W ater daalt licht in rivieren in België en Duitsland We zijn maar te gast bij het water jong' anden Beter een verre vriend dan een goede buur ms <y v? NAC-spelers geëvacueerd Snel, maar met verstand OVERSTROMINGEN KORT MEDEDELING KRAS DE STEM COMMENTAAR OVERSTROMINGEN Ziekenhuis in Tiel evacueert 230 patiënten Waslijst j geeft opheldering Denkend aan Holland zie ik een onophoudelijke stoet van besluiteloze politici traag en quasi betrokken over gammele dijkjes gaan... Het Nederlands heeft een prachtige kwalificerende uit drukking voor die Haagse 'spierballen '-taal: dat zet geen zoden aan de dijk. Het is wel sneu voor de buschauffeurs dat de media he lemaal op het water gefixeerd zijn. Door dat gebrek aan aandacht valt het amper op dat afgezien van wat scholieren die te verwend zijn om te fietsen of te lopen, niemand de bus echt mist. Zouden al die overbodige bussen niet ingezet kunnen worden als dijkverzwaring? Tot de assen ingegraven en achter elkaar geparkeerd zouden ze echte onverzettelijk heid kunnen demonstreren. Hoe moet dat nou zondag in Tiel? Heeft Jomanda in paniek haar healing gelicht of heeft ze voor vertrek het wassende water eerst nog even ingestraald, zodat van een eventuele overstroming ook een heilzame werking uit zal gaan? Vlak voor het Zesuur-journaal zag ik gisteren, ongelo gen waar, een Postbus 51-filmpje ter promotie van de provinciale verkiezingen. Daarin werd als argument om te gaan stemmen aangevoerd dat je dan ook mee over de uiterwaarden mag beslissen. Ik begrijp nu waarom ze zo'n soort filmpje ook wel een spotje noemen. MERIJN Grote buitenlandse belangstelling Den Haag - De Wereldomroep draait op volle toeren. Er komen veel verzoeken binnen van buitenlandse radiostations om specia le nieuwsbijdragen over de watersnood. De vragen komen uit uit eenlopende richtingen: Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, de Verenig de Staten en Frankrijk. Snelrecht voor plunderaars Nijmegen - De rampenstaf in de regio Nijmegen heeft met het Openbaar Ministerie in Arnhem afgesproken dat mensen die in de geëvacueerde gebieden betrapt worden op diefstal of plundering een snelrecht-procedure krijgen. De officier van justitie zal een onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen hen eisen. Vee logeert in hallen en stallen Den Bosch - Tienduizenden stuks rundvee uit het door hoogwater bedreigde Gelders rivierengebied zijn gisteren met treinen of vrachtauto's gearriveerd op hun logeeradressen elders in het land. Het aanbod van stalruimte uit het hele land is zeer royaal. Veel Gelders rundvee staat nu in stallen bij boeren in hoger gelegen delen van Gelderland, in Noord-Brabant of in verre provincies als Friesland en de Flevopolder. Andere dieren logeren in grote eve nementenhallen in Zwolle, Utrecht en Den Bosch. Varkensslach terijen hebben hun handen vol aan varkens die de boeren uit het watersnoodgebied voortijdig voor de slacht hebben aangeboden. Overleg over verzekering voor rampen Roermond - Een besluit over een verzekering voor natuurrampen is niet voor volgende week vrijdag te verwachten. Overheid en verzekeraars praten op 10 februari over deze kwestie. De regering vindt een verzekering met een gezamenlijke geldpot van overheid en verzekeraars de beste oplossing. De verzekeraars willen de in het leven te roepen verzekering financieren met een heffing voor alle verzekerden in het hele land. Forse steun van Europese Commissie Brussel - De Europese Commissie zal vandaag waarschijnlijk be sluiten een substantieel bedrag uit te trekken voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood. Een week geleden stelde ze al bij na 650.000 gulden ter beschikking voor noodhulp aan met name Frankrijk. A2 voorlopig niet veilig voor water Den Bosch - De A2 wordt voorlopig niet beveiligd tegen overstro ming van het Bossche Broek. Rijkswatersaat zal een na de waters nood van '93 aangekondigd onderzoek naar de situatie van deze rijksweg ter hoogte van Den Bosch pas in de loop van dit jaar af ronden. