Hoog water verjaagt tienduizenden Moslims blokkeren Nederlandse VN'ers We moeten weg. Wat moet ik meenemen? MOSSELEN Duizenden opvangplaatsen voor evacués beschikbaar in Zuidwest-Nederland Assuradeur stopt met rampenverzekering mm Leuke premie Kampioen van de vriendschap en 'n bolleke De Koninck ECHT ANTWERPS! Breda, tel. 076-211199 Beatrix Koninklijk paar 21 augustus naar Indonesië Zondag geen sport in Italië »8 doden bij explosie Algiers my/"ii" Hooimeijer op eigen benen roken... 25 doden door 'overstroming van de eeuw' Jos Verstappen slechts testrijder Tijdelijk alles aan stuntprijzen manmm I I G 30 JANUARI 1995 B9 I speeld. Shilton kwam in de pe- riode 1971-1990 tot 125 'caps'. Volgens de FIFA heeft de mis- |kenning van Abdullah te ma ken met de verschillende na- Imen waaronder de snelle, kop- lsterke spits in de boeken stond. iDe statistici van de internatio nale federatie waren er altijd I vanuit gegaan dat het om ver schillende spelers ging. Bestu- I dering van de gegevens van de I Saudiarabische bond leerde de 1FIFA dat het wel degelijk een 1 en dezelfde man betrof. 1 GOLFERS kunnen binnenkort voor een albatros, drie onder 1 par, 650.000 gulden opstrijken. Deze premie staat volgende maand op de laatste hole van de Heineken Classic in Perth, Australië. Een albatros is de overtreffen de trap van birdie en eagle. Het staat voor drie slagen onder het gemiddelde van een hole; een par-5 in twee slagen of een par-4 in één. De laatste hole in Perth is een par-5 van 500 meter. De green kan door elke beroepsgolfer in twee slagen gehaald worden. Als bij de tweede slag de bal in het gaatje rolt keert een casino 500.000 Australische dollars, ofwel 650.000 gulden uit. In Nederland werden vorig jaar door vijf spelers een albatros gemaakt. Bij de World Cup '93 presteerde de Amerikaan Fred Couples het. Eindredactie: Jacques Hendriks worden. Gullikson, de ex- coach van Martina Navratilo- va, vormt nu alweer drie jaar een winnend koppel met Pete. Hun band gaat dieper dan eer tennistraining. Afgezien var de schoonheid van de oprech te tranen, die in een keer Sampras tot de kampioen van de vriendschap promoveerde, bood het incident ook opmer kelijke technische informatie. Goed, we weten nu dus met zekerheid dat echte mannen mogen huilen. We kregen bo vendien te zien dat hun slagen daardoor zelfs harder worden. Sampras sloeg op het moment van zijn emotionele eruptie [g de ene ace na de andere. Overigens, ook zijn tactisch s inzicht groeide. Eindelijk !k scoorde Sampras met zijn ie backhand langs de lijn, in de t forehand van Courier, die hij voordien vergat aan te vallen, e Tevergeefs riep Courier tegen |s' een huilende Sampras: „Pete, n are you okay? Wij kunnen de wedstrijd ook morgen afma ken." Een tamelijk ironische opmerking, die Courier 1- zweert gemeend te hebben, n „Ik wist niet waarom Pete huilde, wel zag ik hem lijden, p Zelf was ik ook kapot," zei |m Courier. „En het uitzicht op t een remise trok me op dat in moment wel aan." r- Na het voorval werd Sampras ;n Couriers meerdere; hij was el weliswaar triest, maar werd en helder en fysiek los. Direct na li- de winnende bal, voelde Sam- ng pras zich schuldig dat hij on- de bewust een vrouwenwapen in je de strijd had geworpen. Hij ar excuseerde zich bij Courier. im Tegenover de journalisten gaf hij niet toe dat hij om Gul- en likson had gehuild. „Ik was im moe," jokte hij, bang als hij an- was dat zijn zieke coach ter ing plekke dood neer zou vallen el- vanwege zijn onprofessionele iet gedrag. Want Tim Gullikson ale is een harde, hij zou zeggen: im „Vriendschap hoort niet op te de