Krachtig herstel van Dow Europa Geduchte concurrent voor Fokker Brouwers willen snel integreren llant Iedereen winkelt wel eens over de grens. Wij zorgen ervoor dat u er ook prima kan bankieren. BBL LAND KORT E ECONOMIE KORT 'Broeikaseffect geen goed argument energiebesparing' Arbeidsmarkt blijft nog achter bij groei economie DE STEM ECONOMIE A5 Prijzen basis-chemicaliën en hogere vraag stuwen winsten omhoog Luchtvaartbedrijven British Aerospace en ATR sluiten samenwerkingsverband Toename van inflatie in EU Binnen drie maanden strategisch plan voor Oranjeboom/Dommelsch Eindejaarsverkoop Begemann bestond uit drietal bedrijven 27 JANUARI 1995 A4 VRIJDAG 27 JANUARI 1995 in Adriatische Zee straaljager is gisteren even 'atische Zee gestort. Over het aanse autoriteiten nog niets 'j het zoeken naar de vlieger. asis van Aviano, in de buurt n Amerikaans onderdeel dat Naties boven Bosnië contro- hop Denemarken Lise-Lotte Rebel wordt de utherse Kerk van Denemar- op van Helsingör gewijd. Dit in Genève bekend gemaakt, oeg zij de theoloog Viggo rse Wereldfederatie. „Ik ben ben, maar omdat de mensen Helsingör kennen," zei Rebel e lutherse gemeenschap is zij t af icef International, James P. tie neergelegd. De 72-jarige idsredenen, zo heeft Unicef t. Grant onderging in decem- de kracht achter een revolu- ng van de overievings- en en. Onder zijn leiding ver- eilzaam middel tegen diarree, voerde het inentingscampag- 15 jaar minstens 25 miljoen derland naar Haïti Defensie van Suriname en eens over een gezamenlijke de Verenigde Naties op Haïti rekken begin maart naar het rant Suriname, e eenheid komt, dan gaat die de fase van de VN-operatie in eehelpen met het organiseren Het Nederlands-Surinaamse n en wordt te velde door een omdat Nederland de meeste "d slib ontdekt onderzoekers zijn een lading rd vervuild slib op het spoor de milieudienst van Bremen erder Posel wilde het Neder- Halfweg jaarlijks 300.000 ton ar Oekraïne verkopen. niet meer toegestaan vervuild ng. Het materiaal zou via een ekraiense afkomst in Bremen In 1994 is al een kleine kraine verscheept. Het materi ën overeenkomst hebben gisteren een breed Met het akkoord leek ook een geschil tussen Jordanië en de over Jeruzalem, alestijnen het op 26 oktober e vredesakkoord als een 'hoek lingen' met Israël over het sche doelen'. In het Jordaans- Jordanië een belangrijke rol mn moslim-heiligdommen in maakten daar voorheen fel ny geëvacueerd agen of te voet zijn inwoners -rozny gisteren op de vlucht ingen van het Russische leger, oretsjenski, de laatste min of het zuiden van de stad, zijn nu ege de aanhoudende bombar- n. ensen om het leven gekomen. op de vlucht geslagen. Ook eingen van hevige bombarde re Tsjetsjeense hoofdstad. 'ENTIE) HR-ketel die niet alleen hoog e praktijk ook écht waarmaakt. THERMOCOMPACT HR jrcomfort en nog veel meer. neer informatie: (020) 565 92 00 WARM WONEN Van onze verslaggever Willem Reijn Terneuzen - Dow Europa heeft vorig jaar een krachtig herstel laten zien. De Euro pese tak van de Amerikaanse multinational, waarvan Dow Terneuzen een belangrijk ge deelte voor de rekening neemt, boekte een positief bedrijfsresultaat van 271 mil joen dollar tegen een verlies van 1 miljoen dollar in 1993. Dat blijkt uit de jaarcijfers die Dow Chemical Company giste ren publiceerde. Het concern profiteert gretig van de sterke prijsstijgingen in de basis-chemie. Het vierde kwar taal over 1994 leverde een re-, cord-omzet op van 5,5 miljard, wat 