André Agassi wint droomfinale 4 Van binnen gapen nog open wonden' Couples wint weer ISIE JSVRAGEN ;N STANDEN Sampras betaalt tol voor overwinningen op Larsson en Courier Mary Pierce maakt droom vader waar KARAKTERISTIEKEN^ DE STEM SPORT B3 KARAKTERISTIEKEN TOPSCORERS PROGRAMMA ["NIEUWS KORT Boksen Broers Ruelas niet te stoppen Opnieuw winst voor Joval SPORTNIEUWS KORT 5 30 JANUARI 1995 B2 Stewart (Willem II), Van der Laan parta), De Gier (Go Ahead Eagles), Helder /itesse) 7. OLENDAM - NEC 5-1 (2-1). 14. Binken 1-^ 6, Van Wanrooy 1-1, 42. Ooyer 2-1, 51' onald Bond 3-1, 54. Smeets 4-1, 83. Wasi- ian 5-1. Scheidsrechter: De Graaf. Toe- chouwers: 2900. 'OLENDAM: Zoetebier; Ooyer, Binken, Mo- maar en Wilson; Hoogland, Steur (72. Ste- anovic) en Den Ouden; Smeets, Wasiman n Ronald Bond. IEC: Brookhuis; Stock (57. Viedma), Lok, .albers en Verhoeven; Van Wanrooy, Van ijkeren. Van Diemen en Pothuizen; Kooistra n Janssen. KC - nORDRECHT'90 4-1 (0-0). 71. Brands -0, 75. Brands 2-0, 78. Petrovic 3-0 (straf- chop), 81. Atmodikoro 3-1 (strafschop), 83. /luller 4-1. Scheidsrechter: Temmink. Toe- chouwers: 1800. Gele kaart: Petrovic (RKC), ran de Merwe, Atmodikoro, Van Wattum] Vouden (Dordrecht'90). :KC: Vonk; Hutten, Werdekker, Ten Hag en 'an Haaren; Petrovic, Brands, Schreuder n Muller; Van Aerde (69. Streppel) en Van Vum (46. Van Rijswijk). )ORDRECHT'90: Gall; Atmodikoro, Van Tig- jelen, Langerak en Liefden; Robbemond, 'an Wattum (69. Lems) en Van de Merwe; [oswal (42. Schaap), Hoop en Wouden. :C UTRECHT - WILLEM II 0-0. Scheidsrech- er: Van Dijk. Toeschouwers: 4500. Gele .aait Van Kessel (FC Utrecht), Meijs (Wil- em II). :C UTRECHT: van Ede; Vierklau, Nascimen- 0, Van der Net en Van Kessel; Mykland, Gorter, De Jong en Plugboer; Booy (46. Smolarek) en Peter Hofstede. rillem II: Jansen; Meijs, Smits, Arno Hof- ;ede en Bogers; Van Gastel, Feskens en .atupeirissa; Stewart, Sylla en Laros. MAANDAG 30 JANUARI 1995 Helm.Sport 2 0 0 2 0 1-3 Den Bosch 2 0 0 2 0 2- 8 Eindhoven 3 0 0 3 0 4- 12 FC Zwolle 3 0 0* 3 0 1- 10 Periodekampioen: VVV, Excelsior. AZ - HELMOND SPORT 1-0 (0-0). 75. Donle- ben 1-0. Scheidsrechter: Van Huiten. Toe schouwers: 2895. Gele kaart: Santegoeds (Helmond Sport). EMMEN - EINDHOVEN 3-1 (1-0). 12. Brou wer 1-0, 29. Vrijssen 1-1, 52. Woortman 2-1, 76. Drent 3-1. Scheidsrechter: Westerink. Toeschouwers: 1666. Gele kaart: Larossi (Emmen). TELSTAR - VEENDAM 0-0. Scheidsrechter: Boot. Toeschouwers: 2028. Rode kaart 80. Dantuma (Veendam, onderuit halen Tevre den). Gele kaart: Oostrom (Telstar). DE GRAAFSCHAP - FC DEN HAAG 2-2 (0-2). 3. Van der Laan 0-1,43. Van der Laan 0-2,49. Van de Brink 1-2,58. Breetveld 2-2. Scheids rechter: Van Vliet Toeschouwers: 3160. Ge le kaart Matthaei (Graafschap), Vriesde, Gentile (Den Haag). 1. Velten (Heracles) 18, 2. Huysen (Haarlem) 16, 3. Sibon (VW) 14, 4. Van der Weert (Fortuna), Van der Laan (Den Haag) 12, 6. Taihuttu (Helmond Sport), Mutsaers (AZ) 8. Van Schijndel (Graafschap), Hoogendorp (Den Haag) 10, 10. Dijkhuizen (Excelsior), Oosting (Veen- dam), Vincent (Helmond Sport), Van der Vegt (Zwolle), Van de Brink (Graafschap) 9. ZATERDAG: FC Den Bosch-TOP, Eindhoven- VW, Excelsior-FC Zwolle, Haarlem-Emmen, Helmond Sport-Fortuna S., Heracles-De Graafschap, RBC-AZ, Veendam-Cambuur. ZONDAG: FC Den Haag-Telstar. Duitse Lotto: 17-33-37-39-45-49. Reservege tal: 26. Supergetal: 9 Spiel 77:3726723 Super 6:668345 Bovo - Brevok 1-3 AMVJ - Sudosa 3-0 A.Capelle - Zwolle 3-0 WC - Radius 3-1 ZVH - Bovo utg Brevok - AMVJ 3-0 Sudosa - A.Capelle 0-3 Radius - Dynamo 0-3 Zwolle - VVC 3-0 Brevok 16 14 0 2 28 44- 15 Dynamo 15 13 0 2 26 41- 15 ACapelle 15 12 0 3 24 38- 13 Zwolle 16 10 0 6 20 33- 22 ZVH 13 9 0 4 18 31- 15 AMVJ 15 7 0 8 14 27- 22 Bovo 15 4 0 11 8 18- 37 WC 16 4 0 12 8 16- 39 Radius 15 2 0 13 4 14- 40 Sudosa 16 1 0 15 2 8- 47 EREDIVISIE VROUWEN Brevok Animo 2-3 Olympus - Lycurgus 3-0 AMVJ - VVC 3-0 Pollux - Martinus 3-1 Sudosa - Ommen 1-3 Animo Olympus 3-2 Lycurgus - AMVJ 0-3 VVC - Pollux 3-0 Ommen - Brevok 3-0 Martinus - Sudosa 3-0 AMVJ 16 16 0 0 32 48- 5 VVC 14 11 0 3 22 34- 11 Olympus 15 11 0 4 22 36- 20 Animo 15 9 0 6 18 31- 28 Martinus 14 7 0 7 14 28- 23 Pollux 15 7 0 8 14 25- 28 Ommen 15 7 0 8 14 26- 31 Sudosa 15 4 0 11 8 18- 39 Brevok 15 2 0 13 4 12- 40 Lycurgus 15 1 0 14 2 5- 40 advies te stoppen der Meer heeft van de keurings- >unt achter zijn voetbalcarrière te Utrecht, die 202 competitieweds- kampt al geruime tijd met een het gewricht is niet definitief m het einde van volgende week de an zijn loopbaan. DE THAISE bokser Chana Por Pao-in behield zijn wereldtitel (WBA-versie) in het vliegge- wicht. In Bangkok versloeg hij de Zuidkoreaan Kim Jin-ho op Dunten. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Het gaat niet goed met tennisster Monica Seles. Volgens haar 24-jarige broer Zoltan is de anderhalve cen timeter diepe steekwond tussen de schouderbladen, die een fanaat haar bijna twee jaar geleden op de Hamburgse tennisbaan toe bracht, genezen. „Maar in haar binnenste gapen nog grote, open wonden," aldus Zoltan. De 21-jarige Monica werkt weliswaar aan haar lichamelij ke conditie, maar stopt zich tegelijk vol met pizza's, pom- mes frites, zoetigheden en Hamburgers. Volgens mensen uit haar omgeving, is ze min- Monica Seles: dik, lusteloos en voor niemand te spreken stens vijftien kilo aangekomen en draagt ze - de sporadische keer dat ze in het openbaar verschijnt - wijdvallende jur ken, in plaats van de strak zittende T-shirts en jeans zoals vroeger. Het Duitse blad 'Welt am Son- ntag' schetst een somber beeld van de nog altijd diep aange slagen tennisster, die in haar luxueuze woonomgeing in Flo rida ook wel 'Greta Garbo' wordt genoemd, omdat ze zich voor iedereen en alles verbergt. Een van haar vroegere bege leidsters, Sandra Cacic, zegt dat ze het kan begrijpen dat Monica de publiciteit ontloopt. „Maar dat ze zelfs haar beste vrienden niet wil zien of horen, vind ik vreemd." Brieven van bezorgde vrienden worden niet beantwoord, net zo min als op het antwoordappa raat ingesproken telefoontjes. De Amerikaanse Tennisfedera- tie en de organisatoren van Wimbledon krijgen geen enkel levensteken, hetgeen vooral de Britten ergert. Tot nu toe heeft alleen de World Tennis Associ ation (WTA) een keurige brief gekregen; vorige week. „Maar het woordje tennis kwam in die brief niet voor," aldus WTA- medewerkster Anne Person Worcester. De manager van Se les wil over een mogelijke te rugkeer in het proftennis niet speculeren. „Dat is een beslis sing die Monica zelf moet he men en zij zal dat bijtijds aan kondigen." De familie Seles is enige tijd geleden van Sarasota verhuisd naar het door privé-politie be waakte luxe woonoord 'Laurel Oak', aan de Golf van Mexico, zo'n tien kilometer van het strand. Daar heeft de familie voor een miljoen dollar een huis