baan." 135e JAARGANG Vandaag wordt koningin Beatrix 57 jaar. Ze viert dat in huiselijke kring. Op 30 april, koninginnedag, bezoekt de vorstin ter gele genheid van haar verjaar dag Zuid-Limburg. foto anp Den Haag - Koningin Beatrix en prins Claus beginnen op 21 au gustus hun staatsbezoek aan In donesië. Dat betekent dat ze niet aanwezig zullen zijn bij de vie ring van de vijftigste verjaardag van de Indonesische Republiek op 17 augustus. De laatste weken zijn er stemmen opgegaan om het staatsbezoek met die herdenking te laten samenvallen. Het kabinet is daar tegen. ZIE BINNENLAND - A3 Rome - Zondag worden in Italië geen sportwedstrijden gehouden. Dat besluit hebben de hoogste portinstanties in Italië genomen lar aanleiding van het doden een Genoa-supporter voor de 'strijd Genoa-AC Milan. De ii ioedelijke moordenaar is ge- fysteerd. Het betreft een 19-ja- ,y leerling-tuinman, die de d:o- V.jke messteken heeft bekend. ,'jlE SPORT-B1 Algiers - Bij een krachtige explo sie in de Algerijnse hoofdstad Al giers zijn gistermiddag zeker 38 doden en 256 gewonden gevallen. De aanslag is de zwaarste sinds radicale moslims drie jaar gele den de wapens opnamen tegen het bewind. De gewapende vleu gel van het Islamitisch Reddings front (FIS) heeft voor de Rama dan tot versterkte actie opgeroe pen. Deze islamitische vasten maand begint in Algerije over twee dagen. Regen De record natte maand januari eindigt met regen. Eerst neemt de bewolking toe en tegen of in de namiddag gaat het regenen. De zuidwesten wind is matig. Barendrecht - Het Britse drank concern Allied Domecq, dat nog maar kortgeleden brouwerij Oranjeboom verkocht, gaat zijn Europese bakkerijen verzelfstan digen. Belangrijkste onderdeel daarvan is de Barendrechtse bak kerij-groep Hooimeijer. Deze groep heeft onder andere vesti gingen in Roosendaal (Brink) en Rucphen (Baartmans), waar tweehonderd mensen werken. ZIE ECONOMIE-A6 nans, thans trainer van Eendracht jiner wint geen wedstrijd, zelfs niet ;n nog moeten zij 'm maken, hè. Een 'oei in Vrij Nederland over ex-collega akter, hetzelfde type renner, hetzelf- s Kelly een klasse of vier beter. Vcor van de afgelopen vijftien jaar." Ik voel me net 66 H fldtt& krant DE STEM 8 "71 031 0002 I I I I I DINSDAG 31 JANUARI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Van onze verslaggevers Arnhem/Breda - Tienduizenden mensen uit het Land van Maas en Waal, de Bommelerwaard en de Ooijpolder zijn op de vlucht geslagen voor het wassende water van Maas, IJssel en Waal. De gisteren op last van de Gelder se Commissaris der Koningin Ter louw in gang gezette evacuatie be treft voorlopig 85.000 mensen, de erisistaf bekijkt vandaag of nog meer mensen hun huizen moeten verlaten. Als de dijken in Gelder land inderdaad breken, lopen de polders onder. Terlouw wil we gens de extreem hoge waterstand geen enkel risico nemen, zo ver gaarde hij zijn oproep tot eva cuatie. Wie vanochtend om acht uur de gevaargebieden niet heeft verla ten, wordt daartoe gedwongen. De verwachting is dat driekwart van de mensen op eigen kracht ver trekt. Onderdak De evacués kunnen, mocht dat no dig zijn, dhderdak krijgen in Zuidwest-Nederland. Zo zijn kazernes, bungalowpar ken, hotels en jeugdherbergen in de achttien gemeenten van het streekgewest Westelijk Noord- Brabant al in gereedheid gebracht voor de opvang van duizenden ZIE OOK PAGINA A4: - Brabantse boeren huisvesten vee - Stroomafwaarts blijft het droog - Zolang we nog lachen kunnen we het redden ZIE OOK: - Fotoreportage op achterpagina Keulen/Brussel - Behalve Neder land kampen ook Duitsland, Bel gië en Frankrijk met