22 procent meer is dan in 1993. De hoogste kwartaalomzet uit de geschiedenis van de che- mie-gigant was het resultaat van elf procent meer volume-afzet met tien procent hogere prijzen. De winst over de laatste drie maanden verdubbelde tot 637 miljoen, ondanks een voorzie ning die Dow moest nemen we gens aansprakelijkheidsstelling voor lekkende borstimplantaten. De omzet over 1994 kwam daar mee net boven de twintig miljard dollar uit ('93: 18 mld). De winst over het afgelopen jaar steeg met ongeveer de helft tot 931 miljoen. Topman Frank Popoff schrijft de goede resultaten toe aan een on veranderd sterk op groei gericht beleid, gecombineerd met de re sultaten van efficiency-operatie. „Onze investeringen tijdens de recessie betalen zich af nu de economische omstandigheden monidaal verbeteren." Dat wereldwijde economisch herstel blijkt ook uit de winstcij fers. Iri de Verenigde Staten had het herstel zich al eerder ingezet, maar de groei van de winst kwam toch nog op 25 procent. Europa herstelde zich sterk van de harde klappen die in 1992 en vooral 1993 moesten worden geïncasseerd. Bij een tien pro cent hogere verkoop verbeterde het resultaat met 274 miljoen. In de 'rest van de wereld', waar bij Dow vooral heeft gebouwd aan de activiteiten in de groei markten van Zuidoost-Azië, ste gen de verkopen met twintig procent, waardoor de winsten bijna verdubbelden. Parijs (anp) - Fokker en eigenaar Dasa krijgen er een sterke concurrent bij. British Aerospace (BAe) en de Frans-Italiaanse combinatie ATR hebben gisteren een gezamenlijke onderne ming opgericht voor de verkoop van vliegtuigen voor regio naal verkeer. Deze moet zich ook richten op! de ontwikkeling van nieuwe ma chines, heeft ATR gisteren be kendgemaakt. ATR en British Aerospace onderzoeken even eens of een verdergaande samen werking mogelijk is. BAe, ATR- partners Alenia en Aerospatiale krijgen elk een derde van het aandelenkapitaal in handen. Het hoofdkantoor komt in de Franse stad Toulouse te staan. De nieuwe onderneming is een klap in het gezicht van Fokker. Fokker wilde eigenlijk met Bri tish Aerospace een nieuw straal vliegtuig met 120 zitplaatsen ontwikkelen. De turboprop Fok ker 50 zou ondergebracht moe ten worden bij ATR. Die plannen kan Fokker voorlopig wel verge ten. 1 BAe ontkende desgevraagd dat contact met Fokker en Dasa ge heel is verbroken. Met beide concurrenten is de Britse vlieg tuigbouwer nog steeds in ge sprek. Een woordvoerder noem de het nieuwe bedrijf zelfs 'een eerste stap in de richting van een verdere Europese integratie', waarbij aan samenwerking met Dasa en Fokker wordt gedacht. In een later stadium wil BAe ook Aziatische vliegtuigbouwers er bij betrekken. Een woordvoerder van Fokker tilt dan ook niet zo zwaar aan de nieuwe Europese combinatie. De ontwikkeling van een straal vliegtuig met ongeveer 120 zit plaatsen 'is op dit moment slechts een studie van Dasa en Fokker alleen'. In september vorig jaar waren echter nog andere geluiden te horen. Het contact tussen Fok ker en Bae over de ontwikkeling Brussel - De inflatie in de Euro pese Unie is in december geste gen tot 3,1 procent na drie maanden drie procent te hebben bedragen. De Europese consumentenprij zen liepen licht op door de situa tie in met name Griekenland en Groot-Brittannië. De meeste lidstaten, waaronder Nederland (2,6 procent), bleven onder het Europese gemiddelde. Alleen Portugal, Italië, Spanje en vooral Griekenland staken er