200.000 mensen op de vlucht Boven nul En toch van de whiter genieten. Kok wil Deltaplan voor grote rivieren 'Het water komt nu langs achteren. ee UNITED COLORS OF BENETTON, Transport vee stuit op problemen Vrouw verdronken nnekeij gokt WOV-geld idrijfsleven etbal verder de knel ielwet ngenomen >M|| 42 jaar na de watersnood van 1953 Beatrix vandaag naar Limburg Middelburgse gevangenis 'vol' Éliade brand itel niet ied verzekerd irdschok Drenthe presentatie er aftrekpost Utrecht Arnhem Rhenen Druten Tieler- en Culemborgerwaard Tl(,r Brake! Heerewaarden j ^Wijchen Duitsland Zwakke schakel in de dijkring fERNEUZEN HULST Sl.l'iS loordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Marki 7 ïe JAARGANG LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: ƒ1,85- ZATERDAG, 2,25 Éelburg - Gedeputeerde J. iekeij gokt op een bijdrage rijf tot tien miljoen gulden het Zeeuwse bedrijfsleven le exploitatie van de WOV erbij te brengen. Dinsdag 7 lari. is het alles-of-niets- met minister Jorritsma Uerkeer en Waterstaat. Dan ij de cijfers op tafel hebben. ZEELAND-C1 a - Door de watersnood de competitie in het betaal- ïoetbal, toch al geteisterd veel verplaatste wedstrij- nog meer in de knel. Giste- jerd besloten tot afgelasting iet voor komend weekeinde inde eredivisieduel NEC- iioord. SPORT - B1 Haag - De Eerste Kamer gisteren de 'wet veilige der inden' aangenomen. Justitie nu de mogelijkheid om bij enkomst van asielzoekers te ondèrzoeken of ze terug- urd kunnen worden naar ander land. Dat kan als ze hun vertrek naar Nederland in veilig land verbleven. BINNENLAND - A4 Ondergelopen land in de Bommelerwaard. Het veer Vuren-Brakel is onbereikbaar. FOTO COR VIVEEN ZIE OOK PAGINA'S A2/A3 'Nu al goede nazorg voor bereiden' 'We zijn maar te gast bij het water' Water daalt licht in rivie ren België en Duitsland De Stem-commentaar ZIE OOK REGIO-C1 ZIE OOK: Fotoreportage op achter pagina de Stem 8"710311 ÖÖÖ218" lllll WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 Van onze verslaggever Cees Maas Goes - Hij zit midden op de dag binnen en kijkt naar tele visie-beelden van de massale evacuatie in het Land van Maas en Waal. Levien de Leeuw uit Goes, al een tijdje gepensioneerd, volgt het nieuws aandachtig. Zelf heeft hij de misère van 1953 meegemaakt. Vandaag, op 1 februari, is het 42 jaar geleden dat 'er onge veer 1800 mensen verdronken in Zuidwest-Nederland, nu is er sprake van een totaal ander soort watersnood in een ander deel van Nederland. Wat niet wil zeggen dat de actuele beel den geen trauma's meer op roepen. Echter niet zozeer bij Levien de Leeuw, maar hij lijdt wel mee: „Wat een ellende voor die mensen, zeg. Ik zag een boer z'n beesten aan de staart uit de stal trekken en dat wuufje van hem maar hui len, het zal je toch gebeuren, mens." Levien heeft zijn portie waterellende ook gehad, al was dat van andere orde. Hij woonde destijds op het eiland Tholen. Verloor een kind in de vloed, en evacueer de een dag later mensen uit Halsteren met een geleende platbodemschuit. Nog geen seconde is bij hem een gedachte aan 1953 opge komen, zegt Levien. Een her innering, een soort vergelij king. „Nee, dat was toch heel anders. Een andere tijd, diepe droefenis in de dorpen achter af, maar het was een overval in de nacht, dit ziet iedereen aankomen. Hier is hulp zat, wij hadden niets. Ik denk eer der aan, hoe heet dat daar, Bosnië, als ik die rijen ver trekkende mensen zie. Nee, de ramp van '53 was anders, dit is een ander soort ellende." Een ander soort ellende, ak koord, maar bij die mêvrouw uit Baarland, ook een slacht offer van de ramp uit 1953, slaat de angst weer toe bij het zien van de tv-beelden. Aan de ramp hield ze een grote angst voor water over, haar dochter vertelde gisteren dat ze er de zer dagen weer erge last van heeft. Wim de Jonge uit Kruiningen is ook een 