V De herinnering aan de vrede vervaagt I Van Mini wèl 'Wet tegen discriminatie is geen tovermiddel' Spinnenalarm in Sydney -DE STEM- DE STEM De les van DE STEM Huisman zorgvader BINNENLAND BUITENLAND Bosnische hoofdstad Sarajevo al meer dan duizend dagen omsingeld door Serviërs Prof. Goldschmidt voorzitter van de commissie Gelijke Behandeling: DE STEM Leider D66 'Verkeerstoezi| schiet tekort' MAANDAG 30 JANUARI 1995 Dat het verdelen van taken in het huis houden niet zo lukt, komt omdat mannen niet van harte meewerken om het gangbare rolpatroon te doorbreken. Zo is - onder vrouwen - de gangbare mening. Dat is van één kant makkelijk: je kunt iemand anders de schuld ge ven en hoeft jezelf niet onder de loep te nemen. Dat het ietsje genuanceerder ligt, daarop kom ik nog terug. Maar eerst naar de enquête die studenten sociale weten schappen van de Universiteit van Amsterdam hebben ge houden onder drieduizend jongens en meisjes. Leerlin gen van eerste klassen voor bereidend beroepsonderwijs, mavo, havo, vwo. Van de jon gens wil ruim driekwart later aan huishouden en kinderen net zoveel tijd besteden als hun partner, dat vinden ze eerlijk. Ze denken dat overi gens te doen bij een volle baan. Wat een schatjes, vooral die ene met: het huis moet schoon. Zulk soort mannen, daarvan droomt toch elk meisje dat later getrouwd-kin- deren graag wil blijven wer ken. Buitenshuis. Dat moet er bij, anders wordt de indruk gewekt dat alles wat je bin nenshuis doet geen echte ar beid is. „Dat komt omdat het werk van de huisvrouw/moeder nooit betaald is, het wordt niet serieus genomen," zegt een vrouw, die verandering ziet gloren nu ook mannen bewust voor deze taken kie zen. Dat zal ze de ogen ope nen! Maar wat zegt de huisman, die- zich officieel zorgvader noemt? „Met mijn twee thuis- dagen voor de boeg zeggen toch nog steeds collega's: jij hebt morgen lekker vrij. Ze moesten mijn dagprogramma eens zien..." Die lieve schooljongens met goeie bedoelingen zullen in de praktijk ondervinden, dat het niet zo simpel is. Hele dagen werken, een deel kin deren en huishouden verzor gen, samen met je partner een sociaal leven onderhouden, sport en hobby's - ga er maar aan staan. En dan moet het nog lukken niet alleen te mo gen/moeten afwassen, stofzui gen, koken, wc schoonmaken, verluieren en flesjes geven, maar echt 50 procent verant woordelijkheid te dragen. De klacht van veel welwillen de mannen is: vrouwen verge ten naar zichzelf te kijken. Ze maken het ons niet makkelijk, geven geen ruimte om het op onze eigen manier te doen onthouden ons de kans van al doende leert men. Dat is de andere kant van het verhaal: vrouwen geven de verantwoordelijkheid niet graag uit handen, maar schui ven de schuld naar de man wanneer zij driedubbelbelast en gestrest raken. Van de enquête is een onder zoeksrapport 'Take care, jon geren over zorg' verschenen bij de stichting Amazone, een vrouwenbolwerk zeg maar. In die kringen is dit onderwerp al jaren gesneden koek. Ver deling van zorgtaken binnen- en buitenshuis: elke vrouwen vereniging of -club heeft dat al in het programma gehad of houdt er discussiedagen over. Komt het rapportje nu ook de mannenwereld onder ogen? Dat ideale toekomstbeeld, die heilige voornemens het goed te doen (anders dan je vader daarover zal toch gepraat moeten worden. Het zal vervolg moeten krij gen in concrete maatregelen. Anders wordt het nooit wat. Zelfs als mannen massaal ont dekken, hoe gezellig het af en toe kan zijn thuis wat aan te keutelen met de was en de baby en de stofdoek, zullen zij de politiek en het