Eerste Kamer akkoord met asielwet 'Laat Arbeidsbureau blijft ontslag toetsen Moslims 1 blokkade Oostenrij P artnersc Commissie Van Traa start met onderzoeken Streekbus rijdt ook vandaag alleen in de spits MEDEDELING MULTICOPV 4Keuringsartsen mogen afwijken van wao-eisen' DESTEM BINNENLAND woensdag 1 februari 1995 a| pEiBTEM Asielzoeker moet mogelijk een maand op straat leven zonder financiële steun Wachttijd voor huis toegenomen Regels sponsoring op tv nog ongewis KRAS Vermeend wil geen vierde belastingschijf GRATIS DINER BIJ Z/W KOPIEËN BINNENLAND KORT VSB*BANK EU-voorzitter 1 'Sekspriesters' kosten kerk VS miljoenen Den Haag (anp) - Een meer derheid van de Tweede Ka mer stemt ermee in de be staande praktijk van ontslag aanvragen op hoofdlijnen te handhaven. Het CDA doet dat niet van harte, terwijl ook D66 slechts 'tandenknar send' akkoord gaat. De WD ziet weinig in het kabi netsvoornemen om alles groten deels bij het oude te laten. Dat bleek gisteren tijdens overleg met de ministers Melkert (So ciale Zaken en Werkgelegenheid) en Sorgdrager (Justitie). Het vorige kabinet was van plan ontslagen niet langer vooraf te laten toetsen door de directeur van het arbeidsbureau, maar wilde dat achteraf laten doen door de rechter. Het dacht dat bedrijven daardoor makkelijker personeel zouden aannemen, omdat ze er dan zo nodig ook weer snel vanaf zouden kunnen. Het huidige kabinet is op dat voornemen teruggekomen. Dat gebeurde onder meer na kritiek van het midden- en kleinbedrijf. Dat vreesde dat kleine onderne mers met kostbare juridische procedures te maken zouden krijgen als de ontslagtoets voor af zou verdwijnen. Bovendien is het kabinet bang dat het toetsen van ontslagen achteraf in het nadeel is van zwakkeren op de arbeidsmarkt, zoals ouderen of gedeeltelijk ar beidsongeschikten. Ook wil het de rechterlijke macht niet te veel belasten. De WD vindt dat het kabinet beter aan het voorstel van het vorige kabinet had kunnen vast houden. De liberalen denken dat daarmee de werkgelegenheid ge diend zou zijn. Ook CDA en D66 vragen zich af hoe de ommezwaai van het kabi net zich verhoudt tot de in het regeerakkoord gepredikte flexi- blisering van de arbeidsmarkt. PvdA en de kleinere partijen zijn echter tevreden dat het plan van het vorige kabinet niet doorgaat. Minister Melkert wil de bestaan de praktijk op een aantal punten stroomlijnen om te voorkomen dat werkgevers onnodig op kos ten worden gejaagd. De Kamer heeft nogal wat bedenkingen te gen die voorstellen, die nog na der moeten worden uitgewerkt. Zo wil Melkert de periode die nodig is voor een ontslagaan vraag en de opzegtermijn combi neren. Nadat de directeur van het arbeidsbureau akkoord is ge gaan met het ontslag zou nog een opzegtermijn van minimaal twee weken moeten resteren. Di verse fracties vinden dat te kort en pleiten voor minimaal vier weken. Ook het plan van de minister om de gang naar de rechter in ont slagkwesties lastiger te maken, stuit op kritiek. De WD vreest dat werkgevers hierdoor moeilij ker van personeel afkomen als er sprake is van bijvoorbeeld ver stoorde arbeidsverhoudingen. Van onze Haagse redactie Den Haag - In de toekomst is het mogelijk dat asielzoekers die zich in Nederland mel den, niet opgevangen worden in asielcentra maar enkele weken tot maximaal een maand op straat moeten le ven. Dat is het gevolg van een wet die de Eerste Kamer gisteren, welis waar morrend, heeft aangeno men. Door de 'wet veilige derde