gekocht. In het van veel sport-accommodaties voorziene woon-complex werkt Monica Seles onder leiding en met haar broer als sparringpartner aan haar conditie: lopen, gewicht heffen en tennis: meer een fit ness-, dan een intensief trai-' ningsprogramma. Zelf zegt ze vooral lol te heb ben in tv kijken, vissen, varen en in lange strandwandelingen. Maar of dat de juiste therapie is om over haar diep zittende trauma heen te komen, wordt in psychologische vakkringen betwijfeld. In haar korte carrière verdien de Monica Seles bijna acht mil joen dollar aan prijzengeld, plus een onbekend kapitaal aan reclame- en sponsorgelden. Niettemin heeft ze haar Jaguar intussen verkocht; ingeruild voor een bescheidener Subaru. Kort voor Kerstmis verscheen Monica Seles onverwacht in het openbaar. Volgens haar broer Zoltan was het een hele zelf- overwining voor zijn zus om naar Chicago te reizen, waar ze een beker overhandigde aan een dertienjarig blind meisje, dat ondanks haar handicap ac tief aan wedstrijdsport doet, onder meer gymnastiek, schaatsen en tennis. Monica Seles schijnt diep ge schokt te zijn geweest over de voorwaardelijke gevangenis straf die haar aanvaller heeft gekregen. „Hoe bestaat het dat die moordenaar die op me in stak, niet in de gevangenis hoeft, en van de rechter met een voorwaardelijke straf naar huis mag?," vraagt ze zich nog regelmatig af, aldus Zoltan Se les. Melbourne - Tennis stom, vervelend, versleten, aan een noodzakelijke renaissance toe? Vergeet het maar. Het eerste Grand Slam-toernooi van 1995 zal de geschiede nis ingaan als de 'Emotional Open', het toernooi waarin de verliezer van de finale de grootste winnaar van allen was. En het toernooi waarin de toekomst van het tennis voor minstens een paar jaar veilig gesteld werd. 'The Crying Game' mompelden een paar cynici onder de aanwe zigen toen gisteren opnieuw de tranen sisten op het gloeiend hete rebound synpave ace van Flinders Park. Dat nadat André Agassi, de nummer twee van de wereld, in de Australische droomfinale Pete Sampras, nummer één, in vier sets versla gen had: 4-6, 6-1, 7-6 (8-6), 6-4. Een finale, die niet het niveau bereikte van de legendarische klassiekers, die Pete Sampras vorige week opvoerde. Eerst kwam hij tegen Magnus Larsson terug nadat zijn coach Tim Gul- likson ingestort was en hij de eerste twee sets verloren had. Vervolgens ontsnapte hij ook aan Jim Courier na een achter stand van 2-0, nadat hij in de vijfde set met kapotte voeten en een gemoed wat helemaal vol schoot zichzelf en zijn vriend overwonnen had. Om tenslotte in de halve finales zijn beste tennis te spelen en loopwonder Michael Chang onder de duim te houden. Lichtvoetig André Agassi zweefde intussen lichtvoetig naar de eindstrijd. Stond geen set af tegen achter eenvolgens Grant Stafford, Jero me Golmard, Greg Rusedski, Pat Rafter en Yevgeni Kafelnikov om tenslotte op 3-0 in de derde set van de halve finales tegen Aaron Krickstein vrije doorgang naar de finale te krijgen. Een topfitte Agassi en een gees telijk en lichamelijk gedeukte Sampras, dat was geen garantie voor een grootse finale. Ook al weet je het met Sampras natuur lijk nooit. Zo de finale een hoog tepunt had, was het de tie-break van de derde set. Op het moment dat Sampras twee setpoints had, slaagde Agassi erin om met de beste slagen uit de kast te ko men, maakte drie punten op rij en pikte even later de tie-break en de derde set in, 