t. Wj) O College Hulst stelt beslissing uit er Gelegenheid DE STEM De oorlog liet zijn sporen na progressief Hontenisse houdt discussie-avond over gokverslaving DAG klapper PLAATSELIJK nieuws ,1gv ^[hntunswens.. dëStem Nog geen bouwvergunning voor omstreden bezoekerscentrum in Emmadorp Vogelvereniging Vlaamse Gaai Clinge huldigt leden Jj^oonnummers en openings- fagina A2°Verige afdelin9en op l. Verkoop stukje grond in Hengstdijk wekt ergernis Progressief Hontenisse Kunst en ambachten in streekmuseum van Axel wp. foor particulieren lelesenheid Lies good, bad en bedtimes your friend. ZEELAND C2 Betrekkelijk I bovendien werd Hubert Nico- as gehuldigd. Al jarenlang is ij een actief lid van de vereni- -J6 en een gerenommeerd kwe- I *er van kleurkanaries. Enkele ven geleden behaalde hij met EDITIE ZEELAND Bouwbeurs over 4Nu bouwen' in St.-Niklaas Kledingdiefstal FEBRUARI 1995 'n Gelukwens, bedankje, jubileum, receptie, huwelijk, verloving, overwinning, prestatie, examen, Abraham enz. ■Prijs per mm per kolom 0,65 incl. BTW, één grote regel verplicht. Foto of afbeelding, formaat 35 x 40 mm 26.- incl. BTW. Bezorger Gefeliciteerd Johan Loonen in Oosterhout, Rachid Bouhaddach in Breda. Setrouwd I de Boer en ■ith Scheeringa an. 1995 Breda ar particulieren Vandaag Sara Hartelijk Gefeliciteerd. FROUKJE houwkje houwkje BOLLE 1 x 20 mm 15.- CEES K. M. XXX 2 X 20 MM 30.- sn veelvoud hiervan in hoogte is mogelijk, articulieren. 76-236882 (afd. rubrieksadvertenties). :em B.V. .af te schrijven Qj Stuur mij een rekening :ode: Tel.: ochtendpost in ons bezit te zijn: B Breda stzegel nodig) te geven aan uw Valentijnsgevoelens. Op [.Advertentiekop" uw Valentijnswensen. tieprijs incl. BTW. WOENSDAG 1 FEBRUARI 1995 Van onze verslaggever Hengstdijk - Progressief Hontenisse houdt maandag 6 februari in 'Het jagershuis' in Hengstdijk een dis cussiebijeenkomst over speelauto maten en gevaren van gokversla ving- Porgressief Hontenisse grijpt de avond aan om een standpunt te kunnen bepa len over een nieuwe speelautomatenver- ordening in de gemeente die past in het regionale beleid. De verordening en de overgangsregeling komt woensdag 8 fe bruari in de gemeenteraad. Het regionale beleid gaat uit van slechts één gokkast in zogenaamde hoogdrem pelige horeca (cafés, restaurants) en geen speelautomaten meer in laagdrem pelige horeca (snackbars, cafetaria's). Daar mogen nog wel een paar behen digheidsautomaten worden geplaatst zoals flipperkasten en dergelijke. Dat is ook toegestaan in dorpshuizen en sport kantines. Horeca-ondernemers in de gemeente Hontenisse moeten pas over drie jaar voldoen aan het nieuwe regionale beleid ten aanzien van gokkasten in horecabe drijven. Het raadslid mevrouw Le Roy van Progressief Hontenisse vraagt zich af of Hontenisse zich tijdens de over- gangsregeling al niet moet richten op het regionale beleid. Buurgemeente Hulst heeft immers ook een afwijkend standpunt ingenomen. Hulst meent dat gokverslaving niet kan worden opgelost door het aantal gok kasten te verminderen en heeft een convenant gesloten met horeca-exploi- tanten. Die hebben afgesproken er op toe te zien dat iemand niet langer dan een uur staat te spelen en dat er nie mand onder de achttien jaar een gokje waagt. In Hulst mogen in cafés en restaurants twee automaten staan en in snackbars één. Volgens Le Roy kan dat ook voor Hontenisse de oplossing zijn. Eer zijn maandagavond verschillende inleidingen. De heren Loontjes en Leen- kneght geven informatie over de ver schillende speelautomaten, het lande lijk beleid en het gemeentelijk beleid om