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat kan niet zeggen of en wanneer er maatregelen zullen worden genomen om te voor komen dat de Al tussen de Dommel en de Pettelaarseschans on der water kan lopen, zoals nu voor het eerst is gebeurd. Maar vol gens dijkgraaf Seegers van het waterschap De Dommel heeft Rijkswaterstaat de plannen voor ophoging van dit stukje snelweg al klaarliggen. Binnenvaart lijdt enorme schade Rotterdam - De 6000 Nederlandse binnenschippers lijden als ge volg van het vaarverbod een schade van tien miljoen gulden per dag. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart becijferd. Van de Nederlandse binnenvaartvloot, verreweg de grootste van Europa, ligt momenteel 85 procent stil. Bejaarden blijven nog in Beuningen Burgh/Beuningen - De 61 bewoners van verzorgingstehuis Aide Steeg in Beuningen (Gld) blijven nog even thuis. De toestand ter plaatse noodzaakt nog niet de bewoners te evacueren naar verzor gingstehuis Duinoord in Burgh. Dit laatste tehuis werd maandag in allerijl uitgerust om de bejaarde evacués uit Gelderland te kun nen opvangen. Directeur Slagers van Aide Steeg, tevens interim- directeur van Duinoord, zei dat zijn tehuis zodanig is gesitueerd dat zelfs als de dijken doorbreken het zeker nog 24 uur duurt voor het water Aide Steeg bedreigt. rdege van bewust zijn. lenmalige burgemeester hijn zei dat bij de Bijlmerr; irect al: de eerste fase kan aan, maar de langere ada iet minder belangrijk." n wat als de mensen naar dzen terug mogen 3e fase van de nazorg ;er op keer een lastig pr( astiger dan inspelen :ute noodsituatie. De prioi imt dan gauw bij andere liggen. Ja, prioriteit bij inder bij mensen. 5ij de Bijlmerramp zag rste weken een euforie vij les kon en mocht. Later :t voor de slachtoffers mi ^r gehoor voor hun problf vinden. In Limburg moi ensen nu voor de tweede korte tijd hun huis uit. ijpt diep in. Je gaat dan :r gemakkelijk dan na een keer over tot de orde vai g." Huisartsen, predikant stoors, maatschappelijk :rs en andere hulpverlenei regio's moeten er op n dat mensen na terugl leer aandacht zullen vragen. astig |fbouwen van hulp is een •oces, daar hamert dr. Ma ,n Duin steeds op. „We coi ren bij rampen vaak dat cht gaat. Het kan niet zo n: afgelopen, de krijgs: n naar huis. Dat gaat vai .el weg. Het leger zal fase moeten blijven helpen, n evacuatieplan hoort ook zorgplan te zitten. Er ?n hoop in de Rampem jaar een nazorgplan zit er 'eeds niet in. Op de bestui intra zouden nu al mei lart moeten zitten die lorbereiden." ips voor de autoriteiten, ende dagen? 3ie kunnen niet onbeperkt 1 dagen blijven maken. Er ildoende afwisseling van mei ■acht zijn. Zeven dagen con lertien uur per dag in innen zijn is weinigen gegevi an krijg je nog sterker 'fect, dat als de ramp voorbij ie mensen - pffff - gaan uitbl ai. )ok de afbouw hoort er bij, h wikkelen van de nasleep, e rampsituatie afgelopen is ni reet over tot de orde van ig- Onverwachte situaties zulk de autoriteiten af kqmen. Z s bij de Bijlmerramp de illeg n. Die situaties kunnen tam jk dominant worden. Dus is h ied om een permanente ho ng te hebben van: de ramp orlopig nog niet over." /an onze correspondenten rans Wijnands en Bert Schampers jrussel/Bonn - In België en Duits and zijn de waterstanden van de ri- ieren gisteren licht gedaald. langs de midden-Rijn