ïlegenheid Geld voor school Nieuw-Namen BEVEILIGING o ficien.^^ Geen subsidie voor medisch team Hnlst Broomchemie wil een goede buur zijn Mogelijk halve ton voor renovatie Luifel Ontspanning tijdens 'middagje Kreisler' DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS J 40 mm 26.- incl. BTW. [tarieven op aanvraag. Tonny Iverteren vooruitzien, Om concurrentie met Belgische scholen aan te kunnen Hulst geeft fietspad een hoge prioriteit articuleren Ter Gelegenheid x DE STEM ZEELAND A6 FOTO VAM DIA Fanfare Vrijheid Eendracht blaast jubileumjaar open in Lamswaarde Axel Hulst5 Koewacht Podium West naar James Last het veiligste adres I* Ins, bedankje, jubileum, I, huwelijk, verloving, Ing, prestatie, examen, Abraham enz. ber kolom 0,65 incl. BTW, lote regel verplicht. [to of afbeelding, Iden niet geretourneerd. ■36882 of geef uw tekst l>r plaatsing af bij één van len. Schriftelijke opgaven ■tend geaccepteerd, indien l bekend zijn, ook indien uw ling bijgevoegd is. I ons het recht voor teksten f If van redenen te weigeren. 1 ■er klachten bereiken over de 1 1st behoudt de uitgever zich g foor om de naam van de ^ever bekend te makern g ger Gefeliciteerd i Breda, Tinie v. Trier-Smans in Irduyn in Raamsdonksveer, pams in Oosterhout. I Harte fen, 11995 |1995. Ongelooflijk maar waar, onze (tante) Tonny wordt 50 jaar. Ogjes en Hopjes \igen: De Stem, 076-236911 MAANDAG 30 JANUARI 1995 Van onze verslaggever Hulst - Scholengemeenschap de Rietvliet in Hulst en de Stichting Algemeen Maat schappelijk Werk Zeeuws- Vlaanderen hoeven voorals nog niet te rekenen op subsi die van de gemeente Hulst voor het Sociaal Medisch Team (SMT) op de Rietvliet. Volgens burgemeester en wet houders ontvangt de stichting momenteel voldoende subsidie van de gemeente om de benodig de twee uur extra te bestemmen ten behoeve van dit team op de scholengemeenschap De Rietvliet beschikt sinds 1 november '94 over een Sociaal Medisch Team en is hiermee de eerste school in Zeeuws-Vlaan- deren. Dit team vangt leerlingen op die in de problemen zitten. Het gaat onder andere om pro blemen met ouders, faalangst, druggebruik en het moeilijk vrienden kunnen maken. Het SMT is onderdeel van het project Gezondheidsvoorlichting en Op voeding van de GGD-Zeeland. In het team participeren de or ganisaties voor Algemeen Maat schappelijk Werk, de Stichting voor Jeugd en Gezin, de afdeling Jeugdgezondheidszorg van de GGD en leerlingbegeleiders op de scholen. Op de Rietvliet liep eerder een soortgelijk project. De schoolleiding was uitermate tevreden over dit project zodat per 1 november '94 is gestart met het SMT. Er is een contract voor één schooljaar aangegaan. Zowel de provincie, de school als het maatschappelijk werk dra gen, elk voor omgerekend twee uur, bij in de kosten van de uitvoering van het Sociaal Me disch Team. Aan de gemeente wordt een bijdrage voor de res terende twee uur gevraagd. Om gerekend naar het aantal inwo-, ners komt de bijdrage neer op 5.779 gulden. Het college erkent het belang van het Sociaal Medisch Team, maar wil geen subsidie geven omdat het algemeen maatschap pelijk werk voldoende subsidie krijgt voor het aantal formatie uren. Deze instantie beschikt door deze subsidie over meer dan tweehonderd uren voor het maatschappelijk werk in Hulst. Het college meent dat het moge lijk moet zijn hiervan twee urn- extra te gebruiken voor het So ciaal Medisch Team op de Riet vliet. Het voorstel komt donderdag aan de orde tijdens de vergade ring van de commissie welzijn. De vergadering begint om 20.00 uur in de raadzaal. Van onze verslaggever Hulst - De katholieke basisschool in Nieuw-Namen kan een subsidie tegemoet zien van vijfduizend gulden