goklust in te perken en de mogelijk heden van een af te sluiten convenant tussen gemeenten en de VAN. Mevrouw R. Wille, regiohoofd hulpver lening van het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) wijst op de gevaren van gokverslaving, preventiemogelijkheden en over hulp verlening aan gokverslaafden in de praktijk. De discussiebijeenkomst be gint om 20.00 uur. Van onze verslaggever Hulst - B en W van Hulst hebben de beslissing over een bouwvergunning voor het omstreden bezoekerscentrum in Emmadorp uitgesteld. d—DB STEIW '.jfr'- Hrymiw wil numrcynlcn Het college besloot daar gisteren toe om alle opmerkingen, die Hoor de protesterende bevolking maandagavond in een gesprek met gedeputeerde De Kok zijn gemaakt, te laten bezinken. De mogelijkheid tot uitstel is aanwezig. Aanvankelijk zag het er naar uit dat B en W binnen twee weken na het afgeven van een verklaring van geen bezwaar door Gedeputeerde Staten een besluit moesten nemen. Volgens wethouder G. van de Voorde bestaat er in principe nog twaalf weken ruimte. Maar zolang zal bet niet duren. Overlast In het gesprek maandagavond zijn de bewoners en de gemeente zomogelijk nog verder uit elkaar j komen te staan. Emmadorp wil bezoekerscentrum gewoon- g niet. En de gemeente slaagt I er niet in om de bewoners gerust te stellen. De bewoners vrezen verkeersoverlast en inbreuk op hun privacy. Ze hebben inmid dels al duidelijk gemaakt de bouwvergunning te zullen aan vechten. Het uitstel is niet bedoeld om valse verwachtingen bij de be- volking van Emmadorp te wek- i. Het standpunt van het col- e dat het bezoekerscentrum I aan de rand van het natuurge- i bied Het Verdronken Land van Saeftinghe er moet komen is unaniem en is volgens Van de Voorde na de emotionele bijeen komst op het stadhuis maandag avond niet veranderd. „We betreuren dat het draagvlak er niet is. We nemen de tijd om alles op een rijtje te zetten zodat we geen overhaaste beslissing nemen," zei hij gisteren. „De leefbaarheid in Emmadorp staat voorop. Het is nooit de bedoeling geweest ellende te veroorzaken," aldus Van de Voorde. Tegelijkertijd vindt Van de Voorde dat mensen ook de be trekkelijkheid van de volksop stand moet inzien. Het is volgens Van de Voorde slechts een be perkt deel dat protesteert. „Ik heb mensen ook al horen zeggen: zo'n ramp is het nu ook weer niet." Meer wilde hij gisteren over dat onderwerp niet kwijt, bang dat zijn opmerkingen voor nog meer olie op het vuur zor gen. De wethouder verwacht dat de ingelaste rustperiode zal leiden tot strengere voorwaarden aan de Stichting Het Zeeuws Land schap dat het bezoekerscentrum gaat bouwen. Het gaat daarbij om het aantal aan te leggen parkeerplaatsen. Daarnaast neemt de gemeente zelf het ini tiatief voor een verkeerscircula tieplan met als uitgangspunt de overlast voor de bevolking, te' reduceren of te omzeilgg, Van onze correspondent Clinge - Tijden de jaarvergadering van vogelvereniging De Vlaamse Gaai in Clinge werden twee leden gehuldigd voor de verdiensten voor hun vereniging. Voorafgaande aan de huldiging zijn vogels in Breda een nationa- werd Tonny Maas uit St.