AUNG: DE STEM 'Kleinere campings in de knel' Technische bedrijfskunde in Eindhoven. Verstandig... Veelzijdig! i Kampioen heuvel Overeenstemming over verhuizing leerlingen Meerpaal naar De Geule POLITIE RAPPORT Leerlingen bekijken fruitteeltbedrijf Vogelwaarde Culturele prijs voor Ronny Ivens Terneuzense advocaat wint pleitwedstrijden 1 i ft Recron voorziet problemen als gemeenten hun recreatie-beleid niet herzien: Terneuzen bekijkt kans op subsidie drugbeleid Voorlichtingsavond 31 januari HAND KORT 9 A5 Valse bommelding bij Kalashnikov Aanvaring in haven Vlissingen Gewapende overval op benzinestation 30 JANUARI 1995 A4 lood in Egypte Ian wie zeventien radicale fckomen bij botsingen tussen I het zuiden van Egypte. Het pet tussen de autoriteiten en kr. Nog eens zestien radicale Den zondag een islamitische kwamen 16 extremisten, twee J bij verschillende incidenten, (schietpartij in grotten in de Ie politie schoot daar twaalf hn de grotten zouden hebben ïdt kinderrechten' de Britse pers heeft een |ties de Britse regering ervan de door 170 landen onderte- van het Kind. De commissie nventie, dat nationale wetten belangen van het kind, door leefd voor wat betreft gezond- Jd. In een acht pagina's tellend op het grote aantal kinderen tde leeft, de toename van het Jiers en het groeiende aantal straat. 1 ia dreigt len handelsoorlog tussen de lanzienlijk toegenomen nadat Jen zaterdag stokten. Peking de zaterdag de tijd gekregen i om Amerikaanse eigendoms- Iven de Chinezen in gebreke, Jrafmaatregelen. 1 onderhandelingsdelegatie de van negen dagen. De voorstel- brekken deed, waren volgens de goede richting, maar 'niet is het massaal copiëren van hn computerprogramma's door beveiligd' jan Vervoer heeft onmiddellijk biligheid van de Kanaaltunnel. |el in The Observer over het i de treindienst tussen Londen ;jk het doelwit kunnen zijn van bekendtas waarvan de inhoud le trein op Waterloo Station in 1 de hele drie uur durende rit halisten konden voorts gemak- partimenten van de trein. ).S boeken succes de Duitse Partij van het Jolger van de communistische partijcongres succes geboekt, fjp de driedaagse bijeenkomst programma aan, waarin de llinistische) DDR-standpunten. (haaldelijk met orthodoxe com- |-jarige Sahra Wagenknecht. De nistische Platform' wekte de or Gysi door zich kandidaat te ^ar zij kreeg zondag maar 129 Iet partijcongres herkoos de lals voorzitter. ÏNTIE) TE TIP- KEUWLN HET HOët BOVtHKtólEh. Uverbaar in wU.wilessen, beige, caméendiv^houtklcurar Hormaal: 6445,- 4QQH. «■■uorthü slechts: ït coten) dt er VRIENDELIJK GEHOLPEN. aar het leukste komt nog: betaalt geen cent vooruit: alles wordt pas afge rekend bij evering van le keuken. lefoon 04167-81410. Vrijdag koopavond. Zeeland Van onze verslaggever Frank van Cooten lemeuzen - Zeventig leerlingen van basisschool De Meerpaal verhuizen op maandag 6 maart naar basis school De Geule in Terneuzen. De buitenschoolse opvang, momenteel op De Geule, wordt ondergebracht op De Golfslag. De schoolbesturen voor Katholiek- en Openbaar onderwijs heb ben dit compromis bereikt. Het was in eerste instantie de bedoeling dat de leerlingen al op 6 februari naar De Geule zouden gaan, maar deze school heeft nog te maken met een jubilieumviering. En daarnaast loopt het contract met de buitenschoolse op vang pas op 2 maart af. Vandaar dat 6 maart als definitieve datum is gekozen. Want dan zijn de twee lokalen vrij. De Meerpaal kampt momenteel met ruimtegebrek voor zeventig leerlingen. Andere openbare scholen