'Stroomafwaarts blijft 't droog' 4We gaan tot aan de dakgoot onder water I Niei Brabantse boeren huisvesten vee uit Land van Maas en Waal 'Schop kan volgende week al in de grond' 'Zolang we nog lachen, kunnen we het redden' Zeeuws tehuis neemt Gelderse evacués op Indone Verloren strijd Ecl de stem -i Stem Wel dreigen problemen bij Gorinchem, Dordrecht en Nieuw Lekkerland Voorstel v< OVERSTROMINGEN Beatrix nog niet naar rampgebied Bacterie zou goud 'poepen DINSDAG 31 JANUARI 1995 p" Van onze verslaggever Tilburg - Brabantse boeren hebben gisteren massaal gehoor gegeven aan de oproep van de landbouworganisaties om stalruimte ter be schikking te stellen voor vee dat uit het Land van Maas en Waal moet worden geëvacueerd. Precieze aantallen waren gisteravond nog niet be kend, maar NCB-woordvoerder Herman van Dint- her schatte dat tussen de 350 en 400 Brabantse boe ren op de oproep hadden gereageerd. „Daardoor is voor het vee van veertig a vijftig bedrijven uit het Land van Maas en Waal een plaats in Brabantse stallen gevonden." Ook vanuit Arnhem hebben de landbouworganisaties gisteren veetransporten ge coördineerd, maar ook daar waren nog geen exacte cijfers bekend. Volgens de NCB-woordvoerder is er als gevolg van de EU-maatregelen in de loop der jaren per bedrijf gemiddeld twintig procent stalruimte leeg komen te staan. In het tussen de Maas en Waal gelegen gebied zijn in totaal 370 veehouderijen gevestigd met gezamenlijk bijna 28.500 runderen, 70.000 varkens, 1 miljoen kippen en 20.000 schapen. Of voor al die dieren ook ruimte zal worden gevon den durfde Van Dinther gisteravond niet te zeggen. „De communicatie verloopt zeer moeizaam, onder andere omdat het telefoonverkeer is ontregeld. Als we een boer die stalruimte had gevraagd wilden te rugbellen, kregen we hem vaak niet meer te pakken. Daarom hebben we in de loop van de dag maar be sloten niet meer terug te bellen, maar onmiddellijk een veewagen naar het opgegeven adres te sturen." Op het NCB-kantoor in Tilburg waren gisteren voortdurend negen medewerkers paraat om de vraag naar en het aanbod van stalruimte op elkaar af te stemmen. Tot vanochtend zeven uur kunnen nog veetransporten worden geregeld. Vanaf acht uur zal dat niet meer mogelijk zijn, omdat dan ge durende 24 uur de evacuatie van burgers voorrang krijgt. „Daarna kunnen de veetransporten weer op gang komen, dus gaan we voorlopig gewoon door met het coördineren," aldus Van Dinther. In dat verband deed hij gisteren namens de land bouworganisaties een beroep op veetransportbe drijven om wagens beschikbaar te stellen. In de loop van de dag waren volgens hem enkele tiental len transportbedrijven uit Brabant, Zeeland en Gel derland bij de evacuatie betrokken. Van onze verslaggever Den Haag - De provincie Zuid-Holland verwacht dat de problemen met het hoge rivierwater beperkt zullen zijn. „Plaatselijk bestaan zwakke plekken, maar de problemen met wateroverlast zullen niet te vergelijken zijn met die in Gelderland," aldus een woordvoerder van de provincie. De aanrollende watermassa zal donderdag en vrijdag het westen van het land bereikt hebben. Rijkswaterstaat (RWS) denkt de komende week het rivierwater van Maas en Rijn goed te kunnen afvoeren: de vooruitzichten voor het spuien, voornamelijk via de Waterweg en de sluizen in het Haringvliet zijn gunstig. Tot iporgen wordt rekening gehou den met betrekkelijk lage water standen aan de kust. Wel wordt het woensdag en donderdag springtij, waardoor de afvoer minder sterk zal zijn. Het spring tij wordt echter 'niet extreem, zo'n 70 centimeter', zegt woord voerder Koster van de RWS-in- formatiecentrale in Rotterdam. Wind Wordt de wind ongunstiger - het meest ongunstig is noordwest - dan ontstaan wel grote proble men met de afvoer van de over maat aan rivierwater. De