bovenuit. van een 120-zitter was 'meer dan een beleefdheidsbezoekje'. Mochten de besprekingen luk ken, dan kon BAe zelfs rekenen op een belang in Fokker. Wel maakte deze duidelijk dat zij de leidende rol zou spelen bij de bouw van de 120-zitter. Ook moest Bae vóór eind 1994 een beslissing nemen. De BAe-woordvoerder wilde niet in detail ingaan op de ontwikke ling van een nieuw toestel met 120 stoelen. „Wij hebben altijd gezegd dat we dat niet op eigen kracht kunnen. De samenwer king biedt ons die mogelijkheid. Maar ik wil niet zeggen dat we Dasa en Fokker daarvoor niet nodig hebben." Het versterken van de band tus sen British Aerospace en ATR is enkele weken geleden al onthuld door het luchtvaartblad Flight. De Europese vliegtuigmarkt wordt, nu de samenwerking de finitief is, verdeeld in twee kam pen. De Fokker-Dasa-combina- tie moet voortaan vechten tegen de combinatie British Aerospa- ce/ATR. Volgens Fokker-woordvoerder Steijn lost de samenwerking tus sen British Aerospace en ATR niets op. De overcapaciteit op de regionale vliegtuigmarkt blijft bestaan. Het doel blijft om die markt te saneren door gesprek ken te voeren met de Europese concurrentie. De Industriebond FNV noemt de samenwerking 'een betreurens waardige zaak'. FNV-Bestuurder P. van Bers meent dat de allian tie de problemen van de Europe se vliegtuigbouwers eerder ver groot dan verkleint. „Er is al een moordende concurrentiestrijd, die slecht is voor de bedrijven en veel sociale gevolgen heeft. Als er nu twee partijen zo hard te genover elkaar komen te staan, is dat slecht." Volgens de vakbondsbestuurder hoeft de samenwerking tussen BAe en ATR geen gevolgen te hebben voor de ontwikkeling van een nieuw Fokker-toestel. „Maar die komt wel in een ander daglicht te staan, nu BAe heeft afgehaakt." Van Bers sluit ook niet uit dat Dasa en Fokker op de lange termijn nog aansluiting vinden bij het samenwerkings verband. „Maar de positie van BAe en ATR is nu een stuk sterker geworden." Merksem (anp) - De spectaculaire eindejaarsverkoop van het Begemann-concern kende, naar nu blijkt, een derde verras sing. Het conglomeraat van Joep van den Nieuwenhuyzen deed eind 1994 niet alleen Holec Hoogspanning en de RDM-inboedel en -grond van de hand, maar ook de Belgische producent van opslagtanks en drukvaten Oisa-MFL in Merk sem. Dat heeft de directie van het bedrijf gisteren bevestigd. Begemann bezat 100 procent van de aandelen in Oisa-MFL, een bedrijf met 125 werknemers. Dat aandeel heeft het concern voor een onbekend bedrag volledig overgedragen aan het Franse BSL Indus- hies. Daarin heeft Begemann overigens weer een belang van 33,3 Procent. Indirect blijft de onderneming dus voor een derde deel eigenaar van Oisa. in de laatste dagen van 1994 kwam Begemann en zijn 'adviseur' Joep van den Nieuwenhuyzen uitgebreid in het nieuws na de verkoop van Holec Hoogspanning aan het Oostenrijkse Elin en de grond en inboedel van de RDM-werf aan de Spijkenisser zakenman P. Baris. Al met al poetste Begemann zijn balans dankzij deze verkopen op niet een geschat bedrag van 165 miljoen gulden. Van onze verslaggevers Breda - Binnen drie maanden wil de nieuwe directie van Interbrew Nederland een strategisch plan voor de brouwerijen van Oranjeboom en Dommelsch op tafel leg gen. Daarin zal duidelijk moeten worden welke dien sten ineen schuiven en hoe veel arbeidsplaatsen in de komende jaren kunnen ver vallen. Ook ligt er de vraag waar het hoofdkantoor van de nieuwe