enorme wa teroverlast. De autoriteiten daar spreken al over de 'overstroming van de eeuw'. Tot nu toe zijn 25 mensen in deze drie landen om het leven gekomen als gevolg van de over stromingen. De Rijn evenaarde gisteravond bij Keulen met 10,69 meter het record van de eeuw, dat dateert uit 1926. In België zorgt de hoge water stand al in vijf van de negen pro vincies voor grote overlast. Ook in de provincies Oost- en West- Vlaanderen zijn inmiddels nood maatregelen getroffen. De autoriteiten rekenen erop dat de problemen nog de hele week aanhouden. Het nijpendst was de situatie bij Dinant, aan de boven loop van de Maas, waar opnieuw enige tientallen mensen hun hui zen moesten verlaten. Steden zoals Brugge, Oostende en Antwerpen bereiden zich voor op het komende springtij. Dan dreigen problemen, omdat de ri vieren en kanalen hun water niet naar zee kunnen afvoeren en een harde zeewind het water tot ge vaarlijke hoogten kan opstuwen. daklozen. Voor de hoogste nood zijn er, los van de Defensiegebou wen, in Westelijk Noord-Brabant zo'n 2170 plaatsen voor dag- en nachtopvang beschikbaar. Dat aantal kan met een veelvoud wor den uitgebreid als er een massale evacuatie in deze richting op gang komt. Dan worden ook sport-, veiling- en evenementenhallen benut. De Brabantse Commissaris der Koningin Houben had de burge meesters gisteren gevraagd de mogelijkheden voor noodopvang te inventariseren. Nieuw-Vossemeer stelt desnoods het hele dorp open. „Want ze heb ben ons bij de watersnood van 1953 zo goed geholpen," heette het. Het stadsgewest Breda doet geen concrete toezegging. C. Mae- ssen, operationeel chef van de stadsgewestelijke brandweer wijst erop dat binnen het gewest ook een kwetsbaar gebied ligt, het Land van Heusden en Altena. Be keken wordt of er plek is voor mensen die eventueel uit dat ge bied weg moeten. Zeeland daarentegen kan duizen den evacués huisvesten. Een snel le inventarisatie, door burgemees ters uitgevoerd op verzoek van de Commissaris der Koningin Van Gelder, leerde dat rond 2000 ho telbedden en minstens 2500 va kantiebungalows onmiddellijk beschikbaar zijn, goed voor onge veer 15.000 mensen. De bereidwilligheid om te helpen is volgens diverse burgemeesters groot. „Zeeland heeft wat dat be treft de eigen ervaringen uit het verleden niet vergeten," zegt bur gemeester H. Tees van Wester- schouweh. Het zijn vooral de recreatiege meenten die uitkomst kunnen bie den. In Oostburg bijvoorbeeld ga randeren vier grote reereatiebe- drijven dat maximaal 1500 men sen ondergebracht kunnen wor den. „Volledig verzorgd," zegt een gemeentelijk woordvoerder. In beeld gebracht zijn uitsluitend ac commodaties die direct beschik baar zijn. Behalve in Gelderland is ook de situatie in Overijssel en Limburg zorgelijk. Het Maaswater stijgt nog steeds, aldus Rijkswaterstaat. Steeds meer evacués melden zich in Maastricht. Tweede Kamer Premier Kok en de betrokken mi nisters praten vandaag over de bestrijding en de gevolgen van de watersnood. Morgen debatteert de Kamer met minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. De Kamer wil snellere procedures om dijken te verster ken en aan te leggen, net als de waterschappen. Minister De Boer (VROM) is bereid de inspraakpro cedures rond dijkverzwaring tij delijk opzij te zetten, zei ze gister avond voor de televisie, zodat snel maatregelen genomen kunnen worden om nieuwe overstromin gen in het rivierenland te voorko men. I VERVOLG OP PAG1NA-A4 Een man gaat zijn ondergelopen woning in Nieuw-Waal binnen. foto cor viveen Amsterdam (ainp) - Het is voorlopig niet mogelijk de nieuwe rampenverzekering, de