Nieuw vredesplan voor Kroatië Varken als teken van hoop in China hard nodig Indonesië woest over eis Portugal voor Internationale Hof ïuis neemt tvacués op og lachen, et redden' ^Verloren rivier' inzet strijd Ecuador en Peru 'Menselijke catastrofe' Grozny schokt OVSE Voorstel voorziet in vergaande autonomie voor Kroatische Serviërs -"STEM BUITENLAND Bacterie zou goud 'poepen' BUITENLAND KORT 1 JANUARI 1995 DINSDAG 31 JANUARI 1995 A! (in INGEN KORT rstelpt door mensen die een In het zuiden is geen zakte- deel van de apparatuur ge- andere instanties in de be- onnodig te bellen met fami- nd. Het telefoonverkeer met de loop van de gisteravond rder op de dag amper moge- blematisch om zakken te vullen voor ls de watersnood nog lang de schepen, die het zand door de aanvoer van zand af tauto's getransporteerd, die oeren. Zandzakken kunnen jrden. Bij de Zakkencentrale ertig miljoen zandzakken. De it Bangladesh en India, heeft en in Limburg geleverd. atersnood ren het oordeel van het SP- hij de Haagse optocht van le- verstroomd Limburg. „Want een ene mieter". Een nuchte- ken van echt hooggeplaatste Limburg tenminste nog blij Waterstaat) die vorige week in het vooruitzicht stelde. Of geling toezegde. De Kamerle- nders dan een steunbetuiging Allemaal zullen ze meewer- n het plan-Boertien dat moet cties beantwoordden gisteren rzwaring in rivierenland ver eg watersnood bedreigde gebied gisteren in lichte paniek ma- wagens rijden af en aan. In het ep geldt, zijn geen grote be- Druten enkele grote meubel- name kleine scheepswerven, eatiebedrijven, steenfabrieken bedreigde regio's veel agrari- inen worden in hoog tempo t ging de hele nacht door. Al- "geving zijn ingeschakeld. De riepen de bedrijven op om n ter beschikking te stellen. -j eus leunt As win Jansen o galowpark Beekse Berge redden we het wel", zegt D ex- De groeven in haar gezicht vijo- den dat ze wel voor hetere v^ar heeft gestaan. Maar voor het e. ter is ze nog nooit op de vluh geweest. De veerkracht van het oud)«. echtpaar moet groot zijn. Pas on langs een bejaardenwoninkje be- i trokken, helemaal nieuw inge richt en het gisteren weer met| vloerbedekking en al leegge ruimd. Dat karwei klaarden del twee zoons, de twee dochters enj 'het aangetrouwd'. Tot zondagnacht half twéé sjouwden ze de huisraad van nog eens vier woningen naar de zol-j der. Alleen een zwager bleef ach| ter; hij probeert nog gauw een spiksplinternieuwe keuken te de monteren. „Wij hebben geluk. B ons komt het water slechts 2 meter hoog," zegt Allard va Koolwijk. Met uitspraken als deze probers hij en de rest er de moed in t houden. Wat er werkelijk in hu hoofden omgaat, wordt duidelij als Allard even later zijn gemoe lucht met de opmerking: „Alli wat je opgebouwd hebt, ben kwijt." Zijn zwager Tonnie Bui kens is boos op de overheden d het zover hebben laten komei „Als in Den Haag één straatje or dergelopen was, waren metee maatregelen getroffen. Het ergst is dat ze het bij ons zover hebbs laten komen." Den Haag/Jakarta (rtr/anp) - Por tugal eist dat Australië stopt met de oliewinning voor de kust van Oost- Timor. Met het verdrag dat het hierover met Indonesië heeft onder tekend, negeert Australië het zelf beschikkingsrecht van het volk van Oost-Timor. Dit zei de Portugese jurist Servulo Correia gisteren voor het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Indonesië heeft onmiddellijk woedend gereageerd op de eis van Lissabon. Jakarta ziet deze stap als de zoveelste poging van Portugal om indirect Indonesië in een kwaad daglicht te stellen, aldus minis ter van Buitenlandse Zaken Ali Alatas. Australië en Indonesië sloten in 1989 een verdrag over de oliewinning. Giste ren begonnen in Den Haag de hoorzit tingen waarbij Portugal Australië ervan beschuldigt, met het verdrag het