Waal zal woensdag waarschijnlijk een halve meter verhoogd zijn. Bij Gorinchem liep de Waal gisteren op van 4.10 naar 4.45; voor woensdag wordt 4.65 meter ver wacht. De Lek, gisteren bij Schoonhoven oplopend van 2.50 naar 2.90, zal woensdag volgens RWS 3.20 hoog staan: een verho ging van 70 cm. De provincie Zuid-Holland heeft enkele zwakke punten geïnventa riseerd. Afhankelijk van eventue le dijkdoorbraken in Gelderland en de wind kan overlast ontstaan in een nieuwbouwwijk van Go rinchem. Stroomafwaarts zal Dordrecht traditioneel een ge voelig punt zijn, ook al omdat daar veel rivierwater samen komt. Bij de vorige hoogwater ramp rond kerst 1993 werd Dordt gewaarschuwd voor problemen bij de kaden van de oude stad en in het buitendijkse deel van de stad. Het water steeg toen niet de verwachte 1.98 meter, maar 'slechts' 1.55, omdat wegens doodtij - extra laag water bij eb - de Haringvlietsluizen extra lang open konden blijven om rivier water te lozen. Zwakke plekken Nu wordt voor Dordrecht ver wacht dat het water bij extreme situaties tot 2.40 kan oplopen. Rijkswaterstaat denkt dat het daar ook nu zal meevallen. Op verschillende plaatsen, vooral langs de Lek, zijn zwakke plek ken door kwelwater. Aanhouden de kwel kan de dijken wel uithol len. Bij Vianen is zo'n grote kwel- plek, maar volgens de provincie is het daar niet echt problema tisch. „Ze pompen het daar yeg en zeggen dat dat een situatie is die elke winter voorkomt. Er kunnen wel wat buitendijkse in dustriegebieden langs de Lek wa teroverlast krijgen." Langs de Den Haag - Koningin Beatrix laat zich constant op de hoogte houden van de watersnood in ons land. Ze weet echter nog niet of en wanneer ze de getroffen ge bieden bezoekt, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Voor vandaag staat er in elk geval geen reis naar het zui den op het programma. Een koninklijk bezoek brengt altijd extra inspan ningen voor de plaatselijke autoriteiten met zich mee. Beatrix vindt het belangrijk dat die zich nu ten volle aan de watersnood kunnen wij den. Volgens de RVD is dat de be langrijkste reden waarom de koningin de toestand nog even aanziet. Lek zijn de laatste jaren veel dij ken vernieuwd, verstevigd en verhoogd. Bedreigd lijkt wel de Schanspolder bij Nieuw Lekker land met 300 woningen, 'maar al leen als het met windkracht 6-7 uit het noordwesten gaat stor men'. Zandzakken In Schoonhoven zijn maatregelen genomen om wateroverlast te voorkomen. Volgens een woord voerder van de provincie hoeven geen noodmaatregelen genomen te worden, zoals ophogen van dij ken met zandzakken. Wel is ma terieel klaargezet en staan men sen, betrokken bij de dijkbewa king, paraat. Rijkswaterstaat bevestigt dat de problemen met het hoge water stroomafwaarts steeds minder groot worden. Zo wordt het bed van de Waal na Gorinchem drie maal zo breed, kan de rivier veel water kwijt in de uiterwaarden en fungeert bijvoorbeeld het Ha ringvliet als buffer in de4 afvoer. Riskant De Unie van Waterschappen in Den Haag hanteert een lijstje met de meest riskante dijkvakken, waarbij de overschrijdingsfre quentie één op 50 jaar is. Daar wordt echter benadrukt dat dat lijstje op zich niets zegt. „Het zijn theoretisch zwakke dijkvakken, maar dat hangt ook sterk af van de wind en de mate waarin een dijk bij nadering van het hoog water al verzadigd is. Een dijk vak waarvoor wij een overschrij dingsfrequentie van 1:100 hante ren kan, als het verzadigd is, sneller bezwijken." Op de lijst komt in totaal 26,7 ki lometer voor met een frequentie van 1:50. Verreweg de meeste er van liggen langs de Waal in Gel derland. In Brabant zijn geen dijkvakken met zo'n lage over schrijdingsfrequentie, in Zuid- Holland gaat het alleen om een plek in de Merwededijk bij Go rinchem. Bewoners van Arcen ten noorden van