Catastrofe Risico Polis van Lloyd's, af te sluiten. Lugt Sobbe, de Amsterdamse vertegenwoordiger van Llo yd's, heeft gisteren besloten geen aanvragen meer in be handeling te nemen. Het bedrijf, dat als enige in Nederland de mogelijkheid biedt om de schade van een watersnood te verzekeren, is overstroomd met aanvragen uit de rampgebieden. Voor enkele honderden gul dens per jaar is het bij Lloyd's mogelijk om onder andere de schade van overstroming te verzekeren. Geen enkele verze kering kan echter worden af gesloten op het moment dat er al sprake is van een dreigend gevaar. „We worden gebeld door men sen bij wie het water al voor de deur staat. Dan is er geen spra ke meer van een onzeker voor val," legt directeur H. van Om men van Lugt Sobbe uit. Voor het afsluiten van de rampen verzekering bestaat een be denktijd van veertien dagen. Schade die mensen nu lijden door de watersnood zou toch niet zijn gedekt. Van Ommen noemt het een 'el lendig toeval' dat de introduc tie van de nieuwe verzekering samenvalt met deze ramp spoed. De verzekeraar neemt pas weer aanvragen in behande ling als de situatie is genorma liseerd. Het kabinet zal trouwens wel met een schaderegeling voor de gedupeerden komen. Maar hoe die zal uitvallen is niet duide lijk. In een brief aan de Tweede Ka mer wijst minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken erop dat in ieder geval de verzekerbare (bijvoorbeeld via autoverzeke ring) en vermijdbare schade in ieder geval niet voor vergoe ding in aanmerking komen. VANDAAG IN DEZE KRANT Jos Verstappen zal het komende Formule l-sei- zoen als testrijder bij Be- netton fungeren. Bij de presentatie van het team werd gisteren bekendge maakt dat wereldkampi oen Schumacher en de Brit Herbert de Benet- tons zullen besturen. zie sport-b1 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Binnenland extra A4 Buitenland A5 Economie Beurs A6/A7 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze redactie buitenland Den Haag/Sarajevo - Moslimmilities in de Oostbosnische en clave Srebrenica houcfen vier patrouilles van in totaal bijna honderd Nederlandse VN-militairen tegen. Kroatische Serviërs en opstandige moslims in alle hevigheid op. Die Serviërs en moslims hebben ge weigerd het algemene bestand voor Bosnië te ondertekenen, dat sinds 1 januari geldt. Volgens de VN hebben de regeringstroepen vooral bij de plaats Velika Klad- usa in de enclave een tegenoffen sief geopend. De Bosnische premier Silajdzic heeft gisteren ervoor gepleit de Bosnische Serviërs een ultimatum te stellen. Als zij voor het aflopen van dat ultimatum, van bijvoor beeld drie maanden, niet het in ternationale vredesplan hebben aanvaard, moet het wapenembar go tegen de (moslim)regering van Bosnië worden opgeheven. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van Defensie zegt dat de situatie 'niet dreigend' is. De moslims hadden zich eerder gekeerd tegen patrouilles in het deel van de enclave waar ze nog regelmatig slaags raken met de Bosnische Serviërs. In opdracht van de VN stuurde commandant Karremans van het 13e infante- riebataljon echter toch patrouilles uit. De moslimmilities verhinderen de VN-militairen in het westen van de enclave door te gaan of terug te keren naar hun verblijfplaatsen. Bij de noordwestelijke moslimen clave Bihac laaide de strijd van het (moslim)regeringsleger met ADVERTENTIES De grootste en goedkoopste muziekzaak in België, I op enke/e minuten van de grens I (.'ijshaal van i>lt> Markt in Sint-Niklaas) Enorm assortiment gitaren, keyboards, piano's, drums, alles festklaar r> /vn-Fn i/orcInnnQwcir