is gisteren met voorzichtige zucht van opluchting geconstateerd dat het water licht zakt. In Beloop van de avond spoelde de hoogste kterstand Duisburg voorbij, richting Nederland. In het stroomgebied vlak Lor de Nederlandse grens hebben de ptse autoriteiten groot alarm gegeven; jok daar houdt men het hart vast voor de dijken. Militaire helicopters zijn ingezet om met infra-rood-apparatuur de zwak ke plekken in de Rijn-dijken op te spo ren. Dat de Rijn bij Bonn, Keulen en Düssel- dorf met ruim een centimeter per uur be gon te dalen, duidt nog niet op een snelle verbetering. Ook al niet, omdat zich nu een nieuw probleem aandient. Overal langs de rivieren is het grondwater de af gelopen dagen sterk gestegen. Dat bete kent dat de komende dagen, met name in het gebied tussen Koblenz en Keulen, de kelders van duizenden huizen die tot op honderden meters van de oevers staan, alsnog vol zullen lopen. Het water in twee grote zijrivieren, de Lahn en de Moezel, blijft zeer hoog. De Moezel krijgt opnieuw overvloedig regenwater uit de Franse Vogezen te verwerken. In Bonn is ook de regeringswijk die pal aan de Rijn ligt getroffen. Het drabbige water klotst tegen de voorzijde van het gloednieuwe Bondsdaggebouw. Het voor de komende dagen voorspelde drogere weer heeft in de overstroomde gebieden in België voor opluchting ge zorgd. Wel zal het vandaag en morgen nog regenen, maar het water valt vooral in het zuiden van het land en in de Ar dennen niet meer in zulke grote hoeveel heden uit de hemel. Het peil van de rivie ren in de Ardennen bleef gisteren stabiel en zakte zelfs hier en daar. In Dinant, waar het water maandag in korte tijd nog bijna 60 centimeter steeg, bleek gis terochtend het waterniveau van de Maas gevoelig gedaald. De maandag onderge lopen winkelstraat was gisteren ook zon der laarzen weer toegankelijk. Een nieuw probleem in de Ardennen was gisternacht wel de vorst. Het vroor tot vijf graden onder nul. Talrijke bewoners die in hun huizen zijn achtergebleven zitten zonder verwarming. Stroomafwaarts in Huy bleef de situatie gisteren nog wat gespannen. De hele nacht was doorgewerkt om de oevers met zandzakjes te beschermen. Daarmee werd voorkomen dat het centrum over stroomde. Gistermiddag zakte ook hier het waterpeil van de Maas, maar deson danks staan in de streek rond Huy aan de Maas nog honderden huizen onder wa ter. In Vlaanderen zijn de problemen met het water onder controle. Het peil in de Schelde, de Dender en de Ijzer bleef sta biel of daalde. Ook het water in de ring vaart rond de historische stad Brugge zakte gisteren. oertien) afgestemd op 8 pro :nt kans." Ter vergelijking: eltadijken zijn zo groot eed, dat iemand die ld ordt één procent kans in zij ven heeft om in de delta ee jkbreuk mee te maken, oe kleiner de kans op dijk lorbraak hoe groter de voe in de dijk. Een voet met nge uitloop het land in. „li ng de voet droog blijft, is d ans op doorbraak klein." Te :n het zere been van liefheb :rs van dijkhuizen en pittores boerderijtjes. Het landscha] trnielen om een hoge dijk me rede voet aan te leggen? Nooit, an de voet van dijken in Gel- heten kwelwater. Een teken it water door de dijken heen imt; de dijken week maakt 'egschuiven van dijkvakken >lders te beschermen, bben ervoor gekozen in pol- ;rs te wonen en te werken. euwe dijklichaam te doen." olie kracht valt niet aan te ontkomen ndt Winsemius. De oude dij- atige hoeveelheid water op ngen. Ze zijn niet bereken' i het tegenhouden van grol >eveelheden snel stromend ■n- en smeltwater uit Duitsj nd en België. Nergens opge mden, met volle kracht df| ïderlandse delta vullend, ilgië, Frankrijk, Duitsland |n landen die het menselijk®! leid van ontginning en vet- rding eveneens aan den lijf'! .dervinden. Daar staan ook irpen blank, moeten inwoners] acueren. an uitspraken dat de huidige| 'ierdijken het eens in de 1® 200 jaar begeven, heef' insemius niets. „Dat ka# ee, drie keer achter elkaaq n en dan een hele tijd niet." natuur houdt zich niet aa#| nsberekening. 