'Tunnel maakt wegen onveilig' 'Ikga ivoor Edah!' lesin le klas ie krant DE STEM Emmadorp blijft tegenstander van bezoekerscentrum Saeftinghe ii&]190 'Ambassadeurs van Zeeuws-Vlaanderen' Steeds meer Zeeuwse vrouwen vragen hulp na seksueel geweld Zeeuwse brandweerpompen bestrijden Limburgse wateroverlast Bevelandse actiegroep spreekt in brief aan minister vrees uit over WOV: Nieuwe pastoraal werkster voor parochies Terneuzen c 6We houden na 65 jaar nog steeds van elkaar' Stakende Zeeuws-Vlaamse chauffeurs willen publiek meer betrekken bij acties fcek )rting Gidsen team promoot zes jaar mooie kreken, interessante kerken en dorpen Mogelijk weer Zeeuws geld naar Limburg Echtpaar Leenhouts-Van Wijck: j 995 Zeeland Van onze verslaggever Hulst - De bewoners van Em madorp en de gemeente Hulst blijven 'als twee kemphanen tegenover elkaar staan in de kwestie rond de bouw van een bezoekerscentrum Saef tinghe. Waarschijnlijk geven burge meester en wethouders vandaag de door het Zeeuwse Landschap gevraagde bouwvergunning voor het centrum af. De bewoners kondigden gisteravond, na af loop van een gesprek met gede puteerde G. de Kok, wethouder G. van de Voorde en directeur Willems van het Zeeuwse Land schap, aan die bouwvergunning hoe dan ook te zullen aanvech ten. Ook aan het geëmotioneerde ein de van een discussie, die bijna twee uur duurde in de raadszaal van de gemeente Hulst waren beide partijen elkaar niet gena derd. De gemeente denkt dat het bezoekerscentrum de leefbaar heid van Emmadorp niet zal schaden. De bezoekersstroom naar het centrum en het natuur gebied Het Verdronken Land van Saeftinghe is volgens ge meente, provincie en Zeeuwse Landschap best in goede banen te leiden. De bewoners denken daar als bekend anders over. Zij zijn bang voor een gigantische toena me van het aantal bezoekers en vrezen de daarmee gepaard gaande (verkeers)overlast. De Emmadorpers bleven na af- loop_ van de bijeenkomst met een kater achter. De uitslag was te voren al bekend en ze koesterden vooraf al weinig illusies dat ze alsnog het gelijk van de gemeen te aan hun zijde zouden vinden. Of zoals een van de bewoners van de buurtgemeenschap het aan het eind verwoordde: „Jullie kunnen ons nooit overtuigen dat het centrum ten goede van ons zal komen. Maar jullie hebben altijd de langste adem. De be zwaren van een hele gemeen schap worden genegeerd en het bezoekerscentrum wordt er toch doorgedramd." Na afloop van de roerige bijeen komst legde wethouder Van de Voorde er nogmaals de nadruk op dat de gemeente alles in het werk zal stellen orA de bezoe kersstroom in goede banen te leiden. „We zullen er alles aan doen om Emmadorp leefbaar te houden." De wethouder verwachtte dat er vandaag in de wekelijkse verga dering van het college nog de nodige discussie zal plaatsvin den over de afgifte van de bouw vergunning. „Het is zeker geen hamerstuk." - rundergehakt t)0 gram -745" 4.49 fcer kilo i kipkluifjes6 kilo le vari onze verslaggever Goes - De aanleg van de toltunnel WOV zal tot een nog veel grotere verkeersonveiligheid in Zeeuws-Vlaanderen leiden. De extra verkeersstroom die ontstaat, zal door gebrek aan geld niet over nieuwe verkeersveilige wegen geleid kunnen worden, de .infrastructuur in dit 'meest onveilige stukje Nederland' is nu al zwaar onvoldoende. Getdlg t/m 4 februari 1995 Zolang de voorraad