2-1 in plaats van 1-2. „Dat was hét moment van de wedstrijd," aldus Sampras, „had ik die tie-break gewonnen, dan had ik misschien nog wat kun nen doen. Tegen André kunnen je alleen maar winnen als je voor je slagen gaat, als je risico neemt, anders slaat hij alles te rug." Voor de laatste maal van het toernooi stokte zijn stem, welden de tranen, en perste hij er nog wat zinnen uit. „Ik had dit toernooi graag opgedragen aan Tim, maar André was van daag gewoon beter." Agassi, wiens verzameling bijna men de afgelopen veertien dagen met de dag met nieuwe en exoti sche exemplaren werd uitge breid, begon gisteren al voor zichtig aan Roland Garros te denken. Terwijl Brad Gilbert, de coach van 'de Zwarte Prins', de |Super Kid uit Las Vegas', de 'Kleine Zen Master', en wat dies meer zij, op de tribune twee vingers opstak. Een voor Flus hing Meadows, dat zijn toen nieuwbakken pupil in september won, en eentje voor de Australi an Open. Daarna stak Gilbert er nrie omhoog: 'nog drie dit jaar, Roland Garros, Wimbledon en flushing Meadows, en dan heb ben we een Grand Slam'. »Hij is geloof ik gek geworden," aldus Agassi, „daar moet ik het straks eens even over hebben ®ct hem. Maar Roland Garros, daar gaan we aan werken. Het is vreemd gegaan in mijn carrière. Garros had ik als eerste Grand Slam moeten winnen, toen ik er twee keer de finale verloor. Nu heb ik de drie andere allemaal een keer gewonnen, maar Parijs n°g steeds niet. Dat is mijn vol gende doel, en daarna zien we weer verder. Ik leef van dag tot dag en van toernooi naar toer nooi." Vervolgens verklaarde hij in het openbaar zijn vriendschap ('Ik hou zelfs van hem') voor Gil Reyes, de immer in het zwart geklede body-builder waar een rinoceros twee keer inpast. „Zonder zijn krachttraining zou ik nooit gekomen zijn waar ik nu ben," aldus de kersverse win naar van het eerste Grand Slam- toernooi van het seizoen. Waarna hij tenslotte zo beleefd mogelijk uit trachtte te leggen dat de 'Australian Open' in zijn visie de minst belangrijke van het kwartet was. „Wimbledon en de US Open zijn volgens mij de allerbelangrijkste. Daarna komt Parijs, en dan Melbourne. Maar het wordt wel steeds belangrij ker hier," aldus de man, die Australië tot janauri 1995 altijd links liet liggen. „Vroeger was de helft van de top-20 hier niet aanwezig, en nu waren er maar een paar spelers van de beste twintig niet. Zo hoort het, en wat mij betreft kom ik hier de rest van de eeuw gewoon te rug..." UITSLAGEN Melbourne. Australian Open. Mannen enkelspel, finale: Agassi (VSt/2) - Sampras (VSt/1) 4-6 6-1 .7-6 6-4. Vrouwen, enkelspel, finale: Pierce (Fra/4) - Sanchez Vicario (Spa/1) 6-3 6-2. Mannen dubbelspel, finale: Eene- berg/Palmer (VSt/13) - Knowles/ Nestor (Bah/Can) 6-3 3-6 6-3 6-2. Gemengd dubbelspel, halve finales: Eick Leach/Zvereva (VSt/WRu) - Woodbridge/Sukova (Aus/Tsj/4) 4-6 6-2 7-5, Suk/Gigi Fernandez (Tsj/ VSt/5) - Connell/Davenport (Can/ VSt/1) 6-1 7-5. Finale: Eick Leach/Zvereva (VSt/ WRu) - Suk/Gigi Fernandez (Tsj/ VSt/5) 7-6 6-7 6-4. Heiibronn (Dui). Mannen, 225.000 gulden. Dubbelspel, kwartfinales: Winnink/ Sinner (Ned/Dui) - Antomtsch/ Eiglewski (Oos/Dui/1) 6-3 6-3. Hal ve finale: Winnink/Sinner - Pearce/ Kruger (VSt/ZAf/4) 6-2 6-2. Finale: Ivanisevic/Hirszon (Kro) - Winnink/ Sinner 6-4 6-4. Las Vegas - Gabriel en Rafael Ruelas zijn broers, boksers én wereldkampioenen. De Ame rikanen klommen zaterdag in de ring in