in de buurt hebben geen ruimte over. De wet op het basisonderwijs bepaalt dat dan ook scholen van een andere richting lege lokalen moeten afstaan. Vandaar dat zowel de gemeente Terneuzen als de provincie De Geule hebben aangewezen voor de opvang van de leerlingen van De Meerpaal. De Geule voelde hier in eerste instantie weinig voor. Ze vreest aantasting van het karakter van de school en beperking van de mogelijkheden. De twee lokalen staan dan wel leeg, maar worden mo menteel voor andere doeleinden ge bruikt. Maar zowel de gemeente als de provincie beroepen zich op de wet. „Het bereikte compromis is niet voor iedereen plezierig. Het is jammer dat het zo heeft moeten lopen, maar het. wordt tijd dat er wat rust in de tent komt," lichtte R. Eggermont, bestuurs lid van de Stichting Katholiek School bestuur Terneuzen en contactpersoon van De Geule, de bereikte overeenstem ming gisteren toe. „Maar blij is er niemand mee. De overeenstemming wordt niet met hosanna ontvangen." Om de zeventig leerlingen goed op te kunnen vangen wordt onder andere het schoolplein uitgebreid. Er wordt wat gras-betegeld. Van onze verslaggever Frank van Cooten Nieuwvliet - Veel kleinere campings in Zeeuws-Vlaan- deren komen in de knel als gemeenten hun recreatie-be leid niet herzien. Deze campings moeten noodgedwon gen uitbreiden uit bedrijfseconomisch oogpunt en door een aanzienlijke stijging van milieubelastingen, maar worden veelal belemmerd door verouderde recreatieno ta's. Deze vrees wordt uitgesproken door de Zeeuws-Vlaamse afde ling van de Recron, de belangen vereniging van recreatie-onder nemers. R. van de Velde reageert hiermee namens de Recron op de belangrijkste conclusie uit het rapport 'Ruimte voor toerisme en recreatie' van het ministerie van Economische Zaken. Dit rapport concludeert dat bij on gewijzigd beleid er voor bedrij ven in de toeristisch-recreatieve sector steeds minder ontwikke lingsmogelijkheden overblijven. Oud plan Van de Velde wijst op de recrea tienota uit 1988 van de gemeente Oostburg. „Een oud plan waar niet meer mee te werken is. De markt is namelijk aanzienlijk veranderd. Maar ja, de kleinere campings worden hierdoor be lemmerd omdat er volgens deze nota geen ruimte wordt geboden voor uitbreiding. Kijk, het is heel makkelijk voor een ambte naar om zich achter dit rapport te verschuilen maar het is de hoogste tijd dat de gemeente deze nota aanpast. Anders vrees ik dat veel kleinere campings in de knel komen." Aanzienlijk Van de Velde kan geen percenta ges noemen maar het gaat vol gens hem wel om een aanzienlij ke hoeveelheid campings. „In West-Zeeuws-Vlaanderen zijn er slechts een paar echt grote re creatie-bedrijven. Het is dus echt een grote groep die in de problemen komt. Dat geldt voor heel Zeeland. De gemeente kan dus niet anders dan een ver nieuwde recreatienota te schrij ven." Kosten Campings worden volgens de Recron geconfronteerd met ho gere milieubelastingen. „Wij moeten die belastingen doorbe rekenen naar de consument. Maar wil je die kosten zoveel mogelijk op peil houden dan is uitbreiding noodzakelijk. De consument vraagt ook steeds meer om grotere plaatsen. De markt is veranderd. Daarom is het voor een gemeente noodza kelijk hierop in te spelen." Toerist Het is volgens Van de Velde ook voor de grotere bedrijven niet goed als er kleinere campings verdwijnen. „Want er zijn gasten die juist kleinere campings kie zen voor de rust. Als die er niet meer zijn dan ben je die toerist kwijt. En dat is niet goed voor