bedrijfsle ven moeten gaan bewerken om drjt te verwezenlijken. De huismannen-uit-bewuste- keuze van nu zijn een elite groep. Vanuit de situatie van twee goedbetaalde banen is het niet zo moeilijk een stapje terug te doen door minder dagen te werken. Zelfs afzien van carrière of de afweging 'wie van ons tweeën gaat door' valt minder zwaar als intellectuele bagage plus altijd nog genoeg-is-genoeg inko men achter de hand hebt. Leuk - en letterlijk veelbelo vend - die scholieren. Aanko mende mannen, dus over 10 a 15 jaar kennen zij geen ruzies als: 'En jij zou'waarom moet ik altijd....', 'denk je dat ik niet keikapot thuiskom....', 'leuk hoor, de vieze werkjes voor mij laten liggen Niets van dat al. Vrouwen en meisjes zijn tegen die tijd ook wijzer. Zeuren nooit meer over de manier waarop Jan, Piet of Klaas het stof weg werkt, al eet-ie het op, als het huis maar schoon is. En toch hou ik het vage gevoel, dat over 15 jaar zo'n enquête een zelfde reactie zal oproepen. Sydney - De Australische stad Sydney wordt geteisterd door een spinnenplaag. De ambulancedienst heeft gewaarschuwd voor twee soorten giftige spinnen, die in hun paartijd de miljoenenstad teisteren. De spinnen, de Redback en de Funnel Web, gedijen goed in de buitenwijken van Sydney, waar ze zich onder andere in schoenen en kleding in kasten kunnen schuilhouden. Twee zusjes van 6 en 11 jaar, en een tachtigjarige vrouw zijn al door 'n spin gebeten. De drie zijn in het ziekenhuis opgenomen. Een beet van de spinnen is zeer pijnlijk en kan dodelijk zijn. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,© 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,© 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per half jaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per halfjaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur S 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur S 08860-82345. Van onze verslaggever Harald Doornbos Sarajevo - Hun stad is al meer dan duizend dagen, om precies te zijn 1003, omsin geld door de Bosnische Ser viërs. De zeventien kinderen van de eerste klas van de Edhem Mulabdic lagere school in Sarajevo kunnen echter slechts tot honderd tellen. Ze zitten met dikke jassen in een vervallen schoollokaal in de wijk Bistrik. Handschoenen aan, mut sen op. Witte adem komt uit hun monden. Het plastic in de kozijnen kan de kou niet tegen houden waardoor het zelfs hier binnen vriest. Ei genlijk hebben de schoolkinde ren van Sarajevo vakantie. Ge durende de winterperiode is het simpelweg te koud om langer dan twintig minuten in de ban ken te zitten. De zeventien kin deren zijn vandaag alleen even naar school gekomen om hun huiswerk in ontvangst te nemen dat lerares Aida Sulejmanovic, driewekelijks aan haar leerlin gen uitdeelt. Duizendendrie dagen geleden vertrok de laatste trein uit Sara jevo. Die gebeurtenis beschou wen de Bosnische autoriteiten als het begin van de belegering van Sarajevo door Servische troepen. Tientallen buitenlandse gasten hebben in de stad herden kingen van deze trieste mijlpaal bijgewoond. Duizend dagen omsingeling zegt de kinderen van de lagere school niets. Ze zijn zes, zeven, soms acht jaar oud. Duizend? De meesten kunnen niet verder tel len dan honderd. Het enige wat zij weten, is dat de oorlog al lang, heel lang duurt. Dino (7) kan zich Sarajevo in vredestijd niet meer herinneren. „Ik weet alleen," vertelt hij, „dat het al heel lang koud is. Thuis hebben we vaak geen verwar ming. En ik zou willen dat we gewoon naar school kunnen gaan." Het ergste van de dui zend dagen