'Kalm maar, we verzupen nog niet.' Van onze verslaggever Breda - Twee NAC-spelers, Ruud Brood en Frangois Gesthuizen, zijn gisteren geëvacueerd. Brood, die tijdelijk bij familie in Pa- pendrecht is ingetrokken, woont in een door het water bedreigde nieuwbouwwijk van Gorinchem. Gesthuizen verliet zijn huis in Millingen aan de Rijn. A DVERTENTTE1 Iv.m. de mogelijke wateroverlast in de Bommelerwaard, heeft KRAS Ster Vakanties op voorhand actie ondernomen om bereikbaar te blijven. Voor informatie boekingen kunt u ons bereiken op: 04199-3622 (FNV Voordeel Vakanties 04199-6300). Bij geen gehoor is ons tijdelijk reserveringsnummer: 073-270 270 informatie boekingen; p.s. Uiteraard worden alle geplande reizen normaal uitgevoerd. DENKEND AAN HOLLAND zie ik brede rivieren traag door onein- irland staat echter water. Zo-Jdig laagland gaan'. Wellicht waren de Kamerleden van het kabinet ■ubbers-Kok geïnspireerd door de befaamde versregel van Hen- kik Marsman toen zij twee jaar geleden op inspectietocht waren Ne polderdijken van het rivierenland. 'et is echter waarschijnlijker dat de volksvertegenwoordigers Pietertje van der Meijden in Zuilichem: 'Mensen die hier al lang wonen zijn niet bang, ider druk van het hoge watei ooral onder de indruk waren van de argumenten die milieu- en dan een reëel gevaar. Btuurbeschermers al jarenlang aandragen tegen de verwoestin- ïerkere dijken. Winsemius ziel Me de geplande dijkverhogingen naar hun idee aanrichten. ien andere mogelijkheid om 'etdecor was ook bedrieglijk. De witte polderhuisjes leunden on- .Weereen strakblauwe hemel lieflijk tegen de dijken. Veel bewoners veelal met een tongval die verried dat ze niet uit de streek afkom- _"g waren - spraken overtuigend op de parlementsleden in. ijft bescherming over. Ach, milieubeschermers haalden een belangrijke overwinning. De de nieuwe dijken er liggen peciaal in het leven geroepen commissie-Boertien concludeerde et meteen klagen. Geef d< 'Ne dijkverhoging er moest komen, maar niet eerder dan nadat ituur tien jaar om iets met hel milieu-effect-rapportage (MER) het leven had gezien. Deze Van onze verslaggever Paul de Schipper Bommelerwaard - In de dor pen van rivierenland klepten gisteravond de torenklokken maar bijna niemand die het nog hoorde. Angst joeg de mensen uit hun huizen. Het dreigende water heeft een nie mandsland geschapen. Wat rest, zijn tientallen spookdor- pen, lege wegen en onafzien bare verlaten polders. De enkeling die blijft, wacht hoog in zijn dijkwoning op wat komen gaat. Vandaag, 1 februari, wordt in dit rivierenland de grote vloedgolf uit het oosten ver wacht. Vandaag, op diezelfde be laden datum, telt Nederland 200.000 watervluchtelingen, het dubbele van 1953, door een giste ren tot nationale ramp uitgeroe pen watersnood. Een oudere man in Brakel zegt het treffend: „We zijn maar te gast bij het water jong, maar dat zijn we vergeten." In één nacht voltrok zich in mid den-Nederland een nooit ver toonde uittocht, efficiënt, vastbe raden, een massale exodus. Vol gens een schatting van de politie is bijna 99,9 procent van de be volking van de Bommelerwaard zonder grove aandrang vertrok ken. Inderdaad, bijna niemand bleef. Of toch? „Hallo, iemand daar?" roept een politieman tegen een gesloten zolderluik van een huis je aan de buitenkant van de Waalbandijk. De schoorsteen in het rieten