strekt. ■- i g winkelen. Compleet assortiment. Scherpe j |hting Krant in de Klas Tel. (020) 6647536 O- »r h Dat schrijft de actiegroep Be- iïoud de Zak van Zuid-Beveland in een lobbybrief aan minister Jorritsma (verkeer en water staat). Zoals bekend beslist Jor ritsma volgende week op 8 fe bruari tijdens een bestuurlijk overleg met het Zeeuws provin ciebestuur of de WOV er komt of niet. De actiegroep, die als tegenstan der de teloorgang van natuur en milieu in de Zak van Zuid-Beve land tot zijn belangrijkste argu ment heeft gemaakt, spiegelt Jorritsma nu de 'nul-plus va riant' als beste alternatief voor de tunnel voor. Die variant heeft voornamelijk betrekking op Zeeuws-Vlaande ren:-Veel beter dan een tunnel is 1'om vanuit Zeeuws-Vlaande- i op drie punten, in het wes- het midden en het oosten, le aansluitende wegen naar uto(snel)wegen in Vlaande- aan te leggen, schrijft de proep. Op dit moment is er olijke epn eopde aansluiting verkeersveiligheid zou er ïerkelijk beter op worden, idt de veronderstelling, rmee is, zo vervolgt de actie- ,'P, een goede ontsluiting van regio ontstaan, parallel aan 'B!, ontsluiting van Midden-Zee- <and via de Zoomweg en de Liefkenshoektunnel richting Vlaanderen. Door de zuigende werking van het Zoomwegtra- ject kan het veer Perkpolder- Kruiningen worden opgeheven, terwijl voor Walcheren een kwa litatief beter veer Breskens-Vlis- singen een goede oplossing is,' aldus de brief. Overigens wordt de Liefkens hoektunnel ook opgevoerd als voorbeeld van een groot project dat een financieel debacle is ge worden. Over de techniek schrijft de actiegroep dat slechts in 'Japan enige kennis bestaat over het boren van een tunnel in slappe grond. En de praktijk leert dat grote projecten op de grens van het technisch kunnen' aanzienlijk duurder kunnen uit vallen. „Neem de pijlerdam en de Kanaaltunnel als voorbeeld", schrijven ze in de brief. De aan nemer die de WOV wil aanleggen heeft 200 miljoen gereserveerd voor de risico's, dat bedrag is veel ■tc klein, lAJ meent de dCtic- groep. De dorpsraden van de gemeente Borsele en de andere actiegroe pen die tegen de WOV zijn, heb ben OQk een protestbrief aan minister Jorritsma geschreven. Net als de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij Partij (ZVP) overi gens, de nieuwe politieke groe pering die in maart meedoet aan de Zeeuwse Statenverkiezingen. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Het zieleheil van de katholieken van de drie parochies van Groot-Terneuzen wordt vanaf 1 februari mede- bewaakt door een vrouw, genaamd Leen Rubbrecht. A. Warrens beschikbaar. en J. Brouwer van het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen: „Voor iedere doelgroep hebben we een FOTO WIM KOQIJMAN BEL 076-236255 DIERENBESCHERMING BREDA E.0: 076-712712 J.A.C.: 076-222590 KINDER EN JONGERENTELEFOON 06-0432 MIUEUKWCHTEN (STADSGEWEST BREDA): 076-205205 MOEDERS VOOR MOEDERS: 06-0228070 NATIONALE OMBUDSMAN- 070-3563563 RIAGG BREDA: 076-241000 VRIJWILLIGERSWERK BREDA: 076-215744 Timmerwerken op uw huis plaatsen??? nan die dat regelen kan, zorg dan dat idvertentie direct binnen handbereik i een advertentie onder deze rubriek. I: 076-236253/236255 JG TELEVERKOOP DE STEM Uitlaten en nieuwe uitlaat toe? uitlaatspecialist, zorg dan dat idvertentie direct binnen handbereik s een advertentie onder deze