recht op zelfbeschikking van het volk van Oost-Timor te schenden, het internatio naal recht aan zijn laars te lappen en Portugal te negeren als de officiële bestuurlijke macht in Oost-Timor. Het verdrag betreft oliewinning in de Timor Gap, een gebied van 60.000 vier kante kilometer in de Zee van Arafura tussen Oost-Timor en Australië. Recen te olievondsten in het gebied hebben het geschil aangescherpt: de aanvanke lijke schattingen dat het een miljard vaten olie kan opleveren, lijken opeens realistisch. Australië heeft een goede kans de zaak voor het Hof in Den Haag te winnen, aldus Alatas. Juridische deskundigen denken daar echter anders over. Zij menen dat Portugal sterk staat omdat het recht op zelfbeschikking van Oost- Timor en de status van Portugal als bestuurlijke macht in verschillende VN- resoluties is vastgelegd. Maar of een positieve uitspraak voor Portugal ook zal betekenen dat Oost- Timor dichter bij autonomie zal komen, valt te betwijfelen gezien de hardnek kigheid waarmee Indonesië aan het ge bied vasthoudt. Indonesië heeft gisteren verklaard dat het acht Oosttimorese guerrillastrijders heeft gedood. Zij maken deel uit van een groep die zich verzet tegen het negentien jaar oude Indonesische be wind. In Oost-Timor is er de afgelopen maanden een golf van demonstraties tegen de Indonesische bezetting ge weest. Gesprekken tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Indonesië en Portugal leverden niets op. De Oost- timorezen eisen een volksraadpleging over hun staatkundige toekomst; Ja-' karta wijst dat van de hand. Zagreb (afp/rtr) - Internationale vredesbemiddelaars hebben voorgesteld de Kroatische Serviërs autonomie te verlenen in delen van Kroatië waar zij de meerderheid vormen. Het vredesplan waarin dit voor stel is opgenomen, is gisteren aan de Serviërs en de Kroatische president Franjo Tudjman voor gelegd. Zij hebben er nog niet op gereageerd. Het 'Zagreb Vier' (Z4) plan be treft de vier door de VN be schermde gebieden (UNPA's) die nu in Servische handen zijn, in totaal eenderde van Kroatië's grondgebied. In twee van deze Londen (dpa) - Het sprookje van de ezel die gouden munten poept komt dichter bij de werkelijkheid. Zij het in de vorm van goud af scheidende bacteriën. Een Australische bioloog heeft aanwijzingen gevonden van bacteriële activiteit op goudkorrels. De vraag onder weten schappers is nu of die bacte riën toevallig op de goud korrels hebben geleefd, of dat het goud hun stofwisse- ';tjngsprodukt is. In dat laat- p geval zou een ware •y ïdmijn ontdekt zijn. e, Australische onderzoe- Günther Bischoff meent In-ontdekking te hebben 'ean. Op 70 procent van dthem verzamelde goud- Huls uit vijf werelddelen co. hij 'goudbacteriën' ^tgetroffen. Een extra .erwijzing zou zijn dat de i dteriën lijken op soorten btarvan bewezen is dat zij .,d,dere metalen (zoals ijzer) wunnen binden. UNPA's, rond Knin, de hoofd stad van de 'Servische' republiek Krajina, en bij Glina, zouden de Serviërs een vergaande mate van zelfbestuur krijgen. De sector Pakrac in het westen zou weer geheel onder Kroatisch gezag komen, terwijl de streek rond Vukovar in het oosten vijf jaar onder VN-bestuur blijft al vorens aan Kroatië te worden overgedragen. In deze twee ge bieden moet Zagreb dan zijn minderhedenwetten toepassen. Het Z4-plan, een initiatief van de VN, de Verenigde Staten, Rusland en de Europese Unie, dient als grondslag voor verdere onderhandelingen. Het voor naamste is dat Zagreb niet bang hoeft te zijn dat zijn territoriale integriteit wordt bedreigd, zeg gen diplomaten. Krachtens het plan blijven de Servische gebie den deel uitmaken van Kroatië en krijgt Krajina niet de interna tionale erkenning waar het naar streeft. Wel krijgen de Serviërs de garantie dat ze in een eigen