De Het 6 Zuidlandtheater in rode cijfers Jurgen Ivens jeugdkampioen biljarten POLITIE RAPPORT Directeur stelt tarieven Zuidlandtheater Terneuzen ter discussie Woningmarkt in Axel wordt uitgebreid met honderden woningen Vrachtferry na aanvaring terug in Vlissingen Nieuwe inrichting tuinzalen Markiezenhof bijna klaar Nieuw verblijfsdocument voor vreemdelingen die in Zeeuws-Ylaanderen wonen Program bevrijdingsfeest Sint Maartensdijk is rond Terneuzense schouwburg kampt met verminderde subsidies en lagere inkomsten Lezing over Karl Popper in Middelburg Lammens en Mannee zijn bowlkampioen Sas van Gent DE STEM ZEELAND STEM Gladheid in Sluis' buitengebied wordt slecht bestreden Buschauffeurs in West Brabant houden vol DINSDAG 31 JANUARI 1995 Van onze correspondente Hulst - Het Zeeuws-Vlaams Kampioenschap topbiljart voor de jeugd tot 18 jaar in café de Kroon in Hulst kende een spannend verloop. De vijftien deelnemers bezorgden het talrijke publiek een leuke zondagmiddag. De deelnemers kwamen vooral uit het Land van Hulst en voch ten in vier voorronden uit wie de beste vier waren. De semi-finale en de finale werden op het scherpst van de snede uitgevoch ten. Nico van de Vijvere van Marionette moest tenslotte de duimen leggen tegen Pascal Roe- lands van biljartclub 't Kot die de derde plaats veroverde. De finale tussen de kampioen van vorig jaar Angelo van Over loop van Marionette uit Hulst en Jurgen Ivens van de Tros vrien den uit Clinge kende een vreemd verloop. Angelo van Overloop keek snel tegen een achterstand aan en kwam daarna terug tot bal. Hij maakte echter een kleine fout en gaf Jurgen Ivens de kans om het pleit in zijn voordeel te beslechten. De eerste drie kregen uit handen van de leidster van het tweede team van Marionette, Nelleke van Delft, een beker en de ande re deelnemers kregen een aan denken. De deelnemende jongelui aan het Zeeuws-Vlaams kampioen schap biljarten. foto wim kooyman Bergen op Zoom - Er zit schot in de nieuwe inrichting van de drie tuinzalen van Het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Maandag 6 februari wordt de middelste tuinzaal feestelijk in gebruik genomen. Met de herinrichting van de tuinzalen, moet er een klein lust hof ontstaan, waar de museum bezoeker wat kan drinken, lezen en uitrusten. De tuinzalen gren zen aan de Franse tuin en in de zomer kan het publiek via de grote openslaande deuren zo het terras opwandelen.. Van onze correspondente Sint Maartensdijk - Het Comité Herdenking 50 Jaar Bevrij ding, dat is samengesteld uit diverse verenigingen, heeft zich ingespannen om een groots bevrijdingsfeest te organiseren in Sint Maartensdijk. Al op 25 maart gaan de feeste lijkheden op ludieke wijze van start met de 'Penny Day', die van 13.00 tot 18.00 uur duurt. Deze boedeldag vindt plaats op de Markt met medewerking van ondernemers en diverse vereni gingen. Een bloemenactie maakt hier deel van uit om de straten een feestelijk aanzien te kunnen geven gedurende 5 en 6 mei. Op 5 mei vindt de officiële her denking plaats die begint een carillonconcert op de Markt. Verder worden er 's ochtends kinderspelen georganiseerd, 's Middags voert een historische optocht met versierde wagens en legervoertuigen door Smalstad. De bevolking wordt gevraagd de straten te versieren en de vlag uit te hangen. Verder zijn er oude volksspelen op de Markt waaraan iedereen mee kan doen. 