-Jan- le titel, ton gekozen als nieuwe voor zitter van de club. In die nieuwe functie kon hij direct aan de slag om zijn voorganger Piet Kint te huldigen. Als blijk van dank 'oor alle activiteiten, die Kint voor de vereniging heeft ver richt, werd hij benoemd tot ere- I lid. t Kint was gedurende meer i dertig jaar in verschillende functies (zoals penningmeester, secretaris, organisator van ten toonstellingen en voorzitter) ac- I lief in de vogelsport. In aanwe- I zigheid van zijn vrouw ontving I mj uit handen van zijn opvolger I een cadeaubon, bloemen en een I oorkonde. Redactie lerneuzen: Zuidlandstraat 32, 'of 01150-18924, fax 01150- :euren: Peter Oggel (editie- ?e1> Frank van Cooten, Frank ™l. Rein van der Helm, Florence Jtondt, Ton Koomen (sport), narold de Puysseleijr. Klokstraat 1tel. 01100- «030, fax 01100-21928. „Macteur: Cees Maas (provin- Huhf«rSo99ever)- "Ulst: Steenstraat 14, tel. 01140- W51, tax 01140-19698. i»i teur: Eugène Verstraeten V"v' editiechef). ^rtentieverkoop '«neuzen: Zuidlandstraat 32, 01150-17920. erlegenwoordigers: artin Boeije, Hans Dimmers. 13751 Steenstraat 14'tel- 0114°" pïï69enwoordigers: van den Brande, v 'an Verstraeten. l-i „topleider: Harry Muurmans, 076-236454. „Een voorbeeld voor andere le den van De Vlaamse Gaai," vond de voorzitter. Hij overhandigde de Nederlands kampioen ene oorkonde en bloemen als blijk van waardering voor zijn ambas sadeurschap van de club op na tionaal niveau. Door het terugtreden van Piet Kint uit het bestuur ontstond een vacante plaats als penning- meeser. De vergadering koos unaniem Daniëlla Segers als nieuwe schatbewaarster. Van onze correspondent St.-Niklaas - In de stadszalen van St.-Niklaas (tegenover het station) is de twaalfde Wase bouwbeurs van start gegaan on der het motto: Nu bouwen. Vrij dag 3 februari van 15.00 tot 21.00 uur, zaterdag 4 februari en zondag 5 februari van 13.00 tot 19.00 uur is de beurs eveneens geopend. De beurs 'Nu bouwen' brengt een totaalbeeld over bouwen en renoveren. In een zestigtal stands kan men inlichtingen in winnen over nieuwbouw, ramen, deuren, trappen, verwarming, airconditioning, parket, tegels, keukens, badkamers, sierpleis- ters, rolluiken, zonwering, glas werken, veranda's, hout en bouwmateriaal. De politie van St.-Niklaas heeft informatie voor potentiële bou wers over inbraakprentie. Agen ten leggen uit hoe een woning kan worden beveiligd tegen in braken. Van onze correspondent Terneuzen - In de nacht van maandag op dinsdag is ingebro ken in een winkel aan de Noord straat in Terneuzen. Daarbij is een onbekend aantal kleding stukken ontvreemd. De benadeelde, een 36-jarige in woner uit Axel, deed hiervan gisteren aangifte bij de politie in Terneuzen. ÉfVv..;,: De Van Ooteghem's bewoonden lange tijd de boerderij aan de Hoofdplaatseweg 5 in de Golen- of Willem Golepolder en een van hen liet deze steen inmetselen. foto's camile schelstraete WAT IS het toch een mooi landje dat West-Zeeuws- Vlaanderen als je niet op een paar lelijke plekken let. Is dat nu echt zo, of alleen maar om dat we er minder komen en er dus veel meer verrassing in het landschap zit In de omgeving van Breskens zijn we op weg naar de Hoofdplaatseweg num mer 5. In Nummer Een zijn we in zuidelijke richting afgesla gen. Een smalle, kronkelende weg, waar je beter geen bietenrooi- machine tegen kunt komen, maar half januari is die kans niet zo groot. Veel knotwilgen en populieren, grillig gevormd, verwrongen en met grote gaten in hun lijf. In de bermen opslag van meidoorn, vlier, veldiep en nog het een en ander. Zeven eksters en een buizerd bij een doodgereden haas. Veel rust, stilte en landelijk schoon. De rondweg om Breskens, die hier volgens sommigen moet komen, zal veel kapot maken. Hoofdplaatseweg 5 dus, de boerderij van Franciscus Hu- bert van Ooteghem en Agnes Anna Modde, in de Golen- of Willem Golepolder, groot 24 ha en bedijkt in 1610. Wanneer de boerderij precies gebouwd werd, is onbekend, maar rond 1672 woonden er vermoedelijk Samuel Tack en Maria Mouvau. De stee was toen 96 