landen' onderzoekt het ministe rie van Justitie bij binnenkomst van asielzoekers eerst of ze te ruggestuurd kunnen worden naar een ander land. Dat kan als de asielzoekers in een veilig land hebben vertoefd, voordat zij in Nederland arriveerden. Dat on derzoek en de onderhandelingen met dat andere land, over het terugnemen van de asielzoeker, kan maximaal een maand duren. In het gunstigste geval duurt het overigens slechts enkele uren. In die tijd moet de asielzoeker zich in Nederland in leven zien te houden. „Hij is dan niet ille gaal," beklemtoonde staatsse cretaris Schmitz gisteren. Omdat hij op dat moment echter ook geen verblijfsstatus heeft, kan hij geen aanspraak maken op bijstand. Een groot probleem bij de uit voering van de nieuwe wet is dat de organisaties die rechtshulp verlenen de wet niet zien zitten. Zij hebben met de staatssecreta ris nog geen overeenstemming bereikt over het geven van juri disch hulp aan de asielzoeker. CDA en WD steunen het wets voorstel, hoewel ook deze twee partijen allerlei bezwaren opper den tegen de nieuwe wet. PvdA en D66 hadden grote bezwaren. De PvdA stemden daarom uit eindelijk tegen het voorstel, ter wijl D66 verdeeld stemde. De meeste partijen wezen erop dat de nieuwe wet kan zorgen voor meer illegale vreemdelingen. De staatssecretaris ontkende niet dat de wet deze bijwerking kan hebben. Ook vrezen de partijen dat de rechters overbelast wor den met procedures. GroenLinks vindt het bescha mend dat een rijk land als Ne derland de opvang van vluchte lingen durft te bediscussiëren. Volgens fractieleider De Boer gaat het om 'een tamelijk mineur probleem'. CDA-senator Glasz verweet de staatssecretaris dat de wet wordt ingevoerd, terwijl de Belgische regering blijkbaar nog niet weet welke gevolgen die wet voor Bel gië veroorzaakt. Den Haag (anp) - Het aantal woningzoekenden is tussen 1989 en 1993 vrijwel gelijk gebleven. De stijging die zich in de jaren tachtig voordeed zet niet door. Wel moeten meer woningzoe kenden langer op een woning wachten. Eind 1993 zocht 70 procent van de mensen met ver huisplannen zes maanden of lan ger naar een woning. Eind 1989 was dit nog 65 procent. Eind 1993 waren in totaal 1,2 miljoen mensen op zoek naar een huis. Uit een vierjaarlijks onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat het gelijk blijven van de woningzoe kenden verband houdt met de gehalveerde toename van het aantal huishoudens. Tussen 1985 en 1989 nam het aantal huishou dens nog met 8 procent toe. Van 1989 tot 1993 was de toename nog maar 4 procent. Omgerekend naar het totale aantal woningen is het aantal woningzoekenden tussen 1989 en 1993 zelfs licht gedaald. Eind 1993 waren er per duizend wo ningen 198 woningzoekenden. Eind 1989 waren dit er nog 207. Het aantal doorstromers steeg licht ten opzichte van 1989. Van de 1,2 miljoen woningzoekenden eind 1993 beschikten er 847.000 over een woning. Van de door stromers was 48 procent op zoek naar een koopwoning. Het aantal starters, mensen die nog niet over zelfstandige woon ruimte beschikken, bleef met 365.000 vrijwel gelijk ten op zichtevan 1989. Actievoerende buschauffeurs gingen in Purmerend de markt op om het publiek uit te leggen waarom zij nog steeds staken. Een dame die werd aangesproken, leek niet zo gevoelig voor hun argumenten. foto anp Utrecht (anp) - Leden van de Ver- voersbond FNV voeren vandaag op nieuw actie in het streekvervoer. Tussen tien uur 's ochtends en drie uur 's