Las Vegas, voor titelgevechten namens de In ternational Boxing Federa tion (IBF). Ze beslisten hun gevecht op identieke wijze, door een oogblessure bij hun tegenstander. Gabriel Ruelas is 24 jaar en zwaarvedergewicht, broertje Rafael een jaar jonger en een paar kilootjes zwaarder. Ze wer den geboren in Mexico, verkas ten later naar Zuid-Californië. In Las Vegas, de gokstad in de woestijn van Nevada, verdedig den ze hun IBF-wereldtitel. Ga briel voor de eerste keer, lichtge wicht Rafael voor de tweede. De uitdagers waren liever thuis gebleven. Gabriel was na twee ronden klaar met landgenoot Fred Liberatore, Rafael had acht ronden werk met de Brit Billy Schwer. Beide boksers moesten na afloop naar het ziekenhuis om hun hoofdwonden te laten verzorgen. De Ruelas Brothers zijn voor niemand bang, Gabriel verloor in 41 partijen tweemaal, Rafael in 44 partijen pas een maal. André Agassi kijkt naar zijn coach Brad Gilbert nadat hij in Melbourne de finale heeft gewonnen. Van onze verslaggever Léon Krijnen Melbourne - De vraag is wat Jim Pierce zaterdag in Flori da voor de televisie deed, toen zijn oogappel Mary in Melbourne haar eerste Grand Slam-toernooi won. Huilen, vloeken, lachen, juichen, een baksteen door de televisie gooien? Mary Pierce wist het niet. Zei ze, nadat ze Arantxa Sanchez Vica rio in de finale van de Australian Open in één uur en vijfentwintig minuten met 6-3 en 6-2 versla gen had. „Hij zal heus wel geke ken hebben," dacht ze, nadat ze aangekondigd had dat het enige antwoord zou blijven op alle vragen betreffende haar vader, door de WTA van de tennisba nen verbannen. „En ik denk dat hij ook wel blij zal zijn. Ik spreek hem tegenwoordig nog wel eens door de telefoon. Ik geloof dat we erin geslaagd zijn om een normale vader-dochter- relatie op te bouwen, die niets meer met tennis te maken heeft, en daar wou ik het, wat dat onderwerp betreft, maar bij la ten." Feit is dat Jim Pierce, ex-mari nier, ex-bajesklant, zijn gelijk heeft gekregen. Vanaf het mo ment dat hij, toen zijn dochter tien jaar oud was, het eerste racket onder de kerstboom ge legd had, kende Pierce maar één doel: een kampioen maken van Mary. Nou lopen er op wel meer tennisbanen op de wereld vaders rond met dezelfde intentie, maar die beschikken meestal niet over een dochter met hetzelfde door God geschonken talent als Mary. Missie Tien jaar geleden begon Pierce aan zijn missie, zonder enige tegenspraak te dulden, van niets en niemand, niet van zijn Franse echtgenote, van wie hij inmid dels gescheiden is, niet van zijn dochter, niet van scheidsrech ters, officials en toeschouwers. Pierce had altijd gelijk en sloeg op het 'court central' van Roland Garros tijdens een wedstrijd van Mary een toeschouwer op zijn gezicht, die iets zei wat hem niet zinde. Jim werd van de tennisbanen verbannen, raakte zijn vrouw kwijt en uiteindelijk ook zijn dochter. Die anderhalf jaar gele- Mary Pierce viert haar overwinning op Arantxa Sanchez-Vica rio. den tijdens Flushing Meadows een paar body-guards in moest huren, omdat haar wraakzuchti ge pa had aangekondigd haar wedstrijden te zullen komen versjteren. Revanche Eenmaal bevrijd van haar vader, de laatste maanden onder bege leiding van een andere driller, Nick Bolletieri, begon Mary steeds beter te tennissen. Op de eerste zondag van juni 1994 ver loor ze de finale van Roland Garros van Arantxa Sanchez-Vi- cario. Zaterdagmiddag in Mel bourne