Strijd Ecuador-Peru escaleert Rusland: Dreigement Doedajev 'onzinnig' AANBETALING: Israël verlengt afgrendeling Palestijnen Watersnood kost zeker 12 mensenlevens j&l fÊMÊmhè BI 1 SSS'SSSs. Sas£gr O. Tl Overeens Keuken Kampiöëii Kaatsheuvel J g POLITIE Spanning tussen Zuidamerikaanse landen te snijden door grensconflict Recron vo DE STEM BUITENLAND 'Fokker bouwt samen met China nieuw vliegtuig' Gééf om lepra Giro 50500 Elizabeth in 1960 bijna verongelukt BUITENLAND KORT MAANDAG 30 JANUARI 1995 A4 Jeruzalem (afp/rtr/dpa) - De Israëlische regering heeft gis teren besloten de afgrende ling van de Westelijke Jor- daanoever en Gaza met ten minste een week te verlengen. Zij zei dat opheffing van de maatregel zal afhangen van de vraag of de PLO voldoen de zal doen om het Palestijn se terrorisme tegen te gaan. „Het. opheffen van de afsluiting voor arbeiders uit Gaza zal be oordeeld worden naar de mate waarin de PLO en de Palestijnse Autoriteit zich houden aan de toezeggingen die zij hebben ge daan in de met hen getekende akkoorden," heette het in een officieel communiqué. De PLO heeft de verlenging van de maatregel, die is genomen na de aanslag van 22 januari waar bij 21 mensen omkwamen, on middellijk scherp bekritiseerd. Woordvoerder Nabil Abu Rudei- nah van de Palestijnse Autoriteit noemde de ingreep, die duizen den verhindert naar hun werk te gaan, 'een collectieve strafmaat regel die de zaken eerder com pliceert dan ze te vergemakkelij ken. Dit dient de zaak van de vrede niet'. De regering besloot verder mi nister van Politie Moshe Shahal en die van Financiën Avraham Shohat de organisatorische en economische aspecten te laten onderzoeken van het aanbrengen van een permanente scheiding tussen Israël en de Palestijnse gebieden. Shahal bestudeert al anderhalf jaar een systeem waarbij een hek wordt aange bracht langs de gehele 'groene lijn' tussen Israël en de Westelij ke Jordaanoever, in combinatie met het inzetten van meer pa trouilles, helikopters en elektro nische waarschuwingssystemen. Terwijl het kabinet vergaderde, kondigde de politie aan dat deze week zal worden begonnen met patrouilles met enkele tientallen honden, die speciaal zijn ge traind in het opsporen van ex plosieven. Het inzetten van hon den is in het verleden in Israël gestuit op felle protesten van overlevenden van de holocaust, die een overeenkomst zien met SS'ers met honden. De vergadering van het Israëli sche kabinet in Jeruzalem ver liep in een grimmige sfeer. Pre mier Rabin, wiens score in de opinipeilingen mede door de re cente serie zelfmoordaanslagen van Harnas- en Jihad-leden een vrije val doormaakt, noemde het Palestijnse terrorisme volgens collega-ministers voor het eerst 'een strategisch gevaar' voor Is raël en 'een bedreiging van het vredesproces'. „We gaan niet on voorwaardelijke en tegen elke prijs verder op de weg van de vrede," zo .werd hij geciteerd. Minister van Communicatie Shulamit Aloni van de linkse Meretz-partij verweet Rabin dat zijn pessimistische uitlatingen een vermindering van zijn inzet voor de vrede inhielden. „Mijn inzet", zei Rabin daarop, „geldt uitsluitend en alleen de veilig heid van de Israëli's." Quito (dpa/rtr) - Peru heeft volgens Ecuador gisteren een 'massief offensief' gelanceerd tegen een omstreden gebied langs de rivier de Amazone. Volgens het ministerie van De fensie in Quito doet Ecuador zijn uiterste best om dit offensief te keren. Peru heeft nog geen mel ding gemaakt van een aanval van zijn