1953-veteraan. Hij spoelde in die februari-nacht van het dak van zijn boerderij, wist op een droge dijk tussen Krabbendijke en Yerseke aan wal te kruipen en vond be hoorlijk onderkoeld onderdak bij mensen in Yerseke. Hij vindt het ronduit vervelend over de ramp van 1953 te pra ten, dat heeft-ie altijd gehad. En evenals bij Levien de Leeuw is bij hem geen enkele herinnering opgekomen aan die barre dagen, nu de vader landse rivieren buiten de oe vers dreigen te treden. De Jonge: „Het water komt nu van achteren, ee. We hebben sterke zeedij ken, dus dat zal wel gaan, maar straks verzuipen 'we nog langs de achterkant. Wat we ervan kunnen leren is, denk ik, dat we nog steeds geen goede dijken kunnen bouwen, overal waar dat no dig is. Dat valt me wel tegen, zoveel jaar na 1953. Dus ons op de borst kloppen dat we zulke goede waterbeheersers zijn tegen het buitenland, dat is grote flauwekul." Op de Scheldedijk bij Borssele loopt Piet Meiers uit Middel burg met zijn hond. Hij wil wel wat zeggen, ja. Hij is in derdaad 'van boven de zestig' en hij heeft inderdaad de wa tersnood van 1953 meege maakt. Het is echter niet de el lende van de mensen uit het ri vierengebied waar hij dezer dagen met zijn vrouw voor de televisie over praat, maar meer de praktische zaken die bij overstromingen komen kij ken. „Gisteren zei ik nog tegen haar: ik hoop dat die mensen een betere schadevergoeding krijgen dan wij toen. Ons hele huis spoelde weg met varken en al, en ik beurde veel en veel minder dan wat ik gevraagd had. Protesteren hielp niet. Het duurde nog maanden ook. Nee, een overstroming is erg, maar wat er daarna komt is ook erg." Van onze verslaggever Den Haag - Koningin Beatrix brengt vandaag een bezoek aan de door overstroming getroffen gebieden in Limburg. Ze bezoekt er Arcen, Venlo en Velden. Het is de bedoeling dat ze morgenochtend naar de rampgebieden in Gelderland gaat, maar het programma voor dat bezoek moet nog wor den vastgesteld. Prinses Margriet brengt vandaag een bezoek aan Nijmegen, waar ze onder meer een opvangcentrum voor zieken en bejaarden bezoekt. Middelburg - De nieuwe Middel burgse gevangenis Torentijd zit eerder 'vol' dan gepland. Dat komt doordat in verband met de wateroverlast tijdelijk 81 gevan genen van de Maastrichtse ge vangenis Overmaeze naar de Zeeuwse hoofdstad zijn overge bracht. In Middelburg verblijven al 63 Zeeuwse gedetineerden. Met de komst van de 81 tijdelijke gasten is Torentijd vol. „Omdat Toren-' tijd pas anderhalve week in ge bruik is en aanvankelijk het plan was de inrichting geleidelijk tot maximale bezetting te leiden, vraagt deze operatie een grote extra insparining van het gevan genispersoneel," zegt directeur, N. van den Akker. Het Middel-! burgse personeel wordt bijge staan door 17 Limburgse justi-i tiemedewerkers. j ADVERTENTIE Dit woord Is vandaag In het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u. met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Nagm: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 Januari 1995 per: o kwartaal acceptgiro 89.40 kwartaal autom. Incasso 86.90 a maand autom. Incasso 29.80 bank/glronr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) 1 De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- g gen hebben. Stuur deze bon In een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. 