gemeten groot. Daarna is zij vele malen van eigenaar verwisseld en rond 1890 heeft ze zelfs enkele jaren leeg gestaan. Dat trok de aan dacht van Bernardus van Oote ghem, die in Terneuzen werd geboren, maar vermoedelijk te Philippine woonde. Bernardus, boerenzoon uit een gezin met wel zeven of acht jongens, was koetsier op de postkoets en hij kwam geregeld op de leeg staande boerderij, want daar lag een zogenaamde 'provin ciale put'. Die lagen er meer, op geregelde afstanden van elkaar. De koetsiers van de postkoet- De schuur heeft ook een steentje en daarop staat: M. v. Ooteghem, 14-6-1907. sen konden daar hun paarden drenken. Boeren was toen niet zo'n lu cratieve bezigheid, desondanks wilde Bernardus toch het liefst voor zichzelf beginnen, maar hij had geen geld. Schipper De Bakker, getrouwd met een meisje Taelman, schoot hem te hulp en hij kocht de boerderij voor zijn toekomstig familielid. In 1893 kon Bernardus met zijn van Zuid-Beveland afkomstige bruid Mathilde Taelman de hofstede betrekken. Hij bleef er boer tot 1920 en werd toen opgevolgd door zoon Arthur Henri. In 1933 werd Franciscus er ge boren. Hij maakte daar als jon gen de oorlog mee en die heeft een onuitwisbare indruk ach tergelaten. Al in 1940 bliezen de Walen de aftocht, de laat- sten van de geallieerde troepen. Een ongeordende bende, ze schoten zelfs op elkaar. De fa milie moest vluchten en de boerderij onbeheerd achterla ten. In 1942 gaven de Duitsers de hoop Engeland te veroveren op en al de invasieschepen, die in Franse havens lagen, moesten terug naar Hamburg. Om die operatie goed te laten verlopen werd de hele kust onder bewa king van SS-eenheden gesteld. Ook de Van Ooteghems kregen inkwartiering en het huis werd gevorderd. Het boerenwerk ging echter gewoon door. On der moeilijke omstandigheden, want het vroor die winter hard en er lag veel sneeuw. De mili tairen hadden er aardigheid in sneeuwballen te gooien naar de paarden, die schichtig waren en dreigden te verongelukken op het ijs. De boer beklaagde zich bij de commandant en die liet strafexercities houden: uren lang in het zwembroekje in de sneeuw en de ijzige kou. In 1943 moest het gezin ver trekken, want de hele omgeving werd met mijnenvelden en zo in staat van verdediging gebracht. Ondertussen moest er met paard en wagen ook nog gere den worden voor de weer macht. In het voorjaar van 1944 mocht de familie weer terug naar huis. September 1944 kwam met het grote bombardement op Bres kens, waarbij zijzelf en hun boerderij gespaard bleven, maar ze zaten wel temidden van een kleine honderdduizend Duitsers, die bijeengedreven waren in de 'Breskens-pocket'. De grote man, generaal Von Zangen, was er ook bij, zijn uniform weliswaar wat onder het stof, maar uitermate kalm: daags na het bombardement op Breskens zat hij bij Van Ooteg hem in huis rustig te kaarten. Hij wist toen dat er op 11 september al 10.000 militairen met al hun materieel overgezet waren naar Walcheren zonder dat de geallieerden er weet van hadden. Voor eind september slaagde hij er in nog 76.000 man over te zetten. Hij, of lie ver kapitein ter zee Hermann Knuth, leverde daarmee een van de grootste militaire ont snappingen aller tijden. In oktober 1944 moest de fami lie uitwijken naar Groede en later IJzendijke. Toen op 20 oktober de oorlog over was, bleek het huis onherstelbaar beschadigd te zijn. De 'kêête', het bakhuis en zomerkeuken, kon opgeknapt worden en daar huisde men provisorisch tot halverwege 1951. In een steen, gelegd door Frans die de jongste was en 'dus' de opvolger, ligt dat vast: - le steen