kwam de revanche voor de 20-jarige Pierce, die de kleine Spaanse op alle fronten de baas bleef en in de tweede set zo oppermachtig was dat ze vijftien van de laatste zestien punten van de wedstrijd maakte. Voor Sanchez was het verlies een dubbel bittere pil, want als ze gewonnen had, was ze voor het FOTO ANP eerst in haar carrière dé nummer één van de wereld geworden om dat de geblesseerde Graf, nu nog aanvoerdster, haar titel in Mel bourne niet kon verdedigen. Het goede nieuws voor de Spaanse clan kwam snel na de finale: Graf is nog steeds geblesseerd, en zal volgende week ook niet in Tokyo kunnen spelen. Omdat ze ook dat toernooi vorig jaar won, raakt ze volgende week zondag zoveel punten kwijt dat Sanchez automatisch toch nummer één wordt. Mary Pierce is de nieuwe nummer drie, achter Graf. „Ik had het liever zelf afgedwon gen," aldus Sanchez, die na af loop alleen haar familie bedank te, maar haar coach vergat, „maar aan de andere kant heb ik er de afgelopen jaren hard ge noeg voor gewerkt. Het is altijd mijn doel geweest om nummer één te worden, en dat is volgende week gelukt. Dat is het belang rijkste, al had ik vandaag na tuurlijk liever gewonnen." Manilla (anp) - Golfer Fred Couples is in vorm. Vorige week won hij in Dubai de Desert Classic, zondag schreef de Amerikaan in Ma nilla de Johnnie Walker Clas sic op zijn naam. Op de baan van de Orchard Country Club had hij 277 slagen nodig. Nick Price uit Zimbabwe, nummer één van de wereld, ein digde met 279 slagen als tweede, de Australiër Allenby als derde met 280 slagen. Couples nam pas in de eindfase afstand van de Australiër Allen by met wie hij vier holes voor het einde pog gelijk stond. Voor Couples, de afgelopen drie maanden totaal uit vorm, kan het seizoen niet meer stuk: „Ik raakte de ballen niet echt lekker, maar mijn goede puts en chips hebben me gered. Daardoor heb ik gewonnen. Dit is een goede seizoenstart. Ik ben supergemo- tiveerd." Ondanks zijn goede vorm komt de Amerikaan tot aan de Britse Open in juli niet in actie tijdens de Europese Tour. Ook in Mbabane (Swaziland) ging de winst naar een Ameri kaan. Brad Ott won daar de Royal Swazi Sun Classic. Hij had 266 slagen nodig voor de 72 holes. De Zuidafrikanen Kaplan en Davison eindigden met twee slagen meer op de gedeelde tweede plaats. Manilla. Johnnie Walker Classic. Eindstand: 1. Couples (VSt) 277 sla gen, 2. Price (Zim) 279, 3. Allenby (Aus) 280, 4. Norman (Aus), Coltart (Sch), Campbell (NZe) 281, 7. Mont- gomerie (Sch) 283, 8. Senior (Aus) 284, 9. Frost (ZAf), Clarke (NIe) 285. Mbabane (Swa). Royal Swazi Sun Eindstand: 1. Ott (VSt) 266 slagen, 2. Kaplan (ZAf), Davison (ZAf) 268, 4. Roestoff (ZAf) 270, 5. Freeman (VSt), Christie (VSt) 271. Atlantic City (anp) - Profbokser Raymond Joval heeft zaterdag in Atlantic City (VSt) zijn achtste overwinning behaald. De op een Amerikaanse licentie boksende Amsterdamse middengewicht versloeg de Amerikaan Ron Wooly na zes ronden ruim op punten. Verstappen beroept zich op contract Den Haag - Met het contract in de hand melden Jos Verstappen en zaakwaarnemer Huub Rothengatter zich vandaag in het Italiaanse Treviso bij Flavio Briatore. De team-manager van Benetton dient met een redelijk alternatief op de proppen te komen, wil het tweetal afwijken van de overeenkomst. Zwart op wit staat volgens Rothengatter dat zijn pupil dit seizoen tijdens de eerste zes Grand-Prix-races Formule I de