van de gemeente Hulst om de concurrentie van basisscholen in België aante kunnen... Momenteel volgt ongeveer twin tig procent van het aantal leer lingen in de basisschoolleeftijd uit Nieuw-Namen basis- en voortgezet onderwijs in België en dat baart het schoolbestuur grote zorgen. Een werkgroep heeft deze gren- sproblematiek de afgelopen twee jaar onderzocht. Uit de rappor tage van de werkgroep komt een aantal aanbevelingen naar voren om de gang naar België te stop pen om hiermee het voortbe staan van de basisschool in Nieuw-Namen te verzekeren. Goedkoper Zo bleek tijdens het onderzoek dat veel kinderen op Belgische scholen zitten omdat deze scho len buitenschoolse opvang bie den. Daarnaast is de peuter speelzaal over de grens behoor lijk goedkoper en kan al op relatief jonge leeftijd van deze opvang gebruik worden ge maakt. De school in Nieuw-Namen is vorig jaar begonnen met de bui tenschoolse opvang. Een verrui ming van deze opvang is ge wenst omdat dit voor ouders van wezenlijk belang is bij hun schoolkeuze. Daarnaast vraagt de werkgroep een bijdrage in de kosten voor de peuterspeelzaal. Sinds de fusie tussen alle peuter speelzalen in de gemeente Hulst is de eigen bijdrage omhoog ge gaan. Het bestuur van de peuter speelzalen Groot Hulst vindt het noodzakelijk de eigen bijdrage nog verder te verhogen. En dat kan ertoe leiden dat nog meer ouders met hun kinderen naar België gaan. De Nederlandse op vang kan dan immers geheel niet meer concurreren met de Bel gische opvang. De werkgroep vraagt de gemeente daarom om een bijdrage zodat het huidige tarief voor de peuterspeelzaal in Nieuw-Namen gehandhaafd kan blijven. Samenwerking De werkgroep werkt ook aan het promoten van de school en een grensoverschrijdende samenwer king tussen de basisschool in Nieuw-Namen en de basisscho len in Kieldrecht om de gang naar België te stoppen. De kosten voor deze activiteiten kwamen volledig voor rekening van het schoolbestuur. De werk groep vraagt de gemeente nu om subsidie omdat deze situatie niet zo kan blijven. Het college wil hieraan meewerken omdat grote waarde wordt gehecht aan de leefbaarheid van de kleine dor pen. Een basisschool speelt hier in een cruciale rol. „De basis school is het kloppend hart. Er is dan ook veel aan gelegen het voortbestaan van de basisschool op termijn te garanderen," moti veert het college het besluit vijf duizend gulden beschikbaar te stellen voor de komende twee jaar. Het voorstel komt donderdag aan de orde tijdens de vergade ring van de commissie welzijn. De vergadering begint om 20.00 uur in de raadzaal. Terneuzen - Porgy Bess-Recital door Lorrelyn Trytten (viool) en Marian Bolt (piano). Programma 'Fritz Kreisler, meer dan Liebe- sleid'. Gehoord op zondag 29 ja nuari. Door Jeanette Vergouwen FRITZ KREISLER is vooral be kend geworden als viool virtuoos. Hij reisde over de hele wereld en smukte zijn recitals op met stuk ken van eigen hand in de stijl van andere componisten. Hij ar- rangeerde ook heel wat werken van anderen. Een specifieke ei gen stijl heeft Kreisler dan ook niet. Zijn vaak korte muziekwer ken zijn toegankelijk en hebben soms een salonachtig karakter. Volgens Lorrelyn Trytten en Ma rian Bolt is het muziek met een lage drempel, steeds met een vleug humor en met een abso luut Weense sfeer. De twee mu sici leerden, elkaar kennen op het conservatorium van Utrecht. De pianiste geeft recitals door ge heel Europa en tijdens haar rei zen snuffelt zij in muziekbiblio theken op zoek naar de partitu ren van onder anderen Kreisler. Beiden zijn grote verdedigers van Kreisler en willen met dit programma aantonen dat hij meer is dan een saloncomponist. Zij brengen samen ook program