ROT.Stóii trlllnVif r»m rlif niot moor te Knairan Do irrniiurori LHIrnn knr> Ankerstraat 66 9100 Sint-Niklaos 0032 3/766 63 93 Van onze verslaggever Paul de Schipper Bommelerwaard/Woudri- chem - Maandag 30 januari 1995 in de Bommelerwaard. Een al dubbelbrede Waal staat er op het punt uit zijn lekkende dijken te barsten. Het water wast, de crisis groeit met het uur. „De situatie is overal onveran derd dreigend." Rijkswaterstaat houdt niet op het te herhalen via de radio. Boterzachte dijken ver zadigd van water, poldersloten die brede rivieren worden, ver broken telefoonverbindingen, tienduizenden evacués, helikop ters in de lucht. Sneller dan het water gaat de Stroom van geruchten, ook dat is karakteristiek voor de crisis sfeer: 'Bij Zaltbommel is de dijk gebroken', en 'In Brakel vluchten de mensen al weg.' Het is de sfeer van een waters nood, een sfeer zoals Nederland die sinds '53 niet kende. Sinds die ramp heeft mevrouw Blommers uit Nieuwaal in de Bommelerwaard nog nooit zo- Massale evacuatie en verhuizingen vormden gisteren het beeld in het Land van Maas en Waal. foto anp lang achter elkaar bij de radio gezeten. Nooit ook had ze ge dacht nog een keer zoiets door te maken. Ze klemt zich in de arm van haar man vast. „We zijn destijds van Flakkee ge vlucht om dit niet meer te hoeven beleven, maar "er komt hier vijf meter water als het doorbreekt. We moeten weg. Waar naar toe? Wat moet ik meenemen?" „Raar," zegt een andere vrouw uit het dorp, „vorige week zag je die Japanners bang bij elkaar zitten in opvangcentra. Nu ge beurt dat plotseling bij ons." Een loodgrijze lucht verjaagt de bedrieglijk lieve zon. Een witte hagelvlaag striemt het doornatte land. Niet in Zaltbommel, maar bij boer Leen Hobo in Poederoyen is de dijk al gebroken, een zomer- kade die het in 1993 wel hield. Het water van de losgebroken Afgedamde Maas stroomt over zijn weilanden, bruist langs de populieren op het erf en jaagt on der de deuren van de koeienstal door. Daar staat de hele buurt te zwe ten. Tractoren voeren wagens zand aan, jongens scheppen de zakken vol, een buurman brengt grote pakken stro. Dat is de basis voor een nooddijk die ze om een hoger gelegen andere stal heen bouwen. IJe vrouwen kijken bezorgd toe, een schort omgeslagen, handen voor de mond. De boer: „Vijf stieren heb ik gisteren uit nood verkocht op de veemarkt. Veertig andere koeien staan bij een colle ga hogerop. Vijf lopen er in de Tielerwaard, ik weet niet eens waar. Wat moet ik met de bees ten die ik hier nog heb? Ik kan nergens meer heen vluchten." Een buurvrouw roept naar haar man: „Opa heeft net gebeld. Hij moet uit zijn huis. Of hij morgen bij ons kan komen?" Greet uit Brakel heeft inkopen gedaan. Haar zoontje is vandaag jarig: „Waar zullen we dat vie ren? Hier of ergens in een gym zaal met evacués?" Boos is ze, woedend. Wijzend over de Waal die zich uit zijn dij ken wringt, zegt ze: „Die milieu figuren, die hebben het voor het zeggen gehad. Om een paar vo gels en een paar typische huizen buiten de dijk, mocht er niks ge beuren. Van mij mogen ze er nog een dijk bovenop leggen, maar aan ons in het dorp hebben ze nooit iets gevraagd." VERVOLG OP PAGINA-A4 Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar Reuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: kwartaal acceptgiro89.40 kwartaal autom. incasso 86.90 o maand autom. incasso 29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam:_ Adres: Postcode:Plaats:_ in de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon In een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT ~V

de Stem | 1995 | | pagina 1