combinatie wordt gevestigd. De contracten voor de verkoop van de Bredase Oranjeboom- brouwerij door de Britse moeder Allied Domecq aan de Belgische Interbrew Groep (Dommelsch) zijn gisteren getekend. Dat ge beurde met een vertraging van tweeënhalf uur, omdat het lucht verkeer tussen Engeland en Ne derland last had van het slechte weer. Oranjeboom gaat op 6 fe bruari over naar Interbrew Ne derland. De nieuwe combinatie wordt de tweede bierbrouwer van Neder land. Tot nog toe gingen markt leider Heineken, Grolsch en Ba varia Oranjeboom en Dom melsch voor. Op de thuismarkt is Interbrew met Dommelsch en Hertog Jan beter vertegenwoor digd dan Oranjeboom, dat overi gens grote hoeveelheden Brou wers Bier voor Albert Heijn pro duceert. De waarde van Oranjeboom zit vooral in de positie in de horeca. Interbrew weet zich met de over name van Oranjeboom een flinke positie in het horeca-segment te veroveren: de dekking springt van vier- naar tienduizend hore- ca-gelegenheden. Dat zorgt voor Interbrew dat de afzet van haar speciaalbieren (Hoegaarden, Leffe, Belle-Vue) stevig kan ver groten. Wel moet de Oranjeboom daarvoor de contracten herzien die zijn gesloten met de Bel gische brouwerij Palm. Bij de Oranjeboom-organisatie (de brouwerijen in Breda en Ar- cen, verschillende drankhandels) werken totaal duizend mensen. Interbrew Nederland met vijf honderd werknemers heeft als kern de Dommelsch brouwerij in Dommelen. De nieuwe combina tie is goed voor een omzet van ruim achthonderd miljoen gul den en een winst na belastingen van circa veertig miljoen gulden. Zowel de Bredase ais de Dom- melsche brouwerij heeft de laat ste jaren een compleet vernieu wingsprogramma ondergaan. Daarbij is per brouwerij twee honderd miljoen gulden geïnves teerd. Volgens drs. J. van Baard wijk, de voorzitter de nieuw ge vormde directie van Interbrew Nederland, zal aan de bestaande bezetting van de produktie, on geveer vijfhonderd mensen, niets veranderen. De commerciële afdelingen en de groothandels van de twee bedrij ven zullen daarentegen snel inte greren. Ook de ondersteunende stafafdelingen gaan samen. Op die plaatsen zullen dan ook de banen verdwijnen. Bestuurder J. Janmaat van de Industriebond FNV zei eerder te De- biermerken Oranjeboom en Dommelsch komen onder één paraplu, waardoor de In terbrew Groep de tweede brou wer van Nederland wordt. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN vrezen voor het verlies van vijf tien tot twintig procent van de vijftienhonderd arbeidsplaatsen. Op 5 december tekenden de bon den en Interbrew een akkoord, waarin is geregeld dat de ko mende drie jaar door de overna me geen banen zullen verdwij nen. Janmaat verwacht voor eind maart helderheid over het ba nenverlies. „We werken aan een nieuw sociaal plan, dat rond die tijd klaar moet zijn. We weten dat er banen verwijnen, dat is zeker, alleen kennen we het aan tal nog niet." Interessant daarbij is de vraag waar het nieuwe hoofdkantoor van Interbrew zal komen. Van Baardwijk wil niets uitsluiten. Bij het omvangrijke investe ringsplan voor de Bredase brou werij was al sprake van een nieuw kantoorpand, maar uit eindelijk ging dat plan de ijskast in. Een locatie tussen de brou werijen in Breda en Dommelen is mogelijk, terwijl ook Domme len zelf kans maakt. „De vraag leeft bij het personeel," weet Van Baardwijk. Omdat de biermarkt in Neder land stagneert, zal de export steeds belangrijker worden, zegt Van Baardwijk. Naast de be