samenleving mogen leven. Al sinds april vorig jaar wordt er onderhandeld over een vredesre geling voor de Servische gebie den in Kroatië. Er is haast gebo den, nu de Kroatische regering geweigerd heeft het mandaat voor de VN-vredesmacht in Kroatië te verlengen. De komst van de blauwhelmen in 1992 maakte een eind aan de zes maanden oude oorlog tussen Zagreb en de Serviërs en bevroor de frontlijnen tussen de twee kampen. De vrees bestaat dat de oorlog opnieuw uitbarst als ze vertrekken. Waarnemers ver wachten dat beide partijen zich tegen de voorstellen zullen ver zetten, met name de Serviërs. Van onze correspondent Frans Lindenkamp Santiago - Een 'verloren rivier' is de inzet van een grensge schil dat Ecuador en Peru opnieuw aan de rand van een oorlog heeft gebracht. In januari 1981 raakte beide Zuidame- rikaanse landen eveneens kort slaags over wie de rechtmatige eigenaar is van de Rio Cenepa. igstehuis Duinoord in Burgh bejaarde evacués uit Beuningi lijk op te nemen. J. Verbeek, hoofd verzorging b« woners van Duinoord, zei gist* ren dat wat creatief met de mog« lijkheden moet worden omg( sprongen. „In een een-persooni kamer kunnen gemakkelijk drl slaapplaatsen gemaakt wordel Die 61 plaatsen vinden we wel'" Met de bewoners van Duinoori gemiddelde leeftijd 85 jaar, over de mogelijke komst van ti, delijke medebewoners nog nil gesproken. Het zou Verbeek nii verbazen als de komst van de bi jaarde Gelderlanders, die moete vluchten voor het water, ouc wonden openrijt die zijn geslag* tijdens de watersnoodrarc waarmee Zeeland in 1953 te ml ken heeft gehad. „Maar het ka ook zijn dat ze juist, vanwege die ervaringen, met open armen w£ den ontvangen". Afgelopen weekeinde hebben de Peruaanse president Alberto Fujimori en zijn Ecuadoriaanse collega Sixto Duran Ballén tien duizenden reservisten onder de wapenen geroepen. De scher mutselingen in- het oerwoud op de flanken van een uitloper van het Andesgebergte hebben tot op heden aan minimaal 30 soldaten het leven gekost. De vlam sloeg donderdag in de pan nadat Peruaanse verken ningseenheden - zo luidt althans de versie van Ecuador - voor de vierde maal in successie grens overschrijdende patrouilles had den uitgevoerd in het gebied aan de bron van de Rio Cenepa. Het conflict tussen de twee La- tijnsamerikaanse 'broederlan den' kent zijn oorsprong in de vorige eeuw. In 1854 reikte de regering van Ecuador land uit aan houders van haar staats schuld-papier. De grond lag ech ter in een streek, die Peru tot izijn nationale territorium reken de. Dat leidde tot een eerste oorlog. Jarenlang sleepte het conflict voort, totdat Peru in 1941 nog maals besloot om haar aanspra ken kracht bij te zetten. Peru liep het kleinere buurland in kort tijdsbestek onder de voet, waarna Quito een jaar later 'met het mes op de keel'' het protocol van Rio de Janeiro aanvaardde, waarbij Ecuador 40 procent van zijn grondbezit in het Amazone gebied kwijtraakte. Toen Ecuador ontdekte dat op de officiële landkaart van het protocol de Cenepa-rivier ont brak, wierp het land nieuwe bar rières op. Sindsdien eist Quito dat zij zeggenschap krijgt over de 78 km lange 'verloren rivier'. In het omstreden junglegebied zijn de laatste jaren grote mine rale voorraden en olie gevonden. Bovendien komt de Rio Cenepa uit op de Amazone, waardoor Ecuador een uitgang houdt op de Atlantische Oceaan. Op school krijgen de leerlingen met de paplepel ingegoten dat Ecuador in 1942 bestolen is. Voor president Duran Ballén komt het'geschil niet slecht uit. Met het uitspelen van de natio nalistische kaart kan hij zijn dalende populariteit enigszins oppeppen. Door Ecuador aan Peru afgestaan In 1942 Een bejaarde vluchtelinge temidden van lotgenoten in een school, waar ongeveer 100 Tsjetsjenen onderdak hebben gevonden. FOTO