Venlo iverkten gisteren door aan het versterken van de nooddijken. foto anp VERVOLG VAN VOORPAGINA „Nu is er een situatie dat de veiligheid voor alles gaat." De minister wacht op verzoeken van de provincies Gelderland en Limburg voor de versterking van een aantal zwakke dijkvakken. Zodra die verzoeken binnen zijn, kan 'bij wijze van spreken volgende week de schop in de grond'. Dat kan dan op grond van een soort noodwet, artikel 66 in de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Dat artikel maakt het mogelijk alle, meestal slepende, inspraakprocedures opzij te zetten. Vandaag is nauwelijks verkeer in de bedreig de regio mogelijk. Rijksweg A2 tussen Utrecht en Den Bosch is sinds zeven uur van ochtend afgesloten. De weggaat bij Deil dicht voor het verkeer in zuidelijke richting. Bij Empel, even ten noorden van Den Bosch ge beurt dit voor het verkeer in noordelijke rich ting. De A2 is nodig voor de evacuatie van be woners. De afritten op de A50 Den Bosch- Arnhem en de A15 Nijmegen-Gorinchem zijn afgesloten. De Spoorwegen zetten extra trei nen in om evacués te vervoeren. De evacuatie van vee uit de bedreigde gebie den verloopt moeizaam. Verkeersopstoppin gen vertragen het vervoer van dieren naar veilige oorden. Bovendien zijn niet genoeg veewagens voorhanden. Het informatiecentrum van boerenbonden in Tilburg vreest dat het niet lukt alle dieren op -tijd uit het land van Maas en Waal weg te krijgen. In Overijssel krijgen zwakke plekken langs de IJssel extra aandacht. De genie versterkte een dijk in het Overijsselse Kampen. Bij Deventer loopt het water al over de zomerdijk de Wilp- se Kleipolder in. Ook het waterpeil op de Wellekade in Deventer stijgt, al is voor eva- VERVOLG VAN VOORPAGINA „We gaan er tot aan de dakgoot onder, ik moet naar Rosmalen," zegt meneer Van Santen die op de bagagedrager van zijn fiets leunt, „waar precies weet ik niet." En de oude Bertus van Daale van tachtig die 'aan de buitenkant ge boren is' weet dat er al mensen aan het vertrekken zijn. Hoofd schuddend: „Tsjonge, wat een toestand. Drie keer op een winter kwam het water, dat was het erg ste tot nu toe, in '26. Maar dat ik dit nog moet beleven, m'n huis uit omdat je straks misschien in het dorp kunt varen." Dat hun dorpen straks drijven, daar houdt in de Bommelerwaard iedereen rekening mee. Potige Greet kijkt uit over het vlakke, binnendijkse land: „In Limburg gaat het langzaam, maar als het hier komt, dondert het in één keer door de dijk. Dan blijft er hier beneden geen huis heel." Langs een bedreigd stuk dijk tus sen Brakel en Zuilichem sjouwen bewoners van buitendijkse hui zen servies, kachels en televisies de dijk op naar een goed heenko men. Het water golft door hun woningen en je kunt er zo de keu ken binnen roeien. De schotelan tennes staan half verdronken op hun gazon. Ergens staat een PTT'er naast zijn bus: „Ik moet een storing verhelpen, maar wat heeft dat voor zin als het hier vannacht volloopt. Bovendien werkt de te lefoon toch al niet meer omdat de lijnen overbelast zijn." En met een gezicht dat vertelt dat hij het allemaal zinloos vindt, zegt hij: „Ze hebben me geadvi seerd om maar plastic zakken over de schakelkasten te gooien." Afgaand op hun instinct zoeken ook de ratten het hogerop. Ze vluchten net als 'de hazen naar droogliggende stukjes uiter waard of naar de hooggelegen fortificaties van slot Loevestein. Daarachter ligt het Land van Heusden en Altena. Bij de Ge vangenpoort in Woudrichem kij ken bewoners over de coupure- balken naar de stijgende Waal. Een van hen toont een aanslag van het hoogheemraadschap Alm en Biesbosch. „Kijk, 87,44, een nieuwe heffing speciaal voor de dijkversterking. Die moeten we dit jaar voor het eerst betalen." „Omdat we belang hebben bij droge voeten," motiveert het hoogheemraadschap