strijdkrachten. De Ecu- adoraanse luchtafweer, die een detachement verdedigde in het dal van de rivier de Cenepa, heeft een Peruaanse helikopter neergeschoten. Hierbij zijn vol gens Ecuador zeven Peruaanse soldaten gedood. De spanning langs de grens tus sen de twee landen in Zuid- Amerika is te snijden. Na twee etmalen vechten zijn er zeker 23 doden te betreuren. Aan weers kanten van de grens hebben Pe ru en Ecuador versterkingen sa mengetrokken. Waarnemers Na het mislukken van een vre desmissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft Ecuador zich bereid verklaard een voorstel van de waarborg- landen van het Protocol van Rio te aanvaarden. Die landen willen waarnemers naar het betwiste, Hamburg (dpa) - Het Duitse be drijf Dasa, de moederonderne ming van de Nederlandse vlieg tuigfabriek Fokker, bereidt vol gens het Duitse opinieweekblad Der Spiegel een miljardensa- menwerking voor met de Chinese vliegtuigindustrie. Het zou de bedoeling zijn dat Fokker samen met het Chinese staatsbedrijf een straalvliegtuig gaat ontwikkelen voor de korte afstand. Dit nieuwe toestel zou op de lange termijn in de plaats moeten komen van de Fokker-70 en Fokker-100. Door de samen werking zou Fokker weer een winstgevend bedrijf worden. ruige gebied sturen. Peru heeft hier nog niet op gereageerd. Een eerste bemiddelingspoging van OAS-voorzitter Cesar Gavi- ria is zaterdag op niets uitgelo pen. De ex-president van Colom bia kreeg na een gesprek met Ecuadors president Sixto Du- ran-Ballen van diens Peruaanse collega Fujimori te horen dat die de OAS ieder recht op 'inmen ging in de strijd' ontzegd. Bij de gevechten van vrijdag en zaterdag aan de bovenloop van de rivier de Cenepa zijn volgens berichten uit Quito drie Ecuado- raanse en twintig Peruaanse sol daten omgekomen. Lima heeft deze berichten ontkend noch be vestigd. Het gaat om de eerste melding van doden sinds de ge vechten op 11 januari begonnen. Vanaf donderdag werd de toe stand ineens veel spannender. Invasie Beide landen maken sindsdien melding van 'invasie vanaf bui tenlands grondgebied'. „Wij worden aangevallen en slaan te rug," zei Duran-Ballen. Ook de Peruaanse strijdkrachten hebben zich naar eigen zeggen tot dus ver 'tot het verdedigen van de nationale soevereiniteit van Pe ru' beperkt. Sinds 1960 eist Ecuador revisie van het Rio-protocol dat in 1942 werd ondertekend na een oorlog, waarbij Peru 200.000 vierkante kilometer grond veroverde. Dit was toen de helft van het Ecua- doraanse grondgebied. Het gaat met name om een 78 kilometer lange, niet voldoende gemar keerde grensstrook aan de bo venloop van de Cenepa, waar de bepalingen van het Protocol van Rio volgens Quito niet kunnen worden uitgevoerd. De rivier zelf is pas in 1947 ontdekt. Ecuador wil onder meer de toe gang tot de Cenepa en daarmee tot de Amazone en de Atlan tische Oceaan behouden. In het omstreden grensgebied worden ook rijke olie- en goudvoorraden vermoed. Een inwoner van het Duitse Koblenz 'geniet', samen met zijn kinderen, van een boottochtje door een deel van de ondergelopen stad. foto epa (ADVERTENTIE) Voor 50 gulden redt u een lepra patiënt ZepraStichting U\V STEUN WAARD Van onze redactie buitenland Brussel/Hamburg/Parijs - De waters nood in grote delen van West-Europa heeft tot en met gisteren in België, Frankrijk en Duitsland aan zeker twaalf mensen het leven gekost. Er wordt de komende dagen nog veel meer regen verwacht. De aanhoudende neerslag veroorzaakt nu ook in het westen