rubriek. el: 076-236253/236255 «IG TELEVERKOOP DE STEM Verhuizingen O iaat u verhuizen?? izer die dit feilloos regelt, zorg dan dat advertentie direct binnen handbereik ts een advertentie onder deze rubriek. el: 076-236253/236255 NG TELEVERKOOP DE STEM Zonwering Geen zon in huis! tls u zonwering verkoopt, nze lezers uw advertentie direct binnen hebben en plaats een advertentie onder deze rubriek. nel: 076-236253/236255 Q JNG TELEVERKOOP DE STEN. Rubbrecht volgt pater L. Heij- nen op die op 1 januari 1994 stopte als. pastoor van de paro chie De Verrezen Christus. Met haar aanstelling komt een einde aan een lange speurtocht naar een nieuwe pastor. Vanaf 1990 studeerde ze gods- Middelburg - Gedepu teerde Staten besluiten deze week of er weer Zeeuwse financiële steun komt voor de slachtoffers van de overstromingen in Limburg en Gelderland. In 1993 tijdens de overstro mingen met Kerstmis in Limburg, schonk het Zeeuws provinciebestuur 100.000 gulden aan het rampenfonds. Solidariteit met slachtoffers van wa tersnoden, in het licht van de ramp in 1953, was het belangrijkste argument toen. „Met die lijn van motivering moeten we het er weer over hebben," aldus Commissaris van de Koningin Van Gel der gisteren desgevraagd. Zeeland verleent momenteel al bijstand, al is het nog geen geldelijke steun. Er zijn-Zeeuwse reddingsteams ter plaatse en brandweerlie den. De provincie heeft waarnemers gezonden naar het Land van Maas en Waal, om de rampenprocedures aldaar te volgen. „Daar kunnen wij natuurlijk van leren," aldus Van Gelder, die rampenbestrijding in rijn portefeuille heeft. dienstwetenschappen aan de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit in Leu ven. Daarvoor stond ze voor de klas op de basisschool, werkte ze voor de ziekenzorg van de Chris telijke Mutualiteiten in Oos- tende-Veurne-Dikmuide en gaf les aan verpleegkundigen. Het pastoraal team van Groot- Terneuzen is met de aanstelling van pastoraal werkster Rub brecht op 1 februari weer op sterkte. Het team bestaat verder uit K. Jordens, eveneens pasto raal werker, en priester J. Voe ten. De laatste mag als enige 'gewijde' van het gezelschap het sacrament van de eucharistie uitvoeren, een mis doen. Voor de overige zes sacramenten, waar onder bijvoorbeeld het toedienen van het Heilig Oliesel (bedienen) kan bisschop Muskens, afzon derlijke toestemming verlenen. Tot 1 juli is Rubbrecht half-time in dienst, daarna wordt dat om gezet in een volledig dienstver band. Leen Rubbrecht is 31 jaar, komt uit België en staat op het punt in het huwelijk te treden. Van onze verslaggever Frank van Cooten Het Gidsenteam Zeeuws-Vlaanderen is nu zes jaar actief met het promoten van de regio. Of het nu gaat om specifieke dorpen, mooie kreken of interessante kerken. Promotie-coördinator A. War rens van het Toeristisch Bureau noemt de 48 gidsen 'Ambassadeurs van Zeeuws-Vlaanderen'. Ze laten de dagtoerist de mooiste plekjes van Zeeuws-Vlaanderen zien. Volgens voorzitter J. Brouwer van de stichting Gidsenteam Promotie 'Zeeuws-Vlaanderen werpt deze promotie haar vruchten af. „De gidsen dra gen ertoe bij dat deze regio de concurrentie met de omringende landen aankan. Zo zorgt de mond-tot-mond reclame er onder andere voor dat steeds meer touringcarbedrijven van de diensten van de gidsen gebruik maken." Brouwer haalt een aantal gidsen