omsingeling en oor log, vindt Dino de granaten. „We konden niet naar buiten en zaten steeds in een kelder. Die grana ten waren afschuwelijk." Avad is zes jaar oud, al hamert hij erop dat hij al zes en een half is. Hoe jong hij ook is, hij weet nog precies wat hij voor de oor log deed. „Ik herinner me nog dat we altijd naar mijn opa gingen in de buurt van Bihac," Op bijna elke straathoek, elk plein van Sarjajevo is gevochten. Ook de trams zijn niet ongeschonden uit de strijd gekomen, foto epa zegt Avad, „daar klommen we in bomen en .plukten appels, het was een fijne tijd." Dat alles is sinds de oorlog onmogelijk ge worden. Ook Avad klaagt over de kou en de granaten. „En we zijn al heel lang niet meer bij mijn opa op bezoek geweest. Mijn wens is dat ik hem weer snel zie." Jenita (8) was vijf toen de oorlog begon. Ze is er echter van over tuigd dat ze net geboren was toen de oorlog uitbrak. Zelfs wanneer de lerares- ingrijpt en tegen Jenita zegt dat ze vijf jaar was, blijft het meisje volhouden dat ze net geboren was. „Ik was een baby, want het is altijd oor log geweest," volhardt ze. Vol gens lerares Aida Sulejmanovic is Jenita in de war en haar besef van tijd kwijtgeraakt. Drie maanden geleden werd haar ze ven jaar oude broertje voor de ogen van Jenita en haar moeder in de buurt van het Holliday Inn hotel doodgeschoten door een Servische sluipschutter. Sinds het staakt het vuren van vorig jaar februari is het stukken rustiger in de stad, maar af en toe maken sluipschutters en gra naatinslagen toch nog hun slachtoffers. Jenita's broertje was een van de laatste die werd gedood. Na die gebeurtenis is Jenita niet meer hetzelfde. „Ik ben altijd treurig," zegt ze, „mijn moeder is ook de hele tijd triest." Jenita beweert dat ze niet meer weet wat er met haar broertje is gebeurd. „Ik ben alles vergeten, alles heeft heel lang geleden plaatsgevonden." Volgens Sulejmanovic zijn veel kinderen getraumatiseerd als ge volg van de oorlog. „Toen mijn leerlingen een half jaar gelden voor het eerst naar school moes ten, waren de meesten wild, agressief en luisterden nergens naar. De afgelopen drie maan den misten ze ieder vorm van autoriteit, want elke familie had het druk met overleven. Ik heb ze weer discipline aan moeten leren." Niet alleen de kinderen van Sa rajevo zijn in de war en kunnen de tijd van vrede nog maar moeilijk voor de geest halen; iedereen in Sarajevo gaat gebukt onder de gevolgen van de oorlog. Het Sarajevo-gevoel laat zich moeilijk vatten. Aan het begin van de oorlog overheerste het ongeloof. Toen vielen de doden en werd de stad bevangen door woede en angst. Vervolgens bracht de lakse houding van de Westerse regeringen de inwoners van Sarajevo teleurstelling op teleurstelling. En nu, ruim duizend' dagen en twaalfduizend doden later, wordt er niet meer geschoten, maar is de stad nog altijd omsin geld door de Serviërs. Sarajevo blijft afgesloten van de buiten wereld en het trage leven in de stad met water-, stroom- en voe dingsproblemen. creëert een si tuatie waarin berusting en uit zichtloosheid hoogtij vieren. „Het leven is hier zo grauw en treurig," zegt Fakica Busic, een chirurge, terwijl ze in de keuken zit van haar in het centrum van Sarajevo gelegen huis. „We zijn blij dat de granaten niet meer vallen, maar ik heb nog altijd het gevoel dat ik in een gevange nis leef. We kunnen de stad niet in of uit. En niemand weet hoe lang deze situatie nog blijft voortduren." Busic' dochter, Samra, lukte het een jaar gelden .om door een door de Bosniërs gegraven tun nel onder het vliegveld, Sarajevo