van België problemen. Het riviertje de Dender trad tussen de gemeenten Geraardsbergen en Aalst buiten zijn oevers. Honderden hectaren weiland liepen onder water, evenals de kelders van ongeveer tien huizen. Ook het waterpeil van de Schelde blijft stijgen, maar hier wordt nog niet gesproken van overstromingsgevaar. In de zuidelijke provincie Namen is de situatie vrijwel ongewijzigd. Dinant aan de Maas staat nog steeds half onder water, maar ondanks een verhoging van de water stand is het record van december 1993 niet bereikt. In Belgisch Limburg is het overstro mingsgevaar verminderd, maar men houdt rekening met nieuwe overlast door regenval in de Ardennen. Uit een situatieschets van de gouverneur van de provincie Namen blijkt, dat tot nu toe 3500 gezinnen onder de waterellende te lijden hebben. Rond 250 mensen zijn geëva cueerd. Hulpdiensten zorgden ervoor dat 1500 mensen van een warme maaltijd wer den voorzien, onder wie alleen al 400 in Dinant. In het weekeinde zijn ten minste twee men sen als gevolg van de wateroverlast om het leven gekomen. Zaterdag raakte bij Givry, niet ver van Bergen, een auto met drie jonge vrouwen van de weg. Het kolkende water van een rivier sleurde hem mee. Eén vrouw kon de kant bereiken, een tweede verdronk en de derde wordt nog vermist. Een 45-jarige man uit Jambe bij Namen ver dronk in zijn eigen kelder toen hij van de trap gleed om het waterpeil te controleren. Rijn In Duitsland hebben vooral mensen last die langs de Rijn, Moezel en Main wonen. Vier mensen verdronken. De oude binnenstad van Keulen staat voor de tweede keer binnen ruim een jaar onder water. Boze Keulenaren maakten ruzie met ramptoeristen, die foto's maakten van de schade en van het water dat over de schotten van de noodwaterkering sloeg. „Die ramptoeristen schamen zich echt nergens voor", klaagde een Keulenaar. „Ze juichen als het water stijgt." Deskundigen verwachten dat het peil van de Rijn in Keulen vandaag een niveau bereikt van 10.65 meter, wat 2 cm hoger is dan eind 1993. In Frankrijk verloren vijf mensen het hoge water het leven. In het westen verbeterde de toestand, maar in het oosten werd die nog kritieker dan ze al was. Terwijl de autoritei ten in de onder water staande regio Morbi- han (in Bretagne) de alarmfase ophieven, bereikte de Maas in het noordoosten van Frankrijk een nieuwe recordstand. Het ni veau lag zondagmiddag 7 cm boven het record van 23 december 1993. Parijs In Charleville-Mézières, een stad in de Fran se Ardennnen, steeg het waterpeil in de Maas in 24 uur maar liefst dertig centimeter. In het onder water staande centrum, waar alleen nog boten varen, zijn in de nacht van zaterdag op zondag uit voorzorg 500 mensen .geëvacueerd. Meer dan 3000 inwoners van 'het dorp Bogny-sur-Meuse zitten zonder stroom. In het departement Ardennen staan bijna 1500 huizen onder water. In Parijs stond het water in de Seine 4,80 meter boven het normale peil. De tot hun buik in het water staande stenen standbeel den van Franse geleerden aan de brugpijlers zijn inmiddels ontdekt door fotograferende toeristen. Alle laag gelegen wegen langs de oever zijn voor het verkeer gesloten, het scheepsverkeer is stilgelegd. Er is wel angst voor een verder wassen van het water in de Seine, maar gevaar voor een onderlopen van de Franse hoofdstad bestaat er niet. Londen (rtr) - Koningin Eli zabeth II is in 1960 bijna verongelukt. Naar de zon dagkrant Observer meldt vlogen twee straaljagers van de Westduitse luchtmacht