van tou ringcarbedrijven tevoorschijn en bladert er doorheen. „Kijk, hier staat een arrangement voor Zeeuws-Vlaanderen. Een dagje uit voor de toerist waarbij mooie plaatsen worden aangedaan. Dit alles onder begeleiding van een gids van ons team. Het is toch mooi te zien dat Zeeuws-Vlaamse arrangementen nu ook in deze brochures voorkomen. Dat komt vooral door de mond-tot-mond reclame." Het Toeristisch Bureau begon in 1987 met de twee-jarige opleiding. In 1989 studeerden de eerste gidsen af. „Toen we met de promotie van de regio begonnen ontbrak het aan mensen die de dagtoeristen konden opvan gen. Vandaar dat we besloten zelf een oplei ding te starten. De opleiding was zonder meer pittig. Iedere maandagavond geduren de twee jaar kregen de kandidaten les in onder andere geschiedenis en de geografie van het landschap. Gezien de zwaarte van deze opleiding kunnen we met een gerust hart zeggen dat onze gidsen zeer professio neel zijn. Voor iedere doelgroep hebben we een gids beschikbaar. Zo is het voor een heemkundige kring interessant over een gids te beschikken die veel van de geschiedenis weet en voor een groep agrariërs is het goed een gids te hebben die de taal van de landbouwers spreekt. We noemen dat maat werk. Iedere gids heeft zijn eigen speciali teit." Van het totaal aantal gidsen bestaat tachtig procent uit vrouwen. „Dat komt voorname lijk omdat het vrijwilligerswerk is en vrou wen beschikken meer over vrije tijd. Je moet immers flexibel kunnen werken. Het komt voor dat een touringcarbedrijf een dag van tevoren laat weten dat er een groep naar Zeeuws-Vlaanderen komt. Daarom is ook belangrijk dat we een grote groep gidsen hebben." Blinden Volgens Warrens hebben de gidsen ook to taal verschillende achtergronden. „Van oud- DINSDAG 31 JANUARI 1995 DEEL 1 Het echtpaar Leenhouts-Van Wijck: eerste gezicht". „Het was liefde op het FOTO WIM KOOIJMAN Van onze correspondent Terneuzen - Het echtpaar Leenhouts-Van Wijck vierde gisteren het 65-jarige huwelijksjubileum. Uit het huwelijk zijn vier kinderen, acht klein- en tien achterkleinkinderen voortgekomen. Beide echtlieden genieten nog een goede gezondheid. A. Leenhouts werd geboren op 12 maart 1903 te Terneuzen. Hij woonde ten tijde van zijn jeugd in de Dwarsstraat. Hij speelde dan ook regelmatig met L. van Wijck, geboren op 1 november 1907 eveneens te Terneuzen. Zij woonde in de Lange Kerkstraat. Van het een kwam het ander en men ont moette elkaar later bij de ge reformeerde jeugdvereniging. „Het was liefde op het eerste gezicht," zegt mevrouw van Wijck, om er gelijk aan toe te voegen dat men nog steeds van elkaar houdt. Na vier jaar verloving stapten ze in het huwelijksbootje. De heer Leenhouts werkte zich bij de coöperatie op van knecht tot chef-bakker. Dit heeft hij 32 jaar tot aan zijn pensionering volgehouden. Daarna heeft hij nog kwitan ties opgehaald voor dagblad de Vrije Zeeuw. Zijn vrouw heeft vele jaren de gerefor meerde kerk onderhouden. Sinds vier jaar woont het echtpaar in bejaardenhuis Bachten Dieke. Zaterdag heeft het echtpaar de mijlpaal gevierd met bewo ners en familie. Gisteren kwam burgemeester R. Barbé het echtpaar namens de ge meente bloemen aanbieden. Van onze verslaggever Middelburg - Het aantal vragen om hulp van Zeeuwse vrouwen die te maken hebben of hadden met incest en ander seksueel geweld, is