodza kelijk in verband met kwaliteits verhoging, ook een streven van het provinciebestuur, dan zou dat alleen kunnen door het on dernemersplan van het bedrijf aan de provincie voor te leggen. Dat laatste is nu van de baan. De provincie acht het niet langer haar taak een ondernemersplan te beoordelen. Capaciteitsvergroting moet nog steeds worden tegengegaan, vindt de-provincie, maar de pro blemen van met name de onder nemers aan de binnenduinrand kunnen zo groot zijn dat een soepeler beleid noodzakelijk is. Van onze verslaggever Borssele - Sinds gisteren is de kernenergiecentrale in Borssele voor anderhalve maand buiten bedrijf gesteld. Het gaat om de jaarlijkse stop voor splijtstofwisseling. Van de 121 splijtstofelementen worden er veertig vervangen. De gebruikte splijtstofelementen worden geplaatst in het opslag bassin van de centrale. Na ver loop van een jaar worden de elementen afgevoerd naar de op werkingsfabriek van Cogema in Frankrijk. Tijdens de stop worden ook in specties gehouden en onderhoud gepleegd. Tevens worden voor bereidingen getroffen voor de modificaties, de aanpassingen,' die in 1997 worden uitgevoerd. Medio maart, zo is de planning, zal de centrale weer stroom leve ren aan het landelijke net.

de Stem | 1995 | | pagina 15