EPA Moskou/Grozny (rtr/afp/ap) - Een de legatie van de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (OVSE) heeft gisteren na terugkeer uit Tsjetsjenië de strijdende partijen op geroepen tot een humanitair bestand. De Russische troepen zetten hun aan vallen op de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny echter onverminderd voort. De OVSE-delegatie, die het afgelopen weekeinde Tsjetsjenië bezocht, was zicht baar geschokt door de 'menselijke cata strofe' die zij in Grozny aantrof. „Ik had nog nooit zoiets gezien, behalve op foto's van Dresden na het bombardement van 1945," aldus Audrey Glover, een van de vijf leden van de missie. Circa 150.000 mensen, overwegend ouderen, vrouwen en kinderen, de meesten van hen ziek, hebben zich in de kelders van de hoofdstad ver scholen. „Veel van hen vertelden ons dat ze weg willen, we moeten hen helpen," zei Glover. In de hoofdstad is geen drinkwater of elektriciteit en de straten zijn bezaaid met lijken, waardoor er epidemieën dreigen. Volgens delegatieleider Istvan Gyarmati maken zowel de Tsjetsjenen als de Russi sche troepen zich schuldig aan schendin gen van de mensenrechten. De delegatie vond echter geen bewijs voor berichten, als zouden Tsjetsjeense krijgsgevangenen in Russische kampen worden gemarteld. Gyarmati bevestigde de noodzaak om 'de constitutionele orde in het gebied te her stellen', hetzelfde argument dat Moskou gebruikte om op 11 december het gebied binnen te vallen. Wel riep hij de Russische autoriteiten op onderhandelingen aan te gaan met de Tsjetsjenen. De Russische vice-premier Semjonov zei gisteren dat hij bereid is met mensen uit Doedajevs omge ving te praten, maar niet met de Tsjetsj eense president zelf. Volgens de persdienst van de regering bereiden de Russische troepen intussen de definitieve aanval op Grozny voor. Het leger beschoot gisteren de zuidelijke wij ken van de stad en voerde nieuwe eenhe den en pantserwagens aan, zo werd uit de aangrenzende deelrepubliek Ingoesjië ge meld. Maar volgens de Tsjetsjenen boekt het leger niet veel voortgang. President Doedajev heeft gisteren de andere volken in de Kaukasus opgeroepen zich te vereni gen en te strijden tegen Rusland. De trage vordering van het Russische leger heeft het vertrouwen in president Jeltsin verder ondermijnd. Een opiniepeiling van een onafhankelijk televisiestation in Mos kou geeft aan dat 72 procent van de ondervraagden geen vertrouwen meer heeft in Jeltsin. Leonid Smirnjagin, Jelt- sins adviseur voor regionale zaken, waar schuwde dat de betrekkingen tussen Mos kou en de deelgebieden van de Russische Federatie 'afglijden naar chaos'. Zo wei gert Tsjoevasjië dienstplichtigen aan de oorlog in de Kaukasus af te staan, en wil Tatarstan slechts hulpgoederen sturen. Proces tegen 'terreur-sheik' begonnen New York - Het grootste proces wegens terrorisme in de Amerikaanse geschiedenis is gisteren in New York begonnen. De aangeklaagden, de Egyptische sheik Omar Abdel Rahman en elf van zijn Jihad-volgelingen, waren van plan vernietigingen en slachtingen aan te richten 'op een schaal die de wereld nog nooit heeft meegemaakt', zei openbaar aanklager Khuzami. Zij worden verdacht van de aanslag op het World Trade Center in Manhattan in 1993, waarbij zes doden en duizenden gewon den vielen. Ook zouden ze aanslagen hebben beraamd op het VN-gebouw, het hoofdkwartier van de FBI en oud-president Nixon. Hiermee haddan ze de VS willen dwingen hun Midden- Oostenbeleid te wijzigen. Ook waren ze van plan de Egyptische president Mubarak te vermoorden, tegen wie sheik Rahman al een doodvonnis had uitgevaardigd. Clinton verlengt stop op kernproeven Washington - VS-president Clinton verlengt de eenzijdige Amerikaanse stop op kernproeven tot het verdrag voor een algeheel verbod