staande uitvoer naar Engeland en andere Europese landen, weet de Bredase brouwerij nu ook exotische markten als Brazilië, Uruguay, Hongkong en Japan open te leggen. Die zijn inmid dels goed voor vijf procent van het volume dat de brouwerij draait. Den Haag (anp) - Alle tekenen wijzen erop dat de economie zich gunstig ontwikkelt. De ondernemers zijn positief ge stemd. Zij verwachten meer or ders. Ook voorzien de bedrijven dit jaar een forse toename van de investeringen. De arbeidsmarkt blijft echter nog achter bij deze positieve ontwikkeling, blijkt uit het con- junctuurbericht over januari van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De positieve ontwikkeling is ook af te meten aan het afnemend aantal faillissementen in de laat ste drie kwartalen van vorig jaar. Verder neemt het vertrouwen van de consument in de econo mie toe. De prijsstijging voor de consument blijft beperkt. Daar entegen lopen de prijzen van de afzet en het verbruik van de industrie op. De arbeidsmarkt blijft een zor genkind. De werkloosheid daalt nog niet. Toch is het CBS ook op dit punt niet negatief. De ont wikkeling van het aantal vaca tures is hoopgevend. In het derde kwartaal van vorig jaar kwam een eind aan de jarenlange da lende tendens. Zo is het aantal vacatures voor hoger opgeleiden vorig jaar voor het eerst sinds, jaren toegeno men De economische groei in de eer ste drie kwartalen van vorig jaar kwam uit op 2,1 procent. Voor het derde kwartaal van 1994 was dat 1,9 procent. Dat is iets lager - 0,1 procent punt - dan het CBS had geraamd. De economische groei kwam voor een aanzienlijk deel voor rekening van het uitvoerover- schot. De uitvoer van goederen en diensten steeg in de eerste drie kwartalen met 6 procent. De invoer nam toe met 5 procent. Overnamehonger Glaxo nog niet gestild Londen - Het Britse farmacieconcern Glaxo heeft enkele dagen na zijn miljardenbod op branchegenoot Wellcome alweer een nieuw doelwit gevonden. Gisteren bracht Glaxo een bod van 485 miljoen dollar 825 miljoen) uit op het Amerikaanse bedrijf voor farmaceutisch onderzoek Affymax, dat statutair is geves tigd in Nederland. De directie van Affymax stemt in met het bod. Affymax heeft twee onderzoekslaboratoria in Californië. Het bedrijf bedient zich volgens Glaxo van technieken die zeer geschikt zijn voor het ontdekken van chemische verbindingen met therapeutische en commerciële waarde. Glaxo bracht maandag een bod van maar 8,9 miljard pond 24 miljard) uit op Wellcome, het hoogste in de geschiedenis van het Britse bedrijfsleven. Als dat slaagt, verdringt Glaxo de Amerikaanse concurrent Merck als het grootste farmacieconcern ter wereld. Coca-Cola boekt recordwinst Atlanta - Coca-Cola, het grootste frisdrankenconcern ter we reld, heeft vorig jaar een recordwinst geboekt van netto 2,55 miljard dollar. Het resultaat is 17 procent hoger dan in 1993. Over het hele jaar nam de omzet toe van 13,96 miljard tot 16,17 miljard dollar. Buiten zijn eigen land zette Coca-Cola 11 procent meer om. In de Europese Unie was er sprake van een omzetgroei van 7 procent. STE mag persoonsgegevens verstrekken Amsterdam - De Stichting Toezicht Effectenverkeer (STE) mag voortaan weer gegevens over aandelenbezit van particulieren of rechtspersonen aan derden verstrekken, heeft het Amsterdamse gerechtshof gisteren gevonnist. De STE is de waakhond van het ministerie van Financiën. Beleggers moeten op grond van de wet melding zeggenschap (wmz) bij de