's Avonds, tijdens de bevrij dingsbijeenkomst waaraan enke le koren hun medewerking verle nen, spreekt burgemeester H. van Munnik een openingswoord uit. Het programma voor 6 mei gaat van start met dauwtrappen en zwemmen, waarna een Oranje- ontbijt wordt geserveerd in zwembad de Haestinge. Aanslui tend worden daar ook kinder spelletjes georganiseerd, 's Mid dags is er een snuffelmarkt in het centrum, gevolgd door een luchtshow met een vliegdemon- stratie van de Luchtmacht uit Woensdrecht. 's Avonds is er een taptoe op de Markt. In het gemeentehuis wordt een overzichtstentoonstelling gehou den met als thema: Tholen in Oorlogstijd. De bevolking wordt gevraagd oude foto's, knipsels en dergelijke beschikbaar te stellen. Er wordt deze dagen een herden kingswijn aangeboden. Verder wordt er in beperkte oplage een Delfts Blauw herdenkingsbord uitgegeven door het comité. Hiervoor zijn inschrijfformulie ren verkrijgbaar bij onderne-^ mers en banken. jTtlt. van ELECTRON Behe overgenomen. „Ik vind dat als iemand a aanwezig is dat hij eigen acht uur moet kunnen Ik weet dat dat in de lager ligt maar voorheen beduidend lager. Dat f ons het 8 op 8-programm „Dat gaat van ervoor zor iemand op tijd begint spullen die op de wei moeten liggen. Als je n man moet boren en er li: een boormachine dan ze l tienen eerst discussiëren ELECTRON maar één b chine heeft. Dat soort c geeft zijn chef uitvoering trie Gert-Jan Boekamp dat in de praktijk uitpa personeel keek er in he wat vreemd tegen aan, n vaart volgens Boekamp 1 gramma als positief. He1 zegt ie. Hij schat het de besparing op zo'n tien pr< Het 8 op 8-schema is Maas een van de drie waarom ELECTRON het decennium, met een ten snelling in de laatste jar groeid is van 40 werknen 110. Maas: „We groeider de markt in. De markt wa pende en wij gingen voori Het brede pakket, - ELE' legt alles wat draad is 150.000 volt en glasvezel t computers met elka: Ongeval Terneuzen - Bij een verkeers ongeval op de kruising Rijks weg N61-Haarmanweg in Ter- neuzen werden gistermorgen twee personenauto's geheel vernield. Een 29-jarige auto mobilist uit Terneuzen reed vanaf de Haarmanweg de kruising op en verleende daar bij geen voorrang aan een 38-jarige man uit de gemeente Hontenisse. Bij de botsing liep de Terneuzenaar kneuzingen op aan rug en schouder. Startdraden Terneuzen - Gistermorgen ontdekte een 81-jarige man uit Terneuzen dat een ruit van zijn personenauto was ver nield. Tevens bleek dat de startdraden in het voertuig waren doorverbonden, kenne lijk met de bedoeling met de auto te gaan rijden, wat niet was gelukt. Het voertuig stond in het afgelopen weekeinde geparkeerd aan de Stuvesande in Terneuzen. Dronken man belandt met auto in sloot Hulst - Een 69-jarige man uit Terneuzen is zondagavond op de Absdaalseweg in Hulst met zijn auto in een sloot beland. Hij liep daarbij een verwon ding op aan één van zijn oren. De man had te diep in het glaasje gekeken. De ademtest gaf een promilla ge aan van 1,2. De politie legde de man een rijverbod op van zes uur en gaf hem een dagvaarding mee naar huis. De Terneuzenaar moest zijn rijbewijs achterlaten. Stuur Cadzand Bad - Een 24-jarige vrouw uit België raakte zon dagavond de macht over het stuur kwijt, toen ze met haar auto over de Boulevard de Wielingen reed. Ze botste te gen een betonnen paal. Ze moest met een kniefractuur overgebracht worden naar het ziekenhuis van Brugge. Drank IJzendijke - De politie heeft gisternacht op de Zacharias- weg een 40-jarige