op deze proeven van kracht wordt. Aanvanke lijk liep de Amerikaanse stop tot september. Washington verwacht dat de vijf kernmogendheden VS, Groot-Brittannië, Rusland, Frankrijk en China dit zogeheten CTB-verdrag (Com prehensive Test Ban) voor 30 september 1996 ondertekenen. Van deze vijf neemt tot dusverre alleen China geen stop op proeven in acht. Walesa stelt Poolse regering ultimatum Warschau - President Walesa van Polen heeft gisteren gedreigd het parlement te ontbinden als de linkse regering niet voor 3 februari kandidaten presenteert voor de ministersposten van Defensie en Buitenlandse Zaken. Walesa en premier Pawlak ruziën al maanden over het recht van de president op inspraak bij de invulling van deze posten. Als de regering geen stappen neemt om ministers aan te stellen, zal de president 'maatregelen nemen om de verlamming van de staat te voorkomen'. De datum van 3 februari hangt samen met de aanvaarding door het parlement van de begroting voor 1995, die door Walesa wordt tegengehouden. Reactor centrale Tsjernobyl geslotén Kiev - Nerveus personeel van de kerncentrale te Tsjernobyl in de Oekraïne heeft een reactor in grote haast stilgelegd nadat in een reserve-koelsysteem een kleine lekkage was ontdekt. Bij het ongeluk kwam geen radioactiviteit vrij. De stillegging heeft tot gevolg dat er thans nog maar één reactor van het Tsjernobylcomplex normaal in bedrijf is. Reactor nr. 2 is buiten dienst sinds een brand in 1991. Reactor nr. 4, die in 1986 explodeerde en de tot nu toe ernstigste kernramp in de geschiedenis veroorzaakte, is afgedekt met een laag beton. De stillegging brengt de energievoorziening in de Oekraïne, dat toch al een tekort aan stroom heefr, verder in problemen. Israël trekt zich terug uit Jordanië Risheh - Israël heeft gisteren een begin gemaakt met de terugtrekking van zijn troepen uit het grootste deel van het Jordaanse gebied dat het 27 jaar achtereen bezet heeft gehou den. De terugtrekking vindt plaats in het kader van een vredesverdrag met Jordanië dat op 26 oktober vorig jaar werd ondertekend. Jordaanse legerofficieren trokken een gebied van 340 vierkante kilometer binnen in de zuidelijke woestijn Wadi Araba. Het gebied dat nu is ontruimd, werd in de twee jaar na de Zesdaagse oorlog van 1967 op verschillende tijdstippen door Israël bezet. Yier doden bij ongeluk vliegtuig Taipei - De vier bemanningsleden van een ATR-72 vliegtuig van de Taiwanese luchtvaartmaatschappij TransAsia Airways zijn maandag omgekomen, toen het toestel in een bergachtig gebied tachtig kilometer ten zuiden van de Taiwanese hoofdstad Taipeh neerstortte. Zij waren de enige inzittenden van het toestel dat op weg was van de Pescadores-eilanden naar de hoofdstad. ETA-leider in Duitsland aangehouden Berlijn - De politie in Berlijn heeft een man aangehouden die ervan wordt verdacht een leider te zijn van de Baskische terreurorganisatie ETA. Volgens de Spaanse regering gaat het om Benjamin Ramos Vega van de ETA-kern in de Catalaanse stad Barcelona. Deze groep wordt verantwoordelijk geacht voor onder meer de moord op kolonel Leopoldo Garcia. In april 1994 werd Ramos al in Barcelona aangehouden, maar hij ontkwam. Duitsland levert hem waarschijnlijk aan Spanje uit. (ADVERTENTIE) Vandaag begint het Chinese nieuwjaar, het jaar van het varken. Maar de voortekenen zijn ongunstig. Het verbod op vuurwerk in grote steden werd afgelopen week gecom penseerd door een ontplof fende raket waardoor een sa telliet van 160 miljoen dollar verloren ging. Mislukking in besprekingen tussen China en de VS over China's ongebrei delde kopieerzucht van cd's en software kunnen resulte ren in een handelsoorlog die China miljarden kost. En een Amerikaanse studie stelt dat 'China na de dood van Deng voor iedereen te graai ligt'. Van