middags zullen er geen bussen rijden, danwel voeren de leden de dienstregeling slechts gedeeltelijk uit. Verder overlegt de bond vandaag met actieleiders over andere vormen van actie. Het streekvervoer raakte ook gisteren bui ten de spits van streek. Groepen actievoer ders boden de directies van de bij VSN aangesloten bedrijven een uitnodiging aan atzonderlijk met de Vervoersbond FNV een akkoord te sluiten. In afwijking van het eerder gesloten akkoord van VSN en CNV zouden partijen betere afspraken over rij en rusttijden moeten maken. Ook wenst de bond dat de technische diensten van de busbedrijven onder de cao openbaar ver voer blijven vallen. De directie van de Hermes-groep in Venlo weigerde de brief in ontvangst te nemen. Andere busbedrijven als de BBA willen niet ingaan op het verzoek. Zij volgen daarmee een oproep van de VSN aan de bedrijven dat over de cao centraal wordt onderhandeld. Een VSN-woordvoerder noemde de uitnodiging hoogst verwonder lijk. Het duidt naar zijn mening op paniek. De bonden hebben in het verleden altijd aangedrongen op centraal overleg. Volgens VSN is er sprake van verharding van de actie. 'Slordig geparkeerde' bussen bemoeilijken het uitrijden steeds vaker. De werkgevers zijn voorlopig niet van plan de rechter te vragen de actie te beëindigen. De staking legt de Vervoersbond FNV geen windeieren. De bond heeft inmiddels ze venhonderd nieuwe leden in het streekver voer geboekt. Een kleine tweehonderd le den is afkomstig van de Vervoersbond CNV. Den Haag (anp) - De enquêtecommissie onder leiding van PvdA-kamerlid Van Traa begint haar onderzoek naar de opsporingsmethoden van politie en justitie. In een brief aan de Tweede Kamer maakt de commissie gisteren bekend dat de onderzoeksstaf is samengesteld en de onderwerpen zijn geïn ventariseerd. De commissie verdeelt haar werkzaamheden in interne en externe onderzoeken. Via interne onderzoeken wil de commissie een beeld krijgen van opspo ringsorganisaties zoals de crimi nele inlichtingendiensten, de re gionale en landelijke recherche teams, inlichtingendiensten en het Openbaar Ministerie. Daar bij wil de commissie antwoord op de vragen hoe rechtmatig, verantwoord en effectief de ge bruikte opsporingsmethoden zijn Van onze Haagse redactie Den Haag - De fracties in de Tweede Kamer twisten over de wijze waarop sponsors van tele visieprogramma's in beeld mo gen worden gebracht. PvdA en WD en het Algemeen Ouderenverbond willen vijf se conden durende bewegende beelden van sponsors toestaan. Dat gaat D66, CDA en D66- staatssecretaris Nuis (Cultuur) te ver. „Dat zijn puur reclamespot jes en dat is in strijd met de Europese regels," aldus Nuis gis teren in de Tweede Kamer. Hij voelt wel voor het D66-voorstel om niet alleen 'neutrale naams vermelding' toe te staan, maar ook het tonen van het beeldmerk of logo van een sponsor. Dat beeld moet stilstaand en niet beeldvullend zijn. De Kamer buigt zich volgende week over de tv-sponsoring. Zij wil de omroepen tegemoet ko men nu ze steeds meer commer ciële concurrentie krijgen. en welke controle en sturing plaats heeft. Daarnaast gaat de commissie een aantal thema's bestuderen. Zij hoopt inzicht te krijgen in onder meer de aard en omvang van de georganiseerde criminali teit, de wettelijke kaders van opsporingsmethoden, corruptie gevoeligheid van opsporingsme thoden em de rol van de vaste commissie inlichtingen en veilig heidsdiensten van de Tweede Kamer. Van Traa benadrukt