2 DE STEM. EEN KRANT DIE It WAT ZEGT it blijft zacht iteravond begon de 'iiperatuur te stijgen in nats van te dalen. Februari sgint met wat regen of hte regen in de middag, zuidwesten wind is matig tvrij krachtig. nerpen - Een deel van de fltoffers van de brand in het tterpse Switel-hotel op ijaarsavond zal geen of geen idige schadevergoeding krij- De dekking van de brand- tkering van het hotel blijkt ildoende om alle getroffenen ideloos te stellen. II BUITENLAND - A5 n - In de kop van Drenthe t zich gisteravond een lichte schok voorgedaan. De trui- die zich voordeed in de na- iid van het dorp Annen (ge- ate Anloo) had een sterkte 2,2 op de Schaal van Richter, (ens een medewerker van de aische afdeling van het KN- s de schok vermoedelijk ver laakt door gaswinning. Er i geen melding gemaakt van kern - De Belastingkamer van gerechtshof in Arnhem heeft lij de belastingoperatie-Oort 990 gesneuvelde aftrekpost representatiekosten in ere held. Dat doet hij in een door anoniem gemeenteraadslid gespannen zaak. Staatssecre- Vermeend van Financiën onmiddellijk cassatie aan wend bij de Hoge Raad. raadslid trok 736 represen- ïkosten af. De inspecteur s dat af: representatie mag onbelast worden vergoed, >r is sinds 'Oort' niet meer af- fbaar. De belastingrechter li daarin niet mee. Aftrek voor Aenken, recepties etcetera is "nee in principe weer toege- «1. Praatjes zetten geen zoden aan de dijk Van onze verslaggevers Tiél/Nijmegen - Ongeveer 200.000 mensen zijn nu op de vlucht voor het. alsmaar stijgende water in Gelder land en Limburg. De eva cuatie heeft daarmee een enorme omvang. Ter verge lijking: tijdens de waters noodramp in 1953, vandaag 42 jaar geleden, moesten ongeveer 110.000 mensen hun huis ontvluchten. Uit de Bommelerwaard, het Land van Maas en Waal en de Ooijpol- der zijn dezer dagen al 90.000 evacués naar veiliger oorden ver trokken. Nog eens 100.000 men sen uit de Tieler- en Culembor gerwaard hebben het dringende advies gekregen te vertrekken. Dat advies wordt morgenochtend om 8.00 uur een bevel. Een 52-jarige vrouw uit Winssen is gistermiddag verdronken, doordat zij van een drassige dijk viel. De politie wil trouwens geen direct verband leggen tussen de watersnood en het ongeluk. Het kan wel een week duren voordat de evacués terug naar huis kunnen, aangezien het water later in de week slechts langzaam zal dalen. De situatie in Noord en Midden-Limburg (Venlo en Roermond) en Overijssel (Kam pen) blijft kritiek. Het water van IJssel en Maas stijgt nog steeds. In Limburg zijn 12.800 evacués geregistreerd. Ongeveer 3400 wo ningen staan blank, nog eens 8600 huizen worden bedreigd. De Gelderse commissaris van de koningin Terlouw acht 'de enor me volksverhuizing' noodzake lijk, ómdat absoluut niet duide lijk is hoe lang de dijken het du wende water nog kunnen tegen houden. Ook de sterke wind en opwaartse druk van het grond-' water spelen de dijken parten. De meeste vluchtelingen uit Bommelerwaard, het Land van Maas en Waal en de Ooijpolder hebben onderdak bij familie en VANDAAG IN DEZE KRANT Tsjetsjenië blijft strijden Een Tsjetsjeense vrouw loopt door de straten van Grozny, waar het straatbeeld door Russen wordt gedomineerd. De gevechten in de afvallige republiek laaiden giste ren weer op. ZIE BUITENLAND - A5 evacuatie-gebieden Heerewaarden vrienden gevonden. Daardoor is nu nog voldoende ruimte in de centrale opvangcentra beschik baar. Of dat zo blijft als de uittocht van 100.000 mensen uit de Tieler- en Culemborgerwaard goed op gang komt, is afwachten. Volgens de laatste berichten zijn al duizen den mensen op weg de bedreigde waarden te verlaten. In Zeeland en West-Brabant zijn inmiddels duizenden bedden ge reserveerd voor de opvang van de mensen die door het water uit hun huizen zijn verjaagd. De 'nieuwe' ontruiming van de Tieler- en Culemborgerwaard be tekent opnieuw een massale ver plaatsing van vee. 