onze correspondent Jan van der Made Peking - Het varken staat voor 'vriendschap, trouw en sensuali teit'. In de plaatselijke super markt zijn piepkleine pluchen roze varkentjes te koop op een bamboestokje dat je in de plan- tebak of op een taart kunt prik ken. Opblaasvarkens zweven in bal- lonvorm voor winkelparadijzen, voorzien van touwen met recla melabels zodat ze niet wegvlie gen. Het varken vormt in de Chinese astrologie het laatste dier in de cyclus van twaalf jaar en is vooral het symbool voor hoop. i~~- Het dat is precies wat het huidi ge leiderschap het komend jaar nodig zal hebben. Haar even wicht bestaat dankzij Deng Xiaoping, maar diens gezond heid is de laatste weken wel bijzonder twijfelachtig gewor den. Anders dan vorig jaar verscheen Deng dit jaar niet op de nationa le televisie. Vorig jaar had hij een verzwakte indruk achterge laten en dat had tot een hoop speculaties geleid. Dit jaar werd Chinees nieuwjaar voorafgegaan door hernieuwde geruchten over Dengs gezondheidstoestand na opmerkingen van zijn dochter Deng Rong dat die 'dagelijks achteruit gaat'. Dengs lichaam verzwakt mis schien snel, maar met sym boolfunctie als initiator voor de hervormingen, laatst overgeble ven grondvester van de Chinese staat en de facto keizer vormt hij een klasse op zich. Angst voor zijn dood heeft het hele politbu- ro in een ijzeren wurggreep ge klemd en daardoor houdt het politburo op zijn beurt de rest van het land in een greep van repressie. Achter de schermen worden de posities voor de komende machtsstrijd ingenomen. Jiang Zemin werd door Deng aange wezen als nieuwe 'sterke man' en dat werd inhoud gegeven door zijn driedubbele functie als staatspresident, partijvoorzitter en chef van de Centrale Militaire Opblaas-varkens alom in China bij het begin van Chinees nieuwjaar. Commissie. Maar Jiang zou als 'burger' niet veel steun genieten van de oude generaals. Jiang heeft het afgelopen jaar agressief geprobeerd zijn positie te verstevigen door mede-leden van zijn 'Shanghai-kliek' naar Peking te promoveren. Maar de FOTO AP provincies lijken woedend óver de toenemende invloed van de 'Shanghai-kliek'. Met name in Shenzhen, de Spe ciale Economische Zone (SEZ) bij Hongkong, wordt gevreesd voor Dengs dood. De zone'dankt haa_r enorme economische succes alleen aan Deng, die het gebied alsf kapitalistisch experimenteer centrum aanwees. Na Dengs dood vrezen de SEZ's geweldige tegenwerking van andere stre ken die jaloers zijn op hun suc ces. Onverwachtehulp. zou kunnen i komen uit de hoek van liberale hervormers, die na het bloedbad in juni 1989 naar de achtergrond werden gedrukt. Maar ook lig gen verstokte aanhangers van Mao nog op de loer, die zich ergeren aan de 'socialistische markteconomie'. Wanneer het tot een strijd komt tussen de 'Shanghai-factie', de liberale vleugel en de orthodoxe communisten, kan het land ge spleten worden. Deng zou in een laatste schrijven ook gewaar schuwd hebben voor 'instabili teit in het leger' en 'regiona lisme', Dengs nachtmerrie die hij in de Sovjetunie werkelijkheid zag worden. Zijn angst wordt gedeeld door een rapport getiteld China in the Near Term dat afgelopen week werd vrijgegeven door het Pen tagon. Hierin wordt gezegd dat er 50 procent kans bestaat dat China na Dengs dood uit elkaar zal vallen. Het rapport spreekt de vrees uit dat er 'geen interne balans is en dat de dood van Deng een politiek vacuüm zal veroorzaken' waardoor een op splitsing van het land zou kun nen ontstaan. President Jiang Zemin verzeker de gisteren op de tv dat zo'n versnippering niet kan plaats vinden: „We zullen vasthouden aan eenheid en strijden tegen separatisme." Maar daarvoor is waarschijnlijk meer nodig dan holle kreten waar niemand meer naar luistert.

de Stem | 1995 | | pagina 5