gelegd door F. J. v. Oote ghem. 3-2-'51 Groede. - Hij zit naast de voordeur en is vanaf de weg niet te zien. F. J. moet eigenlijk F. H. zijn en waarom Groede? De Golepolder maakte deel uit van die gemeente; Breskens begint pas een eindje achter de dijk met de Elisa- bethspolder. Sinds 1970 is het allemaal gemeente Oostburg. De schuur, die het er in 1944 beter afbracht dan het huis en opgeknapt kon worden, draagt ook een steentje: - M. v. Ooteg hem. 14-6-1907. - Maria, een dochter van Bernardus, zag haar naam vereeuwigd in de stenen schuur die een oud ver vallen houten gebouw verving. Met dank aan F. H.van Ooteg hem, en zijn zoon Rudy, die ons op de steen attendeerde. THEATER MIDDELBURG Cinema SINT-NIKLAAS 20.00 uur When a man loves a Geert Hoste (theatershow) - Stads woman schouwburg - 20.00 uur DIVERSEN TERNEUZEN Porgy Bess OSSENISSE 20.00 uur Fearless Kaarting - De Jachthoorn - 14.00 uur VLISSINGEN IJZENDIJKE Alhambra 1-2-3-4 Informatie zelfverdediging 14.00 uur De Leeuwekoning Vrouwenbond FNV - basisschool Mo- 14.00 uur The Lion King lenbolwerk - 20.00 uur 20.00 uur Disclosure KOEWACHT 14.00 en 20.00 uur The River Wild Schieting voor bejaarden - café 't 20.00 uur Frankenstein Hoekske-13.30 uur 14.00 en 20.00 uur Junior Kaarting - De Lange Akkers -14.00 uur GENT CLINGE Decascoop Handwerken, kaarten en biljar 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The ten - KBO - Malpertuus - KBO -13.30 road to Wellville uur 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Koersbal - ANBO - Malpertuus - Terminal Velocity 13.30 uur 14.30 en 17.00 uur Trapped in para AXEL dise Koersbal - Gregoriuscentrum - 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The 13.30 uur browning version ST.-JANSTEEN 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Bieden - KBO - De Warande - 13.30 Frankenstein uur 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur SAS VAN GENT Disclosure Kaarting - De Engelenroos - 14.00 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The uur chase Tentoonstelling De Betekoppen - 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The openbare bibliotheek - 13.30-17.00 mask uur 20.00 en 22.30 uur Interview with TERNEUZEN the vampire Jokeren - 't Schelpenhoekje -19.30 22.30 uur Sirens uur 14.30 uurTimecop FILMS 14.30,17.00 uur De Leeuwekoning 14.30, 17.00 en 20.00 uur The Lion GOES King Grand Theater 22.30 uur The specialist 14.00 uur De Leeuwekoning 14.30,17.00 en 20.00 uur Max 20.00 uur Interview with the vampi 20.00 en 22.30 uur Pulp Fiction re 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump HULST De Koning van Engeland KNOKKE 14.00 uur De Leeuwekoning Beverly Screens 20.00 uur Disclosure 15.00 en 20.00 uur Disclosure 14.00 en 20.00 uur The Lion King 15.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur Junior 20.00 uur Frankenstein 20.00 uur Frankenstein 15.00 en 20.00 uur The Mask 20.00 uur Pulp Fiction 15.00 en 20.00 uur The Chase Kloosterzande KVO - Voor de leden van de KVO en hun introducés is er donderdag 2 februari een avondje vol amusement in zaal Van Leuven. De toneelgroep van huize St.