man uit Biervliet van de weg gehaald. Hem werd een ademanalyse afgenomen. De meter gaf een promillage aan van ruim 1,2. De man kreeg een dagvaar ding uitgereikt. Van onze verslaggever Terneuzen - Vreemdelingen die in Zeeuws-Vlaanderen wonen hoeven niet in paniek te raken als ze een dezer dagen een brief van de Vreemdelingendienst van de politie in de brievenbus krijgen. Door Marjon Sarneel WE BEHOREN de hemel i ze blote knieën te dankei het bestaan van chemiegi; die verlegen zitten om eer tie en die genegen zijn oir waar zij hun welwillend c lieten vallen, en passant he tergebleven platteland cul op te krikken. Wat zijn ze reus, wat zijn ze aimabf jongens op personeelszaker Na een flinke injectie i theater, de bouw van eer jachthaven op gemeentelij rein, het oprichten van bi tennis-, en hockeyverenig worden bovendien alle at gen van armlastige clul scholen gehonoreerd me royale gift voor het noodlij clubblad of een ruime su voor het zieltogende bc fonds. De houding van de lokale king, die eerst niet zo v was met hun komst, kaï anders dan totaal omslaa boeren en de arbeiders, die dien en masse proteste zullen nu in groten getale e présence komen geven en den met zoenoffers berei om samen met de indring vredespijp te roken. Een myriade van voorhee willige burgers zal zich v< poort posteren, dorstend emplooi. Zijn dat de vis: van die mega-ondernem Of is het hun doel uitsk pm daar waar ze zich ve: te infiltreren in de leefge schap, onuitgenodigd en w ook onnodig? Zo doen ze zich voor; als tropische instellingen, cu brengers, missionarissen v; platteland. Met eigen oge ik getuige van de veroverir Zeeuws-Vlaanderen dooi plastic-fabriek en heeft d uiteindelijk zoveel goed bracht? Toegegeven, het leven wa! niet spectaculair dertig ja leden. Het gebied, in d gedekt door België en lan noorden geschurkt achter vige dijk die het Schelde moet intomen, werd toei bijna uitsluitend bevolkt autochtone vissers en boere un leven leefden zoal: orvaderen dat al jarer 1 gedaan hadden. ■wel komend uit het m n Brabant, werden zij, idig, als 'ollanders' be ons, als spontane, Brabanders, was b klus om ons staar den tussen de in zichz rde, bijna nurkse, prote Van onze verslaggever Frank Deij Terneuzen - Manage bruiken vaak Engels grippen om aan te gev ze de efficiëntie van h drijf willen verhogen heeft Blueprint, Ceresl engineering'. Bij het e technische installatie ELECTRON in Ten heet het: het '8 op I gramma. In nog gewon derlands betekent da dat je de zweep over soneel legt? Directeur Maas van ELECTRON neuzen kan om de vri; taling wel lachen. 1 omdat zijn ideeën inm zij het schoorvoetend alle elf werkmaatscha Van onze verslaggever Terneuzen - Moeten amateurgezelschappen en non-profit-instellingen zoals Groei en Bloei korting blijven houden op de huur van zaalruimte in het Terneuzense Zuidlandthea ter? Of moeten zij in het vervolg het volle pond aan zaalhuur betalen? 4 Die vragen legt theaterdirecteur Y. Mergler voor aan de leden van de schouwburgcommissie. Ze slingert de discussie over deze kwestie aan in verband met het verzoek van de schouwburgcom missie de exploitatie van de verhuringen en het horecagedeelte van het Zuidlandtheater opnieuw te bezien. De resultaten van het onderzoek worden in april aan de schouwburgcommissie voorgelegd. Wat betreft de verhuur is Mergler met de financieel administrateur en het hoofd exploitatie bezig met een inventarisatie van tarieven bij andere