op maar vijftien meter van het vliegtuig met de vorstin. Het incident vond plaats in het Westduitse luchtruim. Er is nooit ruchtbaarheid aan het incident gegeven omdat de toenmalige Con servatieve regering bang was de steun van Bonn te verliezen bij haar streven het lidmaatschap te verwer ven van de EEG. Het incident had plaats toen koningin Elizabeth na een bezoek aan Denemarken naarGroot-Brittannië te rugkeerde aan boord van een Comet-vliegtuig. Plotse ling zag de co-piloot twee straaljagers rechts van zijn vliegtuig. Britse en West duitse autoriteiten hebben de kwestie in 1960 onder zocht. De Duitse piloten verklaarden dat ze er geen idee van hadden dat het 'grote transportvliegtuig' koningin Elizabeth aan boord had. Moskou (rtr/dpa/afp) - De Russische regering heeft gis teren een dreigement van de Tsjetsjeense leider Dzjochar Doedajev, dat de oorlog in Tsjetsjenië zich zal verplaat sen naar steden in Rusland als 'onzinnig' bestempeld. Volgens een verklaring van Mos kou heeft Doedajev elk zicht op de realiteit verloren. Moskou reageerde op uitlatingen van de Tsjetsjeense president dat de Russische steden 'zullen branden als Grozny' als de de Russen niet toestemmen in een politieke op lossing. Doedajev: „Men heeft geen tanks of vliegtuigen nodig om steden in brand te zetten. Het is geen wens, dat is een plan. Jeltsin is gewaarschuwd. Als er geen vrede komt, zullen de Rus sische steden branden en begint er een islamitische oorlog in Rusland." Bendeleider „Zijn standpunt is om het mild te zeggen onbegrijpelijk," luidde de reactie in Moskou. „De ben deleider uit Grozny heeft eerder dergelijke dingen gezegd, maar Tsjetsjeense strijders laten zich in de sneeuw vallen, wanneer in de buurt van Grozny een Russische bom ontploft. foto epa helaas verandert het karakter -van zijn uitlatingen niet." Vol gens Moskou sprak Doedajev zichzelf tegen, omdat hij beweert de situatie in Tsjetsjenië in de hand te hebben en hij tegelijker tijd niet in staat is opstandige commandanten ervan te weer houden aanvallen te doen op Russische steden. Het Russische leger begon zater dag met hevige aanvallen tegen stellingen van de Tsjetsjeense se paratisten. Delen van de hoofd stad Grozny, die nog in handen zijn van de opstandelingen, zijn zaterdag en zondag zwaar be stookt. Volgens het Russische persbureau Interfax richtte de Russische artillerie zich met na me op het Minoetkaplein, dat is gelegen op korte afstand van het centrum van Grozny, en op de westelijke voorstad Tsjernorets- jïe. Daar loopt de laatste aan- voerweg die de opstandelingen controleren. Schuilplaats Gelijktijdig bombardeerden ge vechtsvliegtuigen van de Russi sche luchtmacht het berggebied ten zuiden van Grozny, dat de opstandelingen zouden gebrui ken als schuilplaats. Ook het ■oosten, met name de plaats Ar- goen, 12 kilometer van Grozny, werd aangevallen. Moskou maakte dit weekeinde ook nieuwe verliescijfers be kend. Sinds Rusland op 11 de cember troepen naar Tsjetsjenië stuurde om een eind te maken aan de rebellie zouden 4836 op standelingen zijn gedood en wer den 333 Tsjetsjenen krijgsgevan gen gemaakt. In de eigen Russi sche gelederen, die bestaan uit de strijdkrachten en troepen van het ministerie van binnenlandse zaken, vielen 617 doden. Volgens de Tsjetsjenen liggen de Russi sche verliezen aanmerkelijk ho ger. Zeventien radicalen gedood in Egypte Cairo - Eenentwintig mensen, van wie zeventien radicale moslims, zijn dit weekeinde omgekomen bij botsingen