tweede auto naast wereldkampioen Michael Schumacher be mant. Briatore lijkt de verbintenis anders te interpreteren. Afgelopen vrijdag bij het bekendmaken van de Formule I-teams voor dit seizoen ontbrak de naam van Jos Verstappen op de voorlopige startlijst. De Brit Johnny Herbert, die eind vorig jaar de twee laatste Grand-Prix-races voor Benetton reed, werd als tweede rijder aangemeld. Lammers wint Formule 3000-race Kyalami - Jan Lammers heeft zondag in Zuid-Afrika een invitatierace in de Formule 3000 gewonnen. De 38-jarige Zandvoorter leidde op het circuit van Kyalami in een Reynard- Cosworth het veld van twintig coureurs van het begin tot het einde. De Zweed Kenny Brack, die de beste trainingstijd had gereden, eindigde als tweede, de Brit Richard Dean als derde. Gritsjoek/Platov niet bij EK ijsdansen Dortmund - Oksana Gritsjoek en Jevgeni Platov, de olympische en wereldkampioenen ijsdansen, ontbreken bij de Europese kampioenschappen kunstrijden. De mannelijke helft van het Russische duo heeft een knieblessure. Gritsjoek en Platov bereidden zich op het EK, dat zondag begint, voor in de Amerikaanse staat Delaware. De nummers drie van de nationale Russische kampioenschappen, Irina Lo- basjeva en Dja Averboesj, zullen hen in Dortmund vervangen. Twee zwemrecords Van den Hoogenband Dordrecht - Pieter van den Hoogenband heeft zaterdag in Dordrecht het nationaal zwemrecord op de 50 meter vlinderslag verbeterd. De Brabander bracht tijdens het Nationaal Zwemga- la in het 25-meter-bad een tijd van 24,94 op de klokken. Het oude record stond op naam van Casper van Dam'. Hij zwom tijdens het NK van 1993 24,96. Van den Hoogenband maakte ook deel uit van de estafette-ploeg van PSV, die op de 4x50 meter wisselslag het Nederlands record met bijna een seconde verbeterde tot 1.43,70. Het vorige was in bezit van AZ&PC. Dat team legde de afstand in 1993 af in 1.44,64. Naast Van den Hoogenband maakten Van Haandel, Hoeijman en Geelen deel uit van het Eindhovense kwartet. Adeniken loopt wereldrecord Johnson City - De Nigeriaanse atleet Olapade Adeniken vestigde zaterdag een wereldrecord op de 100 meter indoor, een incou rante afstand. Adeniken liep tijdens wedstrijden in Johnson City (VSt) een tijd van 10,13 seconden. Hij was daarmee driehon derdste seconde sneller dan Jürgen Ray in 1976, toen startend voor de DDR. Ook Michael Green (Jamaica) bleef onder de oude toptijd met 10,14. Zuidkoreaanse worstelaar overleden Seoul - Met een kankergezwel zo groot als een honkbal in zijn maag werd de Zuidkoreaan Song Sung-il vorig jaar Aziatisch kampioen worstelen. Zondag overleed de nationale sportheld, op 25-jarige leeftijd. Song vond de wedstrijden in 1994 belangrijker dan zijn ziekte. Hij stelde een behandeling uit om in Hiroshima de titel in het Grieks-Romeins worstelen te kunnen behalen. Terug in Seoul lag de halfzwaargewicht vijfeneenhalf uur op de operatie-tafel. De tumor werd verwijderd, het leek succesvol, maar het bleek later onvoldoende. De gouden medaille gaf hij aan zijn moeder, ook kankerpatiënte. Tourstart kost Den Bosch vier miljoen Den Bosch - De start van de Ronde van Frankrijk in Den Bosch kost de gemeente vier miljoen gulden. De Brabantse stad heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de Tourstart in 1996. Indien het stadsbestuur de financiële en organisatorische voor waarden van de Tourdirectie kan inwilligen, begint de Ronde van Frankrijk