Zeeland. We zijn nu juist bezig Zeeuws-Vlaanderen door middel van een professionelere organi satie op te bouwen, maar dan is het belangrijk voor kleinere be drijven hierop in te spelen. En dat is momenteel voor die klei nere ondernemer heel moeilijk." Onder invloed Aardenburg/Terneuzen - Za terdagnacht is een 56-jarige man uit Aardenburg bekeurd wegens het rijden onder in vloed. De man werd op de Brouwerijstraat in zijn woon plaats betrapt. Een ademana lysetest gaf als uitslag 395 microgram alcohol per uitgea demde liter lucht. Hij kreeg een rijverbod voor de tijd van die uur opgelegd en een dag vaarding. Een 32-jarige inwo ner uit Hulst liep in dezelfde nacht tegen de lamp toen ij met zijn personenauto reed over de Amberboomstraat in Terneuzen. De uitslag van de ademanalyse was 865 micro gram alcohol per uitgeademde liter lucht. Zijn rijbewijs werd in beslag genomen en ook hij kreeg een dagvaarding uitge reikt. Te snel Schoondijke - De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft gisternacht een 22-jarige man uit Rotterdam aangehou den na twee snelheidsovertre dingen. Eerst werd geconsta teerd dat hij met zijn perso nenauto over de oude rijksweg in Breskens reed met 152 kilo meter per uur en dat waren er 72 harder dan was toegestaan. Korte tijd later raasde hij door de bebouwde kom van Schoondijke met een sneljeid van 100 kilometer per uur. In overleg met de officier van justitie in Middelburg is de man een boete opgelegd van duizend gulden. ;s en mes in Drug! beslag genomen Terneuzen - De politie van Terneuzen heeft zaterdagmid dag op de Markt in die plaats een 22-jarige man uit Philip- Pine beboet tot een bedrag van 1140 gulden, wegens het in het bezit zijn van een hoeveelheid drugs. De verdovende midde len werden in beslag genomen. Dezelfde middag werd op de Huizingaplein een 25-jarige man uit Terneuzen aangehou den die in het bezit was van een vlindermes, dat eveneens in beslag werd genomen. Inbraken Terneuzen - Een 29-jarige vrouw uit Terneuzen deed bij de politie in haar woonplaats aangifte van een inbraak in haar aan het Beethovenhof ge- pakeerde personenauto. Uit het voertuig verdween een ra- diocasettespeler. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in gebroken in een bedrijf aan de Noordstraat in Terneuzn. De benadeelde, een 30-jarige man, die hiervan aangifte deed mit een aantal kleding stukken. Ook is ingebroken in die nacht in een aan het Beet hovenhof geparkeerstaande personenauto van een 36-jari- ge man uit Enschede. Uit het voertuig verdween een draag bare telefoon. Zakkenrollers Zeeuws-Vlaanderen - Op ver schillende plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen werd het meestal winkelend publiek af gelopen zaterdag weer ge plaagd door zakkenrollers. Zo raakte op de Gentsesdtraat te Hulst een 39-jarige vrouw uit het Belgische Sint Niklaas haar geld, dat in een porte monnee in haar tas zat en verder een identiteitskaar kwijt. In een winkel aan de Garenmarkt in Sluis werd een 73-jarige vrouw uit Oostakker beroofd van haar portemonnee en enkele persoonlijke eigen dommen die in haar schouder tas zaten.Ook een 37-jarige vrouw uit Haarlem werd het slachtoffer. Zij winkelde in de Noordstraat in Terneuzen en iemand kans zag onopgemerkt haar schoudertas met daarin een portefeuille met geld en nog wat persoonlijke eigen dommen haar, te dntfutselen. FOTO WIM KOOYMAN Basisscholieren bekijken het fruit van het fruitteeltbedrijf van H. Vereecken in Vogelwaarde. Van onze verslaggever Vogelwaarde - Zo'n veertig leerlingen van de groepen acht van de basisscholen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen keken za terdag achter de coulissen van het fruit teeltbedrijf van H. Vereecken in Vogel waarde. Het bezoek was onderdeel van de open dag van het Agrarisch Opleiding Centrum (AOC) in Goes. Deze open dag was bedoeld voor die leerlin gen die te kennen geven de kant van het agrarisch onderwijs op te willen gaan. Op deze manier kunnen ze een meer bewuste keuze maken. „De meeste mensen zien een fruitteeltbedrijf of veehouderij alleen vanaf de weg. Vandaar dat deze open dag werd gehouden om een idee te krijgen hoe het er op een bedrijf in de praktijk aan toe gaat. Het is voor de leerlin gen een interessante morgen geweest," aldus H. Vereecken. Vereecken gaf tekst en uitleg over het func tioneren van de het fruitteeltbedrijf. „Uite raard is de fruitteelt slechts een onderdeel van het agrarisch onderwijs. Maar de leer lingen kregen op deze manier wel een goed beeld van de praktijk. Zo legde ik uit hoe het fruit naar de veiling gaat en liet ik ze ook de milieubewuste teelt zien. Daarnaast gaf ik tekst en uitleg over onze neventak. Zoals bijvoorbeeld aardbeien en appelsap. Appel sap maken we van de appels van de zoge naamde klasse 2. Dit sap is honderd procent zuiver. Zonder suiker en zonder conserve ringsmiddelen. Het is wel wat duurder maar mensen zijn toch bereid iets meer hiervoor te betalen." Ronny Ivens neemt zijn prijs in ontvangst. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondente Hulst - Ronny Ivens was zichtbaar geëmotioneerd en had moeite om na alle lof zijn gehoor te bedanken. De lof tuitingen logen er dan ook niet om. Hij kreeg de culture le prijs 1994 van Hulst omdat iedereen er van overtuigd is dat hij op cultureel gebied voor Hulst zijn steentje bij draagt. Burgemeester A. Kessen onder streepte in zijn woord van wel kom dat de prijs een aanmoedi ging is voor verdere ontplooiing van het kunstenaarsschap van Ronny Ivens. „In het dagelijkse leven kom je het werk van Ron ny in Hulst overal tegen, zijn ontwerpen voor Hulst Reynaert- stad en de actie Redt de basiliek dragen een duidelijk Ivensstem- pel." Kessen schilderde Ivens af als een veelzijdig man die niet al leen met tekenen en ontwerpen bezig is maar zich ook meester in de keuken toont. Voor de lief hebbers was er een proevertje van de schotel 'vogelnestjes van draadjesvlees' waarmee Ivens een prijs won. De volksmuziekgroep Ambras zorgde met liedjes zoals de Toe- reloer en Miel de Piel voor de nodige muzikale ontspanning. Wethouder P. Weemaes lichtte de toekenning van de prijs toe. „Het is een aanmoedigingsprijs, omdat we nog veel van Ronny verwachten. Op dit moment le vert hij verrassend werk als veelzijdig kunstenaar en ontwer per. Hij is nog jong en ik denk dat vele verenigingen en 'stich tingen nog jaren een beroep op zijn werk zullen doen." Weemaes onderstreepte dat de culturele prijs aan kracht toe neemt. „Hij roept respect op bin nen de gemeenschap en ik ben er van overtuigd dat de culturele beleving in Hulst en omgeving groot is. Cultuur bloeit en gaat voor een respecterende generatie als de onze niet verloren." Ronny Ivens kreeg daarna de oorkonde, de geldprijs, een Rey- naertsbeeldje een en boeket bloemen. Frans de Schepper beklom daar na het spreekgestoelte en droeg een gedicht voor dat aan Free van den Schoofkas was gewijd. Hij had vooral veel lof voor de 'schoon tekeningskes' die Ronny steeds bij die gedichtjes maakt. MAANDAG 