STE melden wanneer zij een bepaald belang in een beursfonds hebben verkregen. Ook de directies van het betreffende beursfonds moeten zij inlichten. Vöör de rechtbank daar een stokje voor stak, verkocht de STE deze informatie aan Het Financieele Dagblad en aan de Amsterdamse effectenbeurs. Jaarwinst Shell Oil lager New York - Bij Shell Oil, de Amerikaanse divisie van Koninklij ke/Shell Groep, is de winst vorig jaar gedaald. Het nettoresul taat in 1994 kwam uit op 508 miljoen dollar na een winst van 781 miljoen dollar in 1993. De omzet ging van 1993 op 1994 van 21,09 miljard naar 21,58 miljard dollar. Shell Oil laat overigens, hetzelfde beeld zien als de meeste oliemaatschappijen in de Verenigde Staten, waar de kwartaalwinst steeg, maar de jaarwinst daalde. Rijk verschaft extra geld bedrijfsterreinen Den Haag - Er dreigt in Nederland een tekort van meer dan 1600 hectare aan bedrijfsterreinen tot het jaar 2005. Daarom trekt staatssecretaris Van Dok (Economische Zaken) tot 2000 301 miljoen gulden uit om nieuwe bedrijfsterreinen te creëren. „Gebrek aan ruimte mag geen handicap worden bij het ontwik kelen van meer bedrijvigheid in Nederland," zei Van Dok gisteren bij de presentatie van de nota 'Ruimte voor regio's, het ruimtelijk-economisch beleid tot 2000'. Bovag lanceert nieuwe autopolis Nijmegen - De bond van garagehouders Bovag lanceert volgen de week via zijn verzekeringsdochter Bovemij een nieuw soort autoverzekering die 'minimaal 10 procent goedkoper is dan welke autoverzekering dan ook'. Het nieuwtje is dat de nieuwe maatschappij Polis Direct de polissen simpelweg per telefoon verkoopt. Het is niet bekend hoe de schadeafwikkeling is geregeld, want Polis Direct is niet meer dan een tussenpersoon. Collega-verzekeraars zijn in elk geval sceptisch. Over de hele linie hebben zij voor volgend jaar juist een verhoging van de autoverzekeringspremie aangekondigd. Encebe onderzoekt vertrek topman Veghel - De Coöperatie Cehave Encebe heeft een vertrouwens commissie ingesteld, die de gang van zaken rond het plotselinge terugtreden van C. van Gisbergen als voorzitter van de coöpera- tie moet onderzoeken. De commissie bestaat uit oud-minister en KRO-voorzitter G. Braks, prof. dr. ir. G. van Dijk en rector A. Merkx. Van Gisbergen stapte eind vorig jaar op als voorzitter van het coöperatiebestuur en voorzitter van de raad van commissarissen van Cehave-Encebe NV. Reden was een conflict binnen de raad van commissarissen over het organisatie- en concernbeleid. Van Gisbergen noemde later nog een gebrek aan vertrouwen binnen die raad als reden voor zijn vertrek. (ADVERTENTIE) Van onze redactie economie Amsterdam - Als de overheid wil dat de industrie zich schaart achter energiebespa- ring moet ze niet wapperen Wet het broeikaseffect. Dat is een veel te gammel argument. Beter kunnen ondernemers borden gewezen op de nood zaak en voordelen van effi ciënter energieverbruik en de eindigheid van de voorrraden fossiele brandstoffen. hie kritische noot kraakte giste ren, ir. O. van Royen, oud-voor zitter van de raad van bestuur van Hoogovens, tijdens een sym posium in Amsterdam. Daar werd de balans opgemaakt van vijf jaren ervaring met meerja renafspraken tussen overheid en industrie over energiebesparing. Hét probleem op dit terrein is, aldus Van Royen, dat een draag vlak moet worden gecreëerd waarvoor argumenten moeten worden aangedragen. De over heid heeft daartoe eertijds het 'rampscenario' van een door