de dijkbe- lasting. Ondertussen siepelt het water door de balken het stadje binnen. „Ach wat," zegt een an der, „we houden het hier wel, aan de andere kant bij Brakel, daar krijgen ze de grote plons." Hoogwater 1995, sommigen ma ken van de nood een deugd. Een man wijst over de ondergelopen weilanden langs de Oude Maas: „Daar in dat water zit knap wat paling. Die zoekt vers voedsel. Dat vinden ze daar wel, mooi dat ik er een paar kan pakken. Ik ga vanavond een paar fuiken zet ten." De avondzon belicht vriendelijk het bedreigde rivierenland. Voor- OVERSTROMINGEN KORT Zaktelefoons uitverkocht Den Bosch - PTT Telecom wordt overstelpt door mensen die een draagbare zaktelefoon willen huren. In het zuiden is geen zakte lefoon meer te huur. De PTT heeft een deel van de apparatuur ge reserveerd voor politie, brandweer en andere instanties in de be dreigde gebieden. De PTT handhaaft het advies om niet onnodig te bellen met fami lieleden in Zuid- en Midden-Nederland. Het telefoonverkeer met mensen in de bedreigde gebieden is in de loop van de gisteravond weer normaal geworden. Dat was eerder op de dag amper moge lijk. Levering zand wordt problematisch Maastricht - De levering van zand om zakken te vullen voor nooddijken komt in de problemen als de watersnood nog lang duurt. Door de watersnood kunnen de schepen, die het zand transporteren, niet meer varen, waardoor de aanvoer van zand af neemt. Momenteel wordt het zand met vrachtauto's getransporteerd, die kleinere hoeveelheden kunnen vervoeren. Zandzakken kunnen daarentegen onbeperkt geleverd worden. Bij de Zakkencentrale in Schiedam ligt een voorraad van dertig miljoen zandzakken. De centrale, die de zakken importeert uit Bangladesh en India, heeft inmiddels al ruim 600.000 zandzakken in Limburg geleverd. Poütici gelaten onder watersnood Maastricht - Vernietigend was gisteren het oordeel van het SP- Kamerlid Poppe. „Gênant," noemde hij de Haagse optocht van le den van de Tweede Kamer door overstroomd Limburg. „Want wat wij hier doen, helpt de mensen geen ene mieter". Een nuchte re constatering na de eerdere bezoeken van echt hooggeplaatste Haagse 'ramptoeristen'. Die konden Limburg tenminste nog blij maken met mooie beloften. Zoals minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) die vorige week nog een versnelde aanleg van kades in het vooruitzicht stelde. Of premier Kok die een goede schaderegeling toezegde. De Kamerle den restte gisteren daarom weinig anders dan een steunbetuiging aan het kabinetsbeleid en Limburg. Allemaal zullen ze meewer ken aan een spoedige uitwerking van het plan-Boertien dat moet leiden tot een veiliger Maas. De fracties beantwoordden gisteren zelfs allemaal de vraag of de dijkverzwaring in rivierenland ver sneld moet met een volmondig 'ja'. Bedrijven halen alles weg Nijmegen - Bedrijven in het door watersnood bedreigde gebied rond Waal en Rijn evacueren sinds gisteren in lichte paniek ma chines, auto's en voorraden. Vrachtwagens rijden af en aan. In het gebied waarvoor de evacuatie-oproep geldt, zijn geen grote be drijven gevestigd. Wel liggen rond Druten enkele grote meubel toonzalen. Verder- zijn er in het gebied met name kleine scheepswerven, transportbedrijven, horec'a- en recreatiebedrijven, steenfabrieken en garages gevestigd. Ook tellen de bedreigde regio's veel agrari sche bedrijven. Op de verschillende industrieterreinen worden in hoog tempo vrachtauto's volgeladen. De uittocht ging de hele nacht door. Al le transportbedrijven in de wijde omgeving zijn ingeschakeld. De Gelderse Kamers van Koophandel riepen de bedrijven op om transportmiddelen of opslagruimten ter beschikking te stellen. Door Paul Spapens Hilvarenbeek - Vermoeid en nerveus leunt Aswin Jansen o balie van het kantoor van het bungalowpark Beekse Berge cuatie