schouw burgen. In het kader van het onderzoek legt Mergler genoemde vragen voor aan de schouwburgcommis sie. Ook wil ze weten wat de commissie vindt van het systeem zoals dat in de gemeente Bergen op Zoom toepassing vindt. Daar betalen de amateur gezelschappen de volledige huurprijs aan het thea ter, maar ze krijgen een deel van dat geld terug van de gemeente in de vorm van een subsidie. Het huidige systeem in Terneuzen is, dat amateurgezel schappen en non-profitinstellingen vijftig procent korting op de zaalhuur krijgen. Ook voor het onderzoek naar de exploitatie van het horecagedeelte stelt Mergler de schouwburg commissie principiële vragen. 'Moet het niveau van serviceverlening onaangetast blijven?' is er daar een van. De schouwburgcommissie geeft er woensdag 8 februari antwoord op. De commissie vergadert dan vanaf 19.30 uur in het stadhuis. De ongeveer 8000 tot 8500 vreemdelingen die in de streek wonen, krijgen een nieuw ver blijfsdocument en dat wordt in die brief uitgelegd, aldus J. Wal- hout, de chef van de Vreemdelin gendienst. Het nieuwe verblijfsdocument is een creditcard, die voorzien moet worden van een handteke ning en pasfoto. Het is een geldig identiteitsbewijs dat in plaats komt van het paspoort en de verblijfsvergunning die de vreemdelingen nu hebben. De vernieuwing van de verblijfs vergunningen krijgt tussen nu en 1 januari 1997 zijn beslag. „Het heeft nogal wat voeten in de aarde", zegt Walhout. De zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten worden in die periode successie velijk door de vreemdelingen dienst afgewerkt. Oostburg is de eerste gemeente die aan bod is. Van onze verslaggever Middelburg - In de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg vindt op dinsdag 7 februari een lezing plaats over de filosoof Karl Popper. De lezing wordt verzorgd door prof. S. Doorman. eeuw. Het eerste werk dat hij publiceerde was 'Logik der For- schung'. In 1935 vertrok hij uit Oostenrijk en ging in Nieuw- Zeeland werken. Hij werd hoog leraar filosofie in London. Zijn belangrijkste publicatie ver scheen in 1963: 'De groei van kennis'. Popper (1902-1994) is een van de De titel van de lezing is 'Popper invloedrijke filosofen van deze en de wetenschapsfilosofie'. Doorman was in het verleden onder meer lector in de weten schapsfilosofie, directeur van de VPRO en hoogleraar in de wijs begeerte. Sinds 1980 is hij voor zitter van de Nederlandse Vere niging voor Wetenschapsfiloso fie. De lezing begint om 20.00 uur. Toegangskaarten a ƒ7,50 zijn verkrijgbaar bij de Zeeuwse Bibliotheek en bij boekhandel Fanoy in Middelburg. De vrachtferry Nuwayba, een schip van Ferry Link en Mersey Docks die binnenkort vanuit Vlissingen een passagierdienst op Engeland gaat onderhouden, is gisternacht na een aanvaring op de Noordzee met schade in Vlissingen teruggekeerd. Het schip was met vrachtauto's geladen op weg naar Engeland toen het in Belgisch territoriaal water om 02.33 uur om nog onbekende reden op de met erts geladen bulkcarrier Kapitonas H. Lucas botste. Dit schip, dat onder Letlandse vlag vaart, was op weg naar Antwerpen. De Nuwayba liep een lange deuk en een gat boven de waterlijn op, het andere schip werd ook gebutst zonder dat er een lek ontstond of olie vrij kwam. De Kapitonas kon haar weg naar Antwerpen vervolgen, maar de Nuwayba ligt nog ter inspectie in de Vlissingse Buitenhaven. foto jaap wolterbeek Van onze verslaggeefster Axel - Wie