-Antonius brengt haar nieuwe revue op de plan ken. Aanvang 19.30 uur. KLOORTJE - Het bestuur van showband Kloortje heeft de data voor de jaarlijkse rom melmarkt en fancy-fair defini tief vastgesteld op zaterdag 25 en zondag 26 maart. Het is al volop bezig met de voorberei dingen voor het tweedaagse festijn, waarin een aantal nieuwe elementen voorkomen. Kloosterzande - De verkoop van een stukje braakliggende tuingrond in Hengstdijk aan horeca-ondernemer A. van Damme is bij Progressief Hontenisse in het verkeerde keelgat geschoten. De partij misgunt Van Damme de aankoop niet, maar protes teert wel tegen de overeengeko men verkoopprijs van 12,50 per vierkante meter. Soortgelijke lapjes grond, waar de gemeente in principe weinig meer mee kan, gaan gewoonlijk voor 25 gulden per vierkante meter weg. Het raadslid mevrouw M. le Roy miste deze week tijdens een ver gadering van de commissie Fi nanciën een duidelijk en conse quent beleid van B en W en vroeg zich af waarom B en W zijn afgeweken van het gebrui kelijke tarief. Zij vond het mazzeltje voor Van Damme namelijk niet correct te genover mensen die in het verle den voor een verloren stukje tuingrond het volle pond hebben moeten betalen. Daarnaast, zo voerde zij aan, als B en W bereid zouden zijn iets aan de prijs te doen zou de animo bij de bevol king om onrendabele stukjes grond van de gemeente te kopen groter zijn. Het antwoord lag voor wethou der B. Pauwels erg simpel. Meer was er volgens hem niet uit te halen. „Het is een kwestie van vraag en aanbod. Dat bedrag is uit de onderhandelingen geko men. Meer brengt het niet op," aldus Pauwels. „En de vraag is zeer gering," voegde burgemees ter Steenkamp daar aan toe. Pauwels vond de verkoop aan Van Damme echter niet te verge lijken met transacties in nieuwe bestemmingplannetjes. De ge meente heeft volgens Pauwels vaak genoeg aan mensen aange boden om wat tuingrond bij te kopen. De naar verhouding hoge beschrijvingskosten, die er aan vast zitten, zijn voor de meeste mensen reden om daar niet op in te gaan. Pauwels voelde ook niets voor een overzichtje van alle beschik bare stukjes tuingrond om daar vervolgens een vaste prijs op te zetten. Hij wil de handen vrij houden om te kunnen onderhan delen. „Het is niet reëel om alles vast te leggen. Het blijft een kwestie van vraag en aanbod." Van onze verslaggever Axel - Streekmuseum 'Het land van Axel' heeft zijn tentoon stellingsprogramma voor het seizoen 1995 rond. Vanaf april zijn er acht exposities, voor het merendeel van kunst. Op de eerste tentoonstelling, van naars exposeren schilderijen en 5 tot 30 april, zijn er ruimtelijke objecten te zien van Freek Ver wijs uit Waarde. In die periode, op 22 en 23 april, neemt het museum ook weer deel aan het Nationaal Museumweekend. Het is dan gratis toegankelijk voor het publiek. In de maand mei stelt Rafaëlla Cools-Cool uit Be- veren olieverfschilderijen ten toon, terwijl Johan Paulus Pie- ters in de maand daaropvolgend exposeert met olieverschilde- rijen. Van R. de Kraker uit Terneuzen zijn in juli kunstfoto's te zien en Jeanne Munsterman uit Sluiskil toont haar schilderijen in augus tus. Aan het einde van die maand, op de 26e om precies te zijn, verzorgt vereniging 'Den Ouwen Waogen' een open dag met demonstraties van oude am bachten. Vijf Zeeuwse kunste ruimtelijke objecten met als the ma 'het landschap', in de maand september. De laatste expositie die op het programma staat, van 27 sep tember tot 22 oktober, is er een van vondsten die gedaan zijn met behulp van metaaldetecto ren. Mogelijk wordt dit een com binatie-tentoonstelling, in sa menwerking met de gemeenten Hulst, Stekene, St. Gillis-Waas en Beveren. Dit heeft te maken met het historische feit dat de stad Hulst en het omliggende Hulster Ambacht 350 jaar gele den door Prins Frederik Hendrik werden veroverd. Met metaalde tectoren worden vaak voorwer pen uit die periode gevonden. Het streekmuseum is het gehele seizoen geopend van woensdag tot en met zaterdag, van 13.30 tot 17.00 uur.

de Stem | 1995 | | pagina 15