de uitstoot van kooldioxyde steeds warmer wordende aarde 'om helsd'. Maar volgens de oud-top man van Hoogovens is de weten schappelijke onderbouwing van het broeikaseffect 'nooit sterk' geweest en er de laatste jaren 'niet overtuigender' op gewor den. Van Royen was in 1992 een van de eerste ondernemers die - 'met overtuiging' - zo'n meerjarenaf spraak maakte met het Rijk. ,,En ik zou het nog eens doen." Die afspraken vloeien voort uit het landelijke milieubeleid en ko men erop neer dat de industrie in het jaar 2000 vergeleken met 1990 20 procent minder energie gebruikt. Daartoe hebben inmiddels 22 branches zich verplicht, varië rend van Philips en de cementin- dustrie tot bierbrouwers en kar tonfabrikanten. Minister dr. G. Wijers van Economische Zaken maakte tijdens het symposium bekend wat die afspraken in twaalf sectoren (samen goed voor 30 procent van de indus triële energieconsumptie) heb ben opgeleverd. Ze hebben, pre cies volgens schema, hun ener gieverbruik met 8 procent ver minderd. Daarvan profiteren ze ook zelf, want door 400 miljoen kuub aardgas minder te versto ken houden ze jaarlijks ƒ80 mil joen over. Met tien branches wil Wijers nog een dergelijke afspraak maken. Dan zal 90 procent van het ener gieverbruik in de industrie on derhavig zijn aan zo'n overeen komst. De bewindsman trok gisteren de conclusie dat dit systeem van min of meer vrijwillig zuinig aan doen in plaats van dwingend opgelegde regels goed werkt. De effecten gaan veel verder, zo stipte hij aan. Want het milieu bewustzijn heeft bijvoorbeeld een technologisch sterke tak van toeleveranciers van warmte krachtinstallaties opgeleverd. Daarnaast betekent een lagere energierekening kostprijsverla ging en dus een sterkere concur rentiepositie, aldus de minister. Hij verontschuldigde zich voor het schrappen van de subsidie voor warmtekrachtkoppeling door erop te wijzen dat het .suc ces van deze wijze van energie opwekking de stimulering ervan had doen verkeren in 'overbe mesting'. Gaat u vaak shoppen in België? Stap dan eens even binnen bij de BBL. Want daar zijn zaken te doen. De BBL is een van de grootste Belgische banken met een full-service die kan bogen op jarenlange internationale ervaring en dynamisch vakmanschap. Beleggen op korte, middellange of lan ge termijn In Nederlandse gulden, Belgische frank en andere deviezen, Euro-obligaties, een breed gamma van Beveks of gewoon advies, onze service kent geen grenzen. In elk van de meer dan 900 BBL-kantoren wacht u een aangename en persoonlijke ontvangst, waarbij al het besprokene mooi binnenskamers blijft. Want uw geldzaken gaan niemand anders aan. Denk de volgende maal dus even aan uw portefeuille als u In België bent. U zal zien, het is er prima bankleren. U popelt al om meer te weten? Aarzel niet! Bel ons op om een adres senlijst te bekomen of een afspraak te regelen. Het zal u niet spijten... Zetel AALST-ST-NIKLAAS: Nieuwstraat 27, B-9300 Aalst - Tel. 00-32-53/76 22 34 - Fax 00-32-53/76 23 75 Zetel ANTWERPEN: Lange Gasthuisstraat 20, B-2000 Antwerpen - Tel. 00-32-3/224 24 60 - Fax 00-32-3/224 25 12 Zetel BRUGGE-OOSTENDE: Markt 18-19, BGOOO Brugge - Tel. 00-32-50/44 22 45, 00-32-50/44 22 28 - Fax 00-32-50/44 23 91 Zetel GENTKouter 173, B-9000 Gent - Tel. 00-32-9/235 53 99, 00-32-9/235 53 98 - Fax 00-32-9/235 54 47 Zetel LIMBURG: de Schiervellaan 10, B-3500 Hasselt-Tel. 00-32-11/29 52 54, 00-32-11/29 53 29 - Fax 00-32-11/29 53 20

de Stem | 1995 | | pagina 5