ma's met 20e eeuwse muziek, maar geven toe dat het Kreisler- Programma toch voor hen een soort visitekaartje is. (ADVERTENTIE) FOTO VAN FOTO FOTO DIRECT VAN «""MÏÏS.IÏS VOORWERffEM) Ji fotoJB verschoore hulst 's-Gravcnhofplein 8 01140 16162 Belangstellenden krijgen een rondleiding door de fabriek van Broomchemie. Van onze correspondent Terneuzen - Het chemisch bedrijf Broomchemie uit Terneuzen deed zater dag tijdens de open dag haar uiterste best om zich een goede buur te tonen. Met het in gebruik nemen van een nieuwe controlekamer en luchtzuive ringsinstallatie liet het bedrijf zien het met de veiligheid serieus te nemen. Driehonderdvijftig bezoekers namen zater dag de moeite om een kijkje te nemen in de keuken van de Broomchemie. In vier groe pen werden de bezoekers welkom geheten door plant-manager Nissim Adar. In twintig minuten vertelde hij over de processen, de produktie en de toepassingen van Broom. Volgens hem is broom een onmisbaar ele ment in ons bestaan. Een toepassing die een enorme vlucht genomen heeft is het gebruik van broom als vlamvertrager in kunststoffen en vezels, zoals computers, matrassen en vloerbedekking. Hierna gingen de bezoekers in groepjes van 12 personen de plant waar de vlamvertra- gers gemaakt worden langs. Verder bekeek men de nieuwe luchtzuiveringsinstallatie en controlekamer. Ook de bedrijfsbrandweer werd met een bezoek vereerd. Om zijn woorden 'een goede buur te willen zijn' te onderstrepen was het bestuur van buurtver eniging Hof Zeldenrust speciaal uitgenodigd. Per gezin kregen de bezoekers na afloop van de rondleiding een linnen tasje met informa tie en een cd. „Niet om in slaap te sussen, maar als bewijs dat ook hierin broom ver werkt is," aldus een woordvoerder. Het concert bestaat uit zo'n twintig korte werken die duide lijk tonen dat Kreisler op de eerste plaats een vioolvirtuoos was. Trytten bespeelt een Duits instrument van L. Widhalm uit 1780. Zij speelt alles uit het hoofd en heeft hierdoor direct contact met het publiek. Met La Gitana als opening wist het tal rijk opgekomen publiek meteen waar het aan toe was. Beide musici bezitten een grote techni sche vaardigheid en spelen Kreisler met de nodige zorg en inzet. Technische hoogstandjes worden afgewisseld met zwaar romantische passages, soms lich telijk overslaand naar het zoeti ge- Het programma is echter zorg vuldig samengesteld en zorgt voor de juiste doseringen. Het Weense element overheerst, maar de verschillende klank kleuren en ritmes uit de landen, waar Kreisler concerteerde, is duidelijk herkenbaar. De pianiste heeft niet altijd een interessante partituur, maar Bolt blijft steeds attent en volgt de violiste, die af en toe heel virtu oos uitpakt, op de voet. Daar waar de partituur het toelaat, speelt Bolt stuwend en inspire rend. Trytten demonstreert met virtu oos spel, alle mogelijkheden van het viool en treft goed de ver schillende sferen in de werken. Heel bijzonder, met een boeiende pianopartij, klinkt de Slavonic Phantasy, een Dvorak arrange ment. Ook na de pauze blijft de ont- spannen zondagnamiddagsfeer behouden. Met een soepele boog- voering en een mooie intonatie overtuigt Trytten in Recitativo Scherzo (vioolsolo). Grappig klinkt de improviserende muziek van Toy Soldiers'March en de Weense humor komt bovendrij ven in Caprice Viennois. De pia no partij in Episode doet sterk aan Rachmaninov denken en met Molly on the shore wordt het recital afgerond. Een middag Kreisler betekent ontspannen luisteren naar niet altijd interessante muziek. Een combinatie met een sonate van Van Beethoven of een boeiende hedendaagse compositie is wel licht aan te bevelen. Burgemeester Steenkamp neemt het eerste exemplaar van het jubileumboek 'Een eeuw vol muziek' in ontvangst. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondente Lamswaarde - De gemeente Hontenisse trekt wellicht vijftigduizend gulden uit voor reparaties aan het dak en de vloer van gemeen schapshuis De Luifel in Lamswaarde. Burgemeester Th. Steenkamp beloofde dat zaterdag tijdens het jubileumconcert van de Fanfare Vrijheid Eendracht in het gemeenschapshuis. De fanfare lilies zaterdag het jubileumjaar open. De groep bestaat honderd jaar en dat wordt met een aantal activitei ten gevierd. Het dak van het gemeenschapshuis de Luifel werd er niet afgeblazen en er hing een oritspannen feestelijke sfeer. Burgemeester Steenkamp kreeg het eerste exemplaar van het jubileumboek 'Een eeuw vol muziek'. Hij feliciteerde de mu zikanten met het jubileum en beloofde dat er 50.000 gulden uitgetrokken zou worden voor reparaties aan het dak en de vloer van de Luifel. De organisatie kon het niet na laten om tijdens het feestpro gramma enkele keren terug te komen op de toestand van het dak van de Luifel. De gastheer kondigde het num mer 'Woman in Love' aan en vertelde de aanwezigen dat Barbara Streisand op het laat ste moment had afgezegd nadat ze het artikel over de slechte toestand van het dak had gele zen. Gastzangeres Sonja Buys- rogge-Broeckaert uit Lamswaarde toonde zich een waardige 'vervangster' en zong met gloed het Streisand-num- mer en Memories uit de musical Cats. Een dorp heeft een fanfare no dig, maar een fanfare heeft een publiek nodig. Het publiek liet Vrijheid Eendracht niet in de steek en kwam massaal op. De Luifel zat bomvol en de aanwe zigen genoten van het goed sa mengestelde programma met veel lichte en populaire muziek. Na afloop kwamen de positieve reacties en kon de fanfare zich wat ontspannen. „Het was toch spannend, we zijn geen beroeps en er zit veel jong volk in de groep. Je leeft naar zo'n concert toe en eerlijk gezegd waren we knap zenuwachtig. De afgelo pen week hebben we vier keer gerepeteerd en de vruchten hebben we nu geplukt. Ik ben tevreden en blij dat het publiek genoten heeft," vertelde een van de muzikanten na afloop. Ook dirigente Anne Marie Jan- sen-Hoefeijzers was na afloop tevreden. „Er is hard gewerkt en een dergelijke uitvoering sti muleert om op de goede weg verder te gaan." Zij die ingeschreven hadden op -het boek 'Een eeuw vol muziek' haalden hun exemplaar af en ook werden er een aantal boe ken verkocht. Voor vijftien gul den krijgt men een overzicht van het fanfare- en muziekle ven in Lamswaarde. De mensen waren erg te spreken over de vormgeving en amuseerden zich met de verhalen, anekdo tes, feiten en foto's die een eeuw Vrijheid Eendracht illus treert. Zij die het boek nog willen aanschaffen kunnen terecht bij Theo Kindt, Dreef in Lamswaarde. THEATER SINT-NIKLAAS Harvey - door toneel Berkenboom - Museumtheater - 20.00 uur Mr.Pickels - van Staf Knop - door Sint Genesius - Stadschouwburg - 20.00 uur DIVERSEN LAMSWAARDE Vleeskaarting Café De Lamsoren - 14.00 uur ST.-JANSTEEN Kaarting Café De Kroon - 14.00 uur SINT-NIKLAAS Nu Bouwen beurs - Stadszalen - 10.00-18.00 uur CLINGE Kaarting - Café De Landbouw - 20.00 uur Koersbal - Malpertuus - KBO -13.30 uur SAS VAN GENT Tentoonstelling - Carnavalsstich ting De Betekoppen - openbare bi bliotheek - 13.30-20.00 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Interview with the vampi re HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Disclosure 20.00 uur Junior 20.00 uur Frankenstein 20.00 uur Pulp Fiction 20.00 uur Interview with the Vampi re MIDDELBURG Cinema 20.00 uur Bab El-Qued City VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur Disclosure 20.00 