van bewoners langs de Welle nog geen noodzaak. De verwachting is dat morgen op de kade een halve meter water staat. In Limburg gaat het water bij Borgharen richting 45,80 meter boven NAP. Als deze voorspelling van Rijkswaterstaat uitkomt, wordt het in Susteren gevaarlijk. De dijken raken verzwakt door de aanhoudende druk van het hoge water. Het gemeentebestuur wil dat de inwoners van het gebied Roosteren hun huizen nu echt ver laten. Meer dan de helft van de 1500 inwoners is al weg. Achtergebleven inwoners van Itte- ren en Borgharen overwegen nu ook te ver trekken. Problemen worden ook verwacht in Gorin chem, bleek gisteravond. Ongeveer 500 bewo ners van huizen in de wijk Laag-Dalem heb ben in verband met het wassende water in de Merwede hun woning verlaten. Maar zijn gezicht klaart op als hij de sleutels van de vakantiehuis jes als een geschenk uit de hemel in ontvangst neemt. Hij en zijn familie zijn tenminste onderdak na een zwerftocht die gisteren rond het middaguur in Druten in het land van Maas en de Waal be gon. Tijdens een familieberaad besloten ze te gaan en bij het eer ste het beste politiebureau te vra gen waar ze naar toe konden om de voeten droog te houden. „We wisten niet waar we terecht zou den komen," aldus Jansen. Het werd, puur toevallig, recrea tieoord Beekse Bergen. Op de vlucht voor het water belde Jan sen onderweg met zijn werkge ver, stucadoorsbedrijf Brouwers uit Tilburg. Henk van Diessen, de mede-directeur, regelde drie bungalows en zo kon het gebeu ren dat gisteravond tegen achten een kolonnetje van een bestelbus je en vijf personenwagens het ter rein van het bungalowpark op draaide. Een twaalftal mensen, onder wie twee kinderen, stapt uit. Onder hen ook de pater familias, Willy van Koolwijk (60), en zijn twee jaar oudere vrouw Dirkje. Hij is stil, rookt een sigaretje. Zij is slecht ter been, laat zich op een stoel zetten in het bungalowtje dat naar verwachting van de eva cués zeker anderhalve week hun thuis zal zijn. „Zo lang we maar kunnen lachen Het oprukkende water brengt ook dieren in problemen. Vrijwilligers zijn hier bezig, in bomen gevluchte hazen naar beneden te halen. FOTO ANP bij Andel zwemmen twee water hoentjes in een moestuin, eenden drijven rond tussen de perebo men. Vol verbazing verkennen ze hun steeds groter wordende we reld. Op dat moment deelt de radio mee dat bijna iedereen in de Bommelerwaard vandaag moet evacueren. Als het water komt, zullen slechts spookdorpen res ten. Van onze verslaggever Burgh-Haamstede - Verzorgingstehuis Duinoord in Burgb Haamstede staat klaar om 61 bejaarde evacués uit Beuningi (Land van Maas en Waal) tijdelijk op te nemen. Vrijwilligers van het Rode Kruis hebben gisteren, in samenwer king met het personeel, 50 nood- bedden met toebehoren ge plaatst. Vandaag om 12.00 uur wordt beslist of de 61 bewoners van verzorgingstehuis Aide Steeg uit Beuningen richting Zeeland vertrekken. Vrijdag kreeg de directie van Al- de Steeg de opdracht een evacua tieplan voor de bewoners op te stellen. Voor directeur Slagers lag de oplossing voor de hand: Duinoord op Schouwen. Want daarvan is hij ook interim-direc teur. Hij kent de situatie daar en zo konden de lijntjes om een en ander te organiseren vrij kort worden gehouden. „Duinoord heeft een aantal slaap- en op vangmogelijkheden", zegt Sla gers. redden we het wel", zegt Dex. De groeven in haar gezicht v<0. den dat ze wel voor hetere v^ heeft gestaan. Maar voor het e. ter is ze nog nooit op de vluk geweest. De veerkracht van het oud^ echtpaar moet groot zijn. Pas on langs een bejaardenwoninkje be trokken, helemaal nieuw inge richt en het gisteren weer met vloerbedekking en al leeg ruimd. Dat karwei klaarden del twee zoons, de twee dochters enj 'het aangetrouwd'. Tot zondagnacht half twéé sjouwden ze de