vorig jaar sterk toegenomen. leraren tot mensen in de verpleging. Dat komt ook wel eens van pas want als we een groep van een verzorgingstehuis rondleiden is het handig een gids te hebben met een verpleegsters-achtergrond die weet hoe ze bijvoorbeeld met rolstoelen om moet gaan," aldus Warrens. Ook de groepen die door een gids worden rondgeleid verschillen van elkaar. „Het zijn voornamelijk Belgen omdat in België nu eenmaal de meeste verenigingen zijn. Daar naast krijgen we ook Duitsers die van een arrangement gebruik maken. Een dag Keu kenhof, een dag Brugge en een dag Zeeuws- Vlaanderen. Onlangs hebben we ook een groep blinden gehad. We reden met ze naar de kust waar ze de zee konden horen en naar het Visserijmuseum waar ze vissen en schel pen konden voelen. Daarmee geef ik aan dat we iedere groep een speciaal afgestemd programma kunnen bieden. En dat is be langrijk voor de promotie van Zeeuws- Vlaanderen." Bijscholing Hoewel de opleidingen zijn gestopt, het team is momenteel immers groot genoeg, worden de gidsen nog regelmatig bijgeschoold. Het gaat dan om cursussen en trainingen. „Naast historische kennis is het voor de gidsen ook belangrijk over actuele zaken te kunnen vertellen. Zoals de hele gang van zaken rond de Westerschelde Oeververbinding. Rijkswa terstaat heeft onlangs toegezegd onze gidsen hierover goed te informeren." De Zeeuwse afdeling van de Fi om, de Federale Instelling voor Ongehuwd Moederschap, noteer de vorig jaar een stijging van maar liefst 25 procent in het aantal hulpvragen. Er is in Zeeland meer behoefte aan specifieke opvangmogelijk heden voor die groep mensen, vooral voor de jongere vrouwen. Het werd zo druk bij het Fiom, dat er voor het eerst een wacht lijst kwam, ondanks extra geld van de provincie, waardoor twee extra krachten tijdelijk konden worden ingezet. 105 Mensen klopten vorig jaar voor hulp aan bij de instelling, in 1993 waren dat er nog 79. De Fiom noteerde vooral een stij ging in de leeftijd 14 tot en met 25 jaar. Tevens is een geringe stijging merkbaar in het aantal hulpvra gen van jongens en mannen die met seksueel geweld zijn gecon fronteerd. Het Riagg-Zeeland is inmiddels in samenwerking met de Fiom een groep voor partners van seksueel misbruikte vrou wen begonnen. De Fiom signaleert dat vrouwen, die te maken hebben gehad met seksueel geweld veel buikklach ten hebben en dus ook vaker bij de huisarts of gynaecoloog te recht komen. Gynaecologisch onderzoek is voor deze vrouwen vaak erg belastend. Behalve bij onderzoek en behandeling speelt dat ook bij bevallingen. Herin neringen aan vroegere traumati sche ervaringen kunnen gaan spelen, zodat de vrouwen niet meer kunnen ontspannen en dik wijls een keizersnede noodzake lijk wordt. m Van onze verslaggever Middelburg - De helft van wat de Regionale Brandweer Zeeland bezit aan dompelpompen met groot ver mogen -vierduizend liter per mi nuut - wordt sinds zaterdag ingezet bij de bestrijding van de waters nood in Limburg. Onder dit materieel ook de grote pomp met een vermogen van tienduizend liter water per minuut, die vorig jaar werd aangeschaft in het kader van de ram penbestrijding op de Westerschelde. Van harte hebben de Zeeuwse brand weerlieden gereageerd op de roep om tójl hulp uit Limburg. Die hulpvraag gaat via het Limburgs provinciehuis naar een landelijk