te verlaten. Ze verbleef kort tijd in Kroatië en Duitsland. Maar ze kreeg heimwee en besloot terug te keren naar Sarajevo. „Ik kon mijn draai niet vinden in het Westen," zegt ze nu, „en ik miste mijn vriend vreselijk. Omdat hij een man is kan hij onmogelijk de stad verlaten. Ik besloot terug te keren naar Sarajevo. En on danks de ellende, de uitzicht loosheid en het gevaar heb ik nog geen spijt van die beslissing gehad." Samra Busic geeft wel toe dat ze moedeloos wordt van alle vre desbesprekingen en afgesloten bestanden in Bosnië. „Politiek interessert niemand nog," zegt ze, „het gaat hier om overleven Tegenwoordig hebben we 24 uur per dag een klein beetje stroom, maar water en gas blijft nog altijd problematisch." „Kolere, al duizend dagen!", roept soldaat Lelo Babovic uit. „Wie had dat kunnen denken. Iedereen ging ervan uit dat de oorlog na een paar weken wel weer zou overwaaien. En toen vierden we de eerste oud-en- nieuw in de oorlog, en we dach ten: dit is de eerste en de laatste. Inmiddels hebben we al drie keer oud-en-nieuw in de oorlog meegemaakt. Ik wil hier weg, want het valt nog moeilijk uit te houden. Alle dagen zijn hetzelf de, dag in dag uit zie je dezelfde gezichten om je heen. Ik leef al duizend dagen in eén gebied dat slechts vijftig vierkante kilome ter groot is. En ondertussen gaat het leven aan me voorbij. Wat voor een toekomst heb ik hier nog?" Sarajevo begint nu met het ver werken van zijn oorlogstrauma. 1 Want op bijna ieder pleintje, op iedere straathoek of markt, zijn bloedbaden aangericht. Familie leden, vrienden zijn omgekomen. Duizenden hebben hun benen of armen verloren, de stad zit vol met vluchtelingen die uit de ge deelten van Sarajevo zijn ge gooid die nu in handen zijn van de Serviërs. Niemand heeft nog geld. De lonen in de stad liggen op gemiddeld drie Duitse mar ken per maand. Veel is vernie tigd. Velen wonen in de kou. De mensen hier raken verbitterd. Hun toekomst ligt aan diggelen; het nabije verleden is gevuld met dood en ellende, en ieder dag dat de omsingeling langer duurt ver vaagt de herinnering aan de goe de tijden dat er vrede heerste en toen je nog naar je opa kon gaan en appels kon plukken. Het is zoals een jong meisje op de straten van Sarajevo vandaag zei: „Sarajevo ligt in het midden van Europa, maar het is heil donkere einde van de wereld." Door Mick Salet Den Haag - „Wat me opvalt aan discriminatie in ons land, is dat het vaak zo subtiel gebeurt. Er wordt niet gauw gezegd: 'we willen jou niet, want jij bent een buitenlan der'. Dat maakt het in de praktijk vaak ook zo moeilijk om te bewijzen dat iemand gediscrimineerd wordt." Prof. mr. Jenny Goldschmidt is voorzitter van de Commissie Ge lijke Behandeling. Die nieuwe commissie is er om discriminatie in ons land te bestrijden. Ver dien je minder dan je collega omdat je vrouw bent? Ben je ontslagen omdat je homo bent? Met één briefje kun je de com missie voor je aan het werk zet ten. De commissie is er namelijk om te zorgen dat niemand de nieuwe wet gelijke behandeling aan de laars lapt. Dat betekent dat niemand gediscrimineerd mag worden op grond van ge slacht, ras, nationaliteit, seksu ele gerichtheid, godsdienst, le vensovertuiging, politieke ge zindheid of burgerlijke staat. Al kent de wet wel uitzonderin gen. Zo hoeft een vrouw er bij voorbeeld niet op te rekenen dat ze met een beroep op de anti discriminatiewet een plaats in de nationale elf van Guud Hiddink kan claimen. Voorzitter Goldschmidt is al een paar maanden bezig, maar de commissie gaat op 1 februari echt van start. Verwacht u