tussen fundamentalisten en de politie in het zuiden van Egypte. Het was de hoogste tol van het conflict tussen de autoriteiten en extremistische moslims in drie jaar. Nog eens zestien radicale moslims zijn gearresteerd. Inwoners van de stad Qena hebben zondag een islamitische fundamentalist gedood. Zaterdag kwamen 16 extremisten, twee politiemanen en twee burgers om bij verschillende incidenten. Het bloedigste daarvan was een schietpartij in grotten in de woestijn nabij de stad Minya. De politie schoot daar twaalf fundamentalisten dood, die zich in de grotten zouden hebben schuilgehouden. 'Groot-Brittannië schendt kinderrechten' Londen - Volgens berichten in de Britse pers heeft een commissie van de Verenigde Naties de Britse regering ervan beschuldigd inbreuk te maken op de door 170 landen onderte kende Conventie voor de Rechten van het Kind. De commissie zegt dat de aanbeveling in de Conventie, dat nationale wetten rekening moeten houden met de belangen van het kind, door Groot-Brittannië niet wordt nageleefd voor wat betreft gezond heid, onderwijs en sociale zekerheid. In een acht pagina's tellend rapport levert de commissie kritiek op het grote aantal kinderen in Groot-Brittannië dat in armoede leeft, de toename van het aantal zwangerschappen bij tieners en het groeiende aantal bedelende, dakloze kinderen op straat. Handelsoorlog vs-China dreigt Washington - De kansen op een handelsoorlog tussen de Verenigde Staten en China zijn aanzienlijk toegenomen nadat de gesprekken tussen beide landen zaterdag stokten. Peking heeft van Washington tot komende zaterdag de tijd gekregen alsnog 'concrete' stappen te nemen om Amerikaanse eigendoms rechten beter te beschermen. Blijven de Chinezen in gebreke, dan treffen de Amerikanen forse strafmaatregelen. Zaterdag verliet een Amerikaanse onderhandelingsdelegatie de Chinese hoofdstad na een verblijf van negen dagen. De voorstel len die Peking tijdens deze gesprekken deed, waren volgens Washington weliswaar een stap in de goede richting, maar 'niet voldoende'. Kern van het geschil is het massaal copiëren van Amerikaanse cd's, films, boeken en computerprogramma's door illegale Chinese drukkerijen. 'Kanaaltunnel is slecht beveiligd' Londen - Het Britse ministerie van Vervoer heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar de veiligheid van de Kanaaltunnel. De aanleiding vormde een artikel in The Observer over het gebrek aan veiligheidscontroles op de treindienst tussen Londen en Parijs. De trein zou gemakkelijk het doelwit kunnen zijn van een bomaanslag. Enkele journalisten lieten een weekendtas waarvan de inhoud niet was gecontroleerd achter in de trein op Waterloo Station in Londen. De tas bleef gedurende de hele drie uur durende rit naar Parijs onopgemerkt. De journalisten konden voorts gemak kelijk inbreken in beveiligde compartimenten van de trein. Hervormers binnen PD.S boeken succes Berlijn - De hervormers binnen de Duitse Partij van het Democratisch Socialisme, de opvolger van de communistische SED uit de DDR, hebben op een partijcongres succes geboekt. De PDS-afgevaardigden namen op de driedaagse bijeenkomst die gisteren eindigde, het nieuwe programma aan, waarin de partij afstand neemt van haar (stalinistische) DDR-standpunten. Hervormingsgezinden botsten herhaaldelijk met orthodoxe com munisten onder leiding van de 25-jarige Sahra Wagenknecht. De woordvoerster van het 'Communistische Platform' wekte de woede van fractievoorzitter Gregor Gysi door zich kandidaat te stellen voor het partijbestuur, maar zij kreeg zondag maar 129 van de 391 geldige stemmen. Het partijcongres herkoos de 53-jarige mediadeskundige Bisky als voorzitter. (ADVERTENTIE) kopen. DE GROOTSTE KEUZE (200 keu kens in één showroom), DE LAAGSTE PRIJZEN (elders goed koper en we leggen bij), DE LANGSTE GARANTIES (5 jaar zonder gedoe), TIP TOPSERVICE (u hoeft maar te bellen en we komen), LEVERING DOOR HEEL NEDERLAND (van Dokkum tot Ulicoten) 1 en u wordt er VRIENDELIJK GEHOLPEN. 