30 JANUARI 1995 Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen bekijkt of bepaalde onderdelen van het in gang gezette beleid voor bestrijding van de drugoverlast in aanmerking komen voor financiële ondersteuning door de rijksoverheid. Vijfentwintig gemeenten krij gen dit jaar in totaal veertien miljoen rijkssubsidie van de ministeries van Justitie en Volksgezondheid om de drug overlast te bestrijden. De jaarlijkse subsidie is een experiment dat tot 1997 duurt. Terneuzen komt niet voor in de rij gemeenten die de subsi die ontvangen. Burgemeester R. Barbé ligt er niet wakker van dat Terneu zen deze subsidie is misgelo pen. „De drugproblematiek in de gemeenten die de subsidie krijgen is wat ernstiger dan in Terneuzen. Daarnaast moes ten gemeenten met concrete projecten komen om voor deze subsidie in aanmerking te ko men. Terneuzen was nog niet zover omdat de raad het nieu we beleid pas vorige week heeft vastgesteld." Het is nog niet bekend hoeveel geld de gemeenten exact krij gen. „Terneuzen loopt in ieder geval geen miljoenen mis. Er is immers veertien miljoen gulden beschikbaar voor vij fentwintig gemeenten. Als je de subsidie door die gemeen ten deelt, blijft er niet zoveel over." In totaal veertig gemeenten dienden vorig jaar plannen in voor de bestrijding van hun eigen drugoverlast bij de Stuurgroep Vermindering Overlast. Deze stuurgroep be heert de subsidie. Toen was het nieuwe beleid in Terneuzen nog volop in be spreking zodat de Scheldestad nog geen concrete projecten kon indienen. Het Rijk heeft in ieder geval nog 23 miljoen gulden klaarliggen voor lan delijke projecten. Barbé pro beert nu daarop in te spelen. „We denken bijvoorbeeld aan een soort opvang van verslaaf den." Van onze correspondent Middelburg - Daar stonden ze dan, die twaalf meesters en meesteressen in de rechten. Allemaal stagiair(e)s bij gerenom meerde Zeeuwse advocatenkantoren en allemaal verplicht om afgelopen zaterdag mee te doen aan de regionale pleitwed strijden. Terneuzen - Een, naar later zou blijken, valse bommel ding heeft zaterdagavond een bijeenkomst in het jongeren centrum Kalashnikov aan de Korte Kerkstraat in Terneu zen geruime tijd verstoord. In het centrum waren op het moment dat de bommelding bin nenkwam, omstreeks 21.40 uur, ongeveer tweehonderd jongeren aanwezig. De avond was georga niseerd door de jongerenafdeling DWARS van Groen Links en gericht tegen racisme. Nadat het gebouw was ontruimd, werd daarin door de politie een onder zoek ingesteld naar de mogelijke aanwezigheid van een projectiel. Een speurtocht die niets ver dachts opleverde. Om 22.20 uur werd het centrum weer vrijgegeven en kon het vastgestelde programma worden afgewerkt. Wie voor de bommel ding verantwoordelijk is, is niet bekend. Volgens een woordvoer der van het jongerencentrum wordt niet uitgesloten dat deze is gedaan door een extreem rechtse organisatie. Van onze verslaggever Vlissingen - In de binnenhaven van Vlissingen vond vrijdaga vond een aanvaring plaats tus sen een sleepboot en een ponton van de Koninklijke Marechaus see. De pas geveilde sleepboot Ras- sow was op weg naar Haarlem naar een nieuwe eigenaar. De twintig meter lange en zestig ton zware Rassow veroorzaakte lich te schade aan de opbouw van het ponton. De sleepboot zelf liep geen noemenswaardige schade op. Met knikkende knieën, droge keel en de bibberaties. Want al mogen de amices en confrères dan wel rechtsgeleerd zijn, ver baal geweld en een goede babbel voor vakbroeders, -zusters en