meteen een stort vloed van klachten „Er druppelen nu al enkele ver zoeken per dag binnen, maar ik denk niet dat het echt een stort vloed wordt. In de Tweede Ka mer is geroepen dat we mis schien wel tweeduizend klachten per jaar zouden krijgen. Dat lijkt me aan de hoge kant. Ik heb het steeds op een paar honderd ge houden. Maar als ik nu naar de stijging in de belangstelling kijk, dan is die verwachting misschien iets te optimistisch geweest." Bent u niet bang dat het vooral beroepsklagers zijn die de weg naar uw commissie weten te vin den „Ik denk dat er op dit terrein niet zo veel beroepsklagers rond lopen. Het is natuurlijk wel zo dat je in zo'n eerste fase altijd klachten kunt verwachten van mensen die het overal al gepro beerd hebben en zich nu afvra gen of de kommissie hun geval niet oplossen kan. Maar ik denk dat dit na de eerste maanden wel weer weg ebt." Wat mogen mensen van uw com missie verwachtenEen voor beeld. Een directeur zoekt een secretaresse. Een man met uit stekende papieren solliciteert, maar wordt afgewezen. De direc teur heeft liever een vrouw. Kunt u iets voor die afgewezen sollici tant doen? „Het is heel moeilijk om het in z'n algemeenheid te zeggep, maar als een sollicitant echt niet wordt aangenomen omdat er wordt gezegd: 'voor die functie hebben we liever een vrouw', dan zou dat in strijd met de algemene wet gelijke behande ling kunnen zijn. Op zich mag zo'n weigering niet. Het pro bleem is alleen dat je dan altijd de vraag krijgt of die afgewezen persoon wel de meest geschikte sollicitant is geweest. Wat we niet gaan doen, dat is de geschiktheid van mensen beoor delen. Wat we wel kunnen na gaan, is of de argumenten voor de afwijzing ergens op gebaseerd zijn. Kijk, als ze zeggen dat hij niet de juiste diploma's had, ter wijl hij wél de juiste diploma's had, en er wordt gezegd dat hij niet de juiste werkervaring had, terwijl de sollicitant die de baan gekregen heeft óók niet de juiste werkervaring had, dan kun je op een gegeven moment zeggen: we kunnen toch niet uitsluiten dat het meegespeeld heeft dat jullie liever iemand van het andere geslacht wilden. Als het om een sollicitatie gaat, zullen we proberen er een spoed zaak van te maken, en het be trokken bedrijf vragen of men bereid is de sollicitatieprocedure even aan te houden tot wij de zaak onderzocht hebben. Dan hopen we dat de uitkomst van ons onderzoek, ons oordeel, mee zal spelen bij de besluitvor ming." Stel dat uit uw onderzoek blijkt dat er inderdaad sprake is van ongelijke behandeling, welke machtsmiddelen heeft u dan om dat recht te breien? „We hebben eigenlijk geen heel harde machtsmiddelen. Het eni ge machtsmiddel dat we hebben, is dat we naar de rechter kunnen stappen. Maar dat is niet iets dat we zo gauw zullen doen, want de commissie is juist ingesteld om de gang naar de rechter een beetje te beperken. Bovendien vraag ik me af wat een rechter dan af kan dwingen. Je kunt een werkgever bijna nooit dwingen om een ongewenste werknemer aan te nemen. Hooguit kan een rechter schadevergoeding opleg gen, maar dat kan in zo'n geval nooit veel zijn. Nee, we zullen het vooral moe ten hebben van onze overtui gingskracht. Ik heb er ook wel enige hoop op dat het werkt. Anders zat ik hier niet. Die afge wezen sollicitant zal niet altijd alsnog aangenomen worden, ze ker niet als een ander de baan al heeft gekregen, maar een bedrijf dat door de commissie op de vingers is getikt, zal de volgende keer wel beter nadenken. Dat is misschien een beetje zuur voor de afgewezen sollicitant, maar uiteindelijk heeft het toch