5 Maar het leukste komt nog: u betaalt geen cent vooruit: alles wordt pas afge rekend bij levering van de keuken. Noimaal: 15220,- Anon. Hu kost Mi slethts: Jgjgj 200keukens on tier één dak! Amerikastraat 14, %^^sdmkiMa6aiiiiM&ÊÉIiÊiÈitUa kcukctlS Kaatsheuvel, industrieterrein 'De Kets', Telefoon 04167-8141,0. Vrijdag koopavond. Van onze verslaggever Frank van Cooten Terneuzen - Zeventig lee basisschool De Meerpaa op maandag 6 maart school De Geule in Terne De buitenschoolse opvang op De Geule, wordt onder De Golfslag. De schoolbe Katholiek- en Openbaar on Van onze verslaggever Frat Nieuwvliet - Veel kle deren komen in de kn leid niet herzien. Dez gen uitbreiden uit be een aanzienlijke stijg worden veelal belemn ta's. Deze vrees wordt uitgesp floor de Zeeuws-Vlaamse ling van de Recron, de bel; vereniging van reereatie-i nemers. R. van de Velde re hiermee namens de Recron belangrijkste conclusie u rapport 'Ruimte voor toe en recreatie' van het min van Economische Zaken rapport concludeert dat b gewijzigd beleid er voor b ven in de toeristisch-recre sector steeds minder ontv lingsmogelijkheden overbli Oud plan Van de Velde wijst op de r< tienota uit 1988 van de gem Oostburg. „Een oud plan niet meer mee te werken markt is namelijk aanzi veranderd. Maar ja, de kle campings worden hierdoo lemmerd omdat er volgens nota geen ruimte wordt gel voor uitbreiding. Kijk, heel makkelijk voor een ar naar om zich achter dit ra te verschuilen maar het hoogste tijd dat de gem deze nota aanpast. Anders ik dat veel kleinere campiri de knel komen." Aanzienlijk Van de Velde kan geen perc ges noemen maar het gaat gens hem wel om een aanzi ke hoeveelheid campings. West-Zeeuws-Vlaanderen z Onder invloed Aardenburg/Terneuzen terdagnacht is een 56- man uit Aardenburg be wegens het rijden ond< vloed. De man werd Brouwerijstraat in zijn plaats betrapt. Een adei lysetest gaf als uitslaj microgram alcohol per u demde liter lucht. Hij een rijverbod voor de ti; die uur opgelegd en eer vaarding. Een 32-jarige ner uit Hulst liep in de nacht tegen de lamp t< met zijn personenauto over de Amberboomstr; Terneuzen. De uitslag v ademanalyse was 865 gram alcohol per uitgeac liter lucht. Zijn rijbewijs in beslag genomen en o kreeg een dagvaarding reikt. Te snel Schoondijke - De poli West-Zeeuws-Vlaandere heeft gisternacht een 22- man uit Rotterdam aang den na twee snelheidsov dingen. Eerst werd gec( teerd dat hij met zijn nenauto over de oude rij] in Breskens reed met 152 meter per uur en dat wa 72 harder dan was toege. Korte tijd later raasde hi de bebouwde kom Schoondijke met een sn van 100 kilometer per u overleg met de officier justitie in Middelburg man een boete opgelegc duizend gulden. Drugs en mes in beslag genomen Terneuzen - De politie Terneuzen heeft zaterdaj dag op de Markt in die een 22-jarige man uit P Pine beboet tot een bedra 1140 gulden, wegens het bezit zijn van een hoevee drugs. De verdovende m

de Stem | 1995 | | pagina 4