coördinatiecentrum in Den Haag, die vervolgens daaraan pro beert te voldoen door elders in den lande de verzoeken te deponeren. De Zeeuwse pompen, afkomstig uit Vüssingerr, Duiveland en Westerschou- wen, zijn ingezet in de regio's Midden- en Zuid-Limburg in de omgeving van Roermond en Maastricht. Ze dragen hun steentje bij aan het wegpompen, van het overvloedige kwel- en grond water. Een deel van de pompen is in gebruik bij de Limburgse brandweer, een ander deel wordt bediend door een ploegje Zeeuwse brandweerlieden dat met het materiaal is 'meegestuurd'. „Voorzover bekend slaagt men er tot nu toe in de wijken en buurten die men heeft toegewezen gekregen redelijk droog te houden", zei gisteren regionaal brandweercommandant W. van Leer- sum, die verwacht dat zijn materiaal nog wel even wegblijft. Aan een verdere oproep om pompmate- riaal beschikbaar te stellen kan Zeeland nog wel tegemoetkomen, zo zei coördi nerend ambtenaar A. Willemse in het Zeeuws provinciehuis. „We zitten be hoorlijk in het reservemateriaal. Zee land heeft nog wel wat capaciteit. Vijf van de zes grote pompen zijn nu weg. En als het moet kunnen zo nog tien: ■HHHH motorspuiten elders ingezet worden, zonder dat de brandbestrijding in Zee land in gedrang komt". De Commissaris der Koningin in Zee land W. Van Gelder heeft gisteren aan de Zeeuwse bedrijven gevraagd of zij nog pompen beschikbaar hebben die in Limburg kunnen worden ingezet. Het is niet de enige hulp die vanuit Zeeland aan het Limburgse rampgebied wordt verleend. Leden van drie red dingsbrigades, waaronder die van West-Zeeuws-Vlaanderen, zijn met hun boten ingeschakeld bij het evacueren van mensen uit door water omringde huizen. De reddingsvletten zijn met hun Van onze verslaggever Terneuzen - De stakende chauffeurs in het Zeeuws-Vlaamse streekvervoer beraden zich op een andere manier van actie voeren. De gedachtengang erachter is het publiek meer bij het conflict tussen de Vervoersbond FNV en hun werkgever VSN te betrekken en de hinder voor reizigers indien mogelijk te beperken. Actiecoördinator in Zeeuws- Vlaanderen, J. d'Hooghe, meldde dat gistermiddag vanuit de remi se van het streekvervoerbedrijf Zuid West Nederland in Axel. Over de aard van de nieuwe acties, aanvullend op de werkon derbrekingen tussen 10.00 en 15.00 uur, vindt nog overleg plaats, aldus d'Hooghe, die ver wacht dat de chauffeurs van daag (dinsdag) tot een eensge zind standpunt komen. Volgens de Axelse coördinator 'van de actie in Zeeuws-Vlaande ren, is er onder de stakende chauffeurs nog geen actiemoe heid te bespeuren. „We leggen het bijltje er nog niet bij neer. De verhouding tussen het aantal stakers en werkwilligen (drie) is nog steeds dezelfde." geringe diepgang bij uitstek geschikt om hier goed te kunnen opereren. Op het hoofdkantoor van het Rode Kruis in Limburg zetelt sinds dit week einde directeur Kruit, die ook Zeeland onder zijn hoede heeft. Hier begeleidt hij de inzet van materiaal, 140 bedden met toebehoren, dat vanuit Zeeland zijn weg naar Limburg heeft gevonden. i De Zeeuwse Rode Kruisvrijwilligers helpen bij het opzetten van een opvang centrum in Stein, waar een gedeelte van de Zeeuwse bedden met toebehoren wordt opgesteld. Als de dijken het hou den in Limburg is méér Zeeuws materi aal niet nodig, zei Kruit gisteren desge vraagd.

de Stem | 1995 | | pagina 11