in de brief aan de Kamer dat de commissie terughoudend is bij het uitbeste den van onderzoek, om 'zo veel mogelijk controle op de inhoud van de onderzoekingen te heb ben en lekken te voorkomen. De externe onderzoeken gebeuren dan ook onder begeleiding van leden van de commissie en de staf. Onderwerp van extern onder zoek zijn de aard, ernst en om vang van de zware georgani seerde criminaliteit. Daarvoor heeft de commissie vier weten schappers aangetrokken. De professoren Fijnaut, Bovenkerk en Van der Bunt en dr. Bruins- ma, allen criminoloog, zullen het begrip zware criminaliteit defi niëren. Zij zullen de mogelijkhe den en beperking van onder zoeksmethoden tegen dergelijke misdaadorganisaties onderzoe ken. De uitkomsten van de onderzoe ken moeten volgens Van Traa de basis gaan vormen voor de ver horen en de eindrapportage. De enquêtecommissie verwacht voor het zomerreces van de Tweede Kamer met de verhoren te kun nen beginnen. l.v.m. de mogelijke wateroverlast in de Bommelerwaard, heeft KRAS Ster Vakanties op voorhand actie ondernomen om bereikbaar te blijven. Voor informatie boekingen kunt u ons bereiken op: 04199-3622 (FNV Voordeel Vakanties 04199-6300). Bij geen gehoor is ons tijdelijk reserveringsnummer: 073-270 270 informatie boekingen p.s. Uiteraard worden alle geplande reizen normaal uitgevoerd. Staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer geschre ven. Eerder op de dag had die de bewindsman om opheldering ge vraagd naar aanleiding van per- spublikaties over de uitgelekte richtlijnen van het Tica. Lin schoten ondersteunt die richtlij nen. Volgens de nieuwe wao-eisen dienen keuringsartsen te kijken naar wat iemand nog kan. Zo lang een werknemer nog tot eni gerlei werk in staat is, mag hij niet worden afgekeurd. In de vorige week door het Tica verzonden brief aan de bedrijfs- -verenigingen staat dat soms van deze regel mag worden afgewe ken. Een 'arbeidskundige toets' kan achterwege blijven als die gezien de gezondheidstoestand van de betrokkene niet zinvol is. Dat kan het geval zijn als de gezondheid snel verslechtert of voortdurend verandert. Veel kamerleden toonden zich verheugd over de brief van het Tica. Een flinke kamermeerder heid maakt zich al geruime tijd zorgen over de gevolgen van de nieuwe wao-eisen. Aanleiding vormen berichten over ernstig zieke personen die toch arbeids geschikt worden verklaard. Linschoten heeft altijd betoogd dat het probleem niet ligt bij de wao-normen, maar bij de keu ringspraktijk. In zijn brief aan de Kamer wijst hij er op dat een voorlopige versie van de Tica- richtlijnen al van augustus vorig jaar dateert. De staatssecretaris ontkent dat deze richtlijnen leiden tot het weer invoeren van de 'verdiscon tering' van het werkloosheidsri sico in de wao, zoals WD-ka- merlid Van Hoof vreest. Van Hoof doelt daarmee op de prak tijk in de jaren '80 om bij wao- keuringen ook rekening te hou den met de vraag of iemand nog kans maakte weer aan de slag te komen. Volgens Linschoten loopt het Tica ook niet vooruit op het onderzoek naar de wao- normen, dat hij heeft aangekon digd. Den Haag (anp) - Het voorstel van staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken om een vierde belastingschijf te introduceren, kan niet op steun van zijn colle ga Vermeend van Financiën re kenen. Vermeend streeft naar een ver eenvoudiging van het belasting stelsel, Linschotens plan leidt juist tot het omgekeerde, aldus een woordvoerster van Ver