wel een positief effect." Wat doet u als bedrijven hun leven niet beteren? Nog 's goede raad geven? Aan de schandpaal nagelen? „We kunnen een oordeel publi ceren, maar ik denk dat het spaarzaam gebeurt, omdat het niet zo zinvol is zwartepieten uit te gaan delen als je 'niet zeker weet of dat effect heeft. Het risico dat het averechts werkt is toch vrij groot. Alleen als we het gevoel hebben: nu loopt het de spuigaten uit, we hebben dit be drijf al vier keer op de vingers getikt, we hebben ze al aanbeve lingen gegeven, maar ze vertik ken om er iets aan te doen, dan zouden we het naar buiten kun nen brengen. Maar ik vind het ook op de weg van de vakbonden liggen om actie te ondernemen tegen bedrijven, die stelselmatig op het matje geroepen moeten worden. Ik heb echter het idee dat bedrij ven wel gevoelig zijn voor het verwijt van discriminatie en zich eigenlijk wel behoorlijk willen gedragen. Of je de echte die hards kunt bereiken, blijft na tuurlijk de vraag. Hun denkpa troon zul je niet veranderen." Een ander voorbeeld. Een werk nemer vindt dat hij voor hetzelf de werk minder betaald krijgt dan een collega. Wat kunt u voor die werknemer doen? „Dat komt vrij veel voor. We kregen een telefoontje van ie mand die zei: 'de zoon van mijn baas werkt ook in het bedrijf, maar hij krijgt veel meer betaald dan ik'. En we kregen ook klach ten van mensen die zeiden: 'mijn collega en ik zijn gelijk begon nen, maar hij zit nu een salaris schaal hoger'. Met die klachten kunnen we alleen iets doen als er sprake is van van discriminatie op een van de acht gronden die in de wet staan: ras, geslacht, nationaliteit, seksuele gericht heid, burgerlijke staat, gods dienst, politieke gezindheid en levensovertuiging. Als er een sterk vermoeden be staat dat iemand op een van die gronden minder betaald krijgt, sturen we el een loontechnisch specialist op af. Als er inderdaad sprake is van ongelijke behande ling, dan zeggen we dat. Dat is op grond van de oude wet gelijke behandeling mannen en vrouwen ook al gebeurd. Er was zelfs eens een vrouw die een auto kocht van het achterstallige loon dat ze kreeg na een uitspraak over ongelijke behandeling." Maar u kunt een bedrijf toch niet dwingen? „Nee, maar mensen kunnen met het oordeel van de commissie wel naar de rechter gaan en een vordering instellen. Dan hebben ze iets in handen. Zelf kunnen ze het meestal moeilijk uitzoeken. En de rechter doet dat ook niet. De commissie wel. Dat is het belang van de commissie. We stellen een onafhankelijk onder zoek in. Wat is de functiewaar dering? Wat wordt er betaald? De werkgever moet al die infor matie geven. En uiteindelijk komt de commissie dan tot een onafhankelijk oordeel. We zijn geen belangenbehartigers. Het is niet zo dat de klager altijd gelijk krijgt." Het lijkt allemaal erg simpel. Gewoon een briefje schrijven. „Ja, een brief is genoeg: 'ik word ongelijk behandeld' of 'ik ken Goldschmidt: "We moeten het hebben van onze overtuigings kracht'. foto iemand die ongelijk behandeld wordt.' Met naam en adres en uitleg van de zaak. Dan gaat de commissie uitzoeken of er wer kelijk sprake is van ongelijke behandeling. De drempel is echt heel laag. Het kan wel handig zijn om eerst even te telefoneren en te vragen wat er in de brief moet staan en öf de commissie, wel iets kan doen. Daar bestaat nog onduidelijkheid over. We kunnen bijvoorbeeld niets met klachten over belediging en dis criminatie op grond van leeftijd of handicap. Dat valt niet bin nen de algemene wet gelijke be handeling." Heeft u zich zelf wel eens zo ongelijk behandeld