volgend jaar, het olympisch jaar, in Den Bosch. Een enquete in het Brabants Dagblad heeft uitgewezen dat ruim de helft van de bevolking voorstander is, mits het bedrijfsleven financieel bijspringt. Algemeen Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc heeft inmiddels een oriënterend bezoek gebracht aan Den Bosch. Hij bekeek onder meer de Brabanthallen, die als centraal punt voor de start van de Tour zijn voorzien. De gemeente Den Bosch dient volgende maand de Société du Tour de France uitsluitsel te geven. B en W van Den Bosch rekenen op financiële steun van het bedrijfsleven. Swift verliest tweede EC-duel Boedapest - De vrouwen van Swift hebben zondag in Hongarije hun tweede wedstrijd in de Champions League met 21-17 (11-5) verloren. In Boedapest bleek Ferencvaros voor 2000 toeschou wers te sterk voor de Roermondse handbalkampioenen. Vorige week speelde de Limburgse ploeg in de eerste wedstrijd gelijk tegen Tus Walle Bremen. Deen plaatst zich maar net Dortmund - Marcus Deen heeft zich zondag in Dortmund geplaatst voor de Europese titelstrijd kunstrijden. De 21-jarige rijder uit Zoetermeer eindigde tijdens de kwalificatie in zijn groep als elfde. Dat was juist voldoende. Voor het korte programma van woensdag verschijnen in de Westfalenhalle dertig deelnemers. Acht solorijders waren geplaatst, de overigen moesten zich kwalificeren. Deen, viervoudig nationaal kampioen, redde het op het nippertje. Vier deelnemers konden al na de eerste dag van de titelstrijd naar huis terugkeren. Mannen, kwalificatie, groep A (eerste elf naar hoofdtoernooi): 1. Koelik (Rus), 2. Garattoni (Ita), 3. Gheorghe (Roe), 4. Meier (Zwi), 5. Tsintsadze (Geo), 6. Eichhorn (Dui), 7. Peinado (Spa), 8. Digernes (Noo), 9. Martonenko (Est), 10. Riihnen (Zwe), 11. Komorowski (Pol), 12. Horak (Tsj), 13. Cejvan (Slv). Groep B: 1. Eremenko (Oek), 2. Cousins (GBr), 3. Leminen (Fin), 4. Tuma (Oos), 5. Schmit (Lux), 6. Vidrai (Hon), 7. Jensen (Den), 8. Dinev (bul), 9. Moerasjko (WRu), 10. Vnucko (Slw), 11. Deen (Ned), 12. Polatoglu (Tur), 13. Vaidotas (Lit). Historische winst Prix d'Amerique Parijs - De Zweedse draver Ina Scott met Helen Johansson in de sulky heeft zondagmiddag in Parijs de beroemde wedstrijd om de Prix d'Amerique gewonnen. Johansson is de eerste vrouwelij ke winnaar in de 75-jarige historie van het evenement op de baan van Vincennes. „Dit was de grootste dag uit mijn leven", zei de Zweedse. De Franse favoriet Vourasie moest na de draverij over 2700 meter tevreden zijn met de tweede plaats. Op de winnaar lag een bedrag van circa 600.000 gulden te wachten, de helft van het totale prijzengeld. Squashkampioenen prolongeren titel Amsterdam - De 25-jarige Hugoline van Hoorn en de twee jaar oudere Lucas Buit hebben zondag in Frans Ottenhal in Amster dam hun nationale squashtitels geprolongeerd. Van Hoorn, kampioene in 1991, '93 en '94, won in de finale met 9-6 9-3 9-5 van de als tweede geplaatste Nicole Beumer. Buit, titelhouder in '92 en '94, versloeg in de eindstrijd zijn clubgenoot Eric Smit met 9-2 9-3 9-5. De kampioen stond in het toernooi geen game af. Vrouwen, halve finale: Van Hoorn (1) - Atkinson (5) 9-1 9-0 8-10 0-9 9-4, Beumer (2) - Sommers (3) 9-6 9-3 9-5. Finale: Van Hoorn - Beumer 9-2 9-6 9-6. Mannen, halve finale: Buit (1) - Vertogen (5/8) 9-3 9-1 9-2, Smit (3) - Scheffer (2) 9-2 9-7 10-8. Finale: Buit - Smit 9-2 9-3 9-5.

de Stem | 1995 | | pagina 13