ander publiek is niet iedereen gegeven. Voor de meeste mrs is dat in de praktijk van minder belang. Het gros van de rechtszaken beweegt zich op het civiele vlak, ofwel onmin tussen burgers waarbij de advocaten worden ingeschakeld om via spitsvondige formulerin gen op A4'tjes het gelijk te halen en uiteindelijk een rechter het oordeel velt. De zaken worden van te voren goed voorbereid en in de meeste gevallen is het dat dan wel. Maar niettemin, de mannen en vrouwen moeten tijdens hun sta geperiode meedoen aan een pleitwedstrijd. De casus staat op papier en een deskundige jury -mr R. Rammeloo en mr P. Slot- in het dagelijks leven respectie velijk rechter-commissaris en rechter in zowel familie- als handelszaken bij de Middelburg se rechtbank beoordelen het ju ridische gehalte. Logopediste E. Dieleman let voornamelijk op de houding, presentatie, spreek vaardigheid en articulatie. De zaken zijn gevarieerd en ac tueel. Want mag een grootwin kelbedrijf die een stukje van het trottoir aan een 'eenvoudige loempiaverkoper' heeft onder verhuurd het huurcontract op zeggen omdat het grootwinkel bedrijf die paar vierkante meter nodig heeft om de 'Air-Miles-ac- tie' te promoten? Mag een uitke rende instantie een werknemer die acht uur ww geniet, korten omdat de man in haar ogen te weinig solliciteert? En nog actueler: mag een krant zomaar een artikel over een on deugende dominee plaatsen, ter wijl dat verhaal voor 99 procent is gebaseerd van 'horen zeggen'. Dominee eist rectificatie. Of hij en de vele anderen hun recht hebben kunnen krijgen zal nooit iemand weten, want de rechters -in dit geval dus de jury- velt geen oordeel. Ook zaken met geniepige trucjes waar vrijwel niemand instonk. „Allemaal goed voorbereid," oordeelde mr Rammeloo na afloop. Maar zoals bij zoveel zaken zit het venijn in de staart. Want als de elkaar bestrijdende confrères hun pleitnotities hebben voorge lezen of gedeclameerd gaan de rechters vragen stellen en komt het op parate kennis aan. Ook moeten de dames en heren nog even op eikaars standpunten reageren en ja, dan gaat het wat minder geolied dan was voor zien. Het hoort er allemaal bij. Bijna een uur had de jury nodig om een winnaar te bepalen. „Het gehalte was hoog en de zaken pittig," oordeelde de jury. „En de verschillen tussen de deelne mers minimaal." En zo werd de Terneuzense advocaat mr D. Boere (kantoor Adriaanse en van der Weel) met 41 punten eerste. De mrs. J. Platteeuw en me vrouw mr H. Krijger -elk 40 punten- mochten samen de tweede plaats delen. Aardenburg - Het benzinesta tion langs de Rijksweg N259 tus sen Aardenburg en Eede is gis teravond rond 18.50 uur door twee onbekenden overvallen. De daders schoten hierbij op de wegvluchtende pompbediende. De daders kwamen aangereden met een vermoedelijk blauwe Renault Fuego. Ze dwongen de pompbediende onder bedreiging van vuurwapens het geld af te geven. Deze pompbediende vluchtte weg waarna op hem werd geschoten. Hij werd niet geraakt. Vervolgens namen de daders zonder buit de vlucht en reden met hoge snelheid weg met de Renault voorzien van Neder landse nummerplaten in de rich ting van de Belgische grens. De politie, district Zeeuws- Vlaanderen, is op zoek naar ge tuigen die op of omstreeks het tijdstip van de overval iets ver dachts in de omgeving van het bezinestation hebben waargeno men. (ADVERTENTIE) in gebouw R2van Hopschool Eindhoven, HOGESCHOOL tl D H D II l Meer informatie Üie-informatiecentrum, telefoon (040) 45 49 35.

de Stem | 1995 | | pagina 5