uur The River Wild 20.00 uur Frankenstein 20.00 uur Junior GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The road to Wellville 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Terminal Velocity 14.30 en 17.00 uur Trapped in para dise 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur The browning version 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Frankenstein 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Disclosure 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur The chase 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The mask 20.00 en 22.30 uur Interview with the vampire 22.30 uur Sirens 14.30 uur Timecop 14.30,17.00 uur De Leeuwekoning 14.30, 17.00 en 20.00 uur The Lion King 22.30 uur The specialist 14.30,17.00 en 20.00 uur Max 20.00 en 22.30 uur Pulp Fiction 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Disclosure 20.00 uur Frankenstein' 20.00 uur The Mask 20.00 uur The Chase Scharpoord 20.30 uur Mrs. Doubtfire FOTO WIM KOOYMAN KRUIS - Het Nederlandse Ro de Kruis afdeling Axel houdt woensdag een bestuursverga dering. De voorzitter opent de vergadering met 'De toekomst van de Rode Kruis afdeling'. Daarna zal de burgemeester van Axel, W. de Graaf tot ere-voorzitter van de afdeling Axel worden geïnstalleerd. De vergadering begint om 19.30 uur in het Rode Kruis-gebouw De Pleisterplaats aan de Nieu- wendijk 17 in Axel. LEZING - Ria van den uur. Manacker houdt morgen een lezing over, 'Onze Waaroms' tijdens de vrouwenkoffieoch tend in Het Kruispunt (Voor malige Kruisgebouw). Aan vang 9.30 uur. Vrij entree. Crèche aanwezig. VOORLICHTING - De KVO afdeling Koewacht houdt morgen een voorlichtings avond over gebruik en mis bruik van medicijnen in ge meenschapscentrum De Vlaschaard. Aanvang 20.00 Van onze correspondent Oostburg - Stichting Podium West zorgt voor een nieuwe reis en wel naar het concert van James Last met groot koor en orkest in de Elisabethzaal van Antwerpen op maandag 24 april. Het vertrek is om 18.30 uur vanaf multifunctioneel centrum Den Hoekzak in Oostburg. Inclusief busreis zijn de kosten 90 gulden per persoon. Omdat de musical 'My fair lady' enorm aansloeg, zal Podium West dit najaar weer een reis organiseren naar de stadsschouwburg. De datum en de prijs zijn nog niet bekend, maar geïnteresseerden kunnen zich alvast vrijblijvend opgeven. Diegenen die op de wachtlijst staan, krijgen automatisch bericht. Ook voor het optreden van 'Night of the Proms' in het sportpaleis medio oktober kan men zich alvast vrijblijvend opgeven. Reserveren kan dagelijks tijdens kantooruren bij de receptie van het gemeentehuis van Oostburg. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden via de sectie Welzijnszaken. Hulst - De tweede fase van- het fietspad van Sint-Jan steen naar Heikant heeft wat B en W van Hulst betreft een hoge prioriteit. In april of mei krijgt de gemeenteraad een voorstel om het benodig de geld beschikbaar te stel len. meenschappelijke Belangen). Het Rijk heeft de gemeente een subsidie van bijna anderhalve ton in het vooruitzicht gesteld voor het project. Dat is bijna de helft van de kosten. „Zoiets laat je natuurlijk niet lopen," aldus Van de Voorde. „Dat betekent dat we de kaarten nu zetten op deze tweede fase". Wethouder G. van de Voorde zei Op dit moment heeft de gemeen- dat in de gemeenteraad naar te er nog geen zich op waar men aanleiding van vragen door W. de nog ontbrekende 150.000 gul- de Brouwer (Groot Hulst/Ge- den vandaan moet halen. (ADVERTENTIE) INBRAAK Eikend Uneto Installateur ••n begrip in servies en de elektronica van morgan... Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710

de Stem | 1995 | | pagina 7