in Axel een huis wil kopen, heeft de keus. Er wordt op dit moment in de vrije sector op diverse plaatsen gewerkt aan 220 woningen. - - At-. Van onze verslaggever Dat blijkt uit een overzicht dat de gemeente heeft samengesteld. In Axel zelf staan vijf projekten op stapel (220 woningen), in de omliggende dorpen drie (ruim honderd huizen). Maandag aanstaande start de uitvoering van het Plan Com mandeurshof in Axel. Op de plaats van de vroegere lhno- school in de Tuinstraat bouwt Projektbouw Zeeland daar der tig appartementen. Directeur W. de Winter: „De duurste, dat zijn penthouses van 270.000 gulden, zijn allemaal al weg. Er zijn nu nog zo'n vijftien twee- en drie- kamer-appartempritpn (met ga rage) beschikbaar vanaf 196.000 gulden." Dezelfde onderneming voert ook het plan Eerste Ver korting uit, zestig bungalows in een parkachtige omgeving. Ook daarvan is nu de helft besteld. In de Buthstraat bouwen Lensen Aannemingsbedrijf en Proverko Vastgoed 37 tweekappers en vrijstaande woningen. Proverko heeft er volgens directeur P. Ver- durmen nog elf beschikbaar. De huizen zijn te koop voor een bedragen vanaf 215.000 gulden. Voor de bouwvak-vakantie wor den de eerste achttien opgele verd. Proverko praat nog met de ge meente over de tweede fase van het plan Buthstraat. Het is de bedoeling dat er eind dit jaar of begin volgend jaar ook nog eens vijftig woningen worden ge bouwd. Projecton wikkelaar Veenman uit Naaldwijk heeft plannen voor veertig appartementen in de Mo lenstraat. Maar over vorm, prijs en start van de bouw is op dit moment nog niks te zeggen, liet een woordvoerster gisteren we ten. Ook in de omliggende dorpjes Koewacht, Zuiddorpe en Over slag wordt flink gebouwd. Het gezamenlijke woningbestand wordt er met meer dan honderd uitgebreid. Plan Oude Molen in Koewacht neemt daarvan met tachtig huizen het leeuwedeel voor zijn rekening. Of er echt behoefte is aan zoveel nieuwbouw zal duidelijk worden als de uitkomst van het woning marktonderzoek van de Regio nale Zeeuwsch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging (RZVW) ir april bekend is. In februari wt den onder alle Axelaars enquf I formulieren verspreid waaro' hun woonbehoefte kunnen geven. De belangstelling vo< huidige projecten komt vel de projectontwikkelaars 'J van Axelaars zelf. Vandaag is er volgens RIX" woordvoerder E. Merckx'" laatste bespreking tussen 1 meente, RZVW en project wikkelaars over de formule van de vragem Van onze correspondent Sluis - De gladheidsbestrijding in het buitengebied van Sluis blijkt niet optimaal te functione ren, zo bleek tijdens een verder- zouteloze raadsvergadering, die onlangs gehouden werd in het Sluisse Belfort. W. Gijsel stelde het punt in de rondvraag aan de orde. „Er wordt in onze buitengebieden wat overigens onder de verant woordelijkheid valt van het wa terschap 't Vrije van Sluis mini maal gestrooid. Ik verzoek het college dan ook dringend con tact op te nemen met het water schap," aldus Gijsel. Een ver zoek dat door raadsvoorzitter C.J. van Liere werd gehonoreerd. Terneuzen - Het Zuidlandtheater in Terneuzen sluit voor het eerst in haar bestaan een boekjaar af met een tekort. Tegenvallende subsidies van rijk en provincie en een dalende kaartverkoop zijn de oorzaken. Van onze correspondent Sas van Gent - Willy Lammens en Nel Mannee behaalden de clubtitel bowlen van de Bowlingvereniging Sas van Gent. Vooral Nel Mannee veroverde de titel bij de