meend gisteren. Het voorstel van WD'er Lin schoten houdt verband met een reorganisatie in de sociale zeker heid, waarover het kabinet bin nenkort advies aan de Sociaal- Economische Raad zal vragen. Kern daarvan is dat de arbeidso ngeschiktheidsregelingen aow en aaw per 1 januari 1996 worden samengevoegd. De werkgevers moeten dan de gecombineerde premie betalen. Zij worden daarvoor gecompenseerd door een verlaging van de overheve lingstoeslag die zij op het loon moeten betalen. Deze ingewikkelde operatie, die verband houdt met het privatise ren van wao en ziektewet, leidt tot een koopkrachtverlies van 1,5 tot 2,25 procent voor de laagste inkomens. Linschoten wil daar iets aan doen door de introductie van een 'subschijf' in de eerste belastingschijf. Zijn plan houdt in dat belastingplich tigen over de eerste 18.000 gul den geen belasting meer hoeven te betalen, maar uitsluitend so ciale premies. Vooral de laagste inkomens zouden hiervan profi teren. PvdA-bewindsman Vermeend heeft er bezwaar tegen het belas tingstelsel blijvend te verande ren om koopkrachteffecten te re pareren. Minister Zalm van Fi nanciën (WD) en minister Wijers van Economische Zaken (D66) lijken evenmin te voelen voor de suggestie van Linscho ten. (ADVERTENTIES) Tot en met 31 maart 1995 dubbele spaarzegels voor een gratis diner of vakantie. Gratis bij de beste zwart-wit kopieën. Bel de MultiCopy-kopieerlijn. Breda: 076-22 69 00 KWALITEIT IN VEELVOUD Onderzoek Iraniër afgesloten Zoetermeer - De Zoetermeerse politie heeft het onderzoek naaij de mishandeling van een 53-jarige Iraniër stopgezet. Er is gee. verdachte aangehouden. „De zaak heeft een open eind J waarschijnlijk zal dat altijd zo blijven," meldt een woordvoer der van de politie Begin januari deed de Iraniër aangifte van mishandeling. In zijd voorhoofd stond een hakenkruis gekerfd. Hij vertelde dat driJ onbekende mannen dat hadden gedaan. Een en ander zon hebben plaatsgevonden op nieuwjaarsdag, bij het NS-statioJ Palenstein. Volgens de man reed het drietal in een wittel bestelbus van een schoonmaakbedrijf. Ook van die auto is g« spoor gevonden. Record aantal telefoontjes Korrelatie Utrecht - De telefonische hulpdienst Korrelatie dreigt in geldnood te komen door een sterke toename van het aanti bellers. Vorig jaar heeft een recordaantal van ruim 14.4)| mensen de landelijke hulpdienst gebeld. In 1989 waren dat r maar circa 7900 mensen. Oorzaken van de sterke toename van het aantal bellers zijd volgens Korrelatie de toenemende mondigheid van de bevolkiiJ en de groeiende druk op andere instellingen binnen de j lijke gezondheidszorg. Korrelatie geeft hulp en advies over tal van onderwerpen, met de nadruk op psychische en social problemen. Handgranaat gevonden in Rotterdam Rotterdam - Een inwoner van Rotterdam heeft gisteren i handgranaat gevonden onder een geparkeerde auto. Hij heeft del granaat meegenomen en in de hal van zijn woning neergelegd Daarna pas waarschuwde de man de politie. Het Explosieven Opruimings Commando (EOC) concludeerde J onderzoek dat het ging om een Franse oefengranaat met gei ontploffingskracht. Het EOC heeft de granaat inmiddels onsch!