gevoeld, dat u denkt: 'dat zou een klacht voor de commissie zijn geweest'? „Als vrouw? Nee. Het zit 'm dan toch meer in de bejegening, het gevoel dat mannen je anders behandelen omdat je een vrouw bent. Wat dat betreft vind ik hét ook opvallend dat er nogal eens opmerkingen over de commissie gelijke behandeling worden ge maakt, omdat het hele presi dium, door toeval, uit vrouwen bestaat. Over het feit dat het presidium van de Sociaal Econo misch Raad geheel uit mannen bestaat, hoor je niemand. Daar aan doet niets af dat het in het algemeen gewenst kan zijn om naar evenwicht te streven. Ik heb zelf wèl eens meegemaakt dat ik op grond van godsdienst de voorkeur kreeg. Bij het huren, van een kamer. De verhuurder vertelde me achteraf dat ik die kamer had gekregen, omdat ik niet katholiek was. Hij wilde geen katholieke huurders. Dat zou nu overigens geen grond zijn voor een klacht wegens ongelijke behandeling, want iedereen dié in' zijn eigen huis kamer ver huurt, mag een bepaalde voor-1 keur hebben." U kunt veel ongelijkheid bestrij den, maar tegen de geniepigtse discriminatie staat u toch mach teloos? „Ja, tegen het beledigen, tegen het pesten, kunnen we niets doen. Dat is heel moeilijk aan te pakken. Je moet van zo'n wet tegen discriminatie ook niet alles verwachten. Je kunt er bepaalde dingen mee aan de kaak stellen, maar het is geen tovermiddel." I Het adres van de commissie gelij ke behandeling: postbus 16001, 3500 DA Utrecht. Van onze Haagse redactie j Den Haag - Vice-pren premier Kok en ministl het sociaal zekerheidssj Van Mierlo sluit een injT Melkert (Sociale Zaken, zei twee weken geleden in Magazine dat een ministl de sociale zekerheid nietl is. Kok viel daags daard partijgenoot bij in zijn wa se persconferentie na aflor de ministerraad. Van Mierlo merkte gisterl de AVRO-radio hierover beide PvdA'ers te lichtd omspringen met het red koord. Immers, in die ol komst tussen de coalitiepl PvdA, WD en D66 staat T in 1996 bekeken wordt sociaal zekerheidsstelsel zigd moet worden. Van „Al dit soort opmerking Kok en Melkert zijn dus 1 betreft voortijdig." De vice-premier weigej vraag te beantwoorden Den Haag (anp) - De Ra^ de Verkeersveiligheid zich ernstig zorgen om del having van de verkeen door de politie en betref opheffen van de verkeersff Dat blijkt uit het rapport I 'top-tien' van aanbevl voor 1995. Het aantal belf gen van 2,5 miljoen pa steekt volgens de raad s<J tegen de naar schatting jard overtredingen die pl worden gemaakt. Uit cijfers blijkt dat in 19 alle bekeuringen 40 proc^ uitgeschreven voor parkej tredingen, 20 procent voq heidsovertredingen, 6 voor door rood licht rijdeJ procent voor andere overt gen. De pakkans voor overtredingen dan parkel draagt eens in de zeve| rekende de raad uit. 50 jaar Vrijt IEDER VOLK heeft rech begrijpen dat de Poolse zherdenkingen aandach hoofdstuk van de Poolsi recht de geschiedenis v Het Herrenvolk minacht was. Joden, zigeuners e geschiedschrijving van Hitler-Duitsland zag de ten. De intelligentsia v\ Auschwitz en elders. Nu het vijftig jaar gele het juiste moment on rassenwaan te herdenk het enige. Integendee joden, zigeuners, homo Zigeuners waren in At danks waren, werden Joden voelden zich ge op de offers die het woorden tekenen de P den. Het accent dat de Poo nationale aspect van Auschwitz voor de met een oproep tegen natie gelijkheid. Het is eet medemenselijkheid en voor verzet tegen etnis moord. Nu, bij de herdenkinge rest van het jaar wor Maar dat het 'nie wie richtlijn moet zijn voo Walasa helaas niet beg

de Stem | 1995 | | pagina 2