dak rookt, maar bene den in de keuken staat al ander halve meter water. Een zoon en een oude vader steken hun hoofd uit het dakraam: „Wat is 't?" „U moet weg, evacuatie! U mag hier niet blijven." „Nou, nou, kalm maar, we verzupen nog niet." Er is nog iemand. Pietertje van der Meijden aan de Schoolstraat in Zuilichem-, Ze zit er een beetje ontredderd bij in een lege huiska mer, pakt een laatste tas in: „Mensen die hier al lang wonen zijn niet bang, maar ze maken je op de radio wel paniekerig." „Zo'n dood dorp, daar krijg ik een zwaar gevoel van." Motor agent G. Berends ontwart nor maal files, nu heeft hij net Pieter tje van der Meijden gemaand haar huis te verlaten en rijdt hij rond in de volstrekt lege straten. „Bizar, straten zonder auto's, geen krantenjongens, geen scho lieren, niemand meer." Laatste tas In de nacht van maandag op dinsdag stonden de straten van het dorp vol met aanhangers, busjes en vrachtauto's. Sommi gen laadden al hun huisraad op, schroefden zelfs de inbouw-ap- paratuur los, anderen alleen het meest dierbare. Zuilichem telt nu slechts holle huizen, woonkamers zonder meubels, vensterbanken zonder planten, dichte gordijnen, geslo ten rolluiken. Een dorp zonder bewoners en nog nooit is er zo veel politie tegelijk geweest. In de straten patrouilleren zeven ME'ers die al dertig uur op hun benen staan. „Hoe staat het met water? Is er al iets doorgebro ken?" vraagt één van hen. Ze zijn gekomen met een gehuurd busje, zonder radio, dus hebben ze geen informatie. Ze maken zich niet druk: „Wij ja gen niemand het huis uit. Wie wil blijven, moet dat zelf weten." De mensen zijn weg, nu de bees ten nog. Bij boer Hendrik van de Werken in Gameren bonken de koeien- hoeven door de stal. Mannen met stokken en hooivorken drijven de boxen leeg. „Die beesten zijn er niet gewoon aan om in auto's te worden geladen," vergoeilijkt Hendrik het wilde gedrag van zijn veestapel. Waar zijn zeventig koeien naar toe moeten? Hendrik: „Eerst met de auto naar Gelder- malsen en dan met de trein naar de IJsselhallen in Zwolle." Wie het transport betaalt? Hij trekt een gezicht en antwoordt half vragend: „Ikke zeker." Bij Gameren varen we over de boerenkool in de buitendijkse tuintjes langs de Waal. Geen pro bleem, want de groente staat twee meter diep. „Daar heb je er weer één, roept Dick van der Lin den, uitbater van café De Dijk in Gameren en hij wijst op een bi- samrat die in de vork van boom tak zit. „Dat zijn die rotzakken die de dijken aan stukken graven, ik heb er gisteren zeker honderd uit de bomen geschoten." Over de dijk lopen een paar over winterende ganzen, parmantig alsof ze de laatste bewoners zijn. Vuil weer „D'r komt nog een boel vuil weer, de wind trekt al aan" zegt Dirk van Lit in Gameren, een paar ki lometer van Zaltbommel. Hij heeft net een rillende kanarie ge vangen. Van Lit: „Het eerste slachtoffer, gewoon losgelaten, toen de mensen er vandoor gin gen." De harde zuidwester drukt don kere uitwaaierende vlekken in het wateroppervlak. Het regent en het hagelt. In Brakel, in de uiterste westhoek van de Bommelerwaard, zijn ze gisteren nog niet geëvacueerd omdat er nog een binnendijk be- FOTO'S COR VIVEEN scherming biedt als de Bomme lerwaard mocht vollopen. Tegen de avond beraadt het dorp zich aan de dijk. Oudere mannen die de streken van de rivier op hun duimpje menen te kennen, zijn nu toch onzeker: „Zou het nog stij gen? Zouden we hier ook weg moeten." In het Land van Heusden en Alte- na is de sfeer minder dreigend. Hier geen evacuatie-order. „Nee, die verwacht ik ook nog niet," vertelt Bart Cornelisse, hoofd waterkeringen van het Hoog heemraadschap Alm en Bies- bosch, „onze dijken zijn