| delijk gemaakt. Verdacht pakketje bij Spong Den Haag - Op de stoep van het advocatenkantoor Wladimiro::! Spong aan de Eisenhowerlaan in Den Haag is gistermiddas een verdacht pakketje gevonden. Het was geadresseerd aan nu" G. Spong, die geregeld in grote rechtszaken als raadsmai| optreedt. Het was een dikke envelop waaruit een draadje stak. Na onderzoek bleek het om een nep-bom te gaan. Het advoca l tenkantoor werd ontruimd. Spong is de afgelopen tijd enkel keren bedreigd. De advocaat, vaak raadsman in grote zaken) weet niet wie achter de bedreigingen zit. Kabinet: 'Minder mest op weilanden' Den Haag - De ministers Van Aartsen van Landbouw en De Boer van Milieu willen in 1996 de uitrijnormen voor mest op grasland verlagen. Het definitieve besluit daartoe nemen ze i het voorjaar. Om te voorkomen dat een beslissing op dall moment niet meer tijdig in wetgeving is om te zetten, starten zij alvast de noodzakelijke technische procedure. Dit schrijven dé| ministers dinsdag aan de Tweede Kamer. De norm gaat van 150 kilo fosfaat per hectare per jaar tot kilo. De norm van 150 kilo leidt tot een verlies van circa 70 kilo fosfaat per jaar naar het milieu. Vermindering van het gebruik van dierlijke mest op grasland zou het nitraatverlies enigszins terugdringen. Maar het verlies blijft ook dan hoger dan volgens de EU-nitraatrichtlijn is toegestaan. Als nu niets wordt onder nomen, zijn de komende jaren grotere stappen noodzakelijk, aldus de ministers in hun brief aan de Kamer. De georgani seerde landbouw verzet zich tegen aanscherping van de uitrijn-1 ormen. PvdA sceptisch over EMU-koers Zalm Den Haag - Nederland ligt op koers om al in 1997 aan alle criteria voor de Economische en Monetaire Unie (EMU) te voldoen. Wel moeten alle groeimeevallers tot en met 1996 in het financieringstekort lopen. Alleen dan kan de staatsschuld als| percentage van het bruto binnenlands produkt (nu ongeveer J procent) snel genoeg dalen. Dat zei minister Zalm van Financiën gisteren tijdens een overleg I met de Tweede Kamer over de Nederlandse EMU-strategie. Hij I kreeg daarvoor de steun van alle grote partijen behalve de PvdA. De sociaal-democraten willen belastingmeevallers nietl uitsluitend gebruiken voor het terugdringen van het financie-1 ringstekort. Kerken eisen verbod op houseparty Zwolle - Tien plaatselijke kerken en drie politieke partijs I (RPF, GPV en Gemeentebelangen) in Steenwijk eisen een verboc I voor een in die stad op 11 februari te houden houseparty, ft burgemeester heeft toestemming gegeven voor de party in hell multifunctioneel centrum De Meenthe. De tegenstanders vragral in een bestuursrechtprocedure om schorsing van die toestem-1 ming. De party is bedoeld voor 2500 mensen. De eisers vrezen dat heil feest en de daarbij horende xtc-pillen verwoestend zijn voo:l geest en lichaam. „De seksuele uitspattingen en perversiteiten I nemen steeds bizardere vormen aan," aldus RPF-vertegenwoor-| diger Boonstra. Burgemeester Hoeksema meent dat zowel del kerken als politieke partijen niet-ontvankelijk zijn omdat zei niet rechtstreeks belanghebbend zijn. Hij benadrukte dat eil extra politie is ingeschakeld om eventuele overlast in de kiem tel smoren. De uitspraak 3 februari. Den Haag (anp) - Keuringsartsen hebben al geruime tijd de vrijheid om in bepaalde gevallen af te wijken van de nieuwe wao-eisen. De richtlijnen die het Tica - de coördinerende instantie in de sociale zekerheid - hierover aan de bedrijfsver enigingen heeft gestuurd, is slechts 'een bevestiging van de bestaande praktijk'. In 1995 kan me gerust van alles gebeuren. Als u toch aan het worstelen bent met uw goede voornemens: stop er in 1995 dan eens mee om het u moeilijk te maken op financieel gebied. Breng bijvoorbeeld uw verzekeringen onder in één pakket: het VSB Verzekerings pakket. Dan bent u goed verzekerd en heeft u het gemak van één adres voor een uitgebrei de service. Kom even langs bij de VSB Bank. Of bel voor informatie gratis VSB Telebank: 06-0331 (door de week van 9.