'Het gebied telt 70.000 runderen, 70.000 varkens en een miljoen stuks pluimvee. Een tekort aan veewagens belemmert echter een snelle aftocht, terwijl het vee zo mogelijk voor morgenochtend weg moet zijn. Eenzelfde trans portprobleem doet zich ook voor in het Land van Maas en Waal en de Ooijpolder. In Zuid-Limburg zakte de Maas bij Borgharen gisteravond tot 45,60 meter boven NAP. De ko- mende nacht gaat het peil naar 45,45 meter. In het midden en het noorden van de provincie blijft de Maas echter stijgen. In Roer mond bereikt het water vanoch tend het peil van 20,65 meter. Dit is 13 centimeter hoger dan in de cember 1993. De situatie in Venlo wordt kri tiek. Daar wordt vanmiddag de hoogste stand van 18,50 meter boven NAP verwacht, 15 centi meter hoger dan tijdens de wa tersnood een jaar geleden. In Overijssel heeft Rijkswater staat grote zorgen om Kampen. Daar is gisteravond besloten tot de aanleg van een nooddijk. INHOUD 2 KATERNEN Overstromingen A2/A3 Binnenland A4 Buitenland A5 Economie/Beurs A6/A7 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggevers Den Haag - Premier Kok vindt dat er een Deltaplan moet komen voor de grote rivieren. Dat heeft hij gisteren in de Tweede Kamer gezegd. „De gevaren van de grote rivieren blijken groter dan menigeen dacht," aldus de premier. Minister De Boer (VROM) benadrukte giste ren tegenover De Stem nog eens dat een grootscheepse gelijktijdige onteigening van kleinschalige perceeltjes langs de dijken no dig is om de dijkverzwaring zo snel mogelijk ter hand te nemen. Van alle kanten wordt er bij 'Den Haag' trouwens op aangedrongen om zo snel mogelijk 'iets te doen' aan de dij ken. En uit de monden van diverse bewinds lieden valt nu op te tekenen dat er inderdaad iets zal gebeuren. De Stichting Rampenfonds heeft gisteren de overstromingen officieel verheven tot 'natio nale ramp' Daarom is gisteren een rampen giro-rekening (9575]f geopend voor financië le bijdragen om de schade aan particulieren te kunnen vergoeden. Het kabinet komt vanmiddag in spoedzitting bijeen. Morgen is er overleg met de Tweede Kamer over de watersnoodramp. Premier Kok verklaarde dat het kabinet de schade voor de betrokkenen zo snel mogelijk wil- afwikkelen. Hij zei dat het geen zin heeft om elkaar verwijten te maken voor de (drei gende) dijkdoorbraken. Wel vindt Kok even als zijn collega De Boer dat financiële be zwaren en procedures geen belemmering mogen vormen voor het aanpakken van de problemen in het rivierengebied. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) voegde zich ook in dat koor: zij belooft dat de zwakke plekken in de Nederlandse dijken voor november zullen zijn aangepakt. Het Rampenfonds hoopt dat de goedgeefs heid van het Nederlandse volk meer oplevert dan 30 miljoen die de actie voor de waters nood in 1993 in Limburg opbracht. Uit eigen middelen heeft het Rampenfonds vijf mil joen gulden beschikbaar gesteld. Het is nog onduidelijk of het kabinet een bijdrage le vert. Los van het gedelibereer in Den Haag bena drukten de Gelderse Staten gisteren dat de zwakke plekken in de rivierdijken zo snel mogelijk verbeterd moeten worden. „Des noods de procedures die een versnelde uit voering in de weg staan opzij zetten," is de strekking van een motie die de CDA-fractie vanochtend in zal dienen en die naar ver wachting unaniem wordt aanvaard. De Nederlandse aannemerswereld staat bij wijze van spreken te trappelen om de nood zakelijke dijkverzwaringen ter hand te ne men. „We kunnen morgen al beginnen. Als het moet vandaag," zegt voorzitter Mulder van de vereniging van aannemers iri de wa terbouw. De 30 a 40 aannemers die in dit werk zijn ge specialiseerd, beschikken over voldoende capaciteit. Mulder vindt dat de overheid een budget moet vaststellen voor het verzwaren van de dijken. Ook moet er elk jaar een vast bedrag beschikbaar komen voor een planmatige aanpak van het onderhoud. Dit is volgens Mulder precies wat premier Kok bedoelt met een Deltaplan voor de veiligheid langs de ri vieren. Minister De Boer pleit trouwens ook voor een rigoureuze aanpak in het gevecht tegen dreigende dijkdoorbraken en overstromin gen van rivieren in Europees verband. Ze wil met de EG-landen afspraken maken om èen groot aantal bouwactiviteiten in de uiter- - waarden te verbieden. ADVERTENTIE V

de Stem | 1995 | | pagina 1