goed. Aan de andere kant in de Bom melerwaard is de kans dat er dij ken breken twee keer zo groot als hier, gewoon omdat de dijken smaller zijn en kleiner van pro fiel." Oorlog Aan de Gevangenpoort van Woudrichem kijkt zwarte Ali uit Mogadishu uit over de vlakke, snelstromende Waal. „Water is beter dan oorlog," zegt hij, „wa ter is vredig." Of hij weet dat wa ter dijken kan breken en huizen kan vernielen? De asielzoeker lacht vanonder zijn paraplu: „Nee, maar water schiet niet en dat doen ze bij ons in Somalië wel." Loes Thorbecke van het hoog heemraadschap beantwoordt al dagen honderden telefoontjes en bemerkt toch eem toenemende spanning: „Eerst was het: breekt de dijk hier? Vandaag was het: hoeveel meter krijgen we in huis?" Wat ze dan antwoordt? Loes: „Alles goed, alles onder controle, ja, u kunt uw kinderen rustig naar school brengen." Zelf gaat ze ook rustig slapen: „En ik woon vier meter onder het buitendijkse peil." 'ocedure nam weliswaar veel tijd in beslag, maar dat moest maar Ne koop toe worden genomen. Liever dat dan naderhand het siwijt te horen dat de toenmalige bestuurders onverantwoord ,e' het milieu zijn omgesprongen. 'middels zijn we twee perioden van zeer ernstige wateroverlast Wer en nu blijkt dat de politiek spijt als haren op het hoofd heeft n zijn gemaakt om een gelijk "er de Kamerbrede steun aan de rapportage van de commissie- 1.- "™oertien. Kamerleden doen openlijk boetedoening en premier Kok seft reeds een nieuw Deltaplan aangekondigd, mister De Boer van Vrom gaat nog verder. Vooruitlopend op de iscussie die donderdag in de Tweede Kamer wordt gehouden, zei 'bewindsvrouwe dat de inspraakprocedures opzij gezet moeten "den en dat ze desnoods bereid is om - op basis van een nood- - onmiddellijk tot de noodzakelijke onteigeningen over te 3n. Wat de minister betreft kan de schop de grond in. gedupeerden in de rivierenprovincies zullen hun oren niet gelo- ln' Al jarenlang smeken zij om direct over te gaan tot dijkverho- "9. maar veel resultaat hebben hun noodkreten niet gehad. 6 reactie van minister De Boer geeft aan dat zij, net als het was- ide water, op drift is geraakt. Uiteraard zijn maatregelen nodig, fsar wat jaren niet mogelijk was moet nu blijkbaar zonder dralen pevoerd worden, voorbijgaand aan de negatieve effecten voor taur en milieu. 'tan, met alle respect en begrip voor de getroffenen, nooit de oeling zijn. Het is bovendien een ommezwaai die de politiek 'geloofwaardiger maakt. verleiding is groot om nu naar nietsontziende middelen te grij- A waarna achteraf wederom moet worden geconstateerd dat er merstelbare vernietigingen zijn aangericht. Snel handelen moet, «r dat betekent niet dat het verstand op nul moet worden gezet. Van onze verslaggever Norbert Bökkerink Geldermalsen - Beter een goe de buur dan een verre vriend. Hoe betrekkelijk het waar heidsgehalte van een gezegde kan zijn, ervaren dezer dagen de tienduizenden inwoners van Maas en Waal, de Tieler- waard, de Culemborger waard en andere bedreigde polders. Velen in alle delen van het land hebben dat inmiddels ook begre pen, zo blijkt uit de berichten. Een praktijkvoorbeeld: de Breda- naar Jan van Zuilen. Maandag avond kreeg hij een telefoontje van zijn zwager Hans, woonach tig in Hedel. „Kun je ons even ko men halen. We moeten morgen vroeg uiterlijk acht uur uit ons huis weg zijn". Jan en zijn vrouw Marian hebben zelf vier kinde ren, maar ach voor een echtpaar met een kind is altijd nog wel een plekje in huis te vinden. Dus springt Jan in zijn auto en be landt na een uurtje rijden, zoals hij het zelf noemt 'in een film'. „Bestelwagens, vrachtauto's, au to's met aanhangwagens, cara vans, veewagens, campers van al les reed in de richting Bommeler waard of kwam er juist vandaan. Een exodus in Rivierenland. Zo iets heb ik nog nooit gezien". Gistermiddag veerde Van Zuilen andermaal vanachter zijn bu reaustoel op: ook de inwoners van de Tielerwaard en Culembor- gerwaard werd evacuatie in het vooruitzicht gesteld. En juist in dat deel van Rivierenland woont het grootste deel van zijn familie. Over de positie van zijn schoon moeder, woonachtig in Tricht, behoefde niet lang te worden ge discussieerd: ook zij moest maar naar Breda komen. Maar wat te doen met broer Rino, vrouw Wilma en hun twee kinde ren van twee en drie jaar? Die drijven nabij het dorp Enspijk een boerderij met honderd stuks melkvee. Voor broer Rino is de zaak zo klaar als een klontje: pas op het allerlaatste moment weg en dan nog alleen als voor het vee elders veilig onderdak is gevon den. Maar met mogelijk een wa terstand van drie tot vier meter hoog bij zijn boerderij in het vooruitzicht, hoeft over de kinde ren evenmin lang te worden na gedacht. Ook die gaan naar Bre da. Als het gevreesde moment on verhoopt toch daar mocht zijn, zal Wilma volgen, Rino zal de veestapel blijven volgen. Waarheen dat laatste zal leiden, was gisteravond nog niet duide lijk, toen Jan bij zijn broer arri veerde. Wel dat de dieren in drie groepen naar verschillende adressen zullen gaan. Jan van Zuilen gaat ook nog even poolshoogte nemen bij zijn vader in Haaften. Als voormalig hoog heemraad en dijkgraaf weet die precies wat Rivierenland te wachten staat. „Als er een dijkdoorbraak komt, is het leed niet te overzien. He laas, maar we hebben wel twintig jaar lang voor dijkverzwaring ge vochten". Ook vader Van Zuilen zegt pas te vertrekken als het echt nodig is. Hij heeft onderdak in Eist op de Utrechtse Heuvel rug gevonden. In Geldermal sen herhaalt zich de door Van Zuilen beschreven film. Daar be zoekt hij nog even een andere broer, Kees, die met vrouw en kinderen naar IJsselsteijn zal vertrekken. Helemaal gerust is hij niet, want iedereen helpt op eens iedereen. „Je wordt toch een beetje gek gemaakt door de bu ren. Zo heb ik een deel van het huisraad meegegeven aan de ken nis van een vriend van een meisje hier uit de straat. Die zou de spullen naar Rotterdam bren gen". Jan brengt de bezorgdheid van zijn broer wat duidelijker onder woorden. „Ja, iedereen helpt nu wel iedereen. Maar wat als straks de euforie over is? Hoe krijg je je spullen dan weer te rug?" 1 FEBRUARI 1995 J\ WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 Tiel - De evacuatie van Streek ziekenhuis Rivierenland in Tiel geldt als een van de grootste, zo niet de grootste uit de Neder landse geschiedenis. Maar liefst 230 patiënten werden vannacht overgebracht naar het noodhos pitaal van het Academisch Zie kenhuis Utrecht (AZU). Om 24.00 uur werd begonnen met het overbrengen van 'de zwaarste patiënten', aldus ziekenhuisdi recteur C. Oostveen. Het ging om negentig zieken, die alleen met een ambulance konden worden overgebracht. „Dit tijdstip is ge kozen in verband met de vervoer sproblemen, die in de afgelopen dagen zijn ontstaan in bijvoor beeld Maas en Waal", verklaart de directeur. (ADVERTENTIE) Tricel heeft voor alle wasbeurien een kwaliteitsprodukt. U kunt kiezen uit Tricel voorwas middel, color- en totaalwasmid del, wol- en fijnwasmiddel, water afstotend middel, wasversteviaer, wasverzachter en vele andere middelen. Zo biedt Tricel u een helder en ■schoon ge heel. Tricel, milieu wijs voor een zachte prijs. Verkrijgbaar: vele stomerijen, Groenwende postorder 03438- 20202, Boerenbond LLTB, Tricel in fo: antw.nr. 106, 7400 VB Deventer. Was- en reinigingsmiddelen

de Stem | 1995 | | pagina 3