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur). Daar kom je verder mee. Grozny (afp/rtr) - Russische poepen hebben gisteren de bombardementen op de Tsjetsjeense hoofdstad Groz ny opgevoerd. Zij lijken ech- ter geen doorbraak te kunnen forceren. Ook in andere delen van de republiek zijn de ge vechten hoog opgelaaid. Zo er al van een omsingeling van Grozny sprake is, bestaat deze slechts uit een ring van versprei- je gevechtshaarden. Veel dorpen en plaatsen rond de hoofdstad zijn niet in Russische handen. Ze Parijs (rtr/ap) - Frankrijk h( internationale conferentie o 'laatste kans' voor het gebiec en het mislukken van de vree 'de Naties, aldus minister van De bewindsman zei dat het ini tiatief door Frankrijk als huidige voorzitter van de Europese Unie, is genomen na overleg met de Verenigde Staten en Rusland. „Ik ben tot de overtuiging geko men dat dit het laatste-kans-sce- nario voor iedereen is. Over drie maanden is het misschien te laat," aldus Juppé. Hij drong ei bij de presidenten van Servië en Kroatië, Milosevic en Tudjman, op aan bijeen te komen en hun meningsverschillen op te lossen op basis van wederzijdse erken ning. Ondertussen spitst de situatie in Kroatië zich steeds meer toe. De Kroatische Serviërs in de door hen beheerste regio Krajina lij ken zich op te maken voor een gewapende strijd tegen het Kroatische leger. Door de Servi sche afwijzing van het nieuwste vredesplan en na de geplande terugtocht van de VN-blauwhel- men dreigt een 'zeer gevaarlijke situatie' te ontstaan, aldus de Chicigo (ap) - Het aartsbis dom Chicago heeft het afge- lopei jaar ruim 7 miljoen gulden uitgegeven als ge volg yan seksueel misbruik door priesters. De 4,3 mil joen dollar werden besteed aan schikkingen, therapie- en, advocaten en admini strative kosten. Daardoor had het aartsbis dom /orig jaar een tekort van 2,5 miljoen gulden. In 1993 kostte het seksueel misbruik het aartsbisdom 4,7 niljoen gulden en in 1992 ruim 1,6 miljoen. Vol gens een netwerk van slachtoffers zou het aarts- bisdtm veel op juridische kostrn kunnen besparen als het de slachtoffers 'met mee: begrip' tegemoet zou tredm. Den Haag (anp) - De mosli gisteren een einde gemaakt a; Nedtrlandse VN-militairen ir De tlauwhelmen herkregen hur bewigingsvrijheid na onderhan- delirgen tussen de lokale mili tieleder en bataljonscomman dant Karremans. Het merendee van de Dutchbat-militairen i: inmddels op zijn basis terug. Dt Maiwhelmen kregen gisterea- vonl de gelegenheid te beller metfamilie in Nederland. Molimeenheden hielden sind; zatirdag vier patrouilles (in to «a 77 infanteristen) tegen ii het westen van de Oostbosnischi endave. Ook de bemanningei vat twee observatiepostel "Hchten niet terug naar hui veblijfpiaatsen. Dt moslims hadden de VN-troe- jyenen (dpa/rtr) - Oostenri wavo-initiatief Partnerschap tegering gisteren na wekenlai y°^gens bronnen in Brussel za et toetredingsdocument eint °lgende week in het Navo- oofdkwartier worden getekend bondskanselier Vranitzky bena rukte dat Oostenrijk niet aai uitaire oefeningen zal deelne em Wenen wil voorlopig alleei eedoen aan vredes- en humani ze acties. tof kabinetsbesluit kwam pai stand na lang geharrewaï r

de Stem | 1995 | | pagina 4