vrouwen op indrukwekkende wijze. Zij worp over twaalf games maar liefst een totaal van 2205 pins en bleef daarmee nummer twee, Emmy de Leux, met bijna tweehonderd pins voor. Haar score was ook beduidend hoger dan die van de kampioen bij de mannen, Willy Lammens. Lammens behaalde voor de derde opeenvolgende maal het clubkampioenschap. Dat hij momenteel goed in vorm is bewees hij eerder door in een sterk bezet toernooi in Etten-Leur als derde te eindigen na zich als tiende voor die eindstrijd geplaatst te hebben. Tijdens het clubkampioenschap wees hij Alex de Vrieze met een verschil van 50 pins naar de tweede plaats. EINDSTANDEN Mannen: 1. Willy Lammens 2161 pins, 2. Alex de Vrieze 2111, 3. Johan de Leux 2082, 4. Alan Sartain 2043. Vrouwen: 1. Nel Mannee 2205, 2. Emmy de Leux 2011, 3. Emmy Neve 1999, 4. Yvonne van de Kevie 1926 pins. regelen is het terug gebracht tot ongeveer twaalfduizend gulden. Het exploitatietekort van de Terneuzense schouwburg is ont staan door onvoorziene omstan digheden die te maken hebben met de financiële problematiek waar een theater mee te maken heeft waar het gaat om het aan gaan van financiële verplichtin gen, legt de directeur van het Zuidlandtheater, Y. Mergler, uit. Om kwaliteits-voorstellingen te kunnen programmeren en vol doende aanbod te bieden moet zij in de periode december tot en met februari, voorafgaand aan een nieuw seizoen, al verplich tingen aangaan. Op dat moment is er echter nog geen enkele zekerheid ten aanzien van de inkomsten. Het enige houvast zijn de ervaringen van afgelopen seizoenen. In het boekjaar 1994 stuitte het Zuidlandtheater op eerderge noemde tegenvallers. Zo kwam er ongeveer 110.000 gulden min der aan inkomsten uit de kaart verkoop binnen en droeg de pro vincie Zeeland 7500 gulden min der subsidie bij. Mergler trof wel maatregelen om het tekort terug te dringen. Zo werd in de eerste helft van het seizoen '94/'95 'voorzichtig' in gekocht, zodat rond de twaalf mille werd terug verdiend. Ver der bezuinigde de schouwburg leiding op posten in de eigen begroting, wat per saldo iets meer dan twintig mille oplever de. Ook de efficiënter inzet van deeltijdpersoneel was vijftien duizend gulden te bezuinigen. Door aanpassing van de begro ting voor dit jaar verwacht thea terdirecteur Mergler over dat boekjaar geen problemen met de exploitatie van het Zuidland theater. De begroting loopt weer in de pas met de werkelijk te verwachten inkomsten en uitga ven. De schouwburgcommissie verga dert woensdag 8 februari onder meer over dit onderwerp. De bijeenkomst is om 19.30 uur in het stadhuis van Terneuzen. Van onze verslaggever Bergen op Zoom/Roosendaal - De meeste Westbrabantse .buschauffeurs hebben giste ren hun voertuig tussen 10.00 uur en 15.00 uur weer aan de kant gezet. Dat gebeurde in de rayons Roo sendaal en Bergen op Zoom zon der incidenten. „Want we doen er nog steeds van alles aan om 'de sfeer zo optimaal mogelijk te houden," zegt de Bergse rayon chef J. Verschuren. Hij krijgt bijval van zijn Roosendaalse col lega H. van Dongen die gisteren na overleg met de betrokkenen besloot alle bussen tijdens de stakingsuren binnen te houden. Door bezuinigingen is de om vang van het tekort tot een mini mum beperkt. Het verschil tussen inkomsten en uitgaven dreigde tot 65.000 gul den op te lopen, maar door het treffen van verschillende maat- Schouwburgdirecteur Y. Mergler. foto wim kooiman

de Stem | 1995 | | pagina 14