huisraad van nog eens vier woningen naar de zoL der. Alleen een zwager bleef achl ter; hij probeert nog gauw eeff spiksplinternieuwe keuken te de monteren. „Wij hebben geluk. B ons komt het water slechts 2 meter hoog," zegt Allard va Koolwijk. Met uitspraken als deze probere hij en de rest er de moed in t houden. Wat er werkelijk in hu hoofden omgaat, wordt duidelij als Allard even later zijn gemoe lucht met de opmerking: „All< wat je opgebouwd hebt, ben kwijt." Zijn zwager Tonnie Bui kens is boos op de overheden d het zover hebben laten komei „Als in Den Haag één straatje or dergelopen was, waren metee maatregelen getroffen. Het ergsl 'is dat ze het bij ons zover hebbe laten komen." J. Verbeek, hoofd verzorging b( woners van Duinoord, zei gisté ren dat wat creatief met de mog lijkheden moet worden omg sprongen. „In een een-persoon kamer kunnen gemakkelijk dr slaapplaatsen gemaakt worde Die 61 plaatsen vinden we wel" Met de bewoners van Duinoor gemiddelde leeftijd 85 jaar, over de mogelijke komst van ti delijke medebewoners nog ni gesproken. Het zou Verbeek ni verbazen als de komst van de b jaarde Gelderlanders, die moet vluchten voor het water, ou wonden openrijt die zijn geslag tijdens de watersnoodrar waarmee Zeeland in 1953 te m ken heeft gehad. „Maar het ka ook zijn dat ze juist, vanwege die ervaringen, met open armen wf -U" Den Haag/Jakarta (rtr/ tugal eist dat Australië oliewinning voor de ku< Timor. Met het verdr hierover met Indonesië tekend, negeert Austra' beschikkingsrecht van 1 Oost-Timor. Dit zei de Portugese ji Correia gisteren voor het I Hof van Justitie in Den Ha heeft onmiddellijk woeder Zagreb (afp/rtr) - li hebben voorgesteld de verlenen in delen van vormen. Het vredesplan waarin dit stel is opgenomen, is gil aan de Serviërs en de Kroa president Franjo Tudjman gelegd. Zij hebben er nog n gereageerd. Het 'Zagreb Vier' (Z4) pla treft de vier door de VI schermde gebieden (UNPA' nu in Servische handen zi totaal eenderde van Kro grondgebied. In twee van Londen (dpa) - Het sproc van de ezel die goui munten poept komt dicl bij de werkelijkheid. Zij in de vorm van goud scheidende bacteriën. Australische bioloog h< aanwijzingen gevonden bacteriële activiteit goudkorrels. De vraag onder wet schappers is nu of die bac riën toevallig op de goi korrels hebben geleefd, Wat het goud hun stofwii ^tpgsprodukt is. In dat 1; p geval zou een w •y rdmijn ontdekt zijn. e, Australische onderz Günther Bischoff me In ontdekking te heb 'ean. Op 70 procent dehem verzamelde go ;hsls uit vijf wereldde co. hij 'goudbacter iSt|etroffen. Een ej .erwijzing zou zijn dat i dteriën lijken op sooi bearvan bewezen is dat jd.dere metalen (zoals ij: ïi-Aunnen binden. Van onze correspondent Fre Santiago - Een 'verlorei schil dat Ecuador en I oorlog heeft gebracht. In rikaanse landen eveneen eigenaar is van de Rio Ce Afgelopen weekeinde hebb Peruaanse president A Fujimori en zijn Ecuadori collega Sixto Duran Ballén duizenden reservisten ond wapenen geroepen. De i mutselingen in- het oerwoi de flanken van een uitlope het Andesgebergte hebben heden aan minimaal 30 sol het leven gekost. De vlam sloeg donderdag pan nadat Peruaanse ve ningseenheden - zo luidt al de versie van Ecuador - vc vierde maal in successie overschrijdende patrouilles den uitgevoerd in het gebie de bron van de Rio Cenepa. Het conflict tussen de twe tijnsamerikaanse 'broedt den' kent zijn oorsprong vorige eeuw. In 1854 reik regering van Ecuador lan aan houders van haar s schuld-papier. De grond laj ter in een streek, die Per izijn nationale territorium r< 'de. Dat leidde tot een t oorlog. Jarenlang sleepte het co voort, totdat Peru in 1941 maals besloot